Cura 4.0 - en to ja_JP translation catalogue (1135 entries)

[ctx: machine_settings label]
en: Machine
ja_JP: プリンター

[ctx: machine_settings description]
en: Machine specific settings
ja_JP: プリンター詳細設定

[ctx: machine_name label]
en: Machine Type
ja_JP: プリンターのタイプ

[ctx: machine_name description]
en: The name of your 3D printer model.
ja_JP: 3Dプリンターの機種名。

[ctx: machine_show_variants label]
en: Show Machine Variants
ja_JP: プリンターのバリエーションの表示

[ctx: machine_show_variants description]
en: Whether to show the different variants of this machine, which are described in separate json files.
ja_JP: このプリンターのバリエーションを表示するかどうかは、別のjsonファイルに記述されています。

[ctx: machine_start_gcode label]
en: Start G-code
ja_JP: G-Codeの開始

[ctx: machine_start_gcode description]
en: G-code commands to be executed at the very start - separated by 
    .
ja_JP: 最初に実行するG-codeコマンドは、
    で区切ります。

[ctx: machine_end_gcode label]
en: End G-code
ja_JP: G-codeの終了

[ctx: machine_end_gcode description]
en: G-code commands to be executed at the very end - separated by 
    .
ja_JP: 最後に実行するG-codeコマンドは、
    で区切ります。

[ctx: material_guid label]
en: Material GUID
ja_JP: マテリアルGUID

[ctx: material_guid description]
en: GUID of the material. This is set automatically.
ja_JP: マテリアルのGUID。これは自動的に設定されます。

[ctx: material_diameter label]
en: Diameter
ja_JP: 直径

[ctx: material_diameter description]
en: Adjusts the diameter of the filament used. Match this value with the diameter of the used filament.
ja_JP: 使用するフィラメントの太さの調整　この値を使用するフィラメントの太さと一致させてください。

[ctx: material_bed_temp_wait label]
en: Wait for Build Plate Heatup
ja_JP: ビルドプレート加熱待ち時間

[ctx: material_bed_temp_wait description]
en: Whether to insert a command to wait until the build plate temperature is reached at the start.
ja_JP: 開始時にビルドプレートが温度に達するまで待つコマンドを挿入するかどうか。

[ctx: material_print_temp_wait label]
en: Wait for Nozzle Heatup
ja_JP: ノズル加熱待ち時間

[ctx: material_print_temp_wait description]
en: Whether to wait until the nozzle temperature is reached at the start.
ja_JP: 開始時にノズルの温度が達するまで待つかどうか。

[ctx: material_print_temp_prepend label]
en: Include Material Temperatures
ja_JP: マテリアル温度を含む

[ctx: material_print_temp_prepend description]
en: Whether to include nozzle temperature commands at the start of the gcode. When the start_gcode already contains nozzle temperature commands Cura frontend will automatically disable this setting.
ja_JP: GCodeの開始時にノズル温度設定を含めるかどうか。 既に最初のGCodeにノズル温度設定が含まれている場合、Curaフロントエンドは自動的にこの設定を無効にします。

[ctx: material_bed_temp_prepend label]
en: Include Build Plate Temperature
ja_JP: ビルドプレート温度を含む

[ctx: material_bed_temp_prepend description]
en: Whether to include build plate temperature commands at the start of the gcode. When the start_gcode already contains build plate temperature commands Cura frontend will automatically disable this setting.
ja_JP: GCodeの開始時にビルドプレート温度設定を含めるかどうか。 既に最初のGCodeにビルドプレート温度設定が含まれている場合、Curaフロントエンドは自動的にこの設定を無効にします。

[ctx: machine_width label]
en: Machine Width
ja_JP: プリンターの幅

[ctx: machine_width description]
en: The width (X-direction) of the printable area.
ja_JP: 造形可能領域の幅（X方向）。

[ctx: machine_depth label]
en: Machine Depth
ja_JP: プリンターの奥行

[ctx: machine_depth description]
en: The depth (Y-direction) of the printable area.
ja_JP: 造形可能領域の幅（Y方向）。

[ctx: machine_shape label]
en: Build Plate Shape
ja_JP: ビルドプレートの形状

[ctx: machine_shape description]
en: The shape of the build plate without taking unprintable areas into account.
ja_JP: 造形不可領域を考慮しないビルドプレートの形状。

[ctx: machine_shape option rectangular]
en: Rectangular
ja_JP: 長方形

[ctx: machine_shape option elliptic]
en: Elliptic
ja_JP: 楕円形

[ctx: machine_buildplate_type label]
en: Build Plate Material
ja_JP: ビルドプレートの材料

[ctx: machine_buildplate_type description]
en: The material of the build plate installed on the printer.
ja_JP: プリンターに取り付けられているビルドプレートの材料です。

[ctx: machine_buildplate_type option glass]
en: Glass
ja_JP: ガラス

[ctx: machine_buildplate_type option aluminum]
en: Aluminum
ja_JP: アルミニウム

[ctx: machine_height label]
en: Machine Height
ja_JP: プリンターの高さ

[ctx: machine_height description]
en: The height (Z-direction) of the printable area.
ja_JP: 造形可能領域の幅（Z方向）。

[ctx: machine_heated_bed label]
en: Has Heated Build Plate
ja_JP: 加熱式ビルドプレートあり

[ctx: machine_heated_bed description]
en: Whether the machine has a heated build plate present.
ja_JP: プリンターに加熱式ビルドプレートが付属しているかどうか。

[ctx: machine_center_is_zero label]
en: Is Center Origin
ja_JP: 中心位置

[ctx: machine_center_is_zero description]
en: Whether the X/Y coordinates of the zero position of the printer is at the center of the printable area.
ja_JP: プリンタのゼロポジションのX / Y座標が印刷可能領域の中心にあるかどうか。

[ctx: machine_extruder_count label]
en: Number of Extruders
ja_JP: エクストルーダーの数

[ctx: machine_extruder_count description]
en: Number of extruder trains. An extruder train is the combination of a feeder, bowden tube, and nozzle.
ja_JP: エクストルーダーの数。エクストルーダーの単位は、フィーダー、ボーデンチューブ、およびノズルを組合せたもの。

[ctx: extruders_enabled_count label]
en: Number of Extruders that are enabled
ja_JP: 有効なエクストルーダーの数

[ctx: extruders_enabled_count description]
en: Number of extruder trains that are enabled; automatically set in software
ja_JP: 有効なエクストルーダートレインの数（ソフトウェアが自動設定）

[ctx: machine_nozzle_tip_outer_diameter label]
en: Outer nozzle diameter
ja_JP: ノズル外径

[ctx: machine_nozzle_tip_outer_diameter description]
en: The outer diameter of the tip of the nozzle.
ja_JP: ノズルの外径。

[ctx: machine_nozzle_head_distance label]
en: Nozzle length
ja_JP: ノズル長さ

[ctx: machine_nozzle_head_distance description]
en: The height difference between the tip of the nozzle and the lowest part of the print head.
ja_JP: ノズル先端とプリントヘッドの最下部との高さの差。

[ctx: machine_nozzle_expansion_angle label]
en: Nozzle angle
ja_JP: ノズル角度

[ctx: machine_nozzle_expansion_angle description]
en: The angle between the horizontal plane and the conical part right above the tip of the nozzle.
ja_JP: 水平面とノズル直上の円錐部分との間の角度。

[ctx: machine_heat_zone_length label]
en: Heat zone length
ja_JP: ノズル加熱長さ

[ctx: machine_heat_zone_length description]
en: The distance from the tip of the nozzle in which heat from the nozzle is transferred to the filament.
ja_JP: ノズルからの熱がフィラメントに伝達される距離。

[ctx: machine_filament_park_distance label]
en: Filament Park Distance
ja_JP: フィラメント留め位置

[ctx: machine_filament_park_distance description]
en: The distance from the tip of the nozzle where to park the filament when an extruder is no longer used.
ja_JP: エクストルーダーが使用していない時、フィラメントを留めている場所からノズルまでの距離。

[ctx: machine_nozzle_temp_enabled label]
en: Enable Nozzle Temperature Control
ja_JP: ノズルの温度管理を有効にする

[ctx: machine_nozzle_temp_enabled description]
en: Whether to control temperature from Cura. Turn this off to control nozzle temperature from outside of Cura.
ja_JP: Curaから温度を制御するかどうか。これをオフにして、Cura外からノズル温度を制御することで無効化。

[ctx: machine_nozzle_heat_up_speed label]
en: Heat up speed
ja_JP: 加熱速度

[ctx: machine_nozzle_heat_up_speed description]
en: The speed (°C/s) by which the nozzle heats up averaged over the window of normal printing temperatures and the standby temperature.
ja_JP: ノズルが加熱する速度（℃/ s）は、通常の印刷時温度とスタンバイ時温度にて平均化されています。

[ctx: machine_nozzle_cool_down_speed label]
en: Cool down speed
ja_JP: 冷却速度

[ctx: machine_nozzle_cool_down_speed description]
en: The speed (°C/s) by which the nozzle cools down averaged over the window of normal printing temperatures and the standby temperature.
ja_JP: ノズルが冷却される速度（℃/ s）は、通常の印刷温度とスタンバイ温度のウィンドウにわたって平均化されています。

[ctx: machine_min_cool_heat_time_window label]
en: Minimal Time Standby Temperature
ja_JP: スタンバイ温度までの最短時間

[ctx: machine_min_cool_heat_time_window description]
en: The minimal time an extruder has to be inactive before the nozzle is cooled. Only when an extruder is not used for longer than this time will it be allowed to cool down to the standby temperature.
ja_JP: ノズルが冷却される前にエクストルーダーが静止しなければならない最短時間。この時間より長時間エクストルーダーを使用しない場合にのみ、スタンバイ温度に冷却することができます。

[ctx: machine_gcode_flavor label]
en: G-code flavour
ja_JP: G-codeフレーバー

[ctx: machine_gcode_flavor description]
en: The type of g-code to be generated.
ja_JP: 生成するG-codeの種類です。

[ctx: machine_firmware_retract label]
en: Firmware Retraction
ja_JP: ファームウェア引き戻し

[ctx: machine_firmware_retract description]
en: Whether to use firmware retract commands (G10/G11) instead of using the E property in G1 commands to retract the material.
ja_JP: 材料を引き戻すためにG1コマンドのEプロパティーを使用する代わりにファームウェア引き戻しコマンド (G10/G11) を使用するかどうか。

[ctx: machine_disallowed_areas label]
en: Disallowed areas
ja_JP: 拒否エリア

[ctx: machine_disallowed_areas description]
en: A list of polygons with areas the print head is not allowed to enter.
ja_JP: プリントヘッドの領域を持つポリゴンのリストは入力できません。

[ctx: nozzle_disallowed_areas label]
en: Nozzle Disallowed Areas
ja_JP: ノズル拒否エリア

[ctx: nozzle_disallowed_areas description]
en: A list of polygons with areas the nozzle is not allowed to enter.
ja_JP: ノズルが入ることができない領域を持つポリゴンのリスト。

[ctx: machine_head_polygon label]
en: Machine head polygon
ja_JP: プリントヘッドポリゴン

[ctx: machine_head_polygon description]
en: A 2D silhouette of the print head (fan caps excluded).
ja_JP: プリントヘッドの2Dシルエット（ファンキャップは除く）。

[ctx: machine_head_with_fans_polygon label]
en: Machine head & Fan polygon
ja_JP: プリントヘッドとファンポリゴン

[ctx: machine_head_with_fans_polygon description]
en: A 2D silhouette of the print head (fan caps included).
ja_JP: プリントヘッドの2Dシルエット（ファンキャップが含まれています）。

[ctx: gantry_height label]
en: Gantry height
ja_JP: ガントリー高さ

[ctx: gantry_height description]
en: The height difference between the tip of the nozzle and the gantry system (X and Y axes).
ja_JP: ノズルの先端とガントリーシステムの高さの差（X軸とY軸）。

[ctx: machine_nozzle_id label]
en: Nozzle ID
ja_JP: ノズルID

[ctx: machine_nozzle_id description]
en: The nozzle ID for an extruder train, such as "AA 0.4" and "BB 0.8".
ja_JP: "AA 0.4"や"BB 0.8"などのノズルID。

[ctx: machine_nozzle_size label]
en: Nozzle Diameter
ja_JP: ノズル内径

[ctx: machine_nozzle_size description]
en: The inner diameter of the nozzle. Change this setting when using a non-standard nozzle size.
ja_JP: ノズルの内径。標準以外のノズルを使用する場合は、この設定を変更してください。

[ctx: machine_use_extruder_offset_to_offset_coords label]
en: Offset With Extruder
ja_JP: エクストルーダーのオフセット

[ctx: machine_use_extruder_offset_to_offset_coords description]
en: Apply the extruder offset to the coordinate system.
ja_JP: エクストルーダーのオフセットを座標システムに適用します。

[ctx: extruder_prime_pos_z label]
en: Extruder Prime Z Position
ja_JP: エクストルーダーのZ座標

[ctx: extruder_prime_pos_z description]
en: The Z coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
ja_JP: 印刷開始時にノズルがポジションを確認するZ座標。

[ctx: extruder_prime_pos_abs label]
en: Absolute Extruder Prime Position
ja_JP: エクストルーダーの絶対位置

[ctx: extruder_prime_pos_abs description]
en: Make the extruder prime position absolute rather than relative to the last-known location of the head.
ja_JP: 最後のヘッドの既知位置からではなく、エクストルーダー現在位置を絶対位置にします。

[ctx: machine_max_feedrate_x label]
en: Maximum Speed X
ja_JP: 最大速度X

[ctx: machine_max_feedrate_x description]
en: The maximum speed for the motor of the X-direction.
ja_JP: X方向のモーターの最大速度。

[ctx: machine_max_feedrate_y label]
en: Maximum Speed Y
ja_JP: 最大速度Y

[ctx: machine_max_feedrate_y description]
en: The maximum speed for the motor of the Y-direction.
ja_JP: Y方向のモーターの最大速度。

[ctx: machine_max_feedrate_z label]
en: Maximum Speed Z
ja_JP: 最大速度Z

[ctx: machine_max_feedrate_z description]
en: The maximum speed for the motor of the Z-direction.
ja_JP: Z方向のモーターの最大速度。

[ctx: machine_max_feedrate_e label]
en: Maximum Feedrate
ja_JP: 最大送り速度

[ctx: machine_max_feedrate_e description]
en: The maximum speed of the filament.
ja_JP: フィラメントの最大速度。

[ctx: machine_max_acceleration_x label]
en: Maximum Acceleration X
ja_JP: 最大加速度X

[ctx: machine_max_acceleration_x description]
en: Maximum acceleration for the motor of the X-direction
ja_JP: X方向のモーターの最大速度

[ctx: machine_max_acceleration_y label]
en: Maximum Acceleration Y
ja_JP: 最大加速度Y

[ctx: machine_max_acceleration_y description]
en: Maximum acceleration for the motor of the Y-direction.
ja_JP: Y方向のモーターの最大加速度。

[ctx: machine_max_acceleration_z label]
en: Maximum Acceleration Z
ja_JP: 最大加速度Z

[ctx: machine_max_acceleration_z description]
en: Maximum acceleration for the motor of the Z-direction.
ja_JP: Z方向のモーターの最大加速度。

[ctx: machine_max_acceleration_e label]
en: Maximum Filament Acceleration
ja_JP: フィラメント最大加速度

[ctx: machine_max_acceleration_e description]
en: Maximum acceleration for the motor of the filament.
ja_JP: フィラメントのモーターの最大加速度。

[ctx: machine_acceleration label]
en: Default Acceleration
ja_JP: デフォルト加速度

[ctx: machine_acceleration description]
en: The default acceleration of print head movement.
ja_JP: プリントヘッド移動のデフォルトの加速度。

[ctx: machine_max_jerk_xy label]
en: Default X-Y Jerk
ja_JP: X-Yデフォルトジャーク

[ctx: machine_max_jerk_xy description]
en: Default jerk for movement in the horizontal plane.
ja_JP: 水平面内での移動のデフォルトジャーク。

[ctx: machine_max_jerk_z label]
en: Default Z Jerk
ja_JP: Zデフォルトジャーク

[ctx: machine_max_jerk_z description]
en: Default jerk for the motor of the Z-direction.
ja_JP: Z方向のモーターのデフォルトジャーク。

[ctx: machine_max_jerk_e label]
en: Default Filament Jerk
ja_JP: フィラメントデフォルトジャーク

[ctx: machine_max_jerk_e description]
en: Default jerk for the motor of the filament.
ja_JP: フィラメントのモーターのデフォルトジャーク。

[ctx: machine_steps_per_mm_x label]
en: Steps per Millimeter (X)
ja_JP: ミリメートルあたりのステップ (X)

[ctx: machine_steps_per_mm_x description]
en: How many steps of the stepper motor will result in one millimeter of movement in the X direction.
ja_JP: X 方向に 1 ミリメートルの移動でステップモーターが行うステップの数を示します。

[ctx: machine_steps_per_mm_y label]
en: Steps per Millimeter (Y)
ja_JP: ミリメートルあたりのステップ (Y)

[ctx: machine_steps_per_mm_y description]
en: How many steps of the stepper motor will result in one millimeter of movement in the Y direction.
ja_JP: Y 方向に 1 ミリメートルの移動でステップモーターが行うステップの数を示します。

[ctx: machine_steps_per_mm_z label]
en: Steps per Millimeter (Z)
ja_JP: ミリメートルあたりのステップ (Z)

[ctx: machine_steps_per_mm_z description]
en: How many steps of the stepper motor will result in one millimeter of movement in the Z direction.
ja_JP: Z 方向に 1 ミリメートルの移動でステップモーターが行うステップの数を示します。

[ctx: machine_steps_per_mm_e label]
en: Steps per Millimeter (E)
ja_JP: ミリメートルあたりのステップ (E)

[ctx: machine_steps_per_mm_e description]
en: How many steps of the stepper motors will result in one millimeter of extrusion.
ja_JP: 1 ミリメートルの押出でステップモーターが行うステップの数を示します。

[ctx: machine_endstop_positive_direction_x label]
en: X Endstop in Positive Direction
ja_JP: プラス方向の X エンドストップ

[ctx: machine_endstop_positive_direction_x description]
en: Whether the endstop of the X axis is in the positive direction (high X coordinate) or negative (low X coordinate).
ja_JP: X 軸のエンドストップがプラス方向（高い X 座標）またはマイナス方向（低い X 座標）のいずれかを示します。

[ctx: machine_endstop_positive_direction_y label]
en: Y Endstop in Positive Direction
ja_JP: プラス方向の Y エンドストップ

[ctx: machine_endstop_positive_direction_y description]
en: Whether the endstop of the Y axis is in the positive direction (high Y coordinate) or negative (low Y coordinate).
ja_JP: Y 軸のエンドストップがプラス方向（高い Y 座標）またはマイナス方向（低い Y 座標）のいずれかを示します。

[ctx: machine_endstop_positive_direction_z label]
en: Z Endstop in Positive Direction
ja_JP: プラス方向の Z エンドストップ

[ctx: machine_endstop_positive_direction_z description]
en: Whether the endstop of the Z axis is in the positive direction (high Z coordinate) or negative (low Z coordinate).
ja_JP: Z 軸のエンドストップがプラス方向（高い Z 座標）またはマイナス方向（低い Z 座標）のいずれかを示します。

[ctx: machine_minimum_feedrate label]
en: Minimum Feedrate
ja_JP: 最小送り速度

[ctx: machine_minimum_feedrate description]
en: The minimal movement speed of the print head.
ja_JP: プリントヘッドの最小移動速度。

[ctx: machine_feeder_wheel_diameter label]
en: Feeder Wheel Diameter
ja_JP: フィーダーホイール直径

[ctx: machine_feeder_wheel_diameter description]
en: The diameter of the wheel that drives the material in the feeder.
ja_JP: 材料をフィーダーに送るホイールの直径。

[ctx: resolution label]
en: Quality
ja_JP: 品質

[ctx: resolution description]
en: All settings that influence the resolution of the print. These settings have a large impact on the quality (and print time)
ja_JP: プリントの解像度に影響を与えるすべての設定。これらの設定は、品質（および印刷時間）に大きな影響を与えます。

[ctx: layer_height label]
en: Layer Height
ja_JP: レイヤー高さ

[ctx: layer_height description]
en: The height of each layer in mm. Higher values produce faster prints in lower resolution, lower values produce slower prints in higher resolution.
ja_JP: 各レイヤーの高さ（mm）。値を大きくすると早く印刷しますが荒くなり、小さくすると印刷が遅くなりますが造形が綺麗になります。

[ctx: layer_height_0 label]
en: Initial Layer Height
ja_JP: 初期レイヤー高さ

[ctx: layer_height_0 description]
en: The height of the initial layer in mm. A thicker initial layer makes adhesion to the build plate easier.
ja_JP: 初期レイヤーの高さ（mm）。厚い初期層はビルドプレートへの接着を容易にする。

[ctx: line_width label]
en: Line Width
ja_JP: ライン幅

[ctx: line_width description]
en: Width of a single line. Generally, the width of each line should correspond to the width of the nozzle. However, slightly reducing this value could produce better prints.
ja_JP: 1ラインの幅。一般に、各ラインの幅は、ノズルの幅に対応する必要があります。ただし、この値を少し小さくすると、より良い造形が得られます。

[ctx: wall_line_width label]
en: Wall Line Width
ja_JP: ウォールライン幅

[ctx: wall_line_width description]
en: Width of a single wall line.
ja_JP: ウォールラインの幅。

[ctx: wall_line_width_0 label]
en: Outer Wall Line Width
ja_JP: 外側ウォールライン幅

[ctx: wall_line_width_0 description]
en: Width of the outermost wall line. By lowering this value, higher levels of detail can be printed.
ja_JP: 最も外側のウォールラインの幅。この値を下げると、より詳細な印刷できます。

[ctx: wall_line_width_x label]
en: Inner Wall(s) Line Width
ja_JP: 内側ウォールライン幅

[ctx: wall_line_width_x description]
en: Width of a single wall line for all wall lines except the outermost one.
ja_JP: 一番外側のウォールラインを除くすべてのウォールラインのラインの幅。

[ctx: skin_line_width label]
en: Top/Bottom Line Width
ja_JP: 上下面ライン幅

[ctx: skin_line_width description]
en: Width of a single top/bottom line.
ja_JP: 上辺/底辺線のライン幅。

[ctx: infill_line_width label]
en: Infill Line Width
ja_JP: インフィルラインの幅

[ctx: infill_line_width description]
en: Width of a single infill line.
ja_JP: インフィル線の幅。

[ctx: skirt_brim_line_width label]
en: Skirt/Brim Line Width
ja_JP: スカート/ブリムラインの幅

[ctx: skirt_brim_line_width description]
en: Width of a single skirt or brim line.
ja_JP: 単一のスカートまたはブリムラインの幅。

[ctx: support_line_width label]
en: Support Line Width
ja_JP: サポートライン幅

[ctx: support_line_width description]
en: Width of a single support structure line.
ja_JP: 単一のサポート構造のライン幅。

[ctx: support_interface_line_width label]
en: Support Interface Line Width
ja_JP: サポート面のライン幅

[ctx: support_interface_line_width description]
en: Width of a single line of support roof or floor.
ja_JP: サポートのルーフ、フロアのライン幅。

[ctx: support_roof_line_width label]
en: Support Roof Line Width
ja_JP: サポートルーフのライン幅

[ctx: support_roof_line_width description]
en: Width of a single support roof line.
ja_JP: サポートルーフのライン一幅。

[ctx: support_bottom_line_width label]
en: Support Floor Line Width
ja_JP: サポートフロアのライン幅

[ctx: support_bottom_line_width description]
en: Width of a single support floor line.
ja_JP: サポートのフロアのラインの一幅。

[ctx: prime_tower_line_width label]
en: Prime Tower Line Width
ja_JP: プライムタワーのライン幅

[ctx: prime_tower_line_width description]
en: Width of a single prime tower line.
ja_JP: 単一のプライムタワーラインの幅。

[ctx: initial_layer_line_width_factor label]
en: Initial Layer Line Width
ja_JP: 初期レイヤーのライン幅

[ctx: initial_layer_line_width_factor description]
en: Multiplier of the line width on the first layer. Increasing this could improve bed adhesion.
ja_JP: 最初のレイヤーに線幅の乗数です。この値を増やすと、ベッドの接着性が向上します。

[ctx: shell label]
en: Shell
ja_JP: 外郭

[ctx: shell description]
en: Shell
ja_JP: 外郭

[ctx: wall_extruder_nr label]
en: Wall Extruder
ja_JP: ウォールエクストルーダー

[ctx: wall_extruder_nr description]
en: The extruder train used for printing the walls. This is used in multi-extrusion.
ja_JP: 壁造形用のエクストルーダー。デュアルノズル印刷時に使用。

[ctx: wall_0_extruder_nr label]
en: Outer Wall Extruder
ja_JP: 外壁用エクストルーダー

[ctx: wall_0_extruder_nr description]
en: The extruder train used for printing the outer wall. This is used in multi-extrusion.
ja_JP: 外壁印刷用のエクストルーダー。デュアルノズル印刷時に使用。

[ctx: wall_x_extruder_nr label]
en: Inner Wall Extruder
ja_JP: 内壁用エクストルーダー

[ctx: wall_x_extruder_nr description]
en: The extruder train used for printing the inner walls. This is used in multi-extrusion.
ja_JP: 内壁印刷用のエクストルーダー。デュアルノズル印刷時に使用。

[ctx: wall_thickness label]
en: Wall Thickness
ja_JP: 壁の厚さ

[ctx: wall_thickness description]
en: The thickness of the walls in the horizontal direction. This value divided by the wall line width defines the number of walls.
ja_JP: 壁の厚さ。この値をラインの幅で割ることで壁の数が決まります。

