Cura 4.0 - en to fi_FI translation catalogue (514 entries)

[ctx: @action]
en: Machine Settings
fi_FI: Laitteen asetukset

[ctx: @item:inlistbox]
en: X-Ray view
fi_FI: Kerrosnäkymä

[ctx: @item:inlistbox]
en: X3D File
fi_FI: X3D-tiedosto

[ctx: @item:inlistbox]
en: G-code File
fi_FI: GCode-tiedosto

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Changelog
fi_FI: Näytä muutosloki

[ctx: @item:inmenu]
en: Flatten active settings
fi_FI: Aktivoitujen asetusten tasoitus

[ctx: @info:status]
en: Profile has been flattened & activated.
fi_FI: Profiili on tasoitettu ja aktivoitu.

[ctx: @item:inmenu]
en: USB printing
fi_FI: USB-tulostus

[ctx: @action:button Preceded by 'Ready to'.]
en: Print via USB
fi_FI: Tulosta USB:n kautta

[ctx: @info:tooltip]
en: Print via USB
fi_FI: Tulosta USB:n kautta

[ctx: @info:status]
en: Connected via USB
fi_FI: Yhdistetty USB:n kautta

[ctx: X3G Writer File Description]
en: X3G File
fi_FI: X3G-tiedosto

[ctx: @action:button Preceded by 'Ready to'.]
en: Save to Removable Drive
fi_FI: Tallenna siirrettävälle asemalle

[ctx: @item:inlistbox]
en: Save to Removable Drive {0}
fi_FI: Tallenna siirrettävälle asemalle {0}

[ctx: @info:progress Don't translate the XML tags <filename>!]
en: Saving to Removable Drive <filename>{0}</filename>
fi_FI: Tallennetaan siirrettävälle asemalle <filename>{0}</filename>

[ctx: @info:title]
en: Saving
fi_FI: Tallennetaan

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> or <message>!]
en: Could not save to <filename>{0}</filename>: <message>{1}</message>
fi_FI: Ei voitu tallentaa tiedostoon <filename>{0}</filename>: <message>{1}</message>

[ctx: @info:status Don't translate the tag {device}!]
en: Could not find a file name when trying to write to {device}.
fi_FI: Ei löydetty tiedostonimeä yritettäessä kirjoittaa laitteeseen {device}.

[ctx: @info:status]
en: Could not save to removable drive {0}: {1}
fi_FI: Ei voitu tallentaa siirrettävälle asemalle {0}: {1}

[ctx: @info:title]
en: Error
fi_FI: Virhe

[ctx: @info:status]
en: Saved to Removable Drive {0} as {1}
fi_FI: Tallennettu siirrettävälle asemalle {0} nimellä {1}

[ctx: @info:title]
en: File Saved
fi_FI: Tiedosto tallennettu

[ctx: @action:button]
en: Eject
fi_FI: Poista

[ctx: @action]
en: Eject removable device {0}
fi_FI: Poista siirrettävä asema {0}

[ctx: @info:title]
en: Warning
fi_FI: Varoitus

[ctx: @info:status]
en: Ejected {0}. You can now safely remove the drive.
fi_FI: Poistettu {0}. Voit nyt poistaa aseman turvallisesti.

[ctx: @info:title]
en: Safely Remove Hardware
fi_FI: Poista laite turvallisesti

[ctx: @info:status]
en: Failed to eject {0}. Another program may be using the drive.
fi_FI: Kohteen {0} poistaminen epäonnistui. Asema saattaa olla toisen ohjelman käytössä.

[ctx: @item:intext]
en: Removable Drive
fi_FI: Siirrettävä asema

[ctx: @action:button Preceded by 'Ready to'.]
en: Print over network
fi_FI: Tulosta verkon kautta

[ctx: @properties:tooltip]
en: Print over network
fi_FI: Tulosta verkon kautta

[ctx: @info:status]
en: Connected over the network.
fi_FI: Yhdistetty verkon kautta tulostimeen.

[ctx: @info:status]
en: Connected over the network. Please approve the access request on the printer.
fi_FI: Yhdistetty verkon kautta. Hyväksy tulostimen käyttöoikeuspyyntö.

[ctx: @info:status]
en: Connected over the network. No access to control the printer.
fi_FI: Yhdistetty verkon kautta tulostimeen. Ei käyttöoikeutta tulostimen hallintaan.

[ctx: @info:status]
en: Access to the printer requested. Please approve the request on the printer
fi_FI: Tulostimen käyttöoikeutta pyydetty. Hyväksy tulostimen pyyntö

[ctx: @action:button]
en: Retry
fi_FI: Yritä uudelleen

[ctx: @info:tooltip]
en: Re-send the access request
fi_FI: Lähetä käyttöoikeuspyyntö uudelleen

[ctx: @info:status]
en: Access to the printer accepted
fi_FI: Tulostimen käyttöoikeus hyväksytty

[ctx: @info:status]
en: No access to print with this printer. Unable to send print job.
fi_FI: Tällä tulostimella tulostukseen ei ole käyttöoikeutta. Tulostustyön lähetys ei onnistu.

[ctx: @action:button]
en: Request Access
fi_FI: Pyydä käyttöoikeutta

[ctx: @info:tooltip]
en: Send access request to the printer
fi_FI: Lähetä tulostimen käyttöoikeuspyyntö

[ctx: @window:title]
en: Mismatched configuration
fi_FI: Ristiriitainen määritys

[ctx: @label]
en: Are you sure you wish to print with the selected configuration?
fi_FI: Haluatko varmasti tulostaa valitulla määrityksellä?

[ctx: @label]
en: There is a mismatch between the configuration or calibration of the printer and Cura. For the best result, always slice for the PrintCores and materials that are inserted in your printer.
fi_FI: Tulostimen ja Curan määrityksen tai kalibroinnin välillä on ristiriita. Parhaat tulokset saavutetaan viipaloimalla aina tulostimeen asetetuille PrintCoreille ja materiaaleille.

[ctx: @info:status]
en: Sending new jobs (temporarily) blocked, still sending the previous print job.
fi_FI: Uusien töiden lähettäminen (tilapäisesti) estetty, edellistä tulostustyötä lähetetään vielä.

[ctx: @info:status]
en: Sending data to printer
fi_FI: Lähetetään tietoja tulostimeen

[ctx: @info:title]
en: Sending Data
fi_FI: Lähetetään tietoja

[ctx: @action:button]
en: Cancel
fi_FI: Peruuta

[ctx: @label]
en: Different material (Cura: {0}, Printer: {1}) selected for extruder {2}
fi_FI: Eri materiaali (Cura: {0}, tulostin: {1}) valittu suulakkeelle {2}

[ctx: @window:title]
en: Sync with your printer
fi_FI: Synkronoi tulostimen kanssa

[ctx: @label]
en: Would you like to use your current printer configuration in Cura?
fi_FI: Haluatko käyttää nykyistä tulostimen määritystä Curassa?

[ctx: @label]
en: The PrintCores and/or materials on your printer differ from those within your current project. For the best result, always slice for the PrintCores and materials that are inserted in your printer.
fi_FI: Tulostimen PrintCoret tai materiaalit eivät vastaa tulostettavan projektin asetuksia. Parhaat tulokset saavutetaan viipaloimalla aina tulostimeen asetetuille PrintCoreille ja materiaaleille.

[ctx: @info:status]
en: Printer '{printer_name}' has finished printing '{job_name}'.
fi_FI: {printer_name} on tulostanut työn '{job_name}'.

[ctx: @info:status]
en: Print finished
fi_FI: Tulosta valmis

[ctx: @action]
en: Connect via Network
fi_FI: Yhdistä verkon kautta

[ctx: @info]
en: Could not access update information.
fi_FI: Päivitystietoja ei löytynyt.

