Cura 4.0 - en to ja_JP translation catalogue (918 entries)

[ctx: @action]
en: Machine Settings
ja_JP: プリンターの設定

[ctx: @item:inlistbox]
en: X-Ray view
ja_JP: 透視ビューイング

[ctx: @item:inlistbox]
en: X3D File
ja_JP: X3Dファイル

[ctx: @item:inlistbox]
en: G-code File
ja_JP: G-codeファイル

[ctx: @error:not supported]
en: GCodeWriter does not support non-text mode.
ja_JP: GCodeWriter は非テキストモードはサポートしていません。

[ctx: @warning:status]
en: Please prepare G-code before exporting.
ja_JP: エクスポートする前にG-codeの準備をしてください。

[ctx: @info:title]
en: 3D Model Assistant
ja_JP: 3Dモデルアシスタント

[ctx: @info:status]
en: <p>One or more 3D models may not print optimally due to the model size and material configuration:</p>
    <p>{model_names}</p>
    <p>Find out how to ensure the best possible print quality and reliability.</p>
    <p><a href="https://ultimaker.com/3D-model-assistant">View print quality guide</a></p>
ja_JP: <p>モデルのサイズまたは材料の設定によっては、適切に印刷しない3Dモデルがあります。:</p>
    <p>{model_names}</p>
    <p>可能な限り最高の品質および信頼性を得る方法をご覧ください。</p>
    <p><a href="https://ultimaker.com/3D-model-assistant">印字品質ガイドを見る</a></p>

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Changelog
ja_JP: Changelogの表示

[ctx: @action]
en: Update Firmware
ja_JP: ファームウェアアップデート

[ctx: @item:inmenu]
en: Flatten active settings
ja_JP: アクティブ設定を平らにします

[ctx: @item:inmenu]
en: USB printing
ja_JP: USBプリンティング

[ctx: @action:button Preceded by 'Ready to'.]
en: Print via USB
ja_JP: USBを使ってプリントする

[ctx: @info:tooltip]
en: Print via USB
ja_JP: USBを使ってプリントする

[ctx: @info:status]
en: Connected via USB
ja_JP: USBにて接続する

[ctx: @label]
en: A USB print is in progress, closing Cura will stop this print. Are you sure?
ja_JP: USBプリントを実行しています。Cura を閉じるとこのプリントも停止します。実行しますか？

[ctx: X3G Writer File Description]
en: X3G File
ja_JP: X3Gファイル

[ctx: X3g Writer Plugin Description]
en: Writes X3g to files
ja_JP: X3Gをファイルに書き込む

[ctx: X3g Writer File Description]
en: X3g File
ja_JP: X3Gファイル

[ctx: @item:inlistbox]
en: Compressed G-code File
ja_JP: 圧縮G-codeファイル

[ctx: @error:not supported]
en: GCodeGzWriter does not support text mode.
ja_JP: GCodeGzWriter はテキストモードをサポートしていません。

[ctx: @item:inlistbox]
en: Ultimaker Format Package
ja_JP: Ultimakerフォーマットパッケージ

[ctx: @item:inmenu]
en: Prepare
ja_JP: 準備する

[ctx: @action:button Preceded by 'Ready to'.]
en: Save to Removable Drive
ja_JP: リムーバブルドライブに保存

[ctx: @item:inlistbox]
en: Save to Removable Drive {0}
ja_JP: リムーバブルドライブ{0}に保存

[ctx: @info:status]
en: There are no file formats available to write with!
ja_JP: 書き出すために利用可能な形式のファイルがありません！

[ctx: @info:progress Don't translate the XML tags <filename>!]
en: Saving to Removable Drive <filename>{0}</filename>
ja_JP: リムーバブルドライブ<filename>{0}</filename>に保存中

[ctx: @info:title]
en: Saving
ja_JP: 保存中

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> or <message>!]
en: Could not save to <filename>{0}</filename>: <message>{1}</message>
ja_JP: <filename>{0}</filename>を保存できませんでした: <message>{1}</message>

[ctx: @info:status Don't translate the tag {device}!]
en: Could not find a file name when trying to write to {device}.
ja_JP: デバイス{device}に書き出すためのファイル名が見つかりませんでした。

[ctx: @info:status]
en: Could not save to removable drive {0}: {1}
ja_JP: リムーバブルドライブ{0}に保存することができませんでした: {1}

[ctx: @info:title]
en: Error
ja_JP: エラー

[ctx: @info:status]
en: Saved to Removable Drive {0} as {1}
ja_JP: リムーバブルドライブ{0}に {1}として保存

[ctx: @info:title]
en: File Saved
ja_JP: ファイル保存

[ctx: @action:button]
en: Eject
ja_JP: 取り出す

[ctx: @action]
en: Eject removable device {0}
ja_JP: リムーバブルデバイス{0}を取り出す

[ctx: @info:title]
en: Warning
ja_JP: 警告

[ctx: @info:status]
en: Ejected {0}. You can now safely remove the drive.
ja_JP: {0}取り出し完了。デバイスを安全に取り外せます。

[ctx: @info:title]
en: Safely Remove Hardware
ja_JP: ハードウェアを安全に取り外します

[ctx: @info:status]
en: Failed to eject {0}. Another program may be using the drive.
ja_JP: {0}取り出し失敗。他のプログラムがデバイスを使用しているため。

[ctx: @item:intext]
en: Removable Drive
ja_JP: リムーバブルドライブ

[ctx: @action:button Preceded by 'Ready to'.]
en: Print over network
ja_JP: ネットワーク上のプリント

[ctx: @properties:tooltip]
en: Print over network
ja_JP: ネットワークのプリント

[ctx: @info:status]
en: Connected over the network.
ja_JP: ネットワーク上で接続。

[ctx: @info:status]
en: Connected over the network. Please approve the access request on the printer.
ja_JP: ネットワーク上で接続。プリンタへのリクエストを承認してください。

[ctx: @info:status]
en: Connected over the network. No access to control the printer.
ja_JP: ネットワーク上で接続。プリントを操作するアクセス権がありません。

[ctx: @info:status]
en: Access to the printer requested. Please approve the request on the printer
ja_JP: プリンターへのアクセスが申請されました。プリンタへのリクエストを承認してください

[ctx: @info:title]
en: Authentication status
ja_JP: 認証ステータス

[ctx: @info:title]
en: Authentication Status
ja_JP: 認証ステータス

[ctx: @action:button]
en: Retry
ja_JP: 再試行

[ctx: @info:tooltip]
en: Re-send the access request
ja_JP: アクセスリクエストを再送信

[ctx: @info:status]
en: Access to the printer accepted
ja_JP: プリンターへのアクセスが承認されました

[ctx: @info:status]
en: No access to print with this printer. Unable to send print job.
ja_JP: このプリンターへのアクセスが許可されていないため、プリントジョブの送信ができませんでした。

[ctx: @action:button]
en: Request Access
ja_JP: アクセスのリクエスト

[ctx: @info:tooltip]
en: Send access request to the printer
ja_JP: アクセスのリクエスト送信

[ctx: @label]
en: Unable to start a new print job.
ja_JP: 新しいプリントジョブを開始できません。

[ctx: @label]
en: There is an issue with the configuration of your Ultimaker, which makes it impossible to start the print. Please resolve this issues before continuing.
ja_JP: Ultimakerの設定に問題があるため、印刷が開始できません。問題を解消してからやり直してください。

[ctx: @window:title]
en: Mismatched configuration
ja_JP: ミスマッチの構成

[ctx: @label]
en: Are you sure you wish to print with the selected configuration?
ja_JP: 選択された構成にてプリントを開始してもいいですか。

[ctx: @label]
en: There is a mismatch between the configuration or calibration of the printer and Cura. For the best result, always slice for the PrintCores and materials that are inserted in your printer.
ja_JP: プリンターの設定、キャリブレーションとCuraの構成にミスマッチがあります。プリンターに設置されたプリントコア及びフィラメントを元にCuraをスライスすることで最良の印刷結果を出すことができます。

[ctx: @info:status]
en: Sending new jobs (temporarily) blocked, still sending the previous print job.
ja_JP: 新しいデータの送信 (temporarily) をブロックします、前のプリントジョブが送信中です。

[ctx: @info:status]
en: Sending data to printer
ja_JP: プリンターにプリントデータを送信中

[ctx: @info:title]
en: Sending Data
ja_JP: プリントデータを送信中

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ja_JP: キャンセル

[ctx: @info:status]
en: No Printcore loaded in slot {slot_number}
ja_JP: プリントコアがスロット{slot_number}に入っていません。

[ctx: @info:status]
en: No material loaded in slot {slot_number}
ja_JP: 材料がスロット{slot_number}に入っていません。

[ctx: @label]
en: Different PrintCore (Cura: {cura_printcore_name}, Printer: {remote_printcore_name}) selected for extruder {extruder_id}
ja_JP: エクストルーダー {extruder_id} に対して異なるプリントコア（Cura: {cura_printcore_name}, プリンター: {remote_printcore_name}）が選択されています。

[ctx: @label]
en: Different material (Cura: {0}, Printer: {1}) selected for extruder {2}
ja_JP: 異なるフィラメントが入っています(Cura:{0}, プリンター{1})エクストルーダー{2}

[ctx: @window:title]
en: Sync with your printer
ja_JP: プリンターと同期する

[ctx: @label]
en: Would you like to use your current printer configuration in Cura?
ja_JP: Curaで設定しているプリンタ構成を使用されますか？

[ctx: @label]
en: The PrintCores and/or materials on your printer differ from those within your current project. For the best result, always slice for the PrintCores and materials that are inserted in your printer.
ja_JP: プリンターのプリントコア及びフィラメントが現在のプロジェクトと異なります。最善な印刷結果のために、プリンタに装着しているプリントコア、フィラメントに合わせてスライスして頂くことをお勧めします。

[ctx: @info:status]
en: Connected over the network
ja_JP: ネットワーク上で接続

[ctx: @info:status]
en: Print job was successfully sent to the printer.
ja_JP: プリントジョブは正常にプリンターに送信されました。

[ctx: @info:title]
en: Data Sent
ja_JP: データを送信しました

[ctx: @action:button]
en: View in Monitor
ja_JP: モニター表示

[ctx: @info:status]
en: Printer '{printer_name}' has finished printing '{job_name}'.
ja_JP: プリンター’{printer_name}’が’{job_name}’のプリントを終了しました。

[ctx: @info:status]
en: The print job '{job_name}' was finished.
ja_JP: プリントジョブ '{job_name}' は完了しました。

[ctx: @info:status]
en: Print finished
ja_JP: プリント終了

[ctx: @label:material]
en: Empty
ja_JP: 空にする

[ctx: @label:material]
en: Unknown
ja_JP: 不明

[ctx: @action:button]
en: Print via Cloud
ja_JP: クラウドからプリントする

[ctx: @properties:tooltip]
en: Print via Cloud
ja_JP: クラウドからプリントする

[ctx: @info:status]
en: Connected via Cloud
ja_JP: クラウドを使って接続しました

[ctx: @info:title]
en: Cloud error
ja_JP: クラウドエラー

[ctx: @info:status]
en: Could not export print job.
ja_JP: 印刷ジョブをエクスポートできませんでした。

[ctx: @info:text]
en: Could not upload the data to the printer.
ja_JP: データをプリンタにアップロードできませんでした。

[ctx: @info:status]
en: tomorrow
ja_JP: 翌日

[ctx: @info:status]
en: today
ja_JP: 本日

[ctx: @info:description]
en: There was an error connecting to the cloud.
ja_JP: クラウドの接続時にエラーが発生しました。

[ctx: @info:status]
en: Sending data to remote cluster
ja_JP: リモートクラスタにデータ送信中

[ctx: @info:status]
en: Send and monitor print jobs from anywhere using your Ultimaker account.
ja_JP: Ultimaker のアカウントを使用して、どこからでも印刷ジョブを送信およびモニターします。

[ctx: @info:status]
en: Connect to Ultimaker Cloud
ja_JP: Ultimaker Cloud に接続する

[ctx: @action]
en: Don't ask me again for this printer.
ja_JP: このプリンタでは次回から質問しない。

[ctx: @action]
en: Get started
ja_JP: はじめに

[ctx: @info:status]
en: You can now send and monitor print jobs from anywhere using your Ultimaker account.
ja_JP: Ultimaker のアカウントを使用して、どこからでも印刷ジョブを送信およびモニターできるようになりました。

[ctx: @info:status]
en: Connected!
ja_JP: 接続しました！

[ctx: @action]
en: Review your connection
ja_JP: 接続の確認

[ctx: @action]
en: Connect via Network
ja_JP: ネットワーク上にて接続

[ctx: @item:inmenu]
en: Monitor
ja_JP: モニター

[ctx: @info]
en: Could not access update information.
ja_JP: 必要なアップデートの情報にアクセスできません。

[ctx: @info Don't translate {machine_name}, since it gets replaced by a printer name!]
en: New features are available for your {machine_name}! It is recommended to update the firmware on your printer.
ja_JP: {machine_name} で利用可能な新しい機能があります。プリンターのファームウェアをアップデートしてください。

[ctx: @info:title The %s gets replaced with the printer name.]
en: New %s firmware available
ja_JP: 新しい利用可能な%sファームウェアのアップデートがあります

