Uranium 4.0 - en to tr_TR translation catalogue (158 entries)

[ctx: @item:inmenu]
en: Simple
tr_TR: Basit

[ctx: @item:inlistbox]
en: STL File
tr_TR: STL Dosyası

[ctx: @item:inlistbox]
en: Wavefront OBJ File
tr_TR: Wavefront OBJ Dosyası

[ctx: @error:not supported]
en: OBJWriter does not support non-text mode.
tr_TR: OBJWriter metin dışı modu desteklemez.

[ctx: @error:no mesh]
en: There is no mesh to write.
tr_TR: Yazdırılacak ağ yok.

[ctx: @item:inlistbox]
en: STL File (ASCII)
tr_TR: STL Dosyası (ASCII)

[ctx: @item:inlistbox]
en: STL File (Binary)
tr_TR: STL Dosyası (İkili)

[ctx: @error:not supported]
en: Unsupported output mode writing STL to stream.
tr_TR: STL akışa yazılırken desteklenmeyen çıktı modu.

[ctx: @info]
en: Could not access update information.
tr_TR: Güncelleme bilgilerine erişilemedi.

[ctx: @info:title]
en: Version Upgrade
tr_TR: Sürüm Yükseltme

[ctx: @info]
en: The version you are using does not support checking for updates.
tr_TR: Kullandığınız sürüm güncellemeleri denetlemeyi desteklemiyor.

[ctx: @info:title]
en: Warning
tr_TR: Uyarı

[ctx: @info]
en: An error occurred while checking for updates.
tr_TR: Güncellemelerin kontrolü sırasında bir hata oluştu.

[ctx: @info:title]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: @info]
en: No new version was found.
tr_TR: Yeni sürüm bulunamadı.

[ctx: @info:status]
en: {application_name} {version_number} is available!
tr_TR: {application_name} {version_number} yayınlandı!

[ctx: @info:status]
en: {application_name} {version_number} provides a better and more reliable printing experience.
tr_TR: {application_name} {version_number}, daha iyi ve daha güvenilir bir yazdırma deneyimi sunar.

[ctx: @action:button]
en: Download
tr_TR: İndir

[ctx: @action:button]
en: Learn more
tr_TR: Daha fazla bilgi edinin

[ctx: @item:inmenu]
en: Update Checker
tr_TR: Güncelleme Denetleyicisi

[ctx: @item:inmenu]
en: Check for Updates
tr_TR: Güncellemeleri Denetle

[ctx: @item:inmenu]
en: Local File
tr_TR: Yerel Dosya

[ctx: @action:button Preceded by 'Ready to'.]
en: Save to File
tr_TR: Dosyaya Kaydet

[ctx: @info:tooltip]
en: Save to File
tr_TR: Dosyaya Kaydet

[ctx: @title:window]
en: Save to File
tr_TR: Dosyaya Kaydet

[ctx: @info:warning]
en: There are no file types available to write with!
tr_TR: Yazılacak dosya türleri mevcut değil!

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
tr_TR: Dosya Zaten Mevcut

[ctx: @label Don't translate the XML tag <filename>!]
en: The file <filename>{0}</filename> already exists. Are you sure you want to overwrite it?
tr_TR: Dosya <filename>{0}</filename> zaten mevcut. Üstüne yazmak istediğinizden emin misiniz?

[ctx: @info:progress Don't translate the XML tags <filename>!]
en: Saving to <filename>{0}</filename>
tr_TR: <filename>{0}</filename> dosyasına kaydediliyor

[ctx: @info:title]
en: Saving
tr_TR: Kaydediliyor

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename>!]
en: Permission denied when trying to save <filename>{0}</filename>
tr_TR: <filename>{0}</filename> dosyasını kaydetmeye çalışırken izin reddedildi

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename> or <message>!]
en: Could not save to <filename>{0}</filename>: <message>{1}</message>
tr_TR: <filename>{0}</filename> dosyasına kaydedilemedi: <message>{1}</message>

