Uranium 4.0 - en to ja_JP translation catalogue (157 entries)

[ctx: @item:inmenu]
en: Simple
ja_JP: シンプル

[ctx: @item:inlistbox]
en: STL File
ja_JP: STLファイル

[ctx: @item:inlistbox]
en: Wavefront OBJ File
ja_JP: ウェーブフロントOBJファイル

[ctx: @error:not supported]
en: OBJWriter does not support non-text mode.
ja_JP: OBJWriter は非テキストモードはサポートしていません。

[ctx: @error:no mesh]
en: There is no mesh to write.
ja_JP: 書き込むメッシュがありません。

[ctx: @item:inlistbox]
en: STL File (ASCII)
ja_JP: STLファイル（ASCII)

[ctx: @item:inlistbox]
en: STL File (Binary)
ja_JP: STLファイル（バイナリー）

[ctx: @error:not supported]
en: Unsupported output mode writing STL to stream.
ja_JP: サポートされていない出力モードで STL をストリームに書き込んでいます。

[ctx: @info]
en: Could not access update information.
ja_JP: 必要なアップデートの情報にアクセスできません。

[ctx: @info:title]
en: Version Upgrade
ja_JP: バージョンアップグレード

[ctx: @info]
en: The version you are using does not support checking for updates.
ja_JP: ご使用のバージョンはアップデート更新通知をサポートしていません。

[ctx: @info:title]
en: Warning
ja_JP: 警告

[ctx: @info]
en: An error occurred while checking for updates.
ja_JP: アップデート確認中にエラーが起こりました。

[ctx: @info:title]
en: Error
ja_JP: エラー

[ctx: @info]
en: No new version was found.
ja_JP: 新しいバージョンが見つかりました。

[ctx: @info:status]
en: {application_name} {version_number} is available!
ja_JP: {application_name} {version_number} が利用可能です！

[ctx: @info:status]
en: {application_name} {version_number} provides a better and more reliable printing experience.
ja_JP: {application_name} {version_number} なら、より優れた信頼性の隊かい印刷体験が得られます。

[ctx: @action:button]
en: Download
ja_JP: ダウンロード

[ctx: @action:button]
en: Learn more
ja_JP: 詳しく見る

[ctx: @item:inmenu]
en: Update Checker
ja_JP: アップデートチェッカー

[ctx: @item:inmenu]
en: Check for Updates
ja_JP: アップデートがあるか確認する

[ctx: @item:inmenu]
en: Local File
ja_JP: ローカルファイル

[ctx: @action:button Preceded by 'Ready to'.]
en: Save to File
ja_JP: ファイルに保存する

[ctx: @info:tooltip]
en: Save to File
ja_JP: ファイルに保存する

[ctx: @title:window]
en: Save to File
ja_JP: ファイルに保存する

[ctx: @info:warning]
en: There are no file types available to write with!
ja_JP: 書き出すために利用可能なファイルがありません！

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
ja_JP: すでに存在するファイルです

[ctx: @label Don't translate the XML tag <filename>!]
en: The file <filename>{0}</filename> already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ja_JP: <filename>{0}</filename> は既に存在します。ファイルを上書きしますか？

[ctx: @info:progress Don't translate the XML tags <filename>!]
en: Saving to <filename>{0}</filename>
ja_JP: <filename>{0}</filename>に保存する

[ctx: @info:title]
en: Saving
ja_JP: 保存中

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename>!]
en: Permission denied when trying to save <filename>{0}</filename>
ja_JP: <filename>{0}</filename>保存中に却下されました

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> or <message>!]
en: Could not save to <filename>{0}</filename>: <message>{1}</message>
ja_JP: <filename>{0}</filename>を保存できませんでした: <message>{1}</message>

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename>!]
en: Saved to <filename>{0}</filename>
ja_JP: <filename>{0}</filename>に保存しました

[ctx: @info:title]
en: File Saved
ja_JP: ファイル保存

[ctx: @action:button]
en: Open Folder
ja_JP: フォルダーを開く

[ctx: @info:tooltip]
en: Open the folder containing the file
ja_JP: ファイルが入ったフォルダーを開く

[ctx: @info:status]
en: Something went wrong saving to <filename>{0}</filename>: <message>{1}</message>
ja_JP: <filename>{0}</filename>: <message>{1}</message> への保存でエラーが発生

