Cura 4.0 - en to fi_FI translation catalogue (921 entries)

[ctx: machine_settings label]
en: Machine
fi_FI: Laite

[ctx: machine_settings description]
en: Machine specific settings
fi_FI: Laitekohtaiset asetukset

[ctx: machine_name label]
en: Machine Type
fi_FI: Laitteen tyyppi

[ctx: machine_name description]
en: The name of your 3D printer model.
fi_FI: 3D-tulostinmallin nimi.

[ctx: machine_show_variants label]
en: Show Machine Variants
fi_FI: Näytä laitteen variantit

[ctx: machine_show_variants description]
en: Whether to show the different variants of this machine, which are described in separate json files.
fi_FI: Näytetäänkö laitteen eri variantit, jotka kuvataan erillisissä json-tiedostoissa.

[ctx: material_guid label]
en: Material GUID
fi_FI: Materiaalin GUID

[ctx: material_guid description]
en: GUID of the material. This is set automatically.
fi_FI: Materiaalin GUID. Tämä määritetään automaattisesti.

[ctx: material_diameter label]
en: Diameter
fi_FI: Läpimitta

[ctx: material_diameter description]
en: Adjusts the diameter of the filament used. Match this value with the diameter of the used filament.
fi_FI: Säätää käytetyn tulostuslangan halkaisijaa. Määritä tämä arvo vastaamaan käytetyn tulostuslangan halkaisijaa.

[ctx: material_bed_temp_wait label]
en: Wait for Build Plate Heatup
fi_FI: Odota alustan lämpenemistä

[ctx: material_bed_temp_wait description]
en: Whether to insert a command to wait until the build plate temperature is reached at the start.
fi_FI: Lisätäänkö komento, jolla odotetaan alustan lämpötilan saavuttamista alussa.

[ctx: material_print_temp_wait label]
en: Wait for Nozzle Heatup
fi_FI: Odota suuttimen lämpenemistä

[ctx: material_print_temp_wait description]
en: Whether to wait until the nozzle temperature is reached at the start.
fi_FI: Odotetaanko suuttimen lämpötilan saavuttamista alussa.

[ctx: material_print_temp_prepend label]
en: Include Material Temperatures
fi_FI: Sisällytä materiaalilämpötilat

[ctx: material_print_temp_prepend description]
en: Whether to include nozzle temperature commands at the start of the gcode. When the start_gcode already contains nozzle temperature commands Cura frontend will automatically disable this setting.
fi_FI: Sisällytetäänkö suuttimen lämpötilakomennot GCoden alkuun. Kun start_gcode sisältää jo suuttimen lämpötilakomennot, Cura-edustaohjelma poistaa tämän asetuksen automaattisesti käytöstä.

[ctx: material_bed_temp_prepend label]
en: Include Build Plate Temperature
fi_FI: Sisällytä alustan lämpötila

[ctx: material_bed_temp_prepend description]
en: Whether to include build plate temperature commands at the start of the gcode. When the start_gcode already contains build plate temperature commands Cura frontend will automatically disable this setting.
fi_FI: Sisällytetäänkö alustan lämpötilakomennot GCoden alkuun. Kun aloitus-GCode sisältää jo alustan lämpötilakomennot, Cura-edustaohjelma poistaa tämän asetuksen automaattisesti käytöstä.

[ctx: machine_width label]
en: Machine Width
fi_FI: Laitteen leveys

[ctx: machine_width description]
en: The width (X-direction) of the printable area.
fi_FI: Tulostettavan alueen leveys (X-suunta).

[ctx: machine_depth label]
en: Machine Depth
fi_FI: Laitteen syvyys

[ctx: machine_depth description]
en: The depth (Y-direction) of the printable area.
fi_FI: Tulostettavan alueen syvyys (Y-suunta).

[ctx: machine_shape label]
en: Build Plate Shape
fi_FI: Alustan muoto

[ctx: machine_shape description]
en: The shape of the build plate without taking unprintable areas into account.
fi_FI: Alustan muoto ottamatta huomioon alueita, joihin ei voi tulostaa.

[ctx: machine_shape option rectangular]
en: Rectangular
fi_FI: Suorakulmainen

[ctx: machine_shape option elliptic]
en: Elliptic
fi_FI: Soikea

[ctx: machine_height label]
en: Machine Height
fi_FI: Laitteen korkeus

[ctx: machine_height description]
en: The height (Z-direction) of the printable area.
fi_FI: Tulostettavan alueen korkeus (Z-suunta).

[ctx: machine_heated_bed label]
en: Has Heated Build Plate
fi_FI: Sisältää lämmitettävän alustan

[ctx: machine_heated_bed description]
en: Whether the machine has a heated build plate present.
fi_FI: Sisältääkö laite lämmitettävän alustan.

[ctx: machine_center_is_zero label]
en: Is Center Origin
fi_FI: On keskikohdassa

[ctx: machine_center_is_zero description]
en: Whether the X/Y coordinates of the zero position of the printer is at the center of the printable area.
fi_FI: Ovatko tulostimen nollasijainnin X-/Y-koordinaatit tulostettavan alueen keskellä.

[ctx: machine_extruder_count label]
en: Number of Extruders
fi_FI: Suulakkeiden määrä

[ctx: machine_extruder_count description]
en: Number of extruder trains. An extruder train is the combination of a feeder, bowden tube, and nozzle.
fi_FI: Suulakeryhmien määrä. Suulakeryhmä on syöttölaitteen, Bowden-putken ja suuttimen yhdistelmä.

[ctx: machine_nozzle_tip_outer_diameter label]
en: Outer nozzle diameter
fi_FI: Suuttimen ulkoläpimitta

[ctx: machine_nozzle_tip_outer_diameter description]
en: The outer diameter of the tip of the nozzle.
fi_FI: Suuttimen kärjen ulkoläpimitta.

[ctx: machine_nozzle_head_distance label]
en: Nozzle length
fi_FI: Suuttimen pituus

[ctx: machine_nozzle_head_distance description]
en: The height difference between the tip of the nozzle and the lowest part of the print head.
fi_FI: Suuttimen kärjen ja tulostuspään alimman osan välinen korkeusero.

[ctx: machine_nozzle_expansion_angle label]
en: Nozzle angle
fi_FI: Suuttimen kulma

[ctx: machine_nozzle_expansion_angle description]
en: The angle between the horizontal plane and the conical part right above the tip of the nozzle.
fi_FI: Vaakatason ja suuttimen kärjen yllä olevan kartiomaisen osan välinen kulma.

[ctx: machine_heat_zone_length label]
en: Heat zone length
fi_FI: Lämpöalueen pituus

[ctx: machine_heat_zone_length description]
en: The distance from the tip of the nozzle in which heat from the nozzle is transferred to the filament.
fi_FI: Suuttimen kärjestä mitattu etäisyys, jonka suuttimen lämpö siirtyy tulostuslankaan.

[ctx: machine_filament_park_distance label]
en: Filament Park Distance
fi_FI: Tulostuslangan säilytysetäisyys

[ctx: machine_filament_park_distance description]
en: The distance from the tip of the nozzle where to park the filament when an extruder is no longer used.
fi_FI: Suuttimen kärjestä mitattu etäisyys, jonka päähän tulostuslanka asetetaan säilytykseen, kun suulaketta ei enää käytetä.

[ctx: machine_nozzle_temp_enabled label]
en: Enable Nozzle Temperature Control
fi_FI: Ota suuttimen lämpötilan hallinta käyttöön

[ctx: machine_nozzle_temp_enabled description]
en: Whether to control temperature from Cura. Turn this off to control nozzle temperature from outside of Cura.
fi_FI: Lämpötilan hallinta Curan kautta. Kytke tämä pois, niin voit hallita suuttimen lämpötilaa Curan ulkopuolella.

[ctx: machine_nozzle_heat_up_speed label]
en: Heat up speed
fi_FI: Lämpenemisnopeus

[ctx: machine_nozzle_heat_up_speed description]
en: The speed (°C/s) by which the nozzle heats up averaged over the window of normal printing temperatures and the standby temperature.
fi_FI: Nopeus (°C/s), jolla suutin lämpenee, mitattuna keskiarvona normaaleista tulostuslämpötiloista ja valmiuslämpötilasta.

[ctx: machine_nozzle_cool_down_speed label]
en: Cool down speed
fi_FI: Jäähdytysnopeus

[ctx: machine_nozzle_cool_down_speed description]
en: The speed (°C/s) by which the nozzle cools down averaged over the window of normal printing temperatures and the standby temperature.
fi_FI: Nopeus (°C/s), jolla suutin jäähtyy, mitattuna keskiarvona normaaleista tulostuslämpötiloista ja valmiuslämpötilasta.

[ctx: machine_min_cool_heat_time_window label]
en: Minimal Time Standby Temperature
fi_FI: Valmiuslämpötilan minimiaika

[ctx: machine_min_cool_heat_time_window description]
en: The minimal time an extruder has to be inactive before the nozzle is cooled. Only when an extruder is not used for longer than this time will it be allowed to cool down to the standby temperature.
fi_FI: Minimiaika, jonka suulakkeen on oltava ei-aktiivinen, ennen kuin suutin jäähdytetään. Suulakkeen annetaan jäähtyä valmiustilaan vain, kun sitä ei käytetä tätä aikaa kauemmin.

[ctx: machine_gcode_flavor option RepRap (Volumetric)]
en: Marlin (Volumetric)
fi_FI: Marlin (volymetrinen)

[ctx: machine_disallowed_areas label]
en: Disallowed areas
fi_FI: Kielletyt alueet

[ctx: machine_disallowed_areas description]
en: A list of polygons with areas the print head is not allowed to enter.
fi_FI: Monikulmioluettelo, jossa on alueet, joihin tulostuspää ei saa siirtyä.

[ctx: nozzle_disallowed_areas label]
en: Nozzle Disallowed Areas
fi_FI: Suuttimen kielletyt alueet

[ctx: nozzle_disallowed_areas description]
en: A list of polygons with areas the nozzle is not allowed to enter.
fi_FI: Monikulmioluettelo, jossa on alueet, joihin suutin ei saa siirtyä.

[ctx: machine_head_polygon label]
en: Machine head polygon
fi_FI: Laiteen pään monikulmio

[ctx: machine_head_polygon description]
en: A 2D silhouette of the print head (fan caps excluded).
fi_FI: 2D-siluetti tulostuspäästä (tuulettimen kannattimet pois lukien)

[ctx: machine_head_with_fans_polygon label]
en: Machine head & Fan polygon
fi_FI: Laiteen pään ja tuulettimen monikulmio

[ctx: machine_head_with_fans_polygon description]
en: A 2D silhouette of the print head (fan caps included).
fi_FI: 2D-siluetti tulostuspäästä (tuulettimen päät mukaan lukien)

[ctx: gantry_height label]
en: Gantry height
fi_FI: Korokkeen korkeus

[ctx: gantry_height description]
en: The height difference between the tip of the nozzle and the gantry system (X and Y axes).
fi_FI: Suuttimen kärjen ja korokejärjestelmän (X- ja Y-akselit) välinen korkeusero.

[ctx: machine_nozzle_id label]
en: Nozzle ID
fi_FI: Suuttimen tunnus

[ctx: machine_nozzle_id description]
en: The nozzle ID for an extruder train, such as "AA 0.4" and "BB 0.8".
fi_FI: Suulakeryhmän suulakkeen tunnus, kuten "AA 0.4" ja "BB 0.8".

[ctx: machine_nozzle_size label]
en: Nozzle Diameter
fi_FI: Suuttimen läpimitta

[ctx: machine_nozzle_size description]
en: The inner diameter of the nozzle. Change this setting when using a non-standard nozzle size.
fi_FI: Suuttimen sisäläpimitta. Muuta tätä asetusta, kun käytössä on muu kuin vakiokokoinen suutin.

[ctx: machine_use_extruder_offset_to_offset_coords label]
en: Offset With Extruder
fi_FI: Suulakkeen siirtymä

[ctx: machine_use_extruder_offset_to_offset_coords description]
en: Apply the extruder offset to the coordinate system.
fi_FI: Käytä suulakkeen siirtymää koordinaattijärjestelmään.

[ctx: extruder_prime_pos_z label]
en: Extruder Prime Z Position
fi_FI: Suulakkeen esitäytön Z-sijainti

[ctx: extruder_prime_pos_z description]
en: The Z coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
fi_FI: Z-koordinaatti sijainnille, jossa suutin esitäytetään tulostusta aloitettaessa.

[ctx: extruder_prime_pos_abs label]
en: Absolute Extruder Prime Position
fi_FI: Absoluuttinen suulakkeen esitäytön sijainti

[ctx: extruder_prime_pos_abs description]
en: Make the extruder prime position absolute rather than relative to the last-known location of the head.
fi_FI: Tekee suulakkeen esitäyttösijainnista absoluuttisen eikä suhteellisen viimeksi tunnettuun pään sijaintiin nähden.

[ctx: machine_max_feedrate_x label]
en: Maximum Speed X
fi_FI: Maksiminopeus X

[ctx: machine_max_feedrate_x description]
en: The maximum speed for the motor of the X-direction.
fi_FI: X-suunnan moottorin maksiminopeus.

[ctx: machine_max_feedrate_y label]
en: Maximum Speed Y
fi_FI: Maksiminopeus Y

[ctx: machine_max_feedrate_y description]
en: The maximum speed for the motor of the Y-direction.
fi_FI: Y-suunnan moottorin maksiminopeus.

[ctx: machine_max_feedrate_z label]
en: Maximum Speed Z
fi_FI: Maksiminopeus Z

[ctx: machine_max_feedrate_z description]
en: The maximum speed for the motor of the Z-direction.
fi_FI: Z-suunnan moottorin maksiminopeus.

[ctx: machine_max_feedrate_e label]
en: Maximum Feedrate
fi_FI: Maksimisyöttönopeus

[ctx: machine_max_feedrate_e description]
en: The maximum speed of the filament.
fi_FI: Tulostuslangan maksiminopeus.

[ctx: machine_max_acceleration_x label]
en: Maximum Acceleration X
fi_FI: Maksimikiihtyvyys X

[ctx: machine_max_acceleration_x description]
en: Maximum acceleration for the motor of the X-direction
fi_FI: X-suunnan moottorin maksimikiihtyvyys.

[ctx: machine_max_acceleration_y label]
en: Maximum Acceleration Y
fi_FI: Maksimikiihtyvyys Y

[ctx: machine_max_acceleration_y description]
en: Maximum acceleration for the motor of the Y-direction.
fi_FI: Y-suunnan moottorin maksimikiihtyvyys.

[ctx: machine_max_acceleration_z label]
en: Maximum Acceleration Z
fi_FI: Maksimikiihtyvyys Z

[ctx: machine_max_acceleration_z description]
en: Maximum acceleration for the motor of the Z-direction.
fi_FI: Z-suunnan moottorin maksimikiihtyvyys.

[ctx: machine_max_acceleration_e label]
en: Maximum Filament Acceleration
fi_FI: Tulostuslangan maksimikiihtyvyys

[ctx: machine_max_acceleration_e description]
en: Maximum acceleration for the motor of the filament.
fi_FI: Tulostuslangan moottorin maksimikiihtyvyys.

[ctx: machine_acceleration label]
en: Default Acceleration
fi_FI: Oletuskiihtyvyys

[ctx: machine_acceleration description]
en: The default acceleration of print head movement.
fi_FI: Tulostuspään liikkeen oletuskiihtyvyys.

[ctx: machine_max_jerk_xy label]
en: Default X-Y Jerk
fi_FI: Oletusarvoinen X-Y-nykäisy

[ctx: machine_max_jerk_xy description]
en: Default jerk for movement in the horizontal plane.
fi_FI: Vaakatasoisen liikkeen oletusnykäisy.

[ctx: machine_max_jerk_z label]
en: Default Z Jerk
fi_FI: Oletusarvoinen Z-nykäisy

[ctx: machine_max_jerk_z description]
en: Default jerk for the motor of the Z-direction.
fi_FI: Z-suunnan moottorin oletusnykäisy.

[ctx: machine_max_jerk_e label]
en: Default Filament Jerk
fi_FI: Oletusarvoinen tulostuslangan nykäisy

[ctx: machine_max_jerk_e description]
en: Default jerk for the motor of the filament.
fi_FI: Tulostuslangan moottorin oletusnykäisy.

[ctx: machine_minimum_feedrate label]
en: Minimum Feedrate
fi_FI: Minimisyöttönopeus

[ctx: machine_minimum_feedrate description]
en: The minimal movement speed of the print head.
fi_FI: Tulostuspään liikkeen miniminopeus.

[ctx: resolution label]
en: Quality
fi_FI: Laatu

[ctx: resolution description]
en: All settings that influence the resolution of the print. These settings have a large impact on the quality (and print time)
fi_FI: Kaikki tulostuksen resoluutioon vaikuttavat asetukset. Näillä asetuksilla on suuri vaikutus laatuun (ja tulostusaikaan).

[ctx: layer_height label]
en: Layer Height
fi_FI: Kerroksen korkeus

[ctx: layer_height description]
en: The height of each layer in mm. Higher values produce faster prints in lower resolution, lower values produce slower prints in higher resolution.
fi_FI: Kunkin kerroksen korkeus milleinä. Korkeammat arvot tuottavat nopeampia tulosteita alhaisemmalla resoluutiolla, alemmat arvot tuottavat hitaampia tulosteita korkeammalla resoluutiolla.

[ctx: layer_height_0 label]
en: Initial Layer Height
fi_FI: Alkukerroksen korkeus

[ctx: layer_height_0 description]
en: The height of the initial layer in mm. A thicker initial layer makes adhesion to the build plate easier.
fi_FI: Alkukerroksen korkeus milleinä. Paksumpi alkukerros helpottaa alustaan kiinnittymistä.

[ctx: line_width label]
en: Line Width
fi_FI: Linjan leveys

[ctx: line_width description]
en: Width of a single line. Generally, the width of each line should correspond to the width of the nozzle. However, slightly reducing this value could produce better prints.
fi_FI: Yhden linjan leveys. Yleensä kunkin linjan leveyden tulisi vastata suuttimen leveyttä. Pienentämällä tätä arvoa hiukan voidaan kuitenkin mahdollisesti tuottaa parempia tulosteita.

[ctx: wall_line_width label]
en: Wall Line Width
fi_FI: Seinämälinjan leveys

[ctx: wall_line_width description]
en: Width of a single wall line.
fi_FI: Yhden seinämälinjan leveys.

[ctx: wall_line_width_0 label]
en: Outer Wall Line Width
fi_FI: Ulkoseinämän linjaleveys

[ctx: wall_line_width_0 description]
en: Width of the outermost wall line. By lowering this value, higher levels of detail can be printed.
fi_FI: Ulommaisen seinämälinjan leveys. Tätä arvoa pienentämällä voidaan tulostaa tarkempia yksityiskohtia.

[ctx: wall_line_width_x label]
en: Inner Wall(s) Line Width
fi_FI: Sisäseinämien linjaleveys

[ctx: wall_line_width_x description]
en: Width of a single wall line for all wall lines except the outermost one.
fi_FI: Yhden seinämälinjan leveys. Koskee kaikkia muita paitsi ulommaista seinämää.

[ctx: skin_line_width label]
en: Top/Bottom Line Width
fi_FI: Ylä-/alalinjan leveys

[ctx: skin_line_width description]
en: Width of a single top/bottom line.
fi_FI: Yhden ylä-/alalinjan leveys.

[ctx: infill_line_width label]
en: Infill Line Width
fi_FI: Täyttölinjan leveys

[ctx: infill_line_width description]
en: Width of a single infill line.
fi_FI: Yhden täyttölinjan leveys.

[ctx: skirt_brim_line_width label]
en: Skirt/Brim Line Width
fi_FI: Helma-/reunuslinjan leveys

[ctx: skirt_brim_line_width description]
en: Width of a single skirt or brim line.
fi_FI: Yhden helma- tai reunuslinjan leveys.

[ctx: support_line_width label]
en: Support Line Width
fi_FI: Tukilinjan leveys

[ctx: support_line_width description]
en: Width of a single support structure line.
fi_FI: Yhden tukirakenteen linjan leveys.

[ctx: support_interface_line_width label]
en: Support Interface Line Width
fi_FI: Tukiliittymän linjan leveys

[ctx: support_interface_line_width description]
en: Width of a single line of support roof or floor.
fi_FI: Tukikaton tai -lattian yhden linjan leveys.

[ctx: support_roof_line_width label]
en: Support Roof Line Width
fi_FI: Tukikaton linjaleveys

[ctx: support_roof_line_width description]
en: Width of a single support roof line.
fi_FI: Tukikaton yhden linjan leveys.

[ctx: support_bottom_line_width label]
en: Support Floor Line Width
fi_FI: Tukilattian linjaleveys

[ctx: support_bottom_line_width description]
en: Width of a single support floor line.
fi_FI: Tukilattian yhden linjan leveys.

[ctx: prime_tower_line_width label]
en: Prime Tower Line Width
fi_FI: Esitäyttötornin linjan leveys

[ctx: prime_tower_line_width description]
en: Width of a single prime tower line.
fi_FI: Yhden esitäyttötornin linjan leveys.

[ctx: initial_layer_line_width_factor label]
en: Initial Layer Line Width
fi_FI: Alkukerroksen linjaleveys

[ctx: initial_layer_line_width_factor description]
en: Multiplier of the line width on the first layer. Increasing this could improve bed adhesion.
fi_FI: Ensimmäisen kerroksen linjaleveyden kerroin. Sen suurentaminen voi parantaa tarttuvuutta pöytään.

[ctx: shell label]
en: Shell
fi_FI: Kuori

[ctx: shell description]
en: Shell
fi_FI: Kuori

[ctx: wall_extruder_nr label]
en: Wall Extruder
fi_FI: Seinämien suulake

[ctx: wall_extruder_nr description]
en: The extruder train used for printing the walls. This is used in multi-extrusion.
fi_FI: Seinämien tulostukseen käytettävä suulakeryhmä. Tätä käytetään monipursotuksessa.

[ctx: wall_0_extruder_nr label]
en: Outer Wall Extruder
fi_FI: Ulkoseinämän suulake

[ctx: wall_0_extruder_nr description]
en: The extruder train used for printing the outer wall. This is used in multi-extrusion.
fi_FI: Ulkoseinämän tulostukseen käytettävä suulakeryhmä. Tätä käytetään monipursotuksessa.

[ctx: wall_x_extruder_nr description]
en: The extruder train used for printing the inner walls. This is used in multi-extrusion.
fi_FI: Sisäseinämien tulostukseen käytettävä suulakeryhmä. Tätä käytetään monipursotuksessa.

[ctx: wall_thickness label]
en: Wall Thickness
fi_FI: Seinämän paksuus

[ctx: wall_thickness description]
en: The thickness of the walls in the horizontal direction. This value divided by the wall line width defines the number of walls.
fi_FI: Seinämien paksuus vaakatasossa. Tämä arvo jaettuna seinämälinjan leveysarvolla määrittää seinämien lukumäärän.