[ctx: @info:status Don't translate the XML tags <filename>!]
en: Saved to <filename>{0}</filename>
tr_TR: <filename>{0}</filename> dosyasına kaydedildi

[ctx: @info:title]
en: File Saved
tr_TR: Dosya Kaydedildi

[ctx: @action:button]
en: Open Folder
tr_TR: Klasörü Aç

[ctx: @info:tooltip]
en: Open the folder containing the file
tr_TR: Dosyayı içeren klasörü açın

[ctx: @info:status]
en: Something went wrong saving to <filename>{0}</filename>: <message>{1}</message>
tr_TR: <filename>{0}</filename> dosyasına kaydedilirken bir şeyler ters gitti: <message>{1}</message>

[ctx: @label]
en: Scale
tr_TR: Ölçek

[ctx: @info:tooltip]
en: Scale Model
tr_TR: Ölçek Modeli

[ctx: @action:button]
en: Move
tr_TR: Taşıma

[ctx: @info:tooltip]
en: Move Model
tr_TR: Taşıma Modu

[ctx: @label]
en: Rotate
tr_TR: Döndürme

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Model
tr_TR: Döndürme Modeli

[ctx: @label]
en: Laying object flat on buildplate...
tr_TR: Nesne yapı levhasına düz olarak yerleştiriliyor...

[ctx: @title]
en: Object Rotation
tr_TR: Nesne Döndürme

[ctx: @label]
en: Mirror
tr_TR: Ayna

[ctx: @info:tooltip]
en: Mirror Model
tr_TR: Ayna Modeli

[ctx: @info:status]
en: Your configuration seems to be corrupt. Something seems to be wrong with the following profiles:
    - {profiles}
    Would you like to reset to factory defaults?
tr_TR: Yapılandırmanız bozuk görünüyor. Aşağıdaki profillerde bir sorun var gibi görünüyor:
    - {profiles}
    Fabrika varsayılanlarına sıfırlamak ister misiniz?

[ctx: @info:status]
en: Your configuration seems to be corrupt.
tr_TR: Yapılandırmanız bozuk görünüyor.

[ctx: @info:title]
en: Configuration errors
tr_TR: Yapılandırma hataları

[ctx: @info:button]
en: Reset your configuration to factory defaults.
tr_TR: Yapılandırmanızı fabrika varsayılanlarına sıfırlayın.

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Supported Types ({0})
tr_TR: Tüm desteklenen türler ({0})

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Files (*)
tr_TR: Tüm Dosyalar (*)

[ctx: @error:uninstall]
en: There were some errors uninstalling the following packages:
    {packages}
tr_TR: Şu paketler kaldırılırken bazı hatalar meydana geldi:
    {packages}

[ctx: @info:title]
en: Uninstalling errors
tr_TR: Kaldırma hataları

[ctx: @error:update]
en: There was an error uninstalling the package {package} before installing new version:
    {error}.
    Please try to upgrade again later.
tr_TR: Yeni sürüm yüklenmeden önce {package} paketi kaldırılırken hata meydana geldi:
    {error}.
    Lütfen daha sonra tekrar yükseltmeyi deneyin.

[ctx: @info:title]
en: Updating error
tr_TR: Güncelleme hatası

[ctx: @label Short days-hours-minutes format. {0} is days, {1} is hours, {2} is minutes]
en: {0:0>2}d {1:0>2}h {2:0>2}min
tr_TR: {0:0>2}g {1:0>2}sa {2:0>2}dk

[ctx: @label Short hours-minutes format. {0} is hours, {1} is minutes]
en: {0:0>2}h {1:0>2}min
tr_TR: {0:0>2}sa {1:0>2}dk

[ctx: @label Long duration format. {0} is days]
en: {0} day | {0} days
tr_TR[0]: {0} gün
tr_TR[1]: {0} gün

[ctx: @label Long duration format. {0} is hours]
en: {0} hour | {0} hours
tr_TR[0]: {0} saat
tr_TR[1]: {0} saat

[ctx: @label Long duration format. {0} is minutes]
en: {0} minute | {0} minutes
tr_TR[0]: {0} dakika
tr_TR[1]: {0} dakika

[ctx: @info:progress]
en: Loading plugins...
tr_TR: Eklentiler yükleniyor...