[ctx: wall_line_count label]
en: Wall Line Count
ja_JP: ウォールライン数

[ctx: wall_line_count description]
en: The number of walls. When calculated by the wall thickness, this value is rounded to a whole number.
ja_JP: ウォールの数。厚さから計算された場合、この値は整数になります。

[ctx: wall_0_wipe_dist label]
en: Outer Wall Wipe Distance
ja_JP: 外壁移動距離

[ctx: wall_0_wipe_dist description]
en: Distance of a travel move inserted after the outer wall, to hide the Z seam better.
ja_JP: 外壁の後に挿入された移動の距離はZシームをよりよく隠します。

[ctx: roofing_extruder_nr label]
en: Top Surface Skin Extruder
ja_JP: 上部表面用エクストルーダー

[ctx: roofing_extruder_nr description]
en: The extruder train used for printing the top most skin. This is used in multi-extrusion.
ja_JP: 上部の表面印刷用のエクストルーダー。デュアルノズル印刷時に使用。

[ctx: roofing_layer_count label]
en: Top Surface Skin Layers
ja_JP: 上部表面レイヤー

[ctx: roofing_layer_count description]
en: The number of top most skin layers. Usually only one top most layer is sufficient to generate higher quality top surfaces.
ja_JP: 上部表面のレイヤー数。通常一層で綺麗に出来上がります。

[ctx: top_bottom_extruder_nr label]
en: Top/Bottom Extruder
ja_JP: 上部/底面エクストルーダー

[ctx: top_bottom_extruder_nr description]
en: The extruder train used for printing the top and bottom skin. This is used in multi-extrusion.
ja_JP: 上部と下部の表面を印刷する時に使われるエクストルーダー。デュアルノズル印刷時に使用。

[ctx: top_bottom_thickness label]
en: Top/Bottom Thickness
ja_JP: 上部/底面の厚さ

[ctx: top_bottom_thickness description]
en: The thickness of the top/bottom layers in the print. This value divided by the layer height defines the number of top/bottom layers.
ja_JP: プリント時の最上面、最底面の厚み。これを積層ピッチで割った値で最上面、最低面のレイヤーの数を定義します。

[ctx: top_thickness label]
en: Top Thickness
ja_JP: 上部厚さ

[ctx: top_thickness description]
en: The thickness of the top layers in the print. This value divided by the layer height defines the number of top layers.
ja_JP: プリント時の最上面の厚み。これを積層ピッチで割った値で最上面のレイヤーの数を定義します。

[ctx: top_layers label]
en: Top Layers
ja_JP: 上部レイヤー

[ctx: top_layers description]
en: The number of top layers. When calculated by the top thickness, this value is rounded to a whole number.
ja_JP: 最上面のレイヤー数。トップの厚さを計算する場合、この値は整数になります。

[ctx: bottom_thickness label]
en: Bottom Thickness
ja_JP: 底面厚さ

[ctx: bottom_thickness description]
en: The thickness of the bottom layers in the print. This value divided by the layer height defines the number of bottom layers.
ja_JP: プリント時の最底面の厚み。これを積層ピッチで割った値で最低面のレイヤーの数を定義します。

[ctx: bottom_layers label]
en: Bottom Layers
ja_JP: 底面レイヤー

[ctx: bottom_layers description]
en: The number of bottom layers. When calculated by the bottom thickness, this value is rounded to a whole number.
ja_JP: 最底面のレイヤー数。下の厚さで計算すると、この値は整数に変換されます。

[ctx: top_bottom_pattern label]
en: Top/Bottom Pattern
ja_JP: 上層/底層パターン

[ctx: top_bottom_pattern description]
en: The pattern of the top/bottom layers.
ja_JP: 上層/底層のパターン。

[ctx: top_bottom_pattern option lines]
en: Lines
ja_JP: 直線

[ctx: top_bottom_pattern option concentric]
en: Concentric
ja_JP: 同心円

[ctx: top_bottom_pattern option zigzag]
en: Zig Zag
ja_JP: ジグザグ

[ctx: top_bottom_pattern_0 label]
en: Bottom Pattern Initial Layer
ja_JP: 底層初期レイヤー

[ctx: top_bottom_pattern_0 description]
en: The pattern on the bottom of the print on the first layer.
ja_JP: 第1層のプリントの底部のパターン。

[ctx: top_bottom_pattern_0 option lines]
en: Lines
ja_JP: 直線

[ctx: top_bottom_pattern_0 option concentric]
en: Concentric
ja_JP: 同心円

[ctx: top_bottom_pattern_0 option zigzag]
en: Zig Zag
ja_JP: ジグザグ

[ctx: connect_skin_polygons label]
en: Connect Top/Bottom Polygons
ja_JP: 上層/底層ポリゴンに接合

[ctx: connect_skin_polygons description]
en: Connect top/bottom skin paths where they run next to each other. For the concentric pattern enabling this setting greatly reduces the travel time, but because the connections can happen midway over infill this feature can reduce the top surface quality.
ja_JP: 互いに次に実行する上層/底層スキンパスに接合します。同心円のパターンの場合、この設定を有効にすることにより、移動時間が短縮されますが、インフィルまでの途中で接合があるため、この機能で上層面の品質が損なわれることがあります。

[ctx: skin_angles label]
en: Top/Bottom Line Directions
ja_JP: 上層/底層ラインの向き

[ctx: skin_angles description]
en: A list of integer line directions to use when the top/bottom layers use the lines or zig zag pattern. Elements from the list are used sequentially as the layers progress and when the end of the list is reached, it starts at the beginning again. The list items are separated by commas and the whole list is contained in square brackets. Default is an empty list which means use the traditional default angles (45 and 135 degrees).
ja_JP: 上/下のレイヤーが線またはジグザグパターンを使う際の整数線の方向のリスト。リストの要素は、層が進行するにつれて順番に使用され、リストの終わりに達すると、最初から再び開始されます。リスト項目はコンマで区切られ、リスト全体は大括弧で囲まれています。デフォルトは、従来のデフォルト角度（45度と135度）を使用する空のリストです。

[ctx: wall_0_inset label]
en: Outer Wall Inset
ja_JP: 外壁はめ込み

[ctx: wall_0_inset description]
en: Inset applied to the path of the outer wall. If the outer wall is smaller than the nozzle, and printed after the inner walls, use this offset to get the hole in the nozzle to overlap with the inner walls instead of the outside of the model.
ja_JP: 外壁の経路にはめ込む。外壁がノズルよりも小さく、内壁の後に造形されている場合は、オフセットを使用して、ノズルの穴をモデルの外側ではなく内壁と重なるようにします。

[ctx: optimize_wall_printing_order label]
en: Optimize Wall Printing Order
ja_JP: 壁印刷順序の最適化

[ctx: optimize_wall_printing_order description]
en: Optimize the order in which walls are printed so as to reduce the number of retractions and the distance travelled. Most parts will benefit from this being enabled but some may actually take longer so please compare the print time estimates with and without optimization. First layer is not optimized when choosing brim as build plate adhesion type.
ja_JP: 撤回と移動距離を減らすために、壁のプリント順序を最適化します。ほとんどの部品がこの設定を有効にしている方が良い印刷結果につながりますが、実際には時間がかかることがありますので、最適化の有無に関わらず印刷時間を比較してください。ビルドプレートの接着タイプにブリムを選択すると最初のレイヤーは最適化されません。

[ctx: outer_inset_first label]
en: Outer Before Inner Walls
ja_JP: 外壁優先

[ctx: outer_inset_first description]
en: Prints walls in order of outside to inside when enabled. This can help improve dimensional accuracy in X and Y when using a high viscosity plastic like ABS; however it can decrease outer surface print quality, especially on overhangs.
ja_JP: 有効にすると、壁は外側から内側に順番に印刷します。これは、ABSのような高粘度のプラスチックを使用する際、XとYの寸法精度を改善するのに役立ちます。しかし、特にオーバーハング時に、外面の印刷品質を低下させる可能性があります。

[ctx: alternate_extra_perimeter label]
en: Alternate Extra Wall
ja_JP: 代替予備壁

[ctx: alternate_extra_perimeter description]
en: Prints an extra wall at every other layer. This way infill gets caught between these extra walls, resulting in stronger prints.
ja_JP: すべてのレイヤーごとに予備の壁を印刷します。このようにして、インフィルは余分な壁の間に挟まれ、より強い印刷物が得られる。

[ctx: travel_compensate_overlapping_walls_enabled label]
en: Compensate Wall Overlaps
ja_JP: 壁補正

[ctx: travel_compensate_overlapping_walls_enabled description]
en: Compensate the flow for parts of a wall being printed where there is already a wall in place.
ja_JP: すでに壁が設置されている部品の壁の流れを補正します。

[ctx: travel_compensate_overlapping_walls_0_enabled label]
en: Compensate Outer Wall Overlaps
ja_JP: 外壁補正

[ctx: travel_compensate_overlapping_walls_0_enabled description]
en: Compensate the flow for parts of an outer wall being printed where there is already a wall in place.
ja_JP: すでに壁が設置されている場所にプリントされている外壁の部分の流れを補う。

[ctx: travel_compensate_overlapping_walls_x_enabled label]
en: Compensate Inner Wall Overlaps
ja_JP: 内壁補正

[ctx: travel_compensate_overlapping_walls_x_enabled description]
en: Compensate the flow for parts of an inner wall being printed where there is already a wall in place.
ja_JP: すでに壁が設置されている場所にプリントされている内壁の部分の流れを補正します。

[ctx: wall_min_flow label]
en: Minimum Wall Flow
ja_JP: 最小壁フロー

[ctx: wall_min_flow description]
en: Minimum allowed percentage flow for a wall line. The wall overlap compensation reduces a wall's flow when it lies close to an existing wall. Walls whose flow is less than this value will be replaced with a travel move. When using this setting, you must enable the wall overlap compensation and print the outer wall before inner walls.
ja_JP: ウォールラインに対する流れを最小割合にします。既存の壁に近い場合に、壁補正により壁の流れが減少します。壁の流れがこの値より低い場合は、移動に置き換えられます。この設定を使用する場合は、壁補正を有効にして、内装の前に外装を印刷する必要があります。

[ctx: wall_min_flow_retract label]
en: Prefer Retract
ja_JP: 引き戻し優先

[ctx: wall_min_flow_retract description]
en: If enabled, retraction is used rather than combing for travel moves that replace walls whose flow is below the minimum flow threshold.
ja_JP: 有効にすると、フローが最小フローしきい値を下回っている壁を置き換える移動量より多い場合は、引き戻しを使用します。

[ctx: fill_perimeter_gaps label]
en: Fill Gaps Between Walls
ja_JP: 隙間充填

[ctx: fill_perimeter_gaps description]
en: Fills the gaps between walls where no walls fit.
ja_JP: 壁が入らない壁の隙間を埋める。

[ctx: fill_perimeter_gaps option nowhere]
en: Nowhere
ja_JP: 対象外

[ctx: fill_perimeter_gaps option everywhere]
en: Everywhere
ja_JP: 全対象

[ctx: filter_out_tiny_gaps label]
en: Filter Out Tiny Gaps
ja_JP: 小さなギャップのフィルターアウト

[ctx: filter_out_tiny_gaps description]
en: Filter out tiny gaps to reduce blobs on outside of model.
ja_JP: モデル外部の塊を減らすために小さなギャップをフィルターアウトします。

[ctx: fill_outline_gaps label]
en: Print Thin Walls
ja_JP: 薄壁印刷

[ctx: fill_outline_gaps description]
en: Print pieces of the model which are horizontally thinner than the nozzle size.
ja_JP: ノズルサイズよりも細い壁を作ります。

[ctx: xy_offset label]
en: Horizontal Expansion
ja_JP: 水平展開

[ctx: xy_offset description]
en: Amount of offset applied to all polygons in each layer. Positive values can compensate for too big holes; negative values can compensate for too small holes.
ja_JP: 各レイヤーのすべてのポリゴンに適用されるオフセットの量。正の値は大きすぎる穴を補うことができます。負の値は小さすぎる穴を補うことができます。

[ctx: xy_offset_layer_0 label]
en: Initial Layer Horizontal Expansion
ja_JP: 初期層水平展開

[ctx: xy_offset_layer_0 description]
en: Amount of offset applied to all polygons in the first layer. A negative value can compensate for squishing of the first layer known as "elephant's foot".
ja_JP: 最初のレイヤーのポリゴンに適用されるオフセットの値。マイナスの値はelephant's footと呼ばれる第一層が潰れるを現象を軽減させます。

[ctx: z_seam_type label]
en: Z Seam Alignment
ja_JP: Zシーム合わせ

[ctx: z_seam_type description]
en: Starting point of each path in a layer. When paths in consecutive layers start at the same point a vertical seam may show on the print. When aligning these near a user specified location, the seam is easiest to remove. When placed randomly the inaccuracies at the paths' start will be less noticeable. When taking the shortest path the print will be quicker.
ja_JP: レイヤーの経路始点。連続するレイヤー経路が同じポイントで開始すると、縦のシームが印刷に表示されることがあります。ユーザーが指定した場所の近くでこれらを整列させる場合、継ぎ目は最も簡単に取り除くことができます。無作為に配置すると、経路開始時の粗さが目立たなくなります。最短経路をとると、印刷が速くなります。

[ctx: z_seam_type option back]
en: User Specified
ja_JP: ユーザー指定

[ctx: z_seam_type option shortest]
en: Shortest
ja_JP: 最短

[ctx: z_seam_type option random]
en: Random
ja_JP: ランダム

[ctx: z_seam_type option sharpest_corner]
en: Sharpest Corner
ja_JP: 鋭い角

[ctx: z_seam_x label]
en: Z Seam X
ja_JP: ZシームX

[ctx: z_seam_x description]
en: The X coordinate of the position near where to start printing each part in a layer.
ja_JP: レイヤー内の各印刷を開始するX座
    標の位置。

[ctx: z_seam_y label]
en: Z Seam Y
ja_JP: ZシームY

[ctx: z_seam_y description]
en: The Y coordinate of the position near where to start printing each part in a layer.
ja_JP: レイヤー内の各パーツの印刷を開始する場所の近くのY座標。

[ctx: z_seam_corner label]
en: Seam Corner Preference
ja_JP: シームコーナー設定

[ctx: z_seam_corner description]
en: Control whether corners on the model outline influence the position of the seam. None means that corners have no influence on the seam position. Hide Seam makes the seam more likely to occur on an inside corner. Expose Seam makes the seam more likely to occur on an outside corner. Hide or Expose Seam makes the seam more likely to occur at an inside or outside corner.
ja_JP: モデル輪郭のコーナーがシーム（縫い目）の位置に影響するかどうかを制御します。 Noneはコーナーがシームの位置に影響を与えないことを意味します。 Seam（縫い目）を非表示にすると、内側のコーナーでシームが発生しやすくなります。 Seamを表示すると、外側の角にシームが発生する可能性が高くなります。 シームを隠す、または表示するを選択することにより、内側または外側コーナーでシームを発生させる可能性が高くなります。

[ctx: z_seam_corner option z_seam_corner_none]
en: None
ja_JP: なし

[ctx: z_seam_corner option z_seam_corner_inner]
en: Hide Seam
ja_JP: シーム非表示

[ctx: z_seam_corner option z_seam_corner_outer]
en: Expose Seam
ja_JP: シーム表示

[ctx: z_seam_corner option z_seam_corner_any]
en: Hide or Expose Seam
ja_JP: シーム表示/非表示

[ctx: z_seam_relative label]
en: Z Seam Relative
ja_JP: 相対Zシーム

[ctx: z_seam_relative description]
en: When enabled, the z seam coordinates are relative to each part's centre. When disabled, the coordinates define an absolute position on the build plate.
ja_JP: 有効時は、Zシームは各パーツの真ん中に設定されます。無効時はプラットフォームのサイズによって設定されます。

[ctx: skin_no_small_gaps_heuristic label]
en: Ignore Small Z Gaps
ja_JP: 小さいZギャップは無視

[ctx: skin_no_small_gaps_heuristic description]
en: When the model has small vertical gaps, about 5% extra computation time can be spent on generating top and bottom skin in these narrow spaces. In such case, disable the setting.
ja_JP: モデルに垂直方向のギャップが小さくある場合、これらの狭いスペースにおいて上部および下部スキンを生成するために、約5％の計算時間が追加されます。そのような場合は、設定を無効にしてください。

[ctx: skin_outline_count label]
en: Extra Skin Wall Count
ja_JP: 外側表面の数

[ctx: skin_outline_count description]
en: Replaces the outermost part of the top/bottom pattern with a number of concentric lines. Using one or two lines improves roofs that start on infill material.
ja_JP: 上部/下部パターンの最も外側の部分を同心円の線で置き換えます。 1つまたは2つの線を使用すると、トップ部分の造形が改善されます。

[ctx: ironing_enabled label]
en: Enable Ironing
ja_JP: アイロン有効

[ctx: ironing_enabled description]
en: Go over the top surface one additional time, but without extruding material. This is meant to melt the plastic on top further, creating a smoother surface.
ja_JP: ノズルから吐出せずに上部表面を再度動く機能。表面を溶かしてよりスムースにします。

[ctx: ironing_only_highest_layer label]
en: Iron Only Highest Layer
ja_JP: 最上層のみアイロン

[ctx: ironing_only_highest_layer description]
en: Only perform ironing on the very last layer of the mesh. This saves time if the lower layers don't need a smooth surface finish.
ja_JP: メッシュの最後のレイヤーでのみアイロンをかけます。下層にて滑らかな表面仕上げを必要としない場合、時間を節約します。

[ctx: ironing_pattern label]
en: Ironing Pattern
ja_JP: アイロンパターン

[ctx: ironing_pattern description]
en: The pattern to use for ironing top surfaces.
ja_JP: アイロンのパターン。

[ctx: ironing_pattern option concentric]
en: Concentric
ja_JP: 同心円

[ctx: ironing_pattern option zigzag]
en: Zig Zag
ja_JP: ジグザグ

[ctx: ironing_line_spacing label]
en: Ironing Line Spacing
ja_JP: アイロン線のスペース

[ctx: ironing_line_spacing description]
en: The distance between the lines of ironing.
ja_JP: アイロンライン同士の距離。

[ctx: ironing_flow label]
en: Ironing Flow
ja_JP: アイロンフロー

[ctx: ironing_flow description]
en: The amount of material, relative to a normal skin line, to extrude during ironing. Keeping the nozzle filled helps filling some of the crevices of the top surface, but too much results in overextrusion and blips on the side of the surface.
ja_JP: アイロン時にノズルから出しておくフィラメントの量。多少出しておくと裂け目を綺麗にします。ただ出し過ぎると吐出過多になり、端が荒れます。

[ctx: ironing_inset label]
en: Ironing Inset
ja_JP: アイロンインセット

[ctx: ironing_inset description]
en: A distance to keep from the edges of the model. Ironing all the way to the edge of the mesh may result in a jagged edge on your print.
ja_JP: モデルの端からの距離。端までアイロンをすると、端が荒れる場合があります。

[ctx: speed_ironing label]
en: Ironing Speed
ja_JP: アイロン速度

[ctx: speed_ironing description]
en: The speed at which to pass over the top surface.
ja_JP: 上部表面通過時の速度。

[ctx: acceleration_ironing label]
en: Ironing Acceleration
ja_JP: アイロン加速度

[ctx: acceleration_ironing description]
en: The acceleration with which ironing is performed.
ja_JP: アイロン時の加速度。

[ctx: jerk_ironing label]
en: Ironing Jerk
ja_JP: アイロンジャーク

[ctx: jerk_ironing description]
en: The maximum instantaneous velocity change while performing ironing.
ja_JP: アイロン時の最大加速度。

[ctx: infill label]
en: Infill
ja_JP: インフィル

[ctx: infill description]
en: Infill
ja_JP: インフィル

[ctx: infill_extruder_nr label]
en: Infill Extruder
ja_JP: インフィルエクストルーダー

[ctx: infill_extruder_nr description]
en: The extruder train used for printing infill. This is used in multi-extrusion.
ja_JP: インフィル造形時に使われるExtruder。デュアルノズルの場合に利用します。

[ctx: infill_sparse_density label]
en: Infill Density
ja_JP: インフィル密度

[ctx: infill_sparse_density description]
en: Adjusts the density of infill of the print.
ja_JP: プリントのインフィルの密度を調整します。

[ctx: infill_line_distance label]
en: Infill Line Distance
ja_JP: インフィルライン距離

[ctx: infill_line_distance description]
en: Distance between the printed infill lines. This setting is calculated by the infill density and the infill line width.
ja_JP: 造形されたインフィルラインの距離。この設定は、インフィル密度およびライン幅によって計算される。

[ctx: infill_pattern label]
en: Infill Pattern
ja_JP: インフィルパターン

[ctx: infill_pattern description]
en: The pattern of the infill material of the print. The line and zig zag infill swap direction on alternate layers, reducing material cost. The grid, triangle, tri-hexagon, cubic, octet, quarter cubic, cross and concentric patterns are fully printed every layer. Gyroid, cubic, quarter cubic and octet infill change with every layer to provide a more equal distribution of strength over each direction.
ja_JP: 印刷用インフィル材料のパターン。代替層のラインとジグザグの面詰めスワップ方向、材料コストを削減します。グリッド、トライアングル、トライ六角、キュービック、オクテット、クォーターキュービック、クロスと同心円のパターンは、すべてのレイヤーを完全に印刷されます。ジャイロイド、キュービック、クォーターキュービック、オクテットのインフィルは、各レイヤーを変更して各方向の強度をより均等な分布にします。

[ctx: infill_pattern option grid]
en: Grid
ja_JP: グリッド

[ctx: infill_pattern option lines]
en: Lines
ja_JP: ライン

[ctx: infill_pattern option triangles]
en: Triangles
ja_JP: トライアングル

[ctx: infill_pattern option trihexagon]
en: Tri-Hexagon
ja_JP: トライヘキサゴン

[ctx: infill_pattern option cubic]
en: Cubic
ja_JP: キュービック

[ctx: infill_pattern option cubicsubdiv]
en: Cubic Subdivision
ja_JP: キュービックサブディビジョン

[ctx: infill_pattern option tetrahedral]
en: Octet
ja_JP: オクテット

[ctx: infill_pattern option quarter_cubic]
en: Quarter Cubic
ja_JP: クォーターキュービック

[ctx: infill_pattern option concentric]
en: Concentric
ja_JP: 同心円

[ctx: infill_pattern option zigzag]
en: Zig Zag
ja_JP: ジグザグ

[ctx: infill_pattern option cross]
en: Cross
ja_JP: クロス

[ctx: infill_pattern option cross_3d]
en: Cross 3D
ja_JP: 3Dクロス

[ctx: infill_pattern option gyroid]
en: Gyroid
ja_JP: ジャイロイド

[ctx: zig_zaggify_infill label]
en: Connect Infill Lines
ja_JP: インフィルライン接合

[ctx: zig_zaggify_infill description]
en: Connect the ends where the infill pattern meets the inner wall using a line which follows the shape of the inner wall. Enabling this setting can make the infill adhere to the walls better and reduce the effects of infill on the quality of vertical surfaces. Disabling this setting reduces the amount of material used.
ja_JP: 内壁の形状に沿ったラインを使用してインフィルパターンと内壁が合うところで接合します。この設定を有効にすると、インフィルが壁により密着するようになり、垂直面の品質に対するインフィルの影響が軽減します。この設定を無効にすると、材料の使用量が減ります。

[ctx: connect_infill_polygons label]
en: Connect Infill Polygons
ja_JP: インフィルポリゴン接合

[ctx: connect_infill_polygons description]
en: Connect infill paths where they run next to each other. For infill patterns which consist of several closed polygons, enabling this setting greatly reduces the travel time.
ja_JP: 互いに次に実行するインフィルパスに接合します。いくつかの閉じられたポリゴンを含むインフィルパターンの場合、この設定を有効にすることにより、移動時間が大幅に短縮されます。

[ctx: infill_angles label]
en: Infill Line Directions
ja_JP: インフィルラインの向き

[ctx: infill_angles description]
en: A list of integer line directions to use. Elements from the list are used sequentially as the layers progress and when the end of the list is reached, it starts at the beginning again. The list items are separated by commas and the whole list is contained in square brackets. Default is an empty list which means use the traditional default angles (45 and 135 degrees for the lines and zig zag patterns and 45 degrees for all other patterns).
ja_JP: 使用する整数線の方向のリスト。リストの要素は、レイヤの層に合わせて順番に使用され、リストの末尾に達すると、最初から再び開始されます。リスト項目はコンマで区切られ、リスト全体は大括弧で囲まれています。デフォルトは空のリストです。これは、従来のデフォルト角度（線とジグザグのパターンでは45と135度、他のすべてのパターンでは45度）を使用することを意味します。

[ctx: infill_offset_x label]
en: Infill X Offset
ja_JP: インフィルXオフセット

[ctx: infill_offset_x description]
en: The infill pattern is moved this distance along the X axis.
ja_JP: インフィルパターンはX軸に沿ってこの距離を移動します。

[ctx: infill_offset_y label]
en: Infill Y Offset
ja_JP: インフィルYオフセット

[ctx: infill_offset_y description]
en: The infill pattern is moved this distance along the Y axis.
ja_JP: インフィルパターンはY軸に沿ってこの距離を移動します。

[ctx: infill_multiplier label]
en: Infill Line Multiplier
ja_JP: インフィルライン乗算

[ctx: infill_multiplier description]
en: Convert each infill line to this many lines. The extra lines do not cross over each other, but avoid each other. This makes the infill stiffer, but increases print time and material usage.
ja_JP: 各インフィルラインをこの多重ラインに変換します。余分なラインが互いに交差せず、互いを避け合います。これによりインフィルが硬くなり、印刷時間と材料使用量が増えます。