[ctx: wall_line_count label]
en: Wall Line Count
fi_FI: Seinämälinjaluku

[ctx: wall_line_count description]
en: The number of walls. When calculated by the wall thickness, this value is rounded to a whole number.
fi_FI: Seinämien lukumäärä. Kun se lasketaan seinämän paksuudesta, arvo pyöristetään kokonaislukuun.

[ctx: wall_0_wipe_dist label]
en: Outer Wall Wipe Distance
fi_FI: Ulkoseinämän täyttöliikkeen etäisyys

[ctx: wall_0_wipe_dist description]
en: Distance of a travel move inserted after the outer wall, to hide the Z seam better.
fi_FI: Siirtoliikkeen etäisyys ulkoseinämän jälkeen Z-sauman piilottamiseksi paremmin.

[ctx: roofing_extruder_nr label]
en: Top Surface Skin Extruder
fi_FI: Yläpinnan pintakalvon suulake

[ctx: roofing_extruder_nr description]
en: The extruder train used for printing the top most skin. This is used in multi-extrusion.
fi_FI: Ylimmän pintakalvon tulostukseen käytettävä suulakeryhmä. Tätä käytetään monipursotuksessa.

[ctx: roofing_layer_count label]
en: Top Surface Skin Layers
fi_FI: Yläpinnan pintakalvokerrokset

[ctx: roofing_layer_count description]
en: The number of top most skin layers. Usually only one top most layer is sufficient to generate higher quality top surfaces.
fi_FI: Ylimpien pintakalvokerrosten määrä. Yleensä vain yksi ylin kerros riittää tuottamaan korkeampilaatuisia yläpintoja.

[ctx: top_bottom_extruder_nr label]
en: Top/Bottom Extruder
fi_FI: Ylä- ja alapuolen suulake

[ctx: top_bottom_extruder_nr description]
en: The extruder train used for printing the top and bottom skin. This is used in multi-extrusion.
fi_FI: Ylä- ja alapuolen pintakalvon tulostukseen käytettävä suulakeryhmä. Tätä käytetään monipursotuksessa.

[ctx: top_bottom_thickness label]
en: Top/Bottom Thickness
fi_FI: Ylä-/alaosan paksuus

[ctx: top_bottom_thickness description]
en: The thickness of the top/bottom layers in the print. This value divided by the layer height defines the number of top/bottom layers.
fi_FI: Ylä-/alakerrosten paksuus tulosteessa. Tämä arvo jaettuna kerroksen korkeusarvolla määrittää ylä-/alakerrosten lukumäärän.

[ctx: top_thickness label]
en: Top Thickness
fi_FI: Yläosan paksuus

[ctx: top_thickness description]
en: The thickness of the top layers in the print. This value divided by the layer height defines the number of top layers.
fi_FI: Yläkerrosten paksuus tulosteessa. Tämä arvo jaettuna kerroksen korkeusarvolla määrittää yläkerrosten lukumäärän.

[ctx: top_layers label]
en: Top Layers
fi_FI: Yläkerrokset

[ctx: top_layers description]
en: The number of top layers. When calculated by the top thickness, this value is rounded to a whole number.
fi_FI: Yläkerrosten lukumäärä. Kun se lasketaan yläosan paksuudesta, arvo pyöristetään kokonaislukuun.

[ctx: bottom_thickness label]
en: Bottom Thickness
fi_FI: Alaosan paksuus

[ctx: bottom_thickness description]
en: The thickness of the bottom layers in the print. This value divided by the layer height defines the number of bottom layers.
fi_FI: Alakerrosten paksuus tulosteessa. Tämä arvo jaettuna kerroksen korkeusarvolla määrittää alakerrosten lukumäärän.

[ctx: bottom_layers label]
en: Bottom Layers
fi_FI: Alakerrokset

[ctx: bottom_layers description]
en: The number of bottom layers. When calculated by the bottom thickness, this value is rounded to a whole number.
fi_FI: Alakerrosten lukumäärä. Kun se lasketaan alaosan paksuudesta, arvo pyöristetään kokonaislukuun.

[ctx: top_bottom_pattern label]
en: Top/Bottom Pattern
fi_FI: Ylä-/alaosan kuvio

[ctx: top_bottom_pattern description]
en: The pattern of the top/bottom layers.
fi_FI: Ylä-/alakerrosten kuvio.

[ctx: top_bottom_pattern option lines]
en: Lines
fi_FI: Linjat

[ctx: top_bottom_pattern option concentric]
en: Concentric
fi_FI: Samankeskinen

[ctx: top_bottom_pattern option zigzag]
en: Zig Zag
fi_FI: Siksak

[ctx: top_bottom_pattern_0 label]
en: Bottom Pattern Initial Layer
fi_FI: Alaosan kuvio, alkukerros

[ctx: top_bottom_pattern_0 description]
en: The pattern on the bottom of the print on the first layer.
fi_FI: Tulosteen alaosan kuvio ensimmäisellä kerroksella.

[ctx: top_bottom_pattern_0 option lines]
en: Lines
fi_FI: Linjat

[ctx: top_bottom_pattern_0 option concentric]
en: Concentric
fi_FI: Samankeskinen

[ctx: top_bottom_pattern_0 option zigzag]
en: Zig Zag
fi_FI: Siksak

[ctx: skin_angles label]
en: Top/Bottom Line Directions
fi_FI: Yläosan/alaosan linjojen suunnat

[ctx: skin_angles description]
en: A list of integer line directions to use when the top/bottom layers use the lines or zig zag pattern. Elements from the list are used sequentially as the layers progress and when the end of the list is reached, it starts at the beginning again. The list items are separated by commas and the whole list is contained in square brackets. Default is an empty list which means use the traditional default angles (45 and 135 degrees).
fi_FI: Luettelo käytettävistä linjojen kokonaislukusuunnista, kun ylimmällä/alimmalla kerroksella käytetään linja- tai siksak-kuviota. Tämän luettelon elementtejä käytetään järjestyksessä kerrosten edetessä, ja kun luettelon loppu saavutetaan, aloitetaan taas alusta. Luettelon kohteet on erotettu pilkuilla, ja koko luettelo on hakasulkeiden sisällä. Oletusarvo on tyhjä luettelo, jolloin käytetään perinteisiä oletuskulmia (45 ja 135 astetta).

[ctx: wall_0_inset label]
en: Outer Wall Inset
fi_FI: Ulkoseinämän liitos

[ctx: wall_0_inset description]
en: Inset applied to the path of the outer wall. If the outer wall is smaller than the nozzle, and printed after the inner walls, use this offset to get the hole in the nozzle to overlap with the inner walls instead of the outside of the model.
fi_FI: Ulkoseinämän reitille asetettu liitos. Jos ulkoseinämä on pienempi kuin suutin ja se tulostetaan sisäseinämien jälkeen, tällä siirtymällä saadaan suuttimen reikä limittymään sisäseinämiin mallin ulkopuolen sijaan.

[ctx: optimize_wall_printing_order label]
en: Optimize Wall Printing Order
fi_FI: Optimoi seinämien tulostusjärjestys

[ctx: outer_inset_first label]
en: Outer Before Inner Walls
fi_FI: Ulkoseinämät ennen sisäseinämiä

[ctx: outer_inset_first description]
en: Prints walls in order of outside to inside when enabled. This can help improve dimensional accuracy in X and Y when using a high viscosity plastic like ABS; however it can decrease outer surface print quality, especially on overhangs.
fi_FI: Seinämät tulostetaan ulkoa sisäänpäin, kun tämä on käytössä. Asetuksella voidaan auttaa parantamaan X:n ja Y:n dimensiotarkkuutta ABS:n kaltaista korkeaviskoosista muovia käytettäessä. Se voi kuitenkin heikentää ulkopinnan tulostuslaatua etenkin ulokkeissa.

[ctx: alternate_extra_perimeter label]
en: Alternate Extra Wall
fi_FI: Vuoroittainen lisäseinämä

[ctx: alternate_extra_perimeter description]
en: Prints an extra wall at every other layer. This way infill gets caught between these extra walls, resulting in stronger prints.
fi_FI: Tulostaa ylimääräisen seinämän joka toiseen kerrokseen. Näin täyttömateriaali jää kiinni näiden lisäseinämien väliin, mikä johtaa vahvempiin tulosteisiin.

[ctx: travel_compensate_overlapping_walls_enabled label]
en: Compensate Wall Overlaps
fi_FI: Kompensoi seinämän limityksiä

[ctx: travel_compensate_overlapping_walls_enabled description]
en: Compensate the flow for parts of a wall being printed where there is already a wall in place.
fi_FI: Kompensoi tulostettaessa virtausta niiden seinämien osien kohdalla, joissa on jo olemassa seinämä.

[ctx: travel_compensate_overlapping_walls_0_enabled label]
en: Compensate Outer Wall Overlaps
fi_FI: Kompensoi ulkoseinämän limityksiä

[ctx: travel_compensate_overlapping_walls_0_enabled description]
en: Compensate the flow for parts of an outer wall being printed where there is already a wall in place.
fi_FI: Kompensoi tulostettaessa virtausta niiden ulkoseinämien osien kohdalla, joissa on jo olemassa seinämä.

[ctx: travel_compensate_overlapping_walls_x_enabled label]
en: Compensate Inner Wall Overlaps
fi_FI: Kompensoi sisäseinämän limityksiä

[ctx: travel_compensate_overlapping_walls_x_enabled description]
en: Compensate the flow for parts of an inner wall being printed where there is already a wall in place.
fi_FI: Kompensoi tulostettaessa virtausta niiden sisäseinämien osien kohdalla, joissa on jo olemassa seinämä.

[ctx: fill_perimeter_gaps label]
en: Fill Gaps Between Walls
fi_FI: Täytä seinämien väliset raot

[ctx: fill_perimeter_gaps description]
en: Fills the gaps between walls where no walls fit.
fi_FI: Täyttää raot seinämien välissä, kun seinämät eivät ole sopivia.

[ctx: fill_perimeter_gaps option nowhere]
en: Nowhere
fi_FI: Ei missään

[ctx: fill_perimeter_gaps option everywhere]
en: Everywhere
fi_FI: Kaikkialla

[ctx: fill_outline_gaps label]
en: Print Thin Walls
fi_FI: Tulosta ohuet seinämät

[ctx: fill_outline_gaps description]
en: Print pieces of the model which are horizontally thinner than the nozzle size.
fi_FI: Tulostaa mallin kohtia, jotka ovat vaakasuunnassa suuttimen kokoa ohuempia.

[ctx: xy_offset label]
en: Horizontal Expansion
fi_FI: Vaakalaajennus

[ctx: xy_offset description]
en: Amount of offset applied to all polygons in each layer. Positive values can compensate for too big holes; negative values can compensate for too small holes.
fi_FI: Kaikkia monikulmioita kussakin kerroksessa koskeva siirtymien määrä. Positiivisilla arvoilla kompensoidaan liian suuria aukkoja ja negatiivisilla arvoilla kompensoidaan liian pieniä aukkoja.

[ctx: xy_offset_layer_0 label]
en: Initial Layer Horizontal Expansion
fi_FI: Alkukerroksen vaakalaajennus

[ctx: xy_offset_layer_0 description]
en: Amount of offset applied to all polygons in the first layer. A negative value can compensate for squishing of the first layer known as "elephant's foot".
fi_FI: Kaikkia monikulmioita ensimmäisessä kerroksessa koskeva siirtymien määrä. Negatiivisella arvolla kompensoidaan ensimmäisen kerroksen litistymistä, joka tunnetaan "elefantin jalkana".

[ctx: z_seam_type label]
en: Z Seam Alignment
fi_FI: Z-sauman kohdistus

[ctx: z_seam_type description]
en: Starting point of each path in a layer. When paths in consecutive layers start at the same point a vertical seam may show on the print. When aligning these near a user specified location, the seam is easiest to remove. When placed randomly the inaccuracies at the paths' start will be less noticeable. When taking the shortest path the print will be quicker.
fi_FI: Kerroksen kunkin reitin aloituskohta. Kun peräkkäisissä kerroksissa olevat reitit alkavat samasta kohdasta, tulosteessa saattaa näkyä pystysauma. Kun nämä kohdistetaan lähelle käyttäjän määrittämää kohtaa, sauma on helpompi poistaa. Satunnaisesti sijoittuneina reitin aloituskohdan epätarkkuudet ovat vähemmän silmiinpistäviä. Lyhintä reittiä käyttäen tulostus on nopeampaa.

[ctx: z_seam_type option back]
en: User Specified
fi_FI: Käyttäjän määrittämä

[ctx: z_seam_type option shortest]
en: Shortest
fi_FI: Lyhin

[ctx: z_seam_type option random]
en: Random
fi_FI: Satunnainen

[ctx: z_seam_type option sharpest_corner]
en: Sharpest Corner
fi_FI: Terävin kulma

[ctx: z_seam_x label]
en: Z Seam X
fi_FI: Z-sauma X

[ctx: z_seam_x description]
en: The X coordinate of the position near where to start printing each part in a layer.
fi_FI: X-koordinaatti kohdalle, jonka läheltä aloitetaan kunkin kerroksen osuuden tulostus.

[ctx: z_seam_y label]
en: Z Seam Y
fi_FI: Z-sauma Y

[ctx: z_seam_y description]
en: The Y coordinate of the position near where to start printing each part in a layer.
fi_FI: Y-koordinaatti kohdalle, jonka läheltä aloitetaan kunkin kerroksen osuuden tulostus.

[ctx: z_seam_corner label]
en: Seam Corner Preference
fi_FI: Saumakulmien asetus

[ctx: z_seam_corner description]
en: Control whether corners on the model outline influence the position of the seam. None means that corners have no influence on the seam position. Hide Seam makes the seam more likely to occur on an inside corner. Expose Seam makes the seam more likely to occur on an outside corner. Hide or Expose Seam makes the seam more likely to occur at an inside or outside corner.
fi_FI: Määritä, vaikuttavatko mallin ulkolinjan kulmat sauman sijaintiin. Ei mitään tarkoittaa, että kulmilla ei ole vaikutusta sauman sijaintiin. Piilota sauma -valinnalla sauman sijainti sisäkulmassa on todennäköisempää. Paljasta sauma -valinnalla sauman sijainti ulkokulmassa on todennäköisempää. Piilota tai paljasta sauma -valinnalla sauman sijainti sisä- tai ulkokulmassa on todennäköisempää.

[ctx: z_seam_corner option z_seam_corner_none]
en: None
fi_FI: Ei mitään

[ctx: z_seam_corner option z_seam_corner_inner]
en: Hide Seam
fi_FI: Piilota sauma

[ctx: z_seam_corner option z_seam_corner_outer]
en: Expose Seam
fi_FI: Paljasta sauma

[ctx: z_seam_corner option z_seam_corner_any]
en: Hide or Expose Seam
fi_FI: Piilota tai paljasta sauma

[ctx: z_seam_relative label]
en: Z Seam Relative
fi_FI: Z-sauma suhteellinen

[ctx: z_seam_relative description]
en: When enabled, the z seam coordinates are relative to each part's centre. When disabled, the coordinates define an absolute position on the build plate.
fi_FI: Kun tämä on käytössä, Z-sauman koordinaatit ovat suhteessa kunkin osan keskikohtaan. Kun asetus on pois käytöstä, koordinaatit määrittävät absoluuttisen sijainnin alustalla.

[ctx: skin_no_small_gaps_heuristic label]
en: Ignore Small Z Gaps
fi_FI: Ohita pienet Z-raot

[ctx: skin_no_small_gaps_heuristic description]
en: When the model has small vertical gaps, about 5% extra computation time can be spent on generating top and bottom skin in these narrow spaces. In such case, disable the setting.
fi_FI: Kun mallissa on pieniä pystyrakoja, ylä- ja alapuolen pintakalvon tekemiseen näihin kapeisiin paikkoihin voi kulua noin 5 % ylimääräistä laskenta-aikaa. Poista siinä tapauksessa tämä asetus käytöstä.

[ctx: skin_outline_count label]
en: Extra Skin Wall Count
fi_FI: Pintakalvojen ulkopuolisten lisäseinämien määrä

[ctx: skin_outline_count description]
en: Replaces the outermost part of the top/bottom pattern with a number of concentric lines. Using one or two lines improves roofs that start on infill material.
fi_FI: Korvaa ylä-/alakuvion uloimman osan samankeskisillä linjoilla. Yhden tai kahden linjan käyttäminen parantaa kattoja, jotka alkavat täyttömateriaalin keskeltä.

[ctx: ironing_enabled label]
en: Enable Ironing
fi_FI: Ota silitys käyttöön

[ctx: ironing_enabled description]
en: Go over the top surface one additional time, but without extruding material. This is meant to melt the plastic on top further, creating a smoother surface.
fi_FI: Yläpinnan läpikäynti yhden ylimääräisen kerran ilman materiaalin pursotusta. Tämän tarkoitus on sulattaa yläosan muovia enemmän, jolloin saadaan sileämpi pinta.

[ctx: ironing_only_highest_layer label]
en: Iron Only Highest Layer
fi_FI: Silitä vain korkein kerros

[ctx: ironing_only_highest_layer description]
en: Only perform ironing on the very last layer of the mesh. This saves time if the lower layers don't need a smooth surface finish.
fi_FI: Suorita silitys vain verkon viimeisessä kerroksessa. Tämä säästää aikaa, jos alemmat kerrokset eivät edellytä sileää pintaviimeistelyä.

[ctx: ironing_pattern label]
en: Ironing Pattern
fi_FI: Silityskuvio

[ctx: ironing_pattern description]
en: The pattern to use for ironing top surfaces.
fi_FI: Yläpintojen silitykseen käytettävä kuvio.

[ctx: ironing_pattern option concentric]
en: Concentric
fi_FI: Samankeskinen

[ctx: ironing_pattern option zigzag]
en: Zig Zag
fi_FI: Siksak

[ctx: ironing_line_spacing label]
en: Ironing Line Spacing
fi_FI: Silityksen linjajako

[ctx: ironing_line_spacing description]
en: The distance between the lines of ironing.
fi_FI: Silityslinjojen välinen etäisyys.

[ctx: ironing_flow label]
en: Ironing Flow
fi_FI: Silitysvirtaus

[ctx: ironing_flow description]
en: The amount of material, relative to a normal skin line, to extrude during ironing. Keeping the nozzle filled helps filling some of the crevices of the top surface, but too much results in overextrusion and blips on the side of the surface.
fi_FI: Silityksen aikana pursotettavan materiaalin määrä suhteessa normaaliin pintakalvon linjaan. Suuttimen pitäminen täytettynä auttaa joidenkin yläpinnan halkeamien täyttämisessä, mutta liiallinen määrä johtaa ylipursotukseen ja täpliin pinnan sivulla.

[ctx: ironing_inset label]
en: Ironing Inset
fi_FI: Silitysliitos

[ctx: ironing_inset description]
en: A distance to keep from the edges of the model. Ironing all the way to the edge of the mesh may result in a jagged edge on your print.
fi_FI: Etäisyys mallin reunoihin. Silitys verkon reunoihin saakka voi johtaa rosoiseen reunaan tulosteessa.

[ctx: speed_ironing label]
en: Ironing Speed
fi_FI: Silitysnopeus

[ctx: speed_ironing description]
en: The speed at which to pass over the top surface.
fi_FI: Yläpinnan ylikulkuun käytettävä nopeus.

[ctx: acceleration_ironing label]
en: Ironing Acceleration
fi_FI: Silityksen kiihtyvyys

[ctx: acceleration_ironing description]
en: The acceleration with which ironing is performed.
fi_FI: Kiihtyvyys, jolla silitys suoritetaan.

[ctx: jerk_ironing label]
en: Ironing Jerk
fi_FI: Silityksen nykäisy

[ctx: jerk_ironing description]
en: The maximum instantaneous velocity change while performing ironing.
fi_FI: Silityksen aikainen nopeuden hetkellinen maksimimuutos.

[ctx: infill label]
en: Infill
fi_FI: Täyttö

[ctx: infill description]
en: Infill
fi_FI: Täyttö

[ctx: infill_extruder_nr label]
en: Infill Extruder
fi_FI: Täytön suulake

[ctx: infill_extruder_nr description]
en: The extruder train used for printing infill. This is used in multi-extrusion.
fi_FI: Täytön tulostukseen käytettävä suulakeryhmä. Tätä käytetään monipursotuksessa.

[ctx: infill_sparse_density label]
en: Infill Density
fi_FI: Täytön tiheys

[ctx: infill_sparse_density description]
en: Adjusts the density of infill of the print.
fi_FI: Säätää tulostuksen täytön tiheyttä.

[ctx: infill_line_distance label]
en: Infill Line Distance
fi_FI: Täyttölinjan etäisyys

[ctx: infill_line_distance description]
en: Distance between the printed infill lines. This setting is calculated by the infill density and the infill line width.
fi_FI: Etäisyys tulostettujen täyttölinjojen välillä. Tämä asetus lasketaan täytön tiheydestä ja täyttölinjan leveydestä.

[ctx: infill_pattern label]
en: Infill Pattern
fi_FI: Täyttökuvio

[ctx: infill_pattern option grid]
en: Grid
fi_FI: Ristikko

[ctx: infill_pattern option lines]
en: Lines
fi_FI: Linjat

[ctx: infill_pattern option triangles]
en: Triangles
fi_FI: Kolmiot

[ctx: infill_pattern option cubic]
en: Cubic
fi_FI: Kuutio

[ctx: infill_pattern option cubicsubdiv]
en: Cubic Subdivision
fi_FI: Kuution alajako

[ctx: infill_pattern option tetrahedral]
en: Octet
fi_FI: Oktetti

[ctx: infill_pattern option quarter_cubic]
en: Quarter Cubic
fi_FI: Neljänneskuutio

[ctx: infill_pattern option concentric]
en: Concentric
fi_FI: Samankeskinen

[ctx: infill_pattern option zigzag]
en: Zig Zag
fi_FI: Siksak

[ctx: infill_pattern option cross]
en: Cross
fi_FI: Risti

[ctx: infill_pattern option cross_3d]
en: Cross 3D
fi_FI: Risti 3D

[ctx: zig_zaggify_infill label]
en: Connect Infill Lines
fi_FI: Yhdistä täyttölinjat

[ctx: infill_angles label]
en: Infill Line Directions
fi_FI: Täyttölinjojen suunnat

[ctx: infill_angles description]
en: A list of integer line directions to use. Elements from the list are used sequentially as the layers progress and when the end of the list is reached, it starts at the beginning again. The list items are separated by commas and the whole list is contained in square brackets. Default is an empty list which means use the traditional default angles (45 and 135 degrees for the lines and zig zag patterns and 45 degrees for all other patterns).
fi_FI: Luettelo käytettävistä linjojen kokonaislukusuunnista. Tämän luettelon elementtejä käytetään järjestyksessä kerrosten edetessä, ja kun luettelon loppu saavutetaan, aloitetaan taas alusta. Luettelon kohteet on erotettu pilkuilla, ja koko luettelo on hakasulkeiden sisällä. Oletusarvo on tyhjä luettelo, jolloin käytetään perinteisiä oletuskulmia (45 ja 135 astetta linja- ja siksak-kuvioille ja 45 astetta muille kuvioille).