[ctx: @info:progress]
en: Updating configuration...
tr_TR: Yapılandırma güncelleniyor...

[ctx: @info:progress]
en: Loading preferences...
tr_TR: Tercihler yükleniyor...

[ctx: @info:status]
en: Auto scaled object to {0}% of original size
tr_TR: Nesne özgün boyutun %{0}’sine kadar otomatik ölçeklendirildi

[ctx: @info:title]
en: Scaling Object
tr_TR: Nesne Ölçeklendiriliyor

[ctx: @info:status]
en: The plugin has been installed.
    Please re-start the application to activate the plugin.
tr_TR: Eklenti kurulumu yapıldı.
    Eklentiyi aktif hale getirmek uygulamayı yeniden başlatın.

[ctx: @info:status]
en: The plugin has been removed.
    Please restart {0} to finish uninstall.
tr_TR: Eklenti kaldırıldı.
    Kaldırmayı tamamlamak için lütfen {0} yeniden başlatın.

[ctx: @info:version-upgrade]
en: A configuration from an older version of {0} was imported.
tr_TR: Eski {0} versiyonundan bir yapılandırma içe aktarıldı.

[ctx: @message]
en: Failed to Initialize OpenGL
tr_TR: OpenGL Başlatılamadı

[ctx: Critical OpenGL Extensions Missing]
en: Critical OpenGL extensions are missing. This program requires support for Framebuffer Objects. Please check your video card drivers.
tr_TR: Kritik OpenGL uzantıları eksik. Bu program Framebuffer Objects desteği gerektirir. Lütfen ekran kartı sürücülerinizi kontrol edin.

[ctx: @action:button]
en: Reset
tr_TR: Sıfırla

[ctx: @info:status]
en: Your configuration seems to be corrupt. Something seems to be wrong with the following profiles:
    - {profiles}
     Would you like to reset to factory defaults? Reset will remove all your current printers and profiles.
tr_TR: Yapılandırmanız bozuk görünüyor. Şu profillerde bir sorun var gibi görünüyor:
    - {profiles}
     Fabrika varsayılanlarına sıfırlamak ister misiniz? Sıfırlama işlemi tüm mevcut yazıcılarınızı ve profillerinizi kaldırır.

[ctx: @title:window]
en: Reset to factory
tr_TR: Fabrika ayarlarına sıfırla

[ctx: @label]
en: Reset will remove all your current printers and profiles! Are you sure you want to reset?
tr_TR: Sıfırlama işlemi tüm mevcut yazıcılarınızı ve profillerinizi kaldırır! Sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

[ctx: @info]
en: Would you like to reload {filename}?
tr_TR: {filename} yeniden yüklemek ister misiniz?

[ctx: @info:title]
en: File has been modified
tr_TR: Dosya değiştirildi

[ctx: @action:button]
en: Reload
tr_TR: Yeniden Yükle

[ctx: @action:description]
en: This will trigger the modified files to reload from disk.
tr_TR: Bu, değiştirilmiş dosyaların diskten yeniden yüklenmesini tetikleyecektir.

[ctx: @info:status Don't translate the XML tag <filename>!]
en: Cannot open files of the type of <filename>{0}</filename>
tr_TR: <filename>{0}</filename> türündeki dosyalar açılamaz

[ctx: @info:title]
en: Invalid File
tr_TR: Geçersiz Dosya

[ctx: @info:status Don't translate the XML tag <filename>!]
en: Failed to load <filename>{0}</filename>
tr_TR: <filename>{0}</filename> yüklemesi başarısız oldu