[ctx: infill_wall_line_count label]
en: Extra Infill Wall Count
ja_JP: 外側インフィル壁の数

[ctx: infill_wall_line_count description]
en: Add extra walls around the infill area. Such walls can make top/bottom skin lines sag down less which means you need less top/bottom skin layers for the same quality at the cost of some extra material.
    This feature can combine with the Connect Infill Polygons to connect all the infill into a single extrusion path without the need for travels or retractions if configured right.
ja_JP: インフィルエリア周辺に外壁を追加します。このような壁は、上層/底層ラインにたるみを作ります。つまり、一部の外壁材料の費用で同じ品質を実現するためには、必要な上層/底層スキンが少ないことを意味します。
    この機能は、インフィルポリゴン接合と組み合わせて、構成が正しい場合、移動または引き戻しが必要なく、すべてのインフィルを1つの押出経路に接続することができます。

[ctx: sub_div_rad_add label]
en: Cubic Subdivision Shell
ja_JP: キュービックサブディビジョンシェル

[ctx: sub_div_rad_add description]
en: An addition to the radius from the center of each cube to check for the boundary of the model, as to decide whether this cube should be subdivided. Larger values lead to a thicker shell of small cubes near the boundary of the model.
ja_JP: この立方体を細分するかどうかを決定するために、各立方体の中心から半径に加えてモデルの境界を調べます。値を大きくすると、モデルの境界付近に小さな立方体のより厚いシェルができます。

[ctx: infill_overlap label]
en: Infill Overlap Percentage
ja_JP: インフィル公差量

[ctx: infill_overlap description]
en: The amount of overlap between the infill and the walls as a percentage of the infill line width. A slight overlap allows the walls to connect firmly to the infill.
ja_JP: インフィルと壁のオーバーラップ量 (インフィルライン幅に対する%)。少しのオーバーラップによって壁がインフィルにしっかりつながります。

[ctx: infill_overlap_mm label]
en: Infill Overlap
ja_JP: インフィル公差

[ctx: infill_overlap_mm description]
en: The amount of overlap between the infill and the walls. A slight overlap allows the walls to connect firmly to the infill.
ja_JP: インフィルと壁が交差する量、わずかな交差によって壁がインフィルにしっかりつながります。

[ctx: skin_overlap label]
en: Skin Overlap Percentage
ja_JP: 表面公差量

[ctx: skin_overlap description]
en: Adjust the amount of overlap between the walls and (the endpoints of) the skin-centerlines, as a percentage of the line widths of the skin lines and the innermost wall. A slight overlap allows the walls to connect firmly to the skin. Note that, given an equal skin and wall line-width, any percentage over 50% may already cause any skin to go past the wall, because at that point the position of the nozzle of the skin-extruder may already reach past the middle of the wall.
ja_JP: 壁とスキンの中央ライン（のエンドポイント）が交差する量（スキンラインのライン幅と壁の最内部に対する割合）を調整します。わずかな交差によって、壁がスキンにしっかりつながります。スキンと壁のライン幅が同じで、割合が50%を超えると、スキンが壁を通過している可能性があります。これは、その時点で、スキン押出機のノズルの位置が、すでに壁の真ん中を過ぎている可能性があるためです。

[ctx: skin_overlap_mm label]
en: Skin Overlap
ja_JP: 表面公差

[ctx: skin_overlap_mm description]
en: Adjust the amount of overlap between the walls and (the endpoints of) the skin-centerlines. A slight overlap allows the walls to connect firmly to the skin. Note that, given an equal skin and wall line-width, any value over half the width of the wall may already cause any skin to go past the wall, because at that point the position of the nozzle of the skin-extruder may already reach past the middle of the wall.
ja_JP: 壁とスキンの中央ライン（のエンドポイント）が交差する量を調整します。わずかな交差によって、壁がスキンにしっかりつながります。スキンと壁のライン幅が同じで、壁の幅が半分以上の値になると、スキンが壁を通過している可能性があります。これは、その時点で、スキン押出機のノズルの位置が、すでに壁の真ん中を過ぎている可能性があるためです。

[ctx: infill_wipe_dist label]
en: Infill Wipe Distance
ja_JP: インフィル移動距離

[ctx: infill_wipe_dist description]
en: Distance of a travel move inserted after every infill line, to make the infill stick to the walls better. This option is similar to infill overlap, but without extrusion and only on one end of the infill line.
ja_JP: インフィルラインごとに挿入された移動距離は壁のインフィルへの接着をより良くします。このオプションは、インフィルオーバーラップに似ていますが、押出なく、インフィルラインの片側にのみあります。

[ctx: infill_sparse_thickness label]
en: Infill Layer Thickness
ja_JP: インフィル層の厚さ

[ctx: infill_sparse_thickness description]
en: The thickness per layer of infill material. This value should always be a multiple of the layer height and is otherwise rounded.
ja_JP: インフィルマテリアルの層ごとの厚さ。この値は常にレイヤーの高さの倍数でなければなりません。

[ctx: gradual_infill_steps label]
en: Gradual Infill Steps
ja_JP: インフィル半減回数

[ctx: gradual_infill_steps description]
en: Number of times to reduce the infill density by half when getting further below top surfaces. Areas which are closer to top surfaces get a higher density, up to the Infill Density.
ja_JP: 天井面の表面に近づく際にインフィル密度が半減する回数。天井面に近い領域ほど高い密度となり、インフィル密度まで達します。

[ctx: gradual_infill_step_height label]
en: Gradual Infill Step Height
ja_JP: インフィル半減高さ

[ctx: gradual_infill_step_height description]
en: The height of infill of a given density before switching to half the density.
ja_JP: 密度が半分に切り替わる前の所定のインフィルの高さ。

[ctx: infill_before_walls label]
en: Infill Before Walls
ja_JP: インフィル優先

[ctx: infill_before_walls description]
en: Print the infill before printing the walls. Printing the walls first may lead to more accurate walls, but overhangs print worse. Printing the infill first leads to sturdier walls, but the infill pattern might sometimes show through the surface.
ja_JP: 壁より前にインフィルをプリントします　はじめに壁をプリントするとより精密な壁になりますが、オーバーハングのプリントは悪化します
    はじめにインフィルをプリントすると丈夫な壁になりますが、インフィルの模様が時折表面から透けて表れます。

[ctx: min_infill_area label]
en: Minimum Infill Area
ja_JP: 最小インフィル領域

[ctx: min_infill_area description]
en: Don't generate areas of infill smaller than this (use skin instead).
ja_JP: これより小さいインフィルの領域を生成しないでください (代わりにスキンを使用してください)。

[ctx: infill_support_enabled label]
en: Infill Support
ja_JP: インフィルサポート

[ctx: infill_support_enabled description]
en: Print infill structures only where tops of the model should be supported. Enabling this reduces print time and material usage, but leads to ununiform object strength.
ja_JP: 面材構造を印刷するには、モデルの上部がサポートされている必要があります。これを有効にすると、印刷時間と材料の使用量が減少しますが、オブジェクトの強度が不均一になります。

[ctx: infill_support_angle label]
en: Infill Overhang Angle
ja_JP: インフィルオーバーハング角度

[ctx: infill_support_angle description]
en: The minimum angle of internal overhangs for which infill is added. At a value of 0° objects are totally filled with infill, 90° will not provide any infill.
ja_JP: インフィルが追加される内部オーバーハングの最小角度。0° のとき、対象物は完全にインフィルが充填され、90° ではインフィルが提供されません。

[ctx: skin_preshrink label]
en: Skin Removal Width
ja_JP: 表面除去幅

[ctx: skin_preshrink description]
en: The largest width of skin areas which are to be removed. Every skin area smaller than this value will disappear. This can help in limiting the amount of time and material spent on printing top/bottom skin at slanted surfaces in the model.
ja_JP: 取り除くスキンエリアの最大幅。この値より小さいすべてのスキンエリアは消えます。これは、モデルの傾斜表面の上部/下部スキンに費やした時間のや材料の量を制限することができます。

[ctx: top_skin_preshrink label]
en: Top Skin Removal Width
ja_JP: 上面除去幅

[ctx: top_skin_preshrink description]
en: The largest width of top skin areas which are to be removed. Every skin area smaller than this value will disappear. This can help in limiting the amount of time and material spent on printing top skin at slanted surfaces in the model.
ja_JP: 取り除くスキンエリアの最大幅。この値より小さいすべてのスキンエリアは消えます。これは、モデルの傾斜表面の上部/下部スキンに費やした時間のや材料の量を制限することができます。

[ctx: bottom_skin_preshrink label]
en: Bottom Skin Removal Width
ja_JP: 底面除去幅

[ctx: bottom_skin_preshrink description]
en: The largest width of bottom skin areas which are to be removed. Every skin area smaller than this value will disappear. This can help in limiting the amount of time and material spent on printing bottom skin at slanted surfaces in the model.
ja_JP: 取り除くスキンエリアの最大幅。この値より小さいすべてのスキンエリアは消えます。これは、モデルの傾斜表面の上部/下部スキンに費やした時間のや材料の量を制限することができます。

[ctx: expand_skins_expand_distance label]
en: Skin Expand Distance
ja_JP: 表面展開距離

[ctx: expand_skins_expand_distance description]
en: The distance the skins are expanded into the infill. Higher values makes the skin attach better to the infill pattern and makes the walls on neighboring layers adhere better to the skin. Lower values save amount of material used.
ja_JP: スキンがインフィルまで到達する距離です。高い数値の場合、スキンはインフィルのパターンに隣接しやすく、近接する壁のレイヤーもスキンに密着しやすくなります。低値の場合、材料の使用量を節約します。

[ctx: top_skin_expand_distance label]
en: Top Skin Expand Distance
ja_JP: 上面展開距離

[ctx: top_skin_expand_distance description]
en: The distance the top skins are expanded into the infill. Higher values makes the skin attach better to the infill pattern and makes the walls on the layer above adhere better to the skin. Lower values save amount of material used.
ja_JP: スキンがインフィルまで到達する距離です。高い数値の場合、スキンはインフィルのパターンに隣接しやすく、近接する壁のレイヤーもスキンに密着しやすくなります。低値の場合、材料の使用量を節約します。

[ctx: bottom_skin_expand_distance label]
en: Bottom Skin Expand Distance
ja_JP: 底面展開距離

[ctx: bottom_skin_expand_distance description]
en: The distance the bottom skins are expanded into the infill. Higher values makes the skin attach better to the infill pattern and makes the skin adhere better to the walls on the layer below. Lower values save amount of material used.
ja_JP: スキンがインフィルまで到達する距離です。高い数値の場合、スキンはインフィルのパターンに隣接しやすく、近接する壁のレイヤーもスキンに密着しやすくなります。低値の場合、材料の使用量を節約します。

[ctx: max_skin_angle_for_expansion label]
en: Maximum Skin Angle for Expansion
ja_JP: 表面展開最大角

[ctx: max_skin_angle_for_expansion description]
en: Top and/or bottom surfaces of your object with an angle larger than this setting, won't have their top/bottom skin expanded. This avoids expanding the narrow skin areas that are created when the model surface has a near vertical slope. An angle of 0° is horizontal, while an angle of 90° is vertical.
ja_JP: この設定より大きい角を持つオブジェクトの上部または底部の表面、その表面のスキンはを拡大しません。これは、モデルのサーフェスに近い垂直斜面がある場合に作成される狭いスキン領域の拡大を回避します。0 ° の角度は水平方向、90 ° の角度が垂直方向です。

[ctx: min_skin_width_for_expansion label]
en: Minimum Skin Width for Expansion
ja_JP: 表面展開最小角

[ctx: min_skin_width_for_expansion description]
en: Skin areas narrower than this are not expanded. This avoids expanding the narrow skin areas that are created when the model surface has a slope close to the vertical.
ja_JP: これより狭いスキン領域は展開されません。モデル表面に、垂直に近い斜面がある場合に作成される狭いスキン領域の拡大を回避するためです。

[ctx: material label]
en: Material
ja_JP: マテリアル

[ctx: material description]
en: Material
ja_JP: マテリアル

[ctx: default_material_print_temperature label]
en: Default Printing Temperature
ja_JP: デフォルト印刷温度

[ctx: default_material_print_temperature description]
en: The default temperature used for printing. This should be the "base" temperature of a material. All other print temperatures should use offsets based on this value
ja_JP: 印刷中のデフォルトの温度。これはマテリアルの基本温度となります。他のすべての造形温度はこの値に基づいてオフセットする必要があります

[ctx: material_print_temperature label]
en: Printing Temperature
ja_JP: 印刷温度

[ctx: material_print_temperature description]
en: The temperature used for printing.
ja_JP: 印刷中の温度。

[ctx: material_print_temperature_layer_0 label]
en: Printing Temperature Initial Layer
ja_JP: 初期レイヤー印刷温度

[ctx: material_print_temperature_layer_0 description]
en: The temperature used for printing the first layer. Set at 0 to disable special handling of the initial layer.
ja_JP: 最初のレイヤーを印刷する温度。初期レイヤーのみ特別設定が必要ない場合は 0 に設定します。

[ctx: material_initial_print_temperature label]
en: Initial Printing Temperature
ja_JP: 初期印刷温度

[ctx: material_initial_print_temperature description]
en: The minimal temperature while heating up to the Printing Temperature at which printing can already start.
ja_JP: 加熱中、印刷を開始することができる最低の温度。

[ctx: material_final_print_temperature label]
en: Final Printing Temperature
ja_JP: 最終印刷温度

[ctx: material_final_print_temperature description]
en: The temperature to which to already start cooling down just before the end of printing.
ja_JP: 印刷終了直前に冷却を開始する温度。

[ctx: material_extrusion_cool_down_speed label]
en: Extrusion Cool Down Speed Modifier
ja_JP: 押出クールダウン速度修飾子

[ctx: material_extrusion_cool_down_speed description]
en: The extra speed by which the nozzle cools while extruding. The same value is used to signify the heat up speed lost when heating up while extruding.
ja_JP: 印刷中にノズルが冷える際の速度。同じ値が、加熱する際の加熱速度に割当られます。

[ctx: default_material_bed_temperature label]
en: Default Build Plate Temperature
ja_JP: ビルドプレートのデフォルト温度

[ctx: default_material_bed_temperature description]
en: The default temperature used for the heated build plate. This should be the "base" temperature of a build plate. All other print temperatures should use offsets based on this value
ja_JP: 加熱式ビルドプレートのデフォルト温度。これはビルドプレートの「基本」温度でます。他のすべての印刷温度はこの値に基づいてオフセットする必要があります

[ctx: material_bed_temperature label]
en: Build Plate Temperature
ja_JP: ビルドプレート温度

[ctx: material_bed_temperature description]
en: The temperature used for the heated build plate. If this is 0, the bed temperature will not be adjusted.
ja_JP: 加熱式ビルドプレート温度。これが 0 の場合、ベッド温度は調整されません。

[ctx: material_bed_temperature_layer_0 label]
en: Build Plate Temperature Initial Layer
ja_JP: 初期レイヤーのビルドプレート温度

[ctx: material_bed_temperature_layer_0 description]
en: The temperature used for the heated build plate at the first layer.
ja_JP: 最初のレイヤー印刷時のビルドプレートの温度。

[ctx: material_adhesion_tendency label]
en: Adhesion Tendency
ja_JP: 接着傾向

[ctx: material_adhesion_tendency description]
en: Surface adhesion tendency.
ja_JP: 表面の接着傾向。

[ctx: material_surface_energy label]
en: Surface Energy
ja_JP: 表面エネルギー

[ctx: material_surface_energy description]
en: Surface energy.
ja_JP: 表面エネルギー。

[ctx: material_shrinkage_percentage label]
en: Shrinkage Ratio
ja_JP: 収縮率

[ctx: material_shrinkage_percentage description]
en: Shrinkage ratio in percentage.
ja_JP: 収縮率をパーセントで示す。

[ctx: material_flow label]
en: Flow
ja_JP: フロー

[ctx: material_flow description]
en: Flow compensation: the amount of material extruded is multiplied by this value.
ja_JP: 流れの補修: 押出されるマテリアルの量は、この値から乗算されます。

[ctx: material_flow_layer_0 label]
en: Initial Layer Flow
ja_JP: 初期レイヤーフロー

[ctx: material_flow_layer_0 description]
en: Flow compensation for the first layer: the amount of material extruded on the initial layer is multiplied by this value.
ja_JP: 初期レイヤーの流量補修:初期レイヤーの マテリアル吐出量はこの値の乗算で計算されます。

[ctx: retraction_enable label]
en: Enable Retraction
ja_JP: 引き戻し有効

[ctx: retraction_enable description]
en: Retract the filament when the nozzle is moving over a non-printed area.
ja_JP: ノズルが印刷しないで良い領域を移動する際にフィラメントを引き戻す。

[ctx: retract_at_layer_change label]
en: Retract at Layer Change
ja_JP: レイヤー変更時に引き戻す

[ctx: retract_at_layer_change description]
en: Retract the filament when the nozzle is moving to the next layer.
ja_JP: ノズルは次の層に移動するときフィラメントを引き戻します。

[ctx: retraction_amount label]
en: Retraction Distance
ja_JP: 引き戻し距離

[ctx: retraction_amount description]
en: The length of material retracted during a retraction move.
ja_JP: 引き戻されるマテリアルの長さ。

[ctx: retraction_speed label]
en: Retraction Speed
ja_JP: 引き戻し速度

[ctx: retraction_speed description]
en: The speed at which the filament is retracted and primed during a retraction move.
ja_JP: フィラメントが引き戻される時のスピード。

[ctx: retraction_retract_speed label]
en: Retraction Retract Speed
ja_JP: 引き戻し速度の取り消し

[ctx: retraction_retract_speed description]
en: The speed at which the filament is retracted during a retraction move.
ja_JP: フィラメントが引き戻される時のスピード。

[ctx: retraction_prime_speed label]
en: Retraction Prime Speed
ja_JP: 押し戻し速度の取り消し

[ctx: retraction_prime_speed description]
en: The speed at which the filament is primed during a retraction move.
ja_JP: フィラメントが引き戻される時のスピード。

[ctx: retraction_extra_prime_amount label]
en: Retraction Extra Prime Amount
ja_JP: 余分な押し戻し量の引き戻し

[ctx: retraction_extra_prime_amount description]
en: Some material can ooze away during a travel move, which can be compensated for here.
ja_JP: マテリアルによっては、移動中に滲み出てきてしまうときがあり、ここで調整することができます。

[ctx: retraction_min_travel label]
en: Retraction Minimum Travel
ja_JP: 引き戻し最小移動距離

[ctx: retraction_min_travel description]
en: The minimum distance of travel needed for a retraction to happen at all. This helps to get fewer retractions in a small area.
ja_JP: フィラメントを引き戻す際に必要な最小移動距離。これは、短い距離内での引き戻しの回数を減らすために役立ちます。

[ctx: retraction_count_max label]
en: Maximum Retraction Count
ja_JP: 最大引き戻し回数

[ctx: retraction_count_max description]
en: This setting limits the number of retractions occurring within the minimum extrusion distance window. Further retractions within this window will be ignored. This avoids retracting repeatedly on the same piece of filament, as that can flatten the filament and cause grinding issues.
ja_JP: この設定は、決められた距離の中で起こる引き戻しの回数を制限します。制限数以上の引き戻しは無視されます。これによりフィーダーでフィラメントを誤って削ってしまう問題を軽減させます。

[ctx: retraction_extrusion_window label]
en: Minimum Extrusion Distance Window
ja_JP: 最小抽出距離範囲

[ctx: retraction_extrusion_window description]
en: The window in which the maximum retraction count is enforced. This value should be approximately the same as the retraction distance, so that effectively the number of times a retraction passes the same patch of material is limited.
ja_JP: 最大の引き戻し回数。この値は引き戻す距離と同じであることで、引き戻しが効果的に行われます。

[ctx: limit_support_retractions label]
en: Limit Support Retractions
ja_JP: サポート引き戻し限界

[ctx: limit_support_retractions description]
en: Omit retraction when moving from support to support in a straight line. Enabling this setting saves print time, but can lead to excesive stringing within the support structure.
ja_JP: サポートからサポートに直線移動する場合は、引き戻しを省略します。この設定を有効にすると、印刷時間が短縮されますが、サポート構造内部の糸引きが多くなります。

[ctx: material_standby_temperature label]
en: Standby Temperature
ja_JP: スタンバイ温度

[ctx: material_standby_temperature description]
en: The temperature of the nozzle when another nozzle is currently used for printing.
ja_JP: 印刷していないノズルの温度（もう一方のノズルが印刷中）

[ctx: switch_extruder_retraction_amount label]
en: Nozzle Switch Retraction Distance
ja_JP: ノズルスイッチ引き戻し距離

[ctx: switch_extruder_retraction_amount description]
en: The amount of retraction when switching extruders. Set to 0 for no retraction at all. This should generally be the same as the length of the heat zone.
ja_JP: エクストルーダー切り替え時の引き込み量。引き込みを行わない場合は0に設定します。これは通常、ヒートゾーンの長さと同じに設定します。

[ctx: switch_extruder_retraction_speeds label]
en: Nozzle Switch Retraction Speed
ja_JP: ノズルスイッチ引き戻し速度

[ctx: switch_extruder_retraction_speeds description]
en: The speed at which the filament is retracted. A higher retraction speed works better, but a very high retraction speed can lead to filament grinding.
ja_JP: フィラメントを引き戻す速度。速度が早い程良いが早すぎるとフィラメントを削ってしまう可能性があります。

[ctx: switch_extruder_retraction_speed label]
en: Nozzle Switch Retract Speed
ja_JP: ノズルスイッチ引き込み速度

[ctx: switch_extruder_retraction_speed description]
en: The speed at which the filament is retracted during a nozzle switch retract.
ja_JP: ノズル切り替え中のフィラメントの引き込み速度。

[ctx: switch_extruder_prime_speed label]
en: Nozzle Switch Prime Speed
ja_JP: ノズルスイッチ押し戻し速度

[ctx: switch_extruder_prime_speed description]
en: The speed at which the filament is pushed back after a nozzle switch retraction.
ja_JP: ノズル スイッチ後にフィラメントが押し戻される速度。

[ctx: speed label]
en: Speed
ja_JP: スピード

[ctx: speed description]
en: Speed
ja_JP: スピード

[ctx: speed_print label]
en: Print Speed
ja_JP: 印刷速度

[ctx: speed_print description]
en: The speed at which printing happens.
ja_JP: 印刷スピード。

[ctx: speed_infill label]
en: Infill Speed
ja_JP: インフィル速度

[ctx: speed_infill description]
en: The speed at which infill is printed.
ja_JP: インフィルを印刷する速度。

[ctx: speed_wall label]
en: Wall Speed
ja_JP: ウォール速度

[ctx: speed_wall description]
en: The speed at which the walls are printed.
ja_JP: ウォールを印刷する速度。

[ctx: speed_wall_0 label]
en: Outer Wall Speed
ja_JP: 外壁速度

[ctx: speed_wall_0 description]
en: The speed at which the outermost walls are printed. Printing the outer wall at a lower speed improves the final skin quality. However, having a large difference between the inner wall speed and the outer wall speed will affect quality in a negative way.
ja_JP: 最も外側のウォールをプリントする速度。外側の壁を低速でプリントすると表面の質が改善しますが、内壁と外壁のプリント速度の差が大きすぎると、印刷の質が悪化します。

[ctx: speed_wall_x label]
en: Inner Wall Speed
ja_JP: 内壁速度

[ctx: speed_wall_x description]
en: The speed at which all inner walls are printed. Printing the inner wall faster than the outer wall will reduce printing time. It works well to set this in between the outer wall speed and the infill speed.
ja_JP: 内側のウォールをプリントする速度　外壁より内壁を高速でプリントすると、印刷時間の短縮になります。外壁のプリント速度とインフィルのプリント速度の中間に設定するのが適切です。

[ctx: speed_roofing label]
en: Top Surface Skin Speed
ja_JP: 最上面速度

[ctx: speed_roofing description]
en: The speed at which top surface skin layers are printed.
ja_JP: 上部表面プリント時の速度。

[ctx: speed_topbottom label]
en: Top/Bottom Speed
ja_JP: 上面/底面速度

[ctx: speed_topbottom description]
en: The speed at which top/bottom layers are printed.
ja_JP: トップ/ボトムのレイヤーのプリント速度。

[ctx: speed_support label]
en: Support Speed
ja_JP: サポート速度

[ctx: speed_support description]
en: The speed at which the support structure is printed. Printing support at higher speeds can greatly reduce printing time. The surface quality of the support structure is not important since it is removed after printing.
ja_JP: サポート材をプリントする速度です。高速でサポートをプリントすると、印刷時間を大幅に短縮できます。サポート材は印刷後に削除されますので、サポート構造の品質はそれほど重要ではありません。

[ctx: speed_support_infill label]
en: Support Infill Speed
ja_JP: サポートインフィル速度

[ctx: speed_support_infill description]
en: The speed at which the infill of support is printed. Printing the infill at lower speeds improves stability.
ja_JP: サポート材のインフィルをプリントする速度　低速でプリントすると安定性が向上します。

[ctx: speed_support_interface label]
en: Support Interface Speed
ja_JP: サポートインタフェース速度

[ctx: speed_support_interface description]
en: The speed at which the roofs and floors of support are printed. Printing them at lower speeds can improve overhang quality.
ja_JP: ルーフとフロアのサポート材をプリントする速度。低速でプリントするとオーバーハングの品質を向上できます。

