Cura 4.0 - en to fr_FR translation catalogue (900 entries)

[ctx: @action]
en: Machine Settings
fr_FR: Paramètres de la machine

[ctx: @item:inlistbox]
en: X-Ray view
fr_FR: Visualisation par rayons X

[ctx: @item:inlistbox]
en: X3D File
fr_FR: Fichier X3D

[ctx: @item:inlistbox]
en: G-code File
fr_FR: Fichier GCode

[ctx: @error:not supported]
en: GCodeWriter does not support non-text mode.
fr_FR: GCodeWriter ne prend pas en charge le mode non-texte.

[ctx: @warning:status]
en: Please prepare G-code before exporting.
fr_FR: Veuillez préparer le G-Code avant d'exporter.

[ctx: @info:title]
en: 3D Model Assistant
fr_FR: Assistant de modèle 3D

[ctx: @info:status]
en: <p>One or more 3D models may not print optimally due to the model size and material configuration:</p>
    <p>{model_names}</p>
    <p>Find out how to ensure the best possible print quality and reliability.</p>
    <p><a href="https://ultimaker.com/3D-model-assistant">View print quality guide</a></p>
fr_FR: <p>Un ou plusieurs modèles 3D peuvent ne pas s'imprimer de manière optimale en raison de la taille du modèle et de la configuration matérielle :</p>
    <p>{model_names}</p>
    <p>Découvrez comment optimiser la qualité et la fiabilité de l'impression.</p>
    <p><a href="https://ultimaker.com/3D-model-assistant">Consultez le guide de qualité d'impression</a></p>

[ctx: @item:inmenu]
en: Changelog
fr_FR: Récapitulatif des changements

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Changelog
fr_FR: Afficher le récapitulatif des changements

[ctx: @action]
en: Update Firmware
fr_FR: Mettre à jour le firmware

[ctx: @item:inmenu]
en: Flatten active settings
fr_FR: Aplatir les paramètres actifs

[ctx: @info:status]
en: Profile has been flattened & activated.
fr_FR: Le profil a été aplati et activé.

[ctx: @item:inmenu]
en: USB printing
fr_FR: Impression par USB

[ctx: @action:button Preceded by 'Ready to'.]
en: Print via USB
fr_FR: Imprimer via USB

[ctx: @info:tooltip]
en: Print via USB
fr_FR: Imprimer via USB

[ctx: @info:status]
en: Connected via USB
fr_FR: Connecté via USB

[ctx: @label]
en: A USB print is in progress, closing Cura will stop this print. Are you sure?
fr_FR: Une impression USB est en cours, la fermeture de Cura arrêtera cette impression. Êtes-vous sûr ?

[ctx: X3G Writer File Description]
en: X3G File
fr_FR: Fichier X3G

[ctx: X3g Writer Plugin Description]
en: Writes X3g to files
fr_FR: Écrit X3G dans des fichiers

[ctx: X3g Writer File Description]
en: X3g File
fr_FR: Fichier X3G

[ctx: @item:inlistbox]
en: Compressed G-code File
fr_FR: Fichier G-Code compressé

[ctx: @error:not supported]
en: GCodeGzWriter does not support text mode.
fr_FR: GCodeGzWriter ne prend pas en charge le mode texte.

[ctx: @item:inmenu]
en: Prepare
fr_FR: Préparer

[ctx: @action:button Preceded by 'Ready to'.]
en: Save to Removable Drive
fr_FR: Enregistrer sur un lecteur amovible

[ctx: @item:inlistbox]
en: Save to Removable Drive {0}
fr_FR: Enregistrer sur un lecteur amovible {0}

[ctx: @info:status]
en: There are no file formats available to write with!
fr_FR: Aucun format de fichier n'est disponible pour écriture !

[ctx: @info:progress Don't translate the XML tags <filename>!]
en: Saving to Removable Drive <filename>{0}</filename>
fr_FR: Enregistrement sur le lecteur amovible <filename>{0}</filename>

[ctx: @info:title]
en: Saving
fr_FR: Enregistrement

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> or <message>!]
en: Could not save to <filename>{0}</filename>: <message>{1}</message>
fr_FR: Impossible d'enregistrer <filename>{0}</filename> : <message>{1}</message>

[ctx: @info:status Don't translate the tag {device}!]
en: Could not find a file name when trying to write to {device}.
fr_FR: Impossible de trouver un nom de fichier lors d'une tentative d'écriture sur {device}.

[ctx: @info:status]
en: Could not save to removable drive {0}: {1}
fr_FR: Impossible d'enregistrer sur le lecteur {0}: {1}

[ctx: @info:title]
en: Error
fr_FR: Erreur

[ctx: @info:status]
en: Saved to Removable Drive {0} as {1}
fr_FR: Enregistré sur le lecteur amovible {0} sous {1}

[ctx: @info:title]
en: File Saved
fr_FR: Fichier enregistré

[ctx: @action:button]
en: Eject
fr_FR: Ejecter

[ctx: @action]
en: Eject removable device {0}
fr_FR: Ejecter le lecteur amovible {0}

[ctx: @info:title]
en: Warning
fr_FR: Avertissement

[ctx: @info:status]
en: Ejected {0}. You can now safely remove the drive.
fr_FR: Lecteur {0} éjecté. Vous pouvez maintenant le retirer en tout sécurité.

[ctx: @info:title]
en: Safely Remove Hardware
fr_FR: Retirez le lecteur en toute sécurité

[ctx: @info:status]
en: Failed to eject {0}. Another program may be using the drive.
fr_FR: Impossible d'éjecter {0}. Un autre programme utilise peut-être ce lecteur.

[ctx: @item:intext]
en: Removable Drive
fr_FR: Lecteur amovible

[ctx: @action:button Preceded by 'Ready to'.]
en: Print over network
fr_FR: Imprimer sur le réseau

[ctx: @properties:tooltip]
en: Print over network
fr_FR: Imprimer sur le réseau

[ctx: @info:status]
en: Connected over the network.
fr_FR: Connecté sur le réseau.

[ctx: @info:status]
en: Connected over the network. Please approve the access request on the printer.
fr_FR: Connecté sur le réseau. Veuillez approuver la demande d'accès sur l'imprimante.

[ctx: @info:status]
en: Connected over the network. No access to control the printer.
fr_FR: Connecté sur le réseau. Pas d'accès pour commander l'imprimante.

[ctx: @info:status]
en: Access to the printer requested. Please approve the request on the printer
fr_FR: Accès à l'imprimante demandé. Veuillez approuver la demande sur l'imprimante

[ctx: @info:title]
en: Authentication status
fr_FR: Statut d'authentification

[ctx: @info:title]
en: Authentication Status
fr_FR: Statut d'authentification

[ctx: @action:button]
en: Retry
fr_FR: Réessayer

[ctx: @info:tooltip]
en: Re-send the access request
fr_FR: Renvoyer la demande d'accès

[ctx: @info:status]
en: Access to the printer accepted
fr_FR: Accès à l'imprimante accepté

[ctx: @info:status]
en: No access to print with this printer. Unable to send print job.
fr_FR: Aucun accès pour imprimer avec cette imprimante. Impossible d'envoyer la tâche d'impression.

[ctx: @action:button]
en: Request Access
fr_FR: Demande d'accès

[ctx: @info:tooltip]
en: Send access request to the printer
fr_FR: Envoyer la demande d'accès à l'imprimante

[ctx: @label]
en: Unable to start a new print job.
fr_FR: Impossible de démarrer une nouvelle tâche d'impression.

[ctx: @label]
en: There is an issue with the configuration of your Ultimaker, which makes it impossible to start the print. Please resolve this issues before continuing.
fr_FR: Un problème avec la configuration de votre Ultimaker empêche le démarrage de l'impression. Veuillez résoudre ce problème avant de continuer.

[ctx: @window:title]
en: Mismatched configuration
fr_FR: Configuration différente

[ctx: @label]
en: Are you sure you wish to print with the selected configuration?
fr_FR: Êtes-vous sûr(e) de vouloir imprimer avec la configuration sélectionnée ?

[ctx: @label]
en: There is a mismatch between the configuration or calibration of the printer and Cura. For the best result, always slice for the PrintCores and materials that are inserted in your printer.
fr_FR: Problème de compatibilité entre la configuration ou l'étalonnage de l'imprimante et Cura. Pour un résultat optimal, découpez toujours pour les PrintCores et matériaux insérés dans votre imprimante.

[ctx: @info:status]
en: Sending new jobs (temporarily) blocked, still sending the previous print job.
fr_FR: Envoi de nouvelles tâches (temporairement) bloqué, envoi de la tâche d'impression précédente en cours.

[ctx: @info:status]
en: Sending data to printer
fr_FR: Envoi des données à l'imprimante

[ctx: @info:title]
en: Sending Data
fr_FR: Envoi des données

[ctx: @action:button]
en: Cancel
fr_FR: Annuler

[ctx: @info:status]
en: No Printcore loaded in slot {slot_number}
fr_FR: Pas de PrintCore inséré dans la fente {slot_number}

[ctx: @info:status]
en: No material loaded in slot {slot_number}
fr_FR: Aucun matériau inséré dans la fente {slot_number}

[ctx: @label]
en: Different PrintCore (Cura: {cura_printcore_name}, Printer: {remote_printcore_name}) selected for extruder {extruder_id}
fr_FR: PrintCore différent (Cura : {cura_printcore_name}, Imprimante : {remote_printcore_name}) sélectionné pour l'extrudeuse {extruder_id}

[ctx: @label]
en: Different material (Cura: {0}, Printer: {1}) selected for extruder {2}
fr_FR: Matériau différent (Cura : {0}, Imprimante : {1}) sélectionné pour l'extrudeuse {2}

[ctx: @window:title]
en: Sync with your printer
fr_FR: Synchroniser avec votre imprimante

[ctx: @label]
en: Would you like to use your current printer configuration in Cura?
fr_FR: Voulez-vous utiliser votre configuration d'imprimante actuelle dans Cura ?

[ctx: @label]
en: The PrintCores and/or materials on your printer differ from those within your current project. For the best result, always slice for the PrintCores and materials that are inserted in your printer.
fr_FR: Les PrintCores et / ou matériaux sur votre imprimante diffèrent de ceux de votre projet actuel. Pour un résultat optimal, découpez toujours pour les PrintCores et matériaux insérés dans votre imprimante.

[ctx: @info:status]
en: Connected over the network
fr_FR: Connecté sur le réseau

[ctx: @info:status]
en: Print job was successfully sent to the printer.
fr_FR: L'envoi de la tâche d'impression à l'imprimante a réussi.

[ctx: @info:title]
en: Data Sent
fr_FR: Données envoyées

[ctx: @action:button]
en: View in Monitor
fr_FR: Afficher sur le moniteur

[ctx: @info:status]
en: Printer '{printer_name}' has finished printing '{job_name}'.
fr_FR: {printer_name} a terminé d'imprimer '{job_name}'.

[ctx: @info:status]
en: The print job '{job_name}' was finished.
fr_FR: La tâche d'impression '{job_name}' est terminée.

[ctx: @info:status]
en: Print finished
fr_FR: Impression terminée

[ctx: @label:material]
en: Empty
fr_FR: Vide

[ctx: @label:material]
en: Unknown
fr_FR: Inconnu

[ctx: @action:button]
en: Print via Cloud
fr_FR: Imprimer via le cloud

[ctx: @properties:tooltip]
en: Print via Cloud
fr_FR: Imprimer via le cloud

[ctx: @info:status]
en: Connected via Cloud
fr_FR: Connecté via le cloud

[ctx: @info:title]
en: Cloud error
fr_FR: Erreur de cloud

[ctx: @info:status]
en: Could not export print job.
fr_FR: Impossible d'exporter la tâche d'impression.

[ctx: @info:text]
en: Could not upload the data to the printer.
fr_FR: Impossible de transférer les données à l'imprimante.

[ctx: @info:status]
en: tomorrow
fr_FR: demain

[ctx: @info:status]
en: today
fr_FR: aujourd'hui

[ctx: @info:description]
en: There was an error connecting to the cloud.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la connexion au cloud.

[ctx: @info:status]
en: Sending data to remote cluster
fr_FR: Envoi de données à un cluster distant

[ctx: @info:status]
en: Send and monitor print jobs from anywhere using your Ultimaker account.
fr_FR: Lancez et surveillez des impressions où que vous soyez avec votre compte Ultimaker.

[ctx: @info:status]
en: Connect to Ultimaker Cloud
fr_FR: Se connecter à Ultimaker Cloud

[ctx: @action]
en: Don't ask me again for this printer.
fr_FR: Ne plus me demander pour cette imprimante.

[ctx: @action]
en: Get started
fr_FR: Prise en main

[ctx: @info:status]
en: You can now send and monitor print jobs from anywhere using your Ultimaker account.
fr_FR: Vous pouvez maintenant lancer et surveiller des impressions où que vous soyez avec votre compte Ultimaker.

[ctx: @info:status]
en: Connected!
fr_FR: Connecté !

[ctx: @action]
en: Review your connection
fr_FR: Consulter votre connexion

[ctx: @action]
en: Connect via Network
fr_FR: Connecter via le réseau

[ctx: @item:inmenu]
en: Monitor
fr_FR: Surveiller

[ctx: @info]
en: Could not access update information.
fr_FR: Impossible d'accéder aux informations de mise à jour.

[ctx: @info Don't translate {machine_name}, since it gets replaced by a printer name!]
en: New features are available for your {machine_name}! It is recommended to update the firmware on your printer.
fr_FR: De nouvelles fonctionnalités sont disponibles pour votre {machine_name} ! Il est recommandé de mettre à jour le firmware sur votre imprimante.