[ctx: @label]
en: Scale
ja_JP: スケールする

[ctx: @info:tooltip]
en: Scale Model
ja_JP: モデルをスケールする

[ctx: @action:button]
en: Move
ja_JP: 動かす

[ctx: @info:tooltip]
en: Move Model
ja_JP: モデルを動かす

[ctx: @label]
en: Rotate
ja_JP: 回転させる

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Model
ja_JP: モデルを回転させる

[ctx: @label]
en: Laying object flat on buildplate...
ja_JP: オブジェクトをビルドプレート上に平に並べる…

[ctx: @title]
en: Object Rotation
ja_JP: オブジェクト回転

[ctx: @label]
en: Mirror
ja_JP: 反転させる

[ctx: @info:tooltip]
en: Mirror Model
ja_JP: モデルを反転させる

[ctx: @info:status]
en: Your configuration seems to be corrupt. Something seems to be wrong with the following profiles:
    - {profiles}
    Would you like to reset to factory defaults?
ja_JP: 構成が破損している可能性があります。以下のプロファイルでエラーが発生しています：
    - {profiles}
    工場出荷状態にリセットしますか？

[ctx: @info:status]
en: Your configuration seems to be corrupt.
ja_JP: 構成が破損している可能性があります。

[ctx: @info:title]
en: Configuration errors
ja_JP: 構成エラー

[ctx: @info:button]
en: Reset your configuration to factory defaults.
ja_JP: 構成を工場出荷状態にリセットします。

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Supported Types ({0})
ja_JP: すべてのサポートのタイプ ({0})

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Files (*)
ja_JP: 全てのファイル

[ctx: @error:uninstall]
en: There were some errors uninstalling the following packages:
    {packages}
ja_JP: 次のパッケージのアンインストールでエラーが発生しました:
    {packages}

[ctx: @info:title]
en: Uninstalling errors
ja_JP: アンインストールエラー

[ctx: @error:update]
en: There was an error uninstalling the package {package} before installing new version:
    {error}.
    Please try to upgrade again later.
ja_JP: 新しいバージョンをインストールする前に、パッケージ {package} のアンインストールでエラーが発生しました:
    {error}.
    後からアップグレードをやり直してください。

[ctx: @info:title]
en: Updating error
ja_JP: アップデートエラー

[ctx: @label Short days-hours-minutes format. {0} is days, {1} is hours, {2} is minutes]
en: {0:0>2}d {1:0>2}h {2:0>2}min
ja_JP: {0:0>2}日 {1:0>2}時間 {2:0>2}分

[ctx: @label Short hours-minutes format. {0} is hours, {1} is minutes]
en: {0:0>2}h {1:0>2}min
ja_JP: {0:0>2}時間 {1:0>2}分

[ctx: @label Long duration format. {0} is days]
en: {0} day | {0} days
ja_JP[0]: {0}日

[ctx: @label Long duration format. {0} is hours]
en: {0} hour | {0} hours
ja_JP[0]: {0}時間

[ctx: @label Long duration format. {0} is minutes]
en: {0} minute | {0} minutes
ja_JP[0]: {0}分

[ctx: @info:progress]
en: Loading plugins...
ja_JP: プラグインをロードする…

[ctx: @info:progress]
en: Updating configuration...
ja_JP: コンフィグレーションをアップデートする…

[ctx: @info:progress]
en: Loading preferences...
ja_JP: プレファレンスをロード中…

[ctx: @info:status]
en: Auto scaled object to {0}% of original size
ja_JP: 自動的に造形物をオリジナルサイズの {0}%にスケールする。

[ctx: @info:title]
en: Scaling Object
ja_JP: 造形物をスケールする

[ctx: @info:status]
en: The plugin has been installed.
    Please re-start the application to activate the plugin.
ja_JP: プラグインがインストールされました。
    アプリケーションを再起動して、プラグインをアクティベートしてください。

[ctx: @info:status]
en: The plugin has been removed.
    Please restart {0} to finish uninstall.
ja_JP: プラグインが外されました。
    {0} を再起動してアンインストールを終了してください。

[ctx: @info:version-upgrade]
en: A configuration from an older version of {0} was imported.
ja_JP: 前のバージョン {0} のコンフィグレーションが取り込まれました。

[ctx: @message]
en: Failed to Initialize OpenGL
ja_JP: OpenGLの初期化に失敗しました

[ctx: Critical OpenGL Extensions Missing]
en: Critical OpenGL extensions are missing. This program requires support for Framebuffer Objects. Please check your video card drivers.
ja_JP: 重要なOpenGLの拡張子が見つかりません。このプログラムではフレームバファーオブジェクトのサポートが必須です。ビデオカードドライバーをチェックしてください。

