Uranium 4.0 - en to fi_FI translation catalogue (117 entries)

[ctx: @item:inmenu]
en: Simple
fi_FI: Yksinkertainen

[ctx: @item:inlistbox]
en: STL File
fi_FI: STL-tiedosto

[ctx: @item:inlistbox]
en: Wavefront OBJ File
fi_FI: Wavefront OBJ -tiedosto

[ctx: @item:inlistbox]
en: STL File (ASCII)
fi_FI: STL-tiedosto (ASCII)

[ctx: @item:inlistbox]
en: STL File (Binary)
fi_FI: STL-tiedosto (binaari)

[ctx: @info]
en: Could not access update information.
fi_FI: Päivitystietoja ei löytynyt.

[ctx: @info:title]
en: Version Upgrade
fi_FI: Versiopäivitys

[ctx: @info]
en: The version you are using does not support checking for updates.
fi_FI: Käyttämäsi versio ei tue päivitysten tarkistusta.

[ctx: @info:title]
en: Warning
fi_FI: Varoitus

[ctx: @info:title]
en: Error
fi_FI: Virhe

[ctx: @info]
en: No new version was found.
fi_FI: Uutta versiota ei löytynyt.

[ctx: @action:button]
en: Download
fi_FI: Lataa

[ctx: @item:inmenu]
en: Check for Updates
fi_FI: Tarkista päivitykset

[ctx: @item:inmenu]
en: Local File
fi_FI: Paikallinen tiedosto

[ctx: @action:button Preceded by 'Ready to'.]
en: Save to File
fi_FI: Tallenna tiedostoon

[ctx: @info:tooltip]
en: Save to File
fi_FI: Tallenna tiedostoon

[ctx: @title:window]
en: Save to File
fi_FI: Tallenna tiedostoon

[ctx: @info:warning]
en: There are no file types available to write with!
fi_FI: Käytettävissä ei ole tiedostotyyppejä, joilla voidaan kirjoittaa!

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
fi_FI: Tiedosto on jo olemassa

[ctx: @label Don't translate the XML tag <filename>!]
en: The file <filename>{0}</filename> already exists. Are you sure you want to overwrite it?
fi_FI: Tiedosto <filename>{0}</filename> on jo olemassa. Haluatko varmasti kirjoittaa sen päälle?

[ctx: @info:progress Don't translate the XML tags <filename>!]
en: Saving to <filename>{0}</filename>
fi_FI: Tallennetaan tiedostoon <filename>{0}</filename>

[ctx: @info:title]
en: Saving
fi_FI: Tallennetaan

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename>!]
en: Permission denied when trying to save <filename>{0}</filename>
fi_FI: Lupa evätty yritettäessä tallentaa tiedostoon <filename>{0}</filename>

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> or <message>!]
en: Could not save to <filename>{0}</filename>: <message>{1}</message>
fi_FI: Ei voitu tallentaa tiedostoon <filename>{0}</filename>: <message>{1}</message>

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename>!]
en: Saved to <filename>{0}</filename>
fi_FI: Tallennettu tiedostoon <filename>{0}</filename>

[ctx: @info:title]
en: File Saved
fi_FI: Tiedosto tallennettu

[ctx: @action:button]
en: Open Folder
fi_FI: Avaa kansio

[ctx: @info:tooltip]
en: Open the folder containing the file
fi_FI: Avaa tiedoston sisältävän kansion

[ctx: @label]
en: Scale
fi_FI: Skaalaus

[ctx: @info:tooltip]
en: Scale Model
fi_FI: Skaalaa mallia

[ctx: @action:button]
en: Move
fi_FI: Siirrä

[ctx: @info:tooltip]
en: Move Model
fi_FI: Siirrä mallia

[ctx: @label]
en: Rotate
fi_FI: Pyöritys

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Model
fi_FI: Pyöritä mallia

[ctx: @label]
en: Mirror
fi_FI: Peilaus

[ctx: @info:tooltip]
en: Mirror Model
fi_FI: Peilaa mallia

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Supported Types ({0})
fi_FI: Kaikki tuetut tyypit ({0})

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Files (*)
fi_FI: Kaikki tiedostot (*)

[ctx: @label Short days-hours-minutes format. {0} is days, {1} is hours, {2} is minutes]
en: {0:0>2}d {1:0>2}h {2:0>2}min
fi_FI: {0:0>2} p {1:0>2} h {2:0>2} min

[ctx: @label Short hours-minutes format. {0} is hours, {1} is minutes]
en: {0:0>2}h {1:0>2}min
fi_FI: {0:0>2} h {1:0>2} min

[ctx: @label Long duration format. {0} is days]
en: {0} day | {0} days
fi_FI[0]: {0} päivä
fi_FI[1]: {0} päivää

[ctx: @label Long duration format. {0} is hours]
en: {0} hour | {0} hours
fi_FI[0]: {0} tunti
fi_FI[1]: {0} tuntia

[ctx: @label Long duration format. {0} is minutes]
en: {0} minute | {0} minutes
fi_FI[0]: {0} minuutti
fi_FI[1]: {0} minuuttia

[ctx: @info:progress]
en: Loading plugins...
fi_FI: Ladataan lisäosia...