[ctx: speed_support_roof label]
en: Support Roof Speed
ja_JP: サポートルーフ速度

[ctx: speed_support_roof description]
en: The speed at which the roofs of support are printed. Printing them at lower speeds can improve overhang quality.
ja_JP: ルーフとフロアのサポート材をプリントする速度　これらを低速でプリントするとオーバーハングの品質を向上できます。

[ctx: speed_support_bottom label]
en: Support Floor Speed
ja_JP: サポートフロア速度

[ctx: speed_support_bottom description]
en: The speed at which the floor of support is printed. Printing it at lower speed can improve adhesion of support on top of your model.
ja_JP: フロアのサポートがプリントされる速度。低速で印刷することで、サポートの接着性を向上させることができます。

[ctx: speed_prime_tower label]
en: Prime Tower Speed
ja_JP: プライムタワー印刷速度

[ctx: speed_prime_tower description]
en: The speed at which the prime tower is printed. Printing the prime tower slower can make it more stable when the adhesion between the different filaments is suboptimal.
ja_JP: プライムタワーをプリントする速度です。異なるフィラメントの印刷で密着性が最適ではない場合、低速にてプライム タワーをプリントすることでより安定させることができます。

[ctx: speed_travel label]
en: Travel Speed
ja_JP: 移動速度

[ctx: speed_travel description]
en: The speed at which travel moves are made.
ja_JP: 移動中のスピード。

[ctx: speed_layer_0 label]
en: Initial Layer Speed
ja_JP: 初期レイヤー速度

[ctx: speed_layer_0 description]
en: The speed for the initial layer. A lower value is advised to improve adhesion to the build plate.
ja_JP: 一層目での速度。ビルトプレートへの接着を向上するため低速を推奨します。

[ctx: speed_print_layer_0 label]
en: Initial Layer Print Speed
ja_JP: 初期レイヤー印刷速度

[ctx: speed_print_layer_0 description]
en: The speed of printing for the initial layer. A lower value is advised to improve adhesion to the build plate.
ja_JP: 一層目をプリントする速度　ビルトプレートへの接着を向上するため低速を推奨します。

[ctx: speed_travel_layer_0 label]
en: Initial Layer Travel Speed
ja_JP: 初期レイヤー移動速度

[ctx: speed_travel_layer_0 description]
en: The speed of travel moves in the initial layer. A lower value is advised to prevent pulling previously printed parts away from the build plate. The value of this setting can automatically be calculated from the ratio between the Travel Speed and the Print Speed.
ja_JP: 最初のレイヤーを印刷する際のトラベルスピード。低速の方が、ビルドプレート剥がれるリスクを軽減することができます。この設定の値は、移動速度と印刷速度の比から自動的に計算されます。

[ctx: skirt_brim_speed label]
en: Skirt/Brim Speed
ja_JP: スカート/ブリム速度

[ctx: skirt_brim_speed description]
en: The speed at which the skirt and brim are printed. Normally this is done at the initial layer speed, but sometimes you might want to print the skirt or brim at a different speed.
ja_JP: スカートとブリムのプリント速度　通常は一層目のスピードと同じですが、異なる速度でスカートやブリムをプリントしたい場合に設定してください。

[ctx: max_feedrate_z_override label]
en: Maximum Z Speed
ja_JP: 最大Z速度

[ctx: max_feedrate_z_override description]
en: The maximum speed with which the build plate is moved. Setting this to zero causes the print to use the firmware defaults for the maximum z speed.
ja_JP: ビルトプレートが移動する最高速度　この値を0に設定すると、ファームウェアのデフォルト値のZの最高速度が適用されます。

[ctx: speed_slowdown_layers label]
en: Number of Slower Layers
ja_JP: 遅いレイヤーの数

[ctx: speed_slowdown_layers description]
en: The first few layers are printed slower than the rest of the model, to get better adhesion to the build plate and improve the overall success rate of prints. The speed is gradually increased over these layers.
ja_JP: 最初の数層は印刷失敗の可能性を軽減させるために、設定した印刷スピードよりも遅く印刷されます。

[ctx: speed_equalize_flow_enabled label]
en: Equalize Filament Flow
ja_JP: フィラメント均一速度

[ctx: speed_equalize_flow_enabled description]
en: Print thinner than normal lines faster so that the amount of material extruded per second remains the same. Thin pieces in your model might require lines printed with smaller line width than provided in the settings. This setting controls the speed changes for such lines.
ja_JP: 通常より細いラインを高速プリントするので、時間当たりのフィラメント押出量は同じです。薄いモデル部品は、設定よりも細い線幅でプリントすることが要求される場合があり、本設定はそのような線の速度を変更します。

[ctx: speed_equalize_flow_max label]
en: Maximum Speed for Flow Equalization
ja_JP: 均一フローの最大速度

[ctx: speed_equalize_flow_max description]
en: Maximum print speed when adjusting the print speed in order to equalize flow.
ja_JP: 吐出を均一にするための調整時の最高スピード。

[ctx: acceleration_enabled label]
en: Enable Acceleration Control
ja_JP: 加速度制御を有効にする

[ctx: acceleration_enabled description]
en: Enables adjusting the print head acceleration. Increasing the accelerations can reduce printing time at the cost of print quality.
ja_JP: プリントヘッドのスピード調整の有効化　加速度の増加は印刷時間を短縮しますが印刷の質を損ねます。

[ctx: acceleration_print label]
en: Print Acceleration
ja_JP: 印刷加速度

[ctx: acceleration_print description]
en: The acceleration with which printing happens.
ja_JP: 印刷の加速スピードです。

[ctx: acceleration_infill label]
en: Infill Acceleration
ja_JP: インフィル加速度

[ctx: acceleration_infill description]
en: The acceleration with which infill is printed.
ja_JP: インフィルの印刷の加速スピード。

[ctx: acceleration_wall label]
en: Wall Acceleration
ja_JP: ウォール加速度

[ctx: acceleration_wall description]
en: The acceleration with which the walls are printed.
ja_JP: ウォールをプリントする際の加速度。

[ctx: acceleration_wall_0 label]
en: Outer Wall Acceleration
ja_JP: 外壁加速度

[ctx: acceleration_wall_0 description]
en: The acceleration with which the outermost walls are printed.
ja_JP: 最も外側の壁をプリントする際の加速度。

[ctx: acceleration_wall_x label]
en: Inner Wall Acceleration
ja_JP: 内壁加速度

[ctx: acceleration_wall_x description]
en: The acceleration with which all inner walls are printed.
ja_JP: 内側のウォールがが出力される際のスピード。

[ctx: acceleration_roofing label]
en: Top Surface Skin Acceleration
ja_JP: 最上面加速度

[ctx: acceleration_roofing description]
en: The acceleration with which top surface skin layers are printed.
ja_JP: 上部表面プリント時の加速度。

[ctx: acceleration_topbottom label]
en: Top/Bottom Acceleration
ja_JP: 上面/底面加速度

[ctx: acceleration_topbottom description]
en: The acceleration with which top/bottom layers are printed.
ja_JP: トップとボトムのレイヤーの印刷加速度。

[ctx: acceleration_support label]
en: Support Acceleration
ja_JP: サポート加速度

[ctx: acceleration_support description]
en: The acceleration with which the support structure is printed.
ja_JP: サポート材プリント時の加速スピード。

[ctx: acceleration_support_infill label]
en: Support Infill Acceleration
ja_JP: サポートインフィル加速度

[ctx: acceleration_support_infill description]
en: The acceleration with which the infill of support is printed.
ja_JP: インフィルのサポート材のプリント時の加速度。

[ctx: acceleration_support_interface label]
en: Support Interface Acceleration
ja_JP: サポートインタフェース加速度

[ctx: acceleration_support_interface description]
en: The acceleration with which the roofs and floors of support are printed. Printing them at lower acceleration can improve overhang quality.
ja_JP: サポートの上面と下面が印刷される加速度。低加速度で印刷するとオーバーハングの品質が向上します。

[ctx: acceleration_support_roof label]
en: Support Roof Acceleration
ja_JP: サポートルーフ加速度

[ctx: acceleration_support_roof description]
en: The acceleration with which the roofs of support are printed. Printing them at lower acceleration can improve overhang quality.
ja_JP: サポートの上面がプリントされる加速度、低加速度で印刷するとオーバーハングの品質が向上します。

[ctx: acceleration_support_bottom label]
en: Support Floor Acceleration
ja_JP: サポートフロア加速度

[ctx: acceleration_support_bottom description]
en: The acceleration with which the floors of support are printed. Printing them at lower acceleration can improve adhesion of support on top of your model.
ja_JP: サポートのフロアが印刷される加速度。より低い加速度で印刷すると、モデル上のサポートの接着性を向上させることができます。

[ctx: acceleration_prime_tower label]
en: Prime Tower Acceleration
ja_JP: プライムタワー加速度

[ctx: acceleration_prime_tower description]
en: The acceleration with which the prime tower is printed.
ja_JP: プライムタワーの印刷時のスピード。

[ctx: acceleration_travel label]
en: Travel Acceleration
ja_JP: 移動か速度

[ctx: acceleration_travel description]
en: The acceleration with which travel moves are made.
ja_JP: 移動中の加速度。

[ctx: acceleration_layer_0 label]
en: Initial Layer Acceleration
ja_JP: 初期レイヤー加速度

[ctx: acceleration_layer_0 description]
en: The acceleration for the initial layer.
ja_JP: 初期レイヤーの加速度。

[ctx: acceleration_print_layer_0 label]
en: Initial Layer Print Acceleration
ja_JP: 初期レイヤー印刷加速度

[ctx: acceleration_print_layer_0 description]
en: The acceleration during the printing of the initial layer.
ja_JP: 初期レイヤーの印刷中の加速度。

[ctx: acceleration_travel_layer_0 label]
en: Initial Layer Travel Acceleration
ja_JP: 初期レイヤー移動加速度

[ctx: acceleration_travel_layer_0 description]
en: The acceleration for travel moves in the initial layer.
ja_JP: 最初のレイヤー時の加速度。

[ctx: acceleration_skirt_brim label]
en: Skirt/Brim Acceleration
ja_JP: スカート/ブリム加速度

[ctx: acceleration_skirt_brim description]
en: The acceleration with which the skirt and brim are printed. Normally this is done with the initial layer acceleration, but sometimes you might want to print the skirt or brim at a different acceleration.
ja_JP: スカートとブリム印刷時の加速度。通常、初期レイヤーの印刷スピードにて適用されるが、異なる速度でスカートやブリムを印刷したい場合使用できる。

[ctx: jerk_enabled label]
en: Enable Jerk Control
ja_JP: ジャーク制御を有効にする

[ctx: jerk_enabled description]
en: Enables adjusting the jerk of print head when the velocity in the X or Y axis changes. Increasing the jerk can reduce printing time at the cost of print quality.
ja_JP: X または Y 軸の速度が変更する際、プリントヘッドのジャークを調整することができます。ジャークを増やすことは、印刷時間を短縮できますがプリントの質を損ねます。

[ctx: jerk_print label]
en: Print Jerk
ja_JP: 印刷ジャーク

[ctx: jerk_print description]
en: The maximum instantaneous velocity change of the print head.
ja_JP: プリントヘッドの最大瞬間速度の変更。

[ctx: jerk_infill label]
en: Infill Jerk
ja_JP: インフィルジャーク

[ctx: jerk_infill description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which infill is printed.
ja_JP: インフィルの印刷時の瞬間速度の変更。

[ctx: jerk_wall label]
en: Wall Jerk
ja_JP: ウォールジャーク

[ctx: jerk_wall description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which the walls are printed.
ja_JP: ウォールのプリント時の最大瞬間速度を変更。

[ctx: jerk_wall_0 label]
en: Outer Wall Jerk
ja_JP: 外壁ジャーク

[ctx: jerk_wall_0 description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which the outermost walls are printed.
ja_JP: 外側のウォールが出力される際の最大瞬間速度の変更。

[ctx: jerk_wall_x label]
en: Inner Wall Jerk
ja_JP: 内壁ジャーク

[ctx: jerk_wall_x description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which all inner walls are printed.
ja_JP: 内側のウォールがプリントされれう際の最大瞬間速度の変更。

[ctx: jerk_roofing label]
en: Top Surface Skin Jerk
ja_JP: 最上面ジャーク

[ctx: jerk_roofing description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which top surface skin layers are printed.
ja_JP: 上部表面プリント時の最大加速度。

[ctx: jerk_topbottom label]
en: Top/Bottom Jerk
ja_JP: 上面/下面ジャーク

[ctx: jerk_topbottom description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which top/bottom layers are printed.
ja_JP: トップとボトムのレイヤーを印刷する際の最大瞬間速度の変更。

[ctx: jerk_support label]
en: Support Jerk
ja_JP: サポートジャーク

[ctx: jerk_support description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which the support structure is printed.
ja_JP: サポート材の印刷時の最大瞬間速度の変更。

[ctx: jerk_support_infill label]
en: Support Infill Jerk
ja_JP: サポートインフィルジャーク

[ctx: jerk_support_infill description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which the infill of support is printed.
ja_JP: サポート材の印刷時、最大瞬間速度の変更。

[ctx: jerk_support_interface label]
en: Support Interface Jerk
ja_JP: サポートインタフェースジャーク

[ctx: jerk_support_interface description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which the roofs and floors of support are printed.
ja_JP: どのルーフとフロアのサポート部分を印刷するかによって最大瞬間速度は変化します。

[ctx: jerk_support_roof label]
en: Support Roof Jerk
ja_JP: サポートルーフジャーク

[ctx: jerk_support_roof description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which the roofs of support are printed.
ja_JP: どのサポートのルーフ部分を印刷するかによって最大瞬間速度は変化します。

[ctx: jerk_support_bottom label]
en: Support Floor Jerk
ja_JP: サポートフロアジャーク

[ctx: jerk_support_bottom description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which the floors of support are printed.
ja_JP: どのサポートのフロア部分を印刷するかによって最大瞬間速度は変化します。

[ctx: jerk_prime_tower label]
en: Prime Tower Jerk
ja_JP: プライムタワージャーク

[ctx: jerk_prime_tower description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which the prime tower is printed.
ja_JP: プライムタワーがプリントされる際の最大瞬間速度を変更します。

[ctx: jerk_travel label]
en: Travel Jerk
ja_JP: 移動ジャーク

[ctx: jerk_travel description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which travel moves are made.
ja_JP: 移動する際の最大瞬時速度の変更。

[ctx: jerk_layer_0 label]
en: Initial Layer Jerk
ja_JP: 初期レイヤージャーク

[ctx: jerk_layer_0 description]
en: The print maximum instantaneous velocity change for the initial layer.
ja_JP: 初期レイヤーの最大瞬時速度の変更。

[ctx: jerk_print_layer_0 label]
en: Initial Layer Print Jerk
ja_JP: 初期レイヤー印刷ジャーク

[ctx: jerk_print_layer_0 description]
en: The maximum instantaneous velocity change during the printing of the initial layer.
ja_JP: 初期レイヤー印刷中の最大瞬時速度の変化。

[ctx: jerk_travel_layer_0 label]
en: Initial Layer Travel Jerk
ja_JP: 初期レイヤー移動ジャーク

[ctx: jerk_travel_layer_0 description]
en: The acceleration for travel moves in the initial layer.
ja_JP: 移動加速度は最初のレイヤーに適用されます。

[ctx: jerk_skirt_brim label]
en: Skirt/Brim Jerk
ja_JP: スカート/ブリムジャーク

[ctx: jerk_skirt_brim description]
en: The maximum instantaneous velocity change with which the skirt and brim are printed.
ja_JP: スカートとブリムがプリントされる最大瞬時速度の変更。

[ctx: travel label]
en: Travel
ja_JP: 移動

[ctx: travel description]
en: travel
ja_JP: 移動

[ctx: retraction_combing label]
en: Combing Mode
ja_JP: コーミングモード

[ctx: retraction_combing description]
en: Combing keeps the nozzle within already printed areas when traveling. This results in slightly longer travel moves but reduces the need for retractions. If combing is off, the material will retract and the nozzle moves in a straight line to the next point. It is also possible to avoid combing over top/bottom skin areas or to only comb within the infill.
ja_JP: コーミングは、走行時にすでに印刷された領域内にノズルを保ちます。その結果、移動距離はわずかに長くなりますが、引き込みの必要性は減ります。コーミングがオフの場合、フィラメントの引き戻しを行い、ノズルは次のポイントまで直線移動します。また、インフィルのみにてコーミングすることにより、トップとボトムのスキン領域上での櫛通りを回避できます。

[ctx: retraction_combing option off]
en: Off
ja_JP: オフ

[ctx: retraction_combing option all]
en: All
ja_JP: すべて

[ctx: retraction_combing option noskin]
en: Not in Skin
ja_JP: スキン内にない

[ctx: retraction_combing option infill]
en: Within Infill
ja_JP: インフィル内

[ctx: retraction_combing_max_distance label]
en: Max Comb Distance With No Retract
ja_JP: 引き戻しのない最大コム距離

[ctx: retraction_combing_max_distance description]
en: When non-zero, combing travel moves that are longer than this distance will use retraction.
ja_JP: ゼロ以外の場合、この距離より移動量が多い場合は、引き戻しを使用します。

[ctx: travel_retract_before_outer_wall label]
en: Retract Before Outer Wall
ja_JP: 外壁の前に引き戻す

[ctx: travel_retract_before_outer_wall description]
en: Always retract when moving to start an outer wall.
ja_JP: 移動して外側のウォールをプリントする際、毎回引き戻しをします。

[ctx: travel_avoid_other_parts label]
en: Avoid Printed Parts When Traveling
ja_JP: 移動は印刷したパーツを回避する

[ctx: travel_avoid_other_parts description]
en: The nozzle avoids already printed parts when traveling. This option is only available when combing is enabled.
ja_JP: ノズルは、移動時に既に印刷されたパーツを避けます。このオプションは、コーミングが有効な場合にのみ使用できます。

[ctx: travel_avoid_supports label]
en: Avoid Supports When Traveling
ja_JP: 移動はサポートを回避する

[ctx: travel_avoid_supports description]
en: The nozzle avoids already printed supports when traveling. This option is only available when combing is enabled.
ja_JP: ノズルは、移動時に既に印刷されたサポートを避けます。このオプションは、コーミングが有効な場合にのみ使用できます。

[ctx: travel_avoid_distance label]
en: Travel Avoid Distance
ja_JP: 移動回避距離

[ctx: travel_avoid_distance description]
en: The distance between the nozzle and already printed parts when avoiding during travel moves.
ja_JP: ノズルが既に印刷された部分を移動する際の間隔。

[ctx: start_layers_at_same_position label]
en: Start Layers with the Same Part
ja_JP: 同じパーツでレイヤーを開始する

[ctx: layer_start_x label]
en: Layer Start X
ja_JP: レイヤー始点X

[ctx: layer_start_x description]
en: The X coordinate of the position near where to find the part to start printing each layer.
ja_JP: 各レイヤーのプリントを開始する部分をしめすX座標。

[ctx: layer_start_y label]
en: Layer Start Y
ja_JP: レイヤー始点Y

[ctx: layer_start_y description]
en: The Y coordinate of the position near where to find the part to start printing each layer.
ja_JP: 各レイヤーのプリントを開始する部分をしめすY座標。

[ctx: retraction_hop_enabled label]
en: Z Hop When Retracted
ja_JP: 引き戻し時のZホップ

[ctx: retraction_hop_enabled description]
en: Whenever a retraction is done, the build plate is lowered to create clearance between the nozzle and the print. It prevents the nozzle from hitting the print during travel moves, reducing the chance to knock the print from the build plate.
ja_JP: 引き戻しが完了すると、ビルドプレートが下降してノズルとプリントの間に隙間ができます。ノズルの走行中に造形物に当たるのを防ぎ、造形物をビルドプレートから剥がしてしまう現象を減らします。

[ctx: retraction_hop_only_when_collides label]
en: Z Hop Only Over Printed Parts
ja_JP: 印刷パーツに対するZホップ

[ctx: retraction_hop_only_when_collides description]
en: Only perform a Z Hop when moving over printed parts which cannot be avoided by horizontal motion by Avoid Printed Parts when Traveling.
ja_JP: 走行時に印刷部品への衝突を避けるため、水平移動で回避できない造形物上を移動するときは、Zホップを実行します。

[ctx: retraction_hop label]
en: Z Hop Height
ja_JP: Zホップ高さ

[ctx: retraction_hop description]
en: The height difference when performing a Z Hop.
ja_JP: Zホップを実行するときの高さ。

[ctx: retraction_hop_after_extruder_switch label]
en: Z Hop After Extruder Switch
ja_JP: エクストルーダースイッチ後のZホップ

[ctx: retraction_hop_after_extruder_switch description]
en: After the machine switched from one extruder to the other, the build plate is lowered to create clearance between the nozzle and the print. This prevents the nozzle from leaving oozed material on the outside of a print.
ja_JP: マシーンが1つのエクストルーダーからもう一つのエクストルーダーに切り替えられた際、ビルドプレートが下降して、ノズルと印刷物との間に隙間が形成される。これによりノズルが造形物の外側にはみ出たマテリアルを残さないためである。

[ctx: cooling label]
en: Cooling
ja_JP: 冷却

[ctx: cooling description]
en: Cooling
ja_JP: 冷却

[ctx: cool_fan_enabled label]
en: Enable Print Cooling
ja_JP: 印刷中の冷却を有効にする

[ctx: cool_fan_enabled description]
en: Enables the print cooling fans while printing. The fans improve print quality on layers with short layer times and bridging / overhangs.
ja_JP: 印刷中の冷却ファンを有効にします。ファンは、短いレイヤープリントやブリッジ/オーバーハングのレイヤーがある印刷物の品質を向上させます。

[ctx: cool_fan_speed label]
en: Fan Speed
ja_JP: ファン速度

[ctx: cool_fan_speed description]
en: The speed at which the print cooling fans spin.
ja_JP: 冷却ファンが回転する速度。

[ctx: cool_fan_speed_min label]
en: Regular Fan Speed
ja_JP: 標準ファン速度

[ctx: cool_fan_speed_max label]
en: Maximum Fan Speed
ja_JP: 最大ファン速度

[ctx: cool_fan_speed_max description]
en: The speed at which the fans spin on the minimum layer time. The fan speed gradually increases between the regular fan speed and maximum fan speed when the threshold is hit.
ja_JP: 最小積層時間でファンが回転する速度。しきい値に達すると、通常のファンの速度と最速の間でファン速度が徐々に加速しはじめます。

[ctx: cool_min_layer_time_fan_speed_max label]
en: Regular/Maximum Fan Speed Threshold
ja_JP: 標準/最大ファン速度のしきい値

[ctx: cool_min_layer_time_fan_speed_max description]
en: The layer time which sets the threshold between regular fan speed and maximum fan speed. Layers that print slower than this time use regular fan speed. For faster layers the fan speed gradually increases towards the maximum fan speed.
ja_JP: 通常速度と最速の間でしきい値を設定する積層時間。この時間よりも遅く印刷する積層は、通常速度を使用します。より速い層の場合、ファンは最高速度に向かって徐々に加速します。

[ctx: cool_fan_speed_0 label]
en: Initial Fan Speed
ja_JP: 初期ファン速度

[ctx: cool_fan_full_at_height label]
en: Regular Fan Speed at Height
ja_JP: 標準ファン速度時の高さ

[ctx: cool_fan_full_at_height description]
en: The height at which the fans spin on regular fan speed. At the layers below the fan speed gradually increases from Initial Fan Speed to Regular Fan Speed.
ja_JP: 通常速度でファンが回転するときの高さ。ここより下層レイヤーでは初期ファンのスピードから通常の速度まで徐々に増加します。

[ctx: cool_fan_full_layer label]
en: Regular Fan Speed at Layer
ja_JP: 標準ファン速度時のレイヤー

[ctx: cool_fan_full_layer description]
en: The layer at which the fans spin on regular fan speed. If regular fan speed at height is set, this value is calculated and rounded to a whole number.
ja_JP: ファンが通常の速度で回転する時のレイヤー。通常速度のファンの高さが設定されている場合、この値が計算され、整数に変換されます。

[ctx: cool_min_layer_time label]
en: Minimum Layer Time
ja_JP: 最小レイヤー時間

[ctx: cool_min_layer_time description]
en: The minimum time spent in a layer. This forces the printer to slow down, to at least spend the time set here in one layer. This allows the printed material to cool down properly before printing the next layer. Layers may still take shorter than the minimal layer time if Lift Head is disabled and if the Minimum Speed would otherwise be violated.
ja_JP: 一つのレイヤーに最低限費やす時間。1つの層に必ず設定された時間を費やすため、場合によってはプリントに遅れが生じます。しかしこれにより、次の層をプリントする前に造形物を適切に冷却することができます。 Lift Headが無効になっていて、最小速度を下回った場合、最小レイヤー時間よりも短くなる場合があります。

[ctx: cool_min_speed label]
en: Minimum Speed
ja_JP: 最低速度

[ctx: cool_min_speed description]
en: The minimum print speed, despite slowing down due to the minimum layer time. When the printer would slow down too much, the pressure in the nozzle would be too low and result in bad print quality.
ja_JP: 最遅印刷速度。印刷の速度が遅すぎると、ノズル内の圧力が低すぎて印刷品質が低下します。

[ctx: cool_lift_head label]
en: Lift Head
ja_JP: ヘッド持ち上げ

[ctx: cool_lift_head description]
en: When the minimum speed is hit because of minimum layer time, lift the head away from the print and wait the extra time until the minimum layer time is reached.
ja_JP: レイヤーの最小プリント時間より早く印刷が終わった場合、ヘッド部分を持ち上げてレイヤーの最小プリント時間に到達するまで待機します。