[ctx: @info:title The %s gets replaced with the printer name.]
en: New %s firmware available
fr_FR: Nouveau firmware %s disponible

[ctx: @action:button]
en: How to update
fr_FR: Comment effectuer la mise à jour

[ctx: @item:inlistbox]
en: Layer view
fr_FR: Vue en couches

[ctx: @info:status]
en: Cura does not accurately display layers when Wire Printing is enabled
fr_FR: Cura n'affiche pas les couches avec précision lorsque l'impression filaire est activée

[ctx: @info:title]
en: Simulation View
fr_FR: Vue simulation

[ctx: @item:inmenu]
en: Post Processing
fr_FR: Post-traitement

[ctx: @item:inmenu]
en: Modify G-Code
fr_FR: Modifier le G-Code

[ctx: @label]
en: Support Blocker
fr_FR: Blocage des supports

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a volume in which supports are not printed.
fr_FR: Créer un volume dans lequel les supports ne sont pas imprimés.

[ctx: @info]
en: Cura collects anonymized usage statistics.
fr_FR: Cura recueille des statistiques d'utilisation anonymes.

[ctx: @info:title]
en: Collecting Data
fr_FR: Collecte des données

[ctx: @action:button]
en: More info
fr_FR: Plus d'informations

[ctx: @action:tooltip]
en: See more information on what data Cura sends.
fr_FR: Voir plus d'informations sur les données envoyées par Cura.

[ctx: @action:button]
en: Allow
fr_FR: Autoriser

[ctx: @action:tooltip]
en: Allow Cura to send anonymized usage statistics to help prioritize future improvements to Cura. Some of your preferences and settings are sent, the Cura version and a hash of the models you're slicing.
fr_FR: Autoriser Cura à envoyer des statistiques d'utilisation anonymes pour mieux prioriser les améliorations futures apportées à Cura. Certaines de vos préférences et paramètres sont envoyés, ainsi que la version du logiciel Cura et un hachage des modèles que vous découpez.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Cura 15.04 profiles
fr_FR: Profils Cura 15.04

[ctx: @item:inmenu]
en: Evaluation
fr_FR: Évaluation

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPG Image
fr_FR: Image JPG

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPEG Image
fr_FR: Image JPEG

[ctx: @item:inlistbox]
en: PNG Image
fr_FR: Image PNG

[ctx: @item:inlistbox]
en: BMP Image
fr_FR: Image BMP

[ctx: @item:inlistbox]
en: GIF Image
fr_FR: Image GIF

[ctx: @info:status]
en: Unable to slice with the current material as it is incompatible with the selected machine or configuration.
fr_FR: Impossible de découper le matériau actuel, car celui-ci est incompatible avec la machine ou la configuration sélectionnée.

[ctx: @info:title]
en: Unable to slice
fr_FR: Impossible de découper

[ctx: @info:status]
en: Unable to slice with the current settings. The following settings have errors: {0}
fr_FR: Impossible de couper avec les paramètres actuels. Les paramètres suivants contiennent des erreurs : {0}

[ctx: @info:status]
en: Unable to slice due to some per-model settings. The following settings have errors on one or more models: {error_labels}
fr_FR: Impossible de couper en raison de certains paramètres par modèle. Les paramètres suivants contiennent des erreurs sur un ou plusieurs modèles : {error_labels}

[ctx: @info:status]
en: Unable to slice because the prime tower or prime position(s) are invalid.
fr_FR: Impossible de couper car la tour primaire ou la (les) position(s) d'amorçage ne sont pas valides.

[ctx: @info:status]
en: Unable to slice because there are objects associated with disabled Extruder %s.
fr_FR: Impossible de couper car il existe des objets associés à l'extrudeuse désactivée %s.

[ctx: @info:status]
en: Nothing to slice because none of the models fit the build volume or are assigned to a disabled extruder. Please scale or rotate models to fit, or enable an extruder.
fr_FR: Rien à découper car les modèles ne conviennent pas au volume d'impression ou sont assignés à une extrudeuse désactivée. Mettez les modèles à l'échelle ou faites-les pivoter pour les faire correspondre, ou activez une extrudeuse.

[ctx: @info:status]
en: Processing Layers
fr_FR: Traitement des couches

[ctx: @info:title]
en: Information
fr_FR: Informations

[ctx: @label]
en: Per Model Settings
fr_FR: Paramètres par modèle

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure Per Model Settings
fr_FR: Configurer les paramètres par modèle

[ctx: @title:tab]
en: Recommended
fr_FR: Recommandé

[ctx: @title:tab]
en: Custom
fr_FR: Personnalisé

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3MF File
fr_FR: Fichier 3MF

[ctx: @label]
en: Nozzle
fr_FR: Buse

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> or <message>!]
en: Project file <filename>{0}</filename> contains an unknown machine type <message>{1}</message>. Cannot import the machine. Models will be imported instead.
fr_FR: Le fichier projet <filename>{0}</filename> contient un type de machine inconnu <message>{1}</message>. Impossible d'importer la machine. Les modèles seront importés à la place.

[ctx: @info:title]
en: Open Project File
fr_FR: Ouvrir un fichier de projet

[ctx: @item:inmenu]
en: Solid view
fr_FR: Vue solide

[ctx: @item:inlistbox]
en: G File
fr_FR: Fichier G

[ctx: @info:status]
en: Parsing G-code
fr_FR: Analyse du G-Code

[ctx: @info:title]
en: G-code Details
fr_FR: Détails G-Code

[ctx: @info:generic]
en: Make sure the g-code is suitable for your printer and printer configuration before sending the file to it. The g-code representation may not be accurate.
fr_FR: Assurez-vous que le g-code est adapté à votre imprimante et à la configuration de l'imprimante avant d'y envoyer le fichier. La représentation du g-code peut ne pas être exacte.

[ctx: @item:inmenu]
en: Manage backups
fr_FR: Gérer les sauvegardes

[ctx: @info:title]
en: Backup
fr_FR: Sauvegarde

[ctx: @info:backup_status]
en: There was an error listing your backups.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors du listage de vos sauvegardes.

[ctx: @info:backup_status]
en: There was an error trying to restore your backup.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la tentative de restauration de votre sauvegarde.

[ctx: @info:title]
en: Backups
fr_FR: Sauvegardes

[ctx: @info:backup_status]
en: Uploading your backup...
fr_FR: Téléchargement de votre sauvegarde...

[ctx: @info:backup_status]
en: There was an error while uploading your backup.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors du téléchargement de votre sauvegarde.

[ctx: @info:backup_status]
en: Your backup has finished uploading.
fr_FR: Le téléchargement de votre sauvegarde est terminé.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Cura Profile
fr_FR: Profil Cura

[ctx: @item:inmenu]
en: Profile Assistant
fr_FR: Assistant de profil

[ctx: @item:inlistbox]
en: Profile Assistant
fr_FR: Assistant de profil

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3MF file
fr_FR: Fichier 3MF

[ctx: @item:inlistbox]
en: Cura Project 3MF file
fr_FR: Projet Cura fichier 3MF

[ctx: @error:zip]
en: Error writing 3mf file.
fr_FR: Erreur d'écriture du fichier 3MF.

[ctx: @item:inmenu]
en: Preview
fr_FR: Aperçu

[ctx: @action]
en: Select upgrades
fr_FR: Sélectionner les mises à niveau

[ctx: @action]
en: Checkup
fr_FR: Check-up

[ctx: @action]
en: Level build plate
fr_FR: Nivellement du plateau

[ctx: @tooltip]
en: Outer Wall
fr_FR: Paroi externe

[ctx: @tooltip]
en: Inner Walls
fr_FR: Parois internes

[ctx: @tooltip]
en: Skin
fr_FR: Couche extérieure

[ctx: @tooltip]
en: Infill
fr_FR: Remplissage

[ctx: @tooltip]
en: Support Infill
fr_FR: Remplissage du support

[ctx: @tooltip]
en: Support Interface
fr_FR: Interface du support

[ctx: @tooltip]
en: Skirt
fr_FR: Jupe

[ctx: @tooltip]
en: Travel
fr_FR: Déplacement

[ctx: @tooltip]
en: Retractions
fr_FR: Rétractions

[ctx: @tooltip]
en: Other
fr_FR: Autre

[ctx: @label]
en: Pre-sliced file {0}
fr_FR: Fichier {0} prédécoupé

[ctx: @info:title]
en: Login failed
fr_FR: La connexion a échoué

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
fr_FR: Le fichier existe déjà

[ctx: @label Don't translate the XML tag <filename>!]
en: The file <filename>{0}</filename> already exists. Are you sure you want to overwrite it?
fr_FR: Le fichier <filename>{0}</filename> existe déjà. Êtes-vous sûr de vouloir le remplacer ?

[ctx: @info:status]
en: Invalid file URL:
fr_FR: URL de fichier invalide :

[ctx: @menuitem]
en: Not overridden
fr_FR: Pas écrasé

[ctx: @info:generic]
en: Settings have been changed to match the current availability of extruders: [%s]
fr_FR: Les paramètres ont été modifiés pour correspondre aux extrudeuses actuellement disponibles : [%s]

[ctx: @info:title]
en: Settings updated
fr_FR: Paramètres mis à jour

[ctx: @info:title]
en: Extruder(s) Disabled
fr_FR: Extrudeuse(s) désactivée(s)

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> or <message>!]
en: Failed to export profile to <filename>{0}</filename>: <message>{1}</message>
fr_FR: Échec de l'exportation du profil vers <filename>{0}</filename> : <message>{1}</message>

[ctx: @info:status Don't translate the XML tag <filename>!]
en: Failed to export profile to <filename>{0}</filename>: Writer plugin reported failure.
fr_FR: Échec de l'exportation du profil vers <filename>{0}</filename> : le plug-in du générateur a rapporté une erreur.

[ctx: @info:status Don't translate the XML tag <filename>!]
en: Exported profile to <filename>{0}</filename>
fr_FR: Profil exporté vers <filename>{0}</filename>

[ctx: @info:title]
en: Export succeeded
fr_FR: L'exportation a réussi

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename>!]
en: Failed to import profile from <filename>{0}</filename>: {1}
fr_FR: Impossible d'importer le profil depuis <filename>{0}</filename> : {1}

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename>!]
en: Can't import profile from <filename>{0}</filename> before a printer is added.
fr_FR: Impossible d'importer le profil depuis <filename>{0}</filename> avant l'ajout d'une imprimante.

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename>!]
en: No custom profile to import in file <filename>{0}</filename>
fr_FR: Aucun profil personnalisé à importer dans le fichier <filename>{0}</filename>

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename>!]
en: Failed to import profile from <filename>{0}</filename>:
fr_FR: Échec de l'importation du profil depuis le fichier <filename>{0}</filename> :

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename>!]
en: This profile <filename>{0}</filename> contains incorrect data, could not import it.
fr_FR: Le profil <filename>{0}</filename> contient des données incorrectes ; échec de l'importation.

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename>!]
en: The machine defined in profile <filename>{0}</filename> ({1}) doesn't match with your current machine ({2}), could not import it.
fr_FR: La machine définie dans le profil <filename>{0}</filename> ({1}) ne correspond pas à votre machine actuelle ({2}) ; échec de l'importation.

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> or <message>!]
en: Failed to import profile from <filename>{0}</filename>:
fr_FR: Échec de l'importation du profil depuis le fichier <filename>{0}</filename> :

[ctx: @info:status]
en: Successfully imported profile {0}
fr_FR: Importation du profil {0} réussie

[ctx: @info:status]
en: File {0} does not contain any valid profile.
fr_FR: Le fichier {0} ne contient pas de profil valide.

[ctx: @info:status]
en: Profile {0} has an unknown file type or is corrupted.
fr_FR: Le profil {0} est un type de fichier inconnu ou est corrompu.

[ctx: @label]
en: Custom profile
fr_FR: Personnaliser le profil

[ctx: @info:status]
en: Profile is missing a quality type.
fr_FR: Il manque un type de qualité au profil.

[ctx: @info:status]
en: Could not find a quality type {0} for the current configuration.
fr_FR: Impossible de trouver un type de qualité {0} pour la configuration actuelle.

[ctx: @label]
en: Group #{group_nr}
fr_FR: Groupe nº {group_nr}

[ctx: @info:title]
en: Network enabled printers
fr_FR: Imprimantes réseau

[ctx: @info:title]
en: Local printers
fr_FR: Imprimantes locales

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Supported Types ({0})
fr_FR: Tous les types supportés ({0})

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Files (*)
fr_FR: Tous les fichiers (*)

[ctx: @label]
en: Custom Material
fr_FR: Matériau personnalisé

[ctx: @label]
en: Custom
fr_FR: Personnalisé

[ctx: @info:status]
en: The build volume height has been reduced due to the value of the "Print Sequence" setting to prevent the gantry from colliding with printed models.
fr_FR: La hauteur du volume d'impression a été réduite en raison de la valeur du paramètre « Séquence d'impression » afin d'éviter que le portique ne heurte les modèles imprimés.

[ctx: @info:title]
en: Build Volume
fr_FR: Volume d'impression

[ctx: @info:backup_failed]
en: Could not create archive from user data directory: {}
fr_FR: Impossible de créer une archive à partir du répertoire de données de l'utilisateur : {}

[ctx: @info:backup_failed]
en: Tried to restore a Cura backup without having proper data or meta data.
fr_FR: A essayé de restaurer une sauvegarde Cura sans disposer de données ou de métadonnées appropriées.

[ctx: @info:backup_failed]
en: Tried to restore a Cura backup that does not match your current version.
fr_FR: A essayé de restaurer une sauvegarde Cura qui ne correspond pas à votre version actuelle.