[ctx: @info:title]
en: Loading
tr_TR: Yükleniyor

[ctx: @option:check]
en: Snap Scaling
tr_TR: Ölçeklendirmeyi Tuttur

[ctx: @option:check]
en: Uniform Scaling
tr_TR: Ölçeklendirmeyi Aynı Yap

[ctx: @option:check]
en: Lock Model
tr_TR: Kilit Modeli

[ctx: @action:button]
en: Lay flat
tr_TR: Düz Şekilde Yerleştir

[ctx: @action:checkbox]
en: Snap Rotation
tr_TR: Döndürmeyi Tuttur

[ctx: @title:tab]
en: Plugins
tr_TR: Eklentiler

[ctx: @action:button]
en: Install new plugin
tr_TR: Yeni eklenti kur

[ctx: @label]
en: You will need to restart the application before changes in plugins have effect.
tr_TR: Eklentilerde yapılan değişikliklerin geçerli olması için uygulamayı yeniden başlatmanız gerekecektir.

[ctx: @label]
en: This plugin is required for the application to run.
tr_TR: Bu eklenti uygulamanın çalışması için gereklidir.

[ctx: @label]
en: Info...
tr_TR: Bilgi...

[ctx: @window:title]
en: Install Plugin
tr_TR: Eklenti Kur

[ctx: @title:window]
en: Open file(s)
tr_TR: Dosya aç

[ctx: @label]
en: No text available
tr_TR: Metin yok

[ctx: @title:window]
en: About %1
tr_TR: Yaklaşık %1

[ctx: @label]
en: Author:
tr_TR: Yazar:

[ctx: @label]
en: Version:
tr_TR: Sürüm:

[ctx: @action:button]
en: Close
tr_TR: Kapat

[ctx: @title:window]
en: Preferences
tr_TR: Tercihler

[ctx: @action:button]
en: Defaults
tr_TR: Varsayılanlar

[ctx: @title:tab]
en: General
tr_TR: Genel

[ctx: @title:tab]
en: Settings
tr_TR: Ayarlar

[ctx: @title:window]
en: Rename
tr_TR: Yeniden Adlandır

[ctx: @info]
en: Please provide a new name.
tr_TR: Lütfen yeni bir isim girin.

[ctx: @action:button]
en: Cancel
tr_TR: İptal Et

[ctx: @action:button]
en: OK
tr_TR: Tamam

[ctx: @item:tooltip]
en: This setting has been hidden by the active machine and will not be visible.
tr_TR: Bu ayar etkin makine tarafından saklanmış ve görünür olmayacak.

[ctx: @item:tooltip %1 is list of setting names]
en: This setting has been hidden by the value of %1. Change the value of that setting to make this setting visible. | This setting has been hidden by the values of %1. Change the values of those settings to make this setting visible.
tr_TR[0]: Bu ayar %1 değerle saklanmış. Ayarı görünür yapmak için ayar değerini değiştirin.
tr_TR[1]: Bu ayar %1 değerle saklanmış. Ayarı görünür yapmak için bu ayarların değerini değiştirin.

[ctx: @title:tab]
en: Printers
tr_TR: Yazıcılar

[ctx: @label]
en: Type
tr_TR: Tür

[ctx: @title:window]
en: Confirm Remove
tr_TR: Kaldırmayı Onayla

[ctx: @label (%1 is object name)]
en: Are you sure you wish to remove %1? This cannot be undone!
tr_TR: %1’i kaldırmak istediğinizden emin misiniz? Bu eylem geri alınamaz!

[ctx: @action:button]
en: Back
tr_TR: Geri

[ctx: @action:button]
en: Finish
tr_TR: Bitir

[ctx: @action:button]
en: Next
tr_TR: İleri

[ctx: description]
en: Example extension to instruct people on how to create Uranium extensions.
tr_TR: Uranium uzantıları oluşturma konusunda bilgilendirme amaçlı örnek uzantı.

[ctx: name]
en: Example Extension
tr_TR: Örnek Uzantı

[ctx: description]
en: Provides a simple solid mesh view.
tr_TR: Basit gerçek bir ağ görünümü sağlar.

[ctx: name]
en: Simple View
tr_TR: Basit Görünüm

[ctx: description]
en: Outputs log information to a file in your settings folder.
tr_TR: Ayarlar klasörünüzde bulunan bir dosyaya günlük bilgilerini gönderir.