[ctx: sub_div_rad_add label]
en: Cubic Subdivision Shell
fi_FI: Kuution alajakokuori

[ctx: sub_div_rad_add description]
en: An addition to the radius from the center of each cube to check for the boundary of the model, as to decide whether this cube should be subdivided. Larger values lead to a thicker shell of small cubes near the boundary of the model.
fi_FI: Lisäys säteeseen kunkin kuution keskipisteestä mallin rajojen tarkistamiseksi. Näin määritetään, tuleeko kuutioon tehdä alajako. Suuremmat arvot tuottavat paksumman kuoren pienempiin kuutioihin mallin rajojen lähellä.

[ctx: infill_overlap label]
en: Infill Overlap Percentage
fi_FI: Täytön limityksen prosentti

[ctx: infill_overlap_mm label]
en: Infill Overlap
fi_FI: Täytön limitys

[ctx: infill_overlap_mm description]
en: The amount of overlap between the infill and the walls. A slight overlap allows the walls to connect firmly to the infill.
fi_FI: Limityksen määrä täytön ja seinämien välillä. Pienellä limityksellä seinämät liittyvät tukevasti täyttöön.

[ctx: skin_overlap label]
en: Skin Overlap Percentage
fi_FI: Pintakalvon limityksen prosentti

[ctx: skin_overlap_mm label]
en: Skin Overlap
fi_FI: Pintakalvon limitys

[ctx: infill_wipe_dist label]
en: Infill Wipe Distance
fi_FI: Täyttöliikkeen etäisyys

[ctx: infill_wipe_dist description]
en: Distance of a travel move inserted after every infill line, to make the infill stick to the walls better. This option is similar to infill overlap, but without extrusion and only on one end of the infill line.
fi_FI: Siirtoliikkeen pituus jokaisen täyttölinjan jälkeen, jotta täyttö tarttuu seinämiin paremmin. Tämä vaihtoehto on samanlainen kuin täytön limitys, mutta ilman pursotusta ja tapahtuu vain toisessa päässä täyttölinjaa.

[ctx: infill_sparse_thickness label]
en: Infill Layer Thickness
fi_FI: Täyttökerroksen paksuus

[ctx: infill_sparse_thickness description]
en: The thickness per layer of infill material. This value should always be a multiple of the layer height and is otherwise rounded.
fi_FI: Täyttömateriaalin paksuus kerrosta kohti. Tämän arvon tulisi aina olla kerroksen korkeuden kerrannainen. Muissa tapauksissa se pyöristetään.

[ctx: gradual_infill_steps label]
en: Gradual Infill Steps
fi_FI: Asteittainen täyttöarvo

[ctx: gradual_infill_steps description]
en: Number of times to reduce the infill density by half when getting further below top surfaces. Areas which are closer to top surfaces get a higher density, up to the Infill Density.
fi_FI: Määrä kertoja, joilla täytön tiheyttä vähennetään puolella kauemmaksi yläpintojen alle siirryttäessä. Yläpintoja lähempänä olevista alueista tulee tiheämpiä enintään täytön tiheyden arvoon asti.

[ctx: gradual_infill_step_height label]
en: Gradual Infill Step Height
fi_FI: Asteittaisen täyttöarvon korkeus

[ctx: gradual_infill_step_height description]
en: The height of infill of a given density before switching to half the density.
fi_FI: Tietyn tiheysarvon täytön korkeus ennen puoleen tiheyteen vaihtamista.

[ctx: infill_before_walls label]
en: Infill Before Walls
fi_FI: Täyttö ennen seinämiä

[ctx: infill_before_walls description]
en: Print the infill before printing the walls. Printing the walls first may lead to more accurate walls, but overhangs print worse. Printing the infill first leads to sturdier walls, but the infill pattern might sometimes show through the surface.
fi_FI: Tulostetaan täyttö ennen seinien tulostamista. Seinien tulostaminen ensin saattaa johtaa tarkempiin seiniin, mutta ulokkeet tulostuvat huonommin. Täytön tulostaminen ensin johtaa tukevampiin seiniin, mutta täyttökuvio saattaa joskus näkyä pinnan läpi.

[ctx: min_infill_area label]
en: Minimum Infill Area
fi_FI: Minimitäyttöalue

[ctx: min_infill_area description]
en: Don't generate areas of infill smaller than this (use skin instead).
fi_FI: Älä muodosta tätä pienempiä täyttöalueita (käytä sen sijaan pintakalvoa).

[ctx: skin_preshrink label]
en: Skin Removal Width
fi_FI: Pintakalvon poistoleveys

[ctx: skin_preshrink description]
en: The largest width of skin areas which are to be removed. Every skin area smaller than this value will disappear. This can help in limiting the amount of time and material spent on printing top/bottom skin at slanted surfaces in the model.
fi_FI: Suurin poistettavien pintakalvoalueiden leveys. Kaikki tätä arvoa pienemmät pintakalvoalueet poistuvat. Tästä voi olla apua mallin kaltevien pintojen ylä-/alapintakalvon tulostukseen käytettävän ajan ja materiaalin rajoittamisessa.

[ctx: top_skin_preshrink label]
en: Top Skin Removal Width
fi_FI: Yläpintakalvon poistoleveys

[ctx: top_skin_preshrink description]
en: The largest width of top skin areas which are to be removed. Every skin area smaller than this value will disappear. This can help in limiting the amount of time and material spent on printing top skin at slanted surfaces in the model.
fi_FI: Suurin poistettavien yläpintakalvoalueiden leveys. Kaikki tätä arvoa pienemmät pintakalvoalueet poistuvat. Tästä voi olla apua mallin kaltevien pintojen yläpintakalvon tulostukseen käytettävän ajan ja materiaalin rajoittamisessa.

[ctx: bottom_skin_preshrink label]
en: Bottom Skin Removal Width
fi_FI: Alapintakalvon poistoleveys

[ctx: bottom_skin_preshrink description]
en: The largest width of bottom skin areas which are to be removed. Every skin area smaller than this value will disappear. This can help in limiting the amount of time and material spent on printing bottom skin at slanted surfaces in the model.
fi_FI: Suurin poistettavien alapintakalvoalueiden leveys. Kaikki tätä arvoa pienemmät pintakalvoalueet poistuvat. Tästä voi olla apua mallin kaltevien pintojen alapintakalvon tulostukseen käytettävän ajan ja materiaalin rajoittamisessa.

[ctx: expand_skins_expand_distance label]
en: Skin Expand Distance
fi_FI: Pintakalvon laajennuksen etäisyys

[ctx: expand_skins_expand_distance description]
en: The distance the skins are expanded into the infill. Higher values makes the skin attach better to the infill pattern and makes the walls on neighboring layers adhere better to the skin. Lower values save amount of material used.
fi_FI: Etäisyys, jonka verran pintakalvot laajentuvat täyttöön. Suuremmat arvot saavat pintakalvon kiinnittymään paremmin täyttökuvioon ja viereisten kerrosten seinämät tarttumaan paremmin pintakalvoon. Pienemmät arvot vähentävät käytettävän materiaalin määrää.

[ctx: top_skin_expand_distance label]
en: Top Skin Expand Distance
fi_FI: Yläpintakalvon laajennuksen etäisyys

[ctx: top_skin_expand_distance description]
en: The distance the top skins are expanded into the infill. Higher values makes the skin attach better to the infill pattern and makes the walls on the layer above adhere better to the skin. Lower values save amount of material used.
fi_FI: Etäisyys, jonka verran yläpintakalvot laajentuvat täyttöön. Suuremmat arvot saavat pintakalvon kiinnittymään paremmin täyttökuvioon ja yllä olevan kerroksen seinämät tarttumaan paremmin pintakalvoon. Pienemmät arvot vähentävät käytettävän materiaalin määrää.

[ctx: bottom_skin_expand_distance label]
en: Bottom Skin Expand Distance
fi_FI: Alapintakalvon laajennuksen etäisyys

[ctx: bottom_skin_expand_distance description]
en: The distance the bottom skins are expanded into the infill. Higher values makes the skin attach better to the infill pattern and makes the skin adhere better to the walls on the layer below. Lower values save amount of material used.
fi_FI: Etäisyys, jonka verran alapintakalvot laajentuvat täyttöön. Suuremmat arvot saavat pintakalvon kiinnittymään paremmin täyttökuvioon ja tarttumaan paremmin alla olevan kerroksen seinämiin. Pienemmät arvot vähentävät käytettävän materiaalin määrää.

[ctx: max_skin_angle_for_expansion label]
en: Maximum Skin Angle for Expansion
fi_FI: Pintakalvon maksimikulma laajennuksessa

[ctx: max_skin_angle_for_expansion description]
en: Top and/or bottom surfaces of your object with an angle larger than this setting, won't have their top/bottom skin expanded. This avoids expanding the narrow skin areas that are created when the model surface has a near vertical slope. An angle of 0° is horizontal, while an angle of 90° is vertical.
fi_FI: Kappaleesi ylä- ja/tai alapinnan ylä- ja alapintakalvoja ei laajenneta, jos niiden kulma on suurempi kuin tämä asetus. Tällä vältetään laajentamasta kapeita pintakalvoja, jotka syntyvät, kun mallin pinnalla on lähes pystysuora rinne. 0 °:n kulma on vaakasuora ja 90 °:n kulma on pystysuora.

[ctx: min_skin_width_for_expansion label]
en: Minimum Skin Width for Expansion
fi_FI: Pintakalvon minimileveys laajennuksessa

[ctx: min_skin_width_for_expansion description]
en: Skin areas narrower than this are not expanded. This avoids expanding the narrow skin areas that are created when the model surface has a slope close to the vertical.
fi_FI: Tätä kapeampia pintakalvoja ei laajenneta. Tällä vältetään laajentamasta kapeita pintakalvoja, jotka syntyvät, kun mallin pinnalla on rinne lähellä pystysuoraa osuutta.

[ctx: material label]
en: Material
fi_FI: Materiaali

[ctx: material description]
en: Material
fi_FI: Materiaali

[ctx: default_material_print_temperature label]
en: Default Printing Temperature
fi_FI: Oletustulostuslämpötila

[ctx: default_material_print_temperature description]
en: The default temperature used for printing. This should be the "base" temperature of a material. All other print temperatures should use offsets based on this value
fi_FI: Tulostuksessa käytettävä oletuslämpötila. Tämän tulee olla materiaalin ”pohjalämpötila”. Kaikkien muiden tulostuslämpötilojen tulee käyttää tähän arvoon perustuvia siirtymiä.

[ctx: material_print_temperature label]
en: Printing Temperature
fi_FI: Tulostuslämpötila

[ctx: material_print_temperature description]
en: The temperature used for printing.
fi_FI: Tulostukseen käytettävä lämpötila.

[ctx: material_print_temperature_layer_0 label]
en: Printing Temperature Initial Layer
fi_FI: Alkukerroksen tulostuslämpötila

[ctx: material_print_temperature_layer_0 description]
en: The temperature used for printing the first layer. Set at 0 to disable special handling of the initial layer.
fi_FI: Ensimmäisen kerroksen tulostuksessa käytettävä lämpötila. Aseta arvoon 0, jos et halua käyttää alkukerroksen erikoiskäsittelyä.

[ctx: material_initial_print_temperature label]
en: Initial Printing Temperature
fi_FI: Tulostuslämpötila alussa

[ctx: material_initial_print_temperature description]
en: The minimal temperature while heating up to the Printing Temperature at which printing can already start.
fi_FI: Minimilämpötila lämmitettäessä tulostuslämpötilaan, jossa tulostus voidaan aloittaa.

[ctx: material_final_print_temperature label]
en: Final Printing Temperature
fi_FI: Tulostuslämpötila lopussa

[ctx: material_final_print_temperature description]
en: The temperature to which to already start cooling down just before the end of printing.
fi_FI: Lämpötila, johon jäähdytetään jo ennen tulostuksen loppumista.

[ctx: material_extrusion_cool_down_speed label]
en: Extrusion Cool Down Speed Modifier
fi_FI: Pursotuksen jäähtymisnopeuden lisämääre

[ctx: material_extrusion_cool_down_speed description]
en: The extra speed by which the nozzle cools while extruding. The same value is used to signify the heat up speed lost when heating up while extruding.
fi_FI: Lisänopeus, jonka verran suutin jäähtyy pursotuksen aikana. Samaa arvoa käytetään merkitsemään menetettyä kuumentumisnopeutta pursotuksen aikaisen kuumennuksen aikana.

[ctx: material_bed_temperature label]
en: Build Plate Temperature
fi_FI: Alustan lämpötila

[ctx: material_bed_temperature_layer_0 label]
en: Build Plate Temperature Initial Layer
fi_FI: Alustan lämpötila (alkukerros)

[ctx: material_bed_temperature_layer_0 description]
en: The temperature used for the heated build plate at the first layer.
fi_FI: Lämmitettävän alustan lämpötila ensimmäistä kerrosta tulostettaessa.

[ctx: material_flow label]
en: Flow
fi_FI: Virtaus

[ctx: material_flow description]
en: Flow compensation: the amount of material extruded is multiplied by this value.
fi_FI: Virtauksen kompensointi: pursotetun materiaalin määrä kerrotaan tällä arvolla.

[ctx: retraction_enable label]
en: Enable Retraction
fi_FI: Ota takaisinveto käyttöön

[ctx: retraction_enable description]
en: Retract the filament when the nozzle is moving over a non-printed area.
fi_FI: Vedä tulostuslanka takaisin, kun suutin liikkuu sellaisen alueen yli, jota ei tulosteta.

[ctx: retract_at_layer_change label]
en: Retract at Layer Change
fi_FI: Takaisinveto kerroksen muuttuessa

[ctx: retract_at_layer_change description]
en: Retract the filament when the nozzle is moving to the next layer.
fi_FI: Vedä tulostuslanka takaisin, kun suutin on siirtymässä seuraavaan kerrokseen.

[ctx: retraction_amount label]
en: Retraction Distance
fi_FI: Takaisinvetoetäisyys

[ctx: retraction_amount description]
en: The length of material retracted during a retraction move.
fi_FI: Takaisinvedon yhteydessä sisään vedettävän materiaalin pituus.

[ctx: retraction_speed label]
en: Retraction Speed
fi_FI: Takaisinvetonopeus

[ctx: retraction_speed description]
en: The speed at which the filament is retracted and primed during a retraction move.
fi_FI: Nopeus, jolla tulostuslanka vedetään sisään ja esitäytetään takaisinvedon yhteydessä.

[ctx: retraction_retract_speed label]
en: Retraction Retract Speed
fi_FI: Takaisinvedon vetonopeus

[ctx: retraction_retract_speed description]
en: The speed at which the filament is retracted during a retraction move.
fi_FI: Nopeus, jolla tulostuslanka vedetään sisään takaisinvedon yhteydessä.

[ctx: retraction_prime_speed label]
en: Retraction Prime Speed
fi_FI: Takaisinvedon esitäyttönopeus

[ctx: retraction_prime_speed description]
en: The speed at which the filament is primed during a retraction move.
fi_FI: Nopeus, jolla tulostuslanka esitäytetään takaisinvedon yhteydessä.

[ctx: retraction_extra_prime_amount label]
en: Retraction Extra Prime Amount
fi_FI: Takaisinvedon esitäytön lisäys

[ctx: retraction_extra_prime_amount description]
en: Some material can ooze away during a travel move, which can be compensated for here.
fi_FI: Siirtoliikkeen yhteydessä materiaalia voi tihkua pois. Sitä voidaan kompensoida tässä.

[ctx: retraction_min_travel label]
en: Retraction Minimum Travel
fi_FI: Takaisinvedon minimiliike

[ctx: retraction_min_travel description]
en: The minimum distance of travel needed for a retraction to happen at all. This helps to get fewer retractions in a small area.
fi_FI: Tarvittavan siirtoliikkeen minimietäisyys, jotta takaisinveto yleensäkin tapahtuu. Tällä varmistetaan, ettei takaisinvetoja tapahdu runsaasti pienellä alueella.

[ctx: retraction_count_max label]
en: Maximum Retraction Count
fi_FI: Takaisinvedon maksimiluku

[ctx: retraction_count_max description]
en: This setting limits the number of retractions occurring within the minimum extrusion distance window. Further retractions within this window will be ignored. This avoids retracting repeatedly on the same piece of filament, as that can flatten the filament and cause grinding issues.
fi_FI: Tämä asetus rajoittaa pursotuksen minimietäisyyden ikkunassa tapahtuvien takaisinvetojen lukumäärää. Muut tämän ikkunan takaisinvedot jätetään huomiotta. Tällä vältetään toistuvat takaisinvedot samalla tulostuslangan osalla, sillä tällöin lanka voi litistyä ja aiheuttaa hiertymisongelmia.

[ctx: retraction_extrusion_window label]
en: Minimum Extrusion Distance Window
fi_FI: Pursotuksen minimietäisyyden ikkuna

[ctx: retraction_extrusion_window description]
en: The window in which the maximum retraction count is enforced. This value should be approximately the same as the retraction distance, so that effectively the number of times a retraction passes the same patch of material is limited.
fi_FI: Ikkuna, jossa takaisinvedon maksimiluku otetaan käyttöön. Tämän ikkunan tulisi olla suunnilleen takaisinvetoetäisyyden kokoinen, jotta saman kohdan sivuuttavien takaisinvetojen lukumäärää saadaan rajoitettua.

[ctx: material_standby_temperature label]
en: Standby Temperature
fi_FI: Valmiuslämpötila

[ctx: material_standby_temperature description]
en: The temperature of the nozzle when another nozzle is currently used for printing.
fi_FI: Suuttimen lämpötila, kun toista suutinta käytetään tulostukseen.

[ctx: switch_extruder_retraction_amount label]
en: Nozzle Switch Retraction Distance
fi_FI: Suuttimen vaihdon takaisinvetoetäisyys

[ctx: switch_extruder_retraction_speeds label]
en: Nozzle Switch Retraction Speed
fi_FI: Suuttimen vaihdon takaisinvetonopeus

[ctx: switch_extruder_retraction_speeds description]
en: The speed at which the filament is retracted. A higher retraction speed works better, but a very high retraction speed can lead to filament grinding.
fi_FI: Nopeus, jolla tulostuslanka vedetään sisään. Suurempi takaisinvetonopeus toimii paremmin, mutta erittäin suuri takaisinvetonopeus saattaa hiertää tulostuslankaa.

[ctx: switch_extruder_retraction_speed label]
en: Nozzle Switch Retract Speed
fi_FI: Suuttimen vaihdon takaisinvetonopeus

[ctx: switch_extruder_retraction_speed description]
en: The speed at which the filament is retracted during a nozzle switch retract.
fi_FI: Nopeus, jolla tulostuslanka vedetään sisään suuttimen vaihdon takaisinvedon yhteydessä.

[ctx: switch_extruder_prime_speed label]
en: Nozzle Switch Prime Speed
fi_FI: Suuttimen vaihdon esitäyttönopeus

[ctx: switch_extruder_prime_speed description]
en: The speed at which the filament is pushed back after a nozzle switch retraction.
fi_FI: Nopeus, jolla tulostuslanka työnnetään takaisin suuttimen vaihdon takaisinvedon jälkeen.

[ctx: speed label]
en: Speed
fi_FI: Nopeus

[ctx: speed description]
en: Speed
fi_FI: Nopeus

[ctx: speed_print label]
en: Print Speed
fi_FI: Tulostusnopeus

[ctx: speed_print description]
en: The speed at which printing happens.
fi_FI: Tulostamiseen käytettävä nopeus.

[ctx: speed_infill label]
en: Infill Speed
fi_FI: Täyttönopeus

[ctx: speed_infill description]
en: The speed at which infill is printed.
fi_FI: Täytön tulostamiseen käytettävä nopeus.

[ctx: speed_wall label]
en: Wall Speed
fi_FI: Seinämänopeus

[ctx: speed_wall description]
en: The speed at which the walls are printed.
fi_FI: Seinämien tulostamiseen käytettävä nopeus.

[ctx: speed_wall_0 label]
en: Outer Wall Speed
fi_FI: Ulkoseinämänopeus

[ctx: speed_wall_0 description]
en: The speed at which the outermost walls are printed. Printing the outer wall at a lower speed improves the final skin quality. However, having a large difference between the inner wall speed and the outer wall speed will affect quality in a negative way.
fi_FI: Nopeus, jolla uloimmat seinämät tulostetaan. Ulkoseinämien tulostus hitaammalla nopeudella parantaa lopullisen pintakalvon laatua. Jos sisäseinämän ja ulkoseinämän nopeuden välillä on kuitenkin suuri ero, se vaikuttaa negatiivisesti laatuun.

[ctx: speed_wall_x label]
en: Inner Wall Speed
fi_FI: Sisäseinämänopeus

[ctx: speed_wall_x description]
en: The speed at which all inner walls are printed. Printing the inner wall faster than the outer wall will reduce printing time. It works well to set this in between the outer wall speed and the infill speed.
fi_FI: Nopeus, jolla kaikki sisäseinämät tulostetaan. Sisäseinämän tulostus ulkoseinämää nopeammin lyhentää tulostusaikaa. Tämä arvo kannattaa asettaa ulkoseinämän nopeuden ja täyttönopeuden väliin.

[ctx: speed_roofing label]
en: Top Surface Skin Speed
fi_FI: Yläpinnan pintakalvonopeus

[ctx: speed_roofing description]
en: The speed at which top surface skin layers are printed.
fi_FI: Yläpinnan pintakalvokerrosten tulostamiseen käytettävä nopeus.

[ctx: speed_topbottom label]
en: Top/Bottom Speed
fi_FI: Ylä-/alaosan nopeus

[ctx: speed_topbottom description]
en: The speed at which top/bottom layers are printed.
fi_FI: Ylä-/alakerrosten tulostamiseen käytettävä nopeus.

[ctx: speed_support label]
en: Support Speed
fi_FI: Tukirakenteen nopeus

[ctx: speed_support description]
en: The speed at which the support structure is printed. Printing support at higher speeds can greatly reduce printing time. The surface quality of the support structure is not important since it is removed after printing.
fi_FI: Nopeus, jolla tukirakenne tulostetaan. Tukirakenteiden tulostus korkeammilla nopeuksilla voi lyhentää tulostusaikaa merkittävästi. Tukirakenteen pinnan laadulla ei ole merkitystä, koska rakenne poistetaan tulostuksen jälkeen.

[ctx: speed_support_infill label]
en: Support Infill Speed
fi_FI: Tuen täytön nopeus

[ctx: speed_support_infill description]
en: The speed at which the infill of support is printed. Printing the infill at lower speeds improves stability.
fi_FI: Nopeus, jolla tuen täyttö tulostetaan. Täytön tulostus hitaammilla nopeuksilla parantaa vakautta.

[ctx: speed_support_interface label]
en: Support Interface Speed
fi_FI: Tukiliittymän nopeus

[ctx: speed_support_interface description]
en: The speed at which the roofs and floors of support are printed. Printing them at lower speeds can improve overhang quality.
fi_FI: Nopeus, jolla tuen katot ja lattiat tulostetaan. Niiden tulostus hitaammilla nopeuksilla voi parantaa ulokkeen laatua.