[ctx: @info:title The %s gets replaced with the printer name.]
en: New %s firmware available
fi_FI: Uusi tulostimen %s laiteohjelmisto saatavilla

[ctx: @item:inlistbox]
en: Layer view
fi_FI: Kerrosnäkymä

[ctx: @info:status]
en: Cura does not accurately display layers when Wire Printing is enabled
fi_FI: Cura ei näytä kerroksia täsmällisesti, kun rautalankatulostus on käytössä

[ctx: @info:title]
en: Collecting Data
fi_FI: Kerätään tietoja

[ctx: @item:inlistbox]
en: Cura 15.04 profiles
fi_FI: Cura 15.04 -profiilit

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPG Image
fi_FI: JPG-kuva

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPEG Image
fi_FI: JPEG-kuva

[ctx: @item:inlistbox]
en: PNG Image
fi_FI: PNG-kuva

[ctx: @item:inlistbox]
en: BMP Image
fi_FI: BMP-kuva

[ctx: @item:inlistbox]
en: GIF Image
fi_FI: GIF-kuva

[ctx: @info:status]
en: Unable to slice with the current material as it is incompatible with the selected machine or configuration.
fi_FI: Viipalointi ei onnistu nykyisellä materiaalilla, sillä se ei sovellu käytettäväksi valitun laitteen tai kokoonpanon kanssa.

[ctx: @info:title]
en: Unable to slice
fi_FI: Viipalointi ei onnistu

[ctx: @info:status]
en: Unable to slice with the current settings. The following settings have errors: {0}
fi_FI: Viipalointi ei onnistu nykyisten asetuksien ollessa voimassa. Seuraavissa asetuksissa on virheitä: {0}

[ctx: @info:status]
en: Unable to slice because the prime tower or prime position(s) are invalid.
fi_FI: Viipalointi ei onnistu, koska esitäyttötorni tai esitäytön sijainti tai sijainnit eivät kelpaa.

[ctx: @info:status]
en: Processing Layers
fi_FI: Käsitellään kerroksia

[ctx: @info:title]
en: Information
fi_FI: Tiedot

[ctx: @label]
en: Per Model Settings
fi_FI: Mallikohtaiset asetukset

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure Per Model Settings
fi_FI: Määritä mallikohtaiset asetukset

[ctx: @title:tab]
en: Recommended
fi_FI: Suositeltu

[ctx: @title:tab]
en: Custom
fi_FI: Mukautettu

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3MF File
fi_FI: 3MF-tiedosto

[ctx: @label]
en: Nozzle
fi_FI: Suutin

[ctx: @item:inmenu]
en: Solid view
fi_FI: Kiinteä näkymä

[ctx: @item:inlistbox]
en: G File
fi_FI: G File -tiedosto

[ctx: @info:status]
en: Parsing G-code
fi_FI: G-coden jäsennys

[ctx: @info:title]
en: G-code Details
fi_FI: G-coden tiedot

[ctx: @info:generic]
en: Make sure the g-code is suitable for your printer and printer configuration before sending the file to it. The g-code representation may not be accurate.
fi_FI: Varmista, että G-code on tulostimelle ja sen tulostusasetuksille soveltuva, ennen kuin lähetät tiedoston siihen. G-coden esitys ei välttämättä ole tarkka.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Cura Profile
fi_FI: Cura-profiili

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3MF file
fi_FI: 3MF-tiedosto

[ctx: @item:inlistbox]
en: Cura Project 3MF file
fi_FI: Cura-projektin 3MF-tiedosto

[ctx: @action]
en: Select upgrades
fi_FI: Valitse päivitykset

[ctx: @action]
en: Checkup
fi_FI: Tarkastus

[ctx: @action]
en: Level build plate
fi_FI: Tasaa alusta

[ctx: @tooltip]
en: Outer Wall
fi_FI: Ulkoseinämä

[ctx: @tooltip]
en: Inner Walls
fi_FI: Sisäseinämät

[ctx: @tooltip]
en: Skin
fi_FI: Pintakalvo

[ctx: @tooltip]
en: Infill
fi_FI: Täyttö

[ctx: @tooltip]
en: Support Infill
fi_FI: Tuen täyttö

[ctx: @tooltip]
en: Support Interface
fi_FI: Tukiliittymä

[ctx: @tooltip]
en: Support
fi_FI: Tuki

[ctx: @tooltip]
en: Skirt
fi_FI: Helma

[ctx: @tooltip]
en: Travel
fi_FI: Siirtoliike

[ctx: @tooltip]
en: Retractions
fi_FI: Takaisinvedot

[ctx: @tooltip]
en: Other
fi_FI: Muu

[ctx: @label]
en: Pre-sliced file {0}
fi_FI: Esiviipaloitu tiedosto {0}

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
fi_FI: Tiedosto on jo olemassa

[ctx: @label Don't translate the XML tag <filename>!]
en: The file <filename>{0}</filename> already exists. Are you sure you want to overwrite it?
fi_FI: Tiedosto <filename>{0}</filename> on jo olemassa. Haluatko varmasti kirjoittaa sen päälle?

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> or <message>!]
en: Failed to export profile to <filename>{0}</filename>: <message>{1}</message>
fi_FI: Profiilin vienti epäonnistui tiedostoon <filename>{0}</filename>: <message>{1}</message>

[ctx: @info:status Don't translate the XML tag <filename>!]
en: Failed to export profile to <filename>{0}</filename>: Writer plugin reported failure.
fi_FI: Profiilin vienti epäonnistui tiedostoon <filename>{0}</filename>: Kirjoitin-lisäosa ilmoitti virheestä.

[ctx: @info:status Don't translate the XML tag <filename>!]
en: Exported profile to <filename>{0}</filename>
fi_FI: Profiili viety tiedostoon <filename>{0}</filename>

[ctx: @info:status]
en: Successfully imported profile {0}
fi_FI: Onnistuneesti tuotu profiili {0}

[ctx: @info:status]
en: Profile {0} has an unknown file type or is corrupted.
fi_FI: Profiililla {0} on tuntematon tiedostotyyppi tai se on vioittunut.

[ctx: @label]
en: Custom profile
fi_FI: Mukautettu profiili

[ctx: @info:status]
en: Profile is missing a quality type.
fi_FI: Profiilista puuttuu laatutyyppi.

[ctx: @info:status]
en: Could not find a quality type {0} for the current configuration.
fi_FI: Laatutyyppiä {0} ei löydy nykyiselle kokoonpanolle.

[ctx: @label]
en: Custom Material
fi_FI: Mukautettu materiaali

[ctx: @label]
en: Custom
fi_FI: Mukautettu

[ctx: @info:status]
en: The build volume height has been reduced due to the value of the "Print Sequence" setting to prevent the gantry from colliding with printed models.
fi_FI: Tulostustilavuuden korkeutta on vähennetty tulostusjärjestysasetuksen vuoksi, jotta koroke ei osuisi tulostettuihin malleihin.

[ctx: @info:title]
en: Build Volume
fi_FI: Tulostustilavuus

[ctx: @info:status]
en: Multiplying and placing objects
fi_FI: Kappaleiden kertominen ja sijoittelu

[ctx: @info:status]
en: Unable to find a location within the build volume for all objects
fi_FI: Kaikille kappaleille ei löydy paikkaa tulostustilavuudessa.

[ctx: @info:title]
en: Placing Object
fi_FI: Sijoitetaan kappaletta

[ctx: @info:status]
en: Finding new location for objects
fi_FI: Uusien paikkojen etsiminen kappaleille

[ctx: @info:title]
en: Finding Location
fi_FI: Etsitään paikkaa

[ctx: @info:title]
en: Can't Find Location
fi_FI: Paikkaa ei löydy

[ctx: @title:window]
en: Crash Report
fi_FI: Kaatumisraportti

[ctx: @info:progress]
en: Loading machines...
fi_FI: Ladataan laitteita...

[ctx: @info:progress]
en: Setting up scene...
fi_FI: Asetetaan näkymää...

[ctx: @info:progress]
en: Loading interface...
fi_FI: Ladataan käyttöliittymää...

[ctx: @info:status]
en: Only one G-code file can be loaded at a time. Skipped importing {0}
fi_FI: Vain yksi G-code-tiedosto voidaan ladata kerralla. Tiedoston {0} tuonti ohitettiin.