[ctx: @action:button]
en: How to update
ja_JP: アップデートの仕方

[ctx: @item:inlistbox]
en: Layer view
ja_JP: レイヤービュー

[ctx: @info:status]
en: Cura does not accurately display layers when Wire Printing is enabled
ja_JP: Curaはワイヤープリンティング設定中には正確にレイヤーを表示しません

[ctx: @info:title]
en: Simulation View
ja_JP: シミュレーションビュー

[ctx: @item:inmenu]
en: Post Processing
ja_JP: 後処理

[ctx: @item:inmenu]
en: Modify G-Code
ja_JP: G-codeを修正

[ctx: @label]
en: Support Blocker
ja_JP: サポートブロッカー

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a volume in which supports are not printed.
ja_JP: サポートが印刷されないボリュームを作成します。

[ctx: @info]
en: Cura collects anonymized usage statistics.
ja_JP: Curaは、匿名化した利用統計を収集します。

[ctx: @info:title]
en: Collecting Data
ja_JP: データを収集中

[ctx: @action:button]
en: More info
ja_JP: 詳細

[ctx: @action:tooltip]
en: See more information on what data Cura sends.
ja_JP: Curaが送信するデータについて詳しくご覧ください。

[ctx: @action:button]
en: Allow
ja_JP: 許可

[ctx: @action:tooltip]
en: Allow Cura to send anonymized usage statistics to help prioritize future improvements to Cura. Some of your preferences and settings are sent, the Cura version and a hash of the models you're slicing.
ja_JP: Curaが匿名化した利用統計を送信することを許可し、Curaの将来の改善を優先的に行うことに貢献します。プレファレンスと設定の一部、Curaのバージョン、スライスしているモデルのハッシュが送信されます。

[ctx: @item:inlistbox]
en: Cura 15.04 profiles
ja_JP: Cura 15.04 プロファイル

[ctx: @item:inmenu]
en: Evaluation
ja_JP: 評価

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPG Image
ja_JP: JPG画像

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPEG Image
ja_JP: JPEG画像

[ctx: @item:inlistbox]
en: PNG Image
ja_JP: PNG画像

[ctx: @item:inlistbox]
en: BMP Image
ja_JP: BMP画像

[ctx: @item:inlistbox]
en: GIF Image
ja_JP: GIF画像

[ctx: @info:status]
en: Unable to slice with the current material as it is incompatible with the selected machine or configuration.
ja_JP: 選ばれたプリンターまたは選ばれたプリント構成が異なるため進行中の材料にてスライスを完了できません。

[ctx: @info:title]
en: Unable to slice
ja_JP: スライスできません

[ctx: @info:status]
en: Unable to slice with the current settings. The following settings have errors: {0}
ja_JP: 現在の設定でスライスが完了できません。以下の設定にエラーがあります: {0}

[ctx: @info:status]
en: Unable to slice due to some per-model settings. The following settings have errors on one or more models: {error_labels}
ja_JP: モデル別の設定があるためスライスできません。1つまたは複数のモデルで以下の設定にエラーが発生しました：{error_labels}

[ctx: @info:status]
en: Unable to slice because the prime tower or prime position(s) are invalid.
ja_JP: プライムタワーまたはプライム位置が無効なためスライスできません。

[ctx: @info:status]
en: Unable to slice because there are objects associated with disabled Extruder %s.
ja_JP: 無効な Extruder %s に関連付けられている造形物があるため、スライスできません。

[ctx: @info:status]
en: Nothing to slice because none of the models fit the build volume or are assigned to a disabled extruder. Please scale or rotate models to fit, or enable an extruder.
ja_JP: ビルドモジュールに合うモデルがない、または無効なエクストルーダーに割り当てられているため、スライスできるものがありません。モデルが合うように拡張または回転させるか、エクストルーダーを有効にしてください。

[ctx: @info:status]
en: Processing Layers
ja_JP: レイヤーを処理しています

[ctx: @info:title]
en: Information
ja_JP: インフォメーション

[ctx: @label]
en: Per Model Settings
ja_JP: 各モデル設定

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure Per Model Settings
ja_JP: 各モデル構成設定

[ctx: @title:tab]
en: Recommended
ja_JP: 推奨

[ctx: @title:tab]
en: Custom
ja_JP: カスタム

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3MF File
ja_JP: 3MF ファイル

[ctx: @label]
en: Nozzle
ja_JP: ノズル

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> or <message>!]
en: Project file <filename>{0}</filename> contains an unknown machine type <message>{1}</message>. Cannot import the machine. Models will be imported instead.
ja_JP: プロジェクトファイル <filename>{0}</filename> に不明なマシンタイプ <message>{1}</message> があります。マシンをインポートできません。代わりにモデルをインポートします。

[ctx: @info:title]
en: Open Project File
ja_JP: プロジェクトファイルを開く

[ctx: @item:inmenu]
en: Solid view
ja_JP: ソリッドビュー

[ctx: @item:inlistbox]
en: G File
ja_JP: Gファイル

[ctx: @info:status]
en: Parsing G-code
ja_JP: G-codeを解析

[ctx: @info:title]
en: G-code Details
ja_JP: G-codeの詳細

[ctx: @info:generic]
en: Make sure the g-code is suitable for your printer and printer configuration before sending the file to it. The g-code representation may not be accurate.
ja_JP: データファイルを送信する前に、プリンターとプリンターの構成設定にそのG-codeが適応しているか確認してください。G-codeの表示が適切でない場合があります。

[ctx: @item:inmenu]
en: Manage backups
ja_JP: バックアップを管理する

[ctx: @info:title]
en: Backup
ja_JP: バックアップ

[ctx: @info:backup_status]
en: There was an error listing your backups.
ja_JP: バックアップのリスト作成時にエラーが発生しました。

[ctx: @info:backup_status]
en: There was an error trying to restore your backup.
ja_JP: バックアップのリストア中にエラーが発生しました。

[ctx: @info:title]
en: Backups
ja_JP: バックアップ

[ctx: @info:backup_status]
en: Uploading your backup...
ja_JP: バックアップをアップロードしています...

[ctx: @info:backup_status]
en: There was an error while uploading your backup.
ja_JP: バックアップのアップロード中にエラーが発生しました。

[ctx: @info:backup_status]
en: Your backup has finished uploading.
ja_JP: バックアップのアップロードを完了しました。

[ctx: @item:inlistbox]
en: Cura Profile
ja_JP: Curaプロファイル

[ctx: @item:inmenu]
en: Profile Assistant
ja_JP: プロファイルアシスタント

[ctx: @item:inlistbox]
en: Profile Assistant
ja_JP: プロファイルアシスタント

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3MF file
ja_JP: 3MFファイル

[ctx: @item:inlistbox]
en: Cura Project 3MF file
ja_JP: Curaが3MF fileを算出します

[ctx: @error:zip]
en: Error writing 3mf file.
ja_JP: 3Mf ファイルの書き込みエラー。

[ctx: @item:inmenu]
en: Preview
ja_JP: プレビュー

[ctx: @action]
en: Select upgrades
ja_JP: アップグレードを選択する

[ctx: @action]
en: Checkup
ja_JP: チェックアップ

[ctx: @action]
en: Level build plate
ja_JP: ビルドプレートを調整する

[ctx: @tooltip]
en: Outer Wall
ja_JP: アウターウォール

[ctx: @tooltip]
en: Inner Walls
ja_JP: インナーウォール

[ctx: @tooltip]
en: Skin
ja_JP: スキン

[ctx: @tooltip]
en: Infill
ja_JP: インフィル

[ctx: @tooltip]
en: Support Infill
ja_JP: サポートイルフィル

[ctx: @tooltip]
en: Support Interface
ja_JP: サポートインターフェイス

[ctx: @tooltip]
en: Support
ja_JP: サポート

[ctx: @tooltip]
en: Skirt
ja_JP: スカート

[ctx: @tooltip]
en: Travel
ja_JP: 移動

[ctx: @tooltip]
en: Retractions
ja_JP: 退却

[ctx: @tooltip]
en: Other
ja_JP: 他

[ctx: @label]
en: Pre-sliced file {0}
ja_JP: スライス前ファイル {0}

[ctx: @info:title]
en: Login failed
ja_JP: ログインに失敗しました

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
ja_JP: すでに存在するファイルです

[ctx: @label Don't translate the XML tag <filename>!]
en: The file <filename>{0}</filename> already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ja_JP: <filename>{0}</filename> は既に存在します。ファイルを上書きしますか？

[ctx: @info:status]
en: Invalid file URL:
ja_JP: 無効なファイルのURL:

[ctx: @menuitem]
en: Not overridden
ja_JP: 上書きできません

[ctx: @info:generic]
en: Settings have been changed to match the current availability of extruders: [%s]
ja_JP: 現在利用可能なエクストルーダー [%s] に合わせて設定が変更されました。

[ctx: @info:title]
en: Settings updated
ja_JP: 設定が更新されました

[ctx: @info:title]
en: Extruder(s) Disabled
ja_JP: エクストルーダーを無効にしました

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> or <message>!]
en: Failed to export profile to <filename>{0}</filename>: <message>{1}</message>
ja_JP: <filename>{0}</filename>にプロファイルを書き出すのに失敗しました: <message>{1}</message>

[ctx: @info:status Don't translate the XML tag <filename>!]
en: Failed to export profile to <filename>{0}</filename>: Writer plugin reported failure.
ja_JP: <filename>{0}</filename>にプロファイルを書き出すことに失敗しました。：ライタープラグイン失敗の報告。

[ctx: @info:status Don't translate the XML tag <filename>!]
en: Exported profile to <filename>{0}</filename>
ja_JP: <filename>{0}</filename>にプロファイルを書き出しました

[ctx: @info:title]
en: Export succeeded
ja_JP: 書き出し完了

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename>!]
en: Failed to import profile from <filename>{0}</filename>: {1}
ja_JP: <filename>{0}</filename>からプロファイルの取り込に失敗しました:{1}

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename>!]
en: Can't import profile from <filename>{0}</filename> before a printer is added.
ja_JP: プリンタを追加する前に、<filename>{0}</filename>からプロファイルの取り込はできません。

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename>!]
en: No custom profile to import in file <filename>{0}</filename>
ja_JP: ファイル<filename>{0}</filename>にはカスタムプロファイルがインポートされていません

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename>!]
en: Failed to import profile from <filename>{0}</filename>:
ja_JP: <filename>{0}</filename>からプロファイルの取り込に失敗しました。

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename>!]
en: This profile <filename>{0}</filename> contains incorrect data, could not import it.
ja_JP: このプロファイル<filename>{0}</filename>には、正しくないデータが含まれているため、インポートできません。

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename>!]
en: The machine defined in profile <filename>{0}</filename> ({1}) doesn't match with your current machine ({2}), could not import it.
ja_JP: プロファイル<filename>{0}</filename>の中で定義されているマシン({1})は、現在お使いのマシン({2})と一致しないため、インポートできませんでした。

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> or <message>!]
en: Failed to import profile from <filename>{0}</filename>:
ja_JP: <filename>{0}</filename>からプロファイルの取り込に失敗しました。

[ctx: @info:status]
en: Successfully imported profile {0}
ja_JP: プロファイル {0}の取り込み完了

[ctx: @info:status]
en: File {0} does not contain any valid profile.
ja_JP: ファイル{0}には、正しいプロファイルが含まれていません。

[ctx: @info:status]
en: Profile {0} has an unknown file type or is corrupted.
ja_JP: プロファイル{0}は不特定なファイルまたは破損があります。

[ctx: @label]
en: Custom profile
ja_JP: カスタムプロファイル

[ctx: @info:status]
en: Profile is missing a quality type.
ja_JP: プロファイルはクオリティータイプが不足しています。

[ctx: @info:status]
en: Could not find a quality type {0} for the current configuration.
ja_JP: 進行中のプリント構成にあったクオリティータイプ{0}が見つかりませんでした。

[ctx: @label]
en: Group #{group_nr}
ja_JP: グループ #{group_nr}

[ctx: @info:title]
en: Network enabled printers
ja_JP: ネットワーク対応プリンター

[ctx: @info:title]
en: Local printers
ja_JP: ローカルプリンター

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Supported Types ({0})
ja_JP: すべてのサポートのタイプ ({0})

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Files (*)
ja_JP: 全てのファイル

[ctx: @label]
en: Custom Material
ja_JP: カスタムフィラメント

[ctx: @label]
en: Custom
ja_JP: カスタム

[ctx: @info:status]
en: The build volume height has been reduced due to the value of the "Print Sequence" setting to prevent the gantry from colliding with printed models.
ja_JP: プリントシークエンス設定値により、ガントリーと造形物の衝突を避けるため印刷データの高さを低くしました。

[ctx: @info:title]
en: Build Volume
ja_JP: 造形サイズ

[ctx: @info:backup_failed]
en: Could not create archive from user data directory: {}
ja_JP: ユーザーデータディレクトリからアーカイブを作成できません: {}

[ctx: @info:backup_failed]
en: Tried to restore a Cura backup without having proper data or meta data.
ja_JP: 適切なデータまたはメタデータがないのにCuraバックアップをリストアしようとしました。