[ctx: speed_support_roof label]
en: Support Roof Speed
fi_FI: Tukikaton nopeus

[ctx: speed_support_roof description]
en: The speed at which the roofs of support are printed. Printing them at lower speeds can improve overhang quality.
fi_FI: Nopeus, jolla tuen katot tulostetaan. Niiden tulostus hitaammilla nopeuksilla voi parantaa ulokkeen laatua.

[ctx: speed_support_bottom label]
en: Support Floor Speed
fi_FI: Tukilattian nopeus

[ctx: speed_support_bottom description]
en: The speed at which the floor of support is printed. Printing it at lower speed can improve adhesion of support on top of your model.
fi_FI: Nopeus, jolla tuen lattiat tulostetaan. Niiden tulostus hitaammilla nopeuksilla voi parantaa mallin yläosan tuen kiinnittymistä.

[ctx: speed_prime_tower label]
en: Prime Tower Speed
fi_FI: Esitäyttötornin nopeus

[ctx: speed_prime_tower description]
en: The speed at which the prime tower is printed. Printing the prime tower slower can make it more stable when the adhesion between the different filaments is suboptimal.
fi_FI: Nopeus, jolla esitäyttötorni tulostetaan. Esitäyttötornin tulostus hitaammin saattaa tehdä siitä vakaamman, jos eri tulostuslankojen tarttuvuus ei ole paras mahdollinen.

[ctx: speed_travel label]
en: Travel Speed
fi_FI: Siirtoliikkeen nopeus

[ctx: speed_travel description]
en: The speed at which travel moves are made.
fi_FI: Nopeus, jolla siirtoliikkeet tehdään.

[ctx: speed_layer_0 label]
en: Initial Layer Speed
fi_FI: Alkukerroksen nopeus

[ctx: speed_layer_0 description]
en: The speed for the initial layer. A lower value is advised to improve adhesion to the build plate.
fi_FI: Alkukerroksen nopeus. Alhaisempi arvo on suositeltava, jotta tarttuvuus alustaan on parempi.

[ctx: speed_print_layer_0 label]
en: Initial Layer Print Speed
fi_FI: Alkukerroksen tulostusnopeus

[ctx: speed_print_layer_0 description]
en: The speed of printing for the initial layer. A lower value is advised to improve adhesion to the build plate.
fi_FI: Alkukerroksen tulostusnopeus. Alhaisempi arvo on suositeltava, jotta tarttuvuus alustaan on parempi.

[ctx: speed_travel_layer_0 label]
en: Initial Layer Travel Speed
fi_FI: Alkukerroksen siirtoliikkeen nopeus

[ctx: speed_travel_layer_0 description]
en: The speed of travel moves in the initial layer. A lower value is advised to prevent pulling previously printed parts away from the build plate. The value of this setting can automatically be calculated from the ratio between the Travel Speed and the Print Speed.
fi_FI: Alkukerroksen siirtoliikkeiden nopeus. Alhaisempi arvo on suositeltava, jotta aikaisemmin tulostettuja osia ei vedetä pois alustasta. Tämän asetuksen arvo voidaan laskea automaattisesti siirtoliikkeen nopeuden ja tulostusnopeuden suhteen perusteella.

[ctx: skirt_brim_speed label]
en: Skirt/Brim Speed
fi_FI: Helman/reunuksen nopeus

[ctx: skirt_brim_speed description]
en: The speed at which the skirt and brim are printed. Normally this is done at the initial layer speed, but sometimes you might want to print the skirt or brim at a different speed.
fi_FI: Nopeus, jolla helma ja reunus tulostetaan. Yleensä se tehdään alkukerroksen nopeudella. Joskus helma tai reunus halutaan kuitenkin tulostaa eri nopeudella.

[ctx: max_feedrate_z_override label]
en: Maximum Z Speed
fi_FI: Z:n maksiminopeus

[ctx: max_feedrate_z_override description]
en: The maximum speed with which the build plate is moved. Setting this to zero causes the print to use the firmware defaults for the maximum z speed.
fi_FI: Maksiminopeus, jolla alustaa liikutetaan. Jos tämä määritetään nollaan, tulostuksessa käytetään laiteohjelmiston oletusasetuksia Z:n maksiminopeudelle.

[ctx: speed_slowdown_layers label]
en: Number of Slower Layers
fi_FI: Hitaampien kerrosten määrä

[ctx: speed_slowdown_layers description]
en: The first few layers are printed slower than the rest of the model, to get better adhesion to the build plate and improve the overall success rate of prints. The speed is gradually increased over these layers.
fi_FI: Muutama ensimmäinen kerros tulostetaan hitaammin kuin loput mallista, jolloin saadaan parempi tarttuvuus alustaan ja parannetaan tulosteiden yleistä onnistumista. Näiden kerrosten jälkeen nopeutta lisätään asteittain.

[ctx: speed_equalize_flow_enabled label]
en: Equalize Filament Flow
fi_FI: Yhdenmukaista tulostuslangan virtaus

[ctx: speed_equalize_flow_enabled description]
en: Print thinner than normal lines faster so that the amount of material extruded per second remains the same. Thin pieces in your model might require lines printed with smaller line width than provided in the settings. This setting controls the speed changes for such lines.
fi_FI: Normaaleja ohuempien linjojen tulostus nopeammin niin, että pursotetun materiaalin määrä sekunnissa pysyy samana. Mallin ohuet kappaleet saattavat edellyttää asetuksia pienemmällä linjan leveydellä tulostettuja linjoja. Tällä asetuksella hallitaan tällaisten linjojen nopeuden muutoksia.

[ctx: speed_equalize_flow_max label]
en: Maximum Speed for Flow Equalization
fi_FI: Virtauksen yhdenmukaistamisen maksiminopeus

[ctx: speed_equalize_flow_max description]
en: Maximum print speed when adjusting the print speed in order to equalize flow.
fi_FI: Tulostuksen maksiminopeus, kun tulostusnopeutta säädetään virtauksen yhdenmukaistamista varten.

[ctx: acceleration_enabled label]
en: Enable Acceleration Control
fi_FI: Ota kiihtyvyyden hallinta käyttöön

[ctx: acceleration_enabled description]
en: Enables adjusting the print head acceleration. Increasing the accelerations can reduce printing time at the cost of print quality.
fi_FI: Ottaa tulostuspään kiihtyvyyden säädön käyttöön. Kiihtyvyyksien suurentaminen saattaa vähentää tulostusaikaa tulostuslaadun kustannuksella.

[ctx: acceleration_print label]
en: Print Acceleration
fi_FI: Tulostuksen kiihtyvyys

[ctx: acceleration_print description]
en: The acceleration with which printing happens.
fi_FI: Kiihtyvyys, jolla tulostetaan.

[ctx: acceleration_infill label]
en: Infill Acceleration
fi_FI: Täytön kiihtyvyys

[ctx: acceleration_infill description]
en: The acceleration with which infill is printed.
fi_FI: Kiihtyvyys, jolla täyttö tulostetaan.

[ctx: acceleration_wall label]
en: Wall Acceleration
fi_FI: Seinämän kiihtyvyys

[ctx: acceleration_wall description]
en: The acceleration with which the walls are printed.
fi_FI: Kiihtyvyys, jolla seinämät tulostetaan.

[ctx: acceleration_wall_0 label]
en: Outer Wall Acceleration
fi_FI: Ulkoseinämän kiihtyvyys

[ctx: acceleration_wall_0 description]
en: The acceleration with which the outermost walls are printed.
fi_FI: Kiihtyvyys, jolla ulkoseinämät tulostetaan.

[ctx: acceleration_wall_x label]
en: Inner Wall Acceleration
fi_FI: Sisäseinämän kiihtyvyys

[ctx: acceleration_wall_x description]
en: The acceleration with which all inner walls are printed.
fi_FI: Kiihtyvyys, jolla kaikki sisäseinämät tulostetaan.

[ctx: acceleration_roofing label]
en: Top Surface Skin Acceleration
fi_FI: Yläpinnan pintakalvon kiihtyvyys

[ctx: acceleration_roofing description]
en: The acceleration with which top surface skin layers are printed.
fi_FI: Kiihtyvyys, jolla yläpinnan pintakalvokerrokset tulostetaan.

[ctx: acceleration_topbottom label]
en: Top/Bottom Acceleration
fi_FI: Ylä-/alakerrosten kiihtyvyys

[ctx: acceleration_topbottom description]
en: The acceleration with which top/bottom layers are printed.
fi_FI: Kiihtyvyys, jolla ylä-/alakerrokset tulostetaan.

[ctx: acceleration_support label]
en: Support Acceleration
fi_FI: Tuen kiihtyvyys

[ctx: acceleration_support description]
en: The acceleration with which the support structure is printed.
fi_FI: Kiihtyvyys, jolla tukirakenne tulostetaan.

[ctx: acceleration_support_infill label]
en: Support Infill Acceleration
fi_FI: Tuen täytön kiihtyvyys

[ctx: acceleration_support_infill description]
en: The acceleration with which the infill of support is printed.
fi_FI: Kiihtyvyys, jolla tuen täyttö tulostetaan.

[ctx: acceleration_support_interface label]
en: Support Interface Acceleration
fi_FI: Tukiliittymän kiihtyvyys

[ctx: acceleration_support_interface description]
en: The acceleration with which the roofs and floors of support are printed. Printing them at lower acceleration can improve overhang quality.
fi_FI: Kiihtyvyys, jolla tuen katot ja lattiat tulostetaan. Niiden tulostus hitaammalla kiihtyvyydellä voi parantaa ulokkeen laatua.

[ctx: acceleration_support_roof label]
en: Support Roof Acceleration
fi_FI: Tukikaton kiihtyvyys

[ctx: acceleration_support_roof description]
en: The acceleration with which the roofs of support are printed. Printing them at lower acceleration can improve overhang quality.
fi_FI: Kiihtyvyys, jolla tuen katot tulostetaan. Niiden tulostus hitaammalla kiihtyvyydellä voi parantaa ulokkeen laatua.

[ctx: acceleration_support_bottom label]
en: Support Floor Acceleration
fi_FI: Tukilattian kiihtyvyys

[ctx: acceleration_support_bottom description]
en: The acceleration with which the floors of support are printed. Printing them at lower acceleration can improve adhesion of support on top of your model.
fi_FI: Kiihtyvyys, jolla tuen lattiat tulostetaan. Niiden tulostus hitaammalla kiihtyvyydellä voi parantaa mallin yläosan tuen kiinnittymistä.

[ctx: acceleration_prime_tower label]
en: Prime Tower Acceleration
fi_FI: Esitäyttötornin kiihtyvyys

[ctx: acceleration_prime_tower description]
en: The acceleration with which the prime tower is printed.
fi_FI: Kiihtyvyys, jolla esitäyttötorni tulostetaan.

[ctx: acceleration_travel label]
en: Travel Acceleration
fi_FI: Siirtoliikkeen kiihtyvyys

[ctx: acceleration_travel description]
en: The acceleration with which travel moves are made.
fi_FI: Kiihtyvyys, jolla siirtoliikkeet tehdään.

[ctx: acceleration_layer_0 label]
en: Initial Layer Acceleration
fi_FI: Alkukerroksen kiihtyvyys

[ctx: acceleration_layer_0 description]
en: The acceleration for the initial layer.
fi_FI: Alkukerroksen kiihtyvyys.

[ctx: acceleration_print_layer_0 label]
en: Initial Layer Print Acceleration
fi_FI: Alkukerroksen tulostuksen kiihtyvyys

[ctx: acceleration_print_layer_0 description]
en: The acceleration during the printing of the initial layer.
fi_FI: Alkukerroksen tulostuksen aikainen kiihtyvyys.

[ctx: acceleration_travel_layer_0 label]
en: Initial Layer Travel Acceleration
fi_FI: Alkukerroksen siirtoliikkeen kiihtyvyys

[ctx: acceleration_travel_layer_0 description]
en: The acceleration for travel moves in the initial layer.
fi_FI: Alkukerroksen siirtoliikkeiden kiihtyvyys.

[ctx: acceleration_skirt_brim label]
en: Skirt/Brim Acceleration
fi_FI: Helman/reunuksen kiihtyvyys

[ctx: acceleration_skirt_brim description]
en: The acceleration with which the skirt and brim are printed. Normally this is done with the initial layer acceleration, but sometimes you might want to print the skirt or brim at a different acceleration.
fi_FI: Kiihtyvyys, jolla helma ja reunus tulostetaan. Yleensä se tehdään alkukerroksen kiihtyvyydellä. Joskus helma tai reunus halutaan kuitenkin tulostaa eri kiihtyvyydellä.

[ctx: jerk_enabled label]
en: Enable Jerk Control
fi_FI: Ota nykäisyn hallinta käyttöön

[ctx: jerk_enabled description]
en: Enables adjusting the jerk of print head when the velocity in the X or Y axis changes. Increasing the jerk can reduce printing time at the cost of print quality.
fi_FI: Ottaa tulostuspään nykäisyn säädön käyttöön X- tai Y-akselin nopeuden muuttuessa. Nykäisyn suurentaminen saattaa vähentää tulostusaikaa tulostuslaadun kustannuksella.

[ctx: jerk_print label]
en: Print Jerk
fi_FI: Tulostuksen nykäisy

[ctx: jerk_print description]
en: The maximum instantaneous velocity change of the print head.
fi_FI: Tulostuspään nopeuden hetkellinen maksimimuutos.

[ctx: jerk_infill label]
en: Infill Jerk
fi_FI: Täytön nykäisy

[ctx: jerk_infill description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which infill is printed.
fi_FI: Täytön tulostuksen nopeuden hetkellinen maksimimuutos.

[ctx: jerk_wall label]
en: Wall Jerk
fi_FI: Seinämän nykäisy

[ctx: jerk_wall description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which the walls are printed.
fi_FI: Seinämien tulostuksen nopeuden hetkellinen maksimimuutos.

[ctx: jerk_wall_0 label]
en: Outer Wall Jerk
fi_FI: Ulkoseinämän nykäisy

[ctx: jerk_wall_0 description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which the outermost walls are printed.
fi_FI: Ulkoseinämien tulostuksen nopeuden hetkellinen maksimimuutos.

[ctx: jerk_wall_x label]
en: Inner Wall Jerk
fi_FI: Sisäseinämän nykäisy

[ctx: jerk_wall_x description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which all inner walls are printed.
fi_FI: Kaikkien sisäseinämien tulostuksen nopeuden hetkellinen maksimimuutos.

[ctx: jerk_roofing label]
en: Top Surface Skin Jerk
fi_FI: Yläpinnan pintakalvon nykäisy

[ctx: jerk_roofing description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which top surface skin layers are printed.
fi_FI: Yläpinnan pintakalvokerrosten tulostuksen nopeuden hetkellinen maksimimuutos.

[ctx: jerk_topbottom label]
en: Top/Bottom Jerk
fi_FI: Ylä-/alaosan nykäisy

[ctx: jerk_topbottom description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which top/bottom layers are printed.
fi_FI: Ylä-/alakerrosten tulostuksen nopeuden hetkellinen maksimimuutos.

[ctx: jerk_support label]
en: Support Jerk
fi_FI: Tuen nykäisy

[ctx: jerk_support description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which the support structure is printed.
fi_FI: Tukirakenteen tulostuksen nopeuden hetkellinen maksimimuutos.

[ctx: jerk_support_infill label]
en: Support Infill Jerk
fi_FI: Tuen täytön nykäisy

[ctx: jerk_support_infill description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which the infill of support is printed.
fi_FI: Tuen täytön tulostuksen nopeuden hetkellinen maksimimuutos.

[ctx: jerk_support_interface label]
en: Support Interface Jerk
fi_FI: Tukiliittymän nykäisy

[ctx: jerk_support_interface description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which the roofs and floors of support are printed.
fi_FI: Tuen kattojen ja lattioiden tulostuksen nopeuden hetkellinen maksimimuutos.

[ctx: jerk_support_roof label]
en: Support Roof Jerk
fi_FI: Tukikaton nykäisy

[ctx: jerk_support_roof description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which the roofs of support are printed.
fi_FI: Tuen kattojen tulostuksen nopeuden hetkellinen maksimimuutos.

[ctx: jerk_support_bottom label]
en: Support Floor Jerk
fi_FI: Tukilattian nykäisy

[ctx: jerk_support_bottom description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which the floors of support are printed.
fi_FI: Tuen lattioiden tulostuksen nopeuden hetkellinen maksimimuutos.

[ctx: jerk_prime_tower label]
en: Prime Tower Jerk
fi_FI: Esitäyttötornin nykäisy

[ctx: jerk_prime_tower description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which the prime tower is printed.
fi_FI: Esitäyttötornin tulostuksen nopeuden hetkellinen maksimimuutos.

[ctx: jerk_travel label]
en: Travel Jerk
fi_FI: Siirtoliikkeen nykäisy

[ctx: jerk_travel description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which travel moves are made.
fi_FI: Siirtoliikkeiden nopeuden hetkellinen maksimimuutos.

[ctx: jerk_layer_0 label]
en: Initial Layer Jerk
fi_FI: Alkukerroksen nykäisy

[ctx: jerk_layer_0 description]
en: The print maximum instantaneous velocity change for the initial layer.
fi_FI: Alkukerroksen tulostuksen nopeuden hetkellinen maksimimuutos.

[ctx: jerk_print_layer_0 label]
en: Initial Layer Print Jerk
fi_FI: Alkukerroksen tulostuksen nykäisy

[ctx: jerk_print_layer_0 description]
en: The maximum instantaneous velocity change during the printing of the initial layer.
fi_FI: Alkukerroksen tulostuksen aikainen nopeuden hetkellinen maksimimuutos.

[ctx: jerk_travel_layer_0 label]
en: Initial Layer Travel Jerk
fi_FI: Alkukerroksen siirtoliikkeen nykäisy

[ctx: jerk_travel_layer_0 description]
en: The acceleration for travel moves in the initial layer.
fi_FI: Alkukerroksen siirtoliikkeiden kiihtyvyys.

[ctx: jerk_skirt_brim label]
en: Skirt/Brim Jerk
fi_FI: Helman/reunuksen nykäisy

[ctx: jerk_skirt_brim description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which the skirt and brim are printed.
fi_FI: Helman ja reunuksen tulostuksen nopeuden hetkellinen maksimimuutos.

[ctx: travel label]
en: Travel
fi_FI: Siirtoliike

[ctx: travel description]
en: travel
fi_FI: siirtoliike

[ctx: retraction_combing label]
en: Combing Mode
fi_FI: Pyyhkäisytila

[ctx: retraction_combing option off]
en: Off
fi_FI: Pois

[ctx: retraction_combing option all]
en: All
fi_FI: Kaikki

[ctx: travel_retract_before_outer_wall label]
en: Retract Before Outer Wall
fi_FI: Vedä takaisin ennen ulkoseinämää

[ctx: travel_retract_before_outer_wall description]
en: Always retract when moving to start an outer wall.
fi_FI: Vedä aina takaisin, kun siirrytään ulkoseinämän aloittamista varten.

[ctx: travel_avoid_other_parts label]
en: Avoid Printed Parts When Traveling
fi_FI: Vältä tulostettuja osia siirtoliikkeen yhteydessä

[ctx: travel_avoid_other_parts description]
en: The nozzle avoids already printed parts when traveling. This option is only available when combing is enabled.
fi_FI: Suutin välttää aiemmin tulostettuja osia siirtoliikkeiden yhteydessä. Tämä vaihtoehto on valittavissa vain, kun pyyhkäisy on käytössä.

[ctx: travel_avoid_distance label]
en: Travel Avoid Distance
fi_FI: Siirtoliikkeen vältettävä etäisyys

[ctx: travel_avoid_distance description]
en: The distance between the nozzle and already printed parts when avoiding during travel moves.
fi_FI: Suuttimen ja aiemmin tulostetun osan välinen etäisyys siirtoliikkeiden yhteydessä.

[ctx: start_layers_at_same_position label]
en: Start Layers with the Same Part
fi_FI: Aloita kerrokset samalla osalla

[ctx: start_layers_at_same_position description]
en: In each layer start with printing the object near the same point, so that we don't start a new layer with printing the piece which the previous layer ended with. This makes for better overhangs and small parts, but increases printing time.
fi_FI: Aloita tulostus jokaisessa kerroksessa tulostamalla kappale, joka on lähellä samaa pistettä, jotta uutta kerrosta ei aloiteta tulostamalla kappaletta, johon edellinen kerros päättyi. Näin saadaan aikaan paremmat ulokkeet ja pienet osat, mutta tulostus kestää kauemmin.

[ctx: layer_start_x label]
en: Layer Start X
fi_FI: Kerroksen X-aloitus

[ctx: layer_start_x description]
en: The X coordinate of the position near where to find the part to start printing each layer.
fi_FI: X-koordinaatti kohdalle, jonka läheltä aloitetaan kunkin kerroksen tulostus.

[ctx: layer_start_y label]
en: Layer Start Y
fi_FI: Kerroksen Y-aloitus

[ctx: layer_start_y description]
en: The Y coordinate of the position near where to find the part to start printing each layer.
fi_FI: Y-koordinaatti kohdalle, jonka läheltä aloitetaan kunkin kerroksen tulostus.

[ctx: retraction_hop_enabled label]
en: Z Hop When Retracted
fi_FI: Z-hyppy takaisinvedon yhteydessä

[ctx: retraction_hop_enabled description]
en: Whenever a retraction is done, the build plate is lowered to create clearance between the nozzle and the print. It prevents the nozzle from hitting the print during travel moves, reducing the chance to knock the print from the build plate.
fi_FI: Alustaa lasketaan aina kun takaisinveto tehdään, jotta suuttimen ja tulosteen väliin jää tilaa. Tämä estää suuttimen osumisen tulosteeseen siirtoliikkeen yhteydessä ja vähentää näin sen vaaraa, että tuloste työnnetään pois alustalta.

[ctx: retraction_hop_only_when_collides label]
en: Z Hop Only Over Printed Parts
fi_FI: Z-hyppy vain tulostettujen osien yli

[ctx: retraction_hop_only_when_collides description]
en: Only perform a Z Hop when moving over printed parts which cannot be avoided by horizontal motion by Avoid Printed Parts when Traveling.
fi_FI: Suorita Z-hyppy vain siirryttäessä sellaisten tulostettujen osien yli, jota ei voi välttää vaakaliikkeellä toiminnolla ”Vältä tulostettuja osia siirtoliikkeen yhteydessä”.

[ctx: retraction_hop label]
en: Z Hop Height
fi_FI: Z-hypyn korkeus

[ctx: retraction_hop description]
en: The height difference when performing a Z Hop.
fi_FI: Z-hypyn suorituksen korkeusero.

[ctx: retraction_hop_after_extruder_switch label]
en: Z Hop After Extruder Switch
fi_FI: Z-hyppy suulakkeen vaihdon jälkeen

[ctx: retraction_hop_after_extruder_switch description]
en: After the machine switched from one extruder to the other, the build plate is lowered to create clearance between the nozzle and the print. This prevents the nozzle from leaving oozed material on the outside of a print.
fi_FI: Alustaa lasketaan koneen vaihdettua yhdestä suulakkeesta toiseen, jotta suuttimen ja tulosteen väliin jää tilaa. Tämä estää suutinta jättämästä tihkunutta ainetta tulosteen ulkopuolelle.