[ctx: @info:status]
en: Can't open any other file if G-code is loading. Skipped importing {0}
fi_FI: Muita tiedostoja ei voida ladata, kun G-code latautuu. Tiedoston {0} tuonti ohitettiin.

[ctx: @title]
en: Machine Settings
fi_FI: Laitteen asetukset

[ctx: @title:tab]
en: Printer
fi_FI: Tulostin

[ctx: @label]
en: Printer Settings
fi_FI: Tulostimen asetukset

[ctx: @label]
en: X (Width)
fi_FI: X (leveys)

[ctx: @label]
en: Y (Depth)
fi_FI: Y (syvyys)

[ctx: @label]
en: Z (Height)
fi_FI: Z (korkeus)

[ctx: @label]
en: Build plate shape
fi_FI: Alustan muoto

[ctx: @option:check]
en: Origin at center
fi_FI: Alkukohta keskellä

[ctx: @option:check]
en: Heated bed
fi_FI: Lämmitettävä pöytä

[ctx: @label]
en: Printhead Settings
fi_FI: Tulostuspään asetukset

[ctx: @label]
en: X min
fi_FI: X väh.

[ctx: @tooltip]
en: Distance from the left of the printhead to the center of the nozzle. Used to prevent colissions between previous prints and the printhead when printing "One at a Time".
fi_FI: Etäisyys tulostuspään vasemmalta puolelta suuttimen keskikohtaan. Käytetään estämään aiempien tulosteiden ja tulostuspään yhteentörmäyksiä, kun tulostetaan yksi kerrallaan.

[ctx: @label]
en: Y min
fi_FI: Y väh.

[ctx: @tooltip]
en: Distance from the front of the printhead to the center of the nozzle. Used to prevent colissions between previous prints and the printhead when printing "One at a Time".
fi_FI: Etäisyys tulostuspään etupuolelta suuttimen keskikohtaan. Käytetään estämään aiempien tulosteiden ja tulostuspään yhteentörmäyksiä, kun tulostetaan yksi kerrallaan.

[ctx: @label]
en: X max
fi_FI: X enint.

[ctx: @tooltip]
en: Distance from the right of the printhead to the center of the nozzle. Used to prevent colissions between previous prints and the printhead when printing "One at a Time".
fi_FI: Etäisyys tulostuspään oikealta puolelta suuttimen keskikohtaan. Käytetään estämään aiempien tulosteiden ja tulostuspään yhteentörmäyksiä, kun tulostetaan yksi kerrallaan.

[ctx: @label]
en: Y max
fi_FI: Y enint.

[ctx: @tooltip]
en: Distance from the rear of the printhead to the center of the nozzle. Used to prevent colissions between previous prints and the printhead when printing "One at a Time".
fi_FI: Etäisyys tulostuspään takapuolelta suuttimen keskikohtaan. Käytetään estämään aiempien tulosteiden ja tulostuspään yhteentörmäyksiä, kun tulostetaan yksi kerrallaan.

[ctx: @label]
en: Gantry height
fi_FI: Korokkeen korkeus

[ctx: @tooltip]
en: The height difference between the tip of the nozzle and the gantry system (X and Y axes). Used to prevent collisions between previous prints and the gantry when printing "One at a Time".
fi_FI: Suuttimen kärjen ja korokejärjestelmän (X- ja Y-akselit) välinen korkeusero. Käytetään estämään aiempien tulosteiden ja korokkeen yhteentörmäyksiä, kun tulostetaan yksi kerrallaan.

[ctx: @label]
en: Number of Extruders
fi_FI: Suulakkeiden määrä

[ctx: @label]
en: Nozzle Settings
fi_FI: Suutinasetukset

[ctx: @label]
en: Nozzle size
fi_FI: Suuttimen koko

[ctx: @tooltip]
en: The nominal diameter of filament supported by the printer. The exact diameter will be overridden by the material and/or the profile.
fi_FI: Tulostimen tukema tulostuslangan nimellinen halkaisija. Materiaali ja/tai profiili korvaa tarkan halkaisijan.

[ctx: @label]
en: Nozzle offset X
fi_FI: Suuttimen X-siirtymä

[ctx: @label]
en: Nozzle offset Y
fi_FI: Suuttimen Y-siirtymä

[ctx: @action:button]
en: Installed
fi_FI: Asennettu

[ctx: @title:tab]
en: Materials
fi_FI: Materiaalit

[ctx: @label]
en: Unknown
fi_FI: Tuntematon

[ctx: @title:window]
en: Plugin License Agreement
fi_FI: Lisäosan lisenssisopimus

[ctx: @action:button]
en: Accept
fi_FI: Hyväksy

[ctx: @action:button]
en: Decline
fi_FI: Hylkää

[ctx: @label]
en: Changelog
fi_FI: Muutosloki

[ctx: @action:button]
en: Close
fi_FI: Sulje

[ctx: @label]
en: Firmware is the piece of software running directly on your 3D printer. This firmware controls the step motors, regulates the temperature and ultimately makes your printer work.
fi_FI: Laiteohjelmisto on suoraan 3D-tulostimessa toimiva ohjelma. Laiteohjelmisto ohjaa askelmoottoreita, säätää lämpötilaa ja saa tulostimen toimimaan.

[ctx: @label]
en: The firmware shipping with new printers works, but new versions tend to have more features and improvements.
fi_FI: Uusien tulostimien mukana toimitettava laiteohjelmisto toimii, mutta uusissa versioissa on yleensä enemmän toimintoja ja parannuksia.

[ctx: @action:button]
en: Automatically upgrade Firmware
fi_FI: Päivitä laiteohjelmisto automaattisesti

[ctx: @action:button]
en: Upload custom Firmware
fi_FI: Lataa mukautettu laiteohjelmisto

[ctx: @title:window]
en: Select custom firmware
fi_FI: Valitse mukautettu laiteohjelmisto

[ctx: @title:window]
en: Firmware Update
fi_FI: Laiteohjelmiston päivitys

[ctx: @label]
en: Updating firmware.
fi_FI: Päivitetään laiteohjelmistoa.

[ctx: @label]
en: Firmware update completed.
fi_FI: Laiteohjelmiston päivitys suoritettu.

[ctx: @label]
en: Firmware update failed due to an unknown error.
fi_FI: Laiteohjelmiston päivitys epäonnistui tuntemattoman virheen takia.

[ctx: @label]
en: Firmware update failed due to an communication error.
fi_FI: Laiteohjelmiston päivitys epäonnistui tietoliikennevirheen takia.

[ctx: @label]
en: Firmware update failed due to an input/output error.
fi_FI: Laiteohjelmiston päivitys epäonnistui tiedoston lukemiseen tai kirjoittamiseen liittyvän virheen takia.

[ctx: @label]
en: Firmware update failed due to missing firmware.
fi_FI: Laiteohjelmiston päivitys epäonnistui puuttuvan laiteohjelmiston takia.

[ctx: @label]
en: Queued
fi_FI: Jonossa

[ctx: @title:window]
en: Connect to Networked Printer
fi_FI: Yhdistä verkkotulostimeen

[ctx: @label]
en: To print directly to your printer over the network, please make sure your printer is connected to the network using a network cable or by connecting your printer to your WIFI network. If you don't connect Cura with your printer, you can still use a USB drive to transfer g-code files to your printer.
    
    Select your printer from the list below:
fi_FI: Tulosta suoraan tulostimeen verkon kautta yhdistämällä tulostin verkkoon verkkokaapelilla tai yhdistämällä tulostin Wi-Fi-verkkoon. Jos Curaa ei yhdistetä tulostimeen, GCode-tiedostot voidaan silti siirtää tulostimeen USB-aseman avulla.
    