[ctx: @action:button]
en: Reset
ja_JP: リセットする

[ctx: @info:status]
en: Your configuration seems to be corrupt. Something seems to be wrong with the following profiles:
    - {profiles}
     Would you like to reset to factory defaults? Reset will remove all your current printers and profiles.
ja_JP: 構成が破損している可能性があります。以下のプロファイルでエラーが発生しています：
    - {profiles}
    工場出荷状態にリセットしますか？リセットすると使用してるすべてのプリンターおよびプロファイルが削除されます。

[ctx: @title:window]
en: Reset to factory
ja_JP: 工場リセット

[ctx: @label]
en: Reset will remove all your current printers and profiles! Are you sure you want to reset?
ja_JP: リセットすると、現在のプリンターおよびプロファイルがすべて削除されます。本当にリセットしてよろしいですか？

[ctx: @info]
en: Would you like to reload {filename}?
ja_JP: {filename}を再ロードしますか？

[ctx: @info:title]
en: File has been modified
ja_JP: ファイルが変更されました

[ctx: @action:button]
en: Reload
ja_JP: 再ロード

[ctx: @action:description]
en: This will trigger the modified files to reload from disk.
ja_JP: これにより変更したファイルをディスクから再ロードします。

[ctx: @info:status Don't translate the XML tag <filename>!]
en: Cannot open files of the type of <filename>{0}</filename>
ja_JP: <filename>{0}</filename>のファイルタイプは開けません

[ctx: @info:title]
en: Invalid File
ja_JP: 無効なファイル

[ctx: @info:status Don't translate the XML tag <filename>!]
en: Failed to load <filename>{0}</filename>
ja_JP: <filename>{0}</filename>を読み込むのに失敗しました

[ctx: @info:title]
en: Loading
ja_JP: 読み込み中

[ctx: @option:check]
en: Snap Scaling
ja_JP: スナップスケーリング

[ctx: @option:check]
en: Uniform Scaling
ja_JP: ユニフォームスケーリング

[ctx: @option:check]
en: Lock Model
ja_JP: モデルのロック

[ctx: @action:button]
en: Lay flat
ja_JP: 平らに置く

[ctx: @action:checkbox]
en: Snap Rotation
ja_JP: スナップローテーション

[ctx: @title:tab]
en: Plugins
ja_JP: プラグイン

[ctx: @action:button]
en: Install new plugin
ja_JP: 新しいプラグインをインストールする

[ctx: @label]
en: You will need to restart the application before changes in plugins have effect.
ja_JP: プラグインへの変更を有効にするためにアプリケーション再起動する必要があります。

[ctx: @label]
en: This plugin is required for the application to run.
ja_JP: アプリケーションを稼働させるためにプラグインが必要です。

[ctx: @label]
en: Info...
ja_JP: インフォメーション…

[ctx: @window:title]
en: Install Plugin
ja_JP: プラグインをインストール

[ctx: @title:window]
en: Open file(s)
ja_JP: ファイルを開く

[ctx: @label]
en: No text available
ja_JP: 利用可能なテキストがありません

[ctx: @title:window]
en: About %1
ja_JP: アバウト%1

[ctx: @label]
en: Author:
ja_JP: 著者:

[ctx: @label]
en: Version:
ja_JP: バージョン:

[ctx: @action:button]
en: Close
ja_JP: 閉める

[ctx: @title:window]
en: Preferences
ja_JP: プレファレンス

[ctx: @action:button]
en: Defaults
ja_JP: デフォルト

[ctx: @title:tab]
en: General
ja_JP: 一般

[ctx: @title:tab]
en: Settings
ja_JP: 設定

[ctx: @title:window]
en: Rename
ja_JP: 名前を変える

[ctx: @info]
en: Please provide a new name.
ja_JP: 新しい名前を入力してください。

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ja_JP: キャンセル

[ctx: @item:tooltip]
en: This setting has been hidden by the active machine and will not be visible.
ja_JP: この設定がアクティブなプリンターにより非表示になっています、見ることができません。

[ctx: @item:tooltip %1 is list of setting names]
en: This setting has been hidden by the value of %1. Change the value of that setting to make this setting visible. | This setting has been hidden by the values of %1. Change the values of those settings to make this setting visible.
ja_JP[0]: この設定は %1 の値で非表示になっています。その設定値を変更すると設定の非表示が解除されます。

[ctx: @title:tab]
en: Printers
ja_JP: プリンター

[ctx: @label]
en: Type
ja_JP: タイプ

[ctx: @title:window]
en: Confirm Remove
ja_JP: モデルを取り除きました

[ctx: @label (%1 is object name)]
en: Are you sure you wish to remove %1? This cannot be undone!
ja_JP: %1を取り外しますか？この作業はやり直しが効きません！