[ctx: cooling label]
en: Cooling
fi_FI: Jäähdytys

[ctx: cooling description]
en: Cooling
fi_FI: Jäähdytys

[ctx: cool_fan_enabled label]
en: Enable Print Cooling
fi_FI: Ota tulostuksen jäähdytys käyttöön

[ctx: cool_fan_enabled description]
en: Enables the print cooling fans while printing. The fans improve print quality on layers with short layer times and bridging / overhangs.
fi_FI: Ottaa tulostuksen jäähdytystuulettimet käyttöön tulostettaessa. Tuulettimet parantavat tulostuslaatua kerroksilla, joilla on lyhyet kerrosajat ja tukisiltoja/ulokkeita.

[ctx: cool_fan_speed label]
en: Fan Speed
fi_FI: Tuulettimen nopeus

[ctx: cool_fan_speed description]
en: The speed at which the print cooling fans spin.
fi_FI: Tulostuksen jäähdytystuulettimien käyntinopeus.

[ctx: cool_fan_speed_min label]
en: Regular Fan Speed
fi_FI: Normaali tuulettimen nopeus

[ctx: cool_fan_speed_min description]
en: The speed at which the fans spin before hitting the threshold. When a layer prints faster than the threshold, the fan speed gradually inclines towards the maximum fan speed.
fi_FI: Nopeus, jolla tuuletin pyörii ennen raja-arvon tavoittamista. Jos kerros tulostuu nopeammin kuin raja-arvo, tulostimen nopeus nousee asteittain kohti tuulettimen maksiminopeutta.

[ctx: cool_fan_speed_max label]
en: Maximum Fan Speed
fi_FI: Tuulettimen maksiminopeus

[ctx: cool_fan_speed_max description]
en: The speed at which the fans spin on the minimum layer time. The fan speed gradually increases between the regular fan speed and maximum fan speed when the threshold is hit.
fi_FI: Nopeus, jolla tuuletin pyörii kerroksen minimiaikana. Tuulettimen nopeus kasvaa asteittain normaalin ja maksiminopeuden välillä, kun raja-arvo ohitetaan.

[ctx: cool_min_layer_time_fan_speed_max label]
en: Regular/Maximum Fan Speed Threshold
fi_FI: Tuulettimen normaali-/maksiminopeuden raja-arvo

[ctx: cool_min_layer_time_fan_speed_max description]
en: The layer time which sets the threshold between regular fan speed and maximum fan speed. Layers that print slower than this time use regular fan speed. For faster layers the fan speed gradually increases towards the maximum fan speed.
fi_FI: Kerrosaika, joka määrittää tuulettimen normaalin nopeuden ja maksiminopeuden välisen raja-arvon. Kerrokset, jotka tulostuvat tätä hitaammin käyttävät normaalia tuulettimen nopeutta. Nopeammilla kerroksilla tuulettimen nopeus nousee asteittain kohti tuulettimen maksiminopeutta.

[ctx: cool_fan_speed_0 label]
en: Initial Fan Speed
fi_FI: Tuulettimen nopeus alussa

[ctx: cool_fan_speed_0 description]
en: The speed at which the fans spin at the start of the print. In subsequent layers the fan speed is gradually increased up to the layer corresponding to Regular Fan Speed at Height.
fi_FI: Tuulettimien pyörimisnopeus tulostuksen alussa. Seuraavilla kerroksilla tuulettimen nopeus kasvaa asteittain, kunnes saavutetaan kerros, joka vastaa Normaali tuulettimen nopeus korkeudella -arvoa.

[ctx: cool_fan_full_at_height label]
en: Regular Fan Speed at Height
fi_FI: Normaali tuulettimen nopeus korkeudella

[ctx: cool_fan_full_at_height description]
en: The height at which the fans spin on regular fan speed. At the layers below the fan speed gradually increases from Initial Fan Speed to Regular Fan Speed.
fi_FI: Korkeus, jolla tuulettimet pyörivät normaalilla nopeudella. Alemmilla kerroksilla tuulettimen nopeus kasvaa asteittain tuulettimen nopeudesta alussa normaaliin tuulettimen nopeuteen.

[ctx: cool_fan_full_layer label]
en: Regular Fan Speed at Layer
fi_FI: Normaali tuulettimen nopeus kerroksessa

[ctx: cool_fan_full_layer description]
en: The layer at which the fans spin on regular fan speed. If regular fan speed at height is set, this value is calculated and rounded to a whole number.
fi_FI: Kerros, jolla tuulettimet pyörivät normaalilla nopeudella. Jos normaali tuulettimen nopeus korkeudella on asetettu, tämä arvo lasketaan ja pyöristetään kokonaislukuun.

[ctx: cool_min_layer_time label]
en: Minimum Layer Time
fi_FI: Kerroksen minimiaika

[ctx: cool_min_layer_time description]
en: The minimum time spent in a layer. This forces the printer to slow down, to at least spend the time set here in one layer. This allows the printed material to cool down properly before printing the next layer. Layers may still take shorter than the minimal layer time if Lift Head is disabled and if the Minimum Speed would otherwise be violated.
fi_FI: Kerrokseen käytetty minimiaika. Tämä pakottaa tulostimen hidastamaan ja käyttämään vähintään tässä määritellyn ajan yhdellä kerroksella. Näin tulostettu materiaali saa jäähtyä kunnolla ennen seuraavan kerroksen tulostamista. Kerrosten tulostus saattaa silti tapahtua minimikerrosnopeutta nopeammin, jos tulostuspään nosto ei ole käytössä ja jos miniminopeuden käyttäminen edellyttää tätä.

[ctx: cool_min_speed label]
en: Minimum Speed
fi_FI: Miniminopeus

[ctx: cool_min_speed description]
en: The minimum print speed, despite slowing down due to the minimum layer time. When the printer would slow down too much, the pressure in the nozzle would be too low and result in bad print quality.
fi_FI: Tulostuksen miniminopeus riippumatta kerroksen minimiajan aiheuttamasta hidastuksesta. Jos tulostin hidastaisi liikaa, paine suuttimessa olisi liian alhainen ja tulostuksen laatu kärsisi.

[ctx: cool_lift_head label]
en: Lift Head
fi_FI: Tulostuspään nosto

[ctx: cool_lift_head description]
en: When the minimum speed is hit because of minimum layer time, lift the head away from the print and wait the extra time until the minimum layer time is reached.
fi_FI: Kun miniminopeuteen päädytään kerroksen minimiajan johdosta, nosta pää pois tulosteesta ja odota, kunnes kerroksen minimiaika täyttyy.

[ctx: support label]
en: Support
fi_FI: Tuki

[ctx: support description]
en: Support
fi_FI: Tuki

[ctx: support_enable label]
en: Generate Support
fi_FI: Muodosta tuki

[ctx: support_enable description]
en: Generate structures to support parts of the model which have overhangs. Without these structures, such parts would collapse during printing.
fi_FI: Muodosta rakenteita, jotka tukevat mallin ulokkeita sisältäviä osia. Ilman tukirakenteita kyseiset osat luhistuvat tulostuksen aikana.

[ctx: support_extruder_nr label]
en: Support Extruder
fi_FI: Tuen suulake

[ctx: support_extruder_nr description]
en: The extruder train to use for printing the support. This is used in multi-extrusion.
fi_FI: Tuen tulostukseen käytettävä suulakeryhmä. Tätä käytetään monipursotuksessa.

[ctx: support_infill_extruder_nr label]
en: Support Infill Extruder
fi_FI: Tuen täytön suulake

[ctx: support_infill_extruder_nr description]
en: The extruder train to use for printing the infill of the support. This is used in multi-extrusion.
fi_FI: Tuen täytön tulostukseen käytettävä suulakeryhmä. Tätä käytetään monipursotuksessa.

[ctx: support_extruder_nr_layer_0 label]
en: First Layer Support Extruder
fi_FI: Tuen ensimmäisen kerroksen suulake

[ctx: support_extruder_nr_layer_0 description]
en: The extruder train to use for printing the first layer of support infill. This is used in multi-extrusion.
fi_FI: Tuen täytön ensimmäisen kerroksen tulostukseen käytettävä suulakeryhmä. Tätä käytetään monipursotuksessa.

[ctx: support_interface_extruder_nr label]
en: Support Interface Extruder
fi_FI: Tukiliittymän suulake

[ctx: support_interface_extruder_nr description]
en: The extruder train to use for printing the roofs and floors of the support. This is used in multi-extrusion.
fi_FI: Tuen kattojen ja lattioiden tulostukseen käytettävä suulakeryhmä. Tätä käytetään monipursotuksessa.

[ctx: support_roof_extruder_nr label]
en: Support Roof Extruder
fi_FI: Tukikaton suulake

[ctx: support_roof_extruder_nr description]
en: The extruder train to use for printing the roofs of the support. This is used in multi-extrusion.
fi_FI: Tuen kattojen tulostukseen käytettävä suulakeryhmä. Tätä käytetään monipursotuksessa.

[ctx: support_bottom_extruder_nr label]
en: Support Floor Extruder
fi_FI: Tukilattian suulake

[ctx: support_bottom_extruder_nr description]
en: The extruder train to use for printing the floors of the support. This is used in multi-extrusion.
fi_FI: Tuen lattioiden tulostukseen käytettävä suulakeryhmä. Tätä käytetään monipursotuksessa.

[ctx: support_type label]
en: Support Placement
fi_FI: Tuen sijoittelu

[ctx: support_type description]
en: Adjusts the placement of the support structures. The placement can be set to touching build plate or everywhere. When set to everywhere the support structures will also be printed on the model.
fi_FI: Säädä tukirakenteiden sijoittelua. Sijoituspaikka voidaan asettaa alustaa koskettavaksi tai kaikkialle. Kaikkialla-asetuksella tukirakenteet tulostetaan myös malliin.

[ctx: support_type option buildplate]
en: Touching Buildplate
fi_FI: Alustaa koskettava

[ctx: support_type option everywhere]
en: Everywhere
fi_FI: Kaikkialla

[ctx: support_angle label]
en: Support Overhang Angle
fi_FI: Tuen ulokkeen kulma

[ctx: support_angle description]
en: The minimum angle of overhangs for which support is added. At a value of 0° all overhangs are supported, 90° will not provide any support.
fi_FI: Ulokkeen minimikulma, jonka jälkeen tuki lisätään. Arvolla 0 ° kaikki ulokkeet tuetaan, asetuksella 90 ° tukia ei tuoteta.

[ctx: support_pattern label]
en: Support Pattern
fi_FI: Tukikuvio

[ctx: support_pattern description]
en: The pattern of the support structures of the print. The different options available result in sturdy or easy to remove support.
fi_FI: Tukirakenteiden tulostuskuvio. Eri vaihtoehdot tuottavat jämäköitä tai helposti poistettavia tukia.

[ctx: support_pattern option lines]
en: Lines
fi_FI: Linjat

[ctx: support_pattern option grid]
en: Grid
fi_FI: Ristikko

[ctx: support_pattern option triangles]
en: Triangles
fi_FI: Kolmiot

[ctx: support_pattern option concentric]
en: Concentric
fi_FI: Samankeskinen

[ctx: support_pattern option zigzag]
en: Zig Zag
fi_FI: Siksak

[ctx: support_pattern option cross]
en: Cross
fi_FI: Risti

[ctx: support_connect_zigzags label]
en: Connect Support ZigZags
fi_FI: Yhdistä tuki-siksakit

[ctx: support_connect_zigzags description]
en: Connect the ZigZags. This will increase the strength of the zig zag support structure.
fi_FI: Yhdistä siksakit. Tämä lisää siksak-tukirakenteen lujuutta.

[ctx: support_infill_rate label]
en: Support Density
fi_FI: Tuen tiheys

[ctx: support_infill_rate description]
en: Adjusts the density of the support structure. A higher value results in better overhangs, but the supports are harder to remove.
fi_FI: Säätää tukirakenteen tiheyttä. Korkeammat arvot tuottavat parempia ulokkeita, mutta tuet on vaikeampi poistaa.

[ctx: support_line_distance label]
en: Support Line Distance
fi_FI: Tukilinjojen etäisyys

[ctx: support_line_distance description]
en: Distance between the printed support structure lines. This setting is calculated by the support density.
fi_FI: Tulostettujen tukirakenteiden linjojen välinen etäisyys. Tämä asetus lasketaan tuen tiheyden perusteella.

[ctx: support_z_distance label]
en: Support Z Distance
fi_FI: Tuen Z-etäisyys

[ctx: support_z_distance description]
en: Distance from the top/bottom of the support structure to the print. This gap provides clearance to remove the supports after the model is printed. This value is rounded up to a multiple of the layer height.
fi_FI: Tukirakenteen etäisyys tulosteesta ylä-/alasuunnassa. Tämä rako sallii tukien poistamisen mallin tulostuksen jälkeen. Tämä arvo pyöristetään ylöspäin kerroksen korkeuden kerrannaiseksi.

[ctx: support_top_distance label]
en: Support Top Distance
fi_FI: Tuen yläosan etäisyys

[ctx: support_top_distance description]
en: Distance from the top of the support to the print.
fi_FI: Etäisyys tuen yläosasta tulosteeseen.

[ctx: support_bottom_distance label]
en: Support Bottom Distance
fi_FI: Tuen alaosan etäisyys

[ctx: support_bottom_distance description]
en: Distance from the print to the bottom of the support.
fi_FI: Etäisyys tulosteesta tuen alaosaan.

[ctx: support_xy_distance label]
en: Support X/Y Distance
fi_FI: Tuen X-/Y-etäisyys

[ctx: support_xy_distance description]
en: Distance of the support structure from the print in the X/Y directions.
fi_FI: Tukirakenteen etäisyys tulosteesta X-/Y-suunnissa.

[ctx: support_xy_overrides_z label]
en: Support Distance Priority
fi_FI: Tuen etäisyyden prioriteetti

[ctx: support_xy_overrides_z description]
en: Whether the Support X/Y Distance overrides the Support Z Distance or vice versa. When X/Y overrides Z the X/Y distance can push away the support from the model, influencing the actual Z distance to the overhang. We can disable this by not applying the X/Y distance around overhangs.
fi_FI: Kumoaako tuen X-/Y-etäisyys tuen Z-etäisyyden vai päinvastoin. Kun X/Y kumoaa Z:n, X-/Y-etäisyys saattaa työntää tuen pois mallista, mikä vaikuttaa todelliseen Z-etäisyyteen ulokkeeseen. Tämä voidaan estää poistamalla X-/Y-etäisyyden käyttö ulokkeiden lähellä.

[ctx: support_xy_overrides_z option xy_overrides_z]
en: X/Y overrides Z
fi_FI: X/Y kumoaa Z:n

[ctx: support_xy_overrides_z option z_overrides_xy]
en: Z overrides X/Y
fi_FI: Z kumoaa X/Y:n

[ctx: support_xy_distance_overhang label]
en: Minimum Support X/Y Distance
fi_FI: Tuen X-/Y-minimietäisyys

[ctx: support_xy_distance_overhang description]
en: Distance of the support structure from the overhang in the X/Y directions.
fi_FI: Tukirakenteen etäisyys ulokkeesta X-/Y-suunnissa.

[ctx: support_bottom_stair_step_height label]
en: Support Stair Step Height
fi_FI: Tuen porrasnousun korkeus

[ctx: support_bottom_stair_step_height description]
en: The height of the steps of the stair-like bottom of support resting on the model. A low value makes the support harder to remove, but too high values can lead to unstable support structures. Set to zero to turn off the stair-like behaviour.
fi_FI: Mallin päällä olevan porrasmaisen tuen pohjan portaiden korkeus. Matala arvo tekee tuesta vaikeamman poistaa, mutta liian korkeat arvot voivat johtaa epävakaisiin tukirakenteisiin. Poista porrasmainen ominaisuus käytöstä valitsemalla asetukseksi nolla.

[ctx: support_bottom_stair_step_width label]
en: Support Stair Step Maximum Width
fi_FI: Tukiportaiden askelman enimmäisleveys

[ctx: support_bottom_stair_step_width description]
en: The maximum width of the steps of the stair-like bottom of support resting on the model. A low value makes the support harder to remove, but too high values can lead to unstable support structures.
fi_FI: Mallin päällä olevan porrasmaisen tuen pohjan portaiden enimmäisleveys. Matala arvo tekee tuesta vaikeamman poistaa, mutta liian korkeat arvot voivat johtaa epävakaisiin tukirakenteisiin.

[ctx: support_join_distance label]
en: Support Join Distance
fi_FI: Tuen liitosetäisyys

[ctx: support_join_distance description]
en: The maximum distance between support structures in the X/Y directions. When seperate structures are closer together than this value, the structures merge into one.
fi_FI: Tukirakenteiden maksimietäisyys toisistaan X-/Y-suunnissa. Kun erilliset rakenteet ovat tätä arvoa lähempänä toisiaan, rakenteet sulautuvat toisiinsa.

[ctx: support_offset label]
en: Support Horizontal Expansion
fi_FI: Tuen vaakalaajennus

[ctx: support_offset description]
en: Amount of offset applied to all support polygons in each layer. Positive values can smooth out the support areas and result in more sturdy support.
fi_FI: Kaikkia tukimonikulmioita kussakin kerroksessa koskeva siirtymien määrä. Positiivisilla arvoilla tasoitetaan tukialueita ja saadaan aikaan vankempi tuki.

[ctx: support_infill_sparse_thickness label]
en: Support Infill Layer Thickness
fi_FI: Tuen täyttökerroksen paksuus

[ctx: support_infill_sparse_thickness description]
en: The thickness per layer of support infill material. This value should always be a multiple of the layer height and is otherwise rounded.
fi_FI: Tuen täyttömateriaalin paksuus kerrosta kohti. Tämän arvon tulee aina olla kerroksen korkeuden kerrannainen. Muissa tapauksissa se pyöristetään.

[ctx: gradual_support_infill_steps label]
en: Gradual Support Infill Steps
fi_FI: Asteittainen tuen täyttöarvo

[ctx: gradual_support_infill_steps description]
en: Number of times to reduce the support infill density by half when getting further below top surfaces. Areas which are closer to top surfaces get a higher density, up to the Support Infill Density.
fi_FI: Määrä kertoja, joilla tuen täytön tiheyttä vähennetään puolella kauemmaksi yläpintojen alle siirryttäessä. Yläpintoja lähempänä olevista alueista tulee tiheämpiä enintään tuen täytön tiheyden arvoon asti.

[ctx: gradual_support_infill_step_height label]
en: Gradual Support Infill Step Height
fi_FI: Asteittaisen tuen täyttöarvon korkeus

[ctx: gradual_support_infill_step_height description]
en: The height of support infill of a given density before switching to half the density.
fi_FI: Tietyn tiheysarvon tuen täytön korkeus ennen puoleen tiheyteen vaihtamista.

[ctx: support_interface_enable label]
en: Enable Support Interface
fi_FI: Ota tukiliittymä käyttöön

[ctx: support_interface_enable description]
en: Generate a dense interface between the model and the support. This will create a skin at the top of the support on which the model is printed and at the bottom of the support, where it rests on the model.
fi_FI: Muodostaa tiheän liittymän mallin ja tuen väliin. Tällä luodaan pintakalvo tulostettavan mallin tuen yläosaan ja alaosaan, jossa se lepää mallin päällä.

[ctx: support_roof_enable label]
en: Enable Support Roof
fi_FI: Ota tukikatto käyttöön

[ctx: support_roof_enable description]
en: Generate a dense slab of material between the top of support and the model. This will create a skin between the model and support.
fi_FI: Muodosta tiheä materiaalilaatta tuen yläosan ja mallin välille. Se luo pintakalvon mallin ja tuen välille.

[ctx: support_bottom_enable label]
en: Enable Support Floor
fi_FI: Ota tukilattia käyttöön

[ctx: support_bottom_enable description]
en: Generate a dense slab of material between the bottom of the support and the model. This will create a skin between the model and support.
fi_FI: Muodosta tiheä materiaalilaatta tuen alaosan ja mallin välille. Se luo pintakalvon mallin ja tuen välille.

[ctx: support_interface_height label]
en: Support Interface Thickness
fi_FI: Tukiliittymän paksuus

[ctx: support_interface_height description]
en: The thickness of the interface of the support where it touches with the model on the bottom or the top.
fi_FI: Tukiliittymän paksuus kohdassa, jossa se koskettaa mallia ylä- tai alaosassa.

[ctx: support_roof_height label]
en: Support Roof Thickness
fi_FI: Tukikaton paksuus

[ctx: support_roof_height description]
en: The thickness of the support roofs. This controls the amount of dense layers at the top of the support on which the model rests.
fi_FI: Tukikattojen paksuus. Tällä hallitaan tiheiden kerrosten määrää sen tuen päällä, jolla malli lepää.

[ctx: support_bottom_height label]
en: Support Floor Thickness
fi_FI: Tukilattian paksuus

[ctx: support_bottom_height description]
en: The thickness of the support floors. This controls the number of dense layers that are printed on top of places of a model on which support rests.
fi_FI: Tuen lattioiden paksuus. Tällä hallitaan sellaisten tiheiden kerrosten määrää, jotka tulostetaan mallin tukea kannattelevien kohtien päälle.

[ctx: support_interface_skip_height label]
en: Support Interface Resolution
fi_FI: Tukiliittymän resoluutio

[ctx: support_interface_skip_height description]
en: When checking where there's model above and below the support, take steps of the given height. Lower values will slice slower, while higher values may cause normal support to be printed in some places where there should have been support interface.
fi_FI: Kun tarkistat tuen päällä ja alla olevaa mallia, toimi annetun korkeuden mukaisesti. Pienemmillä arvoilla viipalointi tapahtuu hitaammin, ja korkeammat arvot saattavat aiheuttaa normaalin tuen tulostumisen paikkoihin, joissa olisi pitänyt olla tukiliittymä.

[ctx: support_interface_density label]
en: Support Interface Density
fi_FI: Tukiliittymän tiheys

[ctx: support_interface_density description]
en: Adjusts the density of the roofs and floors of the support structure. A higher value results in better overhangs, but the supports are harder to remove.
fi_FI: Säätää tukirakenteen kattojen ja lattioiden tiheyttä. Korkeammat arvot tuottavat parempia ulokkeita, mutta tuet on vaikeampi poistaa.

[ctx: support_roof_density label]
en: Support Roof Density
fi_FI: Tukikaton tiheys

[ctx: support_roof_density description]
en: The density of the roofs of the support structure. A higher value results in better overhangs, but the supports are harder to remove.
fi_FI: Tukirakenteen lattian tiheys. Korkeammat arvot tuottavat parempia ulokkeita, mutta tuet on vaikeampi poistaa.