    Valitse tulostin alla olevasta luettelosta:

[ctx: @action:button]
en: Add
fi_FI: Lisää

[ctx: @action:button]
en: Edit
fi_FI: Muokkaa

[ctx: @action:button]
en: Remove
fi_FI: Poista

[ctx: @action:button]
en: Refresh
fi_FI: Päivitä

[ctx: @label]
en: If your printer is not listed, read the <a href='%1'>network printing troubleshooting guide</a>
fi_FI: Jos tulostinta ei ole luettelossa, lue <a href='%1'>verkkotulostuksen vianetsintäopas</a>

[ctx: @label]
en: Type
fi_FI: Tyyppi

[ctx: @label]
en: Firmware version
fi_FI: Laiteohjelmistoversio

[ctx: @label]
en: Address
fi_FI: Osoite

[ctx: @label]
en: The printer at this address has not yet responded.
fi_FI: Tämän osoitteen tulostin ei ole vielä vastannut.

[ctx: @action:button]
en: Connect
fi_FI: Yhdistä

[ctx: @title:window]
en: Printer Address
fi_FI: Tulostimen osoite

[ctx: @alabel]
en: Enter the IP address or hostname of your printer on the network.
fi_FI: Anna verkon tulostimen IP-osoite tai isäntänimi.

[ctx: @label:status]
en: Finished
fi_FI: Valmis

[ctx: @label:status]
en: Action required
fi_FI: Vaatii toimenpiteitä

[ctx: @action:button]
en: Print
fi_FI: Tulosta

[ctx: @title:window]
en: Print over network
fi_FI: Tulosta verkon kautta

[ctx: @window:title]
en: Abort print
fi_FI: Keskeytä tulostus

[ctx: @info:tooltip]
en: Connect to a printer
fi_FI: Yhdistä tulostimeen

[ctx: @label]
en: Color scheme
fi_FI: Värimalli

[ctx: @label:listbox]
en: Material Color
fi_FI: Materiaalin väri

[ctx: @label:listbox]
en: Line Type
fi_FI: Linjojen tyyppi

[ctx: @label]
en: Compatibility Mode
fi_FI: Yhteensopivuustila

[ctx: @label]
en: Infill
fi_FI: Täyttö

[ctx: @label]
en: Only Show Top Layers
fi_FI: Näytä vain yläkerrokset

[ctx: @label]
en: Show 5 Detailed Layers On Top
fi_FI: Näytä 5 yksityiskohtaista kerrosta ylhäällä

[ctx: @label]
en: Top / Bottom
fi_FI: Yläosa/alaosa

[ctx: @label]
en: Inner Wall
fi_FI: Sisäseinämä

[ctx: @title:window]
en: Post Processing Plugin
fi_FI: Jälkikäsittelylisäosa

[ctx: @label]
en: Post Processing Scripts
fi_FI: Jälkikäsittelykomentosarjat

[ctx: @action]
en: Add a script
fi_FI: Lisää komentosarja

[ctx: @label]
en: Settings
fi_FI: Asetukset

[ctx: @info:tooltip]
en: Change active post-processing scripts
fi_FI: Muuta aktiivisia jälkikäsittelykomentosarjoja

[ctx: @title:window]
en: Convert Image...
fi_FI: Muunna kuva...

[ctx: @info:tooltip]
en: The maximum distance of each pixel from "Base."
fi_FI: Kunkin pikselin suurin etäisyys "Pohja"-arvosta.

[ctx: @action:label]
en: Height (mm)
fi_FI: Korkeus (mm)

[ctx: @info:tooltip]
en: The base height from the build plate in millimeters.
fi_FI: Pohjan korkeus alustasta millimetreinä.

[ctx: @action:label]
en: Base (mm)
fi_FI: Pohja (mm)

[ctx: @info:tooltip]
en: The width in millimeters on the build plate.
fi_FI: Leveys millimetreinä alustalla.

[ctx: @action:label]
en: Width (mm)
fi_FI: Leveys (mm)

[ctx: @info:tooltip]
en: The depth in millimeters on the build plate
fi_FI: Syvyys millimetreinä alustalla

[ctx: @action:label]
en: Depth (mm)
fi_FI: Syvyys (mm)

[ctx: @info:tooltip]
en: By default, white pixels represent high points on the mesh and black pixels represent low points on the mesh. Change this option to reverse the behavior such that black pixels represent high points on the mesh and white pixels represent low points on the mesh.
fi_FI: Oletuksena valkoiset pikselit edustavat verkossa korkeita pisteitä ja mustat pikselit edustavat verkossa matalia pisteitä. Muuta asetus, jos haluat, että mustat pikselit edustavat verkossa korkeita pisteitä ja valkoiset pikselit edustavat verkossa matalia pisteitä.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Lighter is higher
fi_FI: Vaaleampi on korkeampi

[ctx: @item:inlistbox]
en: Darker is higher
fi_FI: Tummempi on korkeampi

[ctx: @info:tooltip]
en: The amount of smoothing to apply to the image.
fi_FI: Kuvassa käytettävän tasoituksen määrä.

[ctx: @action:label]
en: Smoothing
fi_FI: Tasoitus

[ctx: @action:button]
en: Select settings
fi_FI: Valitse asetukset

[ctx: @title:window]
en: Select Settings to Customize for this model
fi_FI: Valitse tätä mallia varten mukautettavat asetukset

[ctx: @label:textbox]
en: Filter...
fi_FI: Suodatin...

[ctx: @label:checkbox]
en: Show all
fi_FI: Näytä kaikki

[ctx: @title:window]
en: Open Project
fi_FI: Avaa projekti

[ctx: @action:ComboBox option]
en: Update existing
fi_FI: Päivitä nykyinen

[ctx: @action:ComboBox option]
en: Create new
fi_FI: Luo uusi

[ctx: @action:title]
en: Summary - Cura Project
fi_FI: Yhteenveto – Cura-projekti

[ctx: @action:label]
en: Printer settings
fi_FI: Tulostimen asetukset

[ctx: @info:tooltip]
en: How should the conflict in the machine be resolved?
fi_FI: Miten laitteen ristiriita pitäisi ratkaista?

[ctx: @action:label]
en: Type
fi_FI: Tyyppi

[ctx: @action:label]
en: Profile settings
fi_FI: Profiilin asetukset

[ctx: @info:tooltip]
en: How should the conflict in the profile be resolved?
fi_FI: Miten profiilin ristiriita pitäisi ratkaista?

[ctx: @action:label]
en: Name
fi_FI: Nimi

[ctx: @action:label]
en: Not in profile
fi_FI: Ei profiilissa

[ctx: @action:label]
en: %1 override | %1 overrides
fi_FI[0]: %1 ohitus
fi_FI[1]: %1 ohitusta

[ctx: @action:label]
en: Derivative from
fi_FI: Johdettu seuraavista

[ctx: @action:label]
en: %1, %2 override | %1, %2 overrides
fi_FI[0]: %1, %2 ohitus
fi_FI[1]: %1, %2 ohitusta

[ctx: @action:label]
en: Material settings
fi_FI: Materiaaliasetukset

[ctx: @info:tooltip]
en: How should the conflict in the material be resolved?
fi_FI: Miten materiaalin ristiriita pitäisi ratkaista?

[ctx: @action:label]
en: Setting visibility
fi_FI: Asetusten näkyvyys

[ctx: @action:label]
en: Mode
fi_FI: Tila

[ctx: @action:label]
en: Visible settings:
fi_FI: Näkyvät asetukset:

[ctx: @action:label]
en: %1 out of %2
fi_FI: %1/%2

[ctx: @action:button]
en: Open
fi_FI: Avaa

[ctx: @action:button]
en: Export
fi_FI: Vie

[ctx: @title]
en: Select Printer Upgrades
fi_FI: Valitse tulostimen päivitykset

[ctx: @label]
en: Please select any upgrades made to this Ultimaker 2.
fi_FI: Valitse tähän Ultimaker 2 -laitteeseen tehdyt päivitykset.

[ctx: @label]
en: Olsson Block
fi_FI: Olsson Block -lämmitysosa

[ctx: @title]
en: Build Plate Leveling
fi_FI: Alustan tasaaminen

[ctx: @label]
en: To make sure your prints will come out great, you can now adjust your buildplate. When you click 'Move to Next Position' the nozzle will move to the different positions that can be adjusted.
fi_FI: Voit säätää alustaa, jotta tulosteista tulisi hyviä. Kun napsautat "Siirry seuraavaan positioon", suutin siirtyy eri positioihin, joita voidaan säätää.

