Cura 4.0 - en to tr_TR translation catalogue (919 entries)

[ctx: @action]
en: Machine Settings
tr_TR: Makine Ayarları

[ctx: @item:inlistbox]
en: X-Ray view
tr_TR: Röntgen Görüntüsü

[ctx: @item:inlistbox]
en: X3D File
tr_TR: X3D Dosyası

[ctx: @item:inlistbox]
en: G-code File
tr_TR: G-code dosyası

[ctx: @error:not supported]
en: GCodeWriter does not support non-text mode.
tr_TR: GCodeWriter metin dışı modu desteklemez.

[ctx: @warning:status]
en: Please prepare G-code before exporting.
tr_TR: Lütfen dışa aktarmadan önce G-code'u hazırlayın.

[ctx: @info:title]
en: 3D Model Assistant
tr_TR: 3D Model Yardımcısı

[ctx: @info:status]
en: <p>One or more 3D models may not print optimally due to the model size and material configuration:</p>
    <p>{model_names}</p>
    <p>Find out how to ensure the best possible print quality and reliability.</p>
    <p><a href="https://ultimaker.com/3D-model-assistant">View print quality guide</a></p>
tr_TR: <p>Model boyutu ve model yapılandırması nedeniyle bir veya daha fazla 3D model optimum yazdırılamayabilir:</p>
    <p>{model_names}</p>
    <p>En iyi kalite ve güvenilirliği nasıl elde edeceğinizi öğrenin.</p>
    <p><a href="https://ultimaker.com/3D-model-assistant">Yazdırma kalitesi kılavuzunu görüntüleyin</a></p>

[ctx: @item:inmenu]
en: Changelog
tr_TR: Değişiklik Günlüğü

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Changelog
tr_TR: Değişiklik Günlüğünü Göster

[ctx: @action]
en: Update Firmware
tr_TR: Aygıt Yazılımını Güncelle

[ctx: @item:inmenu]
en: Flatten active settings
tr_TR: Düzleştirme aktif ayarları

[ctx: @info:status]
en: Profile has been flattened & activated.
tr_TR: Profil düzleştirilmiş ve aktifleştirilmiştir.

[ctx: @item:inmenu]
en: USB printing
tr_TR: USB yazdırma

[ctx: @action:button Preceded by 'Ready to'.]
en: Print via USB
tr_TR: USB ile yazdır

[ctx: @info:tooltip]
en: Print via USB
tr_TR: USB ile yazdır

[ctx: @info:status]
en: Connected via USB
tr_TR: USB ile bağlı

[ctx: @label]
en: A USB print is in progress, closing Cura will stop this print. Are you sure?
tr_TR: USB’den yazdırma devam ediyor, Cura’yı kapatmanız bu yazdırma işlemini durduracak. Emin misiniz?

[ctx: X3G Writer File Description]
en: X3G File
tr_TR: X3G Dosyası

[ctx: X3g Writer Plugin Description]
en: Writes X3g to files
tr_TR: Dosyalara X3g yazar

[ctx: X3g Writer File Description]
en: X3g File
tr_TR: X3g Dosyası

[ctx: @item:inlistbox]
en: Compressed G-code File
tr_TR: Sıkıştırılmış G-code Dosyası

[ctx: @error:not supported]
en: GCodeGzWriter does not support text mode.
tr_TR: GCodeGzWriter yazı modunu desteklemez.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Ultimaker Format Package
tr_TR: Ultimaker Biçim Paketi

[ctx: @item:inmenu]
en: Prepare
tr_TR: Hazırla

[ctx: @action:button Preceded by 'Ready to'.]
en: Save to Removable Drive
tr_TR: Çıkarılabilir Sürücüye Kaydet

[ctx: @item:inlistbox]
en: Save to Removable Drive {0}
tr_TR: Çıkarılabilir Sürücüye Kaydediliyor {0}

[ctx: @info:status]
en: There are no file formats available to write with!
tr_TR: Yazılacak dosya biçimleri mevcut değil!

[ctx: @info:progress Don't translate the XML tags <filename>!]
en: Saving to Removable Drive <filename>{0}</filename>
tr_TR: Çıkarılabilir Sürücü <filename>{0}</filename> Üzerine Kaydediliyor

[ctx: @info:title]
en: Saving
tr_TR: Kaydediliyor

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> or <message>!]
en: Could not save to <filename>{0}</filename>: <message>{1}</message>
tr_TR: <filename>{0}</filename> dosyasına kaydedilemedi: <message>{1}</message>

[ctx: @info:status Don't translate the tag {device}!]
en: Could not find a file name when trying to write to {device}.
tr_TR: {device} üzerine yazmaya çalışırken dosya adı bulunamadı.

[ctx: @info:status]
en: Could not save to removable drive {0}: {1}
tr_TR: Çıkarılabilir aygıta {0} kaydedilemedi: {1}

[ctx: @info:title]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: @info:status]
en: Saved to Removable Drive {0} as {1}
tr_TR: Çıkarılabilir Sürücüye {0}, {1} olarak kaydedildi

[ctx: @info:title]
en: File Saved
tr_TR: Dosya Kaydedildi

[ctx: @action:button]
en: Eject
tr_TR: Çıkar

[ctx: @action]
en: Eject removable device {0}
tr_TR: Çıkarılabilir aygıtı çıkar {0}

[ctx: @info:title]
en: Warning
tr_TR: Uyarı

[ctx: @info:status]
en: Ejected {0}. You can now safely remove the drive.
tr_TR: Çıkarıldı {0}. Şimdi sürücüyü güvenle kaldırabilirsiniz.

[ctx: @info:title]
en: Safely Remove Hardware
tr_TR: Donanımı Güvenli Bir Şekilde Kaldırın

[ctx: @info:status]
en: Failed to eject {0}. Another program may be using the drive.
tr_TR: Çıkarma işlemi başarısız oldu {0}. Başka bir program sürücüyü kullanıyor olabilir.

[ctx: @item:intext]
en: Removable Drive
tr_TR: Çıkarılabilir Sürücü

[ctx: @action:button Preceded by 'Ready to'.]
en: Print over network
tr_TR: Ağ üzerinden yazdır

[ctx: @properties:tooltip]
en: Print over network
tr_TR: Ağ üzerinden yazdır

[ctx: @info:status]
en: Connected over the network.
tr_TR: Ağ üzerinden bağlandı.

[ctx: @info:status]
en: Connected over the network. Please approve the access request on the printer.
tr_TR: Ağ üzerinden bağlandı. Lütfen yazıcıya erişim isteğini onaylayın.

[ctx: @info:status]
en: Connected over the network. No access to control the printer.
tr_TR: Ağ üzerinden bağlandı. Yazıcıyı kontrol etmek için erişim yok.

[ctx: @info:status]
en: Access to the printer requested. Please approve the request on the printer
tr_TR: İstenen yazıcıya erişim. Lütfen yazıcı isteğini onaylayın

[ctx: @info:title]
en: Authentication status
tr_TR: Kimlik doğrulama durumu

[ctx: @info:title]
en: Authentication Status
tr_TR: Kimlik Doğrulama Durumu

[ctx: @action:button]
en: Retry
tr_TR: Yeniden dene

[ctx: @info:tooltip]
en: Re-send the access request
tr_TR: Erişim talebini yeniden gönder

[ctx: @info:status]
en: Access to the printer accepted
tr_TR: Kabul edilen yazıcıya erişim

[ctx: @info:status]
en: No access to print with this printer. Unable to send print job.
tr_TR: Bu yazıcıyla yazdırmaya erişim yok. Yazdırma işi gönderilemedi.

[ctx: @action:button]
en: Request Access
tr_TR: Erişim Talep Et

[ctx: @info:tooltip]
en: Send access request to the printer
tr_TR: Yazıcıya erişim talebi gönder

[ctx: @label]
en: Unable to start a new print job.
tr_TR: Yeni bir yazdırma işi başlatılamıyor.

[ctx: @label]
en: There is an issue with the configuration of your Ultimaker, which makes it impossible to start the print. Please resolve this issues before continuing.
tr_TR: Ultimaker’ın yapılandırmasında yazdırmayı başlatmayı imkansız kılan bir sorun var. Devam etmeden önce lütfen bu sorunu çözün.

[ctx: @window:title]
en: Mismatched configuration
tr_TR: Uyumsuz yapılandırma

[ctx: @label]
en: Are you sure you wish to print with the selected configuration?
tr_TR: Seçilen yapılandırma ile yazdırmak istediğinizden emin misiniz?

[ctx: @label]
en: There is a mismatch between the configuration or calibration of the printer and Cura. For the best result, always slice for the PrintCores and materials that are inserted in your printer.
tr_TR: Yazıcı yapılandırması veya kalibrasyonu ile Cura arasında eşleşme sorunu var. En iyi sonucu almak istiyorsanız her zaman PrintCore ve yazıcıya eklenen malzemeler için dilimleme yapın.

[ctx: @info:status]
en: Sending new jobs (temporarily) blocked, still sending the previous print job.
tr_TR: Yeni işlerin gönderilmesi (geçici olarak) engellenmiştir, hala bir önceki yazdırma işi gönderiliyor.

[ctx: @info:status]
en: Sending data to printer
tr_TR: Veriler yazıcıya gönderiliyor

[ctx: @info:title]
en: Sending Data
tr_TR: Veri gönderiliyor

[ctx: @action:button]
en: Cancel
tr_TR: İptal Et

[ctx: @info:status]
en: No Printcore loaded in slot {slot_number}
tr_TR: {slot_number} yuvasına Printcore yüklenmedi

[ctx: @info:status]
en: No material loaded in slot {slot_number}
tr_TR: {slot_number} yuvasına malzeme yüklenmedi

[ctx: @label]
en: Different PrintCore (Cura: {cura_printcore_name}, Printer: {remote_printcore_name}) selected for extruder {extruder_id}
tr_TR: Farklı PrintCore (Cura: {cura_printcore_name}, Yazıcı: ekstruder {extruder_id} için {remote_printcore_name}) seçildi

[ctx: @label]
en: Different material (Cura: {0}, Printer: {1}) selected for extruder {2}
tr_TR: Farklı malzeme (Cura: {0}, Yazıcı: {1}), ekstrüder {2} için seçildi

[ctx: @window:title]
en: Sync with your printer
tr_TR: Yazıcınız ile eşitleyin

[ctx: @label]
en: Would you like to use your current printer configuration in Cura?
tr_TR: Cura’da geçerli yazıcı yapılandırmanızı kullanmak istiyor musunuz?

[ctx: @label]
en: The PrintCores and/or materials on your printer differ from those within your current project. For the best result, always slice for the PrintCores and materials that are inserted in your printer.
tr_TR: Yazıcınızda bulunan PrintCore’lar ve/veya malzemeler geçerli projenizde bulunandan farklı. En iyi sonucu almak istiyorsanız, her zaman PrintCore ve yazıcıya eklenen malzemeler için dilimleme yapın.

[ctx: @info:status]
en: Connected over the network
tr_TR: Ağ üzerinden bağlandı

[ctx: @info:status]
en: Print job was successfully sent to the printer.
tr_TR: Yazdırma işi yazıcıya başarıyla gönderildi.

[ctx: @info:title]
en: Data Sent
tr_TR: Veri Gönderildi

[ctx: @action:button]
en: View in Monitor
tr_TR: Monitörde Görüntüle

[ctx: @info:status]
en: Printer '{printer_name}' has finished printing '{job_name}'.
tr_TR: {printer_name}, '{job_name}' yazdırmayı tamamladı.

[ctx: @info:status]
en: The print job '{job_name}' was finished.
tr_TR: Yazdırma işi '{job_name}' tamamlandı.

[ctx: @info:status]
en: Print finished
tr_TR: Baskı tamamlandı

[ctx: @label:material]
en: Empty
tr_TR: Boş

[ctx: @label:material]
en: Unknown
tr_TR: Bilinmiyor

[ctx: @action:button]
en: Print via Cloud
tr_TR: Bulut üzerinden yazdır

[ctx: @properties:tooltip]
en: Print via Cloud
tr_TR: Bulut üzerinden yazdır

[ctx: @info:status]
en: Connected via Cloud
tr_TR: Bulut üzerinden bağlı

[ctx: @info:title]
en: Cloud error
tr_TR: Bulut hatası

[ctx: @info:status]
en: Could not export print job.
tr_TR: Yazdırma görevi dışa aktarılamadı.

[ctx: @info:text]
en: Could not upload the data to the printer.
tr_TR: Veri yazıcıya yüklenemedi.

[ctx: @info:status]
en: tomorrow
tr_TR: yarın

[ctx: @info:status]
en: today
tr_TR: bugün

[ctx: @info:description]
en: There was an error connecting to the cloud.
tr_TR: Buluta bağlanırken hata oluştu.

[ctx: @info:status]
en: Sending data to remote cluster
tr_TR: Veri uzak kümeye gönderiliyor

[ctx: @info:status]
en: Send and monitor print jobs from anywhere using your Ultimaker account.
tr_TR: Ultimaker hesabınızı kullanarak yazdırma görevlerini dilediğiniz yerden gönderin ve görüntüleyin.

[ctx: @info:status]
en: Connect to Ultimaker Cloud
tr_TR: Ultimaker Cloud Platformuna Bağlan

[ctx: @action]
en: Don't ask me again for this printer.
tr_TR: Bu yazıcı için bir daha sorma.

[ctx: @action]
en: Get started
tr_TR: Başlayın

[ctx: @info:status]
en: You can now send and monitor print jobs from anywhere using your Ultimaker account.
tr_TR: Artık, Ultimaker hesabınızı kullanarak yazdırma görevlerini dilediğiniz yerden gönderebilir ve görüntüleyebilirsiniz.

[ctx: @info:status]
en: Connected!
tr_TR: Bağlı!

[ctx: @action]
en: Review your connection
tr_TR: Bağlantınızı inceleyin

[ctx: @action]
en: Connect via Network
tr_TR: Ağ ile Bağlan

[ctx: @item:inmenu]
en: Monitor
tr_TR: Görüntüle

[ctx: @info]
en: Could not access update information.
tr_TR: Güncelleme bilgilerine erişilemedi.

[ctx: @info Don't translate {machine_name}, since it gets replaced by a printer name!]
en: New features are available for your {machine_name}! It is recommended to update the firmware on your printer.
tr_TR: {machine_name} adlı cihazınız için yeni özellikler var! Yazıcınızın fabrika yazılımını güncellemeniz önerilir.