[ctx: @info]
en: Unable to reach the Ultimaker account server.
fr_FR: Impossible d’atteindre le serveur du compte Ultimaker.

[ctx: @info:status]
en: Multiplying and placing objects
fr_FR: Multiplication et placement d'objets

[ctx: @info:title]
en: Placing Objects
fr_FR: Placement des objets

[ctx: @info:status]
en: Unable to find a location within the build volume for all objects
fr_FR: Impossible de trouver un emplacement dans le volume d'impression pour tous les objets

[ctx: @info:title]
en: Placing Object
fr_FR: Placement de l'objet

[ctx: @info:status]
en: Finding new location for objects
fr_FR: Recherche d'un nouvel emplacement pour les objets

[ctx: @info:title]
en: Finding Location
fr_FR: Recherche d'emplacement

[ctx: @info:title]
en: Can't Find Location
fr_FR: Impossible de trouver un emplacement

[ctx: @title:window]
en: Cura can't start
fr_FR: Échec du démarrage de Cura

[ctx: @label crash message]
en: <p><b>Oops, Ultimaker Cura has encountered something that doesn't seem right.</p></b>
                        <p>We encountered an unrecoverable error during start up. It was possibly caused by some incorrect configuration files. We suggest to backup and reset your configuration.</p>
                        <p>Backups can be found in the configuration folder.</p>
                        <p>Please send us this Crash Report to fix the problem.</p>
fr_FR: <p><b>Oups, un problème est survenu dans Ultimaker Cura.</p></b>
                        <p>Une erreur irrécupérable est survenue lors du démarrage. Elle peut avoir été causée par des fichiers de configuration incorrects. Nous vous suggérons de sauvegarder et de réinitialiser votre configuration.</p>
                        <p>Les sauvegardes se trouvent dans le dossier de configuration.</p>
                        <p>Veuillez nous envoyer ce rapport d'incident pour que nous puissions résoudre le problème.</p>

[ctx: @action:button]
en: Send crash report to Ultimaker
fr_FR: Envoyer le rapport de d'incident à Ultimaker

[ctx: @action:button]
en: Show detailed crash report
fr_FR: Afficher le rapport d'incident détaillé

[ctx: @action:button]
en: Show configuration folder
fr_FR: Afficher le dossier de configuration

[ctx: @action:button]
en: Backup and Reset Configuration
fr_FR: Sauvegarder et réinitialiser la configuration

[ctx: @title:window]
en: Crash Report
fr_FR: Rapport d'incident

[ctx: @label crash message]
en: <p><b>A fatal error has occurred in Cura. Please send us this Crash Report to fix the problem</p></b>
                <p>Please use the "Send report" button to post a bug report automatically to our servers</p>
fr_FR: <p><b>Une erreur fatale est survenue dans Cura. Veuillez nous envoyer ce rapport d'incident pour résoudre le problème</p></b>
                <p>Veuillez utiliser le bouton « Envoyer rapport » pour publier automatiquement un rapport d'erreur sur nos serveurs</p>

[ctx: @title:groupbox]
en: System information
fr_FR: Informations système

[ctx: @label unknown version of Cura]
en: Unknown
fr_FR: Inconnu

[ctx: @label Cura version number]
en: Cura version
fr_FR: Version Cura

[ctx: @label Type of platform]
en: Platform
fr_FR: Plate-forme

[ctx: @label]
en: Qt version
fr_FR: Version Qt

[ctx: @label]
en: PyQt version
fr_FR: Version PyQt

[ctx: @label]
en: Not yet initialized<br/>
fr_FR: Pas encore initialisé<br/>

[ctx: @label OpenGL version]
en: <li>OpenGL Version: {version}</li>
fr_FR: <li>Version OpenGL : {version}</li>

[ctx: @label OpenGL vendor]
en: <li>OpenGL Vendor: {vendor}</li>
fr_FR: <li>Revendeur OpenGL : {vendor}</li>

[ctx: @label OpenGL renderer]
en: <li>OpenGL Renderer: {renderer}</li>
fr_FR: <li>Moteur de rendu OpenGL : {renderer}</li>

[ctx: @title:groupbox]
en: Error traceback
fr_FR: Retraçage de l'erreur

[ctx: @title:groupbox]
en: Logs
fr_FR: Journaux

[ctx: @title:groupbox]
en: User description
fr_FR: Description de l'utilisateur

[ctx: @action:button]
en: Send report
fr_FR: Envoyer rapport

[ctx: @info:progress]
en: Loading machines...
fr_FR: Chargement des machines...

[ctx: @info:progress]
en: Setting up scene...
fr_FR: Préparation de la scène...

[ctx: @info:progress]
en: Loading interface...
fr_FR: Chargement de l'interface...

[ctx: @info:status]
en: Only one G-code file can be loaded at a time. Skipped importing {0}
fr_FR: Un seul fichier G-Code peut être chargé à la fois. Importation de {0} sautée

[ctx: @info:status]
en: Can't open any other file if G-code is loading. Skipped importing {0}
fr_FR: Impossible d'ouvrir un autre fichier si le G-Code est en cours de chargement. Importation de {0} sautée

[ctx: @info:status]
en: The selected model was too small to load.
fr_FR: Le modèle sélectionné était trop petit pour être chargé.

[ctx: @title]
en: Machine Settings
fr_FR: Paramètres de la machine

[ctx: @title:tab]
en: Printer
fr_FR: Imprimante

[ctx: @label]
en: Printer Settings
fr_FR: Paramètres de l'imprimante

[ctx: @label]
en: X (Width)
fr_FR: X (Largeur)

[ctx: @label]
en: Y (Depth)
fr_FR: Y (Profondeur)

[ctx: @label]
en: Z (Height)
fr_FR: Z (Hauteur)

[ctx: @label]
en: Build plate shape
fr_FR: Forme du plateau

[ctx: @option:check]
en: Origin at center
fr_FR: Origine au centre

[ctx: @option:check]
en: Heated bed
fr_FR: Plateau chauffant

[ctx: @label]
en: G-code flavor
fr_FR: Parfum G-Code

[ctx: @label]
en: Printhead Settings
fr_FR: Paramètres de la tête d'impression

[ctx: @tooltip]
en: Distance from the left of the printhead to the center of the nozzle. Used to prevent colissions between previous prints and the printhead when printing "One at a Time".
fr_FR: Distance entre la gauche de la tête d'impression et le centre de la buse. Permet d'empêcher les collisions entre les impressions précédentes et la tête d'impression lors d'une impression « Un à la fois ».

[ctx: @tooltip]
en: Distance from the front of the printhead to the center of the nozzle. Used to prevent colissions between previous prints and the printhead when printing "One at a Time".
fr_FR: Distance entre le devant de la tête d'impression et le centre de la buse. Permet d'empêcher les collisions entre les impressions précédentes et la tête d'impression lors d'une impression « Un à la fois ».

[ctx: @tooltip]
en: Distance from the right of the printhead to the center of the nozzle. Used to prevent colissions between previous prints and the printhead when printing "One at a Time".
fr_FR: Distance entre la droite de la tête d'impression et le centre de la buse. Permet d'empêcher les collisions entre les impressions précédentes et la tête d'impression lors d'une impression « Un à la fois ».

[ctx: @tooltip]
en: Distance from the rear of the printhead to the center of the nozzle. Used to prevent colissions between previous prints and the printhead when printing "One at a Time".
fr_FR: Distance entre le dos de la tête d'impression et le centre de la buse. Permet d'empêcher les collisions entre les impressions précédentes et la tête d'impression lors d'une impression « Un à la fois ».

[ctx: @label]
en: Gantry height
fr_FR: Hauteur du portique

[ctx: @tooltip]
en: The height difference between the tip of the nozzle and the gantry system (X and Y axes). Used to prevent collisions between previous prints and the gantry when printing "One at a Time".
fr_FR: La différence de hauteur entre la pointe de la buse et le système de portique (axes X et Y). Permet d'empêcher les collisions entre les impressions précédentes et le portique lors d'une impression « Un à la fois ».

[ctx: @label]
en: Number of Extruders
fr_FR: Nombre d'extrudeuses

[ctx: @label]
en: Start G-code
fr_FR: G-Code de démarrage

[ctx: @tooltip]
en: G-code commands to be executed at the very start.
fr_FR: Commandes G-Code à exécuter au tout début.

[ctx: @label]
en: End G-code
fr_FR: G-Code de fin

[ctx: @tooltip]
en: G-code commands to be executed at the very end.
fr_FR: Commandes G-Code à exécuter tout à la fin.

[ctx: @label]
en: Nozzle Settings
fr_FR: Paramètres de la buse

[ctx: @label]
en: Nozzle size
fr_FR: Taille de la buse

[ctx: @label]
en: Compatible material diameter
fr_FR: Diamètre du matériau compatible

[ctx: @tooltip]
en: The nominal diameter of filament supported by the printer. The exact diameter will be overridden by the material and/or the profile.
fr_FR: Le diamètre nominal de filament pris en charge par l'imprimante. Le diamètre exact sera remplacé par le matériau et / ou le profil.

[ctx: @label]
en: Nozzle offset X
fr_FR: Décalage buse X

[ctx: @label]
en: Nozzle offset Y
fr_FR: Décalage buse Y

[ctx: @label]
en: Cooling Fan Number
fr_FR: Numéro du ventilateur de refroidissement

[ctx: @label]
en: Extruder Start G-code
fr_FR: Extrudeuse G-Code de démarrage

[ctx: @label]
en: Extruder End G-code
fr_FR: Extrudeuse G-Code de fin

[ctx: @action:button]
en: Install
fr_FR: Installer

[ctx: @action:button]
en: Installed
fr_FR: Installé

[ctx: @info]
en: Could not connect to the Cura Package database. Please check your connection.
fr_FR: Impossible de se connecter à la base de données Cura Package. Veuillez vérifier votre connexion.

[ctx: @label]
en: ratings
fr_FR: évaluations

[ctx: @title:tab]
en: Plugins
fr_FR: Plug-ins

[ctx: @title:tab]
en: Materials
fr_FR: Matériaux

[ctx: @label]
en: Your rating
fr_FR: Votre évaluation

[ctx: @label]
en: Last updated
fr_FR: Dernière mise à jour

[ctx: @label]
en: Author
fr_FR: Auteur

[ctx: @label]
en: Downloads
fr_FR: Téléchargements

[ctx: @label]
en: Unknown
fr_FR: Inconnu

[ctx: @label:The string between <a href=> and </a> is the highlighted link]
en: <a href='%1'>Log in</a> is required to install or update
fr_FR: <a href='%1'>Connexion</a> nécessaire pour l'installation ou la mise à jour

[ctx: @action:button]
en: Update
fr_FR: Mise à jour

[ctx: @action:button]
en: Updating
fr_FR: Mise à jour

[ctx: @action:button]
en: Updated
fr_FR: Mis à jour

[ctx: @title]
en: Marketplace
fr_FR: Marché en ligne

[ctx: @action:button]
en: Back
fr_FR: Précédent

[ctx: @title:window]
en: Confirm uninstall
fr_FR: Confirmer la désinstallation

[ctx: @text:window]
en: You are uninstalling materials and/or profiles that are still in use. Confirming will reset the following materials/profiles to their defaults.
fr_FR: Vous désinstallez des matériaux et/ou des profils qui sont encore en cours d'utilisation. La confirmation réinitialisera les matériaux / profils suivants à leurs valeurs par défaut.

[ctx: @text:window]
en: Materials
fr_FR: Matériaux

[ctx: @text:window]
en: Profiles
fr_FR: Profils

[ctx: @action:button]
en: Confirm
fr_FR: Confirmer

[ctx: @label]
en: You need to login first before you can rate
fr_FR: Vous devez être connecté avant de pouvoir effectuer une évaluation

[ctx: @label]
en: You need to install the package before you can rate
fr_FR: Vous devez installer le paquet avant de pouvoir effectuer une évaluation

[ctx: @info]
en: You will need to restart Cura before changes in packages have effect.
fr_FR: Vous devez redémarrer Cura pour que les changements apportés aux paquets ne prennent effet.

[ctx: @info:button]
en: Quit Cura
fr_FR: Quitter Cura

[ctx: @label]
en: Community Contributions
fr_FR: Contributions de la communauté

[ctx: @label]
en: Community Plugins
fr_FR: Plug-ins de la communauté

[ctx: @label]
en: Generic Materials
fr_FR: Matériaux génériques

[ctx: @title:tab]
en: Installed
fr_FR: Installé

[ctx: @label]
en: Will install upon restarting
fr_FR: S'installera au redémarrage

[ctx: @label:The string between <a href=> and </a> is the highlighted link]
en: <a href='%1'>Log in</a> is required to update
fr_FR: <a href='%1'>Connexion</a> nécessaire pour effectuer la mise à jour

[ctx: @action:button]
en: Downgrade
fr_FR: Revenir à une version précédente

[ctx: @action:button]
en: Uninstall
fr_FR: Désinstaller

[ctx: @title:window]
en: Plugin License Agreement
fr_FR: Plug-in d'accord de licence

[ctx: @label]
en: This plugin contains a license.
    You need to accept this license to install this plugin.
    Do you agree with the terms below?
fr_FR: Ce plug-in contient une licence.
    Vous devez approuver cette licence pour installer ce plug-in.
    Acceptez-vous les clauses ci-dessous ?

[ctx: @action:button]
en: Accept
fr_FR: Accepter

[ctx: @action:button]
en: Decline
fr_FR: Refuser

[ctx: @label]
en: Featured
fr_FR: Fonctionnalités

[ctx: @label]
en: Compatibility
fr_FR: Compatibilité

[ctx: @action:label]
en: Technical Data Sheet
fr_FR: Fiche technique

[ctx: @action:label]
en: Safety Data Sheet
fr_FR: Fiche de sécurité

[ctx: @action:label]
en: Printing Guidelines
fr_FR: Directives d'impression

[ctx: @action:label]
en: Website
fr_FR: Site Internet

[ctx: @info]
en: Fetching packages...
fr_FR: Récupération des paquets...