[ctx: @label]
en: For every position; insert a piece of paper under the nozzle and adjust the print build plate height. The print build plate height is right when the paper is slightly gripped by the tip of the nozzle.
fi_FI: Laita paperinpala kussakin positiossa suuttimen alle ja säädä tulostusalustan korkeus. Tulostusalustan korkeus on oikea, kun suuttimen kärki juuri ja juuri osuu paperiin.

[ctx: @action:button]
en: Start Build Plate Leveling
fi_FI: Aloita alustan tasaaminen

[ctx: @action:button]
en: Move to Next Position
fi_FI: Siirry seuraavaan positioon

[ctx: @label]
en: Please select any upgrades made to this Ultimaker Original
fi_FI: Valitse tähän Ultimaker Original -laitteeseen tehdyt päivitykset

[ctx: @label]
en: Heated Build Plate (official kit or self-built)
fi_FI: Lämmitettävä alusta (virallinen sarja tai itse rakennettu)

[ctx: @title]
en: Check Printer
fi_FI: Tarkista tulostin

[ctx: @label]
en: It's a good idea to do a few sanity checks on your Ultimaker. You can skip this step if you know your machine is functional
fi_FI: Ultimakerille on hyvä tehdä muutamia toimintatarkastuksia. Voit jättää tämän vaiheen väliin, jos tiedät laitteesi olevan toimintakunnossa

[ctx: @action:button]
en: Start Printer Check
fi_FI: Aloita tulostintarkistus

[ctx: @label]
en: Connection:
fi_FI: Yhteys:

[ctx: @info:status]
en: Connected
fi_FI: Yhdistetty

[ctx: @info:status]
en: Not connected
fi_FI: Ei yhteyttä

[ctx: @label]
en: Min endstop X:
fi_FI: Min. päätyraja X:

[ctx: @info:status]
en: Works
fi_FI: Toimii

[ctx: @info:status]
en: Not checked
fi_FI: Ei tarkistettu

[ctx: @label]
en: Min endstop Y:
fi_FI: Min. päätyraja Y:

[ctx: @label]
en: Min endstop Z:
fi_FI: Min. päätyraja Z:

[ctx: @label]
en: Nozzle temperature check:
fi_FI: Suuttimen lämpötilatarkistus:

[ctx: @action:button]
en: Stop Heating
fi_FI: Lopeta lämmitys

[ctx: @action:button]
en: Start Heating
fi_FI: Aloita lämmitys

[ctx: @label]
en: Build plate temperature check:
fi_FI: Alustan lämpötilan tarkistus:

[ctx: @info:status]
en: Checked
fi_FI: Tarkistettu

[ctx: @label]
en: Everything is in order! You're done with your CheckUp.
fi_FI: Kaikki on kunnossa! CheckUp on valmis.

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Not connected to a printer
fi_FI: Ei yhteyttä tulostimeen

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Printer does not accept commands
fi_FI: Tulostin ei hyväksy komentoja

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: In maintenance. Please check the printer
fi_FI: Huolletaan. Tarkista tulostin

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Lost connection with the printer
fi_FI: Yhteys tulostimeen menetetty

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Printing...
fi_FI: Tulostetaan...

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Paused
fi_FI: Keskeytetty

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Preparing...
fi_FI: Valmistellaan...

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Please remove the print
fi_FI: Poista tuloste

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to abort the print?
fi_FI: Haluatko varmasti keskeyttää tulostuksen?

[ctx: @title]
en: Information
fi_FI: Tiedot

[ctx: @label]
en: Display Name
fi_FI: Näytä nimi

[ctx: @label]
en: Brand
fi_FI: Merkki

[ctx: @label]
en: Material Type
fi_FI: Materiaalin tyyppi

[ctx: @label]
en: Color
fi_FI: Väri

[ctx: @label]
en: Properties
fi_FI: Ominaisuudet

[ctx: @label]
en: Density
fi_FI: Tiheys

[ctx: @label]
en: Diameter
fi_FI: Läpimitta

[ctx: @label]
en: Filament Cost
fi_FI: Tulostuslangan hinta

[ctx: @label]
en: Filament weight
fi_FI: Tulostuslangan paino

[ctx: @label]
en: Filament length
fi_FI: Tulostuslangan pituus

[ctx: @label]
en: Cost per Meter
fi_FI: Hinta metriä kohden

[ctx: @label]
en: This material is linked to %1 and shares some of its properties.
fi_FI: Materiaali on linkitetty kohteeseen %1 ja niillä on joitain samoja ominaisuuksia.

[ctx: @label]
en: Unlink Material
fi_FI: Poista materiaalin linkitys

[ctx: @label]
en: Description
fi_FI: Kuvaus

[ctx: @label]
en: Adhesion Information
fi_FI: Tarttuvuustiedot

[ctx: @label]
en: Print settings
fi_FI: Tulostusasetukset

[ctx: @action:button]
en: Activate
fi_FI: Aktivoi

[ctx: @action:button]
en: Create
fi_FI: Luo

[ctx: @action:button]
en: Duplicate
fi_FI: Jäljennös

[ctx: @action:button]
en: Import
fi_FI: Tuo

[ctx: @title:window]
en: Import Material
fi_FI: Tuo materiaali

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> or <message>!]
en: Could not import material <filename>%1</filename>: <message>%2</message>
fi_FI: Materiaalin tuominen epäonnistui: <filename>%1</filename>: <message>%2</message>

[ctx: @info:status Don't translate the XML tag <filename>!]
en: Successfully imported material <filename>%1</filename>
fi_FI: Materiaalin tuominen onnistui: <filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: Export Material
fi_FI: Vie materiaali

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> and <message>!]
en: Failed to export material to <filename>%1</filename>: <message>%2</message>
fi_FI: Materiaalin vieminen epäonnistui kohteeseen <filename>%1</filename>: <message>%2</message>

[ctx: @info:status Don't translate the XML tag <filename>!]
en: Successfully exported material to <filename>%1</filename>
fi_FI: Materiaalin vieminen onnistui kohteeseen <filename>%1</filename>

[ctx: @title:tab]
en: Setting Visibility
fi_FI: Näkyvyyden asettaminen

[ctx: @label:textbox]
en: Check all
fi_FI: Tarkista kaikki

[ctx: @info:status]
en: Calculated
fi_FI: Laskettu

[ctx: @title:column]
en: Setting
fi_FI: Asetus

[ctx: @title:column]
en: Profile
fi_FI: Profiili

[ctx: @title:column]
en: Current
fi_FI: Nykyinen

[ctx: @title:column]
en: Unit
fi_FI: Yksikkö

[ctx: @title:tab]
en: General
fi_FI: Yleiset

[ctx: @label]
en: Interface
fi_FI: Käyttöliittymä

[ctx: @label]
en: Language:
fi_FI: Kieli:

[ctx: @label]
en: Currency:
fi_FI: Valuutta:

[ctx: @label]
en: Theme:
fi_FI: Teema:

[ctx: @label]
en: You will need to restart the application for these changes to have effect.
fi_FI: Sovellus on käynnistettävä uudelleen, jotta nämä muutokset tulevat voimaan.

[ctx: @info:tooltip]
en: Slice automatically when changing settings.
fi_FI: Viipaloi automaattisesti, kun asetuksia muutetaan.

[ctx: @option:check]
en: Slice automatically
fi_FI: Viipaloi automaattisesti

[ctx: @label]
en: Viewport behavior
fi_FI: Näyttöikkunan käyttäytyminen

[ctx: @info:tooltip]
en: Highlight unsupported areas of the model in red. Without support these areas will not print properly.
fi_FI: Korosta mallin vailla tukea olevat alueet punaisella. Ilman tukea nämä alueet eivät tulostu kunnolla.

[ctx: @option:check]
en: Display overhang
fi_FI: Näytä uloke

[ctx: @info:tooltip]
en: Moves the camera so the model is in the center of the view when a model is selected
fi_FI: Siirtää kameraa siten, että valittuna oleva malli on näkymän keskellä.