[ctx: @info:title The %s gets replaced with the printer name.]
en: New %s firmware available
tr_TR: Yeni %s bellenimi mevcut

[ctx: @action:button]
en: How to update
tr_TR: Nasıl güncellenir

[ctx: @item:inlistbox]
en: Layer view
tr_TR: Katman görünümü

[ctx: @info:status]
en: Cura does not accurately display layers when Wire Printing is enabled
tr_TR: Tel Yazma etkinleştirildiğinde, Cura katmanları doğru olarak görüntülemez

[ctx: @info:title]
en: Simulation View
tr_TR: Simülasyon Görünümü

[ctx: @item:inmenu]
en: Post Processing
tr_TR: Son İşleme

[ctx: @item:inmenu]
en: Modify G-Code
tr_TR: G-Code Öğesini Değiştir

[ctx: @label]
en: Support Blocker
tr_TR: Destek Engelleyici

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a volume in which supports are not printed.
tr_TR: Desteklerin yazdırılmadığı bir hacim oluşturun.

[ctx: @info]
en: Cura collects anonymized usage statistics.
tr_TR: Cura anonimleştirilmiş kullanım istatistikleri toplar.

[ctx: @info:title]
en: Collecting Data
tr_TR: Veri Toplanıyor

[ctx: @action:button]
en: More info
tr_TR: Daha fazla bilgi

[ctx: @action:tooltip]
en: See more information on what data Cura sends.
tr_TR: Cura’nın gönderdiği veriler hakkında daha fazla bilgi alın.

[ctx: @action:button]
en: Allow
tr_TR: İzin Verme

[ctx: @action:tooltip]
en: Allow Cura to send anonymized usage statistics to help prioritize future improvements to Cura. Some of your preferences and settings are sent, the Cura version and a hash of the models you're slicing.
tr_TR: Programın gelecek sürümlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmak için Cura’ya anonimleştirilmiş kullanım istatistikleri gönderme izni verin. Tercih ve ayarlarınızın bazıları, Cura sürümü ve dilimlere ayırdığınız modellerin sağlaması gönderilir.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Cura 15.04 profiles
tr_TR: Cura 15.04 profilleri

[ctx: @item:inmenu]
en: Evaluation
tr_TR: Değerlendirme

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPG Image
tr_TR: JPG Resmi

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPEG Image
tr_TR: JPEG Resmi

[ctx: @item:inlistbox]
en: PNG Image
tr_TR: PNG Resmi

[ctx: @item:inlistbox]
en: BMP Image
tr_TR: BMP Resmi

[ctx: @item:inlistbox]
en: GIF Image
tr_TR: GIF Resmi

[ctx: @info:status]
en: Unable to slice with the current material as it is incompatible with the selected machine or configuration.
tr_TR: Mevcut malzeme, seçilen makine veya yapılandırma ile uyumlu olmadığından mevcut malzeme ile dilimlenemedi.

[ctx: @info:title]
en: Unable to slice
tr_TR: Dilimlenemedi

[ctx: @info:status]
en: Unable to slice with the current settings. The following settings have errors: {0}
tr_TR: Geçerli ayarlarla dilimlenemiyor. Şu ayarlarda hata var: {0}

[ctx: @info:status]
en: Unable to slice due to some per-model settings. The following settings have errors on one or more models: {error_labels}
tr_TR: Modele özgü ayarlar nedeniyle dilimlenemedi. Şu ayarlar bir veya daha fazla modelde hataya yol açıyor: {error_labels}

[ctx: @info:status]
en: Unable to slice because the prime tower or prime position(s) are invalid.
tr_TR: İlk direk veya ilk konum(lar) geçersiz olduğu için dilimlenemiyor.

[ctx: @info:status]
en: Unable to slice because there are objects associated with disabled Extruder %s.
tr_TR: Etkisizleştirilmiş Extruder %s ile ilgili nesneler olduğundan dilimleme yapılamıyor.

[ctx: @info:status]
en: Nothing to slice because none of the models fit the build volume or are assigned to a disabled extruder. Please scale or rotate models to fit, or enable an extruder.
tr_TR: Modeller yapı hacmine sığmadığı veya devre dışı bırakılmış bir ekstrüdere atandığı için dilimlenecek öğe yok. Modellerin sığması için lütfen ölçeklendirin veya döndürün ya da ekstrüderi etkinleştirin.

[ctx: @info:status]
en: Processing Layers
tr_TR: Katmanlar İşleniyor

[ctx: @info:title]
en: Information
tr_TR: Bilgi

[ctx: @label]
en: Per Model Settings
tr_TR: Model Başına Ayarlar

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure Per Model Settings
tr_TR: Model Başına Ayarları Yapılandır

[ctx: @title:tab]
en: Recommended
tr_TR: Önerilen Ayarlar

[ctx: @title:tab]
en: Custom
tr_TR: Özel

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3MF File
tr_TR: 3MF Dosyası

[ctx: @label]
en: Nozzle
tr_TR: Nozül

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> or <message>!]
en: Project file <filename>{0}</filename> contains an unknown machine type <message>{1}</message>. Cannot import the machine. Models will be imported instead.
tr_TR: Proje dosyası <filename>{0}</filename> bilinmeyen bir makine tipi içeriyor: <message>{1}</message>. Makine alınamıyor. Bunun yerine modeller alınacak.

[ctx: @info:title]
en: Open Project File
tr_TR: Proje Dosyası Aç

[ctx: @item:inmenu]
en: Solid view
tr_TR: Gerçek görünüm

[ctx: @item:inlistbox]
en: G File
tr_TR: G Dosyası

[ctx: @info:status]
en: Parsing G-code
tr_TR: G-code ayrıştırma

[ctx: @info:title]
en: G-code Details
tr_TR: G-code Ayrıntıları

[ctx: @info:generic]
en: Make sure the g-code is suitable for your printer and printer configuration before sending the file to it. The g-code representation may not be accurate.
tr_TR: Dosya göndermeden önce g-code’un yazıcınız ve yazıcı yapılandırmanız için uygun olduğundan emin olun. G-code temsili doğru olmayabilir.

[ctx: @item:inmenu]
en: Manage backups
tr_TR: Yedeklemeleri yönet

[ctx: @info:title]
en: Backup
tr_TR: Yedekle

[ctx: @info:backup_status]
en: There was an error listing your backups.
tr_TR: Yedeklemeleriniz listelenirken bir hata oluştu.

[ctx: @info:backup_status]
en: There was an error trying to restore your backup.
tr_TR: Yedeklemeniz geri yüklenirken bir hata oluştu.

[ctx: @info:title]
en: Backups
tr_TR: Yedeklemeler

[ctx: @info:backup_status]
en: Uploading your backup...
tr_TR: Yedeklemeniz yükleniyor...

[ctx: @info:backup_status]
en: There was an error while uploading your backup.
tr_TR: Yedeklemeniz yüklenirken bir hata oluştu.

[ctx: @info:backup_status]
en: Your backup has finished uploading.
tr_TR: Yedeklemenizin yüklenmesi tamamlandı.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Cura Profile
tr_TR: Cura Profili

[ctx: @item:inmenu]
en: Profile Assistant
tr_TR: Profil Asistanı

[ctx: @item:inlistbox]
en: Profile Assistant
tr_TR: Profil Asistanı

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3MF file
tr_TR: 3MF dosyası

[ctx: @item:inlistbox]
en: Cura Project 3MF file
tr_TR: Cura Projesi 3MF dosyası

[ctx: @error:zip]
en: Error writing 3mf file.
tr_TR: 3mf dosyasını yazarken hata oluştu.

[ctx: @item:inmenu]
en: Preview
tr_TR: Önizleme

[ctx: @action]
en: Select upgrades
tr_TR: Yükseltmeleri seçin

[ctx: @action]
en: Checkup
tr_TR: Kontrol

[ctx: @action]
en: Level build plate
tr_TR: Yapı levhasını dengele

[ctx: @tooltip]
en: Outer Wall
tr_TR: Dış Duvar

[ctx: @tooltip]
en: Inner Walls
tr_TR: İç Duvarlar

[ctx: @tooltip]
en: Skin
tr_TR: Yüzey Alanı

[ctx: @tooltip]
en: Infill
tr_TR: Dolgu

[ctx: @tooltip]
en: Support Infill
tr_TR: Destek Dolgusu

[ctx: @tooltip]
en: Support Interface
tr_TR: Destek Arayüzü

[ctx: @tooltip]
en: Support
tr_TR: Destek

[ctx: @tooltip]
en: Skirt
tr_TR: Etek

[ctx: @tooltip]
en: Travel
tr_TR: Hareket

[ctx: @tooltip]
en: Retractions
tr_TR: Geri Çekmeler

[ctx: @tooltip]
en: Other
tr_TR: Diğer

[ctx: @label]
en: Pre-sliced file {0}
tr_TR: Önceden dilimlenmiş dosya {0}

[ctx: @info:title]
en: Login failed
tr_TR: Giriş başarısız

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
tr_TR: Dosya Zaten Mevcut

[ctx: @label Don't translate the XML tag <filename>!]
en: The file <filename>{0}</filename> already exists. Are you sure you want to overwrite it?
tr_TR: Dosya <filename>{0}</filename> zaten mevcut. Üstüne yazmak istediğinizden emin misiniz?

[ctx: @info:status]
en: Invalid file URL:
tr_TR: Geçersiz dosya URL’si:

[ctx: @menuitem]
en: Not overridden
tr_TR: Geçersiz kılınmadı

[ctx: @info:generic]
en: Settings have been changed to match the current availability of extruders: [%s]
tr_TR: Ayarlar, ekstruderlerin mevcut kullanılabilirliğine uyacak şekilde değiştirildi: [%s]

[ctx: @info:title]
en: Settings updated
tr_TR: Ayarlar güncellendi

[ctx: @info:title]
en: Extruder(s) Disabled
tr_TR: Ekstrüder(ler) Devre Dışı Bırakıldı

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> or <message>!]
en: Failed to export profile to <filename>{0}</filename>: <message>{1}</message>
tr_TR: Profilin <filename>{0}</filename> dosyasına aktarımı başarısız oldu: <message>{1}</message>

[ctx: @info:status Don't translate the XML tag <filename>!]
en: Failed to export profile to <filename>{0}</filename>: Writer plugin reported failure.
tr_TR: Profilin <filename>{0}</filename> dosyasına aktarımı başarısız oldu: Yazıcı eklentisinde rapor edilen hata.

[ctx: @info:status Don't translate the XML tag <filename>!]
en: Exported profile to <filename>{0}</filename>
tr_TR: Profil <filename>{0}</filename> dosyasına aktarıldı

[ctx: @info:title]
en: Export succeeded
tr_TR: Dışa aktarma başarılı

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename>!]
en: Failed to import profile from <filename>{0}</filename>: {1}
tr_TR: <filename>{0}</filename> dosyasından profil içe aktarımı başarısız oldu: {1}

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename>!]
en: Can't import profile from <filename>{0}</filename> before a printer is added.
tr_TR: Yazıcı eklenmeden önce profil, <filename>{0}</filename> dosyasından içe aktarılamaz.

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename>!]
en: No custom profile to import in file <filename>{0}</filename>
tr_TR: <filename>{0}</filename> dosyasında içe aktarılabilecek özel profil yok

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename>!]
en: Failed to import profile from <filename>{0}</filename>:
tr_TR: <filename>{0}</filename> dosyasından profil içe aktarımı başarısız oldu:

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename>!]
en: This profile <filename>{0}</filename> contains incorrect data, could not import it.
tr_TR: Bu <filename>{0}</filename> profili yanlış veri içeriyor, içeri aktarılamadı.

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename>!]
en: The machine defined in profile <filename>{0}</filename> ({1}) doesn't match with your current machine ({2}), could not import it.
tr_TR: <filename>{0}</filename> ({1}) profilinde tanımlanan makine, mevcut makineniz ({2}) ile eşleşmiyor, içe aktarılamadı.

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> or <message>!]
en: Failed to import profile from <filename>{0}</filename>:
tr_TR: <filename>{0}</filename> dosyasından profil içe aktarımı başarısız oldu:

[ctx: @info:status]
en: Successfully imported profile {0}
tr_TR: Profil başarıyla içe aktarıldı {0}

[ctx: @info:status]
en: File {0} does not contain any valid profile.
tr_TR: Dosya {0} geçerli bir profil içermemekte.

[ctx: @info:status]
en: Profile {0} has an unknown file type or is corrupted.
tr_TR: Profil {0} öğesinde bilinmeyen bir dosya türü var veya profil bozuk.

[ctx: @label]
en: Custom profile
tr_TR: Özel profil

[ctx: @info:status]
en: Profile is missing a quality type.
tr_TR: Profilde eksik bir kalite tipi var.

[ctx: @info:status]
en: Could not find a quality type {0} for the current configuration.
tr_TR: Mevcut yapılandırma için bir kalite tipi {0} bulunamıyor.

[ctx: @label]
en: Group #{group_nr}
tr_TR: Grup #{group_nr}

[ctx: @info:title]
en: Network enabled printers
tr_TR: Ağ etkin yazıcılar

[ctx: @info:title]
en: Local printers
tr_TR: Yerel yazıcılar

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Supported Types ({0})
tr_TR: Tüm desteklenen türler ({0})

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Files (*)
tr_TR: Tüm Dosyalar (*)

[ctx: @label]
en: Custom Material
tr_TR: Özel Malzeme

[ctx: @label]
en: Custom
tr_TR: Özel

[ctx: @info:status]
en: The build volume height has been reduced due to the value of the "Print Sequence" setting to prevent the gantry from colliding with printed models.
tr_TR: Portalın yazdırılan modeller ile çarpışmasını önlemek için yapı hacmi yüksekliği “Sıralamayı Yazdır” ayarı nedeniyle azaltıldı.

[ctx: @info:title]
en: Build Volume
tr_TR: Yapı Disk Bölümü

[ctx: @info:backup_failed]
en: Could not create archive from user data directory: {}
tr_TR: Kullanıcı veri dizininden arşiv oluşturulamadı: {}

[ctx: @info:backup_failed]
en: Tried to restore a Cura backup without having proper data or meta data.
tr_TR: Uygun veri veya meta veri olmadan Cura yedeği geri yüklenmeye çalışıldı.

[ctx: @info:backup_failed]
en: Tried to restore a Cura backup that does not match your current version.
tr_TR: Geçerli sürümünüzle eşleşmeyen bir Cura yedeği geri yüklenmeye çalışıldı.

[ctx: @info]
en: Unable to reach the Ultimaker account server.
tr_TR: Ultimaker hesabı sunucusuna ulaşılamadı.