[ctx: support label]
en: Support
ja_JP: サポート

[ctx: support description]
en: Support
ja_JP: サポート

[ctx: support_enable label]
en: Generate Support
ja_JP: サポート開始

[ctx: support_enable description]
en: Generate structures to support parts of the model which have overhangs. Without these structures, such parts would collapse during printing.
ja_JP: オーバーハングするモデルのサポートパーツの構造を形成します。これらのサポートがなければ、印刷は失敗します。

[ctx: support_extruder_nr label]
en: Support Extruder
ja_JP: サポート用エクストルーダー

[ctx: support_extruder_nr description]
en: The extruder train to use for printing the support. This is used in multi-extrusion.
ja_JP: サポート材を印刷するためのエクストルーダー。複数のエクストルーダーがある場合に使用されます。

[ctx: support_infill_extruder_nr label]
en: Support Infill Extruder
ja_JP: サポート用インフィルエクストルーダー

[ctx: support_infill_extruder_nr description]
en: The extruder train to use for printing the infill of the support. This is used in multi-extrusion.
ja_JP: サポート材のインフィルを印刷に使用するためのエクストルーダー。複数のエクストルーダーがある場合に使用されます。

[ctx: support_extruder_nr_layer_0 label]
en: First Layer Support Extruder
ja_JP: 最初のレイヤー用サポートエクストルーダー

[ctx: support_extruder_nr_layer_0 description]
en: The extruder train to use for printing the first layer of support infill. This is used in multi-extrusion.
ja_JP: サポートのインフィルの最初の層を印刷に使用するエクストルーダー。複数のエクストルーダーがある場合に使用されます。

[ctx: support_interface_extruder_nr label]
en: Support Interface Extruder
ja_JP: サポートインタフェースエクストルーダー

[ctx: support_interface_extruder_nr description]
en: The extruder train to use for printing the roofs and floors of the support. This is used in multi-extrusion.
ja_JP: サポートのルーフおよび底面を印刷するために使用するエクストルーダーの列。デュアルノズル時に使用されます。

[ctx: support_roof_extruder_nr label]
en: Support Roof Extruder
ja_JP: サポートルーフエクストルーダー

[ctx: support_roof_extruder_nr description]
en: The extruder train to use for printing the roofs of the support. This is used in multi-extrusion.
ja_JP: サポートのルーフ面をプリントする際のエクストルーダー列。デュアルノズル時に使用します。

[ctx: support_bottom_extruder_nr label]
en: Support Floor Extruder
ja_JP: サポートフロアエクストルーダー

[ctx: support_bottom_extruder_nr description]
en: The extruder train to use for printing the floors of the support. This is used in multi-extrusion.
ja_JP: サポートのフロア面をプリントする際に使用するエクストルーダーの列。デュアルノズル時に使用します。

[ctx: support_type label]
en: Support Placement
ja_JP: サポート配置

[ctx: support_type description]
en: Adjusts the placement of the support structures. The placement can be set to touching build plate or everywhere. When set to everywhere the support structures will also be printed on the model.
ja_JP: サポート材の配置を調整します。配置はTouching BuildplateまたはEveryWhereに設定することができます。EveryWhereに設定した場合、サポート材がモデルの上にもプリントされます。

[ctx: support_type option buildplate]
en: Touching Buildplate
ja_JP: ビルドプレートにタッチ

[ctx: support_type option everywhere]
en: Everywhere
ja_JP: 全対象

[ctx: support_angle label]
en: Support Overhang Angle
ja_JP: サポートオーバーハング角度

[ctx: support_angle description]
en: The minimum angle of overhangs for which support is added. At a value of 0° all overhangs are supported, 90° will not provide any support.
ja_JP: サポート材がつくオーバーハングの最小角度。0° のときはすべてのオーバーハングにサポートが生成され、90° ではサポートが生成されません。

[ctx: support_pattern label]
en: Support Pattern
ja_JP: サポートパターン

[ctx: support_pattern description]
en: The pattern of the support structures of the print. The different options available result in sturdy or easy to remove support.
ja_JP: サポート材の形。サポート材の除去の方法を頑丈または容易にする設定が可能です。

[ctx: support_pattern option lines]
en: Lines
ja_JP: ライン

[ctx: support_pattern option grid]
en: Grid
ja_JP: グリッド

[ctx: support_pattern option triangles]
en: Triangles
ja_JP: トライアングル

[ctx: support_pattern option concentric]
en: Concentric
ja_JP: 同心円

[ctx: support_pattern option zigzag]
en: Zig Zag
ja_JP: ジグザグ

[ctx: support_pattern option cross]
en: Cross
ja_JP: クロス

[ctx: support_wall_count label]
en: Support Wall Line Count
ja_JP: サポートウォールライン数

[ctx: support_wall_count description]
en: The number of walls with which to surround support infill. Adding a wall can make support print more reliably and can support overhangs better, but increases print time and material used.
ja_JP: サポートインフィルを囲むウォールの数。ウォールを加えることにより、サポートの印刷の信頼性が高まり、オーバーハングを支えやすくなりますが、印刷時間が長くなり、使用する材料の量が増えます。

[ctx: zig_zaggify_support label]
en: Connect Support Lines
ja_JP: サポートライン接続

[ctx: zig_zaggify_support description]
en: Connect the ends of the support lines together. Enabling this setting can make your support more sturdy and reduce underextrusion, but it will cost more material.
ja_JP: サポートライン両端を接続します。この設定を有効にすると、より確実なサポートで抽出不足を解消しますが、材料の費用がかさみます。

[ctx: support_connect_zigzags label]
en: Connect Support ZigZags
ja_JP: サポートジグザグ接続

[ctx: support_connect_zigzags description]
en: Connect the ZigZags. This will increase the strength of the zig zag support structure.
ja_JP: ジグザグを接続します。ジグザグ形のサポート材の強度が上がります。

[ctx: support_infill_rate label]
en: Support Density
ja_JP: サポート密度

[ctx: support_infill_rate description]
en: Adjusts the density of the support structure. A higher value results in better overhangs, but the supports are harder to remove.
ja_JP: サポート材の密度を調整します。大きな値ではオーバーハングが良くなりますが、サポート材が除去しにくくなります。

[ctx: support_line_distance label]
en: Support Line Distance
ja_JP: サポートライン距離

[ctx: support_line_distance description]
en: Distance between the printed support structure lines. This setting is calculated by the support density.
ja_JP: 印刷されたサポート材の間隔。この設定は、サポート材の密度によって算出されます。

[ctx: support_initial_layer_line_distance label]
en: Initial Layer Support Line Distance
ja_JP: 初期層サポートラインの距離

[ctx: support_initial_layer_line_distance description]
en: Distance between the printed initial layer support structure lines. This setting is calculated by the support density.
ja_JP: 印刷した初期層間の距離が構造ライをサポートします。この設定は、対応濃度で算出されます。

[ctx: support_infill_angle label]
en: Support Infill Line Direction
ja_JP: サポートインフィルラインの向き

[ctx: support_infill_angle description]
en: Orientation of the infill pattern for supports. The support infill pattern is rotated in the horizontal plane.
ja_JP: 対応するインフィルラインの向きです。サポートインフィルパターンは平面で回転します。

[ctx: support_brim_enable label]
en: Enable Support Brim
ja_JP: サポートブリムを有効にする

[ctx: support_brim_enable description]
en: Generate a brim within the support infill regions of the first layer. This brim is printed underneath the support, not around it. Enabling this setting increases the adhesion of support to the build plate.
ja_JP: 最初の層のインフィルエリア内ブリムを生成します。このブリムは、サポートの周囲ではなく、サポートの下に印刷されます。この設定を有効にすると、サポートのビルドプレートへの吸着性が高まります。

[ctx: support_brim_width label]
en: Support Brim Width
ja_JP: サポートブリムの幅

[ctx: support_brim_width description]
en: The width of the brim to print underneath the support. A larger brim enhances adhesion to the build plate, at the cost of some extra material.
ja_JP: サポートの下に印刷されるブリムの幅。ブリムが大きいほど、追加材料の費用でビルドプレートへの接着性が強化されます。

[ctx: support_brim_line_count label]
en: Support Brim Line Count
ja_JP: サポートブリムのライン数

[ctx: support_brim_line_count description]
en: The number of lines used for the support brim. More brim lines enhance adhesion to the build plate, at the cost of some extra material.
ja_JP: サポートブリムに使用される線の数。ブリムの線数を増やすと、追加材料の費用でビルドプレートへの接着性が強化されます。

[ctx: support_z_distance label]
en: Support Z Distance
ja_JP: サポートZ距離

[ctx: support_z_distance description]
en: Distance from the top/bottom of the support structure to the print. This gap provides clearance to remove the supports after the model is printed. This value is rounded up to a multiple of the layer height.
ja_JP: サポート材のトップ/ボトム部分と印刷物との距離。この幅がプリント後のサポート材を除去する隙間を作ります。値は積層ピッチの倍数にて計算されます。

[ctx: support_top_distance label]
en: Support Top Distance
ja_JP: サポート上部距離

[ctx: support_top_distance description]
en: Distance from the top of the support to the print.
ja_JP: サポートの上部から印刷物までの距離。

[ctx: support_bottom_distance label]
en: Support Bottom Distance
ja_JP: サポート底部距離

[ctx: support_bottom_distance description]
en: Distance from the print to the bottom of the support.
ja_JP: 印刷物とサポート材底部までの距離。

[ctx: support_xy_distance label]
en: Support X/Y Distance
ja_JP: サポートX/Y距離

[ctx: support_xy_distance description]
en: Distance of the support structure from the print in the X/Y directions.
ja_JP: 印刷物からX/Y方向へのサポート材との距離。

[ctx: support_xy_overrides_z label]
en: Support Distance Priority
ja_JP: サポート距離優先順位

[ctx: support_xy_overrides_z description]
en: Whether the Support X/Y Distance overrides the Support Z Distance or vice versa. When X/Y overrides Z the X/Y distance can push away the support from the model, influencing the actual Z distance to the overhang. We can disable this by not applying the X/Y distance around overhangs.
ja_JP: X /Y方向のサポートの距離がZ方向のサポートの距離を上書きしようとする時やまたその逆も同様。X または Y がZを上書きする際、X Y 方向の距離は印刷物からオーバーハングする Z 方向の距離に影響を及ぼしながらサポートを押しのけようとします。オーバー ハング周りのX Yの距離を無効にすることで、無効にできる。

[ctx: support_xy_overrides_z option xy_overrides_z]
en: X/Y overrides Z
ja_JP: X/YがZを上書き

[ctx: support_xy_overrides_z option z_overrides_xy]
en: Z overrides X/Y
ja_JP: ZがX/Yを上書き

[ctx: support_xy_distance_overhang label]
en: Minimum Support X/Y Distance
ja_JP: 最小サポートX/Y距離

[ctx: support_xy_distance_overhang description]
en: Distance of the support structure from the overhang in the X/Y directions.
ja_JP: X/Y方向におけるオーバーハングからサポートまでの距離。

[ctx: support_bottom_stair_step_height label]
en: Support Stair Step Height
ja_JP: サポート階段高さ

[ctx: support_bottom_stair_step_height description]
en: The height of the steps of the stair-like bottom of support resting on the model. A low value makes the support harder to remove, but too high values can lead to unstable support structures. Set to zero to turn off the stair-like behaviour.
ja_JP: モデルにのっている階段状のサポートの底のステップの高さ。値を小さくするとサポートを除去するのが困難になりますが、値が大きすぎるとサポートの構造が不安定になる可能性があります。ゼロに設定すると、階段状の動作をオフにします。

[ctx: support_bottom_stair_step_width label]
en: Support Stair Step Maximum Width
ja_JP: サポート階段最大幅

[ctx: support_bottom_stair_step_width description]
en: The maximum width of the steps of the stair-like bottom of support resting on the model. A low value makes the support harder to remove, but too high values can lead to unstable support structures.
ja_JP: モデルにのっている階段のような下部のサポートのステップの最大幅。低い値にするサポートの除去が困難になり、高すぎる値は不安定なサポート構造につながります。

[ctx: support_join_distance label]
en: Support Join Distance
ja_JP: サポート接合距離

[ctx: support_join_distance description]
en: The maximum distance between support structures in the X/Y directions. When seperate structures are closer together than this value, the structures merge into one.
ja_JP: X/Y方向のサポート構造間の最大距離。別の構造がこの値より近づいた場合、構造は 1 つにマージします。

[ctx: support_offset label]
en: Support Horizontal Expansion
ja_JP: サポート水平展開

[ctx: support_offset description]
en: Amount of offset applied to all support polygons in each layer. Positive values can smooth out the support areas and result in more sturdy support.
ja_JP: 各レイヤーのサポート用ポリゴンに適用されるオフセットの量。正の値はサポート領域を円滑にし、より丈夫なサポートにつながります。

[ctx: support_infill_sparse_thickness label]
en: Support Infill Layer Thickness
ja_JP: サポートインフィルレイヤー厚さ

[ctx: support_infill_sparse_thickness description]
en: The thickness per layer of support infill material. This value should always be a multiple of the layer height and is otherwise rounded.
ja_JP: サポートのインフィルの厚さ。この値はレイヤーの倍数にする必要があり、違う場合は倍数に近い値に設定されます。

[ctx: gradual_support_infill_steps label]
en: Gradual Support Infill Steps
ja_JP: サポートインフィル半減回数

[ctx: gradual_support_infill_steps description]
en: Number of times to reduce the support infill density by half when getting further below top surfaces. Areas which are closer to top surfaces get a higher density, up to the Support Infill Density.
ja_JP: 天井面より下に遠ざかる際にサポートのインフィル密度が半減する回数　天井面に近い領域ほど高い密度となり、サポートのインフィル密度になります。

[ctx: gradual_support_infill_step_height label]
en: Gradual Support Infill Step Height
ja_JP: サポートインフィル半減前の高さ

[ctx: gradual_support_infill_step_height description]
en: The height of support infill of a given density before switching to half the density.
ja_JP: 密度が半分に切り替える前の所定のサポートのインフィルの高さ。

[ctx: minimum_support_area label]
en: Minimum Support Area
ja_JP: 最小サポート領域

[ctx: minimum_support_area description]
en: Minimum area size for support polygons. Polygons which have an area smaller than this value will not be generated.
ja_JP: ポリゴンをサポートする最小領域サイズ。この領域よりポリゴンが小さい場合は生成されません。

[ctx: support_interface_enable label]
en: Enable Support Interface
ja_JP: サポートインタフェースを有効にする

[ctx: support_interface_enable description]
en: Generate a dense interface between the model and the support. This will create a skin at the top of the support on which the model is printed and at the bottom of the support, where it rests on the model.
ja_JP: モデルとサポートの間に密なインターフェースを生成します。これにより、モデルが印刷されているサポートの上部、モデル上のサポートの下部にスキンが作成されます。

[ctx: support_roof_enable label]
en: Enable Support Roof
ja_JP: サポートルーフを有効にする

[ctx: support_roof_enable description]
en: Generate a dense slab of material between the top of support and the model. This will create a skin between the model and support.
ja_JP: サポートの上部とモデルの間に高密度の厚板を形成します。モデルとサポート材の間にスキンが作成されます。

[ctx: support_bottom_enable label]
en: Enable Support Floor
ja_JP: サポートフロアを有効にする

[ctx: support_bottom_enable description]
en: Generate a dense slab of material between the bottom of the support and the model. This will create a skin between the model and support.
ja_JP: サポートの上部とモデルの間に高密度の厚板を形成します。モデルとサポート材の間にスキンが作成されます。

[ctx: support_interface_height label]
en: Support Interface Thickness
ja_JP: サポートインタフェース厚さ

[ctx: support_interface_height description]
en: The thickness of the interface of the support where it touches with the model on the bottom or the top.
ja_JP: 底面または上部のモデルと接触するサポートのインターフェイスの厚さ。

[ctx: support_roof_height label]
en: Support Roof Thickness
ja_JP: サポートルーフ厚さ

[ctx: support_roof_height description]
en: The thickness of the support roofs. This controls the amount of dense layers at the top of the support on which the model rests.
ja_JP: サポートのルーフの厚さ。これは、モデルの下につくサポートの上部にある密度の量を制御します。

[ctx: support_bottom_height label]
en: Support Floor Thickness
ja_JP: サポートフロア厚さ

[ctx: support_bottom_height description]
en: The thickness of the support floors. This controls the number of dense layers that are printed on top of places of a model on which support rests.
ja_JP: サポート材の底部の厚さ。これは、サポートが置かれるモデル上の積層密度を制御します。

[ctx: support_interface_skip_height label]
en: Support Interface Resolution
ja_JP: サポートインタフェース解像度

[ctx: support_interface_skip_height description]
en: When checking where there's model above and below the support, take steps of the given height. Lower values will slice slower, while higher values may cause normal support to be printed in some places where there should have been support interface.
ja_JP: サポートの上下にモデルがあるかどうか確認するには、特定のサポートの高さを見ます。低い値はスライスに時間がかかり、高い値にするとサポートのインターフェイスがある場所に通常のサポートを印刷する可能性があります。

[ctx: support_interface_density label]
en: Support Interface Density
ja_JP: サポートインタフェース密度

[ctx: support_interface_density description]
en: Adjusts the density of the roofs and floors of the support structure. A higher value results in better overhangs, but the supports are harder to remove.
ja_JP: サポート材のルーフとフロアの密度を調整します　大きな値ではオーバーハングでの成功率があがりますが、サポート材が除去しにくくなります。

[ctx: support_roof_density label]
en: Support Roof Density
ja_JP: サポートルーフ密度

[ctx: support_roof_density description]
en: The density of the roofs of the support structure. A higher value results in better overhangs, but the supports are harder to remove.
ja_JP: サポート材のルーフの部分の密度を調整します　大きな値ではオーバーハングの成功率があがりますが、サポート材が除去しにくくなります。

[ctx: support_roof_line_distance label]
en: Support Roof Line Distance
ja_JP: サポートルーフライン距離

[ctx: support_roof_line_distance description]
en: Distance between the printed support roof lines. This setting is calculated by the Support Roof Density, but can be adjusted separately.
ja_JP: 印刷されたサポートルーフ線間の距離。この設定は、サポート密度によって計算されますが、個別に調整することもできます。

[ctx: support_bottom_density label]
en: Support Floor Density
ja_JP: サポートフロア密度

[ctx: support_bottom_density description]
en: The density of the floors of the support structure. A higher value results in better adhesion of the support on top of the model.
ja_JP: サポート構造のフロアの密度です。高い値は、サポートのよりよい接着を促します。

[ctx: support_bottom_line_distance label]
en: Support Floor Line Distance
ja_JP: サポートフロアライン距離

[ctx: support_bottom_line_distance description]
en: Distance between the printed support floor lines. This setting is calculated by the Support Floor Density, but can be adjusted separately.
ja_JP: 印刷されたサポートのフロアのライン間の距離。この設定は、密度によって計算されますが、個別に調整することもできます。

[ctx: support_interface_pattern label]
en: Support Interface Pattern
ja_JP: サポートインタフェースパターン

[ctx: support_interface_pattern description]
en: The pattern with which the interface of the support with the model is printed.
ja_JP: モデルとサポートのインタフェースが印刷されるパターン。

[ctx: support_interface_pattern option lines]
en: Lines
ja_JP: ライン

[ctx: support_interface_pattern option grid]
en: Grid
ja_JP: グリッド

[ctx: support_interface_pattern option triangles]
en: Triangles
ja_JP: トライアングル

[ctx: support_interface_pattern option concentric]
en: Concentric
ja_JP: 同心円

[ctx: support_interface_pattern option zigzag]
en: Zig Zag
ja_JP: ジグザグ

[ctx: support_roof_pattern label]
en: Support Roof Pattern
ja_JP: サポートルーフパターン

[ctx: support_roof_pattern description]
en: The pattern with which the roofs of the support are printed.
ja_JP: サポートのルーフが印刷されるパターン。

[ctx: support_roof_pattern option lines]
en: Lines
ja_JP: ライン

[ctx: support_roof_pattern option grid]
en: Grid
ja_JP: グリッド

[ctx: support_roof_pattern option triangles]
en: Triangles
ja_JP: トライアングル

[ctx: support_roof_pattern option concentric]
en: Concentric
ja_JP: 同心円

[ctx: support_roof_pattern option zigzag]
en: Zig Zag
ja_JP: ジグザグ

[ctx: support_bottom_pattern label]
en: Support Floor Pattern
ja_JP: サポートフロアパターン

[ctx: support_bottom_pattern description]
en: The pattern with which the floors of the support are printed.
ja_JP: サポートのフロアが印刷されるパターン。

[ctx: support_bottom_pattern option lines]
en: Lines
ja_JP: ライン

[ctx: support_bottom_pattern option grid]
en: Grid
ja_JP: グリッド

[ctx: support_bottom_pattern option triangles]
en: Triangles
ja_JP: トライアングル

[ctx: support_bottom_pattern option concentric]
en: Concentric
ja_JP: 同心円

[ctx: support_bottom_pattern option zigzag]
en: Zig Zag
ja_JP: ジグザグ

[ctx: minimum_interface_area label]
en: Minimum Support Interface Area
ja_JP: 最小サポートインターフェイス領域

[ctx: minimum_interface_area description]
en: Minimum area size for support interface polygons. Polygons which have an area smaller than this value will not be generated.
ja_JP: インターフェイスポリゴンをサポートする最小領域サイズ。この領域よりポリゴンが小さい場合は生成されません。

[ctx: minimum_roof_area label]
en: Minimum Support Roof Area
ja_JP: 最小サポートルーフ領域

[ctx: minimum_roof_area description]
en: Minimum area size for the roofs of the support. Polygons which have an area smaller than this value will not be generated.
ja_JP: サポートのルーフに対する最小領域サイズ。この領域よりポリゴンが小さい場合は生成されません。

[ctx: minimum_bottom_area label]
en: Minimum Support Floor Area
ja_JP: 最小サポートフロア領域

[ctx: minimum_bottom_area description]
en: Minimum area size for the floors of the support. Polygons which have an area smaller than this value will not be generated.
ja_JP: サポートのフロアに対する最小領域サイズ。この領域よりポリゴンが小さい場合は生成されません。

[ctx: support_interface_offset label]
en: Support Interface Horizontal Expansion
ja_JP: サポートインターフェイス水平展開

[ctx: support_interface_offset description]
en: Amount of offset applied to the support interface polygons.
ja_JP: サポートインターフェイスポリゴンに適用されるオフセット量。

[ctx: support_roof_offset label]
en: Support Roof Horizontal Expansion
ja_JP: サポートルーフ水平展開

[ctx: support_roof_offset description]
en: Amount of offset applied to the roofs of the support.
ja_JP: サポートのルーフに適用されるオフセット量。

[ctx: support_bottom_offset label]
en: Support Floor Horizontal Expansion
ja_JP: サポートフロア水平展開

[ctx: support_bottom_offset description]
en: Amount of offset applied to the floors of the support.
ja_JP: サポートのフロアに適用されるオフセット量。

[ctx: support_fan_enable label]
en: Fan Speed Override
ja_JP: ファン速度上書き

[ctx: support_fan_enable description]
en: When enabled, the print cooling fan speed is altered for the skin regions immediately above the support.
ja_JP: 有効にすると、サポートを超えた直後に印刷冷却ファンの速度がスキン領域に対して変更されます。

[ctx: support_supported_skin_fan_speed label]
en: Supported Skin Fan Speed
ja_JP: サポート対象スキンファン速度

[ctx: support_supported_skin_fan_speed description]
en: Percentage fan speed to use when printing the skin regions immediately above the support. Using a high fan speed can make the support easier to remove.
ja_JP: サポートを超えた直後にスキン領域に印字するときに使用するファン速度を割合で示します。高速ファンを使用すると、サポートが取り外しやすくなります。

[ctx: support_use_towers label]
en: Use Towers
ja_JP: 使用タワー

[ctx: support_use_towers description]
en: Use specialized towers to support tiny overhang areas. These towers have a larger diameter than the region they support. Near the overhang the towers' diameter decreases, forming a roof.
ja_JP: 特殊なタワーを使用して、小さなオーバーハングしているエリアをサポートします。これらの塔は、サポートできる領域より大きな直径を支えれます。オーバーハング付近では塔の直径が減少し、ルーフを形成します。

[ctx: support_tower_diameter label]
en: Tower Diameter
ja_JP: タワー直径

[ctx: support_tower_diameter description]
en: The diameter of a special tower.
ja_JP: 特別な塔の直径。

[ctx: support_minimal_diameter label]
en: Minimum Diameter
ja_JP: 最小直径

[ctx: support_minimal_diameter description]
en: Minimum diameter in the X/Y directions of a small area which is to be supported by a specialized support tower.
ja_JP: 特殊なサポート塔によって支持される小さな領域のX / Y方向の最小直径。

[ctx: support_tower_roof_angle label]
en: Tower Roof Angle
ja_JP: タワールーフ角度

[ctx: support_tower_roof_angle description]
en: The angle of a rooftop of a tower. A higher value results in pointed tower roofs, a lower value results in flattened tower roofs.
ja_JP: タワーの屋上の角度。値が高いほど尖った屋根が得られ、値が低いほど屋根が平らになります。

[ctx: support_mesh_drop_down label]
en: Drop Down Support Mesh
ja_JP: サポートメッシュの下処理

[ctx: support_mesh_drop_down description]
en: Make support everywhere below the support mesh, so that there's no overhang in the support mesh.
ja_JP: サポートメッシュの下のサポート材を全箇所に作ります、これはサポートメッシュ下にてオーバーハングしないようにするためです。