[ctx: @action:button]
en: Center camera when item is selected
fi_FI: Keskitä kamera kun kohde on valittu

[ctx: @info:tooltip]
en: Should the default zoom behavior of cura be inverted?
fi_FI: Pitääkö Curan oletusarvoinen zoom-toimintatapa muuttaa päinvastaiseksi?

[ctx: @action:button]
en: Invert the direction of camera zoom.
fi_FI: Käännä kameran zoomin suunta päinvastaiseksi.

[ctx: @info:tooltip]
en: Should zooming move in the direction of the mouse?
fi_FI: Tuleeko zoomauksen siirtyä hiiren suuntaan?

[ctx: @action:button]
en: Zoom toward mouse direction
fi_FI: Zoomaa hiiren suuntaan

[ctx: @info:tooltip]
en: Should models on the platform be moved so that they no longer intersect?
fi_FI: Pitäisikö alustalla olevia malleja siirtää niin, etteivät ne enää leikkaa toisiaan?

[ctx: @option:check]
en: Ensure models are kept apart
fi_FI: Varmista, että mallit ovat erillään

[ctx: @info:tooltip]
en: Should models on the platform be moved down to touch the build plate?
fi_FI: Pitäisikö tulostusalueella olevia malleja siirtää alas niin, että ne koskettavat tulostusalustaa?

[ctx: @option:check]
en: Automatically drop models to the build plate
fi_FI: Pudota mallit automaattisesti alustalle

[ctx: @info:tooltip]
en: Should layer be forced into compatibility mode?
fi_FI: Pakotetaanko kerros yhteensopivuustilaan?

[ctx: @option:check]
en: Force layer view compatibility mode (restart required)
fi_FI: Pakota kerrosnäkymän yhteensopivuustila (vaatii uudelleenkäynnistyksen)

[ctx: @label]
en: Opening and saving files
fi_FI: Tiedostojen avaaminen ja tallentaminen

[ctx: @info:tooltip]
en: Should models be scaled to the build volume if they are too large?
fi_FI: Pitäisikö mallit skaalata tulostustilavuuteen, jos ne ovat liian isoja?

[ctx: @option:check]
en: Scale large models
fi_FI: Skaalaa suuret mallit

[ctx: @info:tooltip]
en: An model may appear extremely small if its unit is for example in meters rather than millimeters. Should these models be scaled up?
fi_FI: Malli voi vaikuttaa erittäin pieneltä, jos sen koko on ilmoitettu esimerkiksi metreissä eikä millimetreissä. Pitäisikö nämä mallit suurentaa?

[ctx: @option:check]
en: Scale extremely small models
fi_FI: Skaalaa erittäin pienet mallit

[ctx: @info:tooltip]
en: Should a prefix based on the printer name be added to the print job name automatically?
fi_FI: Pitäisikö tulostustyön nimeen lisätä automaattisesti tulostimen nimeen perustuva etuliite?

[ctx: @option:check]
en: Add machine prefix to job name
fi_FI: Lisää laitteen etuliite työn nimeen

[ctx: @info:tooltip]
en: Should a summary be shown when saving a project file?
fi_FI: Näytetäänkö yhteenveto, kun projektitiedosto tallennetaan?

[ctx: @option:check]
en: Show summary dialog when saving project
fi_FI: Näytä yhteenvetoikkuna, kun projekti tallennetaan

[ctx: @info:tooltip]
en: Default behavior when opening a project file
fi_FI: Projektitiedoston avaamisen oletustoimintatapa

[ctx: @window:text]
en: Default behavior when opening a project file:
fi_FI: Projektitiedoston avaamisen oletustoimintatapa:

[ctx: @option:openProject]
en: Always open as a project
fi_FI: Avaa aina projektina

[ctx: @option:openProject]
en: Always import models
fi_FI: Tuo mallit aina

[ctx: @info:tooltip]
en: When you have made changes to a profile and switched to a different one, a dialog will be shown asking whether you want to keep your modifications or not, or you can choose a default behaviour and never show that dialog again.
fi_FI: Kun olet tehnyt muutokset profiiliin ja vaihtanut toiseen, näytetään valintaikkuna, jossa kysytään, haluatko säilyttää vai hylätä muutokset. Tässä voit myös valita oletuskäytöksen, jolloin valintaikkunaa ei näytetä uudelleen.

[ctx: @option:discardOrKeep]
en: Always ask me this
fi_FI: Kysy aina

[ctx: @label]
en: Privacy
fi_FI: Tietosuoja

[ctx: @info:tooltip]
en: Should Cura check for updates when the program is started?
fi_FI: Pitäisikö Curan tarkistaa saatavilla olevat päivitykset, kun ohjelma käynnistetään?

[ctx: @option:check]
en: Check for updates on start
fi_FI: Tarkista päivitykset käynnistettäessä

[ctx: @info:tooltip]
en: Should anonymous data about your print be sent to Ultimaker? Note, no models, IP addresses or other personally identifiable information is sent or stored.
fi_FI: Pitäisikö anonyymejä tietoja tulosteesta lähettää Ultimakerille? Huomaa, että malleja, IP-osoitteita tai muita henkilökohtaisia tietoja ei lähetetä eikä tallenneta.

[ctx: @option:check]
en: Send (anonymous) print information
fi_FI: Lähetä (anonyymit) tulostustiedot

[ctx: @title:tab]
en: Printers
fi_FI: Tulostimet

[ctx: @action:button]
en: Rename
fi_FI: Nimeä uudelleen

[ctx: @title:tab]
en: Profiles
fi_FI: Profiilit

[ctx: @label]
en: Create
fi_FI: Luo

[ctx: @label]
en: Duplicate
fi_FI: Jäljennös

[ctx: @title:window]
en: Create Profile
fi_FI: Luo profiili

[ctx: @title:window]
en: Duplicate Profile
fi_FI: Monista profiili

[ctx: @title:window]
en: Rename Profile
fi_FI: Nimeä profiili uudelleen

[ctx: @title:window]
en: Import Profile
fi_FI: Profiilin tuonti

[ctx: @title:window]
en: Export Profile
fi_FI: Profiilin vienti

[ctx: @label %1 is printer name]
en: Printer: %1
fi_FI: Tulostin: %1

[ctx: @label]
en: Custom profiles
fi_FI: Mukautetut profiilit

[ctx: @action:button]
en: Update profile with current settings/overrides
fi_FI: Päivitä nykyiset asetukset tai ohitukset profiiliin

[ctx: @action:button]
en: Discard current changes
fi_FI: Hylkää tehdyt muutokset

[ctx: @action:label]
en: This profile uses the defaults specified by the printer, so it has no settings/overrides in the list below.
fi_FI: Tässä profiilissa käytetään tulostimen oletusarvoja, joten siinä ei ole alla olevan listan asetuksia tai ohituksia.

[ctx: @action:label]
en: Your current settings match the selected profile.
fi_FI: Nykyiset asetukset vastaavat valittua profiilia.

[ctx: @title:tab]
en: Global Settings
fi_FI: Yleiset asetukset

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &File
fi_FI: Tie&dosto

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &Edit
fi_FI: &Muokkaa

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &View
fi_FI: &Näytä

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: E&xtensions
fi_FI: Laa&jennukset

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: P&references
fi_FI: L&isäasetukset

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &Help
fi_FI: &Ohje

[ctx: @title:window]
en: New project
fi_FI: Uusi projekti

[ctx: @info:question]
en: Are you sure you want to start a new project? This will clear the build plate and any unsaved settings.
fi_FI: Haluatko varmasti aloittaa uuden projektin? Se tyhjentää alustan ja kaikki tallentamattomat asetukset.

[ctx: @action:menu]
en: Copy value to all extruders
fi_FI: Kopioi arvo kaikkiin suulakepuristimiin

[ctx: @action:menu]
en: Hide this setting
fi_FI: Piilota tämä asetus

[ctx: @action:menu]
en: Don't show this setting
fi_FI: Älä näytä tätä asetusta

[ctx: @action:menu]
en: Keep this setting visible
fi_FI: Pidä tämä asetus näkyvissä

[ctx: @action:menu]
en: Configure setting visibility...
fi_FI: Määritä asetusten näkyvyys...