[ctx: @info:status]
en: Multiplying and placing objects
tr_TR: Nesneler çoğaltılıyor ve yerleştiriliyor

[ctx: @info:title]
en: Placing Objects
tr_TR: Nesneler Yerleştiriliyor

[ctx: @info:status]
en: Unable to find a location within the build volume for all objects
tr_TR: Yapılan hacim içinde tüm nesneler için konum bulunamadı

[ctx: @info:title]
en: Placing Object
tr_TR: Nesne Yerleştiriliyor

[ctx: @info:status]
en: Finding new location for objects
tr_TR: Nesneler için yeni konum bulunuyor

[ctx: @info:title]
en: Finding Location
tr_TR: Konumu Buluyor

[ctx: @info:title]
en: Can't Find Location
tr_TR: Konum Bulunamıyor

[ctx: @title:window]
en: Cura can't start
tr_TR: Cura başlatılamıyor

[ctx: @label crash message]
en: <p><b>Oops, Ultimaker Cura has encountered something that doesn't seem right.</p></b>
                        <p>We encountered an unrecoverable error during start up. It was possibly caused by some incorrect configuration files. We suggest to backup and reset your configuration.</p>
                        <p>Backups can be found in the configuration folder.</p>
                        <p>Please send us this Crash Report to fix the problem.</p>
tr_TR: <p><b>Ultimaker Cura doğru görünmeyen bir şeyle karşılaştı.</p></b>
                        <p>Başlatma esnasında kurtarılamaz bir hata ile karşılaştık. Muhtemelen bazı hatalı yapılandırma dosyalarından kaynaklanıyordu. Yapılandırmanızı yedekleyip sıfırlamanızı öneriyoruz.</p>
                        <p>Yedekler yapılandırma klasöründe bulunabilir.</p>
                        <p>Sorunu düzeltmek için lütfen bu Çökme Raporunu bize gönderin.</p>

[ctx: @action:button]
en: Send crash report to Ultimaker
tr_TR: Çökme raporunu Ultimaker’a gönder

[ctx: @action:button]
en: Show detailed crash report
tr_TR: Ayrıntılı çökme raporu göster

[ctx: @action:button]
en: Show configuration folder
tr_TR: Yapılandırma Klasörünü Göster

[ctx: @action:button]
en: Backup and Reset Configuration
tr_TR: Yapılandırmayı Yedekle ve Sıfırla

[ctx: @title:window]
en: Crash Report
tr_TR: Çökme Raporu

[ctx: @label crash message]
en: <p><b>A fatal error has occurred in Cura. Please send us this Crash Report to fix the problem</p></b>
                <p>Please use the "Send report" button to post a bug report automatically to our servers</p>
tr_TR: <p><b>Cura’da onarılamaz bir hata oluştu. Lütfen sorunu çözmek için bize Çökme Raporunu gönderin</p></b>
                <p>Sunucularımıza otomatik olarak bir hata raporu yüklemek için lütfen "Rapor gönder" düğmesini kullanın</p>

[ctx: @title:groupbox]
en: System information
tr_TR: Sistem bilgileri

[ctx: @label unknown version of Cura]
en: Unknown
tr_TR: Bilinmiyor

[ctx: @label Cura version number]
en: Cura version
tr_TR: Cura sürümü

[ctx: @label]
en: Qt version
tr_TR: Qt Sürümü

[ctx: @label]
en: PyQt version
tr_TR: PyQt Sürümü

[ctx: @label]
en: Not yet initialized<br/>
tr_TR: Henüz başlatılmadı<br/>

[ctx: @label OpenGL version]
en: <li>OpenGL Version: {version}</li>
tr_TR: <li>OpenGL Sürümü: {version}</li>

[ctx: @label OpenGL vendor]
en: <li>OpenGL Vendor: {vendor}</li>
tr_TR: <li>OpenGL Satıcısı: {vendor}</li>

[ctx: @label OpenGL renderer]
en: <li>OpenGL Renderer: {renderer}</li>
tr_TR: <li>OpenGL Oluşturucusu: {renderer}</li>

[ctx: @title:groupbox]
en: Error traceback
tr_TR: Hata geri izleme

[ctx: @title:groupbox]
en: Logs
tr_TR: Günlükler

[ctx: @title:groupbox]
en: User description
tr_TR: Kullanıcı açıklaması

[ctx: @action:button]
en: Send report
tr_TR: Rapor gönder

[ctx: @info:progress]
en: Loading machines...
tr_TR: Makineler yükleniyor...

[ctx: @info:progress]
en: Setting up scene...
tr_TR: Görünüm ayarlanıyor...

[ctx: @info:progress]
en: Loading interface...
tr_TR: Arayüz yükleniyor...

[ctx: @info:status]
en: Only one G-code file can be loaded at a time. Skipped importing {0}
tr_TR: Aynı anda yalnızca bir G-code dosyası yüklenebilir. {0} içe aktarma atlandı

[ctx: @info:status]
en: Can't open any other file if G-code is loading. Skipped importing {0}
tr_TR: G-code yüklenirken başka bir dosya açılamaz. {0} içe aktarma atlandı

[ctx: @info:status]
en: The selected model was too small to load.
tr_TR: Seçilen model yüklenemeyecek kadar küçüktü.

[ctx: @title]
en: Machine Settings
tr_TR: Makine Ayarları

[ctx: @title:tab]
en: Printer
tr_TR: Yazıcı

[ctx: @label]
en: Printer Settings
tr_TR: Yazıcı Ayarları

[ctx: @label]
en: X (Width)
tr_TR: X (Genişlik)

[ctx: @label]
en: Y (Depth)
tr_TR: Y (Derinlik)

[ctx: @label]
en: Z (Height)
tr_TR: Z (Yükseklik)

[ctx: @label]
en: Build plate shape
tr_TR: Yapı levhası şekli

[ctx: @option:check]
en: Origin at center
tr_TR: Merkez nokta

[ctx: @option:check]
en: Heated bed
tr_TR: Isıtılmış yatak

[ctx: @label]
en: G-code flavor
tr_TR: G-code türü

[ctx: @label]
en: Printhead Settings
tr_TR: Yazıcı Başlığı Ayarları

[ctx: @tooltip]
en: Distance from the left of the printhead to the center of the nozzle. Used to prevent colissions between previous prints and the printhead when printing "One at a Time".
tr_TR: Yazıcı başlığının solundan nozülün ortasına kadar olan mesafe. “Birer birer” çıktı alırken önceki çıktılar ile yazıcı başlığının çakışmasını önlemek için kullanılır.

[ctx: @tooltip]
en: Distance from the front of the printhead to the center of the nozzle. Used to prevent colissions between previous prints and the printhead when printing "One at a Time".
tr_TR: Yazıcı başlığının ön kısmından nozülün ortasına kadar olan mesafe. “Birer birer” çıktı alırken önceki çıktılar ile yazıcı başlığının çakışmasını önlemek için kullanılır.

[ctx: @label]
en: X max
tr_TR: X maks

[ctx: @tooltip]
en: Distance from the right of the printhead to the center of the nozzle. Used to prevent colissions between previous prints and the printhead when printing "One at a Time".
tr_TR: Yazıcı başlığının sağından nozülün ortasına kadar olan mesafe. “Birer birer” çıktı alırken önceki çıktılar ile yazıcı başlığının çakışmasını önlemek için kullanılır.

[ctx: @label]
en: Y max
tr_TR: Y maks

[ctx: @tooltip]
en: Distance from the rear of the printhead to the center of the nozzle. Used to prevent colissions between previous prints and the printhead when printing "One at a Time".
tr_TR: Yazıcı başlığının arkasından nozülün ortasına kadar olan mesafe. “Birer birer” çıktı alırken önceki çıktılar ile yazıcı başlığının çakışmasını önlemek için kullanılır.

[ctx: @label]
en: Gantry height
tr_TR: Portal yüksekliği

[ctx: @tooltip]
en: The height difference between the tip of the nozzle and the gantry system (X and Y axes). Used to prevent collisions between previous prints and the gantry when printing "One at a Time".
tr_TR: Nozül ucu ve portal sistemi (X ve Y aksları) arasındaki yükseklik farkı. “Birer birer” çıktı alırken önceki çıktılar ile portalın çakışmasını önlemek için kullanılır.

[ctx: @label]
en: Number of Extruders
tr_TR: Ekstrüder Sayısı

[ctx: @label]
en: Start G-code
tr_TR: G-code’u Başlat

[ctx: @tooltip]
en: G-code commands to be executed at the very start.
tr_TR: Başlangıçta yürütülecek G-code komutları.

[ctx: @label]
en: End G-code
tr_TR: G-code’u Sonlandır

[ctx: @tooltip]
en: G-code commands to be executed at the very end.
tr_TR: Bitişte yürütülecek G-code komutları.

[ctx: @label]
en: Nozzle Settings
tr_TR: Nozül Ayarları

[ctx: @label]
en: Nozzle size
tr_TR: Nozzle boyutu

[ctx: @label]
en: Compatible material diameter
tr_TR: Uyumlu malzeme çapı

[ctx: @tooltip]
en: The nominal diameter of filament supported by the printer. The exact diameter will be overridden by the material and/or the profile.
tr_TR: Yazıcı tarafından desteklenen nominal filaman çapı. Tam çap malzeme ve/veya profil tarafından etkisiz kılınacaktır.

[ctx: @label]
en: Nozzle offset X
tr_TR: Nozül X ofseti

[ctx: @label]
en: Nozzle offset Y
tr_TR: Nozül Y ofseti

[ctx: @label]
en: Cooling Fan Number
tr_TR: Soğutma Fanı Numarası

[ctx: @label]
en: Extruder Start G-code
tr_TR: Ekstruder G-Code'u Başlatma

[ctx: @label]
en: Extruder End G-code
tr_TR: Ekstruder G-Code'u Sonlandırma

[ctx: @action:button]
en: Install
tr_TR: Yükle

[ctx: @action:button]
en: Installed
tr_TR: Yüklü

[ctx: @info]
en: Could not connect to the Cura Package database. Please check your connection.
tr_TR: Cura Paket veri tabanına bağlanılamadı. Lütfen bağlantınızı kontrol edin.

[ctx: @label]
en: ratings
tr_TR: derecelendirmeler

[ctx: @title:tab]
en: Plugins
tr_TR: Eklentiler

[ctx: @title:tab]
en: Materials
tr_TR: Malzemeler

[ctx: @label]
en: Your rating
tr_TR: Derecelendirmeniz

[ctx: @label]
en: Version
tr_TR: Sürüm

[ctx: @label]
en: Last updated
tr_TR: Son güncelleme

[ctx: @label]
en: Author
tr_TR: Yazar

[ctx: @label]
en: Downloads
tr_TR: İndirmeler

[ctx: @label]
en: Unknown
tr_TR: Bilinmiyor

[ctx: @label:The string between <a href=> and </a> is the highlighted link]
en: <a href='%1'>Log in</a> is required to install or update
tr_TR: Yükleme ve güncelleme yapabilmek için <a href='%1'>oturum açın</a>

[ctx: @action:button]
en: Update
tr_TR: Güncelle

[ctx: @action:button]
en: Updating
tr_TR: Güncelleniyor

[ctx: @action:button]
en: Updated
tr_TR: Güncellendi

[ctx: @title]
en: Marketplace
tr_TR: Mağaza

[ctx: @action:button]
en: Back
tr_TR: Geri

[ctx: @title:window]
en: Confirm uninstall
tr_TR: Kaldırmayı onayla

[ctx: @text:window]
en: You are uninstalling materials and/or profiles that are still in use. Confirming will reset the following materials/profiles to their defaults.
tr_TR: Kullanımda olan materyalleri ve/veya profilleri kaldırıyorsunuz. Onay verirseniz aşağıdaki materyaller/profiller varsayılan değerlerine sıfırlanacaktır.

[ctx: @text:window]
en: Materials
tr_TR: Malzemeler

[ctx: @text:window]
en: Profiles
tr_TR: Profiller

[ctx: @action:button]
en: Confirm
tr_TR: Onayla

[ctx: @label]
en: You need to login first before you can rate
tr_TR: Derecelendirme yapabilmek için önce oturum açmalısınız

[ctx: @label]
en: You need to install the package before you can rate
tr_TR: Derecelendirme yapabilmek için önce paketi kurmalısınız

[ctx: @info]
en: You will need to restart Cura before changes in packages have effect.
tr_TR: Pakette değişikliklerin geçerli olması için Cura’yı yeniden başlatmalısınız.

[ctx: @info:button]
en: Quit Cura
tr_TR: Cura’dan Çıkın

[ctx: @label]
en: Community Contributions
tr_TR: Topluluk Katkıları

[ctx: @label]
en: Community Plugins
tr_TR: Topluluk Eklentileri

[ctx: @label]
en: Generic Materials
tr_TR: Genel Materyaller

[ctx: @title:tab]
en: Installed
tr_TR: Yüklü

[ctx: @label]
en: Will install upon restarting
tr_TR: Yeniden başlatıldığında kurulacak

[ctx: @label:The string between <a href=> and </a> is the highlighted link]
en: <a href='%1'>Log in</a> is required to update
tr_TR: Güncelleme yapabilmek için <a href='%1'>oturum açın</a>

[ctx: @action:button]
en: Downgrade
tr_TR: Eski Sürümü Yükle

[ctx: @action:button]
en: Uninstall
tr_TR: Kaldır

[ctx: @title:window]
en: Plugin License Agreement
tr_TR: Eklenti Lisans Anlaşması

[ctx: @label]
en: This plugin contains a license.
    You need to accept this license to install this plugin.
    Do you agree with the terms below?
tr_TR: Bu eklenti bir lisans içerir.
    Bu eklentiyi yüklemek için bu lisansı kabul etmeniz gerekir.
    Aşağıdaki koşulları kabul ediyor musunuz?

[ctx: @action:button]
en: Accept
tr_TR: Kabul et

[ctx: @action:button]
en: Decline
tr_TR: Reddet

[ctx: @label]
en: Featured
tr_TR: Öne Çıkan

[ctx: @label]
en: Compatibility
tr_TR: Uyumluluk

[ctx: @action:label]
en: Technical Data Sheet
tr_TR: Teknik Veri Sayfası

[ctx: @action:label]
en: Safety Data Sheet
tr_TR: Güvenlik Veri Sayfası

[ctx: @action:label]
en: Printing Guidelines
tr_TR: Yazdırma Talimatları

[ctx: @action:label]
en: Website
tr_TR: Web sitesi

[ctx: @info]
en: Fetching packages...
tr_TR: Paketler alınıyor...