[ctx: platform_adhesion label]
en: Build Plate Adhesion
ja_JP: ビルドプレート密着性

[ctx: platform_adhesion description]
en: Adhesion
ja_JP: 密着性

[ctx: prime_blob_enable label]
en: Enable Prime Blob
ja_JP: プライムボルブを有効にする

[ctx: prime_blob_enable description]
en: Whether to prime the filament with a blob before printing. Turning this setting on will ensure that the extruder will have material ready at the nozzle before printing. Printing Brim or Skirt can act like priming too, in which case turning this setting off saves some time.
ja_JP: 印刷する前にフィラメントの小さな塊を作るかどうか。この設定をオンにすると、エクストルーダーがノズルにおいて印刷予定のマテリアルの下準備をします。印刷後ブリムまたはスカートも、上記と同じような意味を持ちます。この設定をオフにすると時間の節約にはなります。

[ctx: extruder_prime_pos_x label]
en: Extruder Prime X Position
ja_JP: エクストルーダープライムX位置

[ctx: extruder_prime_pos_x description]
en: The X coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
ja_JP: プリント開始時のノズルの位置を表すX座標。

[ctx: extruder_prime_pos_y label]
en: Extruder Prime Y Position
ja_JP: エクストルーダープライムY位置

[ctx: extruder_prime_pos_y description]
en: The Y coordinate of the position where the nozzle primes at the start of printing.
ja_JP: プリント開始時にノズル位置を表すY座標。

[ctx: adhesion_type label]
en: Build Plate Adhesion Type
ja_JP: ビルドプレート接着タイプ

[ctx: adhesion_type description]
en: Different options that help to improve both priming your extrusion and adhesion to the build plate. Brim adds a single layer flat area around the base of your model to prevent warping. Raft adds a thick grid with a roof below the model. Skirt is a line printed around the model, but not connected to the model.
ja_JP: エクストルーダーとビルドプレートへの接着両方を改善するのに役立つさまざまなオプション。 Brimは、モデルのベースの周りに単一レイヤーを平面的に追加して、ワーピングを防止します。 Raftは、モデルの下に太いグリッドを追加します。スカートはモデルの周りに印刷されたラインですが、モデルには接続されていません。

[ctx: adhesion_type option skirt]
en: Skirt
ja_JP: スカート

[ctx: adhesion_type option brim]
en: Brim
ja_JP: ブリム

[ctx: adhesion_type option raft]
en: Raft
ja_JP: ラフト

[ctx: adhesion_type option none]
en: None
ja_JP: なし

[ctx: adhesion_extruder_nr label]
en: Build Plate Adhesion Extruder
ja_JP: ビルドプレート接着エクストルーダー

[ctx: adhesion_extruder_nr description]
en: The extruder train to use for printing the skirt/brim/raft. This is used in multi-extrusion.
ja_JP: スカート/ブリム/ラフトをプリントする際のエクストルーダー。これはマルチエクストルージョン時に使用されます。

[ctx: skirt_line_count label]
en: Skirt Line Count
ja_JP: スカートライン数

[ctx: skirt_line_count description]
en: Multiple skirt lines help to prime your extrusion better for small models. Setting this to 0 will disable the skirt.
ja_JP: 複数のスカートラインを使用すると、小さなモデル形成時の射出をより良く行うことができます。これを0に設定するとスカートが無効になります。

[ctx: skirt_gap label]
en: Skirt Distance
ja_JP: スカート距離

[ctx: skirt_gap description]
en: The horizontal distance between the skirt and the first layer of the print.
    This is the minimum distance. Multiple skirt lines will extend outwards from this distance.
ja_JP: スカートと印刷の最初の層の間の水平距離。
    これは最小距離です。複数のスカートラインがこの距離から外側に展開されます。

[ctx: skirt_brim_minimal_length label]
en: Skirt/Brim Minimum Length
ja_JP: スカート/ブリム最小長さ

[ctx: skirt_brim_minimal_length description]
en: The minimum length of the skirt or brim. If this length is not reached by all skirt or brim lines together, more skirt or brim lines will be added until the minimum length is reached. Note: If the line count is set to 0 this is ignored.
ja_JP: スカートまたはブリム最短の長さ。この長さにすべてのスカートまたはブリムが達していない場合は、最小限の長さに達するまで、スカートまたはブリムラインが追加されます。注：行数が0に設定されている場合、これは無視されます。

[ctx: brim_width label]
en: Brim Width
ja_JP: ブリム幅

[ctx: brim_width description]
en: The distance from the model to the outermost brim line. A larger brim enhances adhesion to the build plate, but also reduces the effective print area.
ja_JP: モデルから最外線のブリムまでの距離。大きなブリムは、ビルドプレートへの接着を高めますが、有効な印刷面積も減少させます。

[ctx: brim_line_count label]
en: Brim Line Count
ja_JP: ブリムライン数

[ctx: brim_line_count description]
en: The number of lines used for a brim. More brim lines enhance adhesion to the build plate, but also reduces the effective print area.
ja_JP: ブリムに使用される線数。ブリムの線数は、ビルドプレートへの接着性を向上させるだけでなく、有効な印刷面積を減少させる。

[ctx: brim_replaces_support label]
en: Brim Replaces Support
ja_JP: ブリム交換サポート

[ctx: brim_replaces_support description]
en: Enforce brim to be printed around the model even if that space would otherwise be occupied by support. This replaces some regions of the first layer of support by brim regions.
ja_JP: スペースがサポートで埋まっている場合でも、モデルの周辺にブリムを印刷します。これにより、サポートの最初の層の一部のエリアがブリムになります。

[ctx: brim_outside_only label]
en: Brim Only on Outside
ja_JP: 外側にブリムのみ印刷

[ctx: brim_outside_only description]
en: Only print the brim on the outside of the model. This reduces the amount of brim you need to remove afterwards, while it doesn't reduce the bed adhesion that much.
ja_JP: モデルの外側のみにブリムを印刷します。これにより、後で取り除くブリムの量が減少します。またプレートへの接着力はそれほど低下しません。

[ctx: raft_margin label]
en: Raft Extra Margin
ja_JP: ラフトの余分なマージン

[ctx: raft_margin description]
en: If the raft is enabled, this is the extra raft area around the model which is also given a raft. Increasing this margin will create a stronger raft while using more material and leaving less area for your print.
ja_JP: ラフトが有効になっている場合、モデルの周りに余分なラフト領域ができます。値を大きくするとより強力なラフトができますが、多くの材料を使用し、造形範囲は少なくなります。

[ctx: raft_smoothing label]
en: Raft Smoothing
ja_JP: ラフト補整

[ctx: raft_smoothing description]
en: This setting controls how much inner corners in the raft outline are rounded. Inward corners are rounded to a semi circle with a radius equal to the value given here. This setting also removes holes in the raft outline which are smaller than such a circle.
ja_JP: この設定は、ラフトの輪郭の内側の角がどの程度丸められるかを制御します。内側の角は、ここで指定した値と等しい半径の半円に丸められます。この設定は、そのような円よりも小さいラフトの輪郭の穴を削除します。

[ctx: raft_airgap label]
en: Raft Air Gap
ja_JP: ラフト間のラップ

[ctx: raft_airgap description]
en: The gap between the final raft layer and the first layer of the model. Only the first layer is raised by this amount to lower the bonding between the raft layer and the model. Makes it easier to peel off the raft.
ja_JP: モデルの第一層のラフトと最終ラフト層の隙間。この値で第1層のみを上げることで、ラフトとモデルとの間の結合を低下させる。結果ラフトを剥がしやすくします。

[ctx: layer_0_z_overlap label]
en: Initial Layer Z Overlap
ja_JP: 初期レイヤーZのオーバーラップ

[ctx: layer_0_z_overlap description]
en: Make the first and second layer of the model overlap in the Z direction to compensate for the filament lost in the airgap. All models above the first model layer will be shifted down by this amount.
ja_JP: エアギャップ内で失われたフィラメントを補うために、モデルの第1層と第2層をZ方向にオーバーラップさせます。この値によって、最初のモデルレイヤーがシフトダウンされます。

[ctx: raft_surface_layers label]
en: Raft Top Layers
ja_JP: ラフト最上層

[ctx: raft_surface_layers description]
en: The number of top layers on top of the 2nd raft layer. These are fully filled layers that the model sits on. 2 layers result in a smoother top surface than 1.
ja_JP: 第2ラフト層の上の最上層の数。これらは、モデルが置かれる完全に塗りつぶされた積層です。 2つの層は、1よりも滑らかな上面をもたらす。

[ctx: raft_surface_thickness label]
en: Raft Top Layer Thickness
ja_JP: ラフト最上層厚さ

[ctx: raft_surface_thickness description]
en: Layer thickness of the top raft layers.
ja_JP: トップラフト層の層厚。

[ctx: raft_surface_line_width label]
en: Raft Top Line Width
ja_JP: ラフト最上ライン幅

[ctx: raft_surface_line_width description]
en: Width of the lines in the top surface of the raft. These can be thin lines so that the top of the raft becomes smooth.
ja_JP: ラフトの上面の線の幅。これらは細い線で、ラフトの頂部が滑らかになります。

[ctx: raft_surface_line_spacing label]
en: Raft Top Spacing
ja_JP: ラフト最上面スペース

[ctx: raft_surface_line_spacing description]
en: The distance between the raft lines for the top raft layers. The spacing should be equal to the line width, so that the surface is solid.
ja_JP: 上のラフト層とラフト線の間の距離。間隔は線の幅と同じにして、サーフェスがソリッドになるようにします。

[ctx: raft_interface_thickness label]
en: Raft Middle Thickness
ja_JP: ラフト中央厚さ

[ctx: raft_interface_thickness description]
en: Layer thickness of the middle raft layer.
ja_JP: 中間のラフト層の層の厚さ。

[ctx: raft_interface_line_width label]
en: Raft Middle Line Width
ja_JP: ラフト中央ライン幅

[ctx: raft_interface_line_width description]
en: Width of the lines in the middle raft layer. Making the second layer extrude more causes the lines to stick to the build plate.
ja_JP: 中間ラフト層の線の幅。第2層をより押し出すと、ラインがビルドプレートに固着します。

[ctx: raft_interface_line_spacing label]
en: Raft Middle Spacing
ja_JP: ラフト中間スペース

[ctx: raft_interface_line_spacing description]
en: The distance between the raft lines for the middle raft layer. The spacing of the middle should be quite wide, while being dense enough to support the top raft layers.
ja_JP: 中間ラフト層とラフト線の間の距離。中央の間隔はかなり広くなければならず、トップラフト層を支えるために十分な密度でなければならない。

[ctx: raft_base_thickness label]
en: Raft Base Thickness
ja_JP: ラフトベース厚さ

[ctx: raft_base_thickness description]
en: Layer thickness of the base raft layer. This should be a thick layer which sticks firmly to the printer build plate.
ja_JP: ベースラフト層の層厚さ。プリンタのビルドプレートにしっかりと固着する厚い層でなければなりません。

[ctx: raft_base_line_width label]
en: Raft Base Line Width
ja_JP: ラフトベースライン幅

[ctx: raft_base_line_width description]
en: Width of the lines in the base raft layer. These should be thick lines to assist in build plate adhesion.
ja_JP: ベースラフト層の線幅。ビルドプレートの接着のため太い線でなければなりません。

[ctx: raft_base_line_spacing label]
en: Raft Base Line Spacing
ja_JP: ラフトベースラインスペース

[ctx: raft_base_line_spacing description]
en: The distance between the raft lines for the base raft layer. Wide spacing makes for easy removal of the raft from the build plate.
ja_JP: ベースラフト層のラフトライン間の距離。広い間隔は、ブルドプレートからのラフトの除去を容易にする。

[ctx: raft_speed label]
en: Raft Print Speed
ja_JP: ラフト印刷速度

[ctx: raft_speed description]
en: The speed at which the raft is printed.
ja_JP: ラフトが印刷される速度。

[ctx: raft_surface_speed label]
en: Raft Top Print Speed
ja_JP: ラフト上層印刷速度

[ctx: raft_surface_speed description]
en: The speed at which the top raft layers are printed. These should be printed a bit slower, so that the nozzle can slowly smooth out adjacent surface lines.
ja_JP: トップラフト層が印刷される速度。この値はノズルが隣接するサーフェスラインをゆっくりと滑らかにするために、少し遅く印刷する必要があります。

[ctx: raft_interface_speed label]
en: Raft Middle Print Speed
ja_JP: ラフト中間印刷速度

[ctx: raft_interface_speed description]
en: The speed at which the middle raft layer is printed. This should be printed quite slowly, as the volume of material coming out of the nozzle is quite high.
ja_JP: ミドルラフト層が印刷される速度。ノズルから出てくるマテリアルの量がかなり多いので、ゆっくりと印刷されるべきである。

[ctx: raft_base_speed label]
en: Raft Base Print Speed
ja_JP: ラフトベース印刷速度

[ctx: raft_base_speed description]
en: The speed at which the base raft layer is printed. This should be printed quite slowly, as the volume of material coming out of the nozzle is quite high.
ja_JP: ベースラフト層が印刷される速度。これは、ノズルから出てくるマテリアルの量がかなり多いので、ゆっくりと印刷されるべきである。

[ctx: raft_acceleration label]
en: Raft Print Acceleration
ja_JP: ラフト印刷加速度

[ctx: raft_acceleration description]
en: The acceleration with which the raft is printed.
ja_JP: ラフト印刷時の加速度。

[ctx: raft_surface_acceleration label]
en: Raft Top Print Acceleration
ja_JP: ラフト上層層印刷加速度

[ctx: raft_surface_acceleration description]
en: The acceleration with which the top raft layers are printed.
ja_JP: ラフトのトップ印刷時の加速度。

[ctx: raft_interface_acceleration label]
en: Raft Middle Print Acceleration
ja_JP: ラフト中間層印刷加速度

[ctx: raft_interface_acceleration description]
en: The acceleration with which the middle raft layer is printed.
ja_JP: ラフトの中間層印刷時の加速度。

[ctx: raft_base_acceleration label]
en: Raft Base Print Acceleration
ja_JP: ラフトベース印刷加速度

[ctx: raft_base_acceleration description]
en: The acceleration with which the base raft layer is printed.
ja_JP: ラフトの底面印刷時の加速度。

[ctx: raft_jerk label]
en: Raft Print Jerk
ja_JP: ラフト印刷ジャーク

[ctx: raft_jerk description]
en: The jerk with which the raft is printed.
ja_JP: ラフトが印刷時のジャーク。

[ctx: raft_surface_jerk label]
en: Raft Top Print Jerk
ja_JP: ラフト上層印刷ジャーク

[ctx: raft_surface_jerk description]
en: The jerk with which the top raft layers are printed.
ja_JP: トップラフト層印刷時のジャーク。

[ctx: raft_interface_jerk label]
en: Raft Middle Print Jerk
ja_JP: ラフト中間層印刷ジャーク

[ctx: raft_interface_jerk description]
en: The jerk with which the middle raft layer is printed.
ja_JP: ミドルラフト層印刷時のジャーク。

[ctx: raft_base_jerk label]
en: Raft Base Print Jerk
ja_JP: ラフトベース印刷ジャーク

[ctx: raft_base_jerk description]
en: The jerk with which the base raft layer is printed.
ja_JP: ベースラフト層印刷時のジャーク。

[ctx: raft_fan_speed label]
en: Raft Fan Speed
ja_JP: ラフトファン速度

[ctx: raft_fan_speed description]
en: The fan speed for the raft.
ja_JP: ラフト印刷時のファンの速度。

[ctx: raft_surface_fan_speed label]
en: Raft Top Fan Speed
ja_JP: ラフト上層ファン速度

[ctx: raft_surface_fan_speed description]
en: The fan speed for the top raft layers.
ja_JP: トップラフト印刷時のファンの速度。

[ctx: raft_interface_fan_speed label]
en: Raft Middle Fan Speed
ja_JP: ラフト中間層ファン速度

[ctx: raft_interface_fan_speed description]
en: The fan speed for the middle raft layer.
ja_JP: ミドルラフト印刷時のファンの速度。

[ctx: raft_base_fan_speed label]
en: Raft Base Fan Speed
ja_JP: ラフトベースファン速度

[ctx: raft_base_fan_speed description]
en: The fan speed for the base raft layer.
ja_JP: ベースラフト層印刷時のファン速度。

[ctx: dual label]
en: Dual Extrusion
ja_JP: デュアルエクストルーダー

[ctx: dual description]
en: Settings used for printing with multiple extruders.
ja_JP: デュアルエクストルーダーで印刷するための設定。

[ctx: prime_tower_enable label]
en: Enable Prime Tower
ja_JP: プライムタワーを有効にする

[ctx: prime_tower_enable description]
en: Print a tower next to the print which serves to prime the material after each nozzle switch.
ja_JP: 印刷物の横にタワーを造形して、ノズル交換後にフィラメントの調整をします。

[ctx: prime_tower_circular label]
en: Circular Prime Tower
ja_JP: 円形プライムタワー

[ctx: prime_tower_circular description]
en: Make the prime tower as a circular shape.
ja_JP: プライムタワーを円形にします。

[ctx: prime_tower_size label]
en: Prime Tower Size
ja_JP: プライムタワーのサイズ

[ctx: prime_tower_size description]
en: The width of the prime tower.
ja_JP: プライムタワーの幅。

[ctx: prime_tower_min_volume label]
en: Prime Tower Minimum Volume
ja_JP: プライムタワー最小容積

[ctx: prime_tower_min_volume description]
en: The minimum volume for each layer of the prime tower in order to purge enough material.
ja_JP: プライムタワーの各層の最小容積。

[ctx: prime_tower_position_x label]
en: Prime Tower X Position
ja_JP: プライムタワーX位置

[ctx: prime_tower_position_x description]
en: The x coordinate of the position of the prime tower.
ja_JP: プライムタワーの位置のx座標。

[ctx: prime_tower_position_y label]
en: Prime Tower Y Position
ja_JP: プライムタワーY位置

[ctx: prime_tower_position_y description]
en: The y coordinate of the position of the prime tower.
ja_JP: プライムタワーの位置のy座標。

[ctx: prime_tower_flow label]
en: Prime Tower Flow
ja_JP: プライムタワーのフロー

[ctx: prime_tower_flow description]
en: Flow compensation: the amount of material extruded is multiplied by this value.
ja_JP: 吐出量: マテリアルの吐出量はこの値の乗算で計算されます。

[ctx: prime_tower_wipe_enabled label]
en: Wipe Inactive Nozzle on Prime Tower
ja_JP: プライムタワーノズル拭き取り

[ctx: prime_tower_wipe_enabled description]
en: After printing the prime tower with one nozzle, wipe the oozed material from the other nozzle off on the prime tower.
ja_JP: 1本のノズルでプライムタワーを印刷した後、もう片方のノズルから滲み出した材料をプライムタワーが拭き取ります。

[ctx: ooze_shield_enabled label]
en: Enable Ooze Shield
ja_JP: Ooze Shieldを有効にする

[ctx: ooze_shield_enabled description]
en: Enable exterior ooze shield. This will create a shell around the model which is likely to wipe a second nozzle if it's at the same height as the first nozzle.
ja_JP: モデルの周りに壁（ooze shield）を作る。これを生成することで、一つ目のノズルの高さと2つ目のノズルが同じ高さであったとき、2つ目のノズルを綺麗にします。

[ctx: ooze_shield_angle label]
en: Ooze Shield Angle
ja_JP: Ooze Shield角度

[ctx: ooze_shield_angle description]
en: The maximum angle a part in the ooze shield will have. With 0 degrees being vertical, and 90 degrees being horizontal. A smaller angle leads to less failed ooze shields, but more material.
ja_JP: 壁（ooze shield）作成時の最大の角度。 0度は垂直であり、90度は水平である。角度を小さくすると、壁が少なくなりますが、より多くの材料が使用されます。

[ctx: ooze_shield_dist label]
en: Ooze Shield Distance
ja_JP: Ooze Shield距離

[ctx: ooze_shield_dist description]
en: Distance of the ooze shield from the print, in the X/Y directions.
ja_JP: 壁（ooze shield）の造形物からの距離。

[ctx: meshfix label]
en: Mesh Fixes
ja_JP: メッシュ修正

[ctx: meshfix description]
en: category_fixes
ja_JP: カテゴリー_メッシュ修正

[ctx: meshfix_union_all label]
en: Union Overlapping Volumes
ja_JP: 重複量

[ctx: meshfix_union_all description]
en: Ignore the internal geometry arising from overlapping volumes within a mesh and print the volumes as one. This may cause unintended internal cavities to disappear.
ja_JP: メッシュ内の重なり合うボリュームから生じる内部ジオメトリを無視し、ボリュームを1つとして印刷します。これにより、意図しない内部空洞が消えることがあります。

[ctx: meshfix_union_all_remove_holes label]
en: Remove All Holes
ja_JP: 全穴除去

[ctx: meshfix_union_all_remove_holes description]
en: Remove the holes in each layer and keep only the outside shape. This will ignore any invisible internal geometry. However, it also ignores layer holes which can be viewed from above or below.
ja_JP: 各レイヤーの穴を消し、外形のみを保持します。これにより、見えない部分の不要な部分が無視されますが、表面上にある穴も全て造形されなくなります。

[ctx: meshfix_extensive_stitching label]
en: Extensive Stitching
ja_JP: 強めのスティッチング

[ctx: meshfix_extensive_stitching description]
en: Extensive stitching tries to stitch up open holes in the mesh by closing the hole with touching polygons. This option can introduce a lot of processing time.
ja_JP: 強めのスティッチングは、穴をメッシュで塞いでデータを作成します。このオプションは、長い処理時間が必要となります。

[ctx: meshfix_keep_open_polygons label]
en: Keep Disconnected Faces
ja_JP: スティッチできない部分を保持

[ctx: meshfix_keep_open_polygons description]
en: Normally Cura tries to stitch up small holes in the mesh and remove parts of a layer with big holes. Enabling this option keeps those parts which cannot be stitched. This option should be used as a last resort option when everything else fails to produce proper g-code.
ja_JP: 通常、Curaはメッシュ内の小さな穴をスティッチし、大きな穴のあるレイヤーの部分を削除しようとします。このオプションを有効にすると、スティッチできない部分が保持されます。このオプションは、他のすべてが適切なG-codeを生成できない場合の最後の手段として使用する必要があります。

[ctx: multiple_mesh_overlap label]
en: Merged Meshes Overlap
ja_JP: 重複メッシュのマージ

[ctx: multiple_mesh_overlap description]
en: Make meshes which are touching each other overlap a bit. This makes them bond together better.
ja_JP: 触れているメッシュを少し重ねてください。これによって、より良い接着をします。

[ctx: carve_multiple_volumes label]
en: Remove Mesh Intersection
ja_JP: 重複メッシュの削除

[ctx: carve_multiple_volumes description]
en: Remove areas where multiple meshes are overlapping with each other. This may be used if merged dual material objects overlap with each other.
ja_JP: 複数のメッシュが重なっている領域を削除します。これは、結合された2つのマテリアルのオブジェクトが互いに重なっている場合に使用されます。

[ctx: alternate_carve_order label]
en: Alternate Mesh Removal
ja_JP: 代替メッシュの削除

[ctx: alternate_carve_order description]
en: Switch to which mesh intersecting volumes will belong with every layer, so that the overlapping meshes become interwoven. Turning this setting off will cause one of the meshes to obtain all of the volume in the overlap, while it is removed from the other meshes.
ja_JP: 交差するメッシュがどのレイヤーに属しているかを切り替えることで、オーバーラップしているメッシュを絡み合うようにします。この設定をオフにすると、一方のメッシュはオーバーラップ内のすべてのボリュームを取得し、他方のメッシュは他から削除されます。

[ctx: remove_empty_first_layers label]
en: Remove Empty First Layers
ja_JP: 空の最初のメッシュの削除

[ctx: remove_empty_first_layers description]
en: Remove empty layers beneath the first printed layer if they are present. Disabling this setting can cause empty first layers if the Slicing Tolerance setting is set to Exclusive or Middle.
ja_JP: 最初に印刷したレイヤーの下に空のレイヤーがある場合は取り除きます。この設定を無効にすると、スライストレランスが「排他」または「中間」に設定されている場合に最初のレイヤーが空になる原因になります。

[ctx: blackmagic label]
en: Special Modes
ja_JP: 特別モード

[ctx: blackmagic description]
en: category_blackmagic
ja_JP: カテゴリー_ブラックマジック

[ctx: print_sequence label]
en: Print Sequence
ja_JP: 印刷頻度

[ctx: print_sequence description]
en: Whether to print all models one layer at a time or to wait for one model to finish, before moving on to the next. One at a time mode is only possible if all models are separated in such a way that the whole print head can move in between and all models are lower than the distance between the nozzle and the X/Y axes.
ja_JP: すべてのモデルをレイヤーごとに印刷するか、1つのモデルがプリント完了するのを待ち次のモデルに移動するかどうか。造形物の間にヘッドが通るだけのスペースがある場合のみ、一つずつ印刷する事が出来ます。

[ctx: print_sequence option all_at_once]
en: All at Once
ja_JP: 一度にすべて

[ctx: print_sequence option one_at_a_time]
en: One at a Time
ja_JP: 1つずつ

[ctx: infill_mesh label]
en: Infill Mesh
ja_JP: インフィルメッシュ

[ctx: infill_mesh description]
en: Use this mesh to modify the infill of other meshes with which it overlaps. Replaces infill regions of other meshes with regions for this mesh. It's suggested to only print one Wall and no Top/Bottom Skin for this mesh.
ja_JP: このメッシュを使用して、重なる他のメッシュのインフィルを変更します。他のメッシュのインフィル領域を改なメッシュに置き換えます。これを利用する場合、1つのWallだけを印刷しTop / Bottom Skinは使用しないことをお勧めします。