[ctx: @info:progress]
en: Updating configuration...
fi_FI: Päivitetään määrityksiä...

[ctx: @info:progress]
en: Loading preferences...
fi_FI: Ladataan lisäasetuksia...

[ctx: @info:status]
en: Auto scaled object to {0}% of original size
fi_FI: Kappale skaalattu automaattisesti {0} %:iin alkuperäisestä koosta

[ctx: @info:title]
en: Scaling Object
fi_FI: Skaalataan kappaletta

[ctx: @info:status]
en: The plugin has been installed.
    Please re-start the application to activate the plugin.
fi_FI: Laajennus on asennettu.
    Ota laajennus käyttöön käynnistämällä sovellus uudelleen.

[ctx: @info:version-upgrade]
en: A configuration from an older version of {0} was imported.
fi_FI: Aikaisemman {0} -version määritykset tuotiin.

[ctx: @message]
en: Failed to Initialize OpenGL
fi_FI: OpenGL:n alustus epäonnistui

[ctx: Critical OpenGL Extensions Missing]
en: Critical OpenGL extensions are missing. This program requires support for Framebuffer Objects. Please check your video card drivers.
fi_FI: Kriittisiä OpenGL-lisäosia puuttuu. Tämä ohjelma vaatii tuen Framebuffer-objekteille. Tarkista näytönohjaimen ajurit.

[ctx: @action:button]
en: Reset
fi_FI: Palauta

[ctx: @info:title]
en: Invalid File
fi_FI: Virheellinen tiedosto

[ctx: @info:status Don't translate the XML tag <filename>!]
en: Failed to load <filename>{0}</filename>
fi_FI: Tiedoston <filename>{0}</filename> lataaminen epäonnistui

[ctx: @info:title]
en: Loading
fi_FI: Ladataan

[ctx: @option:check]
en: Snap Scaling
fi_FI: Kohdista skaalaus

[ctx: @option:check]
en: Uniform Scaling
fi_FI: Tasainen skaalaus

[ctx: @action:button]
en: Lay flat
fi_FI: Aseta latteaksi

[ctx: @action:checkbox]
en: Snap Rotation
fi_FI: Kohdista pyöritys

[ctx: @title:tab]
en: Plugins
fi_FI: Lisäosat

[ctx: @action:button]
en: Install new plugin
fi_FI: Asenna uusi laajennus

[ctx: @label]
en: You will need to restart the application before changes in plugins have effect.
fi_FI: Laajennusten muutokset eivät tule käyttöön ennen kuin olet käynnistänyt sovelluksen uudelleen.

[ctx: @label]
en: This plugin is required for the application to run.
fi_FI: Sovellus ei toimi ilman tätä laajennusta.

[ctx: @label]
en: Info...
fi_FI: Tietoja...

[ctx: @window:title]
en: Install Plugin
fi_FI: Asenna laajennus

[ctx: @title:window]
en: Open file(s)
fi_FI: Avaa tiedosto(t)

[ctx: @label]
en: No text available
fi_FI: Ei tekstiä saatavilla

[ctx: @title:window]
en: About %1
fi_FI: Tietoja: %1

[ctx: @label]
en: Author:
fi_FI: Tekijä:

[ctx: @label]
en: Version:
fi_FI: Versio:

[ctx: @action:button]
en: Close
fi_FI: Sulje

[ctx: @title:window]
en: Preferences
fi_FI: Lisäasetukset

[ctx: @action:button]
en: Defaults
fi_FI: Oletusarvot

[ctx: @title:tab]
en: General
fi_FI: Yleiset

[ctx: @title:tab]
en: Settings
fi_FI: Asetukset

[ctx: @title:window]
en: Rename
fi_FI: Nimeä uudelleen

[ctx: @action:button]
en: Cancel
fi_FI: Peruuta

[ctx: @item:tooltip]
en: This setting has been hidden by the active machine and will not be visible.
fi_FI: Tämä asetus ei ole näkyvissä, koska aktiivinen laite on piilottanut sen.