[ctx: @label]
en: Website
tr_TR: Web sitesi

[ctx: @label]
en: Email
tr_TR: E-posta

[ctx: @info:tooltip]
en: Some things could be problematic in this print. Click to see tips for adjustment.
tr_TR: Bu yazdırmada bazı şeyler sorunlu olabilir. Ayarlama için ipuçlarını görmek için tıklayın.

[ctx: @label]
en: Changelog
tr_TR: Değişiklik Günlüğü

[ctx: @action:button]
en: Close
tr_TR: Kapat

[ctx: @title]
en: Update Firmware
tr_TR: Aygıt Yazılımını Güncelle

[ctx: @label]
en: Firmware is the piece of software running directly on your 3D printer. This firmware controls the step motors, regulates the temperature and ultimately makes your printer work.
tr_TR: Aygıt yazılımı doğrudan 3B yazıcı üzerinden çalışan bir yazılım parçasıdır. Bu aygıt yazılımı adım motorlarını kontrol eder, sıcaklığı düzenler ve sonunda yazıcının çalışmasını sağlar.

[ctx: @label]
en: The firmware shipping with new printers works, but new versions tend to have more features and improvements.
tr_TR: Yeni yazıcıları olan aygıt yazılımı gönderimi yararlı olmaktadır, ancak yeni sürümler daha fazla özellik ve geliştirmeye eğilimlidir.

[ctx: @action:button]
en: Automatically upgrade Firmware
tr_TR: Aygıt Yazılımını otomatik olarak yükselt

[ctx: @action:button]
en: Upload custom Firmware
tr_TR: Özel Aygıt Yazılımı Yükle

[ctx: @label]
en: Firmware can not be updated because there is no connection with the printer.
tr_TR: Yazıcı ile bağlantı kurulmadığı için aygıt yazılımı güncellenemiyor.

[ctx: @label]
en: Firmware can not be updated because the connection with the printer does not support upgrading firmware.
tr_TR: Yazıcı bağlantısı aygıt yazılımını yükseltmeyi desteklemediği için aygıt yazılımı güncellenemiyor.

[ctx: @title:window]
en: Select custom firmware
tr_TR: Özel aygıt yazılımı seçin

[ctx: @title:window]
en: Firmware Update
tr_TR: Aygıt Yazılımı Güncellemesi

[ctx: @label]
en: Updating firmware.
tr_TR: Aygıt yazılımı güncelleniyor.

[ctx: @label]
en: Firmware update completed.
tr_TR: Aygıt yazılımı güncellemesi tamamlandı.

[ctx: @label]
en: Firmware update failed due to an unknown error.
tr_TR: Bilinmeyen bir hata nedeniyle aygıt yazılımı güncellemesi başarısız oldu.

[ctx: @label]
en: Firmware update failed due to an communication error.
tr_TR: Bir iletişim hatası nedeniyle aygıt yazılımı güncellemesi başarısız oldu.

[ctx: @label]
en: Firmware update failed due to an input/output error.
tr_TR: Bir girdi/çıktı hatası nedeniyle aygıt yazılımı güncellemesi başarısız oldu.

[ctx: @label]
en: Firmware update failed due to missing firmware.
tr_TR: Eksik aygıt yazılımı nedeniyle aygıt yazılımı güncellemesi başarısız oldu.

[ctx: @title:window]
en: User Agreement
tr_TR: Kullanıcı Anlaşması

[ctx: @info]
en: These options are not available because you are monitoring a cloud printer.
tr_TR: Görüntülediğiniz yazıcı bulut yazıcısı olduğundan bu seçenekleri kullanamazsınız.

[ctx: @info]
en: The webcam is not available because you are monitoring a cloud printer.
tr_TR: Görüntülediğiniz yazıcı bulut yazıcısı olduğundan web kamerasını kullanamazsınız.

[ctx: @label:status]
en: Loading...
tr_TR: Yükleniyor...

[ctx: @label:status]
en: Unavailable
tr_TR: Mevcut değil

[ctx: @label:status]
en: Unreachable
tr_TR: Ulaşılamıyor

[ctx: @label:status]
en: Idle
tr_TR: Boşta

[ctx: @label]
en: Untitled
tr_TR: Başlıksız

[ctx: @label]
en: Anonymous
tr_TR: Anonim

[ctx: @label:status]
en: Requires configuration changes
tr_TR: Yapılandırma değişiklikleri gerekiyor

[ctx: @action:button]
en: Details
tr_TR: Detaylar

[ctx: @label]
en: Unavailable printer
tr_TR: Kullanım dışı yazıcı

[ctx: @label]
en: First available
tr_TR: İlk kullanılabilen

[ctx: @label]
en: Glass
tr_TR: Cam

[ctx: @label]
en: Queued
tr_TR: Kuyrukta

[ctx: @label link to connect manager]
en: Go to Cura Connect
tr_TR: Cura Connect’e git

[ctx: @label]
en: Print jobs
tr_TR: Yazdırma görevleri

[ctx: @label]
en: Total print time
tr_TR: Toplam yazdırma süresi

[ctx: @label]
en: Waiting for
tr_TR: Bekleniyor

[ctx: @label link to connect manager]
en: View print history
tr_TR: Yazdırma geçmişini görüntüle

[ctx: @window:title]
en: Existing Connection
tr_TR: Mevcut Bağlantı

[ctx: @message:text]
en: This printer/group is already added to Cura. Please select another printer/group.
tr_TR: Bu yazıcı/grup Cura’ya zaten eklenmiş. Lütfen başka bir yazıcı/grup seçin.

[ctx: @title:window]
en: Connect to Networked Printer
tr_TR: Ağ Yazıcısına Bağlan

[ctx: @label]
en: To print directly to your printer over the network, please make sure your printer is connected to the network using a network cable or by connecting your printer to your WIFI network. If you don't connect Cura with your printer, you can still use a USB drive to transfer g-code files to your printer.
    
    Select your printer from the list below:
tr_TR: Yazıcınıza ağ üzerinden doğrudan bağlamak için, lütfen yazıcınızın ağ kablosu kullanan bir ağa bağlı olduğundan emin olun veya yazıcınızı WiFi ağına bağlayın. Cura'ya yazıcınız ile bağlanamıyorsanız g-code dosyalarını yazıcınıza aktarmak için USB sürücüsü kullanabilirsiniz.
    
    Aşağıdaki listeden yazıcınızı seçin:

[ctx: @action:button]
en: Add
tr_TR: Ekle

[ctx: @action:button]
en: Edit
tr_TR: Düzenle

[ctx: @action:button]
en: Remove
tr_TR: Kaldır

[ctx: @action:button]
en: Refresh
tr_TR: Yenile

[ctx: @label]
en: If your printer is not listed, read the <a href='%1'>network printing troubleshooting guide</a>
tr_TR: Yazıcınız listede yoksa <a href='%1'>ağ yazdırma sorun giderme kılavuzunu</a> okuyun

[ctx: @label]
en: Type
tr_TR: Tür

[ctx: @label]
en: Firmware version
tr_TR: Üretici yazılımı sürümü

[ctx: @label]
en: Address
tr_TR: Adres

[ctx: @label]
en: This printer is not set up to host a group of printers.
tr_TR: Bu yazıcı, bir yazıcı grubunu barındırmak için ayarlı değildir.

[ctx: @label]
en: This printer is the host for a group of %1 printers.
tr_TR: Bu yazıcı, %1 yazıcı grubunun ana makinesidir.

[ctx: @label]
en: The printer at this address has not yet responded.
tr_TR: Bu adresteki yazıcı henüz yanıt vermedi.

[ctx: @action:button]
en: Connect
tr_TR: Bağlan

[ctx: @title:window]
en: Printer Address
tr_TR: Yazıcı Adresi

[ctx: @alabel]
en: Enter the IP address or hostname of your printer on the network.
tr_TR: IP adresini veya yazıcınızın ağ üzerindeki ana bilgisayar adını girin.

[ctx: @action:button]
en: OK
tr_TR: Tamam

[ctx: @label:status]
en: Aborted
tr_TR: Durduruldu

[ctx: @label:status]
en: Finished
tr_TR: Tamamlandı

[ctx: @label:status]
en: Preparing...
tr_TR: Hazırlanıyor...

[ctx: @label:status]
en: Aborting...
tr_TR: İptal ediliyor...

[ctx: @label:status]
en: Pausing...
tr_TR: Duraklatılıyor...

[ctx: @label:status]
en: Paused
tr_TR: Duraklatıldı

[ctx: @label:status]
en: Resuming...
tr_TR: Devam ediliyor...

[ctx: @label:status]
en: Action required
tr_TR: Eylem gerekli

[ctx: @label:status]
en: Finishes %1 at %2
tr_TR: %1 bitiş tarihi: %2

[ctx: @action:button]
en: Print
tr_TR: Yazdır

[ctx: @title:window]
en: Print over network
tr_TR: Ağ üzerinden yazdır

[ctx: @label]
en: Printer selection
tr_TR: Yazıcı seçimi

[ctx: @label]
en: Move to top
tr_TR: En üste taşı

[ctx: @label]
en: Delete
tr_TR: Sil

[ctx: @label]
en: Resume
tr_TR: Devam et

[ctx: @label]
en: Pausing...
tr_TR: Duraklatılıyor...

[ctx: @label]
en: Resuming...
tr_TR: Devam ediliyor...

[ctx: @label]
en: Pause
tr_TR: Duraklat

[ctx: @label]
en: Aborting...
tr_TR: İptal ediliyor...

[ctx: @label]
en: Abort
tr_TR: Durdur

[ctx: @label %1 is the name of a print job.]
en: Are you sure you want to move %1 to the top of the queue?
tr_TR: %1 öğesini kuyruğun en üstüne taşımak ister misiniz?

[ctx: @window:title]
en: Move print job to top
tr_TR: Yazdırma işini en üste taşı

[ctx: @label %1 is the name of a print job.]
en: Are you sure you want to delete %1?
tr_TR: %1 öğesini silmek istediğinizden emin misiniz?

[ctx: @window:title]
en: Delete print job
tr_TR: Yazdırma işini sil

[ctx: @label %1 is the name of a print job.]
en: Are you sure you want to abort %1?
tr_TR: %1 öğesini durdurmak istediğinizden emin misiniz?

[ctx: @window:title]
en: Abort print
tr_TR: Yazdırmayı durdur

[ctx: @title:window]
en: Configuration Changes
tr_TR: Yapılandırma Değişiklikleri

[ctx: @action:button]
en: Override
tr_TR: Geçersiz kıl

[ctx: @label]
en: The assigned printer, %1, requires the following configuration change: | The assigned printer, %1, requires the following configuration changes:
tr_TR[0]: Atanan yazıcı %1, şu yapılandırma değişikliğini gerektiriyor:
tr_TR[1]: Atanan yazıcı %1, şu yapılandırma değişikliklerini gerektiriyor:

[ctx: @label]
en: The printer %1 is assigned, but the job contains an unknown material configuration.
tr_TR: Yazıcı %1 atandı, fakat iş bilinmeyen bir malzeme yapılandırması içeriyor.

[ctx: @label]
en: Change material %1 from %2 to %3.
tr_TR: %2 olan %1 malzemesini %3 yapın.

[ctx: @label]
en: Load %3 as material %1 (This cannot be overridden).
tr_TR: %3 malzemesini %1 malzemesi olarak yükleyin (Bu işlem geçersiz kılınamaz).

[ctx: @label]
en: Change print core %1 from %2 to %3.
tr_TR: %2 olan %1 print core'u %3 yapın.

[ctx: @label]
en: Change build plate to %1 (This cannot be overridden).
tr_TR: Baskı tablasını %1 olarak değiştirin (Bu işlem geçersiz kılınamaz).

[ctx: @label]
en: Override will use the specified settings with the existing printer configuration. This may result in a failed print.
tr_TR: Geçersiz kıl seçeneği mevcut yazıcı yapılandırmasındaki ayarları kullanacaktır. Yazdırma işlemi başarısız olabilir.

[ctx: @label]
en: Aluminum
tr_TR: Alüminyum

[ctx: @info:tooltip]
en: Connect to a printer
tr_TR: Yazıcıya Bağlan

[ctx: @info]
en: Please make sure your printer has a connection:
    - Check if the printer is turned on.
    - Check if the printer is connected to the network.
tr_TR: Lütfen yazıcınızın bağlı olduğunu kontrol edin:
    - Yazıcının açık olduğunu kontrol edin.
    - Yazıcının ağa bağlı olduğunu kontrol edin.

[ctx: @info]
en: Please select a network connected printer to monitor.
tr_TR: Görüntülemek için lütfen ağa bağlı bir yazıcı seçin.

[ctx: @info]
en: Please connect your Ultimaker printer to your local network.
tr_TR: Lütfen Ultimaker yazıcınızı yerel ağınıza bağlayın.

[ctx: @label link to technical assistance]
en: View user manuals online
tr_TR: Kullanım kılavuzlarını çevrimiçi olarak görüntüle

[ctx: @label]
en: Color scheme
tr_TR: Renk şeması

[ctx: @label:listbox]
en: Material Color
tr_TR: Malzeme Rengi

[ctx: @label:listbox]
en: Line Type
tr_TR: Çizgi Tipi

[ctx: @label:listbox]
en: Feedrate
tr_TR: Besleme hızı

[ctx: @label:listbox]
en: Layer thickness
tr_TR: Katman kalınlığı

[ctx: @label]
en: Compatibility Mode
tr_TR: Uyumluluk Modu

[ctx: @label]
en: Travels
tr_TR: Geçişler

[ctx: @label]
en: Helpers
tr_TR: Yardımcılar

[ctx: @label]
en: Shell
tr_TR: Kabuk

[ctx: @label]
en: Infill
tr_TR: Dolgu

[ctx: @label]
en: Only Show Top Layers
tr_TR: Yalnızca Üst Katmanları Göster

[ctx: @label]
en: Show 5 Detailed Layers On Top
tr_TR: En Üstteki 5 Ayrıntılı Katmanı Göster

[ctx: @label]
en: Top / Bottom
tr_TR: Üst / Alt

[ctx: @label]
en: Inner Wall
tr_TR: İç Duvar

[ctx: @label]
en: max
tr_TR: maks

[ctx: @title:window]
en: Post Processing Plugin
tr_TR: Son İşleme Uzantısı

[ctx: @label]
en: Post Processing Scripts
tr_TR: Son İşleme Dosyaları

[ctx: @action]
en: Add a script
tr_TR: Dosya ekle

[ctx: @label]
en: Settings
tr_TR: Ayarlar

[ctx: @info:tooltip]
en: Change active post-processing scripts
tr_TR: Etkin son işleme dosyalarını değiştir

[ctx: @title:window]
en: More information on anonymous data collection
tr_TR: Anonim veri toplama hakkında daha fazla bilgi

[ctx: @text:window]
en: Cura sends anonymous data to Ultimaker in order to improve the print quality and user experience. Below is an example of all the data that is sent.
tr_TR: Cura, yazdırma kalitesini ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için Ultimaker’a anonim veri gönderir. Aşağıda, gönderilen tüm veriler örneklenmiştir.