[ctx: support_roof_line_distance label]
en: Support Roof Line Distance
fi_FI: Tukikaton linjaetäisyys

[ctx: support_roof_line_distance description]
en: Distance between the printed support roof lines. This setting is calculated by the Support Roof Density, but can be adjusted separately.
fi_FI: Tulostettujen tukikattolinjojen välinen etäisyys. Tämä asetus lasketaan tukikaton tiheysarvosta, mutta sitä voidaan säätää erikseen.

[ctx: support_bottom_density label]
en: Support Floor Density
fi_FI: Tukilattian tiheys

[ctx: support_bottom_density description]
en: The density of the floors of the support structure. A higher value results in better adhesion of the support on top of the model.
fi_FI: Tukirakenteen lattioiden tiheys. Korkeammalla arvolla mallin yläosan tuki kiinnittyy paremmin.

[ctx: support_bottom_line_distance label]
en: Support Floor Line Distance
fi_FI: Tukilattian linjaetäisyys

[ctx: support_bottom_line_distance description]
en: Distance between the printed support floor lines. This setting is calculated by the Support Floor Density, but can be adjusted separately.
fi_FI: Tulostettujen tukilattialinjojen välinen etäisyys. Tämä asetus lasketaan tukilattian tiheysarvosta, mutta sitä voidaan säätää erikseen.

[ctx: support_interface_pattern label]
en: Support Interface Pattern
fi_FI: Tukiliittymän kuvio

[ctx: support_interface_pattern description]
en: The pattern with which the interface of the support with the model is printed.
fi_FI: Kuvio, jolla tuen ja mallin liittymä tulostetaan.

[ctx: support_interface_pattern option lines]
en: Lines
fi_FI: Linjat

[ctx: support_interface_pattern option grid]
en: Grid
fi_FI: Ristikko

[ctx: support_interface_pattern option triangles]
en: Triangles
fi_FI: Kolmiot

[ctx: support_interface_pattern option concentric]
en: Concentric
fi_FI: Samankeskinen

[ctx: support_interface_pattern option zigzag]
en: Zig Zag
fi_FI: Siksak

[ctx: support_roof_pattern label]
en: Support Roof Pattern
fi_FI: Tukikaton kuvio

[ctx: support_roof_pattern description]
en: The pattern with which the roofs of the support are printed.
fi_FI: Tuen kattojen tulostuskuvio.

[ctx: support_roof_pattern option lines]
en: Lines
fi_FI: Linjat

[ctx: support_roof_pattern option grid]
en: Grid
fi_FI: Ristikko

[ctx: support_roof_pattern option triangles]
en: Triangles
fi_FI: Kolmiot

[ctx: support_roof_pattern option concentric]
en: Concentric
fi_FI: Samankeskinen

[ctx: support_roof_pattern option zigzag]
en: Zig Zag
fi_FI: Siksak

[ctx: support_bottom_pattern label]
en: Support Floor Pattern
fi_FI: Tukilattian kuvio

[ctx: support_bottom_pattern description]
en: The pattern with which the floors of the support are printed.
fi_FI: Tuen lattioiden tulostuskuvio.

[ctx: support_bottom_pattern option lines]
en: Lines
fi_FI: Linjat

[ctx: support_bottom_pattern option grid]
en: Grid
fi_FI: Ristikko

[ctx: support_bottom_pattern option triangles]
en: Triangles
fi_FI: Kolmiot

[ctx: support_bottom_pattern option concentric]
en: Concentric
fi_FI: Samankeskinen

[ctx: support_bottom_pattern option zigzag]
en: Zig Zag
fi_FI: Siksak

[ctx: support_use_towers label]
en: Use Towers
fi_FI: Käytä torneja

[ctx: support_use_towers description]
en: Use specialized towers to support tiny overhang areas. These towers have a larger diameter than the region they support. Near the overhang the towers' diameter decreases, forming a roof.
fi_FI: Pieniä ulokealueita tuetaan erityisillä torneilla. Näiden tornien läpimitta on niiden tukemaa aluetta suurempi. Ulokkeen lähellä tornien läpimitta pienenee muodostaen katon.

[ctx: support_tower_diameter label]
en: Tower Diameter
fi_FI: Tornin läpimitta

[ctx: support_tower_diameter description]
en: The diameter of a special tower.
fi_FI: Erityistornin läpimitta.

[ctx: support_minimal_diameter label]
en: Minimum Diameter
fi_FI: Minimiläpimitta

[ctx: support_minimal_diameter description]
en: Minimum diameter in the X/Y directions of a small area which is to be supported by a specialized support tower.
fi_FI: Erityisellä tukitornilla tuettavan pienen alueen minimiläpimitta X- ja Y-suunnissa.

[ctx: support_tower_roof_angle label]
en: Tower Roof Angle
fi_FI: Tornin kattokulma

[ctx: support_tower_roof_angle description]
en: The angle of a rooftop of a tower. A higher value results in pointed tower roofs, a lower value results in flattened tower roofs.
fi_FI: Tornin katon kulma. Korkeampi arvo johtaa teräväkärkisiin tornien kattoihin, matalampi arvo litteämpiin tornien kattoihin.

[ctx: support_mesh_drop_down label]
en: Drop Down Support Mesh
fi_FI: Tukiverkon pudottaminen alaspäin

[ctx: support_mesh_drop_down description]
en: Make support everywhere below the support mesh, so that there's no overhang in the support mesh.
fi_FI: Muodosta tukea kaikkialle tukiverkon alla, niin ettei tukiverkossa ole ulokkeita.

[ctx: platform_adhesion label]
en: Build Plate Adhesion
fi_FI: Alustan tarttuvuus

[ctx: platform_adhesion description]
en: Adhesion
fi_FI: Tarttuvuus

[ctx: prime_blob_enable label]
en: Enable Prime Blob
fi_FI: Ota esitäyttöpisara käyttöön

[ctx: prime_blob_enable description]
en: Whether to prime the filament with a blob before printing. Turning this setting on will ensure that the extruder will have material ready at the nozzle before printing. Printing Brim or Skirt can act like priming too, in which case turning this setting off saves some time.
fi_FI: Tulostuslangan esitäyttö materiaalipisaralla ennen tulostusta. Tämän asetuksen käyttöönotolla varmistat, että suulakkeen suuttimessa on materiaalia valmiina ennen tulostusta. Myös helman tai reunuksen tulostaminen voi toimia esitäyttönä, jolloin tämän asetuksen käytöstä poisto säästää hieman aikaa.

[ctx: extruder_prime_pos_x label]
en: Extruder Prime X Position
fi_FI: Suulakkeen esitäytön X-sijainti

[ctx: extruder_prime_pos_x description]
en: The X coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
fi_FI: X-koordinaatti sijainnille, jossa suutin esitäytetään tulostusta aloitettaessa.

[ctx: extruder_prime_pos_y label]
en: Extruder Prime Y Position
fi_FI: Suulakkeen esitäytön Y-sijainti

[ctx: extruder_prime_pos_y description]
en: The Y coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
fi_FI: Y-koordinaatti sijainnille, jossa suutin esitäytetään tulostusta aloitettaessa.

[ctx: adhesion_type label]
en: Build Plate Adhesion Type
fi_FI: Alustan tarttuvuustyyppi

[ctx: adhesion_type description]
en: Different options that help to improve both priming your extrusion and adhesion to the build plate. Brim adds a single layer flat area around the base of your model to prevent warping. Raft adds a thick grid with a roof below the model. Skirt is a line printed around the model, but not connected to the model.
fi_FI: Erilaisia vaihtoehtoja, jotka auttavat pursotuksen esitäytössä ja mallin kiinnityksessä alustaan. Reunus lisää mallin pohjan ympärille yksittäisen tasaisen alueen, joka estää vääntymistä. Pohjaristikko lisää paksun, katolla varustetun ristikon mallin alle. Helma on mallin ympärille piirrettävä viiva, joka ei kosketa mallia.

[ctx: adhesion_type option skirt]
en: Skirt
fi_FI: Helma

[ctx: adhesion_type option brim]
en: Brim
fi_FI: Reunus

[ctx: adhesion_type option raft]
en: Raft
fi_FI: Pohjaristikko

[ctx: adhesion_type option none]
en: None
fi_FI: Ei mikään

[ctx: adhesion_extruder_nr label]
en: Build Plate Adhesion Extruder
fi_FI: Alustan tarttuvuuden suulake

[ctx: adhesion_extruder_nr description]
en: The extruder train to use for printing the skirt/brim/raft. This is used in multi-extrusion.
fi_FI: Helman/reunuksen/pohjaristikon tulostukseen käytettävä suulakeryhmä. Tätä käytetään monipursotuksessa.

[ctx: skirt_line_count label]
en: Skirt Line Count
fi_FI: Helman linjaluku

[ctx: skirt_line_count description]
en: Multiple skirt lines help to prime your extrusion better for small models. Setting this to 0 will disable the skirt.
fi_FI: Useammat helmalinjat auttavat pursotuksen esitäytössä pienillä malleilla. Helma poistetaan käytöstä, jos arvoksi asetetaan 0.

[ctx: skirt_gap label]
en: Skirt Distance
fi_FI: Helman etäisyys

[ctx: skirt_brim_minimal_length label]
en: Skirt/Brim Minimum Length
fi_FI: Helman/reunuksen minimipituus

[ctx: skirt_brim_minimal_length description]
en: The minimum length of the skirt or brim. If this length is not reached by all skirt or brim lines together, more skirt or brim lines will be added until the minimum length is reached. Note: If the line count is set to 0 this is ignored.
fi_FI: Helman tai reunuksen minimipituus. Jos kaikki helma- tai reunuslinjat yhdessä eivät saavuta tätä minimipituutta, lisätään useampia helma- tai reunuslinjoja, jotta tähän minimipituuteen päästään. Huomaa: jos linjalukuna on 0, tämä jätetään huomiotta.

[ctx: brim_width label]
en: Brim Width
fi_FI: Reunuksen leveys

[ctx: brim_width description]
en: The distance from the model to the outermost brim line. A larger brim enhances adhesion to the build plate, but also reduces the effective print area.
fi_FI: Etäisyys mallista ulommaiseen reunuslinjaan. Suurempi reunus parantaa kiinnitystä alustaan, mutta rajoittaa tehokasta tulostusaluetta.

[ctx: brim_line_count label]
en: Brim Line Count
fi_FI: Reunuksen linjaluku

[ctx: brim_line_count description]
en: The number of lines used for a brim. More brim lines enhance adhesion to the build plate, but also reduces the effective print area.
fi_FI: Reunukseen käytettävien linjojen lukumäärä. Useampi reunuslinja parantaa kiinnitystä alustaan, mutta rajoittaa tehokasta tulostusaluetta.

[ctx: brim_outside_only label]
en: Brim Only on Outside
fi_FI: Reunus vain ulkopuolella

[ctx: brim_outside_only description]
en: Only print the brim on the outside of the model. This reduces the amount of brim you need to remove afterwards, while it doesn't reduce the bed adhesion that much.
fi_FI: Tulostaa reunuksen vain mallin ulkopuolelle. Tämä vähentää myöhemmin poistettavan reunuksen määrää, mutta se ei juurikaan vähennä pöydän tarttuvuutta.

[ctx: raft_margin label]
en: Raft Extra Margin
fi_FI: Pohjaristikon lisämarginaali

[ctx: raft_margin description]
en: If the raft is enabled, this is the extra raft area around the model which is also given a raft. Increasing this margin will create a stronger raft while using more material and leaving less area for your print.
fi_FI: Jos pohjaristikko on otettu käyttöön, tämä on ylimääräinen ristikkoalue malli ympärillä, jolle myös annetaan pohjaristikko. Tämän marginaalin kasvattaminen vahvistaa pohjaristikkoa, jolloin käytetään enemmän materiaalia ja tulosteelle jää vähemmän tilaa.

[ctx: raft_smoothing label]
en: Raft Smoothing
fi_FI: Pohjaristikon tasoitus

[ctx: raft_airgap label]
en: Raft Air Gap
fi_FI: Pohjaristikon ilmarako

[ctx: raft_airgap description]
en: The gap between the final raft layer and the first layer of the model. Only the first layer is raised by this amount to lower the bonding between the raft layer and the model. Makes it easier to peel off the raft.
fi_FI: Rako pohjaristikon viimeisen kerroksen ja mallin ensimmäisen kerroksen välillä. Vain ensimmäistä kerrosta nostetaan tällä määrällä pohjaristikkokerroksen ja mallin välisen sidoksen vähentämiseksi. Se helpottaa pohjaristikon irti kuorimista.

[ctx: layer_0_z_overlap label]
en: Initial Layer Z Overlap
fi_FI: Z Päällekkäisyys Alkukerroksen

[ctx: layer_0_z_overlap description]
en: Make the first and second layer of the model overlap in the Z direction to compensate for the filament lost in the airgap. All models above the first model layer will be shifted down by this amount.
fi_FI: Mallin ensimmäisen ja toisen kerroksen limitys Z-suunnassa, millä kompensoidaan ilmaraossa menetettyä tulostuslankaa. Kaikki ensimmäisen mallin kerroksen yläpuolella olevat mallit siirtyvät alas tämän määrän.

[ctx: raft_surface_layers label]
en: Raft Top Layers
fi_FI: Pohjaristikon pintakerrokset

[ctx: raft_surface_layers description]
en: The number of top layers on top of the 2nd raft layer. These are fully filled layers that the model sits on. 2 layers result in a smoother top surface than 1.
fi_FI: Pohjaristikon toisen kerroksen päällä olevien pintakerrosten lukumäärä. Ne ovat täysin täytettyjä kerroksia, joilla malli lepää. Kaksi kerrosta tuottaa sileämmän pinnan kuin yksi kerros.

[ctx: raft_surface_thickness label]
en: Raft Top Layer Thickness
fi_FI: Pohjaristikon pintakerroksen paksuus

[ctx: raft_surface_thickness description]
en: Layer thickness of the top raft layers.
fi_FI: Pohjaristikon pintakerrosten kerrospaksuus.

[ctx: raft_surface_line_width label]
en: Raft Top Line Width
fi_FI: Pohjaristikon pinnan linjaleveys

[ctx: raft_surface_line_width description]
en: Width of the lines in the top surface of the raft. These can be thin lines so that the top of the raft becomes smooth.
fi_FI: Pohjaristikon pintakerrosten linjojen leveys. Näiden tulisi olla ohuita linjoja, jotta pohjaristikon yläosasta tulee sileä.

[ctx: raft_surface_line_spacing label]
en: Raft Top Spacing
fi_FI: Pohjaristikon pinnan linjajako

[ctx: raft_surface_line_spacing description]
en: The distance between the raft lines for the top raft layers. The spacing should be equal to the line width, so that the surface is solid.
fi_FI: Pohjaristikon pintakerrosten linjojen välinen etäisyys. Linjajaon tulisi olla sama kuin linjaleveys, jotta pinta on kiinteä.

[ctx: raft_interface_thickness label]
en: Raft Middle Thickness
fi_FI: Pohjaristikon keskikerroksen paksuus

[ctx: raft_interface_thickness description]
en: Layer thickness of the middle raft layer.
fi_FI: Pohjaristikon keskikerroksen kerrospaksuus.

[ctx: raft_interface_line_width label]
en: Raft Middle Line Width
fi_FI: Pohjaristikon keskikerroksen linjaleveys

[ctx: raft_interface_line_width description]
en: Width of the lines in the middle raft layer. Making the second layer extrude more causes the lines to stick to the build plate.
fi_FI: Pohjaristikon keskikerroksen linjojen leveys. Pursottamalla toiseen kerrokseen enemmän saa linjat tarttumaan alustaan.

[ctx: raft_interface_line_spacing label]
en: Raft Middle Spacing
fi_FI: Pohjaristikon keskikerroksen linjajako

[ctx: raft_interface_line_spacing description]
en: The distance between the raft lines for the middle raft layer. The spacing of the middle should be quite wide, while being dense enough to support the top raft layers.
fi_FI: Pohjaristikon keskikerroksen linjojen välinen etäisyys. Keskikerroksen linjajaon tulisi olla melko leveä ja samalla riittävän tiheä, jotta se tukee pohjaristikon pintakerroksia.

[ctx: raft_base_thickness label]
en: Raft Base Thickness
fi_FI: Pohjaristikon pohjan paksuus

[ctx: raft_base_thickness description]
en: Layer thickness of the base raft layer. This should be a thick layer which sticks firmly to the printer build plate.
fi_FI: Pohjaristikon pohjakerroksen kerrospaksuus. Tämän tulisi olla paksu kerros, joka tarttuu lujasti tulostimen alustaan.

[ctx: raft_base_line_width label]
en: Raft Base Line Width
fi_FI: Pohjaristikon pohjan linjaleveys

[ctx: raft_base_line_width description]
en: Width of the lines in the base raft layer. These should be thick lines to assist in build plate adhesion.
fi_FI: Pohjaristikon pohjakerroksen linjojen leveys. Näiden tulisi olla paksuja linjoja auttamassa tarttuvuutta alustaan.

[ctx: raft_base_line_spacing description]
en: The distance between the raft lines for the base raft layer. Wide spacing makes for easy removal of the raft from the build plate.
fi_FI: Pohjaristikon pohjakerroksen linjojen välinen etäisyys. Leveä linjajako helpottaa pohjaristikon poistoa alustalta.

[ctx: raft_speed label]
en: Raft Print Speed
fi_FI: Pohjaristikon tulostusnopeus

[ctx: raft_speed description]
en: The speed at which the raft is printed.
fi_FI: Nopeus, jolla pohjaristikko tulostetaan.

[ctx: raft_surface_speed label]
en: Raft Top Print Speed
fi_FI: Pohjaristikon pinnan tulostusnopeus

[ctx: raft_surface_speed description]
en: The speed at which the top raft layers are printed. These should be printed a bit slower, so that the nozzle can slowly smooth out adjacent surface lines.
fi_FI: Nopeus, jolla pohjaristikon pintakerrokset tulostetaan. Nämä tulisi tulostaa hieman hitaammin, jotta suutin voi hitaasti tasoittaa vierekkäisiä pintalinjoja.

[ctx: raft_interface_speed label]
en: Raft Middle Print Speed
fi_FI: Pohjaristikon keskikerroksen tulostusnopeus

[ctx: raft_interface_speed description]
en: The speed at which the middle raft layer is printed. This should be printed quite slowly, as the volume of material coming out of the nozzle is quite high.
fi_FI: Nopeus, jolla pohjaristikon keskikerros tulostetaan. Tämä tulisi tulostaa melko hitaasti, sillä suuttimesta tulevan materiaalin määrä on varsin suuri.

[ctx: raft_base_speed label]
en: Raft Base Print Speed
fi_FI: Pohjaristikon pohjan tulostusnopeus

[ctx: raft_base_speed description]
en: The speed at which the base raft layer is printed. This should be printed quite slowly, as the volume of material coming out of the nozzle is quite high.
fi_FI: Nopeus, jolla pohjaristikon pohjakerros tulostetaan. Tämä tulisi tulostaa melko hitaasti, sillä suuttimesta tulevan materiaalin määrä on varsin suuri.

[ctx: raft_acceleration label]
en: Raft Print Acceleration
fi_FI: Pohjaristikon tulostuksen kiihtyvyys

[ctx: raft_acceleration description]
en: The acceleration with which the raft is printed.
fi_FI: Kiihtyvyys, jolla pohjaristikko tulostetaan.

[ctx: raft_surface_acceleration label]
en: Raft Top Print Acceleration
fi_FI: Pohjaristikon pinnan tulostuksen kiihtyvyys

[ctx: raft_surface_acceleration description]
en: The acceleration with which the top raft layers are printed.
fi_FI: Kiihtyvyys, jolla pohjaristikon pintakerrokset tulostetaan.

[ctx: raft_interface_acceleration label]
en: Raft Middle Print Acceleration
fi_FI: Pohjaristikon keskikerroksen tulostuksen kiihtyvyys

[ctx: raft_interface_acceleration description]
en: The acceleration with which the middle raft layer is printed.
fi_FI: Kiihtyvyys, jolla pohjaristikon keskikerros tulostetaan.

[ctx: raft_base_acceleration label]
en: Raft Base Print Acceleration
fi_FI: Pohjaristikon pohjan tulostuksen kiihtyvyys

[ctx: raft_base_acceleration description]
en: The acceleration with which the base raft layer is printed.
fi_FI: Kiihtyvyys, jolla pohjaristikon pohjakerros tulostetaan.

[ctx: raft_jerk label]
en: Raft Print Jerk
fi_FI: Pohjaristikon tulostuksen nykäisy

[ctx: raft_jerk description]
en: The jerk with which the raft is printed.
fi_FI: Nykäisy, jolla pohjaristikko tulostetaan.

[ctx: raft_surface_jerk label]
en: Raft Top Print Jerk
fi_FI: Pohjaristikon pinnan tulostuksen nykäisy

[ctx: raft_surface_jerk description]
en: The jerk with which the top raft layers are printed.
fi_FI: Nykäisy, jolla pohjaristikon pintakerrokset tulostetaan.

[ctx: raft_interface_jerk label]
en: Raft Middle Print Jerk
fi_FI: Pohjaristikon keskikerroksen tulostuksen nykäisy

[ctx: raft_interface_jerk description]
en: The jerk with which the middle raft layer is printed.
fi_FI: Nykäisy, jolla pohjaristikon keskikerros tulostetaan.

[ctx: raft_base_jerk label]
en: Raft Base Print Jerk
fi_FI: Pohjaristikon pohjan tulostuksen nykäisy

[ctx: raft_base_jerk description]
en: The jerk with which the base raft layer is printed.
fi_FI: Nykäisy, jolla pohjaristikon pohjakerros tulostetaan.

[ctx: raft_fan_speed label]
en: Raft Fan Speed
fi_FI: Pohjaristikon tuulettimen nopeus

[ctx: raft_fan_speed description]
en: The fan speed for the raft.
fi_FI: Pohjaristikon tuulettimen nopeus.

[ctx: raft_surface_fan_speed label]
en: Raft Top Fan Speed
fi_FI: Pohjaristikon pinnan tuulettimen nopeus

[ctx: raft_surface_fan_speed description]
en: The fan speed for the top raft layers.
fi_FI: Tuulettimen nopeus pohjaristikon pintakerroksia varten.

[ctx: raft_interface_fan_speed label]
en: Raft Middle Fan Speed
fi_FI: Pohjaristikon keskikerroksen tuulettimen nopeus

[ctx: raft_interface_fan_speed description]
en: The fan speed for the middle raft layer.
fi_FI: Tuulettimen nopeus pohjaristikon keskikerrosta varten.

[ctx: raft_base_fan_speed label]
en: Raft Base Fan Speed
fi_FI: Pohjaristikon pohjan tuulettimen nopeus

[ctx: raft_base_fan_speed description]
en: The fan speed for the base raft layer.
fi_FI: Tuulettimen nopeus pohjaristikon pohjakerrosta varten.

[ctx: dual label]
en: Dual Extrusion
fi_FI: Kaksoispursotus

[ctx: dual description]
en: Settings used for printing with multiple extruders.
fi_FI: Asetukset, joita käytetään monilla suulakkeilla tulostukseen.