[ctx: @info:backup_failed]
en: Tried to restore a Cura backup that does not match your current version.
ja_JP: 現行バージョンと一致しないCuraバックアップをリストアしようとしました。

[ctx: @info]
en: Unable to reach the Ultimaker account server.
ja_JP: Ultimaker アカウントサーバーに到達できません。

[ctx: @info:status]
en: Multiplying and placing objects
ja_JP: 造形データを増やす、配置する

[ctx: @info:title]
en: Placing Objects
ja_JP: 造形データを配置

[ctx: @info:status]
en: Unable to find a location within the build volume for all objects
ja_JP: 全ての造形物の造形サイズに対し、適切な位置が確認できません

[ctx: @info:title]
en: Placing Object
ja_JP: 造形データを配置

[ctx: @info:status]
en: Finding new location for objects
ja_JP: 造形物のために新しい位置を探索中

[ctx: @info:title]
en: Finding Location
ja_JP: 位置確認

[ctx: @info:title]
en: Can't Find Location
ja_JP: 位置を確保できません

[ctx: @title:window]
en: Cura can't start
ja_JP: Curaを開始できません

[ctx: @label crash message]
en: <p><b>Oops, Ultimaker Cura has encountered something that doesn't seem right.</p></b>
                        <p>We encountered an unrecoverable error during start up. It was possibly caused by some incorrect configuration files. We suggest to backup and reset your configuration.</p>
                        <p>Backups can be found in the configuration folder.</p>
                        <p>Please send us this Crash Report to fix the problem.</p>
ja_JP: <p><b>申し訳ありません。Ultimaker Cura で何らかの不具合が生じています。</p></b>
                        <p>開始時に回復不能のエラーが発生しました。不適切なファイル設定が原因の可能性があります。バックアップを実行してからリセットしてください。</p>
                        <p>バックアップは、設定フォルダに保存されます。</p>
                        <p>問題解決のために、このクラッシュ報告をお送りください。</p>

[ctx: @action:button]
en: Send crash report to Ultimaker
ja_JP: クラッシュ報告をUltimakerに送信する

[ctx: @action:button]
en: Show detailed crash report
ja_JP: 詳しいクラッシュ報告を表示する

[ctx: @action:button]
en: Show configuration folder
ja_JP: コンフィグレーションのフォルダーを表示する

[ctx: @action:button]
en: Backup and Reset Configuration
ja_JP: バックアップとリセットの設定

[ctx: @title:window]
en: Crash Report
ja_JP: クラッシュ報告

[ctx: @label crash message]
en: <p><b>A fatal error has occurred in Cura. Please send us this Crash Report to fix the problem</p></b>
                <p>Please use the "Send report" button to post a bug report automatically to our servers</p>
ja_JP: <p><b>致命的なエラーが発生しました。問題解決のためこのクラッシュレポートを送信してください</p></b>
                <p>「レポート送信」ボタンを使用してバグレポートが自動的に当社サーバーに送られるようにしてください</p>

[ctx: @title:groupbox]
en: System information
ja_JP: システム情報

[ctx: @label unknown version of Cura]
en: Unknown
ja_JP: 不明

[ctx: @label Cura version number]
en: Cura version
ja_JP: Curaバージョン

[ctx: @label Type of platform]
en: Platform
ja_JP: プラットフォーム

[ctx: @label]
en: Qt version
ja_JP: Qtバージョン

[ctx: @label]
en: PyQt version
ja_JP: PyQtバージョン

[ctx: @label]
en: Not yet initialized<br/>
ja_JP: 初期化されていません<br/>

[ctx: @label OpenGL version]
en: <li>OpenGL Version: {version}</li>
ja_JP: <li>OpenGLバージョン: {version}</li>

[ctx: @label OpenGL vendor]
en: <li>OpenGL Vendor: {vendor}</li>
ja_JP: <li>OpenGLベンダー: {vendor}</li>

[ctx: @label OpenGL renderer]
en: <li>OpenGL Renderer: {renderer}</li>
ja_JP: <li>OpenGLレンダラー: {renderer}</li>

[ctx: @title:groupbox]
en: Error traceback
ja_JP: エラー・トレースバック

[ctx: @title:groupbox]
en: Logs
ja_JP: ログ

[ctx: @title:groupbox]
en: User description
ja_JP: ユーザー詳細

[ctx: @action:button]
en: Send report
ja_JP: レポート送信

[ctx: @info:progress]
en: Loading machines...
ja_JP: プリンターを読み込み中…

[ctx: @info:progress]
en: Setting up scene...
ja_JP: シーンをセットアップ中…

[ctx: @info:progress]
en: Loading interface...
ja_JP: インターフェイスを読み込み中…

[ctx: @info:status]
en: Only one G-code file can be loaded at a time. Skipped importing {0}
ja_JP: 一度に一つのG-codeしか読み取れません。{0}の取り込みをスキップしました。

[ctx: @info:status]
en: Can't open any other file if G-code is loading. Skipped importing {0}
ja_JP: G-codeを読み込み中は他のファイルを開くことができません。{0}の取り込みをスキップしました。

[ctx: @info:status]
en: The selected model was too small to load.
ja_JP: 選択したモデルは読み込むのに小さすぎます。

[ctx: @title]
en: Machine Settings
ja_JP: プリンターの設定

[ctx: @title:tab]
en: Printer
ja_JP: プリンター

[ctx: @label]
en: Printer Settings
ja_JP: プリンターの設定

[ctx: @label]
en: X (Width)
ja_JP: X（幅）

[ctx: @label]
en: Y (Depth)
ja_JP: Y (奥行き)

[ctx: @label]
en: Z (Height)
ja_JP: Z (高さ)

[ctx: @label]
en: Build plate shape
ja_JP: ビルドプレート形

[ctx: @option:check]
en: Origin at center
ja_JP: センターを出します

[ctx: @option:check]
en: Heated bed
ja_JP: ヒーテッドドベッド

[ctx: @label]
en: G-code flavor
ja_JP: G-codeフレーバー

[ctx: @label]
en: Printhead Settings
ja_JP: プリントヘッド設定

[ctx: @label]
en: X min
ja_JP: X分

[ctx: @tooltip]
en: Distance from the left of the printhead to the center of the nozzle. Used to prevent colissions between previous prints and the printhead when printing "One at a Time".
ja_JP: プリントヘッド左側からノズルの中心までの距離。印刷時に前の造形物とプリントヘッドとの衝突を避けるために “1プリントづつ”印刷を使用。

[ctx: @label]
en: Y min
ja_JP: Y分

[ctx: @tooltip]
en: Distance from the front of the printhead to the center of the nozzle. Used to prevent colissions between previous prints and the printhead when printing "One at a Time".
ja_JP: プリントヘッド前部からノズルの中心までの距離。印刷時に前の造形物とプリントヘッドとの衝突を避けるために “1プリントづつ”印刷を使用。

[ctx: @label]
en: X max
ja_JP: 最大X

[ctx: @tooltip]
en: Distance from the right of the printhead to the center of the nozzle. Used to prevent colissions between previous prints and the printhead when printing "One at a Time".
ja_JP: プリントヘッド右側からノズルの中心までの距離。印刷時に前の造形物とプリントヘッドとの衝突を避けるために “1プリントづつ”印刷を使用。

[ctx: @label]
en: Y max
ja_JP: 最大Y

[ctx: @tooltip]
en: Distance from the rear of the printhead to the center of the nozzle. Used to prevent colissions between previous prints and the printhead when printing "One at a Time".
ja_JP: プリントヘッド後部からノズルの中心までの距離。印刷時に前の造形物とプリントヘッドとの衝突を避けるために “1プリントづつ”印刷を使用。

[ctx: @label]
en: Gantry height
ja_JP: ガントリーの高さ

[ctx: @tooltip]
en: The height difference between the tip of the nozzle and the gantry system (X and Y axes). Used to prevent collisions between previous prints and the gantry when printing "One at a Time".
ja_JP: (X 軸及びY軸)ノズルの先端とガントリーシステムの高さに相違があります。印刷時に前の造形物とプリントヘッドとの衝突を避けるために “1プリントづつ”印刷を使用。

[ctx: @label]
en: Number of Extruders
ja_JP: エクストルーダーの数

[ctx: @label]
en: Start G-code
ja_JP: G-Codeの開始

[ctx: @tooltip]
en: G-code commands to be executed at the very start.
ja_JP: G-codeコマンドが最初に実行されるようにします。

[ctx: @label]
en: End G-code
ja_JP: G-codeの終了

[ctx: @tooltip]
en: G-code commands to be executed at the very end.
ja_JP: G-codeコマンドが最後に実行されるようにします。

[ctx: @label]
en: Nozzle Settings
ja_JP: ノズル設定

[ctx: @label]
en: Nozzle size
ja_JP: ノズルサイズ

[ctx: @label]
en: Compatible material diameter
ja_JP: 適合する材料直径

[ctx: @tooltip]
en: The nominal diameter of filament supported by the printer. The exact diameter will be overridden by the material and/or the profile.
ja_JP: プリンターに対応したフィラメントの直径。正確な直径はフィラメント及びまたはプロファイルに変動します。

[ctx: @label]
en: Nozzle offset X
ja_JP: ノズルオフセットX

[ctx: @label]
en: Nozzle offset Y
ja_JP: ノズルオフセットY

[ctx: @label]
en: Cooling Fan Number
ja_JP: 冷却ファンの番号

[ctx: @label]
en: Extruder Start G-code
ja_JP: エクストルーダーがG-Codeを開始する

[ctx: @label]
en: Extruder End G-code
ja_JP: エクストルーダーがG-Codeを終了する

[ctx: @action:button]
en: Install
ja_JP: インストール

[ctx: @action:button]
en: Installed
ja_JP: インストールした

[ctx: @info]
en: Could not connect to the Cura Package database. Please check your connection.
ja_JP: Curaパッケージデータベースに接続できません。接続を確認してください。

[ctx: @label]
en: ratings
ja_JP: 評価

[ctx: @title:tab]
en: Plugins
ja_JP: プラグイン

[ctx: @title:tab]
en: Materials
ja_JP: マテリアル

[ctx: @label]
en: Your rating
ja_JP: ユーザー評価

[ctx: @label]
en: Version
ja_JP: バージョン

[ctx: @label]
en: Last updated
ja_JP: 最終更新日

[ctx: @label]
en: Author
ja_JP: 著者

[ctx: @label]
en: Downloads
ja_JP: ダウンロード

[ctx: @label]
en: Unknown
ja_JP: 不明

[ctx: @label:The string between <a href=> and </a> is the highlighted link]
en: <a href='%1'>Log in</a> is required to install or update
ja_JP: インストールまたはアップデートには<a href='%1'>ログイン</a>が必要です

[ctx: @action:button]
en: Update
ja_JP: アップデート

[ctx: @action:button]
en: Updating
ja_JP: 更新中

[ctx: @action:button]
en: Updated
ja_JP: 更新済み

[ctx: @title]
en: Marketplace
ja_JP: マーケットプレース

[ctx: @action:button]
en: Back
ja_JP: 戻る

[ctx: @title:window]
en: Confirm uninstall
ja_JP: アンインストール確認

[ctx: @text:window]
en: You are uninstalling materials and/or profiles that are still in use. Confirming will reset the following materials/profiles to their defaults.
ja_JP: 使用中の材料またはプロファイルをアンインストールしようとしています。確定すると以下の材料/プロファイルをデフォルトにリセットします。

[ctx: @text:window]
en: Materials
ja_JP: 材料

[ctx: @text:window]
en: Profiles
ja_JP: プロファイル

[ctx: @action:button]
en: Confirm
ja_JP: 確認

[ctx: @label]
en: You need to login first before you can rate
ja_JP: 評価する前にはログインが必要です

[ctx: @label]
en: You need to install the package before you can rate
ja_JP: 評価する前にはパッケージをインストールする必要があります

[ctx: @info]
en: You will need to restart Cura before changes in packages have effect.
ja_JP: パッケージへの変更を有効にするためにCuraを再起動する必要があります。

[ctx: @info:button]
en: Quit Cura
ja_JP: Curaを終了する

[ctx: @label]
en: Community Contributions
ja_JP: 地域貢献

[ctx: @label]
en: Community Plugins
ja_JP: コミュニティプラグイン

[ctx: @label]
en: Generic Materials
ja_JP: 汎用材料

[ctx: @title:tab]
en: Installed
ja_JP: インストールした

[ctx: @label]
en: Will install upon restarting
ja_JP: 再起動時にインストール

[ctx: @label:The string between <a href=> and </a> is the highlighted link]
en: <a href='%1'>Log in</a> is required to update
ja_JP: アップデートには<a href='%1'>ログイン</a>が必要です

[ctx: @action:button]
en: Downgrade
ja_JP: ダウングレード

[ctx: @action:button]
en: Uninstall
ja_JP: アンインストール

[ctx: @title:window]
en: Plugin License Agreement
ja_JP: プラグインライセンス同意書

[ctx: @label]
en: This plugin contains a license.
    You need to accept this license to install this plugin.
    Do you agree with the terms below?
ja_JP: このプラグインにはライセンスが含まれています。
    このプラグインをインストールするにはこのライセンスに同意する必要があります。
    下の利用規約に同意しますか？