[ctx: @label]
en: Website
fr_FR: Site Internet

[ctx: @label]
en: Email
fr_FR: E-mail

[ctx: @info:tooltip]
en: Some things could be problematic in this print. Click to see tips for adjustment.
fr_FR: Certains éléments pourraient causer des problèmes à cette impression. Cliquez pour voir les conseils d'ajustement.

[ctx: @label]
en: Changelog
fr_FR: Récapitulatif des changements

[ctx: @action:button]
en: Close
fr_FR: Fermer

[ctx: @title]
en: Update Firmware
fr_FR: Mettre à jour le firmware

[ctx: @label]
en: Firmware is the piece of software running directly on your 3D printer. This firmware controls the step motors, regulates the temperature and ultimately makes your printer work.
fr_FR: Le firmware est le logiciel fonctionnant directement dans votre imprimante 3D. Ce firmware contrôle les moteurs pas à pas, régule la température et surtout, fait que votre machine fonctionne.

[ctx: @label]
en: The firmware shipping with new printers works, but new versions tend to have more features and improvements.
fr_FR: Le firmware fourni avec les nouvelles imprimantes fonctionne, mais les nouvelles versions ont tendance à fournir davantage de fonctionnalités ainsi que des améliorations.

[ctx: @action:button]
en: Automatically upgrade Firmware
fr_FR: Mise à niveau automatique du firmware

[ctx: @action:button]
en: Upload custom Firmware
fr_FR: Charger le firmware personnalisé

[ctx: @label]
en: Firmware can not be updated because there is no connection with the printer.
fr_FR: Impossible de se connecter à l'imprimante ; échec de la mise à jour du firmware.

[ctx: @label]
en: Firmware can not be updated because the connection with the printer does not support upgrading firmware.
fr_FR: Échec de la mise à jour du firmware, car cette fonctionnalité n'est pas prise en charge par la connexion avec l'imprimante.

[ctx: @title:window]
en: Select custom firmware
fr_FR: Sélectionner le firmware personnalisé

[ctx: @title:window]
en: Firmware Update
fr_FR: Mise à jour du firmware

[ctx: @label]
en: Updating firmware.
fr_FR: Mise à jour du firmware en cours.

[ctx: @label]
en: Firmware update completed.
fr_FR: Mise à jour du firmware terminée.

[ctx: @label]
en: Firmware update failed due to an unknown error.
fr_FR: Échec de la mise à jour du firmware en raison d'une erreur inconnue.

[ctx: @label]
en: Firmware update failed due to an communication error.
fr_FR: Échec de la mise à jour du firmware en raison d'une erreur de communication.

[ctx: @label]
en: Firmware update failed due to an input/output error.
fr_FR: Échec de la mise à jour du firmware en raison d'une erreur d'entrée/de sortie.

[ctx: @label]
en: Firmware update failed due to missing firmware.
fr_FR: Échec de la mise à jour du firmware en raison du firmware manquant.

[ctx: @title:window]
en: User Agreement
fr_FR: Accord utilisateur

[ctx: @info]
en: These options are not available because you are monitoring a cloud printer.
fr_FR: Ces options ne sont pas disponibles car vous surveillez une imprimante cloud.

[ctx: @info]
en: The webcam is not available because you are monitoring a cloud printer.
fr_FR: La webcam n'est pas disponible car vous surveillez une imprimante cloud.

[ctx: @label:status]
en: Loading...
fr_FR: Chargement...

[ctx: @label:status]
en: Unavailable
fr_FR: Indisponible

[ctx: @label:status]
en: Unreachable
fr_FR: Injoignable

[ctx: @label:status]
en: Idle
fr_FR: Inactif

[ctx: @label]
en: Untitled
fr_FR: Sans titre

[ctx: @label]
en: Anonymous
fr_FR: Anonyme

[ctx: @label:status]
en: Requires configuration changes
fr_FR: Nécessite des modifications de configuration

[ctx: @action:button]
en: Details
fr_FR: Détails

[ctx: @label]
en: Unavailable printer
fr_FR: Imprimante indisponible

[ctx: @label]
en: First available
fr_FR: Premier disponible

[ctx: @label]
en: Glass
fr_FR: Verre

[ctx: @label]
en: Queued
fr_FR: Mis en file d'attente

[ctx: @label link to connect manager]
en: Go to Cura Connect
fr_FR: Aller à Cura Connect

[ctx: @label]
en: Print jobs
fr_FR: Tâches d'impression

[ctx: @label]
en: Total print time
fr_FR: Temps total d'impression

[ctx: @label]
en: Waiting for
fr_FR: Attente de

[ctx: @label link to connect manager]
en: View print history
fr_FR: Voir l'historique d'impression

[ctx: @window:title]
en: Existing Connection
fr_FR: Connexion existante

[ctx: @message:text]
en: This printer/group is already added to Cura. Please select another printer/group.
fr_FR: Ce groupe / cette imprimante a déjà été ajouté à Cura. Veuillez sélectionner un autre groupe / imprimante.

[ctx: @title:window]
en: Connect to Networked Printer
fr_FR: Connecter à l'imprimante en réseau

[ctx: @label]
en: To print directly to your printer over the network, please make sure your printer is connected to the network using a network cable or by connecting your printer to your WIFI network. If you don't connect Cura with your printer, you can still use a USB drive to transfer g-code files to your printer.
    
    Select your printer from the list below:
fr_FR: Pour imprimer directement sur votre imprimante sur le réseau, assurez-vous que votre imprimante est connectée au réseau via un câble réseau ou en connectant votre imprimante à votre réseau Wi-Fi. Si vous ne connectez pas Cura avec votre imprimante, vous pouvez utiliser une clé USB pour transférer les fichiers g-code sur votre imprimante.
    
    Sélectionnez votre imprimante dans la liste ci-dessous :

[ctx: @action:button]
en: Add
fr_FR: Ajouter

[ctx: @action:button]
en: Edit
fr_FR: Modifier

[ctx: @action:button]
en: Remove
fr_FR: Supprimer

[ctx: @action:button]
en: Refresh
fr_FR: Rafraîchir

[ctx: @label]
en: If your printer is not listed, read the <a href='%1'>network printing troubleshooting guide</a>
fr_FR: Si votre imprimante n'apparaît pas dans la liste, lisez le <a href='%1'>guide de dépannage de l'impression en réseau</a>

[ctx: @label]
en: Firmware version
fr_FR: Version du firmware

[ctx: @label]
en: Address
fr_FR: Adresse

[ctx: @label]
en: This printer is not set up to host a group of printers.
fr_FR: Cette imprimante n'est pas configurée pour héberger un groupe d'imprimantes.

[ctx: @label]
en: This printer is the host for a group of %1 printers.
fr_FR: Cette imprimante est l'hôte d'un groupe d'imprimantes %1.

[ctx: @label]
en: The printer at this address has not yet responded.
fr_FR: L'imprimante à cette adresse n'a pas encore répondu.

[ctx: @action:button]
en: Connect
fr_FR: Connecter

[ctx: @title:window]
en: Printer Address
fr_FR: Adresse de l'imprimante

[ctx: @alabel]
en: Enter the IP address or hostname of your printer on the network.
fr_FR: Saisissez l'adresse IP ou le nom d'hôte de votre imprimante sur le réseau.

[ctx: @label:status]
en: Aborted
fr_FR: Abandonné

[ctx: @label:status]
en: Finished
fr_FR: Terminé

[ctx: @label:status]
en: Preparing...
fr_FR: Préparation...

[ctx: @label:status]
en: Aborting...
fr_FR: Abandon...

[ctx: @label:status]
en: Pausing...
fr_FR: Mise en pause...

[ctx: @label:status]
en: Paused
fr_FR: En pause

[ctx: @label:status]
en: Resuming...
fr_FR: Reprise...

[ctx: @label:status]
en: Action required
fr_FR: Action requise

[ctx: @label:status]
en: Finishes %1 at %2
fr_FR: Finit %1 à %2

[ctx: @action:button]
en: Print
fr_FR: Imprimer

[ctx: @title:window]
en: Print over network
fr_FR: Imprimer sur le réseau

[ctx: @label]
en: Printer selection
fr_FR: Sélection d'imprimantes

[ctx: @label]
en: Move to top
fr_FR: Déplacer l'impression en haut

[ctx: @label]
en: Delete
fr_FR: Effacer

[ctx: @label]
en: Resume
fr_FR: Reprendre

[ctx: @label]
en: Pausing...
fr_FR: Mise en pause...

[ctx: @label]
en: Resuming...
fr_FR: Reprise...

[ctx: @label]
en: Aborting...
fr_FR: Abandon...

[ctx: @label]
en: Abort
fr_FR: Abandonner

[ctx: @label %1 is the name of a print job.]
en: Are you sure you want to move %1 to the top of the queue?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir déplacer %1 en haut de la file d'attente ?

[ctx: @window:title]
en: Move print job to top
fr_FR: Déplacer l'impression en haut de la file d'attente

[ctx: @label %1 is the name of a print job.]
en: Are you sure you want to delete %1?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer %1 ?

[ctx: @window:title]
en: Delete print job
fr_FR: Supprimer l'impression

[ctx: @label %1 is the name of a print job.]
en: Are you sure you want to abort %1?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir annuler %1 ?

[ctx: @window:title]
en: Abort print
fr_FR: Abandonner l'impression

[ctx: @title:window]
en: Configuration Changes
fr_FR: Modifications de configuration

[ctx: @action:button]
en: Override
fr_FR: Remplacer

[ctx: @label]
en: The assigned printer, %1, requires the following configuration change: | The assigned printer, %1, requires the following configuration changes:
fr_FR[0]: L'imprimante assignée, %1, nécessite la modification de configuration suivante :
fr_FR[1]: L'imprimante assignée, %1, nécessite les modifications de configuration suivantes :

[ctx: @label]
en: The printer %1 is assigned, but the job contains an unknown material configuration.
fr_FR: L'imprimante %1 est assignée, mais le projet contient une configuration matérielle inconnue.

[ctx: @label]
en: Change material %1 from %2 to %3.
fr_FR: Changer le matériau %1 de %2 à %3.

[ctx: @label]
en: Load %3 as material %1 (This cannot be overridden).
fr_FR: Charger %3 comme matériau %1 (Ceci ne peut pas être remplacé).

[ctx: @label]
en: Change print core %1 from %2 to %3.
fr_FR: Changer le print core %1 de %2 à %3.

[ctx: @label]
en: Change build plate to %1 (This cannot be overridden).
fr_FR: Changer le plateau en %1 (Ceci ne peut pas être remplacé).

[ctx: @label]
en: Override will use the specified settings with the existing printer configuration. This may result in a failed print.
fr_FR: Si vous sélectionnez « Remplacer », les paramètres de la configuration actuelle de l'imprimante seront utilisés. Cela peut entraîner l'échec de l'impression.

[ctx: @label]
en: Aluminum
fr_FR: Aluminium

[ctx: @info:tooltip]
en: Connect to a printer
fr_FR: Connecter à une imprimante

[ctx: @info]
en: Please make sure your printer has a connection:
    - Check if the printer is turned on.
    - Check if the printer is connected to the network.
fr_FR: Assurez-vous que votre imprimante est connectée :
    - Vérifiez si l'imprimante est sous tension.
    - Vérifiez si l'imprimante est connectée au réseau.

[ctx: @info]
en: Please select a network connected printer to monitor.
fr_FR: Veuillez sélectionner une imprimante à surveiller qui est connectée au réseau.

[ctx: @info]
en: Please connect your Ultimaker printer to your local network.
fr_FR: Veuillez connecter votre imprimante Ultimaker à votre réseau local.

[ctx: @label link to technical assistance]
en: View user manuals online
fr_FR: Voir les manuels d'utilisation en ligne

[ctx: @label]
en: Color scheme
fr_FR: Modèle de couleurs

[ctx: @label:listbox]
en: Material Color
fr_FR: Couleur du matériau

[ctx: @label:listbox]
en: Line Type
fr_FR: Type de ligne

[ctx: @label:listbox]
en: Feedrate
fr_FR: Taux d'alimentation

[ctx: @label:listbox]
en: Layer thickness
fr_FR: Épaisseur de la couche

[ctx: @label]
en: Compatibility Mode
fr_FR: Mode de compatibilité

[ctx: @label]
en: Travels
fr_FR: Déplacements

[ctx: @label]
en: Helpers
fr_FR: Aides

[ctx: @label]
en: Shell
fr_FR: Coque

[ctx: @label]
en: Infill
fr_FR: Remplissage

[ctx: @label]
en: Only Show Top Layers
fr_FR: Afficher uniquement les couches supérieures

[ctx: @label]
en: Show 5 Detailed Layers On Top
fr_FR: Afficher 5 niveaux détaillés en haut

[ctx: @label]
en: Top / Bottom
fr_FR: Haut / bas

[ctx: @label]
en: Inner Wall
fr_FR: Paroi interne

[ctx: @label]
en: min
fr_FR: min.

[ctx: @label]
en: max
fr_FR: max.