[ctx: @label]
en: Some hidden settings use values different from their normal calculated value.
    
    Click to make these settings visible.
fi_FI: Jotkin piilotetut asetukset käyttävät arvoja, jotka eroavat normaaleista lasketuista arvoista.
    
    Tee asetuksista näkyviä napsauttamalla.

[ctx: @label Header for list of settings.]
en: Affects
fi_FI: Koskee seuraavia:

[ctx: @label Header for list of settings.]
en: Affected By
fi_FI: Riippuu seuraavista:

[ctx: @label]
en: The value is resolved from per-extruder values
fi_FI: Arvo perustuu suulakepuristimien arvoihin

[ctx: @label]
en: This setting has a value that is different from the profile.
    
    Click to restore the value of the profile.
fi_FI: Tämän asetuksen arvo eroaa profiilin arvosta.
    
    Palauta profiilin arvo napsauttamalla.

[ctx: @label]
en: This setting is normally calculated, but it currently has an absolute value set.
    
    Click to restore the calculated value.
fi_FI: Tämä asetus on normaalisti laskettu, mutta sillä on tällä hetkellä absoluuttinen arvo.
    
    Palauta laskettu arvo napsauttamalla.

[ctx: @label]
en: Gradual infill will gradually increase the amount of infill towards the top.
fi_FI: Asteittainen täyttö lisää täytön tiheyttä vähitellen yläosaa kohti.

[ctx: @label]
en: Generate structures to support parts of the model which have overhangs. Without these structures, such parts would collapse during printing.
fi_FI: Muodosta rakenteita, jotka tukevat mallin ulokkeita sisältäviä osia. Ilman tukirakenteita kyseiset osat luhistuvat tulostuksen aikana.

[ctx: @label]
en: Select which extruder to use for support. This will build up supporting structures below the model to prevent the model from sagging or printing in mid air.
fi_FI: Valitse tukena käytettävä suulakepuristin. Näin mallin alle rakennetaan tukirakenteita estämään mallin painuminen tai tulostuminen ilmaan.

[ctx: @label]
en: Enable printing a brim or raft. This will add a flat area around or under your object which is easy to cut off afterwards.
fi_FI: Ota reunuksen tai pohjaristikon tulostus käyttöön. Tämä lisää kappaleen ympärille tai alle tasaisen alueen, joka on helppo leikata pois myöhemmin.

[ctx: @label]
en: Layer Height
fi_FI: Kerroksen korkeus

[ctx: @tooltip]
en: Some setting/override values are different from the values stored in the profile.
    
    Click to open the profile manager.
fi_FI: Jotkut asetusten ja ohitusten arvot eroavat profiiliin tallennetuista arvoista.
    
    Avaa profiilin hallinta napsauttamalla.

[ctx: @label]
en: Extruder
fi_FI: Suulake

[ctx: @tooltip]
en: The target temperature of the hotend. The hotend will heat up or cool down towards this temperature. If this is 0, the hotend heating is turned off.
fi_FI: Kuuman pään kohdelämpötila. Kuuma pää lämpenee tai viilenee kohti tätä lämpötilaa. Jos asetus on 0, kuuman pään lämmitys sammutetaan.

[ctx: @button Cancel pre-heating]
en: Cancel
fi_FI: Peruuta

[ctx: @button]
en: Pre-heat
fi_FI: Esilämmitä

[ctx: @tooltip]
en: The colour of the material in this extruder.
fi_FI: Tämän suulakkeen materiaalin väri.

[ctx: @tooltip]
en: The material in this extruder.
fi_FI: Tämän suulakkeen materiaali.

[ctx: @tooltip]
en: The nozzle inserted in this extruder.
fi_FI: Tähän suulakkeeseen liitetty suutin.

[ctx: @info:status]
en: The printer is not connected.
fi_FI: Tulostinta ei ole yhdistetty.

[ctx: @label]
en: Build plate
fi_FI: Alusta

[ctx: @tooltip]
en: The target temperature of the heated bed. The bed will heat up or cool down towards this temperature. If this is 0, the bed heating is turned off.
fi_FI: Lämmitettävän pöydän kohdelämpötila. Pöytä lämpenee tai viilenee kohti tätä lämpötilaa. Jos asetus on 0, pöydän lämmitys sammutetaan.

[ctx: @tooltip]
en: The current temperature of the heated bed.
fi_FI: Lämmitettävän pöydän nykyinen lämpötila.

[ctx: @tooltip of temperature input]
en: The temperature to pre-heat the bed to.
fi_FI: Lämmitettävän pöydän esilämmityslämpötila.

[ctx: @tooltip of pre-heat]
en: Heat the bed in advance before printing. You can continue adjusting your print while it is heating, and you won't have to wait for the bed to heat up when you're ready to print.
fi_FI: Lämmitä pöytä ennen tulostusta. Voit edelleen säätää tulostinta sen lämmitessä, eikä sinun tarvitse odottaa pöydän lämpiämistä, kun olet valmis tulostamaan.

[ctx: @title:menu menubar:settings]
en: &Printer
fi_FI: &Tulostin

[ctx: @title:menu]
en: &Material
fi_FI: &Materiaali

[ctx: @action:inmenu]
en: Set as Active Extruder
fi_FI: Aseta aktiiviseksi suulakepuristimeksi

[ctx: @title:settings]
en: &Profile
fi_FI: &Profiili

[ctx: @label]
en: Print Selected Model With: | Print Selected Models With:
fi_FI[0]: Tulosta valittu malli asetuksella:
fi_FI[1]: Tulosta valitut mallit asetuksella:

[ctx: @title:window]
en: Multiply Selected Model | Multiply Selected Models
fi_FI[0]: Kerro valittu malli
fi_FI[1]: Kerro valitut mallit

[ctx: @label]
en: Number of Copies
fi_FI: Kopioiden määrä

[ctx: @label]
en: Material
fi_FI: Materiaali

[ctx: @title:menu menubar:file]
en: Open &Recent
fi_FI: Avaa &viimeisin

[ctx: @label]
en: Active print
fi_FI: Aktiivinen tulostustyö

[ctx: @label]
en: Job Name
fi_FI: Työn nimi

[ctx: @label]
en: Printing Time
fi_FI: Tulostusaika

[ctx: @label]
en: Estimated time left
fi_FI: Aikaa jäljellä arviolta

[ctx: @label:PrintjobStatus]
en: Slicing...
fi_FI: Viipaloidaan...

[ctx: @label:PrintjobStatus]
en: Unable to Slice
fi_FI: Viipalointi ei onnistu

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Full Screen
fi_FI: Vaihda koko näyttöön

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: &Undo
fi_FI: &Kumoa

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: &Redo
fi_FI: Tee &uudelleen

[ctx: @action:inmenu menubar:file]
en: &Quit
fi_FI: &Lopeta

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Cura...
fi_FI: Määritä Curan asetukset...

[ctx: @action:inmenu menubar:printer]
en: &Add Printer...
fi_FI: L&isää tulostin...

[ctx: @action:inmenu menubar:printer]
en: Manage Pr&inters...
fi_FI: Tulostinten &hallinta...

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Materials...
fi_FI: Hallitse materiaaleja...

[ctx: @action:inmenu menubar:profile]
en: &Update profile with current settings/overrides
fi_FI: &Päivitä nykyiset asetukset tai ohitukset profiiliin

[ctx: @action:inmenu menubar:profile]
en: &Discard current changes
fi_FI: &Hylkää tehdyt muutokset

[ctx: @action:inmenu menubar:profile]
en: &Create profile from current settings/overrides...
fi_FI: &Luo profiili nykyisten asetusten tai ohitusten perusteella...

[ctx: @action:inmenu menubar:profile]
en: Manage Profiles...
fi_FI: Profiilien hallinta...