[ctx: infill_mesh_order label]
en: Infill Mesh Order
ja_JP: インフィルメッシュの順序

[ctx: infill_mesh_order description]
en: Determines which infill mesh is inside the infill of another infill mesh. An infill mesh with a higher order will modify the infill of infill meshes with lower order and normal meshes.
ja_JP: 他のインフィルメッシュのインフィル内にあるインフィルメッシュを決定します。優先度の高いのインフィルメッシュは、低いメッシュと通常のメッシュのインフィルを変更します。

[ctx: cutting_mesh label]
en: Cutting Mesh
ja_JP: メッシュ切断

[ctx: cutting_mesh description]
en: Limit the volume of this mesh to within other meshes. You can use this to make certain areas of one mesh print with different settings and with a whole different extruder.
ja_JP: このメッシュの大きさをを他のメッシュ内に制限します。この設定を使用することで、1つの特定のメッシュ領域の設定を、、全く別のエクストルーダーで作成することができます。

[ctx: mold_enabled label]
en: Mold
ja_JP: 型

[ctx: mold_enabled description]
en: Print models as a mold, which can be cast in order to get a model which resembles the models on the build plate.
ja_JP: 型を取るため印刷し、ビルドプレート上の同じようなモデルを得るためにキャスト用の印刷をします。

[ctx: mold_width label]
en: Minimal Mold Width
ja_JP: 最小型幅

[ctx: mold_width description]
en: The minimal distance between the ouside of the mold and the outside of the model.
ja_JP: 型用とモデルの外側の最短距離。

[ctx: mold_roof_height label]
en: Mold Roof Height
ja_JP: 型ルーフ高さ

[ctx: mold_roof_height description]
en: The height above horizontal parts in your model which to print mold.
ja_JP: 型を印刷するためのモデルの水平部分上の高さ。

[ctx: mold_angle label]
en: Mold Angle
ja_JP: 型角度

[ctx: mold_angle description]
en: The angle of overhang of the outer walls created for the mold. 0° will make the outer shell of the mold vertical, while 90° will make the outside of the model follow the contour of the model.
ja_JP: 型の外側の壁のオーバーハングの角度です。0度にすると垂直の外殻をつくります。 90度は輪郭に従いモデルの外側の外殻をつくります。

[ctx: support_mesh label]
en: Support Mesh
ja_JP: サポートメッシュ

[ctx: support_mesh description]
en: Use this mesh to specify support areas. This can be used to generate support structure.
ja_JP: このメッシュを使用してサポート領域を指定します。これは、サポート構造を生成するために使用できます。

[ctx: anti_overhang_mesh label]
en: Anti Overhang Mesh
ja_JP: メッシュオーバーハング例外

[ctx: anti_overhang_mesh description]
en: Use this mesh to specify where no part of the model should be detected as overhang. This can be used to remove unwanted support structure.
ja_JP: このメッシュを使用して、モデルのどの部分をオーバーハングとして検出する必要がないかを指定します。これは、不要なサポート構造を削除するために使用できます。

[ctx: magic_mesh_surface_mode label]
en: Surface Mode
ja_JP: 表面モード

[ctx: magic_mesh_surface_mode description]
en: Treat the model as a surface only, a volume, or volumes with loose surfaces. The normal print mode only prints enclosed volumes. "Surface" prints a single wall tracing the mesh surface with no infill and no top/bottom skin. "Both" prints enclosed volumes like normal and any remaining polygons as surfaces.
ja_JP: モデルを表面のみ、ボリューム、または緩い表面のボリュームとして扱います。通常の印刷モードでは、囲まれた内部が印刷されます。 「Surface」は表面のみ印刷をして、インフィルもトップもボトムも印刷しません。 "Both"は通常と同様に囲まれた内部を印刷し残りのポリゴンをサーフェスとして印刷します。

[ctx: magic_mesh_surface_mode option normal]
en: Normal
ja_JP: 標準

[ctx: magic_mesh_surface_mode option surface]
en: Surface
ja_JP: 表面

[ctx: magic_mesh_surface_mode option both]
en: Both
ja_JP: 両方

[ctx: magic_spiralize label]
en: Spiralize Outer Contour
ja_JP: 滑らかな外側輪郭

[ctx: magic_spiralize description]
en: Spiralize smooths out the Z move of the outer edge. This will create a steady Z increase over the whole print. This feature turns a solid model into a single walled print with a solid bottom. This feature should only be enabled when each layer only contains a single part.
ja_JP: Z軸の外側のエッジの動きを滑らかにします。全体の印刷に安定したZの動きを促し、この機能によりソリッドのモデルを固定した底辺と単一のウォールの印刷にします。この機能は各レイヤーが単一の部品を含んでいる場合のみに有効です。

[ctx: smooth_spiralized_contours label]
en: Smooth Spiralized Contours
ja_JP: 滑らかな輪郭

[ctx: smooth_spiralized_contours description]
en: Smooth the spiralized contours to reduce the visibility of the Z seam (the Z-seam should be barely visible on the print but will still be visible in the layer view). Note that smoothing will tend to blur fine surface details.
ja_JP: らせん状の輪郭を滑らかにしてZシームの視認性を低下させます（Zシームは印刷物上でほとんどみえませんが、レイヤービューでは確認できます。）スムージングは​​細かいサーフェスの詳細をぼかす傾向があることに注意してください。

[ctx: relative_extrusion label]
en: Relative Extrusion
ja_JP: 相対押出

[ctx: relative_extrusion description]
en: Use relative extrusion rather than absolute extrusion. Using relative E-steps makes for easier post-processing of the g-code. However, it's not supported by all printers and it may produce very slight deviations in the amount of deposited material compared to absolute E-steps. Irrespective of this setting, the extrusion mode will always be set to absolute before any g-code script is output.
ja_JP: 絶対押出ではなく、相対押出を使用します。相対Eステップを使用すると、G-codeの後処理が容易になります。ただし、すべてのプリンタでサポートされているわけではありません。絶対的Eステップと比較して、材料の量にごくわずかな偏差が生じることがあります。この設定に関係なく、G-codeスクリプトが出力される前にエクストルーダーのモードは常に絶対値にて設定されています。

[ctx: experimental label]
en: Experimental
ja_JP: 実験

[ctx: experimental description]
en: experimental!
ja_JP: 実験的

[ctx: support_tree_enable label]
en: Tree Support
ja_JP: ツリーサポート

[ctx: support_tree_enable description]
en: Generate a tree-like support with branches that support your print. This may reduce material usage and print time, but greatly increases slicing time.
ja_JP: プリントを支えるために枝のついた木のようなサポートを生成します。材料とプリント時間が減る可能性がありますが、スライス時間が大きく増加します。

[ctx: support_tree_angle label]
en: Tree Support Branch Angle
ja_JP: ツリーサポート枝角度

[ctx: support_tree_angle description]
en: The angle of the branches. Use a lower angle to make them more vertical and more stable. Use a higher angle to be able to have more reach.
ja_JP: 枝の角度。枝を垂直で安定したものにするためには小さい角度を使用します。高さを得るためには大きい角度を使用します。

[ctx: support_tree_branch_distance label]
en: Tree Support Branch Distance
ja_JP: ツリーサポート枝間隔

[ctx: support_tree_branch_distance description]
en: How far apart the branches need to be when they touch the model. Making this distance small will cause the tree support to touch the model at more points, causing better overhang but making support harder to remove.
ja_JP: 枝がモデルに接触するところで確保する枝の間隔。この間隔を小さくするとツリーサポートがモデルに接触する点が増え、支える効果が高まりますが、サポートの取り外しが難しくなります。

[ctx: support_tree_branch_diameter label]
en: Tree Support Branch Diameter
ja_JP: ツリーサポート枝直径

[ctx: support_tree_branch_diameter description]
en: The diameter of the thinnest branches of tree support. Thicker branches are more sturdy. Branches towards the base will be thicker than this.
ja_JP: ツリーサポートの最も細い枝の直径。枝は太いほど丈夫です。基部に近いところでは、枝はこれよりも太くなります。

[ctx: support_tree_branch_diameter_angle label]
en: Tree Support Branch Diameter Angle
ja_JP: ツリーサポート枝直径角度

[ctx: support_tree_branch_diameter_angle description]
en: The angle of the branches' diameter as they gradually become thicker towards the bottom. An angle of 0 will cause the branches to have uniform thickness over their length. A bit of an angle can increase stability of the tree support.
ja_JP: 基部に向かって徐々に太くなる枝の直径の角度。角度が0の場合、枝の太さは全長にわたって同じになります。少し角度を付けると、ツリーサポートの安定性が高まります。

[ctx: support_tree_collision_resolution label]
en: Tree Support Collision Resolution
ja_JP: ツリーサポート衝突精細度

[ctx: support_tree_collision_resolution description]
en: Resolution to compute collisions with to avoid hitting the model. Setting this lower will produce more accurate trees that fail less often, but increases slicing time dramatically.
ja_JP: モデルに干渉しないようにする衝突計算の精細度。小さい値を設定すると、失敗の少ない正確なツリーが生成されますが、スライス時間は大きく増加します。

[ctx: support_tree_wall_thickness label]
en: Tree Support Wall Thickness
ja_JP: ツリーサポート壁厚

[ctx: support_tree_wall_thickness description]
en: The thickness of the walls of the branches of tree support. Thicker walls take longer to print but don't fall over as easily.
ja_JP: ツリーサポートの枝の壁の厚さ。壁が厚いほどプリント時間が長くなりますが、崩れにくくなります。

[ctx: support_tree_wall_count label]
en: Tree Support Wall Line Count
ja_JP: ツリーサポートウォールライン数

[ctx: support_tree_wall_count description]
en: The number of walls of the branches of tree support. Thicker walls take longer to print but don't fall over as easily.
ja_JP: ツリーサポートの枝の壁の数。壁が厚いほどプリント時間が長くなりますが、崩れにくくなります。

[ctx: slicing_tolerance label]
en: Slicing Tolerance
ja_JP: スライス公差

[ctx: slicing_tolerance description]
en: How to slice layers with diagonal surfaces. The areas of a layer can be generated based on where the middle of the layer intersects the surface (Middle). Alternatively each layer can have the areas which fall inside of the volume throughout the height of the layer (Exclusive) or a layer has the areas which fall inside anywhere within the layer (Inclusive). Exclusive retains the most details, Inclusive makes for the best fit and Middle takes the least time to process.
ja_JP: 表面を斜めにスライスする方法を指定します。レイヤーの領域は、レイヤーの中央がサーフェス（中央）と交差する位置に基づいて生成できます。また、各層は、レイヤーの高さを通してボリュームの内側に収まる領域を持つ（排他）か、またはレイヤー内の任意の場所内に収まる領域を持っています（包括）。排他は最も細かく、包括は最もフィットし、中間は時間がかかります。

[ctx: slicing_tolerance option middle]
en: Middle
ja_JP: 中間

[ctx: slicing_tolerance option exclusive]
en: Exclusive
ja_JP: 排他

[ctx: slicing_tolerance option inclusive]
en: Inclusive
ja_JP: 包括

[ctx: roofing_line_width label]
en: Top Surface Skin Line Width
ja_JP: 最上面のライン幅

[ctx: roofing_line_width description]
en: Width of a single line of the areas at the top of the print.
ja_JP: プリントの上部の 線の幅。

[ctx: roofing_pattern label]
en: Top Surface Skin Pattern
ja_JP: 上部表面パターン

[ctx: roofing_pattern description]
en: The pattern of the top most layers.
ja_JP: 上層のパターン。

[ctx: roofing_pattern option lines]
en: Lines
ja_JP: 直線

[ctx: roofing_pattern option concentric]
en: Concentric
ja_JP: 同心円

[ctx: roofing_pattern option zigzag]
en: Zig Zag
ja_JP: ジグザグ

[ctx: roofing_angles label]
en: Top Surface Skin Line Directions
ja_JP: 最上面のラインの向き

[ctx: roofing_angles description]
en: A list of integer line directions to use when the top surface skin layers use the lines or zig zag pattern. Elements from the list are used sequentially as the layers progress and when the end of the list is reached, it starts at the beginning again. The list items are separated by commas and the whole list is contained in square brackets. Default is an empty list which means use the traditional default angles (45 and 135 degrees).
ja_JP: トップ表面層に縦かジグザグパターンを利用する時に使用する整数の行方向のリスト。リスト内から順番に使われていき、リストの最後に達するとまた最初の設定値に戻ります。リストアイテムはカンマで区切られ、全体はカッコで括られています。デフォルトでは何も入っておらず、設定角度は (45 度と 135 度)になっています。

[ctx: infill_enable_travel_optimization label]
en: Infill Travel Optimization
ja_JP: インフィル移動最適化

[ctx: infill_enable_travel_optimization description]
en: When enabled, the order in which the infill lines are printed is optimized to reduce the distance travelled. The reduction in travel time achieved very much depends on the model being sliced, infill pattern, density, etc. Note that, for some models that have many small areas of infill, the time to slice the model may be greatly increased.
ja_JP: 有効化すると、移動距離が減少するようにインフィルラインをプリントする順序が最適化されます。移動時間の削減は、スライスするモデル、インフィルパターン、密度などに大きく依存します。特に、インフィルを行う小さなエリアが多数あるモデルの場合、モデルをスライスする時間が大きく増えることがあります。

[ctx: material_flow_dependent_temperature label]
en: Auto Temperature
ja_JP: 自動温度

[ctx: material_flow_dependent_temperature description]
en: Change the temperature for each layer automatically with the average flow speed of that layer.
ja_JP: その画層の平均流速で自動的にレイヤーごとに温度を変更します。

[ctx: material_flow_temp_graph label]
en: Flow Temperature Graph
ja_JP: フロー温度グラフ

[ctx: material_flow_temp_graph description]
en: Data linking material flow (in mm3 per second) to temperature (degrees Celsius).
ja_JP: マテリアルフロー(毎秒 3mm) と温度 (° c) をリンクします。

[ctx: minimum_polygon_circumference label]
en: Minimum Polygon Circumference
ja_JP: 最小ポリゴン円周

[ctx: minimum_polygon_circumference description]
en: Polygons in sliced layers that have a circumference smaller than this amount will be filtered out. Lower values lead to higher resolution mesh at the cost of slicing time. It is meant mostly for high resolution SLA printers and very tiny 3D models with a lot of details.
ja_JP: この量よりも小さい円周を持つスライスレイヤーのポリゴンは、除外されます。値を小さくすると、スライス時間のコストで、メッシュの解像度が高くなります。つまり、ほとんどが高解像 SLA プリンター、極小多機能 3D モデルです。

[ctx: meshfix_maximum_resolution label]
en: Maximum Resolution
ja_JP: 最大解像度

[ctx: meshfix_maximum_resolution description]
en: The minimum size of a line segment after slicing. If you increase this, the mesh will have a lower resolution. This may allow the printer to keep up with the speed it has to process g-code and will increase slice speed by removing details of the mesh that it can't process anyway.
ja_JP: スライス後の線分の最小サイズ。これを増やすと、メッシュの解像度が低くなります。これにより、プリンタが g コードの処理速度に追いつくことができ、処理できないメッシュの詳細を取り除いてスライス速度を速めます。

[ctx: meshfix_maximum_travel_resolution label]
en: Maximum Travel Resolution
ja_JP: 最大移動解像度

[ctx: meshfix_maximum_travel_resolution description]
en: The minimum size of a travel line segment after slicing. If you increase this, the travel moves will have less smooth corners. This may allow the printer to keep up with the speed it has to process g-code, but it may cause model avoidance to become less accurate.
ja_JP: スライス後の移動線分の最小サイズ。これを増やすと、移動の跡が滑らかでなくなります。これにより、プリンタが g コードの処理速度に追いつくことができますが、精度が低下します。

[ctx: support_skip_some_zags label]
en: Break Up Support In Chunks
ja_JP: 接続部分のサポート分割

[ctx: support_skip_some_zags description]
en: Skip some support line connections to make the support structure easier to break away. This setting is applicable to the Zig Zag support infill pattern.
ja_JP: サポートラインの接続部分をスキップし、サポート材部分を壊れやすくします。この設定はジグザクのサポートインフィル材のパターンにて適用できます。

[ctx: support_skip_zag_per_mm label]
en: Support Chunk Size
ja_JP: サポート分割サイズ

[ctx: support_skip_zag_per_mm description]
en: Leave out a connection between support lines once every N millimeter to make the support structure easier to break away.
ja_JP: サポート毎行Nミリ時に、サポートの接続をわざと外し、後のサポート材の構造をもろくし、壊れやすくする。

[ctx: support_zag_skip_count label]
en: Support Chunk Line Count
ja_JP: サポート分割ライン数

[ctx: support_zag_skip_count description]
en: Skip one in every N connection lines to make the support structure easier to break away.
ja_JP: 毎行Nミリ時に、サポートの接続をわざとスキップし、後のサポート材の構造をもろくし、壊れやすくする。

[ctx: draft_shield_enabled label]
en: Enable Draft Shield
ja_JP: ドラフトシールドを有効にする

[ctx: draft_shield_enabled description]
en: This will create a wall around the model, which traps (hot) air and shields against exterior airflow. Especially useful for materials which warp easily.
ja_JP: これにより、モデルの周囲に壁ができ、熱を閉じ込め、外気の流れを遮蔽します。特に反りやすい材料に有効です。

[ctx: draft_shield_dist label]
en: Draft Shield X/Y Distance
ja_JP: ドラフトシールドとX/Yの距離

[ctx: draft_shield_dist description]
en: Distance of the draft shield from the print, in the X/Y directions.
ja_JP: ドラフトシールドと造形物のX / Y方向の距離。

[ctx: draft_shield_height_limitation label]
en: Draft Shield Limitation
ja_JP: ドラフトシールドの制限

[ctx: draft_shield_height_limitation description]
en: Set the height of the draft shield. Choose to print the draft shield at the full height of the model or at a limited height.
ja_JP: ドラフトシールドの高さを設定します。ドラフトシールドは、モデルの全高、または限られた高さで印刷するように選択します。

[ctx: draft_shield_height_limitation option full]
en: Full
ja_JP: 制限なし

[ctx: draft_shield_height_limitation option limited]
en: Limited
ja_JP: 制限あり

[ctx: draft_shield_height label]
en: Draft Shield Height
ja_JP: ドラフトシールドの高さ

[ctx: draft_shield_height description]
en: Height limitation of the draft shield. Above this height no draft shield will be printed.
ja_JP: ドラフトシールドの高さ制限。この高さを超えるとドラフトシールドが印刷されません。

[ctx: conical_overhang_enabled label]
en: Make Overhang Printable
ja_JP: オーバーハング印刷可能

[ctx: conical_overhang_enabled description]
en: Change the geometry of the printed model such that minimal support is required. Steep overhangs will become shallow overhangs. Overhanging areas will drop down to become more vertical.
ja_JP: 最小限のサポートが必要となるように印刷モデルのジオメトリを変更します。急なオーバーハングは浅いオーバーハングになります。オーバーハングした領域は、より垂直になるように下がります。

[ctx: conical_overhang_angle label]
en: Maximum Model Angle
ja_JP: 最大モデル角度

[ctx: conical_overhang_angle description]
en: The maximum angle of overhangs after the they have been made printable. At a value of 0° all overhangs are replaced by a piece of model connected to the build plate, 90° will not change the model in any way.
ja_JP: 印刷可能になったオーバーハングの最大角度。 0°の値では、すべてのオーバーハングがビルドプレートに接続されたモデルの一部に置き換えられます。90°では、モデルは決して変更されません。

[ctx: coasting_enable label]
en: Enable Coasting
ja_JP: コースティングを有効にする

[ctx: coasting_enable description]
en: Coasting replaces the last part of an extrusion path with a travel path. The oozed material is used to print the last piece of the extrusion path in order to reduce stringing.
ja_JP: コースティングは、それぞれの造形ラインの最後の部分をトラベルパスで置き換えます。はみ出た材料は、糸引きを減らすために造形ライン最後の部分を印刷するために使用される。

[ctx: coasting_volume label]
en: Coasting Volume
ja_JP: コースティングのボリューム

[ctx: coasting_volume description]
en: The volume otherwise oozed. This value should generally be close to the nozzle diameter cubed.
ja_JP: はみ出るフィラメントのボリューム。この値は、一般に、ノズル直径の3乗に近い値でなければならない。

[ctx: coasting_min_volume label]
en: Minimum Volume Before Coasting
ja_JP: コースティング前の最小ボリューム

[ctx: coasting_min_volume description]
en: The smallest volume an extrusion path should have before allowing coasting. For smaller extrusion paths, less pressure has been built up in the bowden tube and so the coasted volume is scaled linearly. This value should always be larger than the Coasting Volume.
ja_JP: コースティングに必要な最小の容積。より小さい押出経路の場合、ボーデンチューブにはより少ない圧力しか蓄積されないので、コースティングの容積は比例する。この値は、常に、コースティングのボリュームよりも大きな必要があります。

[ctx: coasting_speed label]
en: Coasting Speed
ja_JP: コースティング速度

[ctx: coasting_speed description]
en: The speed by which to move during coasting, relative to the speed of the extrusion path. A value slightly under 100% is advised, since during the coasting move the pressure in the bowden tube drops.
ja_JP: コースティング中の移動速度。印刷時の経路の速度設定に比例します。ボーデンチューブの圧力が低下するので、100％よりわずかに低い値が推奨される。

[ctx: skin_alternate_rotation label]
en: Alternate Skin Rotation
ja_JP: レイヤー回転変更

[ctx: skin_alternate_rotation description]
en: Alternate the direction in which the top/bottom layers are printed. Normally they are printed diagonally only. This setting adds the X-only and Y-only directions.
ja_JP: トップ/ボトムのレイヤーが印刷される方向を変更します。通常、それらは斜めに印刷されます。この設定では、X方向のみとY方向のみが追加されます。

[ctx: cross_infill_pocket_size label]
en: Cross 3D Pocket Size
ja_JP: 3Dクロスポケットのサイズ

[ctx: cross_infill_pocket_size description]
en: The size of pockets at four-way crossings in the cross 3D pattern at heights where the pattern is touching itself.
ja_JP: 四方でクロス3Dパターンが交差するポケットの大きさはそのパターンが触れている高さ。

[ctx: cross_infill_density_image label]
en: Cross Infill Density Image
ja_JP: クロス画像のインフィル密度

[ctx: cross_infill_density_image description]
en: The file location of an image of which the brightness values determine the minimal density at the corresponding location in the infill of the print.
ja_JP: 画像ファイルの位置。この画像の輝度値で印刷のインフィル内の対象箇所における最小密度が決まります。

[ctx: cross_support_density_image label]
en: Cross Fill Density Image for Support
ja_JP: サポート用クロス画像のインフィル密度

[ctx: cross_support_density_image description]
en: The file location of an image of which the brightness values determine the minimal density at the corresponding location in the support.
ja_JP: 画像ファイルの位置。この画像の輝度値でサポートの対象箇所における最小密度が決まります。

[ctx: spaghetti_infill_enabled label]
en: Spaghetti Infill
ja_JP: スパゲッティインフィル

[ctx: spaghetti_infill_enabled description]
en: Print the infill every so often, so that the filament will curl up chaotically inside the object. This reduces print time, but the behaviour is rather unpredictable.
ja_JP: 時々インフィルを印刷してください、オブジェクト内でフィラメントがぐちゃぐちゃに巻き上がります。印刷時間は短縮できるが、フィラメントの動きは予想不可能となります。

[ctx: spaghetti_infill_stepped label]
en: Spaghetti Infill Stepping
ja_JP: スパゲッティインフィルの手順

[ctx: spaghetti_infill_stepped description]
en: Whether to print spaghetti infill in steps or extrude all the infill filament at the end of the print.
ja_JP: スパゲッティインフィルをプリントするか印刷の最後に全てのインフィルフィラメントを押し出すか。

[ctx: spaghetti_max_infill_angle label]
en: Spaghetti Maximum Infill Angle
ja_JP: スパゲッティインフィル最大角度

[ctx: spaghetti_max_infill_angle description]
en: The maximum angle w.r.t. the Z axis of the inside of the print for areas which are to be filled with spaghetti infill afterwards. Lowering this value causes more angled parts in your model to be filled on each layer.
ja_JP: 最大角度 w.r.t.-印刷範囲内がスパゲッティ・インフィルで埋まるZ軸。この値を下げることでモデルの斜め部分にインフィルが各レイヤーに付着します。

[ctx: spaghetti_max_height label]
en: Spaghetti Infill Maximum Height
ja_JP: スパゲッティインフィル最大高さ

[ctx: spaghetti_max_height description]
en: The maximum height of inside space which can be combined and filled from the top.
ja_JP: 内部空間の上から結合して埋め込むことができる最大の高さ。

[ctx: spaghetti_inset label]
en: Spaghetti Inset
ja_JP: スパゲッティインフィルのオフセット

[ctx: spaghetti_inset description]
en: The offset from the walls from where the spaghetti infill will be printed.
ja_JP: スパゲッティ・インフィルがプリントされる壁からのオフセット。

[ctx: spaghetti_flow label]
en: Spaghetti Flow
ja_JP: スパゲッティインフィルフロー

[ctx: spaghetti_flow description]
en: Adjusts the density of the spaghetti infill. Note that the Infill Density only controls the line spacing of the filling pattern, not the amount of extrusion for spaghetti infill.
ja_JP: スパゲッティ・インフィルの密度を調整します。インフィルの密度は、行間枠のパターンを決めるだけで、スパゲッティ・インフィルの押出量は制御しないことにご注意ください。

[ctx: spaghetti_infill_extra_volume label]
en: Spaghetti Infill Extra Volume
ja_JP: スパゲッティインフィル余剰調整

[ctx: spaghetti_infill_extra_volume description]
en: A correction term to adjust the total volume being extruded each time when filling spaghetti.
ja_JP: スパゲッティをプリントする際に毎回行なう吐出量の調整。