[ctx: @title:window]
en: Post Processing Plugin
fr_FR: Plug-in de post-traitement

[ctx: @label]
en: Post Processing Scripts
fr_FR: Scripts de post-traitement

[ctx: @action]
en: Add a script
fr_FR: Ajouter un script

[ctx: @label]
en: Settings
fr_FR: Paramètres

[ctx: @info:tooltip]
en: Change active post-processing scripts
fr_FR: Modifier les scripts de post-traitement actifs

[ctx: @title:window]
en: More information on anonymous data collection
fr_FR: Plus d'informations sur la collecte de données anonymes

[ctx: @text:window]
en: Cura sends anonymous data to Ultimaker in order to improve the print quality and user experience. Below is an example of all the data that is sent.
fr_FR: Cura envoie des données anonymes à Ultimaker afin d'améliorer la qualité d'impression et l'expérience utilisateur. Voici un exemple de toutes les données envoyées.

[ctx: @text:window]
en: I don't want to send this data
fr_FR: Je ne veux pas envoyer ces données

[ctx: @text:window]
en: Allow sending this data to Ultimaker and help us improve Cura
fr_FR: Permettre l'envoi de ces données à Ultimaker et nous aider à améliorer Cura

[ctx: @label]
en: No print selected
fr_FR: Aucune impression sélectionnée

[ctx: @title:window]
en: Convert Image...
fr_FR: Conversion de l'image...

[ctx: @info:tooltip]
en: The maximum distance of each pixel from "Base."
fr_FR: La distance maximale de chaque pixel à partir de la « Base ».

[ctx: @action:label]
en: Height (mm)
fr_FR: Hauteur (mm)

[ctx: @info:tooltip]
en: The base height from the build plate in millimeters.
fr_FR: La hauteur de la base à partir du plateau en millimètres.

[ctx: @info:tooltip]
en: The width in millimeters on the build plate.
fr_FR: La largeur en millimètres sur le plateau.

[ctx: @action:label]
en: Width (mm)
fr_FR: Largeur (mm)

[ctx: @info:tooltip]
en: The depth in millimeters on the build plate
fr_FR: La profondeur en millimètres sur le plateau

[ctx: @action:label]
en: Depth (mm)
fr_FR: Profondeur (mm)

[ctx: @info:tooltip]
en: By default, white pixels represent high points on the mesh and black pixels represent low points on the mesh. Change this option to reverse the behavior such that black pixels represent high points on the mesh and white pixels represent low points on the mesh.
fr_FR: Par défaut, les pixels blancs représentent les points hauts sur la maille tandis que les pixels noirs représentent les points bas sur la maille. Modifiez cette option pour inverser le comportement de manière à ce que les pixels noirs représentent les points hauts sur la maille et les pixels blancs les points bas.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Lighter is higher
fr_FR: Le plus clair est plus haut

[ctx: @item:inlistbox]
en: Darker is higher
fr_FR: Le plus foncé est plus haut

[ctx: @info:tooltip]
en: The amount of smoothing to apply to the image.
fr_FR: La quantité de lissage à appliquer à l'image.

[ctx: @action:label]
en: Smoothing
fr_FR: Lissage

[ctx: @label]
en: Mesh Type
fr_FR: Type de maille

[ctx: @label]
en: Normal model
fr_FR: Modèle normal

[ctx: @label]
en: Print as support
fr_FR: Imprimer comme support

[ctx: @label]
en: Don't support overlap with other models
fr_FR: Ne pas prendre en charge le chevauchement avec d'autres modèles

[ctx: @label]
en: Modify settings for overlap with other models
fr_FR: Modifier les paramètres de chevauchement avec d'autres modèles

[ctx: @label]
en: Modify settings for infill of other models
fr_FR: Modifier les paramètres de remplissage d'autres modèles

[ctx: @action:button]
en: Select settings
fr_FR: Sélectionner les paramètres

[ctx: @title:window]
en: Select Settings to Customize for this model
fr_FR: Sélectionner les paramètres pour personnaliser ce modèle

[ctx: @label:textbox]
en: Filter...
fr_FR: Filtrer...

[ctx: @label:checkbox]
en: Show all
fr_FR: Afficher tout

[ctx: @title:window]
en: Open Project
fr_FR: Ouvrir un projet

[ctx: @action:ComboBox option]
en: Update existing
fr_FR: Mettre à jour l'existant

[ctx: @action:ComboBox option]
en: Create new
fr_FR: Créer

[ctx: @action:title]
en: Summary - Cura Project
fr_FR: Résumé - Projet Cura

[ctx: @action:label]
en: Printer settings
fr_FR: Paramètres de l'imprimante

[ctx: @info:tooltip]
en: How should the conflict in the machine be resolved?
fr_FR: Comment le conflit de la machine doit-il être résolu ?

[ctx: @action:ComboBox option]
en: Update
fr_FR: Mise à jour

[ctx: @action:label]
en: Printer Group
fr_FR: Groupe d'imprimantes

[ctx: @action:label]
en: Profile settings
fr_FR: Paramètres de profil

[ctx: @info:tooltip]
en: How should the conflict in the profile be resolved?
fr_FR: Comment le conflit du profil doit-il être résolu ?

[ctx: @action:label]
en: Name
fr_FR: Nom

[ctx: @action:label]
en: Not in profile
fr_FR: Absent du profil

[ctx: @action:label]
en: %1 override | %1 overrides
fr_FR[0]: %1 écrasent
fr_FR[1]: %1 écrase

[ctx: @action:label]
en: Derivative from
fr_FR: Dérivé de

[ctx: @action:label]
en: %1, %2 override | %1, %2 overrides
fr_FR[0]: %1, %2 écrasent
fr_FR[1]: %1, %2 écrase

[ctx: @action:label]
en: Material settings
fr_FR: Paramètres du matériau

[ctx: @info:tooltip]
en: How should the conflict in the material be resolved?
fr_FR: Comment le conflit du matériau doit-il être résolu ?

[ctx: @action:label]
en: Setting visibility
fr_FR: Visibilité des paramètres

[ctx: @action:label]
en: Visible settings:
fr_FR: Paramètres visibles :

[ctx: @action:label]
en: %1 out of %2
fr_FR: %1 sur %2

[ctx: @action:warning]
en: Loading a project will clear all models on the build plate.
fr_FR: Le chargement d'un projet effacera tous les modèles sur le plateau.

[ctx: @action:button]
en: Open
fr_FR: Ouvrir

[ctx: @title]
en: My Backups
fr_FR: Mes sauvegardes

[ctx: @empty_state]
en: You don't have any backups currently. Use the 'Backup Now' button to create one.
fr_FR: Vous n'avez actuellement aucune sauvegarde. Utilisez le bouton « Sauvegarder maintenant » pour en créer une.

[ctx: @backup_limit_info]
en: During the preview phase, you'll be limited to 5 visible backups. Remove a backup to see older ones.
fr_FR: Pendant la phase de prévisualisation, vous ne pourrez voir qu'un maximum de 5 sauvegardes. Supprimez une sauvegarde pour voir les plus anciennes.

[ctx: @description]
en: Backup and synchronize your Cura settings.
fr_FR: Sauvegardez et synchronisez vos paramètres Cura.

[ctx: @button]
en: Sign in
fr_FR: Se connecter

[ctx: @title:window]
en: Cura Backups
fr_FR: Sauvegardes Cura

[ctx: @backuplist:label]
en: Cura Version
fr_FR: Version Cura

[ctx: @backuplist:label]
en: Materials
fr_FR: Matériaux

[ctx: @backuplist:label]
en: Profiles
fr_FR: Profils

[ctx: @backuplist:label]
en: Plugins
fr_FR: Plug-ins

[ctx: @button]
en: Restore
fr_FR: Restaurer

[ctx: @dialog:title]
en: Delete Backup
fr_FR: Supprimer la sauvegarde

[ctx: @dialog:info]
en: Are you sure you want to delete this backup? This cannot be undone.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette sauvegarde ? Il est impossible d'annuler cette action.

[ctx: @dialog:title]
en: Restore Backup
fr_FR: Restaurer la sauvegarde

[ctx: @dialog:info]
en: You will need to restart Cura before your backup is restored. Do you want to close Cura now?
fr_FR: Vous devez redémarrer Cura avant que votre sauvegarde ne soit restaurée. Voulez-vous fermer Cura maintenant ?

[ctx: @button]
en: Want more?
fr_FR: Vous en voulez plus ?

[ctx: @button]
en: Backup Now
fr_FR: Sauvegarder maintenant

[ctx: @checkbox:description]
en: Auto Backup
fr_FR: Sauvegarde automatique

[ctx: @checkbox:description]
en: Automatically create a backup each day that Cura is started.
fr_FR: Créez automatiquement une sauvegarde chaque jour où Cura est démarré.

[ctx: @label]
en: Not supported
fr_FR: Non pris en charge

[ctx: @action:button]
en: Previous
fr_FR: Précédent

[ctx: @action:button]
en: Export
fr_FR: Exporter

[ctx: @action:button]
en: Next
fr_FR: Suivant

[ctx: @label]
en: Tip
fr_FR: Astuce

[ctx: @label]
en: Print experiment
fr_FR: Test d'impression

[ctx: @label]
en: Checklist
fr_FR: Liste de contrôle

[ctx: @title]
en: Select Printer Upgrades
fr_FR: Sélectionner les mises à niveau de l'imprimante

[ctx: @label]
en: Please select any upgrades made to this Ultimaker 2.
fr_FR: Sélectionnez les mises à niveau disponibles pour cet Ultimaker 2.

[ctx: @label]
en: Olsson Block
fr_FR: Blocage Olsson

[ctx: @title]
en: Build Plate Leveling
fr_FR: Nivellement du plateau

[ctx: @label]
en: To make sure your prints will come out great, you can now adjust your buildplate. When you click 'Move to Next Position' the nozzle will move to the different positions that can be adjusted.
fr_FR: Pour obtenir des résultats d'impression optimaux, vous pouvez maintenant régler votre plateau. Quand vous cliquez sur 'Aller à la position suivante', la buse se déplacera vers les différentes positions pouvant être réglées.

[ctx: @label]
en: For every position; insert a piece of paper under the nozzle and adjust the print build plate height. The print build plate height is right when the paper is slightly gripped by the tip of the nozzle.
fr_FR: Pour chacune des positions ; glissez un bout de papier sous la buse et ajustez la hauteur du plateau. La hauteur du plateau est juste lorsque la pointe de la buse gratte légèrement le papier.

[ctx: @action:button]
en: Start Build Plate Leveling
fr_FR: Démarrer le nivellement du plateau

[ctx: @action:button]
en: Move to Next Position
fr_FR: Aller à la position suivante

[ctx: @label]
en: Please select any upgrades made to this Ultimaker Original
fr_FR: Sélectionnez les mises à niveau disponibles pour cet Ultimaker Original

[ctx: @label]
en: Heated Build Plate (official kit or self-built)
fr_FR: Plateau chauffant (kit officiel ou fabriqué soi-même)

[ctx: @title]
en: Check Printer
fr_FR: Tester l'imprimante

[ctx: @label]
en: It's a good idea to do a few sanity checks on your Ultimaker. You can skip this step if you know your machine is functional
fr_FR: Il est préférable de procéder à quelques tests de fonctionnement sur votre Ultimaker. Vous pouvez passer cette étape si vous savez que votre machine est fonctionnelle

[ctx: @action:button]
en: Start Printer Check
fr_FR: Démarrer le test de l'imprimante

[ctx: @label]
en: Connection:
fr_FR: Connexion :

[ctx: @info:status]
en: Connected
fr_FR: Connecté

[ctx: @info:status]
en: Not connected
fr_FR: Non connecté

[ctx: @label]
en: Min endstop X:
fr_FR: Fin de course X :

[ctx: @info:status]
en: Works
fr_FR: Fonctionne

[ctx: @info:status]
en: Not checked
fr_FR: Non testé

[ctx: @label]
en: Min endstop Y:
fr_FR: Fin de course Y :

[ctx: @label]
en: Min endstop Z:
fr_FR: Fin de course Z :

[ctx: @label]
en: Nozzle temperature check:
fr_FR: Test de la température de la buse :

[ctx: @action:button]
en: Stop Heating
fr_FR: Arrêter le chauffage

[ctx: @action:button]
en: Start Heating
fr_FR: Démarrer le chauffage

[ctx: @label]
en: Build plate temperature check:
fr_FR: Contrôle de la température du plateau :

[ctx: @info:status]
en: Checked
fr_FR: Contrôlée

[ctx: @label]
en: Everything is in order! You're done with your CheckUp.
fr_FR: Tout est en ordre ! Vous avez terminé votre check-up.

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Not connected to a printer
fr_FR: Non connecté à une imprimante

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Printer does not accept commands
fr_FR: L'imprimante n'accepte pas les commandes

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: In maintenance. Please check the printer
fr_FR: En maintenance. Vérifiez l'imprimante

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Lost connection with the printer
fr_FR: Connexion avec l'imprimante perdue

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Printing...
fr_FR: Impression...

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Paused
fr_FR: En pause

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Preparing...
fr_FR: Préparation...

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Please remove the print
fr_FR: Supprimez l'imprimante

[ctx: @label]
en: Abort Print
fr_FR: Abandonner l'impression

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to abort the print?
fr_FR: Êtes-vous sûr(e) de vouloir abandonner l'impression ?

[ctx: @title]
en: Information
fr_FR: Informations

[ctx: @title:window]
en: Confirm Diameter Change
fr_FR: Confirmer le changement de diamètre

[ctx: @label (%1 is a number)]
en: The new filament diameter is set to %1 mm, which is not compatible with the current extruder. Do you wish to continue?
fr_FR: Le nouveau diamètre de filament est réglé sur %1 mm, ce qui n'est pas compatible avec l'extrudeuse actuelle. Souhaitez-vous poursuivre ?