[ctx: @action:inmenu menubar:help]
en: Show Online &Documentation
fi_FI: Näytä sähköinen &dokumentaatio

[ctx: @action:inmenu menubar:help]
en: Report a &Bug
fi_FI: Ilmoita &virheestä

[ctx: @action:inmenu menubar:help]
en: About...
fi_FI: Tietoja...

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Delete Selected Model | Delete Selected Models
fi_FI[0]: Poista valittu malli
fi_FI[1]: Poista valitut mallit

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Center Selected Model | Center Selected Models
fi_FI[0]: Keskitä valittu malli
fi_FI[1]: Keskitä valitut mallit

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Multiply Selected Model | Multiply Selected Models
fi_FI[0]: Kerro valittu malli
fi_FI[1]: Kerro valitut mallit

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Model
fi_FI: Poista malli

[ctx: @action:inmenu]
en: Ce&nter Model on Platform
fi_FI: Ke&skitä malli alustalle

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: &Group Models
fi_FI: &Ryhmittele mallit

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Ungroup Models
fi_FI: Poista mallien ryhmitys

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: &Merge Models
fi_FI: &Yhdistä mallit

[ctx: @action:inmenu]
en: &Multiply Model...
fi_FI: &Kerro malli...

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Select All Models
fi_FI: Valitse kaikki mallit

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Clear Build Plate
fi_FI: Tyhjennä tulostusalusta

[ctx: @action:inmenu menubar:file]
en: Reload All Models
fi_FI: Lataa kaikki mallit uudelleen

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Arrange All Models
fi_FI: Järjestä kaikki mallit

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Arrange Selection
fi_FI: Järjestä valinta

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Reset All Model Positions
fi_FI: Määritä kaikkien mallien positiot uudelleen

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Reset All Model Transformations
fi_FI: Määritä kaikkien mallien muutokset uudelleen

[ctx: @action:inmenu menubar:file]
en: &Open File(s)...
fi_FI: &Avaa tiedosto(t)...

[ctx: @action:inmenu menubar:file]
en: &New Project...
fi_FI: &Uusi projekti...

[ctx: @action:inmenu menubar:help]
en: Show Configuration Folder
fi_FI: Näytä määrityskansio

[ctx: @title:tab]
en: Settings
fi_FI: Asetukset

[ctx: @title:window]
en: Open file(s)
fi_FI: Avaa tiedosto(t)

[ctx: @title:window]
en: Open File(s)
fi_FI: Avaa tiedosto(t)

[ctx: @text:window]
en: We have found one or more G-Code files within the files you have selected. You can only open one G-Code file at a time. If you want to open a G-Code file, please just select only one.
fi_FI: Löysimme vähintään yhden Gcode-tiedoston valitsemiesi tiedostojen joukosta. Voit avata vain yhden Gcode-tiedoston kerrallaan. Jos haluat avata Gcode-tiedoston, valitse vain yksi.

[ctx: @title:window]
en: Add Printer
fi_FI: Lisää tulostin

[ctx: @label %1 is filled in with the name of an extruder]
en: Print Selected Model with %1 | Print Selected Models with %1
fi_FI[0]: Tulosta valittu malli asetuksella %1
fi_FI[1]: Tulosta valitut mallit asetuksella %1

[ctx: @title:window]
en: Discard or Keep changes
fi_FI: Hylkää tai säilytä muutokset

[ctx: @text:window]
en: You have customized some profile settings.
    Would you like to keep or discard those settings?
fi_FI: Olet mukauttanut profiilin asetuksia.
    Haluatko säilyttää vai hylätä nämä asetukset?

[ctx: @title:column]
en: Profile settings
fi_FI: Profiilin asetukset

[ctx: @title:column]
en: Default
fi_FI: Oletusarvo

[ctx: @title:column]
en: Customized
fi_FI: Mukautettu

[ctx: @option:discardOrKeep]
en: Discard and never ask again
fi_FI: Hylkää äläkä kysy uudelleen

[ctx: @option:discardOrKeep]
en: Keep and never ask again
fi_FI: Säilytä äläkä kysy uudelleen

[ctx: @action:button]
en: Discard
fi_FI: Hylkää

[ctx: @action:button]
en: Keep
fi_FI: Säilytä

[ctx: @action:button]
en: Create New Profile
fi_FI: Luo uusi profiili

[ctx: @action:button]
en: Add Printer
fi_FI: Lisää tulostin

[ctx: @title:window]
en: About Cura
fi_FI: Tietoja Curasta

[ctx: @label]
en: End-to-end solution for fused filament 3D printing.
fi_FI: Kokonaisvaltainen sulatettavan tulostuslangan 3D-tulostusratkaisu.

[ctx: @info:credit]
en: Cura is developed by Ultimaker B.V. in cooperation with the community.
    Cura proudly uses the following open source projects:
fi_FI: Cura-ohjelman on kehittänyt Ultimaker B.V. yhteistyössä käyttäjäyhteisön kanssa.
    Cura hyödyntää seuraavia avoimeen lähdekoodiin perustuvia projekteja:

[ctx: @label]
en: Graphical user interface
fi_FI: Graafinen käyttöliittymä

[ctx: @label]
en: Application framework
fi_FI: Sovelluskehys

[ctx: @label]
en: Interprocess communication library
fi_FI: Prosessien välinen tietoliikennekirjasto

[ctx: @label]
en: Programming language
fi_FI: Ohjelmointikieli

[ctx: @label]
en: GUI framework
fi_FI: GUI-kehys

[ctx: @label]
en: GUI framework bindings
fi_FI: GUI-kehyksen sidonnat

[ctx: @label]
en: C/C++ Binding library
fi_FI: C/C++ -sidontakirjasto

[ctx: @label]
en: Data interchange format
fi_FI: Data Interchange Format

[ctx: @label]
en: Support library for scientific computing
fi_FI: Tieteellisen laskennan tukikirjasto

[ctx: @label]
en: Support library for faster math
fi_FI: Nopeamman laskennan tukikirjasto

[ctx: @label]
en: Support library for handling STL files
fi_FI: STL-tiedostojen käsittelyn tukikirjasto

[ctx: @label]
en: Support library for handling 3MF files
fi_FI: Tukikirjasto 3MF-tiedostojen käsittelyyn

[ctx: @label]
en: Serial communication library
fi_FI: Sarjatietoliikennekirjasto

[ctx: @label]
en: ZeroConf discovery library
fi_FI: ZeroConf-etsintäkirjasto

[ctx: @label]
en: Polygon clipping library
fi_FI: Monikulmion leikkauskirjasto

[ctx: @label]
en: Font
fi_FI: Fontti

[ctx: @label]
en: SVG icons
fi_FI: SVG-kuvakkeet

[ctx: @text:window]
en: We have found one or more project file(s) within the files you have selected. You can open only one project file at a time. We suggest to only import models from those files. Would you like to proceed?
fi_FI: Löysimme vähintään yhden projektitiedoston valitsemiesi tiedostojen joukosta. Voit avata vain yhden projektitiedoston kerrallaan. Suosittelemme, että tuot vain malleja niistä tiedostoista. Haluatko jatkaa?

[ctx: @action:button]
en: Import all as models
fi_FI: Tuo kaikki malleina

[ctx: @title:window]
en: Save Project
fi_FI: Tallenna projekti

[ctx: @action:label]
en: Extruder %1
fi_FI: Suulake %1

[ctx: @action:label]
en: %1 & material
fi_FI: %1 & materiaali

[ctx: @action:label]
en: Don't show project summary on save again
fi_FI: Älä näytä projektin yhteenvetoa tallennettaessa

[ctx: @action:button]
en: Save
fi_FI: Tallenna

[ctx: @title:window]
en: Open project file
fi_FI: Avaa projektitiedosto

[ctx: @text:window]
en: This is a Cura project file. Would you like to open it as a project or import the models from it?
fi_FI: Tämä on Cura-projektitiedosto. Haluatko avata sen projektina vai tuoda siinä olevat mallit?

[ctx: @text:window]
en: Remember my choice
fi_FI: Muista valintani

[ctx: @action:button]
en: Open as project
fi_FI: Avaa projektina

[ctx: @action:button]
en: Import models
fi_FI: Tuo mallit