[ctx: name]
en: File Logger
tr_TR: Dosya Günlükçüsü

[ctx: description]
en: Provides support for reading STL files.
tr_TR: STL dosyalarının okunması için destek sağlar.

[ctx: name]
en: STL Reader
tr_TR: STL Okuyucu

[ctx: description]
en: Makes it possible to read Wavefront OBJ files.
tr_TR: Wavefront OBJ dosyalarının okunmasına olanak sağlar.

[ctx: name]
en: Wavefront OBJ Reader
tr_TR: Wavefront OBJ Okuyucu

[ctx: description]
en: Makes it possible to write Wavefront OBJ files.
tr_TR: Wavefront OBJ dosyalarının yazılmasına olanak sağlar.

[ctx: name]
en: Wavefront OBJ Writer
tr_TR: Wavefront OBJ Yazıcı

[ctx: description]
en: Provides support for writing STL files.
tr_TR: STL dosyalarının yazılması için destek sağlar.

[ctx: name]
en: STL Writer
tr_TR: STL Yazıcı

[ctx: description]
en: Outputs log information to the console.
tr_TR: Günlük bilgilerinin çıktısını konsola aktarır.

[ctx: name]
en: Console Logger
tr_TR: Konsol Günlükçüsü

[ctx: description]
en: Example tool to instruct people on how to create Uranium tools.
tr_TR: Uranium araçları oluşturma konusunda kullanıcıları bilgilendirme amaçlı örnek araç.

[ctx: name]
en: Example Tool
tr_TR: Örnek Araç

[ctx: description]
en: Example output device to instruct people on how to create Uranium output devices.
tr_TR: Uranium çıktı cihazları oluşturma konusunda kullanıcıları bilgilendirme amaçlı örnek çıktı cihazı.

[ctx: name]
en: Example Output Device
tr_TR: Örnek Çıktı Cihazı

[ctx: description]
en: Checks for updates of the software.
tr_TR: Yazılım güncellemelerini denetler.

[ctx: name]
en: Update Checker
tr_TR: Güncelleme Denetleyicisi

[ctx: description]
en: Example file reader to instruct people on how to create Uranium file readers.
tr_TR: Uranium dosya okuyucular oluşturma konusunda kullanıcıları bilgilendirme amaçlı örnek dosya okuyucu.

[ctx: name]
en: Example File Reader
tr_TR: Örnek Dosya Okuyucu

[ctx: description]
en: Enables saving to local files.
tr_TR: Yerel dosyalara kaydetmeyi sağlar.

[ctx: name]
en: Local File Output Device
tr_TR: Yerel Dosya Çıkış Cihazı

[ctx: description]
en: Provides built-in setting containers that come with the installation of the application.
tr_TR: Uygulamanın kurulumuyla birlikte gelen yerleşik ayar kapsayıcılarını sunar.

[ctx: name]
en: Local Container Provider
tr_TR: Yerel Kapsayıcı Sağlayıcısı

[ctx: description]
en: Provides the Scale tool.
tr_TR: Ölçeklendirme aracı sağlar.

[ctx: name]
en: Scale Tool
tr_TR: Ölçeklendirme Aracı

[ctx: description]
en: Provides the Selection tool.
tr_TR: Seçim aracı sağlar.

[ctx: name]
en: Selection Tool
tr_TR: Seçim Aracı

[ctx: description]
en: Provides the Move tool.
tr_TR: Taşıma aracını sağlar.

[ctx: name]
en: Move Tool
tr_TR: Taşıma Aracı

[ctx: description]
en: Provides the tool to manipulate the camera.
tr_TR: Aracın kamerayı yönlendirmesini sağlar.

[ctx: name]
en: Camera Tool
tr_TR: Kamera Aracı

[ctx: description]
en: Provides the Rotate tool.
tr_TR: Döndürme aracı sağlar.

[ctx: name]
en: Rotate Tool
tr_TR: Döndürme Aracı

[ctx: description]
en: Provides the Mirror tool.
tr_TR: Ayna aracı sağlar.

[ctx: name]
en: Mirror Tool
tr_TR: Ayna Aracı