[ctx: @text:window]
en: I don't want to send this data
tr_TR: Bu veriyi göndermek istemiyorum

[ctx: @text:window]
en: Allow sending this data to Ultimaker and help us improve Cura
tr_TR: Bu verinin Ultimaker’a gönderilmesine izin verin ve Cura’yı iyileştirmemize yardım edin

[ctx: @label]
en: No print selected
tr_TR: Yazdırma seçilmedi

[ctx: @title:window]
en: Convert Image...
tr_TR: Resim Dönüştürülüyor...

[ctx: @info:tooltip]
en: The maximum distance of each pixel from "Base."
tr_TR: Her bir pikselin “Taban”dan en yüksek mesafesi.

[ctx: @action:label]
en: Height (mm)
tr_TR: Yükseklik (mm)

[ctx: @info:tooltip]
en: The base height from the build plate in millimeters.
tr_TR: Tabanın yapı levhasından milimetre cinsinden yüksekliği.

[ctx: @action:label]
en: Base (mm)
tr_TR: Taban (mm)

[ctx: @info:tooltip]
en: The width in millimeters on the build plate.
tr_TR: Yapı levhasındaki milimetre cinsinden genişlik.

[ctx: @action:label]
en: Width (mm)
tr_TR: Genişlik (mm)

[ctx: @info:tooltip]
en: The depth in millimeters on the build plate
tr_TR: Yapı levhasındaki milimetre cinsinden derinlik

[ctx: @action:label]
en: Depth (mm)
tr_TR: Derinlik (mm)

[ctx: @info:tooltip]
en: By default, white pixels represent high points on the mesh and black pixels represent low points on the mesh. Change this option to reverse the behavior such that black pixels represent high points on the mesh and white pixels represent low points on the mesh.
tr_TR: Varsayılan olarak, beyaz pikseller ızgara üzerindeki yüksek noktaları ve siyah pikseller ızgara üzerindeki alçak noktaları gösterir. Bu durumu tersine çevirmek için bu seçeneği değiştirin, böylece siyah pikseller ızgara üzerindeki yüksek noktaları ve beyaz pikseller ızgara üzerindeki alçak noktaları gösterir.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Lighter is higher
tr_TR: Daha açık olan daha yüksek

[ctx: @item:inlistbox]
en: Darker is higher
tr_TR: Daha koyu olan daha yüksek

[ctx: @info:tooltip]
en: The amount of smoothing to apply to the image.
tr_TR: Resme uygulanacak düzeltme miktarı.

[ctx: @action:label]
en: Smoothing
tr_TR: Düzeltme

[ctx: @label]
en: Mesh Type
tr_TR: Ağ Tipi

[ctx: @label]
en: Print as support
tr_TR: Destek olarak yazdır

[ctx: @label]
en: Don't support overlap with other models
tr_TR: Diğer modellerle örtüşmeyi destekleme

[ctx: @label]
en: Modify settings for overlap with other models
tr_TR: Diğer modellerle örtüşme ayarlarını değiştir

[ctx: @label]
en: Modify settings for infill of other models
tr_TR: Diğer modellerle doldurma ayarlarını değiştir

[ctx: @action:button]
en: Select settings
tr_TR: Ayarları seçin

[ctx: @title:window]
en: Select Settings to Customize for this model
tr_TR: Bu modeli Özelleştirmek için Ayarları seçin

[ctx: @label:textbox]
en: Filter...
tr_TR: Filtrele...

[ctx: @label:checkbox]
en: Show all
tr_TR: Tümünü göster

[ctx: @title:window]
en: Open Project
tr_TR: Proje Aç

[ctx: @action:ComboBox option]
en: Update existing
tr_TR: Var olanları güncelleştir

[ctx: @action:ComboBox option]
en: Create new
tr_TR: Yeni oluştur

[ctx: @action:title]
en: Summary - Cura Project
tr_TR: Özet - Cura Projesi

[ctx: @action:label]
en: Printer settings
tr_TR: Yazıcı ayarları

[ctx: @info:tooltip]
en: How should the conflict in the machine be resolved?
tr_TR: Makinedeki çakışma nasıl çözülmelidir?

[ctx: @action:ComboBox option]
en: Update
tr_TR: Güncelle

[ctx: @action:label]
en: Type
tr_TR: Tür

[ctx: @action:label]
en: Printer Group
tr_TR: Yazıcı Grubu

[ctx: @action:label]
en: Profile settings
tr_TR: Profil ayarları

[ctx: @info:tooltip]
en: How should the conflict in the profile be resolved?
tr_TR: Profildeki çakışma nasıl çözülmelidir?

[ctx: @action:label]
en: Name
tr_TR: İsim

[ctx: @action:label]
en: Not in profile
tr_TR: Profilde değil

[ctx: @action:label]
en: %1 override | %1 overrides
tr_TR[0]: %1 geçersiz kılma
tr_TR[1]: %1 geçersiz kılmalar

[ctx: @action:label]
en: Derivative from
tr_TR: Kaynağı

[ctx: @action:label]
en: %1, %2 override | %1, %2 overrides
tr_TR[0]: %1, %2 geçersiz kılma
tr_TR[1]: %1, %2 geçersiz kılmalar

[ctx: @action:label]
en: Material settings
tr_TR: Malzeme ayarları

[ctx: @info:tooltip]
en: How should the conflict in the material be resolved?
tr_TR: Malzemedeki çakışma nasıl çözülmelidir?

[ctx: @action:label]
en: Setting visibility
tr_TR: Görünürlük ayarı

[ctx: @action:label]
en: Mode
tr_TR: Mod

[ctx: @action:label]
en: Visible settings:
tr_TR: Görünür ayarlar:

[ctx: @action:label]
en: %1 out of %2
tr_TR: %1 / %2

[ctx: @action:warning]
en: Loading a project will clear all models on the build plate.
tr_TR: Bir projenin yüklenmesi derleme levhasındaki tüm modelleri siler.

[ctx: @action:button]
en: Open
tr_TR: Aç

[ctx: @title]
en: My Backups
tr_TR: Yedeklemelerim

[ctx: @empty_state]
en: You don't have any backups currently. Use the 'Backup Now' button to create one.
tr_TR: Şu anda yedeklemeniz yok. Oluşturmak için “Şimdi Yedekle” düğmesini kullanın.

[ctx: @backup_limit_info]
en: During the preview phase, you'll be limited to 5 visible backups. Remove a backup to see older ones.
tr_TR: Önizleme aşamasında en fazla 5 yedekleme görüntüleyebilirsiniz. Önceki yedeklemeleri görmek için mevcut yedeklemelerden birini kaldırın.

[ctx: @description]
en: Backup and synchronize your Cura settings.
tr_TR: Cura ayarlarınızı yedekleyin ve senkronize edin.

[ctx: @button]
en: Sign in
tr_TR: Giriş yap

[ctx: @title:window]
en: Cura Backups
tr_TR: Cura Yedeklemeleri

[ctx: @backuplist:label]
en: Cura Version
tr_TR: Cura Sürümü

[ctx: @backuplist:label]
en: Machines
tr_TR: Makineler

[ctx: @backuplist:label]
en: Materials
tr_TR: Malzemeler

[ctx: @backuplist:label]
en: Profiles
tr_TR: Profiller

[ctx: @backuplist:label]
en: Plugins
tr_TR: Eklentiler

[ctx: @button]
en: Restore
tr_TR: Geri Yükle

[ctx: @dialog:title]
en: Delete Backup
tr_TR: Yedeklemeyi Sil

[ctx: @dialog:info]
en: Are you sure you want to delete this backup? This cannot be undone.
tr_TR: Bu yedeklemeyi silmek istediğinizden emin misiniz? Bu eylem geri alınamaz.

[ctx: @dialog:title]
en: Restore Backup
tr_TR: Yedeklemeyi Geri Yükle

[ctx: @dialog:info]
en: You will need to restart Cura before your backup is restored. Do you want to close Cura now?
tr_TR: Yedeklemeniz geri yüklenmeden öne Cura’yı yeniden başlatmalısınız. Cura’yı şimdi kapatmak istiyor musunuz?

[ctx: @button]
en: Want more?
tr_TR: Daha fazla seçenek görüntülemek ister misiniz?

[ctx: @button]
en: Backup Now
tr_TR: Şimdi Yedekle

[ctx: @checkbox:description]
en: Auto Backup
tr_TR: Otomatik Yedekle

[ctx: @checkbox:description]
en: Automatically create a backup each day that Cura is started.
tr_TR: Cura’nın başlatıldığı günlerde otomatik olarak yedekleme yapar.

[ctx: @label]
en: Not supported
tr_TR: Desteklenmiyor

[ctx: @action:button]
en: Previous
tr_TR: Önceki

[ctx: @action:button]
en: Export
tr_TR: Dışa Aktar

[ctx: @action:button]
en: Next
tr_TR: Sonraki

[ctx: @label]
en: Tip
tr_TR: İpucu

[ctx: @label]
en: Print experiment
tr_TR: Yazdırma denemesi

[ctx: @label]
en: Checklist
tr_TR: Kontrol listesi

[ctx: @title]
en: Select Printer Upgrades
tr_TR: Yazıcı Yükseltmelerini seçin

[ctx: @label]
en: Please select any upgrades made to this Ultimaker 2.
tr_TR: Ultimaker 2 için yapılan herhangi bir yükseltmeyi seçiniz.

[ctx: @label]
en: Olsson Block
tr_TR: Olsson Bloku

[ctx: @title]
en: Build Plate Leveling
tr_TR: Yapı Levhası Dengeleme

[ctx: @label]
en: To make sure your prints will come out great, you can now adjust your buildplate. When you click 'Move to Next Position' the nozzle will move to the different positions that can be adjusted.
tr_TR: Baskılarınızın düzgün çıktığından emin olmak için yapı levhanızı ayarlayabilirsiniz. “Sonraki Konuma Taşı” seçeneğine tıkladığınızda, nozül ayarlanabilen farklı konumlara taşınacak.

[ctx: @label]
en: For every position; insert a piece of paper under the nozzle and adjust the print build plate height. The print build plate height is right when the paper is slightly gripped by the tip of the nozzle.
tr_TR: Her konum için nozülün altına bir kağıt yerleştirin ve yazdırma yapı levhasının yüksekliğini ayarlayın. Kağıt nozülün ucundan yavaşça geçerse yazdırma yapı levhasının yüksekliği doğrudur.

[ctx: @action:button]
en: Start Build Plate Leveling
tr_TR: Yapı Levhasını Dengelemeyi Başlat

[ctx: @action:button]
en: Move to Next Position
tr_TR: Sonraki Konuma Taşı

[ctx: @label]
en: Please select any upgrades made to this Ultimaker Original
tr_TR: Lütfen Ultimaker Original’e yapılan herhangi bir yükseltmeyi seçin

[ctx: @label]
en: Heated Build Plate (official kit or self-built)
tr_TR: Isıtılmış Yapı Levhası (orijinal donanım veya şahsen yapılan)

[ctx: @title]
en: Check Printer
tr_TR: Yazıcıyı kontrol et

[ctx: @label]
en: It's a good idea to do a few sanity checks on your Ultimaker. You can skip this step if you know your machine is functional
tr_TR: Ultimaker’ınızda birkaç uygunluk testi yapmak faydalı olabilir. Makinenizin işlevlerini yerine getirdiğini düşünüyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz

[ctx: @action:button]
en: Start Printer Check
tr_TR: Yazıcı Kontrolünü Başlat

[ctx: @label]
en: Connection:
tr_TR: Bağlantı:

[ctx: @info:status]
en: Connected
tr_TR: Bağlı

[ctx: @info:status]
en: Not connected
tr_TR: Bağlı değil

[ctx: @label]
en: Min endstop X:
tr_TR: Min. Kapama X:

[ctx: @info:status]
en: Works
tr_TR: İşlemler

[ctx: @info:status]
en: Not checked
tr_TR: Kontrol edilmedi

[ctx: @label]
en: Min endstop Y:
tr_TR: Min. kapama Y:

[ctx: @label]
en: Min endstop Z:
tr_TR: Min. kapama Z:

[ctx: @label]
en: Nozzle temperature check:
tr_TR: Nozül sıcaklık kontrolü:

[ctx: @action:button]
en: Stop Heating
tr_TR: Isıtmayı Durdur

[ctx: @action:button]
en: Start Heating
tr_TR: Isıtmayı Başlat

[ctx: @label]
en: Build plate temperature check:
tr_TR: Yapı levhası sıcaklık kontrolü:

[ctx: @info:status]
en: Checked
tr_TR: Kontrol edildi

[ctx: @label]
en: Everything is in order! You're done with your CheckUp.
tr_TR: Her şey yolunda! Kontrol işlemini tamamladınız.

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Not connected to a printer
tr_TR: Yazıcıya bağlı değil

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Printer does not accept commands
tr_TR: Yazıcı komutları kabul etmiyor

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: In maintenance. Please check the printer
tr_TR: Bakımda. Lütfen yazıcıyı kontrol edin

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Lost connection with the printer
tr_TR: Yazıcı bağlantısı koptu

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Printing...
tr_TR: Yazdırılıyor...

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Paused
tr_TR: Duraklatıldı

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Preparing...
tr_TR: Hazırlanıyor...

[ctx: @label:MonitorStatus]
en: Please remove the print
tr_TR: Lütfen yazıcıyı çıkarın

[ctx: @label]
en: Abort Print
tr_TR: Yazdırmayı Durdur

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to abort the print?
tr_TR: Yazdırmayı iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

[ctx: @title]
en: Information
tr_TR: Bilgi

[ctx: @title:window]
en: Confirm Diameter Change
tr_TR: Çap Değişikliğini Onayla

[ctx: @label (%1 is a number)]
en: The new filament diameter is set to %1 mm, which is not compatible with the current extruder. Do you wish to continue?
tr_TR: Yeni filaman çapı %1 mm olarak ayarlandı ve bu değer, geçerli ekstrüder ile uyumlu değil. Devam etmek istiyor musunuz?