[ctx: @action:button]
en: Back
ja_JP: 戻る

[ctx: @action:button]
en: Finish
ja_JP: 終わる

[ctx: @action:button]
en: Next
ja_JP: 次

[ctx: description]
en: Example extension to instruct people on how to create Uranium extensions.
ja_JP: Uranium拡張子を作成する方法を伝える拡張子の例を示します。

[ctx: name]
en: Example Extension
ja_JP: 拡張子の例

[ctx: description]
en: Provides a simple solid mesh view.
ja_JP: シンプルソリッドメッシュビューを供給する。

[ctx: name]
en: Simple View
ja_JP: シンプルビュー

[ctx: description]
en: Outputs log information to a file in your settings folder.
ja_JP: ログ情報を設定フォルダーのファイルにアウトプットする。

[ctx: name]
en: File Logger
ja_JP: ファイルロガー

[ctx: description]
en: Provides support for reading STL files.
ja_JP: STLファイルを読み込むためのサポートを供給する。

[ctx: name]
en: STL Reader
ja_JP: STLリーダー

[ctx: description]
en: Makes it possible to read Wavefront OBJ files.
ja_JP: ウェイブフロントOBJファイルの書き出しを可能にします。

[ctx: name]
en: Wavefront OBJ Reader
ja_JP: ウェイブフロントOBJリーダー

[ctx: description]
en: Makes it possible to write Wavefront OBJ files.
ja_JP: ウェイブフロントOBJファイルの書き出しを可能にします。

[ctx: name]
en: Wavefront OBJ Writer
ja_JP: ウェイブフロントOBJライター

[ctx: description]
en: Provides support for writing STL files.
ja_JP: STLファイルを書き出すためのサポートを供給する。

[ctx: name]
en: STL Writer
ja_JP: STLライター

[ctx: description]
en: Outputs log information to the console.
ja_JP: ログ情報をコンソールにアウトプットする。

[ctx: name]
en: Console Logger
ja_JP: コンソールロガー

[ctx: description]
en: Example tool to instruct people on how to create Uranium tools.
ja_JP: Uraniumツールを作成する方法を伝えるツールの例を示します。

[ctx: name]
en: Example Tool
ja_JP: ツールの例

[ctx: description]
en: Example output device to instruct people on how to create Uranium output devices.
ja_JP: Uranium出力デバイスを作成する方法を伝える出力デバイスの例を示します。

[ctx: name]
en: Example Output Device
ja_JP: 出力デバイスの例

[ctx: description]
en: Checks for updates of the software.
ja_JP: ソフトウェアのアップデートを確認中。

[ctx: name]
en: Update Checker
ja_JP: アップデートチェッカー

[ctx: description]
en: Example file reader to instruct people on how to create Uranium file readers.
ja_JP: Uraniumファイルリーダーを作成する方法を伝えるファイルリーダーの例を示します。

[ctx: name]
en: Example File Reader
ja_JP: ファイルリーダーの例

[ctx: description]
en: Enables saving to local files.
ja_JP: ローカルファイルに保存することができます。

[ctx: name]
en: Local File Output Device
ja_JP: ローカルファイルアウトプットデバイス

[ctx: description]
en: Provides built-in setting containers that come with the installation of the application.
ja_JP: アプリケーションのインストール時に導入されるビルトイン設定コンテナを提供します。

[ctx: name]
en: Local Container Provider
ja_JP: ローカルコンテナプロバイダー

[ctx: description]
en: Provides the Scale tool.
ja_JP: スケールツールを供給すｒ。

[ctx: name]
en: Scale Tool
ja_JP: スケールツール

[ctx: description]
en: Provides the Selection tool.
ja_JP: セレクションツールを供給する。

[ctx: name]
en: Selection Tool
ja_JP: セレクションツール

[ctx: description]
en: Provides the Move tool.
ja_JP: ムーブツールを供給する。

[ctx: name]
en: Move Tool
ja_JP: ムーブツール

[ctx: description]
en: Provides the tool to manipulate the camera.
ja_JP: カメラを操作するためのツールを供給する。

[ctx: name]
en: Camera Tool
ja_JP: カメラツール

[ctx: description]
en: Provides the Rotate tool.
ja_JP: 回転ツールを供給する。

[ctx: name]
en: Rotate Tool
ja_JP: 回転ツール

[ctx: description]
en: Provides the Mirror tool.
ja_JP: ミラーツールを供給する。

[ctx: name]
en: Mirror Tool
ja_JP: ミラーツール