[ctx: @label]
en: Display Name
fr_FR: Afficher le nom

[ctx: @label]
en: Brand
fr_FR: Marque

[ctx: @label]
en: Material Type
fr_FR: Type de matériau

[ctx: @label]
en: Color
fr_FR: Couleur

[ctx: @label]
en: Properties
fr_FR: Propriétés

[ctx: @label]
en: Density
fr_FR: Densité

[ctx: @label]
en: Diameter
fr_FR: Diamètre

[ctx: @label]
en: Filament Cost
fr_FR: Coût du filament

[ctx: @label]
en: Filament weight
fr_FR: Poids du filament

[ctx: @label]
en: Filament length
fr_FR: Longueur du filament

[ctx: @label]
en: Cost per Meter
fr_FR: Coût au mètre

[ctx: @label]
en: This material is linked to %1 and shares some of its properties.
fr_FR: Ce matériau est lié à %1 et partage certaines de ses propriétés.

[ctx: @label]
en: Unlink Material
fr_FR: Délier le matériau

[ctx: @label]
en: Adhesion Information
fr_FR: Informations d'adhérence

[ctx: @label]
en: Print settings
fr_FR: Paramètres d'impression

[ctx: @action:button]
en: Activate
fr_FR: Activer

[ctx: @action:button]
en: Create
fr_FR: Créer

[ctx: @action:button]
en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

[ctx: @action:button]
en: Import
fr_FR: Importer

[ctx: @action:label]
en: Printer
fr_FR: Imprimante

[ctx: @title:window]
en: Confirm Remove
fr_FR: Confirmer la suppression

[ctx: @label (%1 is object name)]
en: Are you sure you wish to remove %1? This cannot be undone!
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer l'objet %1 ? Vous ne pourrez pas revenir en arrière !

[ctx: @title:window]
en: Import Material
fr_FR: Importer un matériau

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> or <message>!]
en: Could not import material <filename>%1</filename>: <message>%2</message>
fr_FR: Impossible d'importer le matériau <filename>%1</filename> : <message>%2</message>

[ctx: @info:status Don't translate the XML tag <filename>!]
en: Successfully imported material <filename>%1</filename>
fr_FR: Matériau <filename>%1</filename> importé avec succès

[ctx: @title:window]
en: Export Material
fr_FR: Exporter un matériau

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> and <message>!]
en: Failed to export material to <filename>%1</filename>: <message>%2</message>
fr_FR: Échec de l'exportation de matériau vers <filename>%1</filename> : <message>%2</message>

[ctx: @info:status Don't translate the XML tag <filename>!]
en: Successfully exported material to <filename>%1</filename>
fr_FR: Matériau exporté avec succès vers <filename>%1</filename>

[ctx: @title:tab]
en: Setting Visibility
fr_FR: Visibilité des paramètres

[ctx: @label:textbox]
en: Check all
fr_FR: Vérifier tout

[ctx: @info:status]
en: Calculated
fr_FR: Calculer

[ctx: @title:column]
en: Setting
fr_FR: Paramètre

[ctx: @title:column]
en: Profile
fr_FR: Profil

[ctx: @title:column]
en: Current
fr_FR: Actuel

[ctx: @title:column]
en: Unit
fr_FR: Unité

[ctx: @title:tab]
en: General
fr_FR: Général

[ctx: @label]
en: Language:
fr_FR: Langue :

[ctx: @label]
en: Currency:
fr_FR: Devise :

[ctx: @label]
en: Theme:
fr_FR: Thème :

[ctx: @label]
en: You will need to restart the application for these changes to have effect.
fr_FR: Vous devez redémarrer l'application pour que ces changements prennent effet.

[ctx: @info:tooltip]
en: Slice automatically when changing settings.
fr_FR: Découper automatiquement si les paramètres sont modifiés.

[ctx: @option:check]
en: Slice automatically
fr_FR: Découper automatiquement

[ctx: @label]
en: Viewport behavior
fr_FR: Comportement Viewport

[ctx: @info:tooltip]
en: Highlight unsupported areas of the model in red. Without support these areas will not print properly.
fr_FR: Surligne les parties non supportées du modèle en rouge. Sans ajouter de support, ces zones ne s'imprimeront pas correctement.

[ctx: @option:check]
en: Display overhang
fr_FR: Mettre en surbrillance les porte-à-faux

[ctx: @info:tooltip]
en: Moves the camera so the model is in the center of the view when a model is selected
fr_FR: Déplace la caméra afin que le modèle sélectionné se trouve au centre de la vue

[ctx: @action:button]
en: Center camera when item is selected
fr_FR: Centrer la caméra lorsqu'un élément est sélectionné

[ctx: @info:tooltip]
en: Should the default zoom behavior of cura be inverted?
fr_FR: Le comportement de zoom par défaut de Cura doit-il être inversé ?

[ctx: @action:button]
en: Invert the direction of camera zoom.
fr_FR: Inverser la direction du zoom de la caméra.

[ctx: @info:tooltip]
en: Should zooming move in the direction of the mouse?
fr_FR: Le zoom doit-il se faire dans la direction de la souris ?

[ctx: @action:button]
en: Zoom toward mouse direction
fr_FR: Zoomer vers la direction de la souris

[ctx: @info:tooltip]
en: Should models on the platform be moved so that they no longer intersect?
fr_FR: Les modèles dans la zone d'impression doivent-ils être déplacés afin de ne plus se croiser ?

[ctx: @option:check]
en: Ensure models are kept apart
fr_FR: Veillez à ce que les modèles restent séparés

[ctx: @info:tooltip]
en: Should models on the platform be moved down to touch the build plate?
fr_FR: Les modèles dans la zone d'impression doivent-ils être abaissés afin de toucher le plateau ?

[ctx: @option:check]
en: Automatically drop models to the build plate
fr_FR: Abaisser automatiquement les modèles sur le plateau

[ctx: @info:tooltip]
en: Show caution message in g-code reader.
fr_FR: Afficher le message d'avertissement dans le lecteur G-Code.

[ctx: @option:check]
en: Caution message in g-code reader
fr_FR: Message d'avertissement dans le lecteur G-Code

[ctx: @info:tooltip]
en: Should layer be forced into compatibility mode?
fr_FR: La couche doit-elle être forcée en mode de compatibilité ?

[ctx: @option:check]
en: Force layer view compatibility mode (restart required)
fr_FR: Forcer l'affichage de la couche en mode de compatibilité (redémarrage requis)

[ctx: @label]
en: Opening and saving files
fr_FR: Ouvrir et enregistrer des fichiers

[ctx: @info:tooltip]
en: Should models be scaled to the build volume if they are too large?
fr_FR: Les modèles doivent-ils être mis à l'échelle du volume d'impression s'ils sont trop grands ?

[ctx: @option:check]
en: Scale large models
fr_FR: Réduire la taille des modèles trop grands

[ctx: @info:tooltip]
en: An model may appear extremely small if its unit is for example in meters rather than millimeters. Should these models be scaled up?
fr_FR: Un modèle peut apparaître en tout petit si son unité est par exemple en mètres plutôt qu'en millimètres. Ces modèles doivent-ils être agrandis ?

[ctx: @option:check]
en: Scale extremely small models
fr_FR: Mettre à l'échelle les modèles extrêmement petits

[ctx: @info:tooltip]
en: Should models be selected after they are loaded?
fr_FR: Les modèles doivent-ils être sélectionnés après leur chargement ?

[ctx: @option:check]
en: Select models when loaded
fr_FR: Sélectionner les modèles lorsqu'ils sont chargés

[ctx: @info:tooltip]
en: Should a prefix based on the printer name be added to the print job name automatically?
fr_FR: Un préfixe basé sur le nom de l'imprimante doit-il être automatiquement ajouté au nom de la tâche d'impression ?

[ctx: @option:check]
en: Add machine prefix to job name
fr_FR: Ajouter le préfixe de la machine au nom de la tâche

[ctx: @info:tooltip]
en: Should a summary be shown when saving a project file?
fr_FR: Un résumé doit-il être affiché lors de l'enregistrement d'un fichier de projet ?

[ctx: @option:check]
en: Show summary dialog when saving project
fr_FR: Afficher la boîte de dialogue du résumé lors de l'enregistrement du projet

[ctx: @info:tooltip]
en: Default behavior when opening a project file
fr_FR: Comportement par défaut lors de l'ouverture d'un fichier de projet

[ctx: @window:text]
en: Default behavior when opening a project file:
fr_FR: Comportement par défaut lors de l'ouverture d'un fichier de projet :

[ctx: @option:openProject]
en: Always ask me this
fr_FR: Toujours me demander

[ctx: @option:openProject]
en: Always open as a project
fr_FR: Toujours ouvrir comme projet

[ctx: @option:openProject]
en: Always import models
fr_FR: Toujours importer les modèles

[ctx: @info:tooltip]
en: When you have made changes to a profile and switched to a different one, a dialog will be shown asking whether you want to keep your modifications or not, or you can choose a default behaviour and never show that dialog again.
fr_FR: Lorsque vous apportez des modifications à un profil puis passez à un autre profil, une boîte de dialogue apparaît, vous demandant si vous souhaitez conserver les modifications. Vous pouvez aussi choisir une option par défaut, et le dialogue ne s'affichera plus.

[ctx: @label]
en: Profiles
fr_FR: Profils

[ctx: @window:text]
en: Default behavior for changed setting values when switching to a different profile:
fr_FR: Comportement par défaut pour les valeurs de paramètres modifiées lors du passage à un profil différent :

[ctx: @option:discardOrKeep]
en: Always ask me this
fr_FR: Toujours me demander

[ctx: @option:discardOrKeep]
en: Always discard changed settings
fr_FR: Toujours rejeter les paramètres modifiés

[ctx: @option:discardOrKeep]
en: Always transfer changed settings to new profile
fr_FR: Toujours transférer les paramètres modifiés dans le nouveau profil

[ctx: @label]
en: Privacy
fr_FR: Confidentialité

[ctx: @info:tooltip]
en: Should Cura check for updates when the program is started?
fr_FR: Cura doit-il vérifier les mises à jour au démarrage du programme ?

[ctx: @option:check]
en: Check for updates on start
fr_FR: Vérifier les mises à jour au démarrage

[ctx: @info:tooltip]
en: Should anonymous data about your print be sent to Ultimaker? Note, no models, IP addresses or other personally identifiable information is sent or stored.
fr_FR: Les données anonymes de votre impression doivent-elles être envoyées à Ultimaker ? Notez qu'aucun modèle, aucune adresse IP ni aucune autre information permettant de vous identifier personnellement ne seront envoyés ou stockés.

[ctx: @option:check]
en: Send (anonymous) print information
fr_FR: Envoyer des informations (anonymes) sur l'impression

[ctx: @action:button]
en: More information
fr_FR: Plus d'informations

[ctx: @label]
en: Experimental
fr_FR: Expérimental

[ctx: @info:tooltip]
en: Use multi build plate functionality
fr_FR: Utiliser la fonctionnalité multi-plateau

[ctx: @option:check]
en: Use multi build plate functionality (restart required)
fr_FR: Utiliser la fonctionnalité multi-plateau (redémarrage requis)

[ctx: @title:tab]
en: Printers
fr_FR: Imprimantes

[ctx: @action:button]
en: Rename
fr_FR: Renommer

[ctx: @title:tab]
en: Profiles
fr_FR: Profils

[ctx: @label]
en: Create
fr_FR: Créer

[ctx: @label]
en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

[ctx: @title:window]
en: Create Profile
fr_FR: Créer un profil

[ctx: @info]
en: Please provide a name for this profile.
fr_FR: Veuillez fournir un nom pour ce profil.

[ctx: @title:window]
en: Duplicate Profile
fr_FR: Dupliquer un profil

[ctx: @title:window]
en: Rename Profile
fr_FR: Renommer le profil

[ctx: @title:window]
en: Import Profile
fr_FR: Importer un profil

[ctx: @title:window]
en: Export Profile
fr_FR: Exporter un profil

[ctx: @label %1 is printer name]
en: Printer: %1
fr_FR: Imprimante : %1

[ctx: @label]
en: Default profiles
fr_FR: Profils par défaut

[ctx: @label]
en: Custom profiles
fr_FR: Personnaliser les profils

[ctx: @action:button]
en: Update profile with current settings/overrides
fr_FR: Mettre à jour le profil à l'aide des paramètres / forçages actuels

[ctx: @action:button]
en: Discard current changes
fr_FR: Ignorer les modifications actuelles

[ctx: @action:label]
en: This profile uses the defaults specified by the printer, so it has no settings/overrides in the list below.
fr_FR: Ce profil utilise les paramètres par défaut spécifiés par l'imprimante, de sorte qu'aucun paramètre / forçage n'apparaît dans la liste ci-dessous.

[ctx: @action:label]
en: Your current settings match the selected profile.
fr_FR: Vos paramètres actuels correspondent au profil sélectionné.

[ctx: @title:tab]
en: Global Settings
fr_FR: Paramètres généraux

[ctx: @action:button]
en: Marketplace
fr_FR: Marché en ligne

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &File
fr_FR: &Fichier

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &Edit
fr_FR: &Modifier

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &View
fr_FR: &Visualisation

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &Settings
fr_FR: &Paramètres

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: P&references
fr_FR: P&références

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &Help
fr_FR: &Aide

[ctx: @title:window]
en: New project
fr_FR: Nouveau projet

[ctx: @info:question]
en: Are you sure you want to start a new project? This will clear the build plate and any unsaved settings.
fr_FR: Êtes-vous sûr(e) de souhaiter lancer un nouveau projet ? Cela supprimera les objets du plateau ainsi que tous paramètres non enregistrés.