[ctx: @label]
en: Display Name
tr_TR: Görünen Ad

[ctx: @label]
en: Brand
tr_TR: Marka

[ctx: @label]
en: Material Type
tr_TR: Malzeme Türü

[ctx: @label]
en: Color
tr_TR: Renk

[ctx: @label]
en: Properties
tr_TR: Özellikler

[ctx: @label]
en: Density
tr_TR: Yoğunluk

[ctx: @label]
en: Diameter
tr_TR: Çap

[ctx: @label]
en: Filament Cost
tr_TR: Filaman masrafı

[ctx: @label]
en: Filament weight
tr_TR: Filaman ağırlığı

[ctx: @label]
en: Filament length
tr_TR: Filaman uzunluğu

[ctx: @label]
en: Cost per Meter
tr_TR: Metre başına maliyet

[ctx: @label]
en: This material is linked to %1 and shares some of its properties.
tr_TR: Bu malzeme %1’e bağlıdır ve özelliklerinden bazılarını paylaşır.

[ctx: @label]
en: Unlink Material
tr_TR: Malzemeyi Ayır

[ctx: @label]
en: Description
tr_TR: Tanım

[ctx: @label]
en: Adhesion Information
tr_TR: Yapışma Bilgileri

[ctx: @label]
en: Print settings
tr_TR: Yazdırma ayarları

[ctx: @action:button]
en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

[ctx: @action:button]
en: Create
tr_TR: Oluştur

[ctx: @action:button]
en: Duplicate
tr_TR: Çoğalt

[ctx: @action:button]
en: Import
tr_TR: İçe Aktar

[ctx: @action:label]
en: Printer
tr_TR: Yazıcı

[ctx: @title:window]
en: Confirm Remove
tr_TR: Kaldırmayı Onayla

[ctx: @label (%1 is object name)]
en: Are you sure you wish to remove %1? This cannot be undone!
tr_TR: %1’i kaldırmak istediğinizden emin misiniz? Bu eylem geri alınamaz!

[ctx: @title:window]
en: Import Material
tr_TR: Malzemeyi İçe Aktar

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> or <message>!]
en: Could not import material <filename>%1</filename>: <message>%2</message>
tr_TR: Malzeme <filename>%1</filename> dosyasına içe aktarılamadı: <message>%2</message>

[ctx: @info:status Don't translate the XML tag <filename>!]
en: Successfully imported material <filename>%1</filename>
tr_TR: Malzeme <filename>%1</filename> dosyasına başarıyla içe aktarıldı

[ctx: @title:window]
en: Export Material
tr_TR: Malzemeyi Dışa Aktar

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> and <message>!]
en: Failed to export material to <filename>%1</filename>: <message>%2</message>
tr_TR: Malzemenin <filename>%1</filename> dosyasına dışa aktarımı başarısız oldu: <message>%2</message>

[ctx: @info:status Don't translate the XML tag <filename>!]
en: Successfully exported material to <filename>%1</filename>
tr_TR: Malzeme <filename>%1</filename> dosyasına başarıyla dışa aktarıldı

[ctx: @title:tab]
en: Setting Visibility
tr_TR: Görünürlüğü Ayarlama

[ctx: @label:textbox]
en: Check all
tr_TR: Tümünü denetle

[ctx: @info:status]
en: Calculated
tr_TR: Hesaplanmış

[ctx: @title:column]
en: Setting
tr_TR: Ayar

[ctx: @title:column]
en: Profile
tr_TR: Profil

[ctx: @title:column]
en: Current
tr_TR: Geçerli

[ctx: @title:column]
en: Unit
tr_TR: Birim

[ctx: @title:tab]
en: General
tr_TR: Genel

[ctx: @label]
en: Interface
tr_TR: Arayüz

[ctx: @label]
en: Language:
tr_TR: Dil:

[ctx: @label]
en: Currency:
tr_TR: Para Birimi:

[ctx: @label]
en: Theme:
tr_TR: Tema:

[ctx: @label]
en: You will need to restart the application for these changes to have effect.
tr_TR: Bu değişikliklerinin geçerli olması için uygulamayı yeniden başlatmanız gerekecektir.

[ctx: @info:tooltip]
en: Slice automatically when changing settings.
tr_TR: Ayarlar değiştirilirken otomatik olarak dilimle.

[ctx: @option:check]
en: Slice automatically
tr_TR: Otomatik olarak dilimle

[ctx: @label]
en: Viewport behavior
tr_TR: Görünüm şekli

[ctx: @info:tooltip]
en: Highlight unsupported areas of the model in red. Without support these areas will not print properly.
tr_TR: Modelin desteklenmeyen alanlarını kırmızı ile gösterin. Destek alınmadan bu alanlar düzgün bir şekilde yazdırılmayacaktır.

[ctx: @option:check]
en: Display overhang
tr_TR: Dışarıda kalan alanı göster

[ctx: @info:tooltip]
en: Moves the camera so the model is in the center of the view when a model is selected
tr_TR: Bir model seçildiğinde bu model görüntünün ortasında kalacak şekilde kamera hareket eder

[ctx: @action:button]
en: Center camera when item is selected
tr_TR: Öğeyi seçince kamerayı ortalayın

[ctx: @info:tooltip]
en: Should the default zoom behavior of cura be inverted?
tr_TR: Cura’nın varsayılan yakınlaştırma davranışı tersine çevrilsin mi?

[ctx: @action:button]
en: Invert the direction of camera zoom.
tr_TR: Kamera yakınlaştırma yönünü ters çevir.

[ctx: @info:tooltip]
en: Should zooming move in the direction of the mouse?
tr_TR: Yakınlaştırma farenin hareket yönüne uygun olsun mu?

[ctx: @action:button]
en: Zoom toward mouse direction
tr_TR: Farenin hareket yönüne göre yakınlaştır

[ctx: @info:tooltip]
en: Should models on the platform be moved so that they no longer intersect?
tr_TR: Platformun üzerindeki öğeler kesişmemeleri için hareket ettirilmeli mi?

[ctx: @option:check]
en: Ensure models are kept apart
tr_TR: Modellerin birbirinden ayrı olduğundan emin olduğundan emin olun

[ctx: @info:tooltip]
en: Should models on the platform be moved down to touch the build plate?
tr_TR: Platformun üzerindeki modeller yapı levhasına değmeleri için indirilmeli mi?

[ctx: @option:check]
en: Automatically drop models to the build plate
tr_TR: Modelleri otomatik olarak yapı tahtasına indirin

[ctx: @info:tooltip]
en: Show caution message in g-code reader.
tr_TR: G-code okuyucuda uyarı mesajı göster.

[ctx: @option:check]
en: Caution message in g-code reader
tr_TR: G-code okuyucuda uyarı mesajı

[ctx: @info:tooltip]
en: Should layer be forced into compatibility mode?
tr_TR: Katman, uyumluluk moduna zorlansın mı?

[ctx: @option:check]
en: Force layer view compatibility mode (restart required)
tr_TR: Katman görünümünü uyumluluk moduna zorla (yeniden başlatma gerekir)

[ctx: @label]
en: Opening and saving files
tr_TR: Dosyaların açılması ve kaydedilmesi

[ctx: @info:tooltip]
en: Should models be scaled to the build volume if they are too large?
tr_TR: Modeller çok büyükse yapı hacmine göre ölçeklendirilmeli mi?

[ctx: @option:check]
en: Scale large models
tr_TR: Büyük modelleri ölçeklendirin

[ctx: @info:tooltip]
en: An model may appear extremely small if its unit is for example in meters rather than millimeters. Should these models be scaled up?
tr_TR: Bir modelin birimi milimetre değil de metre ise oldukça küçük görünebilir. Bu modeller ölçeklendirilmeli mi?

[ctx: @option:check]
en: Scale extremely small models
tr_TR: Çok küçük modelleri ölçeklendirin

[ctx: @info:tooltip]
en: Should models be selected after they are loaded?
tr_TR: Yüklendikten sonra modeller seçilsin mi?

[ctx: @option:check]
en: Select models when loaded
tr_TR: Yüklendiğinde modelleri seç

[ctx: @info:tooltip]
en: Should a prefix based on the printer name be added to the print job name automatically?
tr_TR: Yazıcı adına bağlı bir ön ek otomatik olarak yazdırma işinin adına eklenmeli mi?

[ctx: @option:check]
en: Add machine prefix to job name
tr_TR: Makine ön ekini iş adına ekleyin

[ctx: @info:tooltip]
en: Should a summary be shown when saving a project file?
tr_TR: Bir proje dosyasını kaydederken özet gösterilmeli mi?

[ctx: @option:check]
en: Show summary dialog when saving project
tr_TR: Projeyi kaydederken özet iletişim kutusunu göster

[ctx: @info:tooltip]
en: Default behavior when opening a project file
tr_TR: Bir proje dosyası açıldığında varsayılan davranış

[ctx: @window:text]
en: Default behavior when opening a project file:
tr_TR: Bir proje dosyası açıldığında varsayılan davranış:

[ctx: @option:openProject]
en: Always ask me this
tr_TR: Her zaman sor

[ctx: @option:openProject]
en: Always open as a project
tr_TR: Her zaman proje olarak aç

[ctx: @option:openProject]
en: Always import models
tr_TR: Her zaman modelleri içe aktar

[ctx: @info:tooltip]
en: When you have made changes to a profile and switched to a different one, a dialog will be shown asking whether you want to keep your modifications or not, or you can choose a default behaviour and never show that dialog again.
tr_TR: Bir profil üzerinde değişiklik yapıp farklı bir profile geçtiğinizde, değişikliklerin kaydedilmesini isteyip istemediğinizi soran bir iletişim kutusu açılır. Alternatif olarak bu işleve yönelik varsayılan bir davranış seçebilir ve bu iletişim kutusunun bir daha görüntülenmemesini tercih edebilirsiniz.

[ctx: @label]
en: Profiles
tr_TR: Profiller

[ctx: @window:text]
en: Default behavior for changed setting values when switching to a different profile:
tr_TR: Farklı bir profile geçerken değişen ayar değerleriyle ilgili varsayılan davranış:

[ctx: @option:discardOrKeep]
en: Always ask me this
tr_TR: Her zaman sor

[ctx: @option:discardOrKeep]
en: Always discard changed settings
tr_TR: Değiştirilen ayarları her zaman at

[ctx: @option:discardOrKeep]
en: Always transfer changed settings to new profile
tr_TR: Değiştirilen ayarları her zaman yeni profile taşı

[ctx: @label]
en: Privacy
tr_TR: Gizlilik

[ctx: @info:tooltip]
en: Should Cura check for updates when the program is started?
tr_TR: Cura, program başladığında güncellemeleri kontrol etmeli mi?

[ctx: @option:check]
en: Check for updates on start
tr_TR: Başlangıçta güncellemeleri kontrol edin

[ctx: @info:tooltip]
en: Should anonymous data about your print be sent to Ultimaker? Note, no models, IP addresses or other personally identifiable information is sent or stored.
tr_TR: Yazdırmanızdaki anonim veriler Ultimaker’a gönderilmeli mi? Unutmayın; hiçbir model, IP adresi veya diğer kişiye özgü bilgiler gönderilmez veya saklanmaz.

[ctx: @option:check]
en: Send (anonymous) print information
tr_TR: (Anonim) yazdırma bilgisi gönder

[ctx: @action:button]
en: More information
tr_TR: Daha fazla bilgi

[ctx: @label]
en: Experimental
tr_TR: Deneysel

[ctx: @info:tooltip]
en: Use multi build plate functionality
tr_TR: Çok yapılı levha fonksiyonelliğini kullan

[ctx: @option:check]
en: Use multi build plate functionality (restart required)
tr_TR: Çok yapılı levha fonksiyonelliğini kullan (yeniden başlatma gerektirir)

[ctx: @title:tab]
en: Printers
tr_TR: Yazıcılar

[ctx: @action:button]
en: Rename
tr_TR: Yeniden adlandır

[ctx: @title:tab]
en: Profiles
tr_TR: Profiller

[ctx: @label]
en: Create
tr_TR: Oluştur

[ctx: @label]
en: Duplicate
tr_TR: Çoğalt

[ctx: @title:window]
en: Create Profile
tr_TR: Profil Oluştur

[ctx: @info]
en: Please provide a name for this profile.
tr_TR: Bu profil için lütfen bir ad girin.

[ctx: @title:window]
en: Duplicate Profile
tr_TR: Profili Çoğalt

[ctx: @title:window]
en: Rename Profile
tr_TR: Profili Yeniden Adlandır

[ctx: @title:window]
en: Import Profile
tr_TR: Profili İçe Aktar

[ctx: @title:window]
en: Export Profile
tr_TR: Profili Dışa Aktar

[ctx: @label %1 is printer name]
en: Printer: %1
tr_TR: Yazıcı: %1

[ctx: @label]
en: Default profiles
tr_TR: Varsayılan profiller

[ctx: @label]
en: Custom profiles
tr_TR: Özel profiller

[ctx: @action:button]
en: Update profile with current settings/overrides
tr_TR: Profili geçerli ayarlar/geçersiz kılmalar ile güncelle

[ctx: @action:button]
en: Discard current changes
tr_TR: Geçerli değişiklikleri iptal et

[ctx: @action:label]
en: This profile uses the defaults specified by the printer, so it has no settings/overrides in the list below.
tr_TR: Bu profil yazıcının belirlediği varsayılan ayarları kullanır; dolayısıyla aşağıdaki listede bulunan ayarları/geçersiz kılmaları içermez.

[ctx: @action:label]
en: Your current settings match the selected profile.
tr_TR: Geçerli ayarlarınız seçilen profille uyumlu.

[ctx: @title:tab]
en: Global Settings
tr_TR: Küresel Ayarlar

[ctx: @action:button]
en: Marketplace
tr_TR: Mağaza

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &File
tr_TR: &Dosya

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &Edit
tr_TR: Düz&enle

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &View
tr_TR: &Görünüm

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &Settings
tr_TR: &Ayarlar

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: E&xtensions
tr_TR: Uzantılar

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: P&references
tr_TR: Tercihler

[ctx: @title:menu menubar:toplevel]
en: &Help
tr_TR: &Yardım

[ctx: @title:window]
en: New project
tr_TR: Yeni proje

[ctx: @info:question]
en: Are you sure you want to start a new project? This will clear the build plate and any unsaved settings.
tr_TR: Yeni bir proje başlatmak istediğinizden emin misiniz? Bu işlem yapı levhasını ve kaydedilmemiş tüm ayarları silecektir.