[ctx: @action:button]
en: Accept
ja_JP: 承認する

[ctx: @action:button]
en: Decline
ja_JP: 拒否する

[ctx: @label]
en: Featured
ja_JP: 特長

[ctx: @label]
en: Compatibility
ja_JP: 互換性

[ctx: @action:label]
en: Technical Data Sheet
ja_JP: 技術データシート

[ctx: @action:label]
en: Safety Data Sheet
ja_JP: 安全データシート

[ctx: @action:label]
en: Printing Guidelines
ja_JP: 印刷ガイドライン

[ctx: @action:label]
en: Website
ja_JP: ウェブサイト

[ctx: @info]
en: Fetching packages...
ja_JP: パッケージ取得中…

[ctx: @label]
en: Website
ja_JP: ウェブサイト

[ctx: @label]
en: Email
ja_JP: 電子メール

[ctx: @info:tooltip]
en: Some things could be problematic in this print. Click to see tips for adjustment.
ja_JP: このプリントの何かが問題です。クリックして調整のヒントをご覧ください。

[ctx: @label]
en: Changelog
ja_JP: Changelogの表示

[ctx: @action:button]
en: Close
ja_JP: 閉める

[ctx: @title]
en: Update Firmware
ja_JP: ファームウェアアップデート

[ctx: @label]
en: Firmware is the piece of software running directly on your 3D printer. This firmware controls the step motors, regulates the temperature and ultimately makes your printer work.
ja_JP: ファームウェアとは直接お持ちの3Dプリンターを動かすソフトウェアです。このファームウェアはステップモーターを操作し、温度を管理し、プリンターとして成すべき点を補います。

[ctx: @label]
en: The firmware shipping with new printers works, but new versions tend to have more features and improvements.
ja_JP: 配達時のファームウェアで動かすことはできますが、新しいバージョンの方がより改善され、便利なフィーチャーがついてきます。

[ctx: @action:button]
en: Automatically upgrade Firmware
ja_JP: 自動でファームウェアをアップグレード

[ctx: @action:button]
en: Upload custom Firmware
ja_JP: カスタムファームウェアをアップロードする

[ctx: @label]
en: Firmware can not be updated because there is no connection with the printer.
ja_JP: プリンターと接続されていないため、ファームウェアをアップデートできません。

[ctx: @label]
en: Firmware can not be updated because the connection with the printer does not support upgrading firmware.
ja_JP: プリンターとの接続はファームウェアのアップデートをサポートしていないため、ファームウェアをアップデートできません。

[ctx: @title:window]
en: Select custom firmware
ja_JP: カスタムファームウェアを選択する

[ctx: @title:window]
en: Firmware Update
ja_JP: ファームウェアアップデート

[ctx: @label]
en: Updating firmware.
ja_JP: ファームウェアアップデート中。

[ctx: @label]
en: Firmware update completed.
ja_JP: ファームウェアアップデート完了。

[ctx: @label]
en: Firmware update failed due to an unknown error.
ja_JP: 不特定なエラーの発生によりファームウェアアップデート失敗しました。

[ctx: @label]
en: Firmware update failed due to an communication error.
ja_JP: コミュニケーションエラーによりファームウェアアップデート失敗しました。

[ctx: @label]
en: Firmware update failed due to an input/output error.
ja_JP: インプット/アウトプットエラーによりファームウェアアップデート失敗しました。

[ctx: @label]
en: Firmware update failed due to missing firmware.
ja_JP: ファームウェアが見つからず、ファームウェアアップデート失敗しました。

[ctx: @title:window]
en: User Agreement
ja_JP: ユーザー用使用許諾契約

[ctx: @info]
en: These options are not available because you are monitoring a cloud printer.
ja_JP: クラウドプリンタをモニタリングしている場合は、これらのオプションは利用できません。

[ctx: @info]
en: The webcam is not available because you are monitoring a cloud printer.
ja_JP: クラウドプリンタをモニタリングしている場合は、ウェブカムを利用できません。

[ctx: @label:status]
en: Loading...
ja_JP: 読み込み中...

[ctx: @label:status]
en: Unavailable
ja_JP: 利用不可

[ctx: @label:status]
en: Unreachable
ja_JP: 到達不能

[ctx: @label:status]
en: Idle
ja_JP: アイドル

[ctx: @label]
en: Untitled
ja_JP: 無題

[ctx: @label]
en: Anonymous
ja_JP: 匿名

[ctx: @label:status]
en: Requires configuration changes
ja_JP: 構成の変更が必要です

[ctx: @action:button]
en: Details
ja_JP: 詳細

[ctx: @label]
en: Unavailable printer
ja_JP: 利用できないプリンター

[ctx: @label]
en: First available
ja_JP: 次の空き

[ctx: @label]
en: Glass
ja_JP: ガラス

[ctx: @label]
en: Queued
ja_JP: 順番を待つ

[ctx: @label link to connect manager]
en: Go to Cura Connect
ja_JP: Cura Connectに移動する

[ctx: @label]
en: Print jobs
ja_JP: プリントジョブ

[ctx: @label]
en: Total print time
ja_JP: 合計印刷時間

[ctx: @label]
en: Waiting for
ja_JP: 待ち時間

[ctx: @label link to connect manager]
en: View print history
ja_JP: 印刷履歴の表示

[ctx: @window:title]
en: Existing Connection
ja_JP: 既存の接続

[ctx: @message:text]
en: This printer/group is already added to Cura. Please select another printer/group.
ja_JP: このプリンター/グループはすでにCuraに追加されています。別のプリンター/グループを選択しえください。

[ctx: @title:window]
en: Connect to Networked Printer
ja_JP: ネットワーク上で繋がったプリンターに接続

[ctx: @label]
en: To print directly to your printer over the network, please make sure your printer is connected to the network using a network cable or by connecting your printer to your WIFI network. If you don't connect Cura with your printer, you can still use a USB drive to transfer g-code files to your printer.
    
    Select your printer from the list below:
ja_JP: ネットワーク接続にて直接プリントするためには、必ずケーブルまたはWifiネットワークにて繋がっていることを確認してください。Curaをプリンターに接続していない場合でも、USBメモリを使って直接プリンターにg-codeファイルをトランスファーできます。

[ctx: @action:button]
en: Add
ja_JP: 追加

[ctx: @action:button]
en: Edit
ja_JP: 編集

[ctx: @action:button]
en: Remove
ja_JP: 取り除く

[ctx: @action:button]
en: Refresh
ja_JP: 更新

[ctx: @label]
en: If your printer is not listed, read the <a href='%1'>network printing troubleshooting guide</a>
ja_JP: お持ちのプリンターがリストにない場合、<a href='%1'>ネットワーク・プリンティング・トラブルシューティング・ガイド</a>を読んでください

[ctx: @label]
en: Type
ja_JP: タイプ

[ctx: @label]
en: Firmware version
ja_JP: ファームウェアバージョン

[ctx: @label]
en: Address
ja_JP: アドレス

[ctx: @label]
en: This printer is not set up to host a group of printers.
ja_JP: このプリンターは、プリンターのグループをホストするために設定されていません。

[ctx: @label]
en: This printer is the host for a group of %1 printers.
ja_JP: このプリンターは %1 プリンターのループのホストプリンターです。

[ctx: @label]
en: The printer at this address has not yet responded.
ja_JP: このアドレスのプリンターは応答していません。

[ctx: @action:button]
en: Connect
ja_JP: 接続

[ctx: @title:window]
en: Printer Address
ja_JP: プリンターアドレス

[ctx: @alabel]
en: Enter the IP address or hostname of your printer on the network.
ja_JP: ネットワーク内のプリンターのIPアドレスまたはホストネームを入力してください。

[ctx: @label:status]
en: Aborted
ja_JP: 中止しました

[ctx: @label:status]
en: Finished
ja_JP: 終了

[ctx: @label:status]
en: Preparing...
ja_JP: 準備中...

[ctx: @label:status]
en: Aborting...
ja_JP: 中止しています...

[ctx: @label:status]
en: Pausing...
ja_JP: 一時停止しています...

[ctx: @label:status]
en: Paused
ja_JP: 一時停止

[ctx: @label:status]
en: Resuming...
ja_JP: 再開しています…

[ctx: @label:status]
en: Action required
ja_JP: アクションが必要です

[ctx: @label:status]
en: Finishes %1 at %2
ja_JP: %1 を %2 に終了します

[ctx: @action:button]
en: Print
ja_JP: プリント

[ctx: @title:window]
en: Print over network
ja_JP: ネットワーク上のプリント

[ctx: @label]
en: Printer selection
ja_JP: プリンターの選択

[ctx: @label]
en: Move to top
ja_JP: 最上位に移動

[ctx: @label]
en: Delete
ja_JP: 削除

[ctx: @label]
en: Resume
ja_JP: 再開

[ctx: @label]
en: Pausing...
ja_JP: 一時停止しています...

[ctx: @label]
en: Resuming...
ja_JP: 再開しています…

[ctx: @label]
en: Pause
ja_JP: 一時停止

[ctx: @label]
en: Aborting...
ja_JP: 中止しています...

[ctx: @label]
en: Abort
ja_JP: 中止

[ctx: @label %1 is the name of a print job.]
en: Are you sure you want to move %1 to the top of the queue?
ja_JP: %1 をキューの最上位に移動しますか？

[ctx: @window:title]
en: Move print job to top
ja_JP: 印刷ジョブを最上位に移動する

[ctx: @label %1 is the name of a print job.]
en: Are you sure you want to delete %1?
ja_JP: %1 を削除しますか？

[ctx: @window:title]
en: Delete print job
ja_JP: 印刷ジョブの削除

[ctx: @label %1 is the name of a print job.]
en: Are you sure you want to abort %1?
ja_JP: %1 を中止してよろしいですか？

[ctx: @window:title]
en: Abort print
ja_JP: プリント中止

[ctx: @title:window]
en: Configuration Changes
ja_JP: 構成の変更

[ctx: @action:button]
en: Override
ja_JP: 上書き

[ctx: @label]
en: The assigned printer, %1, requires the following configuration change: | The assigned printer, %1, requires the following configuration changes:
ja_JP[0]: 割り当てられたプリンター %1 には以下の構成変更が必要です。

[ctx: @label]
en: The printer %1 is assigned, but the job contains an unknown material configuration.
ja_JP: プリンター %1 が割り当てられましたが、ジョブには不明な材料構成があります。

[ctx: @label]
en: Change material %1 from %2 to %3.
ja_JP: 材料 ％1 を ％2 から %3 に変更します。

[ctx: @label]
en: Load %3 as material %1 (This cannot be overridden).
ja_JP: %3 を 材料 %1 にロードします（これは上書きできません）。

[ctx: @label]
en: Change print core %1 from %2 to %3.
ja_JP: プリントコア ％1 を ％2 から %3 に変更します。

[ctx: @label]
en: Change build plate to %1 (This cannot be overridden).
ja_JP: ビルドプレートを %1 に変更します（これは上書きできません）。

[ctx: @label]
en: Override will use the specified settings with the existing printer configuration. This may result in a failed print.
ja_JP: 上書きは、既存のプリンタ構成で指定された設定を使用します。これにより、印刷が失敗する場合があります。

[ctx: @label]
en: Aluminum
ja_JP: アルミニウム

[ctx: @info:tooltip]
en: Connect to a printer
ja_JP: プリンターにつなぐ

[ctx: @info]
en: Please make sure your printer has a connection:
    - Check if the printer is turned on.
    - Check if the printer is connected to the network.
ja_JP: プリンタが接続されていること確認してください:
    - プリンタの電源が入っていることを確認してください。
    - プリンタがネットワークに接続されているか確認してください。

[ctx: @info]
en: Please select a network connected printer to monitor.
ja_JP: モニターするプリンタが接続されているネットワークを選択してください。

[ctx: @info]
en: Please connect your Ultimaker printer to your local network.
ja_JP: Ultimaker プリンタをローカルネットワークに接続してください。

[ctx: @label link to technical assistance]
en: View user manuals online
ja_JP: ユーザーマニュアルをオンラインで見る

[ctx: @label]
en: Color scheme
ja_JP: カラースキーム

[ctx: @label:listbox]
en: Material Color
ja_JP: フィラメントの色

[ctx: @label:listbox]
en: Line Type
ja_JP: ラインタイプ

[ctx: @label:listbox]
en: Feedrate
ja_JP: 送り速度

[ctx: @label:listbox]
en: Layer thickness
ja_JP: レイヤーの厚さ

[ctx: @label]
en: Compatibility Mode
ja_JP: コンパティビリティモード

[ctx: @label]
en: Travels
ja_JP: 移動

[ctx: @label]
en: Helpers
ja_JP: ヘルプ

[ctx: @label]
en: Shell
ja_JP: 外郭

[ctx: @label]
en: Infill
ja_JP: インフィル

[ctx: @label]
en: Only Show Top Layers
ja_JP: トップのレイヤーを表示する

[ctx: @label]
en: Show 5 Detailed Layers On Top
ja_JP: トップの5レイヤーの詳細を表示する

[ctx: @label]
en: Top / Bottom
ja_JP: トップ/ボトム

[ctx: @label]
en: Inner Wall
ja_JP: インナーウォール

[ctx: @label]
en: min
ja_JP: 最小

[ctx: @label]
en: max
ja_JP: 最大

[ctx: @title:window]
en: Post Processing Plugin
ja_JP: プラグイン処理後

[ctx: @label]
en: Post Processing Scripts
ja_JP: スクリプトの処理後

[ctx: @action]
en: Add a script
ja_JP: スクリプトを加える

[ctx: @label]
en: Settings
ja_JP: 設定

[ctx: @info:tooltip]
en: Change active post-processing scripts
ja_JP: 処理したスクリプトを変更する