[ctx: support_conical_enabled label]
en: Enable Conical Support
ja_JP: 円錐サポートを有効にする

[ctx: support_conical_enabled description]
en: Experimental feature: Make support areas smaller at the bottom than at the overhang.
ja_JP: 実験的機能：オーバーハング部分よりも底面のサポート領域を小さくする。

[ctx: support_conical_angle label]
en: Conical Support Angle
ja_JP: 円錐サポートの角度

[ctx: support_conical_angle description]
en: The angle of the tilt of conical support. With 0 degrees being vertical, and 90 degrees being horizontal. Smaller angles cause the support to be more sturdy, but consist of more material. Negative angles cause the base of the support to be wider than the top.
ja_JP: 円錐形のサポートの傾きの角度。 0度は垂直であり、90度は水平である。角度が小さいと、サポートはより頑丈になりますが、より多くのマテリアルが必要になります。負の角度は、サポートのベースがトップよりも広くなります。

[ctx: support_conical_min_width label]
en: Conical Support Minimum Width
ja_JP: 円錐サポートの最大幅

[ctx: support_conical_min_width description]
en: Minimum width to which the base of the conical support area is reduced. Small widths can lead to unstable support structures.
ja_JP: 円錐形のサポート領域のベースが縮小される最小幅。幅が狭いと、サポートが不安定になる可能性があります。

[ctx: magic_fuzzy_skin_enabled label]
en: Fuzzy Skin
ja_JP: ファジースキン

[ctx: magic_fuzzy_skin_enabled description]
en: Randomly jitter while printing the outer wall, so that the surface has a rough and fuzzy look.
ja_JP: 外壁を印刷する際に振動が起こり、表面が粗くてぼやける。

[ctx: magic_fuzzy_skin_thickness label]
en: Fuzzy Skin Thickness
ja_JP: ファジースキンの厚さ

[ctx: magic_fuzzy_skin_thickness description]
en: The width within which to jitter. It's advised to keep this below the outer wall width, since the inner walls are unaltered.
ja_JP: 振動が起こる幅。内壁は変更されていないので、これを外壁の幅より小さく設定することをお勧めします。

[ctx: magic_fuzzy_skin_point_density label]
en: Fuzzy Skin Density
ja_JP: ファジースキンの密度

[ctx: magic_fuzzy_skin_point_density description]
en: The average density of points introduced on each polygon in a layer. Note that the original points of the polygon are discarded, so a low density results in a reduction of the resolution.
ja_JP: レイヤー内の各ポリゴンに導入されたポイントの平均密度。ポリゴンの元の点は破棄されるため、密度が低いと解像度が低下します。

[ctx: magic_fuzzy_skin_point_dist label]
en: Fuzzy Skin Point Distance
ja_JP: ファジースキン点間距離

[ctx: magic_fuzzy_skin_point_dist description]
en: The average distance between the random points introduced on each line segment. Note that the original points of the polygon are discarded, so a high smoothness results in a reduction of the resolution. This value must be higher than half the Fuzzy Skin Thickness.
ja_JP: 各線分に導入されたランダム点間の平均距離。ポリゴンの元の点は破棄されるので、積層の値を低くすることで、なめらかな仕上がりになります。この値は、ファジースキンの厚さの半分よりも大きくなければなりません。

[ctx: flow_rate_max_extrusion_offset label]
en: Flow rate compensation max extrusion offset
ja_JP: 流量補正時の最大抽出オフセット

[ctx: flow_rate_max_extrusion_offset description]
en: The maximum distance in mm to compensate.
ja_JP: 補正の最大距離をミリ単位で指定します。

[ctx: flow_rate_extrusion_offset_factor label]
en: Flow rate compensation factor
ja_JP: 流量補正要因

[ctx: flow_rate_extrusion_offset_factor description]
en: The multiplication factor for the flow rate -> distance translation.
ja_JP: 流量を距離に変換する際の要因。

[ctx: wireframe_enabled label]
en: Wire Printing
ja_JP: ワイヤ印刷

[ctx: wireframe_enabled description]
en: Print only the outside surface with a sparse webbed structure, printing 'in thin air'. This is realized by horizontally printing the contours of the model at given Z intervals which are connected via upward and diagonally downward lines.
ja_JP: 薄い空気中に印刷し、疎なウエブ構造で外面のみを印刷します。これは、上向きおよび斜め下向きの線を介して接続された所定のZ間隔でモデルの輪郭を水平に印刷することによって実現される。

[ctx: wireframe_height label]
en: WP Connection Height
ja_JP: WPの高さ

[ctx: wireframe_height description]
en: The height of the upward and diagonally downward lines between two horizontal parts. This determines the overall density of the net structure. Only applies to Wire Printing.
ja_JP: 2つの水平なパーツ間の、上向きおよび斜め下向きの線の高さ。これは、ネット構造の全体密度を決定します。ワイヤ印刷のみに適用されます。

[ctx: wireframe_roof_inset label]
en: WP Roof Inset Distance
ja_JP: WPルーフ距離のオフセット

[ctx: wireframe_roof_inset description]
en: The distance covered when making a connection from a roof outline inward. Only applies to Wire Printing.
ja_JP: ルーフから内側に輪郭を描くときの距離。ワイヤ印刷のみに適用されます。

[ctx: wireframe_printspeed label]
en: WP Speed
ja_JP: WP速度

[ctx: wireframe_printspeed description]
en: Speed at which the nozzle moves when extruding material. Only applies to Wire Printing.
ja_JP: マテリアルを押し出すときにノズルが動く速度。ワイヤ印刷のみに適用されます。

[ctx: wireframe_printspeed_bottom label]
en: WP Bottom Printing Speed
ja_JP: WP底面印字速度

[ctx: wireframe_printspeed_bottom description]
en: Speed of printing the first layer, which is the only layer touching the build platform. Only applies to Wire Printing.
ja_JP: ブルドプラットフォームに接触する第1層の印刷速度。ワイヤ印刷のみに適用されます。

[ctx: wireframe_printspeed_up label]
en: WP Upward Printing Speed
ja_JP: WP上向き印字速度

[ctx: wireframe_printspeed_up description]
en: Speed of printing a line upward 'in thin air'. Only applies to Wire Printing.
ja_JP: 薄い空気の中で上向きに線を印刷する速度。ワイヤ印刷のみに適用されます。

[ctx: wireframe_printspeed_down label]
en: WP Downward Printing Speed
ja_JP: WP下向き印字速度

[ctx: wireframe_printspeed_down description]
en: Speed of printing a line diagonally downward. Only applies to Wire Printing.
ja_JP: 斜め下方に線を印刷する速度。ワイヤ印刷のみに適用されます。

[ctx: wireframe_printspeed_flat label]
en: WP Horizontal Printing Speed
ja_JP: WP水平印字速度

[ctx: wireframe_printspeed_flat description]
en: Speed of printing the horizontal contours of the model. Only applies to Wire Printing.
ja_JP: モデルの水平輪郭を印刷する速度。ワイヤ印刷のみに適用されます。

[ctx: wireframe_flow label]
en: WP Flow
ja_JP: WPフロー

[ctx: wireframe_flow description]
en: Flow compensation: the amount of material extruded is multiplied by this value. Only applies to Wire Printing.
ja_JP: 流れ補正：押出されたマテリアルの量はこの値の乗算になります。ワイヤ印刷のみに適用されます。

[ctx: wireframe_flow_connection label]
en: WP Connection Flow
ja_JP: WP接続フロー

[ctx: wireframe_flow_connection description]
en: Flow compensation when going up or down. Only applies to Wire Printing.
ja_JP: 上下に動くときの吐出補正。ワイヤ印刷のみに適用されます。

[ctx: wireframe_flow_flat label]
en: WP Flat Flow
ja_JP: WPフラットフロー

[ctx: wireframe_flow_flat description]
en: Flow compensation when printing flat lines. Only applies to Wire Printing.
ja_JP: フラットラインを印刷する際の吐出補正。ワイヤ印刷のみに適用されます。

[ctx: wireframe_top_delay label]
en: WP Top Delay
ja_JP: WP上面遅延

[ctx: wireframe_top_delay description]
en: Delay time after an upward move, so that the upward line can harden. Only applies to Wire Printing.
ja_JP: 上向きの線が硬くなるように、上向きの動きの後の時間を遅らせる。ワイヤ印刷のみに適用されます。

[ctx: wireframe_bottom_delay label]
en: WP Bottom Delay
ja_JP: WP底面遅延

[ctx: wireframe_bottom_delay description]
en: Delay time after a downward move. Only applies to Wire Printing.
ja_JP: 下降後の遅延時間。ワイヤ印刷のみに適用されます。

[ctx: wireframe_flat_delay label]
en: WP Flat Delay
ja_JP: WP水平遅延

[ctx: wireframe_flat_delay description]
en: Delay time between two horizontal segments. Introducing such a delay can cause better adhesion to previous layers at the connection points, while too long delays cause sagging. Only applies to Wire Printing.
ja_JP: 2つの水平セグメント間の遅延時間。このような遅延を挿入すると、前のレイヤーとの接着性が向上することがありますが、遅延が長すぎると垂れ下がりが発生します。ワイヤ印刷のみに適用されます。

[ctx: wireframe_up_half_speed label]
en: WP Ease Upward
ja_JP: WP低速移動距離

[ctx: wireframe_up_half_speed description]
en: Distance of an upward move which is extruded with half speed.
    This can cause better adhesion to previous layers, while not heating the material in those layers too much. Only applies to Wire Printing.
ja_JP: 半分の速度で押出される上方への移動距離。過度にマテリアルを加熱することなく、前の層とのより良い接着を作ります。ワイヤ印刷のみに適用されます。

[ctx: wireframe_top_jump label]
en: WP Knot Size
ja_JP: WPノットサイズ

[ctx: wireframe_top_jump description]
en: Creates a small knot at the top of an upward line, so that the consecutive horizontal layer has a better chance to connect to it. Only applies to Wire Printing.
ja_JP: 上向きの線の上端に小さな結び目を作成し、連続する水平レイヤーを接着力を高めます。ワイヤ印刷のみに適用されます。

[ctx: wireframe_fall_down label]
en: WP Fall Down
ja_JP: WP落下距離

[ctx: wireframe_fall_down description]
en: Distance with which the material falls down after an upward extrusion. This distance is compensated for. Only applies to Wire Printing.
ja_JP: 上向き押出後にマテリアルが落下する距離。この距離は補正される。ワイヤ印刷のみに適用されます。

[ctx: wireframe_drag_along label]
en: WP Drag Along
ja_JP: WP引きづり距離

[ctx: wireframe_drag_along description]
en: Distance with which the material of an upward extrusion is dragged along with the diagonally downward extrusion. This distance is compensated for. Only applies to Wire Printing.
ja_JP: 斜め下方への押出に伴い上向き押出しているマテリアルが引きずられる距離。この距離は補正される。ワイヤ印刷のみに適用されます。

[ctx: wireframe_strategy label]
en: WP Strategy
ja_JP: WPストラテジー

[ctx: wireframe_strategy description]
en: Strategy for making sure two consecutive layers connect at each connection point. Retraction lets the upward lines harden in the right position, but may cause filament grinding. A knot can be made at the end of an upward line to heighten the chance of connecting to it and to let the line cool; however, it may require slow printing speeds. Another strategy is to compensate for the sagging of the top of an upward line; however, the lines won't always fall down as predicted.
ja_JP: 各接続ポイントで2つの連続したレイヤーが密着していることを確認するためのストラテジー。収縮すると上向きの線が正しい位置で硬化しますが、フィラメントの研削が行われる可能性があります。上向きの線の終わりに結び目をつけて接続する機会を増やし、線を冷やすことができます。ただし、印刷速度が遅くなることがあります。別の方法は、上向きの線の上端のたるみを補償することである。しかし、予測どおりにラインが必ずしも落ちるとは限りません。

[ctx: wireframe_strategy option compensate]
en: Compensate
ja_JP: 補正

[ctx: wireframe_strategy option knot]
en: Knot
ja_JP: ノット

[ctx: wireframe_strategy option retract]
en: Retract
ja_JP: 引き戻し

[ctx: wireframe_straight_before_down label]
en: WP Straighten Downward Lines
ja_JP: WP下向き直線ライン

[ctx: wireframe_straight_before_down description]
en: Percentage of a diagonally downward line which is covered by a horizontal line piece. This can prevent sagging of the top most point of upward lines. Only applies to Wire Printing.
ja_JP: 水平方向の直線部分で覆われた斜めに下降線の割合です。これは上向きラインのほとんどのポイント、上部のたるみを防ぐことができます。ワイヤ印刷にのみ適用されます。

[ctx: wireframe_roof_fall_down label]
en: WP Roof Fall Down
ja_JP: WPルーフ落下距離

[ctx: wireframe_roof_fall_down description]
en: The distance which horizontal roof lines printed 'in thin air' fall down when being printed. This distance is compensated for. Only applies to Wire Printing.
ja_JP: 水平ルーフが ”薄い空気”に印刷され落ちる距離。この距離は補正されています。ワイヤ印刷に適用されます。

[ctx: wireframe_roof_drag_along label]
en: WP Roof Drag Along
ja_JP: WPルーフ引きずり距離

[ctx: wireframe_roof_drag_along description]
en: The distance of the end piece of an inward line which gets dragged along when going back to the outer outline of the roof. This distance is compensated for. Only applies to Wire Printing.
ja_JP: ルーフの外側の輪郭に戻る際に引きずる内側ラインの終わり部分の距離。この距離は補正されていてワイヤ印刷のみ適用されます。

[ctx: wireframe_roof_outer_delay label]
en: WP Roof Outer Delay
ja_JP: WPルーフ外側処理時間

[ctx: wireframe_roof_outer_delay description]
en: Time spent at the outer perimeters of hole which is to become a roof. Longer times can ensure a better connection. Only applies to Wire Printing.
ja_JP: トップレイヤーにある穴の外側に掛ける時間。長い時間の方はより良い密着を得られます。ワイヤ印刷にのみ適用されます。

[ctx: wireframe_nozzle_clearance label]
en: WP Nozzle Clearance
ja_JP: WPノズル隙間

[ctx: wireframe_nozzle_clearance description]
en: Distance between the nozzle and horizontally downward lines. Larger clearance results in diagonally downward lines with a less steep angle, which in turn results in less upward connections with the next layer. Only applies to Wire Printing.
ja_JP: ノズルと水平方向に下向きの線間の距離。大きな隙間がある場合、急な角度で斜め下方線となり、次の層が上方接続しずらくなる。ワイヤ印刷にのみ適用されます。

[ctx: adaptive_layer_height_enabled label]
en: Use adaptive layers
ja_JP: 適応レイヤーの使用

[ctx: adaptive_layer_height_enabled description]
en: Adaptive layers computes the layer heights depending on the shape of the model.
ja_JP: 適応レイヤーは、レイヤーの高さをモデルの形状に合わせて計算します。

[ctx: adaptive_layer_height_variation label]
en: Adaptive layers maximum variation
ja_JP: 適応レイヤー最大差分

[ctx: adaptive_layer_height_variation description]
en: The maximum allowed height different from the base layer height.
ja_JP: 基準レイヤー高さと比較して許容される最大の高さ。

[ctx: adaptive_layer_height_variation_step label]
en: Adaptive layers variation step size
ja_JP: 適応レイヤー差分ステップサイズ

[ctx: adaptive_layer_height_variation_step description]
en: The difference in height of the next layer height compared to the previous one.
ja_JP: 次のレイヤーの高さを前のレイヤーの高さと比べた差。

[ctx: adaptive_layer_height_threshold label]
en: Adaptive layers threshold
ja_JP: 適応レイヤー閾値

[ctx: adaptive_layer_height_threshold description]
en: Threshold whether to use a smaller layer or not. This number is compared to the tan of the steepest slope in a layer.
ja_JP: 小さいレイヤーを使用するかどうかの閾値。この値が、レイヤー中の最も急な斜面のタンジェントと比較されます。

[ctx: wall_overhang_angle label]
en: Overhanging Wall Angle
ja_JP: 張り出し壁アングル

[ctx: wall_overhang_angle description]
en: Walls that overhang more than this angle will be printed using overhanging wall settings. When the value is 90, no walls will be treated as overhanging.
ja_JP: この角度以上に張り出した壁は、オーバーハング壁設定を使用して印刷されます。値が 90 の場合は、オーバーハング壁として処理されません。

[ctx: wall_overhang_speed_factor label]
en: Overhanging Wall Speed
ja_JP: 張り出し壁速度

[ctx: wall_overhang_speed_factor description]
en: Overhanging walls will be printed at this percentage of their normal print speed.
ja_JP: 張り出し壁は、この割合で通常の印刷速度で印刷されます。

[ctx: bridge_settings_enabled label]
en: Enable Bridge Settings
ja_JP: ブリッジ設定を有効にする

[ctx: bridge_settings_enabled description]
en: Detect bridges and modify print speed, flow and fan settings while bridges are printed.
ja_JP: ブリッジを検出し、ブリッジを印刷しながらて印刷速度、フロー、ファンの設定を変更します。

[ctx: bridge_wall_min_length label]
en: Minimum Bridge Wall Length
ja_JP: ブリッジ壁の最小長さ

[ctx: bridge_wall_min_length description]
en: Unsupported walls shorter than this will be printed using the normal wall settings. Longer unsupported walls will be printed using the bridge wall settings.
ja_JP: この値より短いサポートされていない壁が通常の壁設定で印刷されます。長いサポートされていない壁は、ブリッジ壁設定で印刷されます。

[ctx: bridge_skin_support_threshold label]
en: Bridge Skin Support Threshold
ja_JP: ブリッジスキンサポートのしきい値

[ctx: bridge_skin_support_threshold description]
en: If a skin region is supported for less than this percentage of its area, print it using the bridge settings. Otherwise it is printed using the normal skin settings.
ja_JP: 対象領域に対してこのパーセンテージ未満のスキン領域がサポートされている場合、ブリッジ設定で印刷します。それ以外の場合は、通常のスキン設定で印刷します。

[ctx: bridge_wall_coast label]
en: Bridge Wall Coasting
ja_JP: ブリッジ壁コースティング

[ctx: bridge_wall_coast description]
en: This controls the distance the extruder should coast immediately before a bridge wall begins. Coasting before the bridge starts can reduce the pressure in the nozzle and may produce a flatter bridge.
ja_JP: この設定は、ブリッジ壁が始まる直前に、エクストルーダーを動かす距離を制御します。ブリッジが始まる前にコースティングすることにより、ノズル内が減圧され、ブリッジがより平らになります。

[ctx: bridge_wall_speed label]
en: Bridge Wall Speed
ja_JP: ブリッジ壁速度

[ctx: bridge_wall_speed description]
en: The speed at which the bridge walls are printed.
ja_JP: ブリッジ壁を印刷する速度。

[ctx: bridge_wall_material_flow label]
en: Bridge Wall Flow
ja_JP: ブリッジ壁フロー

[ctx: bridge_wall_material_flow description]
en: When printing bridge walls, the amount of material extruded is multiplied by this value.
ja_JP: ブリッジ壁を印刷するときは、材料の吐出量をこの値で乗算します。

[ctx: bridge_skin_speed label]
en: Bridge Skin Speed
ja_JP: ブリッジスキン速度

[ctx: bridge_skin_speed description]
en: The speed at which bridge skin regions are printed.
ja_JP: ブリッジスキン領域が印刷される速度。

[ctx: bridge_skin_material_flow label]
en: Bridge Skin Flow
ja_JP: ブリッジスキンフロー

[ctx: bridge_skin_material_flow description]
en: When printing bridge skin regions, the amount of material extruded is multiplied by this value.
ja_JP: ブリッジスキン領域を印刷するときは、材料の吐出量をこの値で乗算します。

[ctx: bridge_skin_density label]
en: Bridge Skin Density
ja_JP: ブリッジスキンの密度

[ctx: bridge_skin_density description]
en: The density of the bridge skin layer. Values less than 100 will increase the gaps between the skin lines.
ja_JP: ブリッジスキンレイヤーの密度。100 以下の場合は、スキンライン間のギャップを増やします。

[ctx: bridge_fan_speed label]
en: Bridge Fan Speed
ja_JP: ブリッジファン速度

[ctx: bridge_fan_speed description]
en: Percentage fan speed to use when printing bridge walls and skin.
ja_JP: ブリッジ壁とスキンを印刷する際に使用するファン速度の割合。

[ctx: bridge_enable_more_layers label]
en: Bridge Has Multiple Layers
ja_JP: ブリッジを構成する多重レイヤー

[ctx: bridge_enable_more_layers description]
en: If enabled, the second and third layers above the air are printed using the following settings. Otherwise, those layers are printed using the normal settings.
ja_JP: 有効な場合、空気上部の第二および第三レイヤーは以下の設定で印刷されます。それ以外の場合は、それらのレイヤーは通常の設定で印刷されます。

[ctx: bridge_skin_speed_2 label]
en: Bridge Second Skin Speed
ja_JP: ブリッジセカンドスキンの速度

[ctx: bridge_skin_speed_2 description]
en: Print speed to use when printing the second bridge skin layer.
ja_JP: セカンドブリッジのスキンレイヤーを印刷する際に使用する印刷速度。

[ctx: bridge_skin_material_flow_2 label]
en: Bridge Second Skin Flow
ja_JP: ブリッジセカンドスキンのフロー

[ctx: bridge_skin_material_flow_2 description]
en: When printing the second bridge skin layer, the amount of material extruded is multiplied by this value.
ja_JP: セカンドブリッジスキンレイヤーを印刷するときは、材料の吐出量をこの値で乗算します。

[ctx: bridge_skin_density_2 label]
en: Bridge Second Skin Density
ja_JP: ブリッジセカンドスキンの密度

[ctx: bridge_skin_density_2 description]
en: The density of the second bridge skin layer. Values less than 100 will increase the gaps between the skin lines.
ja_JP: セカンドブリッジスキンレイヤーの密度。100 以下の場合は、スキンライン間のギャップを増やします。

[ctx: bridge_fan_speed_2 label]
en: Bridge Second Skin Fan Speed
ja_JP: ブリッジセカンドスキンのファン速度

[ctx: bridge_fan_speed_2 description]
en: Percentage fan speed to use when printing the second bridge skin layer.
ja_JP: セカンドブリッジのスキンレイヤーを印刷する際に使用するファン速度の割合。

[ctx: bridge_skin_speed_3 label]
en: Bridge Third Skin Speed
ja_JP: ブリッジサードスキンの速度

[ctx: bridge_skin_speed_3 description]
en: Print speed to use when printing the third bridge skin layer.
ja_JP: サードブリッジのスキンレイヤーを印刷する際に使用する印刷速度。

[ctx: bridge_skin_material_flow_3 label]
en: Bridge Third Skin Flow
ja_JP: ブリッジサードスキンのフロー

[ctx: bridge_skin_material_flow_3 description]
en: When printing the third bridge skin layer, the amount of material extruded is multiplied by this value.
ja_JP: サードブリッジスキンレイヤーを印刷するときは、材料の吐出量をこの値で乗算します。

[ctx: bridge_skin_density_3 label]
en: Bridge Third Skin Density
ja_JP: ブリッジサードスキンの密度

[ctx: bridge_skin_density_3 description]
en: The density of the third bridge skin layer. Values less than 100 will increase the gaps between the skin lines.
ja_JP: サードブリッジスキンレイヤーの密度。100 以下の場合は、スキンライン間のギャップを増やします。

[ctx: bridge_fan_speed_3 label]
en: Bridge Third Skin Fan Speed
ja_JP: ブリッジサードスキンのファン速度

[ctx: bridge_fan_speed_3 description]
en: Percentage fan speed to use when printing the third bridge skin layer.
ja_JP: サードブリッジのスキンレイヤーを印刷する際に使用するファン速度の割合。

[ctx: command_line_settings label]
en: Command Line Settings
ja_JP: コマンドライン設定

[ctx: command_line_settings description]
en: Settings which are only used if CuraEngine isn't called from the Cura frontend.
ja_JP: CuraエンジンがCuraフロントエンドから呼び出されない場合のみ使用される設定。

[ctx: center_object label]
en: Center Object
ja_JP: オブジェクト中心配置

[ctx: center_object description]
en: Whether to center the object on the middle of the build platform (0,0), instead of using the coordinate system in which the object was saved.
ja_JP: オブジェクトが保存された座標系を使用する代わりにビルドプラットフォームの中間(0,0)にオブジェクトを配置するかどうか。

[ctx: mesh_position_x label]
en: Mesh Position X
ja_JP: メッシュ位置X

[ctx: mesh_position_x description]
en: Offset applied to the object in the x direction.
ja_JP: オブジェクトの X 方向に適用されたオフセット。

[ctx: mesh_position_y label]
en: Mesh Position Y
ja_JP: メッシュ位置Y

[ctx: mesh_position_y description]
en: Offset applied to the object in the y direction.
ja_JP: オブジェクトのY 方向適用されたオフセット。

[ctx: mesh_position_z label]
en: Mesh Position Z
ja_JP: メッシュ位置Z

[ctx: mesh_position_z description]
en: Offset applied to the object in the z direction. With this you can perform what was used to be called 'Object Sink'.
ja_JP: オブジェクトの Z 方向に適用されたオフセット。この 'オブジェクト シンク' と呼ばれていたものを再現できます。

[ctx: mesh_rotation_matrix label]
en: Mesh Rotation Matrix
ja_JP: メッシュ回転マトリックス

[ctx: mesh_rotation_matrix description]
en: Transformation matrix to be applied to the model when loading it from file.
ja_JP: ファイルから読み込むときに、モデルに適用するトランスフォーメーションマトリックス。