[ctx: @text Print job name]
en: Untitled
tr_TR: Başlıksız

[ctx: @label:textbox]
en: search settings
tr_TR: arama ayarları

[ctx: @action:menu]
en: Copy value to all extruders
tr_TR: Değeri tüm ekstruderlere kopyala

[ctx: @action:menu]
en: Copy all changed values to all extruders
tr_TR: Tüm değiştirilmiş değerleri tüm ekstruderlere kopyala

[ctx: @action:menu]
en: Hide this setting
tr_TR: Bu ayarı gizle

[ctx: @action:menu]
en: Don't show this setting
tr_TR: Bu ayarı gösterme

[ctx: @action:menu]
en: Keep this setting visible
tr_TR: Bu ayarı görünür yap

[ctx: @action:menu]
en: Configure setting visibility...
tr_TR: Görünürlük ayarını yapılandır...

[ctx: @label]
en: Some hidden settings use values different from their normal calculated value.
    
    Click to make these settings visible.
tr_TR: Gizlenen bazı ayarlar normal hesaplanan değerden farklı değerler kullanır.
    
    Bu ayarları görmek için tıklayın.

[ctx: @label Header for list of settings.]
en: Affects
tr_TR: Etkileri

[ctx: @label Header for list of settings.]
en: Affected By
tr_TR: .........den etkilenir

[ctx: @label]
en: This setting is always shared between all extruders. Changing it here will change the value for all extruders.
tr_TR: Bu ayar her zaman, tüm ekstrüderler arasında paylaşılır. Buradan değiştirildiğinde tüm ekstrüderler için değer değiştirir.

[ctx: @label]
en: The value is resolved from per-extruder values
tr_TR: Değer, her bir ekstruder değerinden alınır.

[ctx: @label]
en: This setting has a value that is different from the profile.
    
    Click to restore the value of the profile.
tr_TR: Bu ayarın değeri profilden farklıdır.
    
    Profil değerini yenilemek için tıklayın.

[ctx: @label]
en: This setting is normally calculated, but it currently has an absolute value set.
    
    Click to restore the calculated value.
tr_TR: Bu ayar normal olarak yapılır ama şu anda mutlak değer ayarı var.
    
    Hesaplanan değeri yenilemek için tıklayın.

[ctx: @button]
en: Recommended
tr_TR: Önerilen

[ctx: @button]
en: Custom
tr_TR: Özel

[ctx: @label]
en: Gradual infill
tr_TR: Aşamalı dolgu

[ctx: @label]
en: Gradual infill will gradually increase the amount of infill towards the top.
tr_TR: Kademeli dolgu, yukarıya doğru dolgu miktarını kademeli olarak yükselecektir.

[ctx: @label]
en: Support
tr_TR: Destek

[ctx: @label]
en: Generate structures to support parts of the model which have overhangs. Without these structures, such parts would collapse during printing.
tr_TR: Modellerin askıda kalan kısımlarını destekleyen yapılar oluşturun. Bu yapılar olmadan, yazdırma sırasında söz konusu kısımlar düşebilir.

[ctx: @label]
en: Select which extruder to use for support. This will build up supporting structures below the model to prevent the model from sagging or printing in mid air.
tr_TR: Destek için kullanacağınız ekstruderi seçin. Bu, modelin havadayken düşmesini veya yazdırılmasını önlemek için modelin altındaki destekleyici yapıları güçlendirir.

[ctx: @label]
en: Adhesion
tr_TR: Yapıştırma

[ctx: @label]
en: Enable printing a brim or raft. This will add a flat area around or under your object which is easy to cut off afterwards.
tr_TR: Bir kenar veya radye yazdırın. Bu nesnenizin etrafına veya altına daha sonra kesilmesi kolay olan düz bir alan sağlayacak.

[ctx: @label]
en: Layer Height
tr_TR: Katman Yüksekliği

[ctx: @tooltip]
en: You have modified some profile settings. If you want to change these go to custom mode.
tr_TR: Bazı profil ayarlarını değiştirdiniz. Bunları değişiklikleri kaydetmek istiyorsanız, özel moda gidin.

[ctx: @tooltip]
en: This quality profile is not available for your current material and nozzle configuration. Please change these to enable this quality profile
tr_TR: Bu kalite profili mevcut malzemeniz ve nozül yapılandırması için kullanılamaz. Bu kalite profilini etkinleştirmek için lütfen bu öğeleri değiştirin

[ctx: @tooltip]
en: A custom profile is currently active. To enable the quality slider, choose a default quality profile in Custom tab
tr_TR: Özel bir profil şu anda aktif. Kalite kaydırıcısını etkinleştirmek için Özel sekmesinde varsayılan bir kalite seçin

[ctx: @label:Should be short]
en: On
tr_TR: Açık

[ctx: @label:Should be short]
en: Off
tr_TR: Kapalı

[ctx: @label]
en: Profile
tr_TR: Profil

[ctx: @tooltip]
en: Some setting/override values are different from the values stored in the profile.
    
    Click to open the profile manager.
tr_TR: Bazı ayar/geçersiz kılma değerleri profilinizde saklanan değerlerden farklıdır.
    
    Profil yöneticisini açmak için tıklayın.

[ctx: @label shown when we load a Gcode file]
en: Print setup disabled. G code file can not be modified.
tr_TR: Yazıcı kurulumu devre dışı bırakıldı. G Code dosyası düzenlenemez.

[ctx: @label]
en: Printer control
tr_TR: Yazıcı kontrolü

[ctx: @label]
en: Jog Position
tr_TR: Jog Konumu

[ctx: @label]
en: Jog Distance
tr_TR: Jog Mesafesi

[ctx: @label]
en: Send G-code
tr_TR: G-code Gönder

[ctx: @tooltip of G-code command input]
en: Send a custom G-code command to the connected printer. Press 'enter' to send the command.
tr_TR: Bağlı yazıcıya özel bir G-code komutu gönderin. Komutu göndermek için 'enter' tuşuna basın.

[ctx: @label]
en: Extruder
tr_TR: Ekstrüder

[ctx: @tooltip]
en: The target temperature of the hotend. The hotend will heat up or cool down towards this temperature. If this is 0, the hotend heating is turned off.
tr_TR: Sıcak ucun hedef sıcaklığı. Sıcak uç, bu sıcaklığa doğru ısıtılır veya soğutulur. Bu ayar 0 olarak belirlenirse sıcak uç ısıtma kapatılır.

[ctx: @tooltip]
en: The current temperature of this hotend.
tr_TR: Bu sıcak ucun geçerli sıcaklığı.

[ctx: @tooltip of temperature input]
en: The temperature to pre-heat the hotend to.
tr_TR: Sıcak ucun ön ısıtma sıcaklığı.

[ctx: @button Cancel pre-heating]
en: Cancel
tr_TR: İptal Et

[ctx: @button]
en: Pre-heat
tr_TR: Ön ısıtma

[ctx: @tooltip of pre-heat]
en: Heat the hotend in advance before printing. You can continue adjusting your print while it is heating, and you won't have to wait for the hotend to heat up when you're ready to print.
tr_TR: Yazdırma öncesinde sıcak ucu ısıt. Isıtma sırasında yazdırma işinizi ayarlamaya devam edebilirsiniz. Böylece yazdırmaya hazır olduğunuzda sıcak ucun ısınmasını beklemeniz gerekmez.

[ctx: @tooltip]
en: The colour of the material in this extruder.
tr_TR: Bu ekstruderdeki malzemenin rengi.

[ctx: @tooltip]
en: The material in this extruder.
tr_TR: Bu ekstruderdeki malzeme.

[ctx: @tooltip]
en: The nozzle inserted in this extruder.
tr_TR: Bu ekstrudere takılan nozül.

[ctx: @info:status]
en: The printer is not connected.
tr_TR: Yazıcı bağlı değil.

[ctx: @label]
en: Build plate
tr_TR: Yapı levhası

[ctx: @tooltip]
en: The target temperature of the heated bed. The bed will heat up or cool down towards this temperature. If this is 0, the bed heating is turned off.
tr_TR: Isıtılmış yatağın hedef sıcaklığı. Yatak, bu sıcaklığa doğru ısıtılır veya soğutulur. Bu ayar 0 olarak belirlenirse yatak ısıtma kapatılır.

[ctx: @tooltip]
en: The current temperature of the heated bed.
tr_TR: Isıtılmış yatağın geçerli sıcaklığı.

[ctx: @tooltip of temperature input]
en: The temperature to pre-heat the bed to.
tr_TR: Yatağın ön ısıtma sıcaklığı.

[ctx: @tooltip of pre-heat]
en: Heat the bed in advance before printing. You can continue adjusting your print while it is heating, and you won't have to wait for the bed to heat up when you're ready to print.
tr_TR: Yazdırma öncesinde yatağı ısıt. Isıtma sırasında yazdırma işinizi ayarlamaya devam edebilirsiniz. Böylece yazdırmaya hazır olduğunuzda yatağın ısınmasını beklemeniz gerekmez.

[ctx: @label:category menu label]
en: Material
tr_TR: Malzeme

[ctx: @label:category menu label]
en: Favorites
tr_TR: Favoriler

[ctx: @label:category menu label]
en: Generic
tr_TR: Genel

[ctx: @label:category menu label]
en: Network enabled printers
tr_TR: Ağ etkin yazıcılar

[ctx: @label:category menu label]
en: Local printers
tr_TR: Yerel yazıcılar

[ctx: @title:menu menubar:settings]
en: &Printer
tr_TR: &Yazıcı

[ctx: @title:menu]
en: &Material
tr_TR: &Malzeme

[ctx: @action:inmenu]
en: Set as Active Extruder
tr_TR: Etkin Ekstruder olarak ayarla

[ctx: @action:inmenu]
en: Enable Extruder
tr_TR: Ekstruderi Etkinleştir

[ctx: @action:inmenu]
en: Disable Extruder
tr_TR: Ekstruderi Devre Dışı Bırak

[ctx: @title:menu]
en: &Build plate
tr_TR: &Yapı levhası

[ctx: @title:settings]
en: &Profile
tr_TR: &Profil

[ctx: @action:inmenu menubar:view]
en: &Camera position
tr_TR: &Kamera konumu

[ctx: @action:inmenu menubar:view]
en: &Build plate
tr_TR: &Yapı levhası

[ctx: @action:inmenu]
en: Visible Settings
tr_TR: Görünür ayarlar

[ctx: @action:inmenu]
en: Show All Settings
tr_TR: Tüm Ayarları Göster

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Setting Visibility...
tr_TR: Ayar Görünürlüğünü Yönet...

[ctx: @title:menu menubar:file]
en: &Save...
tr_TR: &Kaydet...

[ctx: @title:menu menubar:file]
en: &Export...
tr_TR: &Dışa Aktar...

[ctx: @action:inmenu menubar:file]
en: Export Selection...
tr_TR: Seçimi Dışa Aktar...

[ctx: @label]
en: Print Selected Model With: | Print Selected Models With:
tr_TR[0]: Seçili Modeli Şununla Yazdır:
tr_TR[1]: Seçili Modelleri Şununla Yazdır:

[ctx: @title:window]
en: Multiply Selected Model | Multiply Selected Models
tr_TR[0]: Seçili Modeli Çoğalt
tr_TR[1]: Seçili Modelleri Çoğalt

[ctx: @label]
en: Number of Copies
tr_TR: Kopya Sayısı

[ctx: @header]
en: Configurations
tr_TR: Yapılandırmalar

[ctx: @label]
en: Select configuration
tr_TR: Yapılandırma seç

[ctx: @label]
en: See the material compatibility chart
tr_TR: Malzeme uyumluluğu çizelgesini göster

[ctx: @label]
en: Configurations
tr_TR: Yapılandırmalar

[ctx: @label]
en: Loading available configurations from the printer...
tr_TR: Kullanılabilir yapılandırmalar yazıcıdan yükleniyor...

[ctx: @label]
en: The configurations are not available because the printer is disconnected.
tr_TR: Yazıcı bağlı olmadığından yapılandırmalar kullanılamıyor.

[ctx: @header]
en: Custom
tr_TR: Özel

[ctx: @label]
en: Printer
tr_TR: Yazıcı

[ctx: @label]
en: Enabled
tr_TR: Etkin

[ctx: @label]
en: Material
tr_TR: Malzeme

[ctx: @label]
en: Use glue for better adhesion with this material combination.
tr_TR: Bu malzeme kombinasyonuyla daha iyi yapıştırma için yapıştırıcı kullanın.

[ctx: @label]
en: This configuration is not available because %1 is not recognized. Please visit %2 to download the correct material profile.
tr_TR: %1 tanınmadığından bu yapılandırma kullanılamaz. Doğru malzeme profilini indirmek için lütfen %2 bölümünü ziyaret edin.

[ctx: @label]
en: Marketplace
tr_TR: Mağaza

[ctx: @title:menu menubar:file]
en: Open &Recent
tr_TR: En Son Öğeyi Aç

[ctx: @label]
en: Active print
tr_TR: Geçerli yazdırma

[ctx: @label]
en: Job Name
tr_TR: İşin Adı

[ctx: @label]
en: Printing Time
tr_TR: Yazdırma süresi

[ctx: @label]
en: Estimated time left
tr_TR: Kalan tahmini süre

[ctx: @label]
en: View types
tr_TR: Türleri görüntüle

[ctx: @label]
en: Hi
tr_TR: Merhaba

[ctx: @button]
en: Ultimaker account
tr_TR: Ultimaker hesabı

[ctx: @button]
en: Sign out
tr_TR: Çıkış yap

[ctx: @action:button]
en: Sign in
tr_TR: Giriş yap

[ctx: @label]
en: The next generation 3D printing workflow
tr_TR: Yeni nesil 3D yazdırma iş akışı

[ctx: @text]
en: - Send print jobs to Ultimaker printers outside your local network
    - Store your Ultimaker Cura settings in the cloud for use anywhere
    - Get exclusive access to material profiles from leading brands
tr_TR: - Yerel ağınız dışındaki Ultimaker yazıcılarına yazdırma görevleri gönderin
    - Dilediğiniz yerde kullanmak üzere Ultimaker Cura ayarlarınızı bulutta depolayın
    - Lider markalardan malzeme profillerine özel erişim sağlayın

[ctx: @button]
en: Create account
tr_TR: Hesap oluştur

[ctx: @label]
en: No time estimation available
tr_TR: Süre tahmini yok

[ctx: @label]
en: No cost estimation available
tr_TR: Maliyet tahmini yok

[ctx: @button]
en: Preview
tr_TR: Önizleme

[ctx: @label:PrintjobStatus]
en: Slicing...
tr_TR: Dilimleniyor...