[ctx: @item:tooltip %1 is list of setting names]
en: This setting has been hidden by the value of %1. Change the value of that setting to make this setting visible. | This setting has been hidden by the values of %1. Change the values of those settings to make this setting visible.
fi_FI[0]: Tämä asetus on piilotettu asetuksella %1. Tuo asetus näkyviin muuttamalla kyseisen asetuksen arvoa.
fi_FI[1]: Tämä asetus on piilotettu asetuksilla %1. Tuo asetus näkyviin muuttamalla kyseisten asetusten arvoja.

[ctx: @title:tab]
en: Printers
fi_FI: Tulostimet

[ctx: @label]
en: Type
fi_FI: Tyyppi

[ctx: @title:window]
en: Confirm Remove
fi_FI: Vahvista poisto

[ctx: @label (%1 is object name)]
en: Are you sure you wish to remove %1? This cannot be undone!
fi_FI: Haluatko varmasti poistaa kappaleen %1? Tätä ei voida kumota!

[ctx: @action:button]
en: Back
fi_FI: Takaisin

[ctx: @action:button]
en: Finish
fi_FI: Lopeta

[ctx: @action:button]
en: Next
fi_FI: Seuraava

[ctx: description]
en: Provides a simple solid mesh view.
fi_FI: Näyttää yksinkertaisen kiinteän verkkonäkymän.

[ctx: name]
en: Simple View
fi_FI: Yksinkertainen näkymä

[ctx: description]
en: Outputs log information to a file in your settings folder.
fi_FI: Lähettää lokitiedot asetuskansion tiedostoon.

[ctx: name]
en: File Logger
fi_FI: Tiedonkeruuohjelma

[ctx: description]
en: Provides support for reading STL files.
fi_FI: Tukee STL-tiedostojen lukemista.

[ctx: name]
en: STL Reader
fi_FI: STL-lukija

[ctx: description]
en: Makes it possible to read Wavefront OBJ files.
fi_FI: Mahdollistaa Wavefront OBJ -tiedostojen lukemisen.

[ctx: name]
en: Wavefront OBJ Reader
fi_FI: Wavefront OBJ -lukija

[ctx: description]
en: Makes it possible to write Wavefront OBJ files.
fi_FI: Mahdollistaa Wavefront OBJ -tiedostojen kirjoittamisen.

[ctx: name]
en: Wavefront OBJ Writer
fi_FI: Wavefront OBJ -kirjoitin

[ctx: description]
en: Provides support for writing STL files.
fi_FI: Tukee STL-tiedostojen kirjoittamista.

[ctx: name]
en: STL Writer
fi_FI: STL-kirjoitin

[ctx: description]
en: Outputs log information to the console.
fi_FI: Lähettää lokitiedot konsoliin.

[ctx: name]
en: Console Logger
fi_FI: Konsolin tiedonkeruu

[ctx: description]
en: Checks for updates of the software.
fi_FI: Tarkistaa, onko ohjelmistopäivityksiä saatavilla.

[ctx: name]
en: Update Checker
fi_FI: Päivitysten tarkistin

[ctx: description]
en: Enables saving to local files.
fi_FI: Mahdollistaa tallennuksen paikallisiin tiedostoihin.

[ctx: name]
en: Local File Output Device
fi_FI: Paikallisen tiedoston tulostusväline

[ctx: description]
en: Provides the Scale tool.
fi_FI: Näyttää skaalaustyökalun.

[ctx: name]
en: Scale Tool
fi_FI: Skaalaustyökalu

[ctx: description]
en: Provides the Selection tool.
fi_FI: Näyttää valintatyökalun.

[ctx: name]
en: Selection Tool
fi_FI: Valintatyökalu

[ctx: description]
en: Provides the Move tool.
fi_FI: Näyttää siirtotyökalun.

[ctx: name]
en: Move Tool
fi_FI: Siirtotyökalu

[ctx: description]
en: Provides the tool to manipulate the camera.
fi_FI: Työkalu kameran käsittelyyn.

[ctx: name]
en: Camera Tool
fi_FI: Kameratyökalu

[ctx: description]
en: Provides the Rotate tool.
fi_FI: Näyttää pyöritystyökalun.

[ctx: name]
en: Rotate Tool
fi_FI: Pyöritystyökalu

[ctx: description]
en: Provides the Mirror tool.
fi_FI: Näyttää peilaustyökalun.

[ctx: name]
en: Mirror Tool
fi_FI: Peilaustyökalu