[ctx: @title:window]
en: More information on anonymous data collection
ja_JP: 匿名データの収集に関する詳細

[ctx: @text:window]
en: Cura sends anonymous data to Ultimaker in order to improve the print quality and user experience. Below is an example of all the data that is sent.
ja_JP: Curaは印刷の品質とユーザー体験を向上させるために匿名のデータをUltimakerに送信します。以下は送信される全テータの例です。

[ctx: @text:window]
en: I don't want to send this data
ja_JP: このデータは送信しない

[ctx: @text:window]
en: Allow sending this data to Ultimaker and help us improve Cura
ja_JP: Ultimakerへのデータ送信を許可し、Curaの改善を手助けする

[ctx: @label]
en: No print selected
ja_JP: プリンタが選択されていません

[ctx: @title:window]
en: Convert Image...
ja_JP: 画像を変換する…

[ctx: @info:tooltip]
en: The maximum distance of each pixel from "Base."
ja_JP: “ベース”から各ピクセルへの最大距離。

[ctx: @action:label]
en: Height (mm)
ja_JP: 高さ（mm）

[ctx: @info:tooltip]
en: The base height from the build plate in millimeters.
ja_JP: ミリメートルでビルドプレートからベースの高さ。

[ctx: @action:label]
en: Base (mm)
ja_JP: ベース（mm）

[ctx: @info:tooltip]
en: The width in millimeters on the build plate.
ja_JP: ビルドプレート上の幅ミリメートル。

[ctx: @action:label]
en: Width (mm)
ja_JP: 幅（mm）

[ctx: @info:tooltip]
en: The depth in millimeters on the build plate
ja_JP: ビルドプレート上の奥行きミリメートル

[ctx: @action:label]
en: Depth (mm)
ja_JP: 深さ（mm)

[ctx: @info:tooltip]
en: By default, white pixels represent high points on the mesh and black pixels represent low points on the mesh. Change this option to reverse the behavior such that black pixels represent high points on the mesh and white pixels represent low points on the mesh.
ja_JP: デフォルトで、白ピクセルはメッシュの高いポイントを表し、黒ピクセルはメッシュの低いポイントを表します。このオプションをリバースするために変更し、黒ピクセルがメッシュの高いポイントを表し、白ピクセルがメッシュの低いポイントを表すようにする。

[ctx: @item:inlistbox]
en: Lighter is higher
ja_JP: 薄いほうを高く

[ctx: @item:inlistbox]
en: Darker is higher
ja_JP: 暗いほうを高く

[ctx: @info:tooltip]
en: The amount of smoothing to apply to the image.
ja_JP: 画像に適応したスムージング量。

[ctx: @action:label]
en: Smoothing
ja_JP: スムージング

[ctx: @label]
en: Mesh Type
ja_JP: メッシュタイプ

[ctx: @label]
en: Normal model
ja_JP: 標準モデル

[ctx: @label]
en: Print as support
ja_JP: サポートとしてプリント

[ctx: @label]
en: Don't support overlap with other models
ja_JP: 他のモデルとのオーバーラップは未サポート

[ctx: @label]
en: Modify settings for overlap with other models
ja_JP: 他のモデルとのオーバーラップの設定を変更

[ctx: @label]
en: Modify settings for infill of other models
ja_JP: 他のモデルのインフィルの設定を変更

[ctx: @action:button]
en: Select settings
ja_JP: 設定を選択する

[ctx: @title:window]
en: Select Settings to Customize for this model
ja_JP: このモデルをカスタマイズする設定を選択する

[ctx: @label:textbox]
en: Filter...
ja_JP: フィルター…

[ctx: @label:checkbox]
en: Show all
ja_JP: すべて表示する

[ctx: @title:window]
en: Open Project
ja_JP: プロジェクトを開く

[ctx: @action:ComboBox option]
en: Update existing
ja_JP: existingをアップデートする

[ctx: @action:ComboBox option]
en: Create new
ja_JP: 新しいものを作成する

[ctx: @action:title]
en: Summary - Cura Project
ja_JP: サマリーCuraプロジェクト

[ctx: @action:label]
en: Printer settings
ja_JP: プリンターの設定

[ctx: @info:tooltip]
en: How should the conflict in the machine be resolved?
ja_JP: このプリンターの問題をどのように解決すればいいか？

[ctx: @action:ComboBox option]
en: Update
ja_JP: アップデート

[ctx: @action:label]
en: Type
ja_JP: タイプ

[ctx: @action:label]
en: Printer Group
ja_JP: プリンターグループ

[ctx: @action:label]
en: Profile settings
ja_JP: プロファイル設定

[ctx: @info:tooltip]
en: How should the conflict in the profile be resolved?
ja_JP: このプロファイルの問題をどのように解決すればいいか？

[ctx: @action:label]
en: Name
ja_JP: ネーム

[ctx: @action:label]
en: Not in profile
ja_JP: プロファイル内にない

[ctx: @action:label]
en: %1 override | %1 overrides
ja_JP[0]: %1個の設定を上書き

[ctx: @action:label]
en: Derivative from
ja_JP: 次から引き出す

[ctx: @action:label]
en: %1, %2 override | %1, %2 overrides
ja_JP[0]: %2の%1個の設定を上書き

[ctx: @action:label]
en: Material settings
ja_JP: フィラメント設定

[ctx: @info:tooltip]
en: How should the conflict in the material be resolved?
ja_JP: このフィラメントの問題をどのように解決すればいいか？

[ctx: @action:label]
en: Setting visibility
ja_JP: 視野設定

[ctx: @action:label]
en: Mode
ja_JP: モード

[ctx: @action:label]
en: Visible settings:
ja_JP: ビジブル設定:

[ctx: @action:label]
en: %1 out of %2
ja_JP: %2のうち%1

[ctx: @action:warning]
en: Loading a project will clear all models on the build plate.
ja_JP: プロジェクトを読み込むとビルドプレート上のすべてのモデルがクリアされます。

[ctx: @action:button]
en: Open
ja_JP: 開く

[ctx: @title]
en: My Backups
ja_JP: マイ バックアップ

[ctx: @empty_state]
en: You don't have any backups currently. Use the 'Backup Now' button to create one.
ja_JP: 現在バックアップは存在しません。[今すぐバックアップする] を使用して作成してください。

[ctx: @backup_limit_info]
en: During the preview phase, you'll be limited to 5 visible backups. Remove a backup to see older ones.
ja_JP: プレビューではバックアップは5つまでに制限されています。古いバックアップは削除してください。

[ctx: @description]
en: Backup and synchronize your Cura settings.
ja_JP: Cura のバックアップおよび同期を設定します。

[ctx: @button]
en: Sign in
ja_JP: サインイン

[ctx: @title:window]
en: Cura Backups
ja_JP: Cura バックアップ

[ctx: @backuplist:label]
en: Cura Version
ja_JP: Cura バージョン

[ctx: @backuplist:label]
en: Machines
ja_JP: プリンタ

[ctx: @backuplist:label]
en: Materials
ja_JP: 材料

[ctx: @backuplist:label]
en: Profiles
ja_JP: プロファイル

[ctx: @backuplist:label]
en: Plugins
ja_JP: プラグイン

[ctx: @button]
en: Restore
ja_JP: リストア

[ctx: @dialog:title]
en: Delete Backup
ja_JP: バックアップの削除

[ctx: @dialog:info]
en: Are you sure you want to delete this backup? This cannot be undone.
ja_JP: このバックアップを削除しますか？これは取り消しできません。

[ctx: @dialog:title]
en: Restore Backup
ja_JP: バックアップのリストア

[ctx: @dialog:info]
en: You will need to restart Cura before your backup is restored. Do you want to close Cura now?
ja_JP: バックアップをリストアする前に Cura を再起動する必要があります。今すぐ Cura を閉じますか？

[ctx: @button]
en: Want more?
ja_JP: 詳しく知りたい？

[ctx: @button]
en: Backup Now
ja_JP: 今すぐバックアップする

[ctx: @checkbox:description]
en: Auto Backup
ja_JP: 自動バックアップ

[ctx: @checkbox:description]
en: Automatically create a backup each day that Cura is started.
ja_JP: Cura を起動した日は常にバックアップを自動生成します。

[ctx: @label]
en: Not supported
ja_JP: サポート対象外

[ctx: @action:button]
en: Previous
ja_JP: 前

[ctx: @action:button]
en: Export
ja_JP: 書き出す

[ctx: @action:button]
en: Next
ja_JP: 次

[ctx: @label]
en: Tip
ja_JP: ヒント

[ctx: @label]
en: Print experiment
ja_JP: 試し印刷

[ctx: @label]
en: Checklist
ja_JP: チェックリスト

[ctx: @title]
en: Select Printer Upgrades
ja_JP: プリンターアップグレードを選択する

[ctx: @label]
en: Please select any upgrades made to this Ultimaker 2.
ja_JP: このUltimaker2に施したアップグレードを選択してください。

[ctx: @title]
en: Build Plate Leveling
ja_JP: ビルドプレートのレベリング

[ctx: @label]
en: To make sure your prints will come out great, you can now adjust your buildplate. When you click 'Move to Next Position' the nozzle will move to the different positions that can be adjusted.
ja_JP: プリントの成功率を上げるために、ビルドプレートを今調整できます。’次のポジションに移動’をクリックすると。

[ctx: @label]
en: For every position; insert a piece of paper under the nozzle and adjust the print build plate height. The print build plate height is right when the paper is slightly gripped by the tip of the nozzle.
ja_JP: すべてのポジションに。

[ctx: @action:button]
en: Start Build Plate Leveling
ja_JP: ビルドプレートのレベリングを開始する

[ctx: @action:button]
en: Move to Next Position
ja_JP: 次のポジションに移動

[ctx: @label]
en: Please select any upgrades made to this Ultimaker Original
ja_JP: このUltimaker Originalに施されたアップグレートを選択する

[ctx: @label]
en: Heated Build Plate (official kit or self-built)
ja_JP: ヒーティッドビルドプレート（オフィシャルキットまたはセルフビルド）

[ctx: @title]
en: Check Printer
ja_JP: プリンターチェック

[ctx: @label]
en: It's a good idea to do a few sanity checks on your Ultimaker. You can skip this step if you know your machine is functional
ja_JP: お持ちのUltimkaerにてサニティーチェックを数回行うことは推奨します。もしプリンター機能に問題ない場合はこの項目をスキップしてください

[ctx: @action:button]
en: Start Printer Check
ja_JP: プリンターチェックを開始する

[ctx: @label]
en: Connection:
ja_JP: コネクション:

[ctx: @info:status]
en: Connected
ja_JP: 接続済

[ctx: @info:status]
en: Not connected
ja_JP: プリンターにつながっていません

[ctx: @label]
en: Min endstop X:
ja_JP: エンドストップ X:

[ctx: @info:status]
en: Works
ja_JP: 作品

[ctx: @info:status]
en: Not checked
ja_JP: チェックされていません

[ctx: @label]
en: Min endstop Y:
ja_JP: エンドストップ Y:

[ctx: @label]
en: Min endstop Z:
ja_JP: エンドストップ Z:

[ctx: @label]
en: Nozzle temperature check:
ja_JP: ノズル温度チェック:

[ctx: @action:button]
en: Stop Heating
ja_JP: ヒーティングストップ

[ctx: @action:button]
en: Start Heating
ja_JP: ヒーティング開始

[ctx: @label]
en: Build plate temperature check:
ja_JP: ビルドプレートの温度チェック:

[ctx: @info:status]
en: Checked
ja_JP: チェック済

[ctx: @label]
en: Everything is in order! You're done with your CheckUp.
ja_JP: すべてに異常はありません。チェックアップを終了しました。

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Not connected to a printer
ja_JP: プリンターにつながっていません

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Printer does not accept commands
ja_JP: 今プリンタはコマンドを処理できません

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: In maintenance. Please check the printer
ja_JP: メンテナンス。プリンターをチェックしてください

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Lost connection with the printer
ja_JP: プリンターへの接続が切断されました

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Printing...
ja_JP: プリント中…

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Paused
ja_JP: 一時停止しました

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Preparing...
ja_JP: 準備中…

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Please remove the print
ja_JP: 造形物を取り出してください

[ctx: @label]
en: Abort Print
ja_JP: プリント中止

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to abort the print?
ja_JP: 本当にプリントを中止してもいいですか。

[ctx: @title]
en: Information
ja_JP: インフォメーション

[ctx: @title:window]
en: Confirm Diameter Change
ja_JP: 直径変更の確認

[ctx: @label (%1 is a number)]
en: The new filament diameter is set to %1 mm, which is not compatible with the current extruder. Do you wish to continue?
ja_JP: 新しいフィラメントの直径は %1 mm に設定されています。これは現在のエクストルーダーに適応していません。続行しますか？