[ctx: prime_tower_enable label]
en: Enable Prime Tower
fi_FI: Ota esitäyttötorni käyttöön

[ctx: prime_tower_enable description]
en: Print a tower next to the print which serves to prime the material after each nozzle switch.
fi_FI: Tulosta tulosteen viereen torni, jolla materiaali esitäytetään aina suuttimen vaihdon jälkeen.

[ctx: prime_tower_size label]
en: Prime Tower Size
fi_FI: Esitäyttötornin koko

[ctx: prime_tower_size description]
en: The width of the prime tower.
fi_FI: Esitäyttötornin leveys.

[ctx: prime_tower_min_volume label]
en: Prime Tower Minimum Volume
fi_FI: Esitäyttötornin minimiainemäärä

[ctx: prime_tower_min_volume description]
en: The minimum volume for each layer of the prime tower in order to purge enough material.
fi_FI: Esitäyttötornin kunkin kerroksen minimitilavuus, jotta voidaan poistaa riittävästi materiaalia.

[ctx: prime_tower_position_x label]
en: Prime Tower X Position
fi_FI: Esitäyttötornin X-sijainti

[ctx: prime_tower_position_x description]
en: The x coordinate of the position of the prime tower.
fi_FI: Esitäyttötornin sijainnin X-koordinaatti.

[ctx: prime_tower_position_y label]
en: Prime Tower Y Position
fi_FI: Esitäyttötornin Y-sijainti

[ctx: prime_tower_position_y description]
en: The y coordinate of the position of the prime tower.
fi_FI: Esitäyttötornin sijainnin Y-koordinaatti.

[ctx: prime_tower_flow label]
en: Prime Tower Flow
fi_FI: Esitäyttötornin virtaus

[ctx: prime_tower_flow description]
en: Flow compensation: the amount of material extruded is multiplied by this value.
fi_FI: Virtauksen kompensointi: pursotetun materiaalin määrä kerrotaan tällä arvolla.

[ctx: prime_tower_wipe_enabled label]
en: Wipe Inactive Nozzle on Prime Tower
fi_FI: Pyyhi esitäyttötornin ei-aktiivinen suutin

[ctx: prime_tower_wipe_enabled description]
en: After printing the prime tower with one nozzle, wipe the oozed material from the other nozzle off on the prime tower.
fi_FI: Kun esitäyttötorni on tulostettu yhdellä suuttimella, pyyhi toisesta suuttimesta tihkunut materiaali pois esitäyttötornissa.

[ctx: ooze_shield_enabled label]
en: Enable Ooze Shield
fi_FI: Ota tihkusuojus käyttöön

[ctx: ooze_shield_enabled description]
en: Enable exterior ooze shield. This will create a shell around the model which is likely to wipe a second nozzle if it's at the same height as the first nozzle.
fi_FI: Ottaa ulkoisen tihkusuojuksen käyttöön. Tämä luo mallin ympärille kuoren, joka pyyhkii todennäköisesti toisen suuttimen, jos se on samalla korkeudella kuin ensimmäinen suutin.

[ctx: ooze_shield_angle label]
en: Ooze Shield Angle
fi_FI: Tihkusuojuksen kulma

[ctx: ooze_shield_angle description]
en: The maximum angle a part in the ooze shield will have. With 0 degrees being vertical, and 90 degrees being horizontal. A smaller angle leads to less failed ooze shields, but more material.
fi_FI: Tihkusuojuksen osan maksimikulma. 0 astetta tarkoittaa pystysuuntaa ja 90 astetta vaakasuuntaa. Pienempi kulma vähentää tihkusuojusten epäonnistumisia mutta lisää materiaalia.

[ctx: ooze_shield_dist label]
en: Ooze Shield Distance
fi_FI: Tihkusuojuksen etäisyys

[ctx: ooze_shield_dist description]
en: Distance of the ooze shield from the print, in the X/Y directions.
fi_FI: Tihkusuojuksen etäisyys tulosteesta X-/Y-suunnissa.

[ctx: meshfix label]
en: Mesh Fixes
fi_FI: Verkkokorjaukset

[ctx: meshfix_union_all label]
en: Union Overlapping Volumes
fi_FI: Yhdistä limittyvät ainemäärät

[ctx: meshfix_union_all description]
en: Ignore the internal geometry arising from overlapping volumes within a mesh and print the volumes as one. This may cause unintended internal cavities to disappear.
fi_FI: Jätetään limittyvistä ainemääristä koostuva verkon sisäinen geometria huomiotta ja tulostetaan ainemäärät yhtenä. Tämä saattaa poistaa tahattomia sisäisiä onkaloita.

[ctx: meshfix_union_all_remove_holes label]
en: Remove All Holes
fi_FI: Poista kaikki reiät

[ctx: meshfix_union_all_remove_holes description]
en: Remove the holes in each layer and keep only the outside shape. This will ignore any invisible internal geometry. However, it also ignores layer holes which can be viewed from above or below.
fi_FI: Poistaa kaikki reiät kustakin kerroksesta ja pitää vain ulkopuolisen muodon. Tällä jätetään näkymätön sisäinen geometria huomiotta. Se kuitenkin jättää huomiotta myös kerrosten reiät, jotka voidaan nähdä ylä- tai alapuolelta.

[ctx: meshfix_extensive_stitching label]
en: Extensive Stitching
fi_FI: Laaja silmukointi

[ctx: meshfix_extensive_stitching description]
en: Extensive stitching tries to stitch up open holes in the mesh by closing the hole with touching polygons. This option can introduce a lot of processing time.
fi_FI: Laaja silmukointi yrittää peittää avonaisia reikiä verkosta sulkemalla reiän toisiaan koskettavilla monikulmioilla. Tämä vaihtoehto voi kuluttaa paljon prosessointiaikaa.

[ctx: meshfix_keep_open_polygons label]
en: Keep Disconnected Faces
fi_FI: Pidä erilliset pinnat

[ctx: multiple_mesh_overlap label]
en: Merged Meshes Overlap
fi_FI: Yhdistettyjen verkkojen limitys

[ctx: multiple_mesh_overlap description]
en: Make meshes which are touching each other overlap a bit. This makes them bond together better.
fi_FI: Toisiinsa kosketuksissa olevat verkot limittyvät hieman. Tämä sitoo ne paremmin yhteen.

[ctx: carve_multiple_volumes label]
en: Remove Mesh Intersection
fi_FI: Poista verkon leikkauspiste

[ctx: carve_multiple_volumes description]
en: Remove areas where multiple meshes are overlapping with each other. This may be used if merged dual material objects overlap with each other.
fi_FI: Poistaa alueet, joissa useat verkot ovat limittäin toistensa kanssa. Tätä voidaan käyttää, jos yhdistetyt kaksoismateriaalikappaleet ovat limittäin toistensa kanssa.

[ctx: alternate_carve_order label]
en: Alternate Mesh Removal
fi_FI: Vuoroittainen verkon poisto

[ctx: alternate_carve_order description]
en: Switch to which mesh intersecting volumes will belong with every layer, so that the overlapping meshes become interwoven. Turning this setting off will cause one of the meshes to obtain all of the volume in the overlap, while it is removed from the other meshes.
fi_FI: Määrittää, mitkä verkon leikkaustilavuudet kuuluvat jokaiseen kerrokseen, jotta limittäiset verkot yhdistetään. Jos tämä asetus poistetaan käytöstä, yksi verkoista saa kaiken tilavuuden limityksessä, ja verkko poistetaan muista verkoista.

[ctx: blackmagic label]
en: Special Modes
fi_FI: Erikoistilat

[ctx: print_sequence label]
en: Print Sequence
fi_FI: Tulostusjärjestys

[ctx: print_sequence description]
en: Whether to print all models one layer at a time or to wait for one model to finish, before moving on to the next. One at a time mode is only possible if all models are separated in such a way that the whole print head can move in between and all models are lower than the distance between the nozzle and the X/Y axes.
fi_FI: Tulostetaanko kaikki mallit kerros kerrallaan vai odotetaanko yhden mallin valmistumista ennen kuin siirrytään seuraavaan. Yksi kerrallaan -tila on mahdollinen vain silloin, jos kaikki mallit ovat erillään siten, että koko tulostuspää voi siirtyä niiden välillä ja kaikki mallit ovat suuttimen ja X-/Y-akselien välistä etäisyyttä alempana.

[ctx: print_sequence option all_at_once]
en: All at Once
fi_FI: Kaikki kerralla

[ctx: print_sequence option one_at_a_time]
en: One at a Time
fi_FI: Yksi kerrallaan

[ctx: infill_mesh label]
en: Infill Mesh
fi_FI: Täyttöverkko

[ctx: infill_mesh description]
en: Use this mesh to modify the infill of other meshes with which it overlaps. Replaces infill regions of other meshes with regions for this mesh. It's suggested to only print one Wall and no Top/Bottom Skin for this mesh.
fi_FI: Tällä verkolla muokataan sen kanssa limittyvien toisten verkkojen täyttöä. Asetuksella korvataan toisten verkkojen täyttöalueet tämän verkon alueilla. Tälle verkolle on suositeltavaa tulostaa vain yksi seinämä ja ei ylä-/alapintakalvoa.

[ctx: infill_mesh_order label]
en: Infill Mesh Order
fi_FI: Täyttöverkkojärjestys

[ctx: infill_mesh_order description]
en: Determines which infill mesh is inside the infill of another infill mesh. An infill mesh with a higher order will modify the infill of infill meshes with lower order and normal meshes.
fi_FI: Määrittää, mikä täyttöverkko on toisen täyttöverkon täytön sisällä. Korkeamman järjestyksen täyttöverkko muokkaa pienemmän järjestyksen täyttöverkkojen ja normaalien verkkojen täyttöä.

[ctx: cutting_mesh label]
en: Cutting Mesh
fi_FI: Leikkaava verkko

[ctx: cutting_mesh description]
en: Limit the volume of this mesh to within other meshes. You can use this to make certain areas of one mesh print with different settings and with a whole different extruder.
fi_FI: Rajoita tämän verkon laajuus muiden verkkojen alueelle. Tällä voit määrittää tietyt yhden verkon alueet tulostumaan eri asetuksilla ja täysin eri suulakkeella.

[ctx: mold_enabled label]
en: Mold
fi_FI: Muotti

[ctx: mold_enabled description]
en: Print models as a mold, which can be cast in order to get a model which resembles the models on the build plate.
fi_FI: Tulosta malleja muotteina, jotka voidaan valaa niin, että saadaan alustalla olevia malleja muistuttava malli.

[ctx: mold_width label]
en: Minimal Mold Width
fi_FI: Muotin vähimmäisleveys

[ctx: mold_width description]
en: The minimal distance between the ouside of the mold and the outside of the model.
fi_FI: Muotin ulkoseinän ja mallin ulkoseinän välinen vähimmäisetäisyys.

[ctx: mold_roof_height label]
en: Mold Roof Height
fi_FI: Muotin katon korkeus

[ctx: mold_roof_height description]
en: The height above horizontal parts in your model which to print mold.
fi_FI: Mallin vaakasuuntaisten osien yläpuolinen korkeus, jonka mukaan muotti tulostetaan.

[ctx: mold_angle label]
en: Mold Angle
fi_FI: Muotin kulma

[ctx: mold_angle description]
en: The angle of overhang of the outer walls created for the mold. 0° will make the outer shell of the mold vertical, while 90° will make the outside of the model follow the contour of the model.
fi_FI: Muottia varten luotujen ulkoseinämien ulokkeiden kulma. 0° tekee muotin ulkokuoresta pystysuoran ja 90° saa muotin ulkopuolen seuraamaan mallin muotoja.

[ctx: support_mesh label]
en: Support Mesh
fi_FI: Tukiverkko

[ctx: support_mesh description]
en: Use this mesh to specify support areas. This can be used to generate support structure.
fi_FI: Käytä tätä verkkoa tukialueiden valintaan. Sen avulla voidaan luoda tukirakenne.

[ctx: anti_overhang_mesh label]
en: Anti Overhang Mesh
fi_FI: Verkko ulokkeiden estoon

[ctx: anti_overhang_mesh description]
en: Use this mesh to specify where no part of the model should be detected as overhang. This can be used to remove unwanted support structure.
fi_FI: Käytä tätä verkkoa määrittääksesi, missä mitään mallin osaa ei tule tunnistaa ulokkeeksi. Tätä toimintoa voidaan käyttää ei-toivotun tukirakenteen poistamiseksi.

[ctx: magic_mesh_surface_mode label]
en: Surface Mode
fi_FI: Pintatila

[ctx: magic_mesh_surface_mode description]
en: Treat the model as a surface only, a volume, or volumes with loose surfaces. The normal print mode only prints enclosed volumes. "Surface" prints a single wall tracing the mesh surface with no infill and no top/bottom skin. "Both" prints enclosed volumes like normal and any remaining polygons as surfaces.
fi_FI: Käsittelee mallia vain pintana, ainemääränä tai löysillä pinnoilla varustettuina ainemäärinä. Normaali tulostustila tulostaa vain suljetut ainemäärät. Pinta-tila tulostaa yhden verkkopintaa seuraavan seinämän ilman täyttöä ja ilman ylä-/alapintakalvoa. Molemmat-tila tulostaa suljetut ainemäärät normaalisti ja jäljellä olevat monikulmiot pintoina.

[ctx: magic_mesh_surface_mode option normal]
en: Normal
fi_FI: Normaali

[ctx: magic_mesh_surface_mode option surface]
en: Surface
fi_FI: Pinta

[ctx: magic_mesh_surface_mode option both]
en: Both
fi_FI: Molemmat

[ctx: magic_spiralize label]
en: Spiralize Outer Contour
fi_FI: Kierukoi ulompi ääriviiva

[ctx: magic_spiralize description]
en: Spiralize smooths out the Z move of the outer edge. This will create a steady Z increase over the whole print. This feature turns a solid model into a single walled print with a solid bottom. This feature should only be enabled when each layer only contains a single part.
fi_FI: Kierukointi pehmentää ulkoreunan Z-liikettä. Se muodostaa tasaisen Z-lisän koko tulosteelle. Tämä toiminto muuttaa umpinaisen mallin yksiseinäiseksi tulosteeksi, jossa on umpinainen pohja. Tämä toiminto kannattaa ottaa käyttöön vain, jos jokaisessa kerroksessa on vain yksi osa.

[ctx: smooth_spiralized_contours label]
en: Smooth Spiralized Contours
fi_FI: Kierukoitujen ääriviivojen tasoittaminen

[ctx: smooth_spiralized_contours description]
en: Smooth the spiralized contours to reduce the visibility of the Z seam (the Z-seam should be barely visible on the print but will still be visible in the layer view). Note that smoothing will tend to blur fine surface details.
fi_FI: Vähennä Z-sauman näkyvyyttä tasoittamalla kierukoidut ääriviivat (Z-sauman pitäisi olla lähes näkymätön tulosteessa, mutta kerrosnäkymässä sen voi edelleen havaita). Ota huomioon, että tasoittaminen usein sumentaa pinnan pieniä yksityiskohtia.

[ctx: relative_extrusion label]
en: Relative Extrusion
fi_FI: Suhteellinen pursotus

[ctx: experimental label]
en: Experimental
fi_FI: Kokeellinen

[ctx: experimental description]
en: experimental!
fi_FI: kokeellinen!

[ctx: roofing_line_width label]
en: Top Surface Skin Line Width
fi_FI: Yläpinnan pintakalvon linjan leveys

[ctx: roofing_line_width description]
en: Width of a single line of the areas at the top of the print.
fi_FI: Tulosteen yläosan alueiden yhden linjan leveys.

[ctx: roofing_pattern label]
en: Top Surface Skin Pattern
fi_FI: Yläpinnan pintakalvokuvio

[ctx: roofing_pattern description]
en: The pattern of the top most layers.
fi_FI: Ylimpien kerrosten kuvio.

[ctx: roofing_pattern option lines]
en: Lines
fi_FI: Linjat

[ctx: roofing_pattern option concentric]
en: Concentric
fi_FI: Samankeskinen

[ctx: roofing_pattern option zigzag]
en: Zig Zag
fi_FI: Siksak

[ctx: roofing_angles label]
en: Top Surface Skin Line Directions
fi_FI: Yläpinnan pintakalvon linjojen suunnat

[ctx: roofing_angles description]
en: A list of integer line directions to use when the top surface skin layers use the lines or zig zag pattern. Elements from the list are used sequentially as the layers progress and when the end of the list is reached, it starts at the beginning again. The list items are separated by commas and the whole list is contained in square brackets. Default is an empty list which means use the traditional default angles (45 and 135 degrees).
fi_FI: Luettelo käytettävistä linjojen kokonaislukusuunnista, kun yläpinnan pintakalvokerroksilla käytetään linja- tai siksak-kuviota. Tämän luettelon elementtejä käytetään järjestyksessä kerrosten edetessä, ja kun luettelon loppu saavutetaan, aloitetaan taas alusta. Luettelon kohteet on erotettu pilkuilla, ja koko luettelo on hakasulkeiden sisällä. Oletusarvo on tyhjä luettelo, jolloin käytetään perinteisiä oletuskulmia (45 ja 135 astetta).

[ctx: material_flow_dependent_temperature label]
en: Auto Temperature
fi_FI: Automaattinen lämpötila

[ctx: material_flow_dependent_temperature description]
en: Change the temperature for each layer automatically with the average flow speed of that layer.
fi_FI: Muuta kunkin kerroksen lämpötilaa automaattisesti kyseisen kerroksen keskimääräisen virtausnopeuden mukaan.

[ctx: material_flow_temp_graph label]
en: Flow Temperature Graph
fi_FI: Virtauksen lämpötilakaavio

[ctx: material_flow_temp_graph description]
en: Data linking material flow (in mm3 per second) to temperature (degrees Celsius).
fi_FI: Tiedot, jotka yhdistävät materiaalivirran (mm3 sekunnissa) lämpötilaan (celsiusastetta).

[ctx: support_skip_some_zags label]
en: Break Up Support In Chunks
fi_FI: Riko tuki lohkoihin

[ctx: support_skip_some_zags description]
en: Skip some support line connections to make the support structure easier to break away. This setting is applicable to the Zig Zag support infill pattern.
fi_FI: Ohita jotkin tukilinjojen yhdistämiset, jotta tukirakenne on helpompi rikkoa. Tämä asetus soveltuu siksak-tukitäyttökuvioon.

[ctx: support_skip_zag_per_mm label]
en: Support Chunk Size
fi_FI: Tukilohkon koko

[ctx: support_skip_zag_per_mm description]
en: Leave out a connection between support lines once every N millimeter to make the support structure easier to break away.
fi_FI: Jätä tukilinjojen välinen yhdistäminen pois joka N. millimetri, jotta tukirakenne on helpompi rikkoa.

[ctx: support_zag_skip_count label]
en: Support Chunk Line Count
fi_FI: Tukilohkolinjaluku

[ctx: support_zag_skip_count description]
en: Skip one in every N connection lines to make the support structure easier to break away.
fi_FI: Ohita joka N. yhdistämislinja, jotta tukirakenne on helpompi rikkoa.

[ctx: draft_shield_enabled label]
en: Enable Draft Shield
fi_FI: Ota vetosuojus käyttöön

[ctx: draft_shield_enabled description]
en: This will create a wall around the model, which traps (hot) air and shields against exterior airflow. Especially useful for materials which warp easily.
fi_FI: Tämä luo mallin ympärille seinämän, joka pidättää (kuumaa) ilmaa ja suojaa ulkoiselta ilmavirtaukselta. Erityisen käyttökelpoinen materiaaleilla, jotka vääntyvät helposti.

[ctx: draft_shield_dist label]
en: Draft Shield X/Y Distance
fi_FI: Vetosuojuksen X/Y-etäisyys

[ctx: draft_shield_dist description]
en: Distance of the draft shield from the print, in the X/Y directions.
fi_FI: Vetosuojuksen etäisyys tulosteesta X-/Y-suunnissa.

[ctx: draft_shield_height_limitation label]
en: Draft Shield Limitation
fi_FI: Vetosuojuksen rajoitus

[ctx: draft_shield_height_limitation description]
en: Set the height of the draft shield. Choose to print the draft shield at the full height of the model or at a limited height.
fi_FI: Aseta vetosuojuksen korkeus. Valitse, tulostetaanko vetosuojus koko mallin korkuisena vai rajoitetun korkuisena.

[ctx: draft_shield_height_limitation option full]
en: Full
fi_FI: Täysi

[ctx: draft_shield_height_limitation option limited]
en: Limited
fi_FI: Rajoitettu

[ctx: draft_shield_height label]
en: Draft Shield Height
fi_FI: Vetosuojuksen korkeus

[ctx: draft_shield_height description]
en: Height limitation of the draft shield. Above this height no draft shield will be printed.
fi_FI: Vetosuojuksen korkeusrajoitus. Tämän korkeuden ylittävälle osalle ei tulosteta vetosuojusta.

[ctx: conical_overhang_enabled label]
en: Make Overhang Printable
fi_FI: Tee ulokkeesta tulostettava

[ctx: conical_overhang_enabled description]
en: Change the geometry of the printed model such that minimal support is required. Steep overhangs will become shallow overhangs. Overhanging areas will drop down to become more vertical.
fi_FI: Muuttaa tulostettavan mallin geometriaa niin, että tarvitaan mahdollisimman vähän tukea. Jyrkistä ulokkeista tulee matalia ulokkeita. Ulokkeiset alueet putoavat alas, ja niistä tulee pystysuorempia.

[ctx: conical_overhang_angle label]
en: Maximum Model Angle
fi_FI: Mallin maksimikulma

[ctx: conical_overhang_angle description]
en: The maximum angle of overhangs after the they have been made printable. At a value of 0° all overhangs are replaced by a piece of model connected to the build plate, 90° will not change the model in any way.
fi_FI: Ulokkeiden maksimikulma, kun niistä on tehty tulostettavia. 0 asteessa kaikki ulokkeet korvataan mallikappaleella, joka on yhdistetty alustaan. 90 asteessa mallia ei muuteta millään tavalla.

[ctx: coasting_enable label]
en: Enable Coasting
fi_FI: Ota vapaaliuku käyttöön

[ctx: coasting_enable description]
en: Coasting replaces the last part of an extrusion path with a travel path. The oozed material is used to print the last piece of the extrusion path in order to reduce stringing.
fi_FI: Vapaaliu'ulla siirtoreitti korvaa pursotusreitin viimeisen osan. Tihkuvalla aineella tulostetaan pursotusreitin viimeinen osuus rihmoittumisen vähentämiseksi.

[ctx: coasting_volume label]
en: Coasting Volume
fi_FI: Vapaaliu'un ainemäärä

[ctx: coasting_volume description]
en: The volume otherwise oozed. This value should generally be close to the nozzle diameter cubed.
fi_FI: Aineen määrä, joka muutoin on tihkunut. Tämän arvon tulisi yleensä olla lähellä suuttimen läpimittaa korotettuna kuutioon.