[ctx: @label:PrintjobStatus]
en: Unable to Slice
tr_TR: Dilimlenemedi

[ctx: @button]
en: Slice
tr_TR: Dilimle

[ctx: @label]
en: Start the slicing process
tr_TR: Dilimleme sürecini başlat

[ctx: @button]
en: Cancel
tr_TR: İptal

[ctx: @label]
en: Time specification
tr_TR: Zaman özellikleri

[ctx: @label]
en: Material specification
tr_TR: Malzeme özellikleri

[ctx: @label m for meter]
en: %1m
tr_TR: %1 m

[ctx: @label g for grams]
en: %1g
tr_TR: %1 g

[ctx: @label]
en: Connected printers
tr_TR: Bağlı yazıcılar

[ctx: @label]
en: Preset printers
tr_TR: Önayarlı yazıcılar

[ctx: @button]
en: Add printer
tr_TR: Yazıcı ekle

[ctx: @button]
en: Manage printers
tr_TR: Yazıcıları yönet

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Online Troubleshooting Guide
tr_TR: Çevrimiçi Sorun Giderme Kılavuzunu

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Full Screen
tr_TR: Tam Ekrana Geç

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: &Undo
tr_TR: &Geri Al

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: &Redo
tr_TR: &Yinele

[ctx: @action:inmenu menubar:file]
en: &Quit
tr_TR: &Çıkış

[ctx: @action:inmenu menubar:view]
en: 3D View
tr_TR: 3 Boyutlu Görünüm

[ctx: @action:inmenu menubar:view]
en: Front View
tr_TR: Önden Görünüm

[ctx: @action:inmenu menubar:view]
en: Top View
tr_TR: Yukarıdan Görünüm

[ctx: @action:inmenu menubar:view]
en: Left Side View
tr_TR: Sol Taraftan Görünüm

[ctx: @action:inmenu menubar:view]
en: Right Side View
tr_TR: Sağ Taraftan Görünüm

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Cura...
tr_TR: Cura’yı yapılandır...

[ctx: @action:inmenu menubar:printer]
en: &Add Printer...
tr_TR: &Yazıcı Ekle...

[ctx: @action:inmenu menubar:printer]
en: Manage Pr&inters...
tr_TR: Yazıcıları Yönet...

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Materials...
tr_TR: Malzemeleri Yönet...

[ctx: @action:inmenu menubar:profile]
en: &Update profile with current settings/overrides
tr_TR: &Profili geçerli ayarlar/geçersiz kılmalar ile güncelle

[ctx: @action:inmenu menubar:profile]
en: &Discard current changes
tr_TR: &Geçerli değişiklikleri iptal et

[ctx: @action:inmenu menubar:profile]
en: &Create profile from current settings/overrides...
tr_TR: G&eçerli ayarlardan/geçersiz kılmalardan profil oluştur...

[ctx: @action:inmenu menubar:profile]
en: Manage Profiles...
tr_TR: Profilleri Yönet...

[ctx: @action:inmenu menubar:help]
en: Show Online &Documentation
tr_TR: Çevrimiçi Belgeleri Göster

[ctx: @action:inmenu menubar:help]
en: Report a &Bug
tr_TR: Hata Bildir

[ctx: @action:inmenu menubar:help]
en: About...
tr_TR: Hakkında...

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Delete Selected Model | Delete Selected Models
tr_TR[0]: Seçili Modeli Sil
tr_TR[1]: Seçili Modelleri Sil

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Center Selected Model | Center Selected Models
tr_TR[0]: Seçili Modeli Ortala
tr_TR[1]: Seçili Modelleri Ortala

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Multiply Selected Model | Multiply Selected Models
tr_TR[0]: Seçili Modeli Çoğalt
tr_TR[1]: Seçili Modelleri Çoğalt

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Model
tr_TR: Modeli Sil

[ctx: @action:inmenu]
en: Ce&nter Model on Platform
tr_TR: Modeli Platformda Ortala

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: &Group Models
tr_TR: Modelleri Gruplandır

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Ungroup Models
tr_TR: Model Grubunu Çöz

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: &Merge Models
tr_TR: &Modelleri Birleştir

[ctx: @action:inmenu]
en: &Multiply Model...
tr_TR: &Modeli Çoğalt...

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Select All Models
tr_TR: Tüm modelleri Seç

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Clear Build Plate
tr_TR: Yapı Levhasını Temizle

[ctx: @action:inmenu menubar:file]
en: Reload All Models
tr_TR: Tüm Modelleri Yeniden Yükle

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Arrange All Models To All Build Plates
tr_TR: Tüm Modelleri Tüm Yapı Levhalarına Yerleştir

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Arrange All Models
tr_TR: Tüm Modelleri Düzenle

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Arrange Selection
tr_TR: Seçimi Düzenle

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Reset All Model Positions
tr_TR: Tüm Model Konumlarını Sıfırla

[ctx: @action:inmenu menubar:edit]
en: Reset All Model Transformations
tr_TR: Tüm Model ve Dönüşümleri Sıfırla

[ctx: @action:inmenu menubar:file]
en: &Open File(s)...
tr_TR: &Dosya Aç...

[ctx: @action:inmenu menubar:file]
en: &New Project...
tr_TR: &Yeni Proje...

[ctx: @action:inmenu menubar:help]
en: Show Configuration Folder
tr_TR: Yapılandırma Klasörünü Göster

[ctx: @action:menu]
en: &Marketplace
tr_TR: &Mağazayı Göster

[ctx: @label]
en: This package will be installed after restarting.
tr_TR: Bu paket yeniden başlatmanın ardından kurulacak.

[ctx: @title:tab]
en: Settings
tr_TR: Ayarlar

[ctx: @title:window]
en: Closing Cura
tr_TR: Cura Kapatılıyor

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to exit Cura?
tr_TR: Cura’dan çıkmak istediğinizden emin misiniz?

[ctx: @title:window]
en: Open file(s)
tr_TR: Dosya aç

[ctx: @window:title]
en: Install Package
tr_TR: Paketi Kur

[ctx: @title:window]
en: Open File(s)
tr_TR: Dosya Aç

[ctx: @text:window]
en: We have found one or more G-Code files within the files you have selected. You can only open one G-Code file at a time. If you want to open a G-Code file, please just select only one.
tr_TR: Seçtiğiniz dosyalar arasında bir veya daha fazla G-code dosyası bulduk. Tek seferde sadece bir G-code dosyası açabilirsiniz. Bir G-code dosyası açmak istiyorsanız, sadece birini seçiniz.

[ctx: @title:window]
en: Add Printer
tr_TR: Yazıcı Ekle

[ctx: @label %1 is filled in with the name of an extruder]
en: Print Selected Model with %1 | Print Selected Models with %1
tr_TR[0]: Seçili Modeli %1 ile Yazdır
tr_TR[1]: Seçili Modelleri %1 ile Yazdır

[ctx: @title:window]
en: Discard or Keep changes
tr_TR: Değişiklikleri iptal et veya kaydet

[ctx: @text:window]
en: You have customized some profile settings.
    Would you like to keep or discard those settings?
tr_TR: Bazı profil ayarlarını özelleştirdiniz.
    Bu ayarları kaydetmek veya iptal etmek ister misiniz?

[ctx: @title:column]
en: Profile settings
tr_TR: Profil ayarları

[ctx: @title:column]
en: Default
tr_TR: Varsayılan

[ctx: @title:column]
en: Customized
tr_TR: Özelleştirilmiş

[ctx: @option:discardOrKeep]
en: Discard and never ask again
tr_TR: İptal et ve bir daha sorma

[ctx: @option:discardOrKeep]
en: Keep and never ask again
tr_TR: Kaydet ve bir daha sorma

[ctx: @action:button]
en: Discard
tr_TR: İptal

[ctx: @action:button]
en: Keep
tr_TR: Kaydet

[ctx: @action:button]
en: Create New Profile
tr_TR: Yeni Profil Oluştur

[ctx: @title:tab]
en: Add a printer to Cura
tr_TR: Cura’ya bir yazıcı ekleyin

[ctx: @title:tab]
en: Select the printer you want to use from the list below.
    
    If your printer is not in the list, use the "Custom FFF Printer" from the "Custom" category and adjust the settings to match your printer in the next dialog.
tr_TR: Aşağıdaki listeden kullanmak istediğiniz yazıcıyı seçin.
    
    Yazıcınız listede yoksa “Özel” kategorisinden “Özel FFF Yazıcı” seçeneğini kullanın ve sonraki iletişim kutusunda ayarları yazıcınıza göre düzenleyin.

[ctx: @label]
en: Manufacturer
tr_TR: Üretici

[ctx: @label]
en: Printer Name
tr_TR: Yazıcı Adı

[ctx: @action:button]
en: Add Printer
tr_TR: Yazıcı Ekle

[ctx: @title:window]
en: About Cura
tr_TR: Cura hakkında

[ctx: @label]
en: version: %1
tr_TR: sürüm: %1

[ctx: @label]
en: End-to-end solution for fused filament 3D printing.
tr_TR: Kaynaşık filaman 3B yazdırma için kalıcı çözüm.

[ctx: @info:credit]
en: Cura is developed by Ultimaker B.V. in cooperation with the community.
    Cura proudly uses the following open source projects:
tr_TR: Cura, topluluk iş birliği ile Ultimaker B.V. tarafından geliştirilmiştir.
    Cura aşağıdaki açık kaynak projelerini gururla kullanmaktadır:

[ctx: @label]
en: Graphical user interface
tr_TR: Grafik kullanıcı arayüzü

[ctx: @label]
en: Application framework
tr_TR: Uygulama çerçevesi

[ctx: @label]
en: G-code generator
tr_TR: G-code oluşturucu

[ctx: @label]
en: Interprocess communication library
tr_TR: İşlemler arası iletişim kitaplığı

[ctx: @label]
en: Programming language
tr_TR: Programlama dili

[ctx: @label]
en: GUI framework
tr_TR: GUI çerçevesi

[ctx: @label]
en: GUI framework bindings
tr_TR: GUI çerçeve bağlantıları

[ctx: @label]
en: C/C++ Binding library
tr_TR: C/C++ Bağlantı kitaplığı

[ctx: @label]
en: Data interchange format
tr_TR: Veri değişim biçimi

[ctx: @label]
en: Support library for scientific computing
tr_TR: Bilimsel bilgi işlem için destek kitaplığı

[ctx: @label]
en: Support library for faster math
tr_TR: Daha hızlı matematik için destek kitaplığı

[ctx: @label]
en: Support library for handling STL files
tr_TR: STL dosyalarının işlenmesi için destek kitaplığı

[ctx: @label]
en: Support library for handling planar objects
tr_TR: Düzlemsel nesnelerin işlenmesi için destek kitaplığı

[ctx: @label]
en: Support library for handling triangular meshes
tr_TR: Üçgen birleşimlerin işlenmesi için destek kitaplığı

[ctx: @label]
en: Support library for analysis of complex networks
tr_TR: Karmaşık ağların analizi için destek kitaplığı

[ctx: @label]
en: Support library for handling 3MF files
tr_TR: 3MF dosyalarının işlenmesi için destek kitaplığı

[ctx: @label]
en: Support library for file metadata and streaming
tr_TR: Dosya meta verileri ve akış için destek kitaplığı

[ctx: @label]
en: Serial communication library
tr_TR: Seri iletişim kitaplığı

[ctx: @label]
en: ZeroConf discovery library
tr_TR: ZeroConf keşif kitaplığı

[ctx: @label]
en: Polygon clipping library
tr_TR: Poligon kırpma kitaplığı

[ctx: @Label]
en: Python HTTP library
tr_TR: Python HTTP kitaplığı

[ctx: @label]
en: Font
tr_TR: Yazı tipi

[ctx: @label]
en: SVG icons
tr_TR: SVG simgeleri

[ctx: @label]
en: Linux cross-distribution application deployment
tr_TR: Linux çapraz-dağıtım uygulama dağıtımı

[ctx: @text:window]
en: We have found one or more project file(s) within the files you have selected. You can open only one project file at a time. We suggest to only import models from those files. Would you like to proceed?
tr_TR: Seçtiğiniz dosyalar arasında bir veya daha fazla proje dosyası bulduk. Tek seferde sadece bir proje dosyası açabilirsiniz. Sadece bu dosyalarda bulunan modelleri içe aktarmanızı öneririz. Devam etmek istiyor musunuz?

[ctx: @action:button]
en: Import all as models
tr_TR: Tümünü model olarak içe aktar

[ctx: @title:window]
en: Save Project
tr_TR: Projeyi Kaydet

[ctx: @action:label]
en: Build plate
tr_TR: Baskı tepsisi

[ctx: @action:label]
en: Extruder %1
tr_TR: Ekstruder %1

[ctx: @action:label]
en: %1 & material
tr_TR: %1 & malzeme

[ctx: @action:label]
en: Don't show project summary on save again
tr_TR: Kaydederken proje özetini bir daha gösterme

[ctx: @action:button]
en: Save
tr_TR: Kaydet

[ctx: @title:window]
en: Open project file
tr_TR: Proje dosyası aç

[ctx: @text:window]
en: This is a Cura project file. Would you like to open it as a project or import the models from it?
tr_TR: Bu bir Cura proje dosyasıdır. Bir proje olarak açmak mı yoksa içindeki modelleri içe aktarmak mı istiyorsunuz?

[ctx: @text:window]
en: Remember my choice
tr_TR: Seçimimi hatırla

[ctx: @action:button]
en: Open as project
tr_TR: Proje olarak aç

[ctx: @action:button]
en: Import models
tr_TR: Modelleri içe aktar

[ctx: @option:check]
en: See only current build plate
tr_TR: Sadece mevcut yapı levhasını görüntüle

[ctx: @action:button]
en: Arrange to all build plates
tr_TR: Tüm yapı levhalarına yerleştir

[ctx: @action:button]
en: Arrange current build plate
tr_TR: Sadece mevcut yapı levhasına yerleştir

[ctx: description]
en: Allows saving the resulting slice as an X3G file, to support printers that read this format (Malyan, Makerbot and other Sailfish-based printers).
tr_TR: Bu formatı okuyan yazıcıları (Malyan, Makerbot ve diğer Sailfish tabanlı yazıcılar) desteklemek için Ortaya çıkacak parçanın X3G dosyası olarak kaydedilmesine izin verir.