[ctx: @label]
en: Display Name
ja_JP: ディスプレイ名

[ctx: @label]
en: Brand
ja_JP: ブランド

[ctx: @label]
en: Material Type
ja_JP: フィラメントタイプ

[ctx: @label]
en: Color
ja_JP: 色

[ctx: @label]
en: Properties
ja_JP: プロパティ

[ctx: @label]
en: Density
ja_JP: 密度

[ctx: @label]
en: Diameter
ja_JP: 直径

[ctx: @label]
en: Filament Cost
ja_JP: フィラメントコスト

[ctx: @label]
en: Filament weight
ja_JP: フィラメントの重さ

[ctx: @label]
en: Filament length
ja_JP: フィラメントの長さ

[ctx: @label]
en: Cost per Meter
ja_JP: 毎メーターコスト

[ctx: @label]
en: This material is linked to %1 and shares some of its properties.
ja_JP: このフィラメントは %1にリンクすプロパティーを共有する。

[ctx: @label]
en: Unlink Material
ja_JP: フィラメントをリンクを外す

[ctx: @label]
en: Description
ja_JP: 記述

[ctx: @label]
en: Adhesion Information
ja_JP: 接着のインフォメーション

[ctx: @label]
en: Print settings
ja_JP: プリント設定

[ctx: @action:button]
en: Activate
ja_JP: アクティベート

[ctx: @action:button]
en: Create
ja_JP: 作成する

[ctx: @action:button]
en: Duplicate
ja_JP: 複製

[ctx: @action:button]
en: Import
ja_JP: 取り込む

[ctx: @action:label]
en: Printer
ja_JP: プリンター

[ctx: @title:window]
en: Confirm Remove
ja_JP: モデルを取り除きました

[ctx: @label (%1 is object name)]
en: Are you sure you wish to remove %1? This cannot be undone!
ja_JP: %1を取り外しますか？この作業はやり直しが効きません。

[ctx: @title:window]
en: Import Material
ja_JP: フィラメントを取り込む

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> or <message>!]
en: Could not import material <filename>%1</filename>: <message>%2</message>
ja_JP: <filename>%1</filename>フィラメントを取り込むことができない: <message>%2</message>

[ctx: @info:status Don't translate the XML tag <filename>!]
en: Successfully imported material <filename>%1</filename>
ja_JP: フィラメント<filename>%1</filename>の取り込みに成功しました

[ctx: @title:window]
en: Export Material
ja_JP: フィラメントを書き出す

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> and <message>!]
en: Failed to export material to <filename>%1</filename>: <message>%2</message>
ja_JP: フィラメントの書き出しに失敗しました <filename>%1</filename>: <message>%2</message>

[ctx: @info:status Don't translate the XML tag <filename>!]
en: Successfully exported material to <filename>%1</filename>
ja_JP: フィラメントの<filename>%1</filename>への書き出しが完了ました

[ctx: @title:tab]
en: Setting Visibility
ja_JP: 視野設定

[ctx: @label:textbox]
en: Check all
ja_JP: 全てを調べる

[ctx: @info:status]
en: Calculated
ja_JP: 計算された

[ctx: @title:column]
en: Setting
ja_JP: 設定

[ctx: @title:column]
en: Profile
ja_JP: プロファイル

[ctx: @title:column]
en: Current
ja_JP: 現在

[ctx: @title:column]
en: Unit
ja_JP: ユニット

[ctx: @title:tab]
en: General
ja_JP: 一般

[ctx: @label]
en: Interface
ja_JP: インターフェイス

[ctx: @label]
en: Language:
ja_JP: 言語:

[ctx: @label]
en: Currency:
ja_JP: 通貨:

[ctx: @label]
en: Theme:
ja_JP: テーマ:

[ctx: @label]
en: You will need to restart the application for these changes to have effect.
ja_JP: それらの変更を有効にするためにはアプリケーションを再起動しなけらばなりません。

[ctx: @info:tooltip]
en: Slice automatically when changing settings.
ja_JP: セッティングを変更すると自動にスライスします。

[ctx: @option:check]
en: Slice automatically
ja_JP: 自動的にスライスする

[ctx: @label]
en: Viewport behavior
ja_JP: ビューポイント機能

[ctx: @info:tooltip]
en: Highlight unsupported areas of the model in red. Without support these areas will not print properly.
ja_JP: 赤でサポートができないエリアをハイライトしてください。サポートがない場合、正確にプリントができない場合があります。

[ctx: @option:check]
en: Display overhang
ja_JP: ディスプレイオーバーハング

[ctx: @info:tooltip]
en: Moves the camera so the model is in the center of the view when a model is selected
ja_JP: モデルの選択時にモデルがカメラの中心に見えるようにカメラを移動する

[ctx: @action:button]
en: Center camera when item is selected
ja_JP: アイテムを選択するとカメラが中心にきます

[ctx: @info:tooltip]
en: Should the default zoom behavior of cura be inverted?
ja_JP: Curaのデフォルトのズーム機能は変更できるべきか？

[ctx: @action:button]
en: Invert the direction of camera zoom.
ja_JP: カメラのズーム方向を反転する。

[ctx: @info:tooltip]
en: Should zooming move in the direction of the mouse?
ja_JP: ズームはマウスの方向に動くべきか？

[ctx: @action:button]
en: Zoom toward mouse direction
ja_JP: マウスの方向にズームする

[ctx: @info:tooltip]
en: Should models on the platform be moved so that they no longer intersect?
ja_JP: 交差を避けるためにプラットホーム上のモデルを移動するべきですか？

[ctx: @option:check]
en: Ensure models are kept apart
ja_JP: モデルの距離が離れているように確認する

[ctx: @info:tooltip]
en: Should models on the platform be moved down to touch the build plate?
ja_JP: プラットホーム上のモデルはブルドプレートに触れるように下げるべきか？

[ctx: @option:check]
en: Automatically drop models to the build plate
ja_JP: 自動的にモデルをビルドプレートに落とす

[ctx: @info:tooltip]
en: Show caution message in g-code reader.
ja_JP: G-codeリーダーに注意メッセージを表示します。

[ctx: @option:check]
en: Caution message in g-code reader
ja_JP: G-codeリーダーに注意メッセージ

[ctx: @info:tooltip]
en: Should layer be forced into compatibility mode?
ja_JP: レイヤーはコンパティビリティモードに強制されるべきか？

[ctx: @option:check]
en: Force layer view compatibility mode (restart required)
ja_JP: レイヤービューコンパティビリティモードを強制する。（再起動が必要）

[ctx: @label]
en: Opening and saving files
ja_JP: ファイルを開くまた保存

[ctx: @info:tooltip]
en: Should models be scaled to the build volume if they are too large?
ja_JP: モデルがビルドボリュームに対して大きすぎる場合はスケールされるべきか？

[ctx: @option:check]
en: Scale large models
ja_JP: 大きなモデルをスケールする

[ctx: @info:tooltip]
en: An model may appear extremely small if its unit is for example in meters rather than millimeters. Should these models be scaled up?
ja_JP: ユニット値がミリメートルではなくメートルの場合、モデルが極端に小さく現れる場合があります。モデルはスケールアップされるべきですか？

[ctx: @option:check]
en: Scale extremely small models
ja_JP: 極端に小さなモデルをスケールアップする

[ctx: @info:tooltip]
en: Should models be selected after they are loaded?
ja_JP: モデルはロード後に選択しますか？

[ctx: @option:check]
en: Select models when loaded
ja_JP: ロード後にモデルを選択

[ctx: @info:tooltip]
en: Should a prefix based on the printer name be added to the print job name automatically?
ja_JP: プリンター名の敬称はプリントジョブの名前に自動的に加えられるべきか？

[ctx: @option:check]
en: Add machine prefix to job name
ja_JP: プリンターの敬称をジョブネームに加える

[ctx: @info:tooltip]
en: Should a summary be shown when saving a project file?
ja_JP: プロジェクトファイルを保存時にサマリーを表示するべきか？

[ctx: @option:check]
en: Show summary dialog when saving project
ja_JP: プロジェクトを保存時にダイアログサマリーを表示する

[ctx: @info:tooltip]
en: Default behavior when opening a project file
ja_JP: プロジェクトファイルを開く際のデフォルト機能

[ctx: @window:text]
en: Default behavior when opening a project file:
ja_JP: プロジェクトファイル開く際のデフォルト機能:

[ctx: @option:openProject]
en: Always ask me this
ja_JP: 毎回確認する

[ctx: @option:openProject]
en: Always open as a project
ja_JP: 常にプロジェクトとして開く

[ctx: @option:openProject]
en: Always import models
ja_JP: 常にモデルを取り込む

[ctx: @info:tooltip]
en: When you have made changes to a profile and switched to a different one, a dialog will be shown asking whether you want to keep your modifications or not, or you can choose a default behaviour and never show that dialog again.
ja_JP: プロファイル内を変更し異なるプロファイルにしました、どこの変更点を保持、破棄したいのダイアログが表示されます、また何度もダイアログが表示されないようにデフォルト機能を選ぶことができます。

[ctx: @label]
en: Profiles
ja_JP: プロファイル

[ctx: @window:text]
en: Default behavior for changed setting values when switching to a different profile:
ja_JP: プロファイル交換時に設定値を変更するためのデフォルト処理：

[ctx: @option:discardOrKeep]
en: Always ask me this
ja_JP: 毎回確認する

[ctx: @option:discardOrKeep]
en: Always discard changed settings
ja_JP: 常に変更した設定を廃棄する

[ctx: @option:discardOrKeep]
en: Always transfer changed settings to new profile
ja_JP: 常に変更した設定を新しいプロファイルに送信する

[ctx: @label]
en: Privacy
ja_JP: プライバシー

[ctx: @info:tooltip]
en: Should Cura check for updates when the program is started?
ja_JP: Curaのプログラム開始時にアップデートがあるかチェックしますか？

[ctx: @option:check]
en: Check for updates on start
ja_JP: スタート時にアップデートあるかどうかのチェック

[ctx: @info:tooltip]
en: Should anonymous data about your print be sent to Ultimaker? Note, no models, IP addresses or other personally identifiable information is sent or stored.
ja_JP: プリンターの不明なデータをUltimakerにおくりますか？メモ、モデル、IPアドレス、個人的な情報は送信されたり保存されたりはしません。

[ctx: @option:check]
en: Send (anonymous) print information
ja_JP: (不特定な) プリントインフォメーションを送信

[ctx: @action:button]
en: More information
ja_JP: 詳細

[ctx: @label]
en: Experimental
ja_JP: 実験

[ctx: @info:tooltip]
en: Use multi build plate functionality
ja_JP: マルチビルドプレート機能を使用

[ctx: @option:check]
en: Use multi build plate functionality (restart required)
ja_JP: マルチビルドプレート機能を使用 (再起動が必要)

[ctx: @title:tab]
en: Printers
ja_JP: プリンター

[ctx: @action:button]
en: Rename
ja_JP: 名を変える

[ctx: @title:tab]
en: Profiles
ja_JP: プロファイル

[ctx: @label]
en: Create
ja_JP: 作成する

[ctx: @label]
en: Duplicate
ja_JP: 複製

[ctx: @title:window]
en: Create Profile
ja_JP: プロファイルを作る

[ctx: @info]
en: Please provide a name for this profile.
ja_JP: このプロファイルの名前を指定してください。

[ctx: @title:window]
en: Duplicate Profile
ja_JP: プロファイルを複製する

[ctx: @title:window]
en: Rename Profile
ja_JP: プロファイル名を変える

[ctx: @title:window]
en: Import Profile
ja_JP: プロファイルを取り込む

[ctx: @title:window]
en: Export Profile
ja_JP: プロファイルを書き出す

[ctx: @label %1 is printer name]
en: Printer: %1
ja_JP: プリンター:%1

[ctx: @label]
en: Default profiles
ja_JP: デフォルトプロファイル

[ctx: @label]
en: Custom profiles
ja_JP: カスタムプロファイル

[ctx: @action:button]
en: Update profile with current settings/overrides
ja_JP: プロファイルを現在のセッティング/

[ctx: @action:button]
en: Discard current changes
ja_JP: 今の変更を破棄する

[ctx: @action:label]
en: This profile uses the defaults specified by the printer, so it has no settings/overrides in the list below.
ja_JP: このプロファイルはプリンターによりデフォルトを使用、従いこのプロファイルはセッティング/書き換えが以下のリストにありません。

[ctx: @action:label]
en: Your current settings match the selected profile.
ja_JP: 設定は選択したプロファイルにマッチしています。

[ctx: @title:tab]
en: Global Settings
ja_JP: グローバル設定

[ctx: @action:button]
en: Marketplace
ja_JP: マーケットプレース

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &File
ja_JP: &ファイル

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &Edit
ja_JP: &編集

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &View
ja_JP: &ビュー

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &Settings
ja_JP: &設定

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: E&xtensions
ja_JP: 拡張子

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: P&references
ja_JP: プレファレンス

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &Help
ja_JP: ヘルプ

[ctx: @title:window]
en: New project
ja_JP: 新しいプロジェクト

[ctx: @info:question]
en: Are you sure you want to start a new project? This will clear the build plate and any unsaved settings.
ja_JP: 新しいプロジェクトを開始しますか？この作業では保存していない設定やビルドプレートをクリアします。

[ctx: @text Print job name]
en: Untitled
ja_JP: 無題

[ctx: @label:textbox]
en: search settings
ja_JP: 検索設定

[ctx: @action:menu]
en: Copy value to all extruders
ja_JP: すべてのエクストルーダーの値をコピーする

[ctx: @action:menu]
en: Copy all changed values to all extruders
ja_JP: すべてのエクストルーダーに対して変更された値をコピーする

[ctx: @action:menu]
en: Hide this setting
ja_JP: この設定を非表示にする

[ctx: @action:menu]
en: Don't show this setting
ja_JP: この設定を表示しない

[ctx: @action:menu]
en: Keep this setting visible
ja_JP: 常に見えるように設定する

[ctx: @action:menu]
en: Configure setting visibility...
ja_JP: 視野のセッティングを構成する…

[ctx: @label]
en: Some hidden settings use values different from their normal calculated value.
    
