Cura 4.0 - en to fr_FR translation catalogue (41 entries)

[ctx: machine_settings description]
en: Machine specific settings
fr_FR: Paramètres spécifiques de la machine

[ctx: extruder_nr label]
en: Extruder
fr_FR: Extrudeuse

[ctx: extruder_nr description]
en: The extruder train used for printing. This is used in multi-extrusion.
fr_FR: Le train d'extrudeuse utilisé pour l'impression. Cela est utilisé en multi-extrusion.

[ctx: machine_nozzle_id label]
en: Nozzle ID
fr_FR: ID buse

[ctx: machine_nozzle_id description]
en: The nozzle ID for an extruder train, such as "AA 0.4" and "BB 0.8".
fr_FR: ID buse pour un train d'extrudeuse, comme « AA 0.4 » et « BB 0.8 ».

[ctx: machine_nozzle_size label]
en: Nozzle Diameter
fr_FR: Diamètre de la buse

[ctx: machine_nozzle_size description]
en: The inner diameter of the nozzle. Change this setting when using a non-standard nozzle size.
fr_FR: Le diamètre intérieur de la buse. Modifiez ce paramètre si vous utilisez une taille de buse non standard.

[ctx: machine_nozzle_offset_x label]
en: Nozzle X Offset
fr_FR: Buse Décalage X

[ctx: machine_nozzle_offset_x description]
en: The x-coordinate of the offset of the nozzle.
fr_FR: Les coordonnées X du décalage de la buse.

[ctx: machine_nozzle_offset_y label]
en: Nozzle Y Offset
fr_FR: Buse Décalage Y

[ctx: machine_nozzle_offset_y description]
en: The y-coordinate of the offset of the nozzle.
fr_FR: Les coordonnées Y du décalage de la buse.

[ctx: machine_extruder_start_code label]
en: Extruder Start G-Code
fr_FR: Extrudeuse G-Code de démarrage

[ctx: machine_extruder_start_code description]
en: Start g-code to execute when switching to this extruder.
fr_FR: Démarrer le G-Code à exécuter lors du passage à cette extrudeuse.

[ctx: machine_extruder_start_pos_abs label]
en: Extruder Start Position Absolute
fr_FR: Extrudeuse Position de départ absolue

[ctx: machine_extruder_start_pos_abs description]
en: Make the extruder starting position absolute rather than relative to the last-known location of the head.
fr_FR: Rendre la position de départ de l'extrudeuse absolue plutôt que relative à la dernière position connue de la tête.

[ctx: machine_extruder_start_pos_x label]
en: Extruder Start Position X
fr_FR: Extrudeuse Position de départ X

[ctx: machine_extruder_start_pos_x description]
en: The x-coordinate of the starting position when turning the extruder on.
fr_FR: Les coordonnées X de la position de départ lors de la mise en marche de l'extrudeuse.

[ctx: machine_extruder_start_pos_y label]
en: Extruder Start Position Y
fr_FR: Extrudeuse Position de départ Y

[ctx: machine_extruder_start_pos_y description]
en: The y-coordinate of the starting position when turning the extruder on.
fr_FR: Les coordonnées Y de la position de départ lors de la mise en marche de l'extrudeuse.

[ctx: machine_extruder_end_code label]
en: Extruder End G-Code
fr_FR: Extrudeuse G-Code de fin

[ctx: machine_extruder_end_code description]
en: End g-code to execute when switching away from this extruder.
fr_FR: Fin du G-Code à exécuter lors de l'abandon de l'extrudeuse.

[ctx: machine_extruder_end_pos_abs label]
en: Extruder End Position Absolute
fr_FR: Extrudeuse Position de fin absolue

[ctx: machine_extruder_end_pos_abs description]
en: Make the extruder ending position absolute rather than relative to the last-known location of the head.
fr_FR: Rendre la position de fin de l'extrudeuse absolue plutôt que relative à la dernière position connue de la tête.

[ctx: machine_extruder_end_pos_x label]
en: Extruder End Position X
fr_FR: Extrudeuse Position de fin X

[ctx: machine_extruder_end_pos_x description]
en: The x-coordinate of the ending position when turning the extruder off.
fr_FR: Les coordonnées X de la position de fin lors de l'arrêt de l'extrudeuse.

[ctx: machine_extruder_end_pos_y label]
en: Extruder End Position Y
fr_FR: Extrudeuse Position de fin Y

[ctx: machine_extruder_end_pos_y description]
en: The y-coordinate of the ending position when turning the extruder off.
fr_FR: Les coordonnées Y de la position de fin lors de l'arrêt de l'extrudeuse.

[ctx: extruder_prime_pos_z label]
en: Extruder Prime Z Position
fr_FR: Extrudeuse Position d'amorçage Z

[ctx: extruder_prime_pos_z description]
en: The Z coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
fr_FR: Les coordonnées Z de la position à laquelle la buse s'amorce au début de l'impression.

[ctx: machine_extruder_cooling_fan_number label]
en: Extruder Print Cooling Fan
fr_FR: Ventilateur de refroidissement d'impression de l'extrudeuse

[ctx: machine_extruder_cooling_fan_number description]
en: The number of the print cooling fan associated with this extruder. Only change this from the default value of 0 when you have a different print cooling fan for each extruder.
fr_FR: Numéro du ventilateur de refroidissement d'impression associé à cette extrudeuse. Ne modifiez cette valeur par rapport à la valeur par défaut 0 que si vous utilisez un ventilateur de refroidissement d'impression différent pour chaque extrudeuse.

[ctx: platform_adhesion label]
en: Build Plate Adhesion
fr_FR: Adhérence du plateau

[ctx: platform_adhesion description]
en: Adhesion
fr_FR: Adhérence

[ctx: extruder_prime_pos_x label]
en: Extruder Prime X Position
fr_FR: Extrudeuse Position d'amorçage X

[ctx: extruder_prime_pos_x description]
en: The X coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
fr_FR: Les coordonnées X de la position à laquelle la buse s'amorce au début de l'impression.

[ctx: extruder_prime_pos_y label]
en: Extruder Prime Y Position
fr_FR: Extrudeuse Position d'amorçage Y

[ctx: extruder_prime_pos_y description]
en: The Y coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
fr_FR: Les coordonnées Y de la position à laquelle la buse s'amorce au début de l'impression.

[ctx: material label]
en: Material
fr_FR: Matériau

[ctx: material description]
en: Material
fr_FR: Matériau

[ctx: material_diameter label]
en: Diameter
fr_FR: Diamètre

[ctx: material_diameter description]
en: Adjusts the diameter of the filament used. Match this value with the diameter of the used filament.
fr_FR: Ajuste le diamètre du filament utilisé. Faites correspondre cette valeur au diamètre du filament utilisé.