[ctx: coasting_min_volume label]
en: Minimum Volume Before Coasting
fi_FI: Vähimmäisainemäärä ennen vapaaliukua

[ctx: coasting_min_volume description]
en: The smallest volume an extrusion path should have before allowing coasting. For smaller extrusion paths, less pressure has been built up in the bowden tube and so the coasted volume is scaled linearly. This value should always be larger than the Coasting Volume.
fi_FI: Pienin ainemäärä, joka pursotusreitillä tulisi olla ennen kuin vapaaliuku sallitaan. Lyhyemmillä pursotusreiteillä Bowden-putkeen on muodostunut vähemmän painetta, joten vapaaliu'un ainemäärää skaalataan lineaarisesti. Tämän arvon on aina oltava suurempi kuin vapaaliu'un ainemäärä.

[ctx: coasting_speed label]
en: Coasting Speed
fi_FI: Vapaaliukunopeus

[ctx: coasting_speed description]
en: The speed by which to move during coasting, relative to the speed of the extrusion path. A value slightly under 100% is advised, since during the coasting move the pressure in the bowden tube drops.
fi_FI: Nopeus, jolla siirrytään vapaaliu'un aikana, suhteessa pursotusreitin nopeuteen. Arvoksi suositellaan hieman alle 100 %, sillä vapaaliukusiirron aikana paine Bowden-putkessa laskee.

[ctx: skin_alternate_rotation label]
en: Alternate Skin Rotation
fi_FI: Vuorottele pintakalvon pyöritystä

[ctx: skin_alternate_rotation description]
en: Alternate the direction in which the top/bottom layers are printed. Normally they are printed diagonally only. This setting adds the X-only and Y-only directions.
fi_FI: Muuttaa ylä-/alakerrosten tulostussuuntaa. Normaalisti ne tulostetaan vain vinottain. Tämä asetus lisää vain X- ja vain Y -suunnat.

[ctx: cross_infill_pocket_size label]
en: Cross 3D Pocket Size
fi_FI: Risti 3D:n taskujen koko

[ctx: cross_infill_pocket_size description]
en: The size of pockets at four-way crossings in the cross 3D pattern at heights where the pattern is touching itself.
fi_FI: Taskujen koko nelisuuntaisissa risteyksissä risti 3D -kuviossa korkeuksissa, joissa kuvio koskettaa itseään.

[ctx: spaghetti_infill_enabled label]
en: Spaghetti Infill
fi_FI: Spagettitäyttö

[ctx: spaghetti_infill_enabled description]
en: Print the infill every so often, so that the filament will curl up chaotically inside the object. This reduces print time, but the behaviour is rather unpredictable.
fi_FI: Tulostaa täytön silloin tällöin, niin että tulostuslanka kiertyy sattumanvaraisesti kappaleen sisälle. Tämä lyhentää tulostusaikaa, mutta toimintatapa on melko arvaamaton.

[ctx: spaghetti_infill_stepped label]
en: Spaghetti Infill Stepping
fi_FI: Spagettitäyttö vaiheittain

[ctx: spaghetti_infill_stepped description]
en: Whether to print spaghetti infill in steps or extrude all the infill filament at the end of the print.
fi_FI: Spagettitäytön tulostus vaiheittain vai kaiken täyttötulostuslangan pursotus tulostuksen lopussa.

[ctx: spaghetti_max_infill_angle label]
en: Spaghetti Maximum Infill Angle
fi_FI: Spagettitäytön enimmäiskulma

[ctx: spaghetti_max_infill_angle description]
en: The maximum angle w.r.t. the Z axis of the inside of the print for areas which are to be filled with spaghetti infill afterwards. Lowering this value causes more angled parts in your model to be filled on each layer.
fi_FI: Tulosteen sisustan suurin mahdollinen kulma Z-akseliin nähden alueilla, jotka täytetään myöhemmin spagettitäytöllä. Tämän arvon alentaminen johtaa siihen, että useampia mallin vinottaisia osia täytetään jokaisessa kerroksessa.

[ctx: spaghetti_max_height label]
en: Spaghetti Infill Maximum Height
fi_FI: Spagettitäytön enimmäiskorkeus

[ctx: spaghetti_max_height description]
en: The maximum height of inside space which can be combined and filled from the top.
fi_FI: Yhdistettävän ja yläpuolelta täytettävän sisätilan enimmäiskorkeus.

[ctx: spaghetti_inset label]
en: Spaghetti Inset
fi_FI: Spagettiliitos

[ctx: spaghetti_inset description]
en: The offset from the walls from where the spaghetti infill will be printed.
fi_FI: Siirtymä seinämistä, joista spagettitäyttö tulostetaan.

[ctx: spaghetti_flow label]
en: Spaghetti Flow
fi_FI: Spagettivirtaus

[ctx: spaghetti_flow description]
en: Adjusts the density of the spaghetti infill. Note that the Infill Density only controls the line spacing of the filling pattern, not the amount of extrusion for spaghetti infill.
fi_FI: Säätää spagettitäytön tiheyttä. Huomaa, että täyttötiheys hallitsee vain täyttökuvion linjojen välien suuruutta, ei spagettitäytön pursotusmäärää.

[ctx: spaghetti_infill_extra_volume label]
en: Spaghetti Infill Extra Volume
fi_FI: Spagettitäytön ylimääräinen ainemäärä

[ctx: spaghetti_infill_extra_volume description]
en: A correction term to adjust the total volume being extruded each time when filling spaghetti.
fi_FI: Korjausehto pursotettavan aineen kokonaismäärän säätöön jokaisen spagettitäytön aikana.

[ctx: support_conical_enabled label]
en: Enable Conical Support
fi_FI: Ota kartiomainen tuki käyttöön

[ctx: support_conical_enabled description]
en: Experimental feature: Make support areas smaller at the bottom than at the overhang.
fi_FI: Kokeellinen ominaisuus: tekee tukialueet pienemmiksi alaosassa verrattuna ulokkeeseen.

[ctx: support_conical_angle label]
en: Conical Support Angle
fi_FI: Kartiomaisen tuen kulma

[ctx: support_conical_angle description]
en: The angle of the tilt of conical support. With 0 degrees being vertical, and 90 degrees being horizontal. Smaller angles cause the support to be more sturdy, but consist of more material. Negative angles cause the base of the support to be wider than the top.
fi_FI: Kartiomaisen tuen kallistuskulma. 0 astetta on pystysuora ja 90 astetta on vaakasuora. Pienemmillä kulmilla tuki on tukevampi, mutta siihen käytetään enemmän materiaalia. Negatiivisilla kulmilla tuen perusta on leveämpi kuin yläosa.

[ctx: support_conical_min_width label]
en: Conical Support Minimum Width
fi_FI: Kartioimaisen tuen minimileveys

[ctx: support_conical_min_width description]
en: Minimum width to which the base of the conical support area is reduced. Small widths can lead to unstable support structures.
fi_FI: Minimileveys, johon kartiomaisen tukialueen perusta pienennetään. Pienet leveydet voivat johtaa epävakaisiin tukirakenteisiin.

[ctx: magic_fuzzy_skin_enabled label]
en: Fuzzy Skin
fi_FI: Karhea pintakalvo

[ctx: magic_fuzzy_skin_enabled description]
en: Randomly jitter while printing the outer wall, so that the surface has a rough and fuzzy look.
fi_FI: Satunnainen värinä tulostettaessa ulkoseinämää, jotta pinta näyttää viimeistelemättömältä ja karhealta.

[ctx: magic_fuzzy_skin_thickness label]
en: Fuzzy Skin Thickness
fi_FI: Karhean pintakalvon paksuus

[ctx: magic_fuzzy_skin_thickness description]
en: The width within which to jitter. It's advised to keep this below the outer wall width, since the inner walls are unaltered.
fi_FI: Leveys, jolla värinä tapahtuu. Tämä suositellaan pidettäväksi ulkoseinämän leveyttä pienempänä, koska sisäseinämiä ei muuteta.

[ctx: magic_fuzzy_skin_point_density label]
en: Fuzzy Skin Density
fi_FI: Karhean pintakalvon tiheys

[ctx: magic_fuzzy_skin_point_density description]
en: The average density of points introduced on each polygon in a layer. Note that the original points of the polygon are discarded, so a low density results in a reduction of the resolution.
fi_FI: Kerroksen kuhunkin monikulmioon tehtävien pisteiden keskimääräinen tiheys. Huomaa, että monikulmion alkuperäiset pisteet poistetaan käytöstä, joten pieni tiheys alentaa resoluutiota.

[ctx: magic_fuzzy_skin_point_dist label]
en: Fuzzy Skin Point Distance
fi_FI: Karhean pintakalvon piste-etäisyys

[ctx: magic_fuzzy_skin_point_dist description]
en: The average distance between the random points introduced on each line segment. Note that the original points of the polygon are discarded, so a high smoothness results in a reduction of the resolution. This value must be higher than half the Fuzzy Skin Thickness.
fi_FI: Keskimääräinen etäisyys kunkin linjasegmentin satunnaisten pisteiden välillä. Huomaa, että alkuperäiset monikulmion pisteet poistetaan käytöstä, joten korkea sileysarvo alentaa resoluutiota. Tämän arvon täytyy olla suurempi kuin puolet karhean pintakalvon paksuudesta.

[ctx: wireframe_enabled label]
en: Wire Printing
fi_FI: Rautalankatulostus

[ctx: wireframe_enabled description]
en: Print only the outside surface with a sparse webbed structure, printing 'in thin air'. This is realized by horizontally printing the contours of the model at given Z intervals which are connected via upward and diagonally downward lines.
fi_FI: Tulostetaan vain ulkopinta harvalla verkkorakenteella eli tulostetaan "suoraan ilmaan". Tämä toteutetaan tulostamalla mallin ääriviivat vaakasuoraan tietyin Z-välein, jotka yhdistetään ylöspäin menevillä linjoilla ja alaspäin menevillä diagonaalilinjoilla.

[ctx: wireframe_height label]
en: WP Connection Height
fi_FI: Rautalankatulostuksen liitoskorkeus

[ctx: wireframe_height description]
en: The height of the upward and diagonally downward lines between two horizontal parts. This determines the overall density of the net structure. Only applies to Wire Printing.
fi_FI: Kahden vaakaosan välisen nousulinjan ja laskevan diagonaalilinjan korkeus. Tämä määrää verkkorakenteen kokonaistiheyden. Koskee vain rautalankamallin tulostusta.

[ctx: wireframe_roof_inset label]
en: WP Roof Inset Distance
fi_FI: Rautalankatulostuksen katon liitosetäisyys

[ctx: wireframe_roof_inset description]
en: The distance covered when making a connection from a roof outline inward. Only applies to Wire Printing.
fi_FI: Etäisyys, jolla tehdään liitos katon ääriviivalta sisäänpäin. Koskee vain rautalankamallin tulostusta.

[ctx: wireframe_printspeed label]
en: WP Speed
fi_FI: Rautalankatulostuksen nopeus

[ctx: wireframe_printspeed description]
en: Speed at which the nozzle moves when extruding material. Only applies to Wire Printing.
fi_FI: Nopeus, jolla suutin liikkuu materiaalia pursottaessaan. Koskee vain rautalankamallin tulostusta.

[ctx: wireframe_printspeed_bottom label]
en: WP Bottom Printing Speed
fi_FI: Rautalankapohjan tulostusnopeus

[ctx: wireframe_printspeed_bottom description]
en: Speed of printing the first layer, which is the only layer touching the build platform. Only applies to Wire Printing.
fi_FI: Nopeus, jolla tulostetaan ensimmäinen kerros, joka on ainoa alustaa koskettava kerros. Koskee vain rautalankamallin tulostusta.

[ctx: wireframe_printspeed_up label]
en: WP Upward Printing Speed
fi_FI: Rautalangan tulostusnopeus ylöspäin

[ctx: wireframe_printspeed_up description]
en: Speed of printing a line upward 'in thin air'. Only applies to Wire Printing.
fi_FI: Nopeus, jolla tulostetaan linja ylöspäin "suoraan ilmaan". Koskee vain rautalankamallin tulostusta.

[ctx: wireframe_printspeed_down label]
en: WP Downward Printing Speed
fi_FI: Rautalangan tulostusnopeus alaspäin

[ctx: wireframe_printspeed_down description]
en: Speed of printing a line diagonally downward. Only applies to Wire Printing.
fi_FI: Nopeus, jolla tulostetaan linja diagonaalisesti alaspäin. Koskee vain rautalankamallin tulostusta.

[ctx: wireframe_printspeed_flat label]
en: WP Horizontal Printing Speed
fi_FI: Rautalangan tulostusnopeus vaakasuoraan

[ctx: wireframe_printspeed_flat description]
en: Speed of printing the horizontal contours of the model. Only applies to Wire Printing.
fi_FI: Nopeus, jolla tulostetaan mallin vaakasuorat ääriviivat. Koskee vain rautalankamallin tulostusta.

[ctx: wireframe_flow label]
en: WP Flow
fi_FI: Rautalankatulostuksen virtaus

[ctx: wireframe_flow description]
en: Flow compensation: the amount of material extruded is multiplied by this value. Only applies to Wire Printing.
fi_FI: Virtauksen kompensointi: Pursotetun materiaalin määrä kerrotaan tällä arvolla. Koskee vain rautalankamallin tulostusta.

[ctx: wireframe_flow_connection label]
en: WP Connection Flow
fi_FI: Rautalankatulostuksen liitosvirtaus

[ctx: wireframe_flow_connection description]
en: Flow compensation when going up or down. Only applies to Wire Printing.
fi_FI: Virtauksen kompensointi ylös tai alas mentäessä. Koskee vain rautalankamallin tulostusta.

[ctx: wireframe_flow_flat label]
en: WP Flat Flow
fi_FI: Rautalangan lattea virtaus

[ctx: wireframe_flow_flat description]
en: Flow compensation when printing flat lines. Only applies to Wire Printing.
fi_FI: Virtauksen kompensointi tulostettaessa latteita linjoja. Koskee vain rautalankamallin tulostusta.

[ctx: wireframe_top_delay label]
en: WP Top Delay
fi_FI: Rautalankatulostuksen viive ylhäällä

[ctx: wireframe_top_delay description]
en: Delay time after an upward move, so that the upward line can harden. Only applies to Wire Printing.
fi_FI: Viive nousuliikkeen jälkeen, jotta linja voi kovettua. Koskee vain rautalankamallin tulostusta.

[ctx: wireframe_bottom_delay label]
en: WP Bottom Delay
fi_FI: Rautalankatulostuksen viive alhaalla

[ctx: wireframe_bottom_delay description]
en: Delay time after a downward move. Only applies to Wire Printing.
fi_FI: Viive laskuliikkeen jälkeen. Koskee vain rautalankamallin tulostusta.

[ctx: wireframe_flat_delay label]
en: WP Flat Delay
fi_FI: Rautalankatulostuksen lattea viive

[ctx: wireframe_flat_delay description]
en: Delay time between two horizontal segments. Introducing such a delay can cause better adhesion to previous layers at the connection points, while too long delays cause sagging. Only applies to Wire Printing.
fi_FI: Viive kahden vaakasuoran segmentin välillä. Tämän viiveen käyttöönotto voi parantaa tarttuvuutta edellisiin kerroksiin liitoskohdissa, mutta liian suuret viiveet aiheuttavat riippumista. Koskee vain rautalankamallin tulostusta.

[ctx: wireframe_up_half_speed label]
en: WP Ease Upward
fi_FI: Rautalankatulostuksen hidas liike ylöspäin

[ctx: wireframe_up_half_speed description]
en: Distance of an upward move which is extruded with half speed.
    This can cause better adhesion to previous layers, while not heating the material in those layers too much. Only applies to Wire Printing.
fi_FI: Puolella nopeudella pursotetun nousuliikkeen etäisyys.
    Se voi parantaa tarttuvuutta edellisiin kerroksiin kuumentamatta materiaalia liikaa kyseisissä kerroksissa. Koskee vain rautalankamallin tulostusta.

[ctx: wireframe_top_jump label]
en: WP Knot Size
fi_FI: Rautalankatulostuksen solmukoko

[ctx: wireframe_top_jump description]
en: Creates a small knot at the top of an upward line, so that the consecutive horizontal layer has a better chance to connect to it. Only applies to Wire Printing.
fi_FI: Tekee pienen solmun nousulinjan yläpäähän, jotta seuraava vaakasuora kerros pystyy paremmin liittymään siihen. Koskee vain rautalankamallin tulostusta.

[ctx: wireframe_fall_down label]
en: WP Fall Down
fi_FI: Rautalankatulostuksen pudotus

[ctx: wireframe_fall_down description]
en: Distance with which the material falls down after an upward extrusion. This distance is compensated for. Only applies to Wire Printing.
fi_FI: Etäisyys, jonka materiaali putoaa ylöspäin menevän pursotuksen jälkeen. Tämä etäisyys kompensoidaan. Koskee vain rautalankamallin tulostusta.

[ctx: wireframe_drag_along label]
en: WP Drag Along
fi_FI: Rautalankatulostuksen laahaus

[ctx: wireframe_drag_along description]
en: Distance with which the material of an upward extrusion is dragged along with the diagonally downward extrusion. This distance is compensated for. Only applies to Wire Printing.
fi_FI: Etäisyys, jonka ylöspäin pursotettu materiaali laahautuu diagonaalisen laskevan pursotuksen mukana. Tämä etäisyys kompensoidaan. Koskee vain rautalankamallin tulostusta.

[ctx: wireframe_strategy label]
en: WP Strategy
fi_FI: Rautalankatulostuksen strategia

[ctx: wireframe_strategy description]
en: Strategy for making sure two consecutive layers connect at each connection point. Retraction lets the upward lines harden in the right position, but may cause filament grinding. A knot can be made at the end of an upward line to heighten the chance of connecting to it and to let the line cool; however, it may require slow printing speeds. Another strategy is to compensate for the sagging of the top of an upward line; however, the lines won't always fall down as predicted.
fi_FI: Strategia, jolla varmistetaan, että kaksi peräkkäistä kerrosta liittyy toisiinsa kussakin liitoskohdassa. Takaisinveto antaa nousulinjojen kovettua oikeaan asentoon, mutta voi aiheuttaa tulostuslangan hiertymistä. Solmu voidaan tehdä nousulinjan päähän, jolloin siihen liittyminen helpottuu ja linja jäähtyy, mutta se voi vaatia hitaampia tulostusnopeuksia. Toisena strategiana on kompensoida nousulinjan yläpään riippumista, mutta linjat eivät aina putoa ennustettavalla tavalla.

[ctx: wireframe_strategy option compensate]
en: Compensate
fi_FI: Kompensoi

[ctx: wireframe_strategy option knot]
en: Knot
fi_FI: Solmu

[ctx: wireframe_strategy option retract]
en: Retract
fi_FI: Takaisinveto

[ctx: wireframe_straight_before_down label]
en: WP Straighten Downward Lines
fi_FI: Rautalankatulostuksen laskulinjojen suoristus

[ctx: wireframe_straight_before_down description]
en: Percentage of a diagonally downward line which is covered by a horizontal line piece. This can prevent sagging of the top most point of upward lines. Only applies to Wire Printing.
fi_FI: Prosenttiluku diagonaalisesti laskevasta linjasta, jota peittää vaakalinjan pätkä. Tämä voi estää nousulinjojen ylimmän kohdan riippumista. Koskee vain rautalankamallin tulostusta.

[ctx: wireframe_roof_fall_down label]
en: WP Roof Fall Down
fi_FI: Rautalankatulostuksen katon pudotus

[ctx: wireframe_roof_fall_down description]
en: The distance which horizontal roof lines printed 'in thin air' fall down when being printed. This distance is compensated for. Only applies to Wire Printing.
fi_FI: Etäisyys, jonka "suoraan ilmaan" tulostetut vaakasuorat kattolinjat roikkuvat tulostettaessa. Tämä etäisyys kompensoidaan. Koskee vain rautalankamallin tulostusta.

[ctx: wireframe_roof_drag_along label]
en: WP Roof Drag Along
fi_FI: Rautalankatulostuksen katon laahaus

[ctx: wireframe_roof_drag_along description]
en: The distance of the end piece of an inward line which gets dragged along when going back to the outer outline of the roof. This distance is compensated for. Only applies to Wire Printing.
fi_FI: Sisäpuolisen linjan päätyosan etäisyys ko. linjan laahautuessa mukana, kun mennään takaisin katon ulommalle ulkolinjalle. Tämä etäisyys kompensoidaan. Koskee vain rautalankamallin tulostusta.

[ctx: wireframe_roof_outer_delay label]
en: WP Roof Outer Delay
fi_FI: Rautalankatulostuksen katon ulompi viive

[ctx: wireframe_roof_outer_delay description]
en: Time spent at the outer perimeters of hole which is to become a roof. Longer times can ensure a better connection. Only applies to Wire Printing.
fi_FI: Katoksi tulevan aukon ulkoreunoihin käytetty aika. Pitemmät ajat varmistavat paremman liitoksen. Koskee vain rautalankamallin tulostusta.

[ctx: wireframe_nozzle_clearance label]
en: WP Nozzle Clearance
fi_FI: Rautalankatulostuksen suutinväli

[ctx: wireframe_nozzle_clearance description]
en: Distance between the nozzle and horizontally downward lines. Larger clearance results in diagonally downward lines with a less steep angle, which in turn results in less upward connections with the next layer. Only applies to Wire Printing.
fi_FI: Suuttimen ja vaakasuoraan laskevien linjojen välinen etäisyys. Suurempi väli aiheuttaa vähemmän jyrkän kulman diagonaalisesti laskeviin linjoihin, mikä puolestaan johtaa harvempiin yläliitoksiin seuraavan kerroksen kanssa. Koskee vain rautalankamallin tulostusta.

[ctx: command_line_settings label]
en: Command Line Settings
fi_FI: Komentorivin asetukset

[ctx: command_line_settings description]
en: Settings which are only used if CuraEngine isn't called from the Cura frontend.
fi_FI: Asetukset, joita käytetään vain jos CuraEnginea ei kutsuta Cura-edustaohjelmasta.

[ctx: center_object description]
en: Whether to center the object on the middle of the build platform (0,0), instead of using the coordinate system in which the object was saved.
fi_FI: Määrittää, keskitetäänkö kappale alustan keskelle (0,0) sen sijasta, että käytettäisiin koordinaattijärjestelmää, jolla kappale on tallennettu.

[ctx: mesh_position_x description]
en: Offset applied to the object in the x direction.
fi_FI: Siirtymää sovelletaan kohteeseen X-suunnassa.

[ctx: mesh_position_y description]
en: Offset applied to the object in the y direction.
fi_FI: Siirtymää sovelletaan kohteeseen Y-suunnassa.

[ctx: mesh_position_z description]
en: Offset applied to the object in the z direction. With this you can perform what was used to be called 'Object Sink'.
fi_FI: Kappaleessa käytetty siirtymä z-suunnassa. Tällä toiminnolla voit suorittaa aiemmin ”kappaleen upotukseksi” kutsutun toiminnon.

[ctx: mesh_rotation_matrix label]
en: Mesh Rotation Matrix
fi_FI: Verkon pyöritysmatriisi

[ctx: mesh_rotation_matrix description]
en: Transformation matrix to be applied to the model when loading it from file.
fi_FI: Mallissa käytettävä muunnosmatriisi, kun malli ladataan tiedostosta.