    Click to make these settings visible.
ja_JP: いくらかの非表示設定は通常の計算された値と異なる値を使用します。
    表示されるようにクリックしてください。

[ctx: @label Header for list of settings.]
en: Affects
ja_JP: 影響

[ctx: @label Header for list of settings.]
en: Affected By
ja_JP: 次によって影響を受ける

[ctx: @label]
en: This setting is always shared between all extruders. Changing it here will change the value for all extruders.
ja_JP: この設定は常に全てのエクストルーダーに共有されています。ここですべてのエクストルーダーの数値を変更できます。

[ctx: @label]
en: The value is resolved from per-extruder values
ja_JP: この値は各エクストルーダーの値から取得します

[ctx: @label]
en: This setting has a value that is different from the profile.
    
    Click to restore the value of the profile.
ja_JP: この設定にプロファイルと異なった値があります。
    プロファイルの値を戻すためにクリックしてください。

[ctx: @label]
en: This setting is normally calculated, but it currently has an absolute value set.
    
    Click to restore the calculated value.
ja_JP: このセッティングは通常計算されます、今は絶対値に固定されています。
    計算された値に変更するためにクリックを押してください。

[ctx: @button]
en: Recommended
ja_JP: 推奨

[ctx: @button]
en: Custom
ja_JP: カスタム

[ctx: @label]
en: Gradual infill
ja_JP: インフィル半減

[ctx: @label]
en: Gradual infill will gradually increase the amount of infill towards the top.
ja_JP: グラデュアルインフィルはトップに向かうに従ってインフィルの量を増やします。

[ctx: @label]
en: Support
ja_JP: サポート

[ctx: @label]
en: Generate structures to support parts of the model which have overhangs. Without these structures, such parts would collapse during printing.
ja_JP: オーバーハングがあるモデルにサポートを生成します。このサポート構造なしでは、プリント中にオーバーハングのパーツが崩壊してしまいます。

[ctx: @label]
en: Select which extruder to use for support. This will build up supporting structures below the model to prevent the model from sagging or printing in mid air.
ja_JP: サポートに使うエクストルーダーを選択してください。モデルの垂れや中空プリントを避けるためにモデルの下にサポート構造を生成します。

[ctx: @label]
en: Adhesion
ja_JP: 密着性

[ctx: @label]
en: Enable printing a brim or raft. This will add a flat area around or under your object which is easy to cut off afterwards.
ja_JP: ブリムまたはラフトのプリントの有効化。それぞれ、プリントの周り、また造形物の下に底面を加え切り取りやすくします。

[ctx: @label]
en: Layer Height
ja_JP: レイヤーの高さ

[ctx: @tooltip]
en: You have modified some profile settings. If you want to change these go to custom mode.
ja_JP: プロファイルの設定がいくつか変更されました。変更を有効にするにはカスタムモードに移動してください。

[ctx: @tooltip]
en: This quality profile is not available for your current material and nozzle configuration. Please change these to enable this quality profile
ja_JP: この品質プロファイルは現在の材料およびノズル構成では使用できません。この品質プロファイルを使用できるように変更してください

[ctx: @tooltip]
en: A custom profile is currently active. To enable the quality slider, choose a default quality profile in Custom tab
ja_JP: カスタムプロファイルが有効になっています。品質スライダーを有効にするには、カスタムタブでデフォルトの品質プロファイルを選択してください

[ctx: @label:Should be short]
en: On
ja_JP: オン

[ctx: @label:Should be short]
en: Off
ja_JP: オフ

[ctx: @label]
en: Profile
ja_JP: プロファイル

[ctx: @tooltip]
en: Some setting/override values are different from the values stored in the profile.
    
    Click to open the profile manager.
ja_JP: いくらかの設定プロファイルにある値とことなる場合無効にします。
    プロファイルマネージャーをクリックして開いてください。

[ctx: @label shown when we load a Gcode file]
en: Print setup disabled. G code file can not be modified.
ja_JP: 印刷の設定を無効にしました。G コードファイルは変更できません。

[ctx: @label]
en: Printer control
ja_JP: プリンターコントロール

[ctx: @label]
en: Jog Position
ja_JP: ジョグの位置

[ctx: @label]
en: Jog Distance
ja_JP: ジョグの距離

[ctx: @label]
en: Send G-code
ja_JP: G-codeの送信

[ctx: @tooltip of G-code command input]
en: Send a custom G-code command to the connected printer. Press 'enter' to send the command.
ja_JP: カスタムG-codeコマンドを接続されているプリンターに送信します。「Enter」を押してコマンドを送信します。

[ctx: @label]
en: Extruder
ja_JP: エクストルーダー

[ctx: @tooltip]
en: The target temperature of the hotend. The hotend will heat up or cool down towards this temperature. If this is 0, the hotend heating is turned off.
ja_JP: ホットエンドの目標温度。ホットエンドはこの温度に向けて上がったり下がったりします。これが0の場合、ホットエンドの加熱はオフになっています。

[ctx: @tooltip]
en: The current temperature of this hotend.
ja_JP: このホットエンドの現在の温度です。

[ctx: @tooltip of temperature input]
en: The temperature to pre-heat the hotend to.
ja_JP: ホットエンドをプリヒートする温度です。

[ctx: @button Cancel pre-heating]
en: Cancel
ja_JP: キャンセル

[ctx: @button]
en: Pre-heat
ja_JP: プレヒート

[ctx: @tooltip of pre-heat]
en: Heat the hotend in advance before printing. You can continue adjusting your print while it is heating, and you won't have to wait for the hotend to heat up when you're ready to print.
ja_JP: プリント開始前にホットエンドを加熱します。加熱中もプリントの調整を行えます、またホットエンドが加熱するまでプリント開始を待つ必要もありません。

[ctx: @tooltip]
en: The colour of the material in this extruder.
ja_JP: エクストルーダーのマテリアルの色。

[ctx: @tooltip]
en: The material in this extruder.
ja_JP: エクストルーダー入ったフィラメント。

[ctx: @tooltip]
en: The nozzle inserted in this extruder.
ja_JP: ノズルが入ったエクストルーダー。

[ctx: @info:status]
en: The printer is not connected.
ja_JP: このプリンターはつながっていません。

[ctx: @label]
en: Build plate
ja_JP: ビルドプレート

[ctx: @tooltip]
en: The target temperature of the heated bed. The bed will heat up or cool down towards this temperature. If this is 0, the bed heating is turned off.
ja_JP: ヒーティッドベッドの目標温度。ベッドはこの温度に向けて上がったり下がったりします。これが0の場合、ベッドの加熱はオフになっています。

[ctx: @tooltip]
en: The current temperature of the heated bed.
ja_JP: 現在のヒーティッドベッドの温度。

[ctx: @tooltip of temperature input]
en: The temperature to pre-heat the bed to.
ja_JP: ベッドのプリヒート温度。

[ctx: @tooltip of pre-heat]
en: Heat the bed in advance before printing. You can continue adjusting your print while it is heating, and you won't have to wait for the bed to heat up when you're ready to print.
ja_JP: プリント開始前にベッドを加熱します。加熱中もプリントの調整を行えます、またべットが加熱するまでプリント開始を待つ必要もありません。

[ctx: @label:category menu label]
en: Material
ja_JP: 材料

[ctx: @label:category menu label]
en: Favorites
ja_JP: お気に入り

[ctx: @label:category menu label]
en: Generic
ja_JP: 汎用

[ctx: @label:category menu label]
en: Network enabled printers
ja_JP: ネットワーク対応プリンター

[ctx: @label:category menu label]
en: Local printers
ja_JP: ローカルプリンター

[ctx: @title:menu menubar:settings]
en: &Printer
ja_JP: &プリンター

[ctx: @title:menu]
en: &Material
ja_JP: &フィラメント

[ctx: @action:inmenu]
en: Set as Active Extruder
ja_JP: アクティブエクストルーダーとしてセットする

[ctx: @action:inmenu]
en: Enable Extruder
ja_JP: エクストルーダーを有効にする

[ctx: @action:inmenu]
en: Disable Extruder
ja_JP: エクストルーダーを無効にする

[ctx: @title:menu]
en: &Build plate
ja_JP: ビルドプレート (&B)

[ctx: @title:settings]
en: &Profile
ja_JP: &プロファイル

[ctx: @action:inmenu menubar:view]
en: &Camera position
ja_JP: カメラ位置 (&C)

[ctx: @action:inmenu menubar:view]
en: &Build plate
ja_JP: ビルドプレート (&B)

[ctx: @action:inmenu]
en: Visible Settings
ja_JP: ビジブル設定

[ctx: @action:inmenu]
en: Show All Settings
ja_JP: すべての設定を表示

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Setting Visibility...
ja_JP: 視野のセッティングを管理する…

[ctx: @title:menu menubar:file]
en: &Save...
ja_JP: &保存...

[ctx: @title:menu menubar:file]
en: &Export...
ja_JP: &エクスポート...

[ctx: @action:inmenu menubar:file]
en: Export Selection...
ja_JP: 選択エクスポート...

[ctx: @label]
en: Print Selected Model With: | Print Selected Models With:
ja_JP[0]: 選択したモデルで印刷:

[ctx: @title:window]
en: Multiply Selected Model | Multiply Selected Models
ja_JP[0]: 選択した複数のモデル

[ctx: @label]
en: Number of Copies
ja_JP: コピーの数

[ctx: @header]
en: Configurations
ja_JP: 構成

[ctx: @label]
en: Select configuration
ja_JP: 構成の選択

[ctx: @label]
en: See the material compatibility chart
ja_JP: 材料の適合性チャートをご覧ください

[ctx: @label]
en: Configurations
ja_JP: 構成

[ctx: @label]
en: Loading available configurations from the printer...
ja_JP: プリンタから利用可能な構成を読み込んでいます...

[ctx: @label]
en: The configurations are not available because the printer is disconnected.
ja_JP: プリンタが接続されていないため、構成は利用できません。

[ctx: @header]
en: Custom
ja_JP: カスタム

[ctx: @label]
en: Printer
ja_JP: プリンター

[ctx: @label]
en: Enabled
ja_JP: 有効

[ctx: @label]
en: Material
ja_JP: フィラメント

[ctx: @label]
en: Use glue for better adhesion with this material combination.
ja_JP: この材料の組み合わせの接着に接着材を使用する。

[ctx: @label]
en: This configuration is not available because %1 is not recognized. Please visit %2 to download the correct material profile.
ja_JP: %1 が認識されていないためこの構成は利用できません。%2 から適切な材料プロファイルをダウンロードしてください。

[ctx: @label]
en: Marketplace
ja_JP: マーケットプレース

[ctx: @title:menu menubar:file]
en: Open &Recent
ja_JP: 最近開いたファイルを開く

[ctx: @label]
en: Active print
ja_JP: プリントをアクティベートする

[ctx: @label]
en: Job Name
ja_JP: ジョブネーム

[ctx: @label]
en: Printing Time
ja_JP: プリント時間

[ctx: @label]
en: Estimated time left
ja_JP: 残り時間

[ctx: @label]
en: View types
ja_JP: タイプ表示

[ctx: @label]
en: Hi
ja_JP: こんにちわ

[ctx: @button]
en: Ultimaker account
ja_JP: Ultimaker アカウント

[ctx: @button]
en: Sign out
ja_JP: サインアウト

[ctx: @action:button]
en: Sign in
ja_JP: サインイン

[ctx: @label]
en: The next generation 3D printing workflow
ja_JP: 次世代 3D 印刷ワークフロー

[ctx: @text]
en: - Send print jobs to Ultimaker printers outside your local network
    - Store your Ultimaker Cura settings in the cloud for use anywhere
    - Get exclusive access to material profiles from leading brands
ja_JP: - 印刷ジョブをローカルネットワークの外の Ultimaker プリンタに送信します
    - Ultimaker Cura の設定をクラウドに保管してどこからでも利用できるようにします
    - 有名ブランドから材料プロファイルへの例外アクセスを取得します