[ctx: @text Print job name]
en: Untitled
fr_FR: Sans titre

[ctx: @label:textbox]
en: search settings
fr_FR: paramètres de recherche

[ctx: @action:menu]
en: Copy value to all extruders
fr_FR: Copier la valeur vers tous les extrudeurs

[ctx: @action:menu]
en: Copy all changed values to all extruders
fr_FR: Copier toutes les valeurs modifiées vers toutes les extrudeuses

[ctx: @action:menu]
en: Hide this setting
fr_FR: Masquer ce paramètre

[ctx: @action:menu]
en: Don't show this setting
fr_FR: Masquer ce paramètre

[ctx: @action:menu]
en: Keep this setting visible
fr_FR: Afficher ce paramètre

[ctx: @action:menu]
en: Configure setting visibility...
fr_FR: Configurer la visibilité des paramètres...

[ctx: @label]
en: Some hidden settings use values different from their normal calculated value.
    
    Click to make these settings visible.
fr_FR: Certains paramètres masqués utilisent des valeurs différentes de leur valeur normalement calculée.
    
    Cliquez pour rendre ces paramètres visibles.

[ctx: @label Header for list of settings.]
en: Affects
fr_FR: Touche

[ctx: @label Header for list of settings.]
en: Affected By
fr_FR: Touché par

[ctx: @label]
en: This setting is always shared between all extruders. Changing it here will change the value for all extruders.
fr_FR: Ce paramètre est toujours partagé par toutes les extrudeuses. Le modifier ici entraînera la modification de la valeur pour toutes les extrudeuses.

[ctx: @label]
en: The value is resolved from per-extruder values
fr_FR: La valeur est résolue à partir des valeurs par extrudeur

[ctx: @label]
en: This setting has a value that is different from the profile.
    
    Click to restore the value of the profile.
fr_FR: Ce paramètre possède une valeur qui est différente du profil.
    
    Cliquez pour restaurer la valeur du profil.

[ctx: @label]
en: This setting is normally calculated, but it currently has an absolute value set.
    
    Click to restore the calculated value.
fr_FR: Ce paramètre est normalement calculé mais il possède actuellement une valeur absolue définie.
    
    Cliquez pour restaurer la valeur calculée.

[ctx: @button]
en: Recommended
fr_FR: Recommandé

[ctx: @button]
en: Custom
fr_FR: Personnalisé

[ctx: @label]
en: Gradual infill
fr_FR: Remplissage graduel

[ctx: @label]
en: Gradual infill will gradually increase the amount of infill towards the top.
fr_FR: Un remplissage graduel augmentera la quantité de remplissage vers le haut.

[ctx: @label]
en: Generate structures to support parts of the model which have overhangs. Without these structures, such parts would collapse during printing.
fr_FR: Générer des structures pour soutenir les parties du modèle qui possèdent des porte-à-faux. Sans ces structures, ces parties s'effondreront durant l'impression.

[ctx: @label]
en: Select which extruder to use for support. This will build up supporting structures below the model to prevent the model from sagging or printing in mid air.
fr_FR: Sélectionnez l'extrudeur à utiliser comme support. Cela créera des structures de support sous le modèle afin de l'empêcher de s'affaisser ou de s'imprimer dans les airs.

[ctx: @label]
en: Adhesion
fr_FR: Adhérence

[ctx: @label]
en: Enable printing a brim or raft. This will add a flat area around or under your object which is easy to cut off afterwards.
fr_FR: Activez l'impression d'une bordure ou plaquette (Brim/Raft). Cela ajoutera une zone plate autour de ou sous votre objet qui est facile à découper par la suite.

[ctx: @label]
en: Layer Height
fr_FR: Hauteur de la couche

[ctx: @tooltip]
en: You have modified some profile settings. If you want to change these go to custom mode.
fr_FR: Vous avez modifié certains paramètres du profil. Si vous souhaitez les modifier, allez dans le mode Personnaliser.

[ctx: @tooltip]
en: This quality profile is not available for your current material and nozzle configuration. Please change these to enable this quality profile
fr_FR: Ce profil de qualité n'est pas disponible pour votre matériau et configuration des buses actuels. Veuillez modifier ces derniers pour activer ce profil de qualité.

[ctx: @tooltip]
en: A custom profile is currently active. To enable the quality slider, choose a default quality profile in Custom tab
fr_FR: Un profil personnalisé est actuellement actif. Pour activer le curseur de qualité, choisissez un profil de qualité par défaut dans l'onglet Personnaliser

[ctx: @label]
en: Profile
fr_FR: Profil

[ctx: @tooltip]
en: Some setting/override values are different from the values stored in the profile.
    
    Click to open the profile manager.
fr_FR: Certaines valeurs de paramètre / forçage sont différentes des valeurs enregistrées dans le profil. 
    
    Cliquez pour ouvrir le gestionnaire de profils.

[ctx: @label shown when we load a Gcode file]
en: Print setup disabled. G code file can not be modified.
fr_FR: Configuration d'impression désactivée. Le fichier G-Code ne peut pas être modifié.

[ctx: @label]
en: Printer control
fr_FR: Contrôle de l'imprimante

[ctx: @label]
en: Jog Position
fr_FR: Position de coupe

[ctx: @label]
en: Jog Distance
fr_FR: Distance de coupe

[ctx: @label]
en: Send G-code
fr_FR: Envoyer G-Code

[ctx: @tooltip of G-code command input]
en: Send a custom G-code command to the connected printer. Press 'enter' to send the command.
fr_FR: Envoyer une commande G-Code personnalisée à l'imprimante connectée. Appuyez sur « Entrée » pour envoyer la commande.

[ctx: @label]
en: Extruder
fr_FR: Extrudeuse

[ctx: @tooltip]
en: The target temperature of the hotend. The hotend will heat up or cool down towards this temperature. If this is 0, the hotend heating is turned off.
fr_FR: Température cible de l'extrémité chauffante. L'extrémité chauffante sera chauffée ou refroidie pour tendre vers cette température. Si la valeur est 0, le chauffage de l'extrémité chauffante sera coupé.

[ctx: @tooltip]
en: The current temperature of this hotend.
fr_FR: Température actuelle de cette extrémité chauffante.

[ctx: @tooltip of temperature input]
en: The temperature to pre-heat the hotend to.
fr_FR: Température jusqu'à laquelle préchauffer l'extrémité chauffante.

[ctx: @button Cancel pre-heating]
en: Cancel
fr_FR: Annuler

[ctx: @button]
en: Pre-heat
fr_FR: Préchauffer

[ctx: @tooltip of pre-heat]
en: Heat the hotend in advance before printing. You can continue adjusting your print while it is heating, and you won't have to wait for the hotend to heat up when you're ready to print.
fr_FR: Préchauffez l'extrémité chauffante avant l'impression. Vous pouvez continuer l'ajustement de votre impression pendant qu'elle chauffe, ce qui vous évitera un temps d'attente lorsque vous serez prêt à lancer l'impression.

[ctx: @tooltip]
en: The colour of the material in this extruder.
fr_FR: Couleur du matériau dans cet extrudeur.

[ctx: @tooltip]
en: The material in this extruder.
fr_FR: Matériau dans cet extrudeur.

[ctx: @tooltip]
en: The nozzle inserted in this extruder.
fr_FR: Buse insérée dans cet extrudeur.

[ctx: @info:status]
en: The printer is not connected.
fr_FR: L'imprimante n'est pas connectée.

[ctx: @label]
en: Build plate
fr_FR: Plateau

[ctx: @tooltip]
en: The target temperature of the heated bed. The bed will heat up or cool down towards this temperature. If this is 0, the bed heating is turned off.
fr_FR: Température cible du plateau chauffant. Le plateau sera chauffé ou refroidi pour tendre vers cette température. Si la valeur est 0, le chauffage du plateau sera éteint.

[ctx: @tooltip]
en: The current temperature of the heated bed.
fr_FR: Température actuelle du plateau chauffant.

[ctx: @tooltip of temperature input]
en: The temperature to pre-heat the bed to.
fr_FR: Température jusqu'à laquelle préchauffer le plateau.

[ctx: @tooltip of pre-heat]
en: Heat the bed in advance before printing. You can continue adjusting your print while it is heating, and you won't have to wait for the bed to heat up when you're ready to print.
fr_FR: Préchauffez le plateau avant l'impression. Vous pouvez continuer à ajuster votre impression pendant qu'il chauffe, et vous n'aurez pas à attendre que le plateau chauffe lorsque vous serez prêt à lancer l'impression.

[ctx: @label:category menu label]
en: Material
fr_FR: Matériau

[ctx: @label:category menu label]
en: Favorites
fr_FR: Favoris

[ctx: @label:category menu label]
en: Generic
fr_FR: Générique

[ctx: @label:category menu label]
en: Network enabled printers
fr_FR: Imprimantes réseau

[ctx: @label:category menu label]
en: Local printers
fr_FR: Imprimantes locales

[ctx: @title:menu menubar:settings]
en: &Printer
fr_FR: Im&primante

[ctx: @title:menu]
en: &Material
fr_FR: &Matériau

[ctx: @action:inmenu]
en: Set as Active Extruder
fr_FR: Définir comme extrudeur actif

[ctx: @action:inmenu]
en: Enable Extruder
fr_FR: Activer l'extrudeuse

[ctx: @action:inmenu]
en: Disable Extruder
fr_FR: Désactiver l'extrudeuse

[ctx: @title:menu]
en: &Build plate
fr_FR: Plateau

[ctx: @title:settings]
en: &Profile
fr_FR: &Profil

[ctx: @action:inmenu menubar:view]
en: &Camera position
fr_FR: Position de la &caméra

[ctx: @action:inmenu menubar:view]
en: &Build plate
fr_FR: &Plateau

[ctx: @action:inmenu]
en: Visible Settings
fr_FR: Paramètres visibles

[ctx: @action:inmenu]
en: Show All Settings
fr_FR: Afficher tous les paramètres

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Setting Visibility...
fr_FR: Gérer la visibilité des paramètres...

[ctx: @title:menu menubar:file]
en: &Save...
fr_FR: Enregi&strer...

[ctx: @title:menu menubar:file]
en: &Export...
fr_FR: &Exporter...

[ctx: @action:inmenu menubar:file]
en: Export Selection...
fr_FR: Exporter la sélection...

[ctx: @label]
en: Print Selected Model With: | Print Selected Models With:
fr_FR[0]: Imprimer le modèle sélectionné avec :
fr_FR[1]: Imprimer les modèles sélectionnés avec :

[ctx: @title:window]
en: Multiply Selected Model | Multiply Selected Models
fr_FR[0]: Multiplier le modèle sélectionné
fr_FR[1]: Multiplier les modèles sélectionnés

[ctx: @label]
en: Number of Copies
fr_FR: Nombre de copies

[ctx: @label]
en: Select configuration
fr_FR: Sélectionner la configuration

[ctx: @label]
en: See the material compatibility chart
fr_FR: Voir le tableau de compatibilité des matériaux

[ctx: @label]
en: Loading available configurations from the printer...
fr_FR: Chargement des configurations disponibles à partir de l'imprimante...

[ctx: @label]
en: The configurations are not available because the printer is disconnected.
fr_FR: Les configurations ne sont pas disponibles car l'imprimante est déconnectée.

[ctx: @header]
en: Custom
fr_FR: Personnalisé

[ctx: @label]
en: Printer
fr_FR: Imprimante

[ctx: @label]
en: Enabled
fr_FR: Activé

[ctx: @label]
en: Material
fr_FR: Matériau

[ctx: @label]
en: Use glue for better adhesion with this material combination.
fr_FR: Utiliser de la colle pour une meilleure adhérence avec cette combinaison de matériaux.

[ctx: @label]
en: This configuration is not available because %1 is not recognized. Please visit %2 to download the correct material profile.
fr_FR: Cette configuration n'est pas disponible car %1 n'est pas reconnu. Veuillez visiter %2 pour télécharger le profil matériel correct.

[ctx: @label]
en: Marketplace
fr_FR: Marché en ligne

[ctx: @title:menu menubar:file]
en: Open &Recent
fr_FR: Ouvrir un fichier &récent

[ctx: @label]
en: Active print
fr_FR: Activer l'impression

[ctx: @label]
en: Job Name
fr_FR: Nom de la tâche

[ctx: @label]
en: Printing Time
fr_FR: Durée d'impression

[ctx: @label]
en: Estimated time left
fr_FR: Durée restante estimée

[ctx: @label]
en: View types
fr_FR: Types d'affichages

[ctx: @label]
en: Hi
fr_FR: Bonjour

[ctx: @button]
en: Ultimaker account
fr_FR: Compte Ultimaker

[ctx: @button]
en: Sign out
fr_FR: Déconnexion

[ctx: @action:button]
en: Sign in
fr_FR: Se connecter

[ctx: @label]
en: The next generation 3D printing workflow
fr_FR: Le flux d'impression 3D de nouvelle génération

[ctx: @text]
en: - Send print jobs to Ultimaker printers outside your local network
    - Store your Ultimaker Cura settings in the cloud for use anywhere
    - Get exclusive access to material profiles from leading brands
fr_FR: - Envoyez des tâches d'impression à des imprimantes Ultimaker hors de votre réseau local
    - Stockez vos paramètres Ultimaker Cura dans le cloud pour les utiliser où que vous soyez
    - Obtenez un accès exclusif aux profils de matériaux des principales marques

[ctx: @button]
en: Create account
fr_FR: Créer un compte

[ctx: @label]
en: No time estimation available
fr_FR: Aucune estimation de la durée n'est disponible

[ctx: @label]
en: No cost estimation available
fr_FR: Aucune estimation des coûts n'est disponible

[ctx: @button]
en: Preview
fr_FR: Aperçu

[ctx: @label:PrintjobStatus]
en: Slicing...
fr_FR: Découpe en cours...