[ctx: @button]
en: Create account
ja_JP: アカウントを作成する

[ctx: @label]
en: No time estimation available
ja_JP: 時間予測がありません

[ctx: @label]
en: No cost estimation available
ja_JP: コスト予測がありません

[ctx: @button]
en: Preview
ja_JP: プレビュー

[ctx: @label:PrintjobStatus]
en: Slicing...
ja_JP: スライス中…

[ctx: @label:PrintjobStatus]
en: Unable to Slice
ja_JP: スライスできません

[ctx: @button]
en: Slice
ja_JP: スライス

[ctx: @label]
en: Start the slicing process
ja_JP: スライス処理の開始

[ctx: @button]
en: Cancel
ja_JP: キャンセル

[ctx: @label]
en: Time specification
ja_JP: 時間仕様

[ctx: @label]
en: Material specification
ja_JP: 材料仕様

[ctx: @label]
en: Connected printers
ja_JP: キャンセルしたプリンター

[ctx: @label]
en: Preset printers
ja_JP: プリンターのプリセット

[ctx: @button]
en: Add printer
ja_JP: プリンターの追加

[ctx: @button]
en: Manage printers
ja_JP: プリンター管理

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Online Troubleshooting Guide
ja_JP: オンラインでトラブルシューティングガイドを表示する

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Full Screen
ja_JP: 留め金 フルスクリーン

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: &Undo
ja_JP: &取り消す

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: &Redo
ja_JP: &やりなおす

[ctx: @action:inmenu menubar:file]
en: &Quit
ja_JP: &やめる

[ctx: @action:inmenu menubar:view]
en: 3D View
ja_JP: 3Dビュー

[ctx: @action:inmenu menubar:view]
en: Front View
ja_JP: フロントビュー

[ctx: @action:inmenu menubar:view]
en: Top View
ja_JP: トップビュー

[ctx: @action:inmenu menubar:view]
en: Left Side View
ja_JP: 左サイドビュー

[ctx: @action:inmenu menubar:view]
en: Right Side View
ja_JP: 右サイドビュー

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Cura...
ja_JP: Curaを構成する…

[ctx: @action:inmenu menubar:printer]
en: &Add Printer...
ja_JP: ＆プリンターを追加する…

[ctx: @action:inmenu menubar:printer]
en: Manage Pr&inters...
ja_JP: プリンターを管理する…

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Materials...
ja_JP: フィラメントを管理する…

[ctx: @action:inmenu menubar:profile]
en: &Update profile with current settings/overrides
ja_JP: &現在の設定/無効にプロファイルをアップデートする

[ctx: @action:inmenu menubar:profile]
en: &Discard current changes
ja_JP: &変更を破棄する

[ctx: @action:inmenu menubar:profile]
en: &Create profile from current settings/overrides...
ja_JP: &今の設定/無効からプロファイルを作成する…

[ctx: @action:inmenu menubar:profile]
en: Manage Profiles...
ja_JP: プロファイルを管理する…

[ctx: @action:inmenu menubar:help]
en: Show Online &Documentation
ja_JP: オンラインドキュメントを表示する

[ctx: @action:inmenu menubar:help]
en: Report a &Bug
ja_JP: 報告＆バグ

[ctx: @action:inmenu menubar:help]
en: About...
ja_JP: アバウト...

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Delete Selected Model | Delete Selected Models
ja_JP[0]: &選択したモデルを削除

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Center Selected Model | Center Selected Models
ja_JP[0]: 選択したモデルを中央に移動

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Multiply Selected Model | Multiply Selected Models
ja_JP[0]: 選択した複数のモデル

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Model
ja_JP: モデルを消去する

[ctx: @action:inmenu]
en: Ce&nter Model on Platform
ja_JP: プラットホームの中心にモデルを配置

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: &Group Models
ja_JP: &モデルグループ

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Ungroup Models
ja_JP: モデルを非グループ化

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: &Merge Models
ja_JP: モ&デルの合体

[ctx: @action:inmenu]
en: &Multiply Model...
ja_JP: &モデルを増倍する…

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Select All Models
ja_JP: すべてのモデル選択

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Clear Build Plate
ja_JP: ビルドプレート上のクリア

[ctx: @action:inmenu menubar:file]
en: Reload All Models
ja_JP: すべてのモデルを読み込む

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Arrange All Models To All Build Plates
ja_JP: すべてのモデルをすべてのビルドプレートに配置

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Arrange All Models
ja_JP: すべてのモデルをアレンジする

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Arrange Selection
ja_JP: 選択をアレンジする

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Reset All Model Positions
ja_JP: すべてのモデルのポジションをリセットする

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Reset All Model Transformations
ja_JP: すべてのモデル＆変更点をリセットする

[ctx: @action:inmenu menubar:file]
en: &Open File(s)...
ja_JP: &ファイルを開く(s)…

[ctx: @action:inmenu menubar:file]
en: &New Project...
ja_JP: &新しいプロジェクト…

[ctx: @action:inmenu menubar:help]
en: Show Configuration Folder
ja_JP: コンフィグレーションのフォルダーを表示する

[ctx: @action:menu]
en: &Marketplace
ja_JP: &マーケットプレース

[ctx: @label]
en: This package will be installed after restarting.
ja_JP: このパッケージは再起動後にインストールされます。

[ctx: @title:tab]
en: Settings
ja_JP: 設定

[ctx: @title:window]
en: Closing Cura
ja_JP: Cura を閉じる

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to exit Cura?
ja_JP: Cura を終了しますか？

[ctx: @title:window]
en: Open file(s)
ja_JP: ファイルを開く

[ctx: @window:title]
en: Install Package
ja_JP: パッケージをインストール

[ctx: @title:window]
en: Open File(s)
ja_JP: ファイルを開く(s)

[ctx: @text:window]
en: We have found one or more G-Code files within the files you have selected. You can only open one G-Code file at a time. If you want to open a G-Code file, please just select only one.
ja_JP: 選択したファイルの中に複数のG-codeが存在します。1つのG-codeのみ一度に開けます。G-codeファイルを開く場合は、1点のみ選んでください。

[ctx: @title:window]
en: Add Printer
ja_JP: プリンターを追加する

[ctx: @label %1 is filled in with the name of an extruder]
en: Print Selected Model with %1 | Print Selected Models with %1
ja_JP[0]: 選択したモデルを%1で印刷する

[ctx: @title:window]
en: Discard or Keep changes
ja_JP: 変更を取り消すか保存するか

[ctx: @text:window]
en: You have customized some profile settings.
    Would you like to keep or discard those settings?
ja_JP: プロファイル設定をカスタマイズしました。この設定をキープしますか、キャンセルしますか。

[ctx: @title:column]
en: Profile settings
ja_JP: プロファイル設定

[ctx: @title:column]
en: Default
ja_JP: デフォルト

[ctx: @title:column]
en: Customized
ja_JP: カスタマイズ

[ctx: @option:discardOrKeep]
en: Discard and never ask again
ja_JP: 取り消し、再度確認しない

[ctx: @option:discardOrKeep]
en: Keep and never ask again
ja_JP: キープし、再度確認しない

[ctx: @action:button]
en: Discard
ja_JP: 取り消す

[ctx: @action:button]
en: Keep
ja_JP: キープする

[ctx: @action:button]
en: Create New Profile
ja_JP: 新しいプロファイルを作る

[ctx: @title:tab]
en: Add a printer to Cura
ja_JP: プリンターを Cura に追加

[ctx: @title:tab]
en: Select the printer you want to use from the list below.
    
    If your printer is not in the list, use the "Custom FFF Printer" from the "Custom" category and adjust the settings to match your printer in the next dialog.
ja_JP: 下のリストから使用するプリンターを選択します。
    
    プリンターがリストにない場合は、「カスタム」カテゴリの「カスタムFFFプリンター」を使用して、次のダイアログでプリンターに合う設定に調整します。

[ctx: @label]
en: Manufacturer
ja_JP: 製造元

[ctx: @label]
en: Printer Name
ja_JP: プリンター名

[ctx: @action:button]
en: Add Printer
ja_JP: プリンターについて

[ctx: @title:window]
en: About Cura
ja_JP: Curaについて

[ctx: @label]
en: version: %1
ja_JP: バージョン: %1

[ctx: @label]
en: End-to-end solution for fused filament 3D printing.
ja_JP: 熱溶解積層型3Dプリンティングのエンドtoエンドソリューション。

[ctx: @info:credit]
en: Cura is developed by Ultimaker B.V. in cooperation with the community.
    Cura proudly uses the following open source projects:
ja_JP: CuraはUltimakerB.Vのコミュニティの協力によって開発され、Curaはオープンソースで使えることを誇りに思います:

[ctx: @label]
en: Graphical user interface
ja_JP: グラフィックユーザーインターフェイス

[ctx: @label]
en: Application framework
ja_JP: アプリケーションフレームワーク

[ctx: @label]
en: G-code generator
ja_JP: G-codeの生成

[ctx: @label]
en: Interprocess communication library
ja_JP: インタープロセスコミュニケーションライブラリー

[ctx: @label]
en: Programming language
ja_JP: プログラミング用語

[ctx: @label]
en: GUI framework
ja_JP: GUIフレームワーク

[ctx: @label]
en: GUI framework bindings
ja_JP: GUIフレームワークバインディング

[ctx: @label]
en: C/C++ Binding library
ja_JP: C/C++ バインディングライブラリー

[ctx: @label]
en: Data interchange format
ja_JP: データインターフェイスフォーマット

[ctx: @label]
en: Support library for scientific computing
ja_JP: サイエンスコンピューティングを操作するためのライブラリーサポート

[ctx: @label]
en: Support library for faster math
ja_JP: ファターマスを操作するためのライブラリーサポート

[ctx: @label]
en: Support library for handling STL files
ja_JP: STLファイルを操作するためのライブラリーサポート

[ctx: @label]
en: Support library for handling planar objects
ja_JP: 平面対象物を操作するためのライブラリーサポート

[ctx: @label]
en: Support library for handling triangular meshes
ja_JP: 参画メッシュを操作するためのライブラリーサポート

[ctx: @label]
en: Support library for analysis of complex networks
ja_JP: 複雑なネットワークを分析するためのライブラリーサポート

[ctx: @label]
en: Support library for handling 3MF files
ja_JP: 3MFファイルを操作するためのライブラリーサポート

[ctx: @label]
en: Support library for file metadata and streaming
ja_JP: ファイルメタデータとストリーミングのためのライブラリーサポート

[ctx: @label]
en: Serial communication library
ja_JP: シリアルコミュニケーションライブラリー

[ctx: @label]
en: ZeroConf discovery library
ja_JP: ZeroConfディスカバリーライブラリー

[ctx: @label]
en: Polygon clipping library
ja_JP: ポリゴンクリッピングライブラリー

[ctx: @Label]
en: Python HTTP library
ja_JP: Python HTTPライブラリー

[ctx: @label]
en: Font
ja_JP: フォント

[ctx: @label]
en: SVG icons
ja_JP: SVGアイコン

[ctx: @label]
en: Linux cross-distribution application deployment
ja_JP: Linux 分散アプリケーションの開発

[ctx: @text:window]
en: We have found one or more project file(s) within the files you have selected. You can open only one project file at a time. We suggest to only import models from those files. Would you like to proceed?
ja_JP: 選択したファイルの中に複数のプロジェクトが存在します。1ファイルのみ一度に開けます。ファイルからモデルを先に取り込むことをお勧めします。続けますか？

[ctx: @action:button]
en: Import all as models
ja_JP: すべてをモデルとして取り入れる

[ctx: @title:window]
en: Save Project
ja_JP: プロジェクトを保存

[ctx: @action:label]
en: Build plate
ja_JP: ビルドプレート

[ctx: @action:label]
en: Extruder %1
ja_JP: エクストルーダー%1

[ctx: @action:label]
en: %1 & material
ja_JP: %1とフィラメント

[ctx: @action:label]
en: Don't show project summary on save again
ja_JP: 保存中のプロジェクトサマリーを非表示にする

[ctx: @action:button]
en: Save
ja_JP: 保存

[ctx: @title:window]
en: Open project file
ja_JP: プロジェクトを開く

[ctx: @text:window]
en: This is a Cura project file. Would you like to open it as a project or import the models from it?
ja_JP: これはCuraのプロジェクトファイルです。プロジェクトとしてあけますか、それともモデルのみ取り込みますか？

[ctx: @text:window]
en: Remember my choice
ja_JP: 選択を記憶させる

[ctx: @action:button]
en: Open as project
ja_JP: プロジェクトを開く

[ctx: @action:button]
en: Import models
ja_JP: モデルを取り込む

[ctx: @option:check]
en: See only current build plate
ja_JP: 現在のビルドプレートのみを表示

[ctx: @action:button]
en: Arrange to all build plates
ja_JP: すべてのビルドプレートに配置

[ctx: @action:button]
en: Arrange current build plate
ja_JP: 現在のビルドプレートを配置

[ctx: description]
en: Allows saving the resulting slice as an X3G file, to support printers that read this format (Malyan, Makerbot and other Sailfish-based printers).
ja_JP: 結果スライスをX3Gファイルとして保存して、このフォーマット（Malyan、Makerbot、およびその他のSailfishベースのプリンター）を読むプリンターをサポートできるようにします。