[ctx: @label:PrintjobStatus]
en: Unable to Slice
fr_FR: Impossible de découper

[ctx: @button]
en: Slice
fr_FR: Découper

[ctx: @label]
en: Start the slicing process
fr_FR: Démarrer le processus de découpe

[ctx: @button]
en: Cancel
fr_FR: Annuler

[ctx: @label]
en: Time specification
fr_FR: Spécification de durée

[ctx: @label]
en: Material specification
fr_FR: Spécification des matériaux

[ctx: @label]
en: Connected printers
fr_FR: Imprimantes connectées

[ctx: @label]
en: Preset printers
fr_FR: Imprimantes préréglées

[ctx: @button]
en: Add printer
fr_FR: Ajouter une imprimante

[ctx: @button]
en: Manage printers
fr_FR: Gérer les imprimantes

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Online Troubleshooting Guide
fr_FR: Afficher le guide de dépannage en ligne

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Full Screen
fr_FR: Passer en Plein écran

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: &Undo
fr_FR: &Annuler

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: &Redo
fr_FR: &Rétablir

[ctx: @action:inmenu menubar:file]
en: &Quit
fr_FR: &Quitter

[ctx: @action:inmenu menubar:view]
en: 3D View
fr_FR: Vue 3D

[ctx: @action:inmenu menubar:view]
en: Front View
fr_FR: Vue de face

[ctx: @action:inmenu menubar:view]
en: Top View
fr_FR: Vue du dessus

[ctx: @action:inmenu menubar:view]
en: Left Side View
fr_FR: Vue latérale gauche

[ctx: @action:inmenu menubar:view]
en: Right Side View
fr_FR: Vue latérale droite

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Cura...
fr_FR: Configurer Cura...

[ctx: @action:inmenu menubar:printer]
en: &Add Printer...
fr_FR: &Ajouter une imprimante...

[ctx: @action:inmenu menubar:printer]
en: Manage Pr&inters...
fr_FR: Gérer les &imprimantes...

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Materials...
fr_FR: Gérer les matériaux...

[ctx: @action:inmenu menubar:profile]
en: &Update profile with current settings/overrides
fr_FR: &Mettre à jour le profil à l'aide des paramètres / forçages actuels

[ctx: @action:inmenu menubar:profile]
en: &Discard current changes
fr_FR: &Ignorer les modifications actuelles

[ctx: @action:inmenu menubar:profile]
en: &Create profile from current settings/overrides...
fr_FR: &Créer un profil à partir des paramètres / forçages actuels...

[ctx: @action:inmenu menubar:profile]
en: Manage Profiles...
fr_FR: Gérer les profils...

[ctx: @action:inmenu menubar:help]
en: Show Online &Documentation
fr_FR: Afficher la &documentation en ligne

[ctx: @action:inmenu menubar:help]
en: Report a &Bug
fr_FR: Notifier un &bug

[ctx: @action:inmenu menubar:help]
en: About...
fr_FR: À propos de...

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Delete Selected Model | Delete Selected Models
fr_FR[0]: Supprimer le modèle sélectionné
fr_FR[1]: Supprimer les modèles sélectionnés

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Center Selected Model | Center Selected Models
fr_FR[0]: Centrer le modèle sélectionné
fr_FR[1]: Centrer les modèles sélectionnés

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Multiply Selected Model | Multiply Selected Models
fr_FR[0]: Multiplier le modèle sélectionné
fr_FR[1]: Multiplier les modèles sélectionnés

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Model
fr_FR: Supprimer le modèle

[ctx: @action:inmenu]
en: Ce&nter Model on Platform
fr_FR: Ce&ntrer le modèle sur le plateau

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: &Group Models
fr_FR: &Grouper les modèles

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Ungroup Models
fr_FR: Dégrouper les modèles

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: &Merge Models
fr_FR: &Fusionner les modèles

[ctx: @action:inmenu]
en: &Multiply Model...
fr_FR: &Multiplier le modèle...

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Select All Models
fr_FR: Sélectionner tous les modèles

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Clear Build Plate
fr_FR: Supprimer les objets du plateau

[ctx: @action:inmenu menubar:file]
en: Reload All Models
fr_FR: Recharger tous les modèles

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Arrange All Models To All Build Plates
fr_FR: Réorganiser tous les modèles sur tous les plateaux

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Arrange All Models
fr_FR: Réorganiser tous les modèles

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Arrange Selection
fr_FR: Réorganiser la sélection

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Reset All Model Positions
fr_FR: Réinitialiser toutes les positions des modèles

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Reset All Model Transformations
fr_FR: Réinitialiser tous les modèles et transformations

[ctx: @action:inmenu menubar:file]
en: &Open File(s)...
fr_FR: &Ouvrir le(s) fichier(s)...

[ctx: @action:inmenu menubar:file]
en: &New Project...
fr_FR: &Nouveau projet...

[ctx: @action:inmenu menubar:help]
en: Show Configuration Folder
fr_FR: Afficher le dossier de configuration

[ctx: @action:menu]
en: &Marketplace
fr_FR: &Marché en ligne

[ctx: @label]
en: This package will be installed after restarting.
fr_FR: Ce paquet sera installé après le redémarrage.

[ctx: @title:tab]
en: Settings
fr_FR: Paramètres

[ctx: @title:window]
en: Closing Cura
fr_FR: Fermeture de Cura

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to exit Cura?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir quitter Cura ?

[ctx: @title:window]
en: Open file(s)
fr_FR: Ouvrir le(s) fichier(s)

[ctx: @window:title]
en: Install Package
fr_FR: Installer le paquet

[ctx: @title:window]
en: Open File(s)
fr_FR: Ouvrir le(s) fichier(s)

[ctx: @text:window]
en: We have found one or more G-Code files within the files you have selected. You can only open one G-Code file at a time. If you want to open a G-Code file, please just select only one.
fr_FR: Nous avons trouvé au moins un fichier G-Code parmi les fichiers que vous avez sélectionné. Vous ne pouvez ouvrir qu'un seul fichier G-Code à la fois. Si vous souhaitez ouvrir un fichier G-Code, veuillez ne sélectionner qu'un seul fichier de ce type.

[ctx: @title:window]
en: Add Printer
fr_FR: Ajouter une imprimante

[ctx: @label %1 is filled in with the name of an extruder]
en: Print Selected Model with %1 | Print Selected Models with %1
fr_FR[0]: Imprimer le modèle sélectionné avec %1
fr_FR[1]: Imprimer les modèles sélectionnés avec %1

[ctx: @title:window]
en: Discard or Keep changes
fr_FR: Annuler ou conserver les modifications

[ctx: @text:window]
en: You have customized some profile settings.
    Would you like to keep or discard those settings?
fr_FR: Vous avez personnalisé certains paramètres du profil.
    Souhaitez-vous conserver ces changements, ou les annuler ?

[ctx: @title:column]
en: Profile settings
fr_FR: Paramètres du profil

[ctx: @title:column]
en: Default
fr_FR: Par défaut

[ctx: @title:column]
en: Customized
fr_FR: Personnalisé

[ctx: @option:discardOrKeep]
en: Discard and never ask again
fr_FR: Annuler et ne plus me demander

[ctx: @option:discardOrKeep]
en: Keep and never ask again
fr_FR: Conserver et ne plus me demander

[ctx: @action:button]
en: Discard
fr_FR: Annuler

[ctx: @action:button]
en: Keep
fr_FR: Conserver

[ctx: @action:button]
en: Create New Profile
fr_FR: Créer un nouveau profil

[ctx: @title:tab]
en: Add a printer to Cura
fr_FR: Ajouter une imprimante à Cura

[ctx: @title:tab]
en: Select the printer you want to use from the list below.
    
    If your printer is not in the list, use the "Custom FFF Printer" from the "Custom" category and adjust the settings to match your printer in the next dialog.
fr_FR: Sélectionnez l'imprimante que vous voulez utiliser dans la liste ci-dessous.
    
    Si votre imprimante n'est pas dans la liste, utilisez l'imprimante « Imprimante FFF personnalisée » de la catégorie « Personnalisé » et ajustez les paramètres pour qu'ils correspondent à votre imprimante dans le dialogue suivant.

[ctx: @label]
en: Manufacturer
fr_FR: Fabricant

[ctx: @label]
en: Printer Name
fr_FR: Nom de l'imprimante

[ctx: @action:button]
en: Add Printer
fr_FR: Ajouter une imprimante

[ctx: @title:window]
en: About Cura
fr_FR: À propos de Cura

[ctx: @label]
en: version: %1
fr_FR: version : %1

[ctx: @label]
en: End-to-end solution for fused filament 3D printing.
fr_FR: Solution complète pour l'impression 3D par dépôt de filament fondu.

[ctx: @info:credit]
en: Cura is developed by Ultimaker B.V. in cooperation with the community.
    Cura proudly uses the following open source projects:
fr_FR: Cura a été développé par Ultimaker B.V. en coopération avec la communauté Ultimaker.
    Cura est fier d'utiliser les projets open source suivants :

[ctx: @label]
en: Graphical user interface
fr_FR: Interface utilisateur graphique

[ctx: @label]
en: Application framework
fr_FR: Cadre d'application

[ctx: @label]
en: G-code generator
fr_FR: Générateur G-Code

[ctx: @label]
en: Interprocess communication library
fr_FR: Bibliothèque de communication interprocess

[ctx: @label]
en: Programming language
fr_FR: Langage de programmation

[ctx: @label]
en: GUI framework
fr_FR: Cadre IUG

[ctx: @label]
en: GUI framework bindings
fr_FR: Liens cadre IUG

[ctx: @label]
en: C/C++ Binding library
fr_FR: Bibliothèque C/C++ Binding

[ctx: @label]
en: Data interchange format
fr_FR: Format d'échange de données

[ctx: @label]
en: Support library for scientific computing
fr_FR: Prise en charge de la bibliothèque pour le calcul scientifique

[ctx: @label]
en: Support library for faster math
fr_FR: Prise en charge de la bibliothèque pour des maths plus rapides

[ctx: @label]
en: Support library for handling STL files
fr_FR: Prise en charge de la bibliothèque pour le traitement des fichiers STL

[ctx: @label]
en: Support library for handling planar objects
fr_FR: Prise en charge de la bibliothèque pour le traitement des objets planaires

[ctx: @label]
en: Support library for handling triangular meshes
fr_FR: Prise en charge de la bibliothèque pour le traitement des mailles triangulaires

[ctx: @label]
en: Support library for analysis of complex networks
fr_FR: Prise en charge de la bibliothèque pour l'analyse de réseaux complexes

[ctx: @label]
en: Support library for handling 3MF files
fr_FR: Prise en charge de la bibliothèque pour le traitement des fichiers 3MF

[ctx: @label]
en: Support library for file metadata and streaming
fr_FR: Prise en charge de la bibliothèque pour les métadonnées et le streaming de fichiers

[ctx: @label]
en: Serial communication library
fr_FR: Bibliothèque de communication série

[ctx: @label]
en: ZeroConf discovery library
fr_FR: Bibliothèque de découverte ZeroConf

[ctx: @label]
en: Polygon clipping library
fr_FR: Bibliothèque de découpe polygone

[ctx: @Label]
en: Python HTTP library
fr_FR: Bibliothèque Python HTTP

[ctx: @label]
en: Font
fr_FR: Police

[ctx: @label]
en: SVG icons
fr_FR: Icônes SVG

[ctx: @label]
en: Linux cross-distribution application deployment
fr_FR: Déploiement d'applications sur multiples distributions Linux

[ctx: @text:window]
en: We have found one or more project file(s) within the files you have selected. You can open only one project file at a time. We suggest to only import models from those files. Would you like to proceed?
fr_FR: Nous avons trouvé au moins un fichier de projet parmi les fichiers que vous avez sélectionnés. Vous ne pouvez ouvrir qu'un seul fichier de projet à la fois. Nous vous conseillons de n'importer que les modèles de ces fichiers. Souhaitez-vous continuer ?

[ctx: @action:button]
en: Import all as models
fr_FR: Importer tout comme modèles

[ctx: @title:window]
en: Save Project
fr_FR: Enregistrer le projet

[ctx: @action:label]
en: Build plate
fr_FR: Plateau

[ctx: @action:label]
en: Extruder %1
fr_FR: Extrudeuse %1

[ctx: @action:label]
en: %1 & material
fr_FR: %1 & matériau

[ctx: @action:label]
en: Don't show project summary on save again
fr_FR: Ne pas afficher à nouveau le résumé du projet lors de l'enregistrement

[ctx: @action:button]
en: Save
fr_FR: Enregistrer

[ctx: @title:window]
en: Open project file
fr_FR: Ouvrir un fichier de projet

[ctx: @text:window]
en: This is a Cura project file. Would you like to open it as a project or import the models from it?
fr_FR: Ceci est un fichier de projet Cura. Souhaitez-vous l'ouvrir comme projet ou en importer les modèles ?

[ctx: @text:window]
en: Remember my choice
fr_FR: Se souvenir de mon choix

[ctx: @action:button]
en: Open as project
fr_FR: Ouvrir comme projet

[ctx: @action:button]
en: Import models
fr_FR: Importer les modèles

[ctx: @option:check]
en: See only current build plate
fr_FR: Afficher uniquement le plateau actuel

[ctx: @action:button]
en: Arrange to all build plates
fr_FR: Réorganiser sur tous les plateaux

[ctx: @action:button]
en: Arrange current build plate
fr_FR: Réorganiser le plateau actuel

[ctx: description]
en: Allows saving the resulting slice as an X3G file, to support printers that read this format (Malyan, Makerbot and other Sailfish-based printers).
fr_FR: Permet de sauvegarder la tranche résultante sous forme de fichier X3G, pour prendre en charge les imprimantes qui lisent ce format (Malyan, Makerbot et autres imprimantes basées sur Sailfish).
